نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 25 آبان1393

دوستان عزیز اگر در فیسبوک عضو هستید از پیج را لایک کرده و بازدید کنید https://m.facebook.com/cabalysm

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 25 آذر1393

پیشتر از آلوده بودن اسباب‌بازی‌ها، کودها و شیر خشک‌ها شنیده بودیم. اینک گفته می‌شود، گاز اتیلن واردشده از چین که از آن برای رنگ‌بخشی کاذب به گوجه‌فرنگی‌های نارس استفاده می‌شود نیز می‌تواند خطرناک باشد.

مردم ایران نگران ماده شیمیایی وارداتی از چین‌اند که از آن برای خوش‌رنگ کردن گوجه‌فرنگی استفاده می‌شود. ایرنا روز شنبه (۱۲ دسامبر/ ۲۲ آذر) در گزارشی به این موضوع پرداخته و می‌نویسد، وزارت بهداشت، جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد هنوز واکنشی در این زمینه از خود نشان نداده‌اند.

محمدعلی باغستانی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در این زمینه گفت: «هم‌اکنون در انتظار جوابیه معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم تا مصرف گاز اتیلن برای تولید گوجه‌فرنگی تأیید شود.»

به گفته او، گاز اتیلن (اتفون) با نام تجاری (فینیش) که از کشور چین وارد می‌شود نوعی ماده شیمیایی هورمونی است که از آن برای عمل‌آوری برخی محصولات از جمله گوجه‌فرنگی استفاده می‌شود.

با وجود این که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفظ نباتات تاکنون مجوزی برای واردات این ماده شیمیایی به کشور صادر نکرده‌اند هورمون اتفون (گاز اتیلن) به صورت قاچاق وارد ایران می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات ایران گفت، وزارت بهداشت نامه‌ای از سازمان حفظ نباتات پیرامون تعیین تکلیف در مورد مصرف این ماده دریافت کرده و قرار است که پس از بررسی، تأییدیه مصرف یا عدم مصرف آن برای گوجه‌فرنگی روشن شود.

باغستانی تأکید کرد که این ترکیب باید توسط هيأت نظارت بر سموم کشور مورد آزمایش قرار گیرد و در صورت امکان استفاده ثبت شود.

او با بیان اینکه ۹۰ درصد سموم مصرفی کشور ایران از چین وارد می شود ادامه داد: «به دلیل آن که وزارت بهداشت ترکیب این هورمون را برای تولید گوجه‌فرنگی در دست بررسی دارد، معتقد است، باید کشاورزان از مصرف این ترکیب تا اطلاع ثانوی در تولید گوجه‌فرنگی خودداری کنند.»

سازمان حفظ نباتات بخشنامه‌ای برای جلوگیری از مصرف گاز اتیلن تا اطلاع ثانوی به تمام کشاورزان و فروشندگان سموم کشور ابلاغ کرده است.

ایرنا با اشاره به واردات ۹۰‌ درصدی سموم کشاورزی از چین و ماندگاری آنها در محصولات و تولیدات کشاورزی و باغی پس از برداشت نوشت، حتی شستشوی قبل از مصرف این محصولات به دلیل نفوذ در لایه‌های درونی می‌تواند مخاطره‌برانگیز باشد و اقدام فوری مسئولان را می‌طلبد.

چین که در عرضه محصولات و تولیدات ناسالم، از جمله شیر خشک نوزادی حاوی پودر ملامین که در این کشور سبب مرگ چندین کودک شد شهرت یافته در ایران بازار خوبی برای فروش محصولات خود یافته است تا جایی که گزارشگر خبرگزاری ایرنا عنوان گزارش خود را "چین، سلطان سم در ایران" برگزیده است.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 29 شهریور1393

 

عرق چیست؟ عرق از جمله فضولات حاصل شده از هضم سوم عروقی۱ است که از طریق منافذ روی پوست (مسامات) از  بدن دفع می‌شود و بعد از این‌که فضولات از منافذ پوست خارج شد در برخورد با هوای سرد خارجی به رطوبت تبدیل می‌شود و بر روی پوست می‌نشیند. اگر به‌طور مرتب عرق را از روی پوست پاک کنیم به‌طوری که مسامات پوست را مسدود نکند، خروج عرق بیشتر می‌شود. اما اگر عرق را از روی پوست پاک نکنیم، به مرور فضولات و مواد دفعی به روی پوست جمع می‌شود و مانع ترشح دوباره عرق می‌شود.

 رنگ عرق: رنگ عرق یا زرد است یا سفید، یا چرکین، یا خونابه مانند.

□ علت رنگ زرد عرق غلبه‌ خلط صفرا است.

□ علت رنگ سفید عرق غلبه‌ خلط بلغم و رطوبات است.

□ علت چرکین بودن عرق، غلبه خلط سودا است.

□ گاهی نیز، خون بسیار غلیظ و فاسد می‌شود و غذائیت خود را از دست می‌دهد و اندام‌های بدن آن را قبول نمی‌کند و طبیعت خواهان دفع آن می‌شود.

بوی عرق:  از نظر حکما  اگر بوی عرق بد نباشد علت آن پاکی بدن، از نظر عدم غلبه‌ی اخلاط است.

□ اگر بوی عرق ترش باشد علت آن غلبه‌ خلط بلغم است.

□ اگر بوی عرق تیز یا تلخ باشد علت آن غلبه‌ خلط صفرا است.

□ اگر عرق بسیار بدبو باشد علت آن عفونت اخلاط است که گاهی این حالت به دنبال خوردن یک دارو یا غذای خاص به وجود می‌آید.

□ همچنین بوی بد عرق می‌تواند به دلیل به تأخیر انداختن غسل جنابت یا حیض باشد. چرا که در این موارد به دلیل تجمع مواد دفعی بر روی پوست، لازم است فرد سریعا بدن خود را شستشو دهد.

□ گاهی نیز بوی بد عرق به دلیل کمی شستشو و دیر به دیر استحمام کردن است.

مکانیسم تولید عرق

همان‌طور که می‌دانید غذا نمی‌تواند از مجاری تنگ بدن عبور کند بنابراین برای این که به مصرف اندام‌های بدن برسد باید در آب حل شود و به کمک کمی صفرا این مسیر را طی کند. به این ترتیب آب آن را جاری و روان می‌کند و صفرا هم با قوت گرمی و تیزی خود آن را از داخل مجاری عبور می‌دهد. هنگامی که غذا به مصرف اندام‌های بدن می‌رسد و کار نقل و انتقال تمام می‌شود مقدار زیادی از آب همراه آن از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود. بخشی نیز به تدریج با فضولات و مواد دفعی ترکیب شده به شکل عرق از مسامات خارج می‌شود. به همین دلیل، در هر بدنی بسته به نوع خلط غالب و یا احیانا سوءمزاج خاصی، بو و مزه عرق متفاوت خواهد بود.

عرق و حفظ صحت

اگر کسی به طور مدام عرق کند، چنانچه بدن را شستشو ندهد یا به طور مرتب عرق را از روی پوست پاک نکند، عرق مسامات بدن را مسدود می‌کند و فرد احساس سنگینی و ملال می‌کند. بنابراین افرادی که زیاد عرق می‌کنند بایستی به‌طور مرتب حمام کنند و بدن را با آب گرم بشویند.

از طرفی گاهی لازم است بیمار برای بازگرداندن سلامتی به بدن عرق کند. در این صورت باید ادویه مدرة عرق به شخص داد. به همین ترتیب در بعضی بیماری‌ها مانند تب‌ها (حمیات) بیمار پس از تعریق احساس سبکی و راحتی می‌کند.

چه کنیم تا عرق نکنیم؟

بهترین تدبیر جهت تعریق و حفظ صحت بدن، فعالیت بدنی و تحرک است. زیرا حرکت لطیف‌کننده‌ اخلاط و فضولات و تبخیرکننده و خارج‌کننده‌ی آنها – به شکل عرق – از مسامات است. البته این در صورتی است که اخلاط رقیق شده باشند. ولی اگر اخلاط غلیظ باشند، صرف انجام فعالیت بدنی موجب تعریق و خروج فضولات از بدن نمی‌شود بلکه در این صورت یکی از روش‌های تعریق بدن آن است که فرد به حمام برود و بدن را با آب گرم شستشو بدهد و اگر نیاز باشد قبل از این‌که بدن را بشوید مدتی در حمام گرم مکث کند تا خوب عرق کند. سپس خود را بشوید و بیرون بیاید. چنانچه لازم باشد عرق بسیار از بدن خارج شود بایستی ابتدا بدن را در حمام با نطرون و روغن زیتون ماساژ دهند و سپس آن را بشویند. اگر کسی نمی‌توانست به حمام برود (فرد تب‌دار) و از سویی لازم به تعریق زیاد داشته باشد تا احساس سبکی کند، بایستی به شیوه زیر عمل کند:

مقداری آب گرم خالص یا آب گرمی که در آن ادویه جوشانیده شده باشد پیش روی خود قرار دهد و پارچه‌ای به روی سر و بدن بیندازد به‌طوری که بخار آب به تمام بدنش برسد و بدن را گرم و پوست و مسامات را باز کند تا اخلاط زیر پوست رقیق و تبخیر شوند و به صورت عرق از بدن خارج شوند. در این بین با یک پارچه عرق را از روی پوست پاک کند تا به این ترتیب تعریق بیشتر شود.

علت  تعریق زیاد

چنانچه تحرک و فعالیت بدنی شدید باعث تعریق زیاد نباشد؛ مصرف معرقات (عرق‌آورنده‌ها)، ضعف قوه ماسکه، گشادگی مسام، کثرت رطوبات بدن، ضعف هضم و رقت فضولات موجب تعرق زیاد می‌شود.

ضرر تعریق زیاد: یکی از زیان‌های تعریق زیاد آن است که فرد را دچار ضعف و سستی می‌کند در این حالت بایستی عرق را حبس کرد. یکی از روش‌های حبس عرق آن است که بدن را خوب خشک نمایند و یک لباس نرم و نازک بپوشند و استراحت کنند.

علت کم بودن عرق

ضعف قوت دافعه، غلظت فضولات بدن، خامی اخلاط، تنگی مسام و کمی رطوبات بدن از دلایلی است که موجب تولید کم عرق در بدن می‌شود. از دیگر دلایل تعریق کم بدن استحصاف جلد است به این معنی که مسامات بدن به وسیله سرمایی که از بیرون با آن تماس داشته، بسته شده باشد و یا به دلایل دیگری از جمله عدم قوت طبیعت بر دفع و کمی شدید رطوبات بدن.

درمان بوی بد عرق

□ چنانچه بوی بد عرق به خاطر تعفن اخلاط باشد، باید به تعدیل مزاج پرداخت و از روی بو و رنگ عرق، ابتدا سوءمزاج و نوع خلط غالب را شناسایی کرد و سپس درمان را آغاز نمود.

□ اگر اسباب دیگری موجب بوی بد عرق شده باشد باید آنها را ترک کرد.

البته خوردن خوراکی‌هایی مانند زردآلو، کرفس، گل‌سرخ، گلاب، عرق بیدمشک، مشک، کنگر، شاهتره، دارچینی، و امثال اینها که عرق را خوشبو می‌کند را نباید فراموش کرد.

□ استحمام متواتر معتدل در اکثر موارد مفید است.

پانوشت:

۱-  هضم‌های چهارگانه عبارتند از:

هضم معدی، هضم کبدی، هضم عروقی، هضم اندامی.

فضول هضم اول یعنی هضم معدی، همان ثُفل غذاست که از طریق روده‌ها و به شکل مدفوع (بَراز) از بدن خارج می‌شود. فضول هضم دوم یعنی هضم کبدی شامل رطوبات، مائیت و اندک دُردی است که از هضم کبدی جدا می‌شود. این فضول در واقع به خاطر لطافتی که دارد از طریق ادرار دفع می‌شود. چنین ادراری قوام معتدل و رنگ اترجی دارد. فضول هضم سوم یعنی هضم داخل عروقی که دارای اجزای بلغمی رطوبی با کمی صفراویت است و طبیعت آنها را به شکل ادرار، بخار و  عرق از بدن دفع  می‌کند. فضول هضم‌ چهارم یعنی هضم اندامی، که دارای رطوباتِ رقیقِ قلیل با کمی صفراویت و سوداویت است. این فضول از طریق بخار و دُخان از بدن خارج می‌شود.

منابع:

- عقیلی خراسانی شیرازی، محمدحسین. خلاصه‌الحکمه، تصحیح، تحقیق و ویرایش: اسماعیل ناظم، انتشارات اسماعیلیان، قم ۱۳۸۵٫

- عبادیانی، محمد. جوش غرور جوانی، انتشارات نیاکان، تهران، ۱۳۹۲، جوش غرور جوانی محمد عبادیانی

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 6 مرداد1393
مغز دوم شما کلید درک درمان بسیاری از بیماری هاست. بسیاری از مردم متوجه داشتن دو مغز در درون خود نیستند. مغز دوم انسان حائز اهمیت بسیار بیشتری، از آنچه ما در مورد سلامتی خود فکر می کنیم، است. ما فکر می کنیم که مغز حاکم و فرمانده فیزیولوژیکی انداممان است ولی اطلاعات دیگری در بدن انسان موجود است که احتمالاً ما در مورد آنها چیزی نمی دانیم و این بسیار حائز اهمیت است که بدانیم؛ کلید سلامتی ما در پی بردن به علت بیماری ها و مسائل مربوط به سلامتی جسمی، روحی و روانی ما در گرو مغز دوممان است.

هنگامی که ما افراد دیگر را در شرایط ظاهری و ویژۀ خودشان مشاهده می کنیم، در مورد احساسات درونی آنها و عللی که باعث بوجود آمدن آن شرایط ظاهری و ویژه شده است، توجهی نداریم.
«مغز دوم» یا مغز شکمی، متفاوت از مغزی است که در داخل جمجمۀ خود داریم. درحالی که مغز داخل جمجمه مشغول عملکردهای پیچیدۀ شناختی ما، از قبیل؛ پردازش اطلاعات، تغییر تنظیمات، دانش پروری و ... است، مغز شکمی ما شهودی عمل می کند و سیگنال و پیام های بدن و محیط زندگی را به مغز داخل جمجمه می فرستد و پاسخ آن را دریافت می کند.
درک مغز شکمی و فعالیت های آن در پاسخ به بسیاری از مشکلات ما که توسط پزشکان سنتی رد می شود، کمک بسزایی می کند. مغز شکمی انسان توسط دانشمندان به عنوان یک سیستم اعصاب و احساسات که با مغز درون جمجمه از راه «عصب واگ» مرتبط می باشد، شناخته شده است. هورمون ها و انتقال دهندگان عصبی یا همان مواد شیمیایی که تنظیم کنندۀ بدن هستند و در مغز درون جمجمه وجود دارد، در مغز شکمی ما نیز یافت می شوند. یکصد میلیون انتقال دهندۀ عصبی در طول خطوط مغز شکمی وجود دارد که این همان تعداد موجود در مغز درون جمجه است.
عصب واگ یا واگوس (پنوموگاستریک) طولانی ترین عصب مغزی و دهمین زوج اعصاب مغزی از ۱۲ جفت عصب مغز است که در بلعیدن غذا، صحبت کردن، فعالیتهای پاراسمپاتیک و هاضمه نقش دارد. این عصب مانند بیشتر اعصاب مغزی از ساقه مغزآغاز می‌شود و به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود که عصب دهی اغلب عضلات حلق و حنجره، مری، معده و پاراسمپاتیک قلب، ریه، کبد، طحال و... را انجام می دهد. عصب شماره ۱۰ اطلاعات حسی درونی را از شکم و سینه دریافت می‌کند. در گذشته واگوتومی(قطع شاخه‌های انتهایی عصب واگ) یکی از روشهای درمان زخم پپتیک مقاوم به درمان بود.
مغز شکمی همچمین، تولیدی کنندۀ 95 درصد از سروتونین و دوپامین در بدن ماست. یدون سطح کافی این دو مادۀ شیمیایی در بدن انسان، «احساس خوب» ما به افسردگی، بی خوابی و دیگر ناراحتی های عاصفی می انجامد. ما باید برای شناخت این علائم بسیار خوشحال باشیم و باید به سادگی به فرمان مغز شکمی خود گوش فرا دهیم.
مغز شکمی ما نه تنها خلق و خوی ما را تحت کنترل دارد بلکه کلید درک بسیاری از بیماری هاست. اگر به این امر که 70 درصد از سیستم ایمنی بدن انسان در دستگاه گوارشی وی قرار دارد توجه کنیم، درک این موضوع نیز بسیار آسان تر می شود و مراقبت از هر دو مغز در بسیاری از موارد به بهداشت تمامی مناطق بدن کمک می کند.
چگونه می توانیم از مغز دوم خود مراقبت کنیم؟ اجازه دهید در ابتدا به آنچه تناول می کنیم، دقت کافی مبزول نماییم. دستگاه گوارش ما، مانند هر محیط دیگری، تابع آن چیزیست که درون آن می ریزیم. در رودۀ انسان که از 500 نوع مختلف سلول ساخته شده است، تعداد میکروب ها ده برابر دیگر نقاط بدن می باشد. اگر ما در رودۀ خود قادر به تولید محیطی سالم برای میکروب های سالم باشیم، بدن ما نیز سالم می شود. به همین سادگی!
چه جیزی باعث سلامتی مغز دوم می شود؟ متاسفانه ما در عمل می بینیم که تعداد بیمارانی که مشکلات جدی دارند هر روزه بیشتر و بیشتر می شوند و بسیاری از این بیماری ها از اختلالات ناشی از مسائل گوارشی است. البته برای هر بیمار، نسخه ای جداگانه تجویز می شود ولی شما می توانید برای بهبود سلامت دستگاه گوارشی خود از این روش های اولیه استفاده نمایید:

یک- دوری از گوشت های سفید یا قرمزی که به آنتی بیوتیک آغشته اند. این آنتی بیوتیک ها فلورای روده را برای رشد و نمو باکتری های مضر آماده می سازد و باعث می شود که باکتری های خوب و مفید از میان بروند که همین امر منجر به ضعف دفاعی بیشتر بدن انسان می گردد.

دو- دوری از مصرف بالای کربوهیدرات ها (قند) مانند؛ شکر، ماکارونی، برنج و برخی غلات. این مواد غذایی باعث رشد فلورای بد در دستگاه گوارشی می شود. در تمام طول تاریخ، بشر هیچگاه این مقدار زیاد شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده را مصرف نکرده است. باید بدانیم که بدن ما برای بهینه سازی و گوارش این نوع مواد غذایی در تمام شبانه روز طراحی نشده است.

سه- دوری از مواد تحریک کنندۀ روده. اجتناب از مواد شیمیایی مانند غذاهایی که مواد نگهدارنده یا مواد افزایش دهندۀ طعم در ساختشان مورد استفاده قرار گرفته است. تا جایی که می توانید از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید و از مواد غذایی اصلاح شده دوری کنید. روزانه حساسیت به گلوتن بیشتر می شود. گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار یافت می‌شود. این ماده باعث کش آمدن خمیر و ترد شدن بافت فراورده نهایی می گردد. 99 درصد از گندم مورد مصرف در امریکا، دارای 14 گونۀ جدید از گلوتن است که حدود 40 درصد از جمعیت این کشور به این گونه های جدید گلوتن حساسیت دارند.

چهار- افزایش مصرف غذاهای تخمیر شده مانند کلم رنده شدۀ آب پز با سرکه، مخمرهای تخمیر شده، یا چای تخمیر شده. تنها یک یا دوقاشق غذاخوری از یکی از این غذاهای خوشمزه در آغاز وعده های غذایی شما می تواند اکوسیستم درونیتان را با باکتری های خوب که مورد نیاز بدن ما هستند، آماده سازد.

ترجمه، تلخیص و برداشت: فرشاد سجادی
منبع:
http://themindunleashed.org/2013/12/tale-two-brains-second-brain-key-understanding-many-chronic-illnesses.html

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 18 تیر1393
کسانی که بر اثر گرمی مفرط مزاج قلب و /یا معده و /یا کبد، یا تولید حرارت مفرط در بدن بر اثر تعب جسمی و/یا روانی در طی ساعات روزه داری (و عوامل دیگر)، دچار تشنگی شدید و کاهش رطوبات بدن می شوند می توانند با مصرف ماءالشعیر طبّی به جای آب و چای در سحر و ساعات پس از افطار، عوارض ناخواسته احتمالی را کاهش دهند.

دستور تهیه ماءالشعیر طبی چنین است:

50 گرم جوی پوست کنده سالم (نه پرک و نه نیمکوب) را با چهار لیوان آب (یک لیتر)، با حرارت ملایم، آهسته بجوشانید تا وقتی که جوها به حالت شکفته و کاملاً پخته برسند. این زمان به طور متوسط 40 تا 50 دقیقه طول می کشد. پس از آن، تا این ترکیب سرد نشده، آن را صاف کنید و در جای خنک قرار دهید تا سرد شود. از این چهار لیوان بیش از سه لیوان جو به دست می آید که حداکثر دو روز در یخچال قابل نگهداری است. نوشیدن این مایع بهتر از هر نوشیدنی دیگری می تواند در برابر استرس گرمایی و تشنگی و تحلیل رطوبات، فرد را محافظت کند. البته کسانی که معده سرد و/یا تر داشته باشند بهتر است در هر لیوان آن یک قاشق مرباخوری عسل حل کنند و سپس آن را بنوشند. ماء الشعیر طبی نباید غلیظ و ژله ای شود و الا تأثیر آن معکوس خواهد شد. اگر جو کاملاً مرغوب و مناسب باشد رنگ ماءالشعیر به سرخ ملایم و کمرنگ مایل می شود.

هنگام مصرفِ عادی، ماء الشعیرِ به دست آمده باید تکان داده شود تا دُردی و بخش رقیق آن با هم مخلوط شوند و فرد از غذائیت ماء الشعیر نیز منتفع شود.

در صورتی که نوشیدن ماء الشعیر همراه با رسوب آن برای خورنده خوشایند نباشد، می تواند فقط قسمت آبکی رقیق بالای آن را بنوشد و دُردی آن را دور بریزد، بدین ترتیب فرد از کیفیت سردی دهندگی و تری بخشی ماء الشعیر طبی بهره مند می شود ولی از غذائیت آن سودی نمی برد.

مصرف این فرآورده خانگی به فرد (به خصوص فردی که مزاج گرم و خشک دارد) کمک می کند تا از خشکی پوست، زردی رنگ پوست بدن، گودافتادگی چشم ها، یبوست، غلظت خون، تحریک پذیری عصبی، آزردگی های کلیوی احتمالی و ... دور بماند

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 18 تیر1393

دانش طبیعت - روزنامه جمهوری اسلامی با دکتر «عباس یداللهی» متخصص بیوتکنولوژی و اصلاح درختان و عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس درباره خوب و بد میوه‌ها گفت وگو کرده است.

اين گفت‌وگو، به شرح زير است:

* چرا ميوه‌هاي امروزي، عطر و طعم كمتري در مقايسه با ميوه‌هاي قديمي دارند؟

كاهش عطر و طعم ميوه‌ها و صيفي‌هاي امروزي در مقايسه با ميوه‌ها و صيفي‌هاي قديم، به‌‌دليل ورود گونه‌هاي جديد آنها به بازار است؛ مثلا خيارهايي كه در حال حاضر در بازار وجود دارد، انواع اصلاح‌شده‌اي هستند كه عطر و بوي چنداني ندارند، يعني ژن توليد بو يا آروما در آنها يا وجود ندارد يا بسيار كم است.
زماني كه ميوه يا صيفي، بوي كمي داشته باشد، طعم آن هم تحت‌تاثير قرار مي‌گيرد و از نظر مصرف‌كننده، چندان مطلوب به نظر نمي‌رسد. به‌طور كلي، بسياري از ميوه‌هاي امروزي مانند انواع مركبات يا برخي از سبزي‌ها و صيفي‌ها، جزو گونه‌هاي اصلاح‌شده هستند و با اينكه درشت‌تر، شكيل‌تر و متقارن‌تر از ميوه‌هاي قديمي‌اند، عطر كمتري دارند و طعم آنها هم تغيير كرده است.

* آيا اين ادعا كه ميوه‌ها و صيفي‌هاي درشت‌تر و شكيل‌تر، ارزش تغذيه‌اي كمتري هم دارند، درست است؟

نه، نمي‌توانيم ادعا كنيم ميوه‌هاي درشت‌تر، ارزش تغذيه‌اي كمتري دارند. اين روزها در تمام بازارهاي جهاني، ميوه‌هايي كه ظاهر و رنگ بهتري داشته باشند، پسنديده مي‌شوند و توجه به عطر و طعم ميوه‌ها، بيشتر در ايران مطرح است.

* آيا باور استفاده از كود و سم بيشتر براي توليد ميوه‌هاي درشت‌تر، صحت دارد؟

معمولا اينطور نيست. در ميان ميوه‌هاي مختلف، برخي از ارقام آنها جزو ارقام درشت هستند و شكل ظاهري آنها ربط چنداني به نوع پرورششان ندارد. مثلا پاملو كه از خانواده مركبات و شبيه پرتقال است، گونه درشتي است و امكان دارد وزن هر يك عدد از آن به 2 كيلوگرم هم برسد و اين مساله ربطي به استفاده از كود و سم ندارد. معمولا رسيدگي بهتري به ميوه‌هاي درشت‌تر در زمان پرورش آنها شده است.

* پس شما نظريه استفاده از هورمون براي پرورش ميوه‌هاي درشت‌تر را هم رد مي‌كنيد؟

امكان استفاده از هورمون فقط براي پرورش كيوي و انگور، وجود دارد. گاهي از هورمون سايتوكينين براي توليد كيوي‌هايي درشت‌تر استفاده مي‌كنند كه البته استفاده از اين هورمون براساس قوانين بهداشتي كشور ما، مجاز و قانوني نيست. برخي از ارقام انگور را هم با استفاده از هورمون جيبرلين، در اندازه‌هاي درشت‌تري پرورش مي‌دهند.

* استفاده از جيبرلين هم غيرمجاز است؟

نه، اين هورمون در ساير كشورهاي جهان هم براي پرورش برخي انگورها استفاده مي‌شود و مصرف آن در ايران هم منع قانوني ندارد.

* استفاده از اين هورمون‌ها باعث به خطر افتادن سلامت مصرف‌كننده نمي‌شود؟

جيبرلين كه مشكلي ندارد اما هورمون سايتوكينين ممكن است خطرهايي را براي سلامت مصرف‌كننده ايجاد كند.

* آيا مصرف‌كننده‌ها مي‌توانند آلوده بودن كيوي‌ را به هورمون سايتوكينين تشخيص دهند؟

نه ولي نبايد كيوي‌هاي خيلي بزرگ را بخرند چون امكان آلوده بودن آنها به هورمون وجود دارد.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 29 خرداد1393

چکیده
ماساژ درمانی از جمله روش های پیشگیری و درمانی مطرح در پزشکی ایرانی است
دانشمند و طبیب ایرانی قرن » قطب الدین شیرازی « که از سوی پزشکان ایرانی از جمله
هفتم هجری مورد مداقه قرار گرفته است.
ماساژ درمانی از منظر پزشکی ایرانی روشی برگزیده برای مقابله با اختلالات
خاص، شامل اجتماع موضعی مواد در بدن، پروش موضعی اندام، تحلیل مواد ریحی، دفع
غلبه سردی، تغییر جریان گردش مواد در بدن، ممانعت از تحلیل رطوبت های ضروری و
معتدل کننده نرمی یا سفتی بدن است.
در طب ایرانی با توجه به کاربردهای مختلف ماساژ اعم از افزایش گرمی موضعی،
تحلیل مواد یا ممانعت از دفع بیش از حد رطوبات بدنی سبک های مختلف پرفشار،
ضعیف، طولانی مدت، کوتاه مدت، خشن، نرم و معتدل ماساژ تعریف شده است.
در واقع کمیت و کیفیت ماساژ در طب ایرانی متناسب با تفاوت های بدنی، سنی و
شرایط محیطی افراد انتخاب می شود و بر این اساس است که مدت، قوت و خشونت
ماساژ و نیاز به روغن مالی یا نوع روغن تعیین می شود.
پزشکان ایرانی توجه ویژه ای به ماساژ ورزشی داشته و ماساژ های خاصی را قبل و
بعد از ورزش توصیه کرده اند. حکمای ایرانی مالش کف پا را به عنوان یک امر
بهداشتی درمانی در سطح جامعه خود ترویج می کردند. به نظر می رسد برای احیای -
» تحفه سعدیه « در كتاب » دلك « بررسي نظرات حكماي ایراني در خصوص
در جامعه ی امروز، بازیابی نظرات دانشمندان ایرانی و مرور » غمز « و » دلک « دوباره ی
علمی میراث به یادگار مانده از گذشتگان این سرزمین کمک کننده باشد.

مقدمه
ماساژ درمانی در بین فرهنگ های مختلف بشری تاریخچه ای هزاران ساله
دارد. در چین باستان، ژاپن، هند، ملل عربی، مصر، یونان )بقراط پزشکی را هنر
مالش دادن تعریف می کند( و روم دست نوشته هایی از ماساژ وجود دارد. ) 1( در
منابع متعدد پزشکی ایران از قدیمی ترین کتاب پزشکی فارسی به یادگار مانده از
قرن سوم هجری )هدایت المتعلمین( تا منابع مربوط به سده های اخیر از جمله
با سرفصلی مشخص » غمز « و » دلک « بحث ماساژ یا » حفظ الصحه ناصری « کتاب
- .) غالباً در بخش کلیات یا علوم پایه طب ایرانی مورد بحث قرار گرفته است. ) 8 2
و » ماساژ بدن « معادل » مالیدن « و » دلک « در منابع طب سنتی ایرانی، واژه های
به » فشار با انگشتان بر نواحی مختلف از جمله کف پا « به معنای » غمز « کلمه ی
حکیم و طبیب قرن هفتم هجری نیز در » قطب الدین شیرازی « . کار رفته است
ضمن شرح گفته های ابن سینا در این خصوص اقدام به » تحفه سعدیه « کتاب
گردآوری نظرات سایر دانشمندان در ارتباط با ماساژ کل بدن و ماساژ کف پا
نموده است که با توجه به از دست رفتن اصل آن منابع بر ارزش و اهمیت کتاب
) وی افزوده شده است. ) 9
اما با وجود تمام ریزبینی ها و نظریات علمی مطرح شده از سوی دانشمندان
ایرانی کمتر مطالعه ای است که به بررسی ماساژ ایرانی اختصاص یافته یا آن را به
مجامع علمی معرفی کرده باشد. حتی کارآزمایی های بالینی صورت گرفته در
ایران نیز اثر دیگر سبک های ماساژ مانند ماساژ سوئدی ) 11 ( و رفلکسولوژی
11 ( را بررسی می کنند. این در حالی است که امروزه پس از یک دوره کم (
توجهی ناشی از رشد فن آوری در عرصه پزشکی شاهد گسترش اقبال عمومی به
استفاده از ماساژ و دیگر روش های درمانی طب مکمل و جایگزین هستیم به خصوص
گونه ای که بنابر گزارش مرکز ملی تحقیقات سلامت آمریکا تنها در یک سال
نزدیک به 18 میلیون نفر از افراد بالغ این کشور ماساژ گرفته اند ) 12 ( و بر پایه
مطالعات گسترده ایی که در رابطه با ماساژ صورت گرفته است کتاب علمی ماساژ
درمانی بر اساس نتایج بالینی تألیف شده است. ) 11 ( بنابراین لازم است که با یک
بازنگری علمی و جامع از ماساژ ایرانی مقدمات تحقیقات بالینی در این حوزه
فراهم شود.
روش کار
9( در کنار نسخ ( ،» تحفه سعدیه « این تحقیق برپایه ترجمه نسخه خطی کتاب
1 و ، عربی ) 4( و فارسی قانون ابن سینا ) 14 ( و دیگر منابع معتبر طب سنتی ) 2
8 5 ( صورت گرفته است و جهت تکمیل بحث ضمن بهره گیری از کتب جدید -
ماساژ درمانی ) 11 و 15 ( با مراجعه به پایگاه های اطلاعاتی Medline و Elsevier
و Google Scholar از جدیدترین مقالات منتشر شده در این حوزه استفاده شده
است.
اثرات درمانی ماساژ از منظر پزشکان ایرانی:
ماساژ در پزشکی ایرانی در بحث پیشگیری و درمان اختلالات عضوی و
عمومی بدن مطرح است. اثرات ویژه دلک و غمز بر بدن را با استفاده از منابع
معتبر پزشکی ایرانی و نظرات قطب الدین شیرازی می توان به صورت زیر برشمرد
- :)9 2(
.1 دفع مواد غلیظ از یک عضو : ماساژ مواد زایدی را که در عضوی خاص
جمع شده اند و به علت غلظت و لزوجتشان با داروهای مسهل یعنی داروهایی که
مواد زاید را از طریق سیستم گوارشی دفع می کند ) 11 ( قابل جذب و دفع نیستند
رقیق می کند و برای تحلیل و دفع تدریجی آماده می سازد.

.2 پرورش موضعی اندام: ماساژ می تواند باعث پرورش موضعی اندام شود؛
چرا که در ماساژ بدون مشارکت سایر اعضا می توان گرمای یک عضو را افزایش
داد و با اتساع موضعی مجاری و رقیق ساختن مواد خونرسانی به آن را تقویت
کرد در حالی که در ورزش حتی ورزش های موضعی به ناچار اندام هایی نیز که
قصد بزرگ کردنشان را نداریم حرکت داده می شوند و این هدف به خوبی تأمین
نمی شود.
.1 تحلیل مواد ریحی: ماساژ مواد خاصی که در اصطلاح تخصصی طب سنتی
به آن ها مواد ریحی گفته می شود یعنی از نظر قوام همچون باد هستند را تحلیل
می برد. دفع این مواد به علل مختلفی از جمله قوام خاص یا نپختگی شان با
داروهایی مثل مسهل ها ممکن نیست ورزش هم روش درمانی مناسبی نیست
چراکه ورزش درمانی در این موارد باید قوی و طولانی باشد و انجام چنین
حرکاتی برای خیلی ها ممکن نیست بنابراین بهترین روش درمان در این موارد
همان دلک یا مالش است. از طرفی در مواردی ممکن است مصرف دارو ممکن
نباشد یا بیمار به مصرف آن رضایت ندهد و به خوردنش عادت نداشته باشد که
در این موارد نیز ماساژ روش منتخب درمانی است.
.4 مقابله با غلبه برودت موضعی: ماساژ روش درمانی مواردی است که بر اثر
غلبه سرمای شدید )برد مجمد( بر یک اندام ایجاد می شود مثل انواع کشیدگی یا
اسپاسم های ایجاد شده در عضلات گردن و ترقوه که بهترین درمان شان مالش بعد
از پاکسازی بدن از مواد زاید است.
.5 جذب مواد به موضع ماساژ: ماساژ می تواند ماده را از عضوی به عضو
دیگر جذب کند و با این حرکت بدون این که ماده ای از بدن دفع شود جریان
آسیب زا از عضو بیمار منحرف و بیماری رفع می شود. حکما این روش را به

صورت ماساژ پا در درمان بیماری های اندام فوقانی خصوصاً سردرد مطرح
) کرده اند. ) 11
.1 ممانعت از تحلیل مواد: از فواید ماساژ با روغن ممانعت از تحلیل
رطوبت های ضروری بدن با ایجاد انسداد در منافذ پوستی است که از این اثر در
بخش ماساژهای بعد از ورزش بیش تر بحث می شود.
.1 به اعتدال رساندن نرمی یا سفتی بدن: ماساژ می تواند بدن های سفت را
متخلخل یا منعطف و بدن های نرم و شل را محکم کند و این کار تنها با مالش
ممکن است. در واقع انباشتگی یا تکاثف بدن های متخلخل، استحکام بدن های نرم،
تکاندن یا متخلخل کردن بدن های انباشته و نرم کردن بدن های سخت و محکم از
اهداف ماساژ شمرده می شود. بنا به نظر شیخ ماساژ شدید قبل از خواب با خشک
کردن بدن مانع ریزش مواد رطوبی به مفاصل می شود و قطب الدین نیز این امر را
) ناشی از محکم شدن اعضا بیان می کند. ) 4 و 9
» دلک « دسته بندی
یا مالش در طب ایرانی بر حسب مدت و چگونگی انجام به » دلک «
دسته های مختلفی تقسیم می شود که چهار دسته اول را بقراط در کتاب
آن را تکمیل کرده » حفظ الصحه « آورده است و جالینوس در کتاب » قاططریون «
تا منابع اخیر » قانون « است. این دسته بندی که مورد تأیید ابن سیناست از کتاب
- :) طب سنتی تقریباً یکسان است ) 2 و 9 4
-1 مالش سخت یا قوی که با اعمال فشار بر اندام ها انجام می شود و باعث
استحکام آن ها می شود. این ماساژ بیشتر از این که باعث تحلیل شود موضع را گرم
می کند.
-2 مالش ضعیف که با اعمال نیروی ملایم باعث جاری شدن رطوبت در اندام
00 / فصلنامه تاریخ پزشكي........... سال پنجم، شماره چهاردهم، بهار 2931
امیرمحمد جلادت، فاطمه عطارزاده، مرضیه چروم، مجید نیمروزي
و تخلخل و سستی یا آرامش می شود؛ این ماساژ به آرامی و در زمانی کوتاه انجام
می شود پس گرمی یا تحلیل چندانی به همراه ندارد.
-1 مالش بسیار یا مالش طولانی مدت که به صورت پی در پی در زمانی دراز
صورت می گیرد؛ در این ماساژ تحلیل بیش تری حاصل می شود.
-4 مالش معتدل یعنی ماساژ در حدی که خون به موضع جمع شود و قبل از
کاهش بالندگی یا بروز تحلیل متوقف شود؛ این ماساژ باعث چاقی موضعی
) می شود. ) 1
-5 مالش خشن یا کیسه کشی؛ در این ماساژ با مالیدن پارچه ای خشن خون
به سرعت به سطح عضو جذب می شود و با سستی عضو مقابله می شود.
-1 مالش نرم یا املس که به وسیله دست یا پارچه ای نرم انجام می شود باعث
جذب خون به موضع و حبس آن در آن جا می شود. این ماساژ با ایجاد تخلخل
سطحی در عضو باعث تجمع خون در آن جا و تنگی مجاری وابران و در نتیجه
حبس خون در موضع می شود و اجازه تحلیل نمی دهد.
بنابراین با در نظر گرفتن سه حالت دیگر یعنی مالش معتدل در قوت و
ضعف، مالش قلیل یا کوتاه مدت و مالش معتدل در نرمی و خشونت 9 حالت یا
سبک ماساژ در پزشکی ایرانی قابل تعریف است که هر کدام برای شرایط فردی
) 9 و 14 ،1 ،1، و محیطی خاصی مناسب هستند. ) 4
» دلک « انتخاب سبک مناسب
عوامل متعددی از منظر پزشکی ایرانی در انتخاب سبک ماساژ دخیلند؛
وضعیت بدنی از جمله این موارد است. سازگارترین نوع مالش در بدن های شل و
متخلخل مالش ضعیف و اندک است یعنی وقتی توان بدنی کم است مالش ضعیف
یا کوتاه مدت مناسب است اما آن گاه که نیروی بدنی قوی است مالش قوی و
05 / فصلنامه تاریخ پزشكي........... سال پنجم، شماره چهاردهم، بهار 2931
» تحفه سعدیه « در كتاب » دلك « بررسي نظرات حكماي ایراني در خصوص
طولانی مدت، بایسته است. در بدن های معتدل هم، ماساژ معتدل بهترین ماساژ
) است. ) 1 و 9
ماساژ قوی و دراز مدت باعث سفتی و پرورش اندام می شود و با بدن های
چاق گوشتی سازگار است؛ به عبارتی این افراد توان تحمل چنین ماساژی را دارند
اما افراد چاق غیرعضلانی که پیه زیادی دارند به علت تجمع فضولات در بدن شان
و ضعفی که دارند ماساژ قوی را تحمل نمی کنند و مناسب ترین ماساژ در این افراد
) ماساژ طولانی مدت است. ) 1 و 9
در انتخاب شیوه ماساژ توجه به فصل نیز لازم است سازگارترین انواع مالش
در زمستان مالش قوی است چرا که در این فصل نیروی درونی خوب است؛ از
طرفی غذا معمولاً غلیظ، حرکت کم و مواد مجتمع در بدن زیاد است. اما در
تابستان مالش باید ضعیف و کم باشد زیرا منافذ بدن باز هستند و نیروی بدنی
تحلیل می رود. در بهار تخلخل بدن کمتر از تابستان است و مواد زیادی در بدن
جریان دارند که باعث افت نیرو می شود؛ لذا در این فصل ماساژ ضعیف تر از
زمستان اعمال می شود و مالش دراز مدت مناسب ترین نوع مالش در بهار است و
بالاخره در پاییز مالش باید ضعیف باشد چرا که در این فصل مسام باز یا متخلخل
) 1 و 9 ، است و به دنبال گرمی فصل قبلی بدن تحلیل رفته است. ) 4
برای رسیدن به نتیجه مطلوب از ماساژ درمانی باید به قوام و مقدار ماده
مجتمع در بدن هم توجه داشت. هنگامی که قوام ماده لطیف است ماساژ باید کوتاه
یا ضعیف باشد و آنگاه که ماده غلیظ است ماساژ باید طولانی مدت باشد چرا که
مالش کوتاه مدت توانایی تحلیل ماده غلیظ را ندارد. اگر ماده کم باشد مالش
اندک یا ضعیف، کافی است و اگر ماده فراوان باشد مالش قوی یا زیاد، سودمند
) است. ) 1 و 9

نوع مالش در سنین مختلف نیز باید متفاوت باشد. از آن جا که رشد کودکان
نیازمند رطوبت است نباید مالش به گونه ای باشد که این رطوبت را در کودکان
تحلیل برد به عبارتی در کودکی ماساژ باید ضعیف یا اندک باشد اما در جوانی،
میانسالی و پیری سازگارترین مالش، مالش درازمدت است زیرا در جوانی حرارت
بدنی زیاد، مزاج بدن خشک و مواد مجتمع در بدن لطیف است پس حرارت زیادی
با مالش نباید اعمال شود، در افراد میانسال و پیر نیز با توجه به ضعف بدن و تجمع
مواد زاید در بدن مالش دراز مدت سازگارترین ماساژ است.
درست است که مالش سفت، سخت و زبر بدن را سفت می کند اما چنین
ماساژی کودکان را از رشد باز می دارد زیرا رشد زمانی است که بدن قابلیت
انعطاف داشته باشد؛ به علاوه تحلیل زیاد حرارت غریزی را ضعیف می کند و توان
رشد را کم می کند. در زمان بلوغ چون بدن سفت می شود مالش سخت تحلیل
زیادی را به دنبال ندارد و باعث سفتی بدن می شود در این حالت فسادپذیری بدن
) کمتر خواهد بود. ) 1 و 9
در ماساژ باید به اعضای آسیب دیده و اندام اطرافشان هم توجه داشت و
) مراعات این اعضا لازم است. ) 9
ماساژ ورزشی
ماساژ را بر اساس این که بدن را مستعد تحلیل پذیری کند یا این که خستگی
دلک « و » دلک استعداد « یا عوارض ناشی از تحلیل را رفع کند به دو دسته
) 1 و 9 ، تقسیم می شود. ) 4 » استرداد
دلک استعداد، مالشی است به منظور آماده سازی بدن برای تحلیل مواد زاید.
هدف اصلی از این ماساژ رقیق سازی مواد زاید موجود در بدن، اتساع منافذ پوستی
و تحلیل فضولات است.

این ماساژ قبل از حرکت یا ورزش به صورت نرم شروع می شود و به تدریج
شدت می گیرد تا در ادامه با ورزشی که فرد می کند دفع فضولات بهتر صورت
بگیرد؛ البته بسته به مواردی که گفته شد یعنی با توجه به شرایط فردی، سنی،
همچنین مواد موجود در بدن و اندام آسیب دیده مالش استعداد متفاوت اعمال
می شود و در کودکان نظر به نیاز شان به رطویت غریزی برای رشد چنین ماساژی
توصیه نمی شود.
دلک استرداد، دلکی است که پس از ورزش صورت می گیرد. در این دلک
:) 1 و 9 ،1 ، رقیق و خالی از حرکات سخت و شدید دو هدف دنبال می شود ) 4
.1 تحلیل مواد زاید باقی مانده از ورزش و رفع درد ناشی از تجمع سموم در
نام دارد نباید از روغن استفاده کرد یا » دلک مسکن « بدن. در این ماساژ که
روغن مصرفی را باید از نوع روغن های تحلیل برنده و گشاینده منافذ بدن انتخاب
) 18 و 19 ، کرد؛ مانند روغن زیتون کهنه ) 1 تا باعث بسته شدن منافذ و توقف
تحلیل نشود.
.2 ماساژ به منظور جلوگیری از دفع بیش تر رطوبات بدنی؛ این ماساژ با
استفاده از روغن های لزج مسدود کننده منافذ پوستی به صورت ملایم، بدون فشار
و در زمانی معتدل انجام می شود. نیاز بدن به این ماساژ مانند نیاز آن به سکون حین
ورزش است؛ پس جزیی از ورزش خوانده می شود در حالی که ماساژ مسکن را
) که همانند ورزش ایجاد تحلیل می کند صنفی از ورزش شمرده اند. ) 9
ماساژ استرداد برعکس ماساژ استعداد به قوت آغاز می شود و به تدریج به
اعتدال می گراید تا انتقال وضعیت از حالت متحرک حین ورزش به حالت سکون
ناگهانی نباشد. بهتر است این ماساژ به صورت پیوسته و پیاپی باشد و حرکت
دست ماساژور در جهت های گوناگون باشد تا اثر مالش به قسمت های مختلف

اندام برسد. در این بین باید ماساژگیرنده هم اندام خود را بکشد تا مواد زائد بهتر
دفع شوند. نفس گیری و حبس آن نیز در این امر سودمند است زیرا عضلات
صدری کشیده می شوند و فضولات شان دفع می شود؛ البته در این هنگام باید شکم
شل باشد تا مواد از سینه با پایین هدایت شوند و بعد در بازدم عضلات شکم هم
) 1 و 9 ، سفت می شوند تا مواد به مجاری دفعی هدایت شوند. ) 4
در برخی موارد ورزشکاران وسط ورزش ماساژ استرداد را می گیرند تا
اندامشان قوی و بزرگ شود، در این صورت نیازی نیست که ماساژ زیاد باشد.
)9(
در فردی که بدن مناسبی دارد ماساژ باید در کمیت و کیفیت معتدل باشد
زیرا در این افراد هدف سخت یا سست کردن بدن نیست بلکه هدف حفظ اعتدال
بدن است؛ مگر اینکه فرد غذای نامناسبی خورده باشد و تحلیل و دفع مواد زاید
) باقی مانده در اهداف ماساژ قرار گیرند. ) 9
نکات مربوط به روغن مالی حین ماساژ
روغن مالی از عواملی است که می تواند مانع تحلیل شود و خشکی ناشی از
مالش بیش از حد را رفع می کند. روغن مصرفی در ماساژ ایرانی بسته به جثّه یا
هیکل افراد، فصل، خلط یا ماده جاری در بدن و توان بدنی متفاوت است. در سخنه
یا هیکل متخلخل و شل روغن فراوانی لازم است اما در بدن های متلزز یا توپر
روغن باید اندک باشد.
در فصول خشک یعنی پاییز و تابستان روغن باید زیاد باشد اما در بهار و
زمستان به دلیل رطوبت موجود در این دو فصل اندکی روغن کافی است. روغن
بنفشه برای مالش در فصل تابستان مناسب است در حالی که روغن های شود و
.) بابونه برای زمستان مناسب هستند ) 1

در کل روغن مالی یا با روغن های محلّله است مانند روغن بابونه، شود و
زیتون کهنه که منافذ بدن را باز و به تحلیل فضول کمک می کنند یا باعث تبدیل
18 و 19 ( یعنی سردی حاکم بر موضع را رفع می کنند و یا با ، مزاج می شوند؛ ) 1
روغن های معتدله مرطبه است که رطوبت می بخشند؛ ) 21 ( مانند روغن بنفشه،
نیلوفر و کدو و التبه در مواردی نیز از روغن هایی استفاده می شود که با جمع
کردن پوست و تنگی منافذ آن مانع عرق کردن می شوند و پوست را تقویت
) می کنند؛ مانند روغن زیتون نارس )انفاق( یا روغن مورد. ) 21
حال اگر خلط یا ماده رطب زایدی که می خواهد تحلیل رود از جمله اخلاط
خشک باشد روغن زیاد لازم است و برعکس اگر تر یا رطب باشد روغن باید
اندک باشد. هرگاه توان بدنی ضعیف باشد برای جلوگیری از تحلیل زیاد روغن
زیادی لازم است؛ درحالیکه هرگاه توان فرد خوب است روغن چندانی لازم
) نیست. ) 9
عوارض ناشی از خطا در انتخاب سبک ماساژ
در شرح تحفه سعدیه در خصوص سوء تدبیر یا اشتباه در سبک ماساژ بحث
قابل توجهی ارائه می شود. شرح وی با این جمله از شیخ شروع می شود که: مالش
سخت نابه جا خطر کمتری از مالش نرم اشتباه به همراه دارد. وی این سخن را نقلی
از مقاله دوم کتاب حفظ الصحه جالینوس دانسته است و در بیان معنای
چنین توضیح می دهد که خطا یا در کمیت است یا در کیفیت، اگر مالش » خطا «
صلب باشد باعث می شود که بدن سفت شود و در مقابل آفت های داخلی و
خارجی مقاومت تر شود درحالی که ماساژ نرم بدن را مستعد فساد می کند؛ پس
ماساژ سفت در هر حال برای بدن بهتر است اما اگر خطا در کمیت باشد و مدت
زمان مالش بیش تر از آنچه که باید طول بکشد پس تحلیل زیادتری صورت

می گیرد؛ در حالی که اگر مدت ماساژ کمتر از مدتی که باید باشد تحلیل کامل
انجام نمی شود اما این خطا به راحتی با فعالیت ورزشی به دنبال ماساژ جبران
می شود پس خطر چنین اشتباهی که قابل جبران است کمتر از افراط در ماساژ
است که ممکن است قابل جبران نباشد و با کم شدن رطوبت لازم در بدن رشد
متوقف شود.
اما در ادامه بحث می گوید که اشتباه در انتخاب کیفیت مناسب ماساژ هم
می تواند به رشد کودک صدمه بزند چرا که بدنی که زیاد سفت شده است انعطاف
لازم برای رشد را از دست می دهد پس همیشه ماساژ قوی هم ماساژ بهتر نیست و
با توجه به سن باید که در اطفال سبک ماساژ را ملایم تر و کوتاه تر از حد لازم
) انتخاب کرد. ) 9
نظریه های مطرح در خصوص ماساژ کف پا و شرایط اتاق ماساژ
قطب الدین بعد از اتمام شرح گفته های ابن سینا، مطالبی را در خصوص ماساژ
د 415 ق/ 1144 م( به شرح خود می ( » ابوالفرج عبدالله بن الطیب « کف پا از کتاب
افزاید. وی آرامش حاصل از ماساژ کف پا را ناشی از وجود انتهاهای عصبی زیاد
در پا و به جریان افتادن مواد سرازیر شده به سمت پا طی فعالیت های روزانه ذکر
می کند. این اعتقاد وجود داشته است که جریان و حرکت مواد به سمت سر سبب
.) خواب آلودگی می شود ) 22
قطب الدین اشاره ای نیز به اتاق ماساژ می کند و بیان می کند که بخاری
)گرمی بخشی محیط( باید در ورودی اتاق باشد تا به تعریق کمک شود چرا که
در خروجی اتاق باشد نفوذ حرارت و گرما به بدن عرق کرده ماساژ گیرنده و
) منافذ باز پوستی زیاد خواهد بود و باعث خشکی و مانع تعریق می شود. ) 9

نتیجه گیری
امروزه ماساژ درمانی یکی از شایع ترین شکل های درمانی رو به گسترش دنیا
) 21 و 24 ، است که مطالعات بالینی متعددی به آن اختصاص یافته است. ) 11
در طب ایرانی نیز ماساژ یکی از اصول حفظ تندرستی محسوب می شود و
جایگاه خاصی در پیشگیری و درمان دارد. نکته قابل توجه ماساژ در پزشکی
ایرانی متفاوت بودن سبک ماساژ با توجه به تفاوت افراد است. در این شاخه از
طب مکمل و جایگزین کمیت و کیفیت ماساژ براساس شناختی که پزشک از
برایند فعالیت هورمون های درون ریز و متابولیسم پایه افراد پیدا می کند و با توجه
به شرایط محیطی حاکم بر افراد سبک ماساژ طوری انتخاب می شود که گرمی،
سردی، خشکی یا تری غالب بر آنها به تعادل نزدیک می شود و این یک نقطه
با » دکتر مصطفوی « قوت برای طب سنتی ایران محسوب می شود چرا که به قول
استفاده از این مدل تشخیصی، می توان بسته های درمانی را متناسب با افراد مختلف
طراحی کرد ) 25 ( اما شرط استفاده از آن آشنا شدن مجدد جامعه علمی امروز با
این زبان علمی است.
نظریه طب ایرانی با تأکید بر متفاوت بودن اثرات ماساژ با توجه به شرایط
مختلف فردی و محیطی این فرض را مطرح می کند که برخی از پاسخ های منفی
بالینی مرتبط با ماساژ ) 21 ( ممکن است ناشی از عدم توجه به این دسته بندی باشد.
در طب ایرانی با ارزیابی که از علایم گرمی، سردی، خشکی یا تری غالب بر
افراد صورت می گیرد سبک های مختلفی از ماساژ پیشنهاد می شود که در هر کدام
در مدت، سرعت و نیروی اجرایی متفاوت هستند و با روغن های خاص یا بدون
روغن مالی انجام می شوند. نتایج بالینی حاصل از مطالعات امروز نیز مشخص کرده
است که نیاز به روغن، مدت و عمق ماساژ با توجه به هدف درمانی باید متفاوت
باشد به عنوان مثال مشخص شده است که برای رفع خستگی و بی حالی بهتر است
که ماساژ کوتاه مدت یعنی کمتر از 21 دقیقه باشد ولی برای رسیدن به آرامش
بیشتر ماساژ های سطحی، طولانی یعنی بالای نیم ساعت و با روغن های خاص مثل

) روغنی با اسانس اسطوخودوس مؤثرتر است. ) 11
نکته قابل توجه دیگر در ماساژ ایرانی مربوط به ماساژ انتهاها یا ماساژ پاست.
« ماساژی که امروزه تحت عنوان بازتاب شناسی یا Reflexology شناخته شده و »
آمریکایی متولد قرن 19 میلادی به عنوان وارد کننده این علم به » فیکسجرالد « از
مورد » تحفه سعدیه « مجامع علمی یاد می شود در بیش از هفت قرن پیش در کتاب
مداقه قرار گرفته و چند نظریه در مورد مکانیسم اثرات آرام بخشی این نوع ماساژ
ارایه شده است که امروزه هم در کتب بازتاب شناسی مطرحند. ) 15 ( بر طبق این
نظریه ها وجود پایانه های عصبی فراوان در پا و گردش مجدد موادی که طی
فعالیت روزانه به انتهای بدان سرازیر شده اند توجیه گر آرامش حاصل از ماساژ
کف پا هستند. البته در منابع ایرانی از جمله کتاب قانون ابن سینا مکانیسم دیگری
نیز در توجیح اثرات درمانی ماساژ پا قید شده است و آن منحرف شدن جریان
ریزش مواد آسیب زا از اعضای حیاتی به سمت انتها هاست که در مقاله دیگری از
این نویسنده به آن پرداخته شده است. ) 11 ( به هر حال اهمیت این ماساژ در نظر
حکما به گونه ای بوده است که باعث شده است آنها استفاده از سنگ پا در
حمام ها را به عنوان یک اصل فرهنگی بهداشتی در جامعه خود ترویج دهند و در -
آثارشان قید کنند که این عمل، بسیاری از بیماری ها خصوصاً امراض عصبی را در
جامعه کم می کند. ) 8 1 ( از این اشارات مشخص می شود که احیای ماساژ در -
جامعه امروزی نیز بدون پشتیبانی و حمایت پزشکان و مسئولان بهداشتی درمانی -
جامعه ممکن نیست و امید است که بازنگری میراث به جا مانده از مکتوبات
پزشکان ایرانی بتواند راه را برای احیای نقاط قوت فرهنگی بهداشتی ایرانی در -
جامعه امروز هموار کند.

فهرست منابع
1. Brault JS, Kappler RE, Grogg BE. Manipulation, Traction and Massage, Physical Medicine and Rehabilitation. 4th ed: Saunders Philadelphia, Pa; 2000. p. 427 - 47.
.2 اخوینی بخارایی، ا. )قرن 11 (: هدایت المتعلمین فی الطب. متینی ج، چاپ دوم، مشهد: چاپخانه
1144 ه.ش. - ، دانشگاه مشهد، صص 111 8
.1 رازی، محمدبن زکریا. )قرن 4 1 (: المنصوری فی الطب.ترجمه: ذاکر، م.ا. تهران: انتشارات دانشگاه -
1181 ه.ش. ،111 ، تهران، صص 242
.4 ابن سینا، حسین .)قرن 4 5 (: القانون فی الطب. القش ا، زیعور ع. بیروت: عزالدین، بیروت، صص: -
1418 ه.ق. ) 1981 م.(. - ،211 15
.5 - - ، جرجانی، س.ا. )قرن 5 1 (: ذخیره خوارزمشاهی. نسخه عکسی. تهران: سیرجانی س، صص 151 1
1155 ه.ش.
.1 - - .) 1111 ه.ق. ) 1915 ، ارزانی، م.ا. )قرن 11 12 (: مفرح القلوب. لاهور: سلیم لاهور، صص 121 11
.1 - -11 ، عقیلی خراسانی شیرازی، م.ح: خلاصة الحکمه، ناظم ا. چاپ اول، قم: اسماعیلیان، صص 414 81
1185 ه.ش. ،851
.8 1181 ه.ش. - ، گیلانی، م.ک: حفظ الصحه ناصری. چوپانی ر. تهران: المعی، صص 152 1
.9 - . قطب الدین شیرازی: تحفه سعدیه. نسخه عکسی مدرسه شهید مطهری. صص 995 9
.11 خداکرمی، ن. حسابی نژاد، م. اکبرزاده باغبان، ع. سلیمانی، ف: تأثیر ماساژ بر رشد و تکامل
- . شیرخواران. فصلنامه علمی پژوهشی توانبخشی: 1189 ، سال یازدهم،شماره 5، صص 14 8
.11 میرزایی، ف. کاویانی، م. جعفری، پ: تأثیر رفلکسولوژی بر اضطراب زنان نخست زا. مجله حیات:
- . 1189 ، سال شانزدهم، شماره اول، صص 15 11
12. Massage Therapy: An Introduction [database on the Internet]. National center for complementary and Alternative Medicine. NCCAM. [cited Updated August 2010]. Available from: http//nccam.nih.gov.
13. Andrade C-K, Clifford P. Outcome-Based Massage From Evidence to Practice. 2nd ed. Philadelphia . Baltimore . New York . London: lippincott Williams & Wilkins, a Wolters Kluwer business; 2001, 2008.
.14 - ، ابن سینا، ح: قانون در طب. ترجمه: شرفکندی. ج 1. چ ششم. تهران: سروش، صص 111 18
1111 ه.ش.
50 / فصلنامه تاریخ پزشكي........... سال پنجم، شماره چهاردهم، بهار 2931
امیرمحمد جلادت، فاطمه عطارزاده، مرضیه چروم، مجید نیمروزي
15. Marquart H. Reflexotherapy of the Feet. Stuttgart - New York: Thieme(international School of Reflexotherapy of the feet); 2000.
.11 صادقپور، ا. جلادت، ا.م: داروهای مسهل، مهمترین دسته دارویی در طب سنتی ایران. مجله طب
- . سنتی اسلام و ایران: 1191 ، سال ششم، شماره 2، صص 111 1
.11 جلادت، ا.م. عطارزاده، ف. همایونی، ک: غمزدرمانی در پزشکی ایرانی و مقایسه آن با بازتاب
.1191 ، درمانی، سال چهارم، شماره 4
.18 1989 م. - ، ابن رشد: الکلیات فی الطب. نسخه عکسی: طالبی ع. شیبان ح. صص 111 24
.19 جرجانی، س.ا. )قرن 5 1 (: الاغراض الطبیه و المباحث الاعلائیه. ترجمه: تاجبخش، ح. ج 1، چاپ -
- .1188 ، دوم، تهران: انتشارات دانشگاه تهران، صص 218 21
.21 ، شیرازی، م. )قرن 11 (: تسهیل العلاج. مؤسسه احیاء طبیعی. چاپ اول. تهران: جلاالدین، ص 114
.1188
.21 - . هروی م. قرابادین صالحی. نسخه عکسی. صص 111 21
.22 ارزانی م.ا. )قرن 11 12 (: مفرح القلوب. ترجمه: ناظم، ا. باغبان، م. جلد 2، چاپ اول. تهران: المعی، -
.1191 ، ص 195
23. Ezzo J, Haraldsson BG, Gross AR, Myers CD, Morien A, Goldsmith CH, et al. Massage for Mechanical Neck Disorders: A Systematic Review. Spine. 2007;32(3):353-62 10.1.0000254099.07294.21.
24. Cherkin DC, Sherman KJ, Deyo RA, Shekelle PG. A review of the evidence for the effectiveness, safety, and cost of acupuncture, massage therapy, and spinal manipulation for back pain. Annals of internal medicine. 2003;13.8(11). p.898-906 .11
.25 - ، جرجانی، س.ا. )قرن 5 1 (: ذخیره خوارزمشاهی. ترجمه: اعتمادی، م. شهراد، م. مصطفوی، ج. ج 1
1144 ه.ش. - ، تهران: مؤسسه انتشارات انجمن ملی، صص 51 9122

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 20 خرداد1393

خلط جسم رطب سیال بالفعل را نامند که استحاله و انقلاب یابد به سوی آن  غذا؛

رطوبت های بدن یا اولی است و یا ثانوی- رطوبت های اولی همان اخلاط چهارگانه دم، بلغم ، صفرا و سوداست؛ رطوبت های ثانوی یا زاید است و یا غیر زاید. زاید مانند عرق و مخاط و غیر زاید که مرحله ای است از حالت خلطی استحاله یافته که در اعضا نفوذ نموده ولی بطور کامل جزو بافت نگردیده است.

اجزای چهارگانه ی خلط شامل دم ، بلغم ،  صفرا و سودا می باشند.

خون مزاجی گرم و تر دارد و در حالت طبیعی سرخ و بدون تعفن و بسیار شیرین و با قوام معتدل است. خون غیرطبیعی دو گونه استیا بدون آمیختگی با خلطی از مزاج شایسته ی خود تغییر یافته است مثلاً مزاج آن گرم و یا سرد گردیده است. و یا در اثر آمیختن با خلط ناصالح در مزاج ان تباهی بوجود امده است که این خود دو حالت دارد ؛ یا خلط تباه از بیرون خون بدان نفوذ نموده و باعث فساد آن گردیده است و یا خلط تباه از خود خون بوجود آمده است. خون غیرطبیعی ممکن است به سبب امیزش با سودا یا بعضی اصناف بلغم قوام طبیعی خود را از دست بدهد و دُردی و غلیظ گردد و یا به سبب آمیزش با صفرا یا آب، آبکی و و رقیق. از حیث رنگ گاه به سبب آمیزش با سودا بسار تیره و یا به سبب آمیزش با بلغم ف سفید گردد. از نظر رنگ و بو ممکن است در اثر آمیزش با بلغم مالح، شور و یا به سبب آمیزش با سودا بلغم حامض، ترش گردد.

بلغم طبیعی ان است که شایستگی تبدیل به خلط خون را داشته باشد زیرا بلغم خونبا نضج ناتمام است که این بلغم شیرین نبوده و بسیار سرد هم نیست بلکه نسبت به بدن انسان و دو خلط خون و صفرا اندکی سردتر است. بلغم طبیعی جایگاه خاصی در بدن ندارد و همراه خون در بدن جریان می یابد تا در صورت نیاز در اثر حرارت غریزی تبدیل به خون شود و دیگر آنکه غذای اعضای بلغمی چون مغز فراهم کند. اعضایی که در اثر حرکت زیاد ممکن است دچار خشکی شوند همچون مفاصل می توانند از تری بلغم منتفع گردند. بلغم غیر طبیعی به اعتبار مزه چهار نوع مالح ، حامض، عفص و مسیخ می باشد و به اعتبار قوام مائی ، زجاجی ، مخاطی و جصی

صفرای طبیعی کف خون می باشد که به رنگ احمر اناصع و یا سرخ خالص می باشد که سبک و تیز است. هنگامی که صفرای طبیعی در کبد بوجود می آید، دو بخش می گردد ، بخشی همراه خون است که به اعضایی چون ریه که برای تغذیه نیازمند بهره ای از خون هستند غذا رسانی کند و در ضمن با ایجاد رقت و لطافت در خون به عبور خون از مجاری تنگ کمک کند.آن قسمتی از صفرای طبیعی که به کیسه ی صفرا می رود دو نقش اساسی دارد یکی انکه بدن را از صفرای اضافی پاک می کند و صفرا را در آن کیسه ذخیره می کند دوم آنکه از طرفی باعث شستشوی روده از مدفوع و بلغم چسبنده می گردد و از طرفی با تحریک روده و مقعد باعث احساس دفع می گردد.  صفرای غیر طبیعی دو گونه است: یکی آنکه به سبب اختلاط با ماده ی بیگانه از حالت طبیعی خارج شود که این ماده در اکثر موارد بلغم است و در بعضی موارد سوداست. اگر بلغم رقیق با آن بیامیزد مره ی صفرا حاصل می شود و اگر بلغم غلیظ با ان بیامیزد مره ی محیه بوجود می آید. اگر صفرا با سودا بیامیز خود دو حالت دارد ، یا از درون خود سوخته گردد و رمادیت پیدا کند . جزو لطیف ان با خاکستر بیامیزد به گونه ای ان دو از هم جدا نگردند و رمادیت در آن حبس شود به آن صفرای سوخته گویند که خطرناک تر است  و یا آنکه از خارج سودا وارد آن گردد و با صفرا بیامیزد که خطر کمتری دارد. نوع دوم که به علتی در گوهر وجودی صفرا از حالت طبیعی خارج می گردد یا بیشتر در کبد تکون می یابد که تنها یک صنف است و آن بخش لطیف خون است که چون بسوزد از بخش کثیف آن سودا بجا می ماند و آنکه مربوط به معده است دو صنف است یا کراثی و یا زنگاری. که کراثی از سوختن صفرای محیه  و صفرای زنگاری از کراثی وقتی که صفرا بیشتر بسوزد.

سودای طبیعی رسوب و ته نشین خون پسندیده است و مزه ی آن بین شیرینی و گسی است. هر گاه سودا در کبد تولید شود بخشی از ان با خون در جریان می یابد و بخشی به سمت طحال سرازیر می شود. قسمتی که با خون حمل می شود در جهت تغذیه ی بعضی از اعضا که در مزاج خون به مقداری سودای صالح نیاز دارند بکار می رود . سودا جهت تقویت ، استحکام و ایجاد تراکم در خون و جلوگیری از تحلیل نقش دارد. سودای در طحال نقش ذخیره سازی و پاکسازی بدن از سودا را دارد و همچنین ترشح به موقع آن موجب استحکام دهانه ی معده و برانگیختن حس گرسنگی و میل به غذا است. در مورد سودای غیرطبیعی باید گفت که بخشی از سودای غیر طبیعی خاکستر صفرای سوخته است و تلخ است. بخش دیگر از سودای زاید و غیر طبیعی خاکستر بلغم و سوخته آن است و به ترشی یا گسی تکایل دارد . بخش دیگر مربوط به خاکستر و سوخته خون است که متمایل به اندکی شیرینی است. اخرین بخش از سودای غیرطبیعی خاکستر سودا است که اگر رقیق باشد سوخته ی ان بسیار ترش است و اگر غلیظ باشد ترشی ان کمتر همراه با گسی است.

غذایی که خورده می شود اندکی بوسیله ی بزاق دهان و در اثر حرارت غریزی نضج پیدا می کند اما هضم کامل در معده اتفاق می افتد و در معده کیلوس ایجاد می شود که بوسیله ی عروق ماساریقا به سمت کبد جذب می شود و در کبد نضج کامل می شود و از کیلوس در هر بار نضج کبدی چیزی مانند کف که همان صفرا است و چیزی مانند دُرد که همان سوداست حاصل می شود بخش ناپخته و خام آن بلغم و بخش به خوبی نضج یافته ی آن خون است.

سبب فاعلی تولید خون حرارت معتدل کبد، سبب مادی غذاها و نوشیدنی ها، سبب صوری نضج خوب و سبب غایی تغذیه ی اعضای بدن است. سبب فاعلی تولید صفرا حرارت معتدل، سبب مادی غذاهای لطیف گرم وچرب و شیرین و تند است، سبب صوری زیاده روی در نضج به سوی افراط و سبب غایی تغذیه ی بعضی اعضا و کمک به حرکت خون در مجاری تنگ است. سبب فاعلی تولید بلغم حرارت کم،سبب مادی غذاهای غلیظ مرطوب چسبنده ی سرد، سبب صوری کمی نضج و سبب غایی تبدیل به خون در هنگام ضرورت و رطوبت بخشی به بعضی اعضا. سبب فاعلی سودا حرارت معتدل، سبب مادی غذاهای بسیار غلیظ کم رطوبت، سبب صوری دردی ته نشیین شده و سبب غایی تغذیه ی بعضی اعضا و استحکام به فم معده و ایجاد گرسنگی است.

علل افزایش سودا در بدن:حرارت کبد، ناتوانی طحال، سردی زیاد منجمد کننده، تداوم احتباس و طولامنی شدن بیماریها و در نتیجه ایجاد خلط سوخته است. در نتیجه ی افزایش سودا در بدن و تجمع آن در فضای بین معده و کبد تولید خون و دیگر اخلاط صالح کاهش می یابد و بدن به عوارض ان دچار می گردد.

علایم افتراقی برای تشخیص مزاج سوداوی عبارتند از: لاغری بدن، سستی مفاصل، کم مویی، ترسویی، سردی و نرمی پوست و تنگی رگ ها

هضم اول در معده است و فضولات آن از راه روده ها دفع می گردد. فضولات هضم دوم در کبد، بیشترین مقدار آن از راه ادرار و آنچه بجا می ماند به سمت طحال و زهره تخلیه می شود. فضولات هضم سوم که هضم عروقی است و در خون اتفاق می افتد و هضم چهارم که هضم بافتی و عضوی است از راه های زیر از بدن خارج می شود: به صورت نامحسوس از بدن، از راه عرق کردن، به شکل چرک از بینی و گوش و روزنه های پوست، از راه های غیر عادی مثل  ورم ها و دمل های باز شده ، از راه رشد زائده های بدن مثل مو و ناخن.

کسانی که اخلاط رقیق دارند با تخلیه ی آن دچار ضعف می گردند و اگر منافذ پوستی آنان گشاد باشد به توان و نیروی آنان آسیب جدی وارد می اید زیر هر تحلیلی که در بدن واقع شود باعث ضعف جسمانی می شود. از طرفی چون اخلاط رقیق به آسانی از بدن خارج می شوند و هر آنچه به آسانی تخلیه گردد به دنبال خود روح حیوانی را نیز تحلیل می برد.

هر گونه حرکت جسمانی و یا نفسانی چون شادی و خشم  و همچنین چیزهای گرم از جمله غذاها و داروهای گرم ، گرمای خورشید و محیط باعث تحرک خون و صفرا در بدن می شوندو گاهی خلط سودا نیز به حرکت در می آید. در مقابل ، بی حرکتی و سکون باعث تقویت خلط بلغم و بعضی از اصناف سودا می شود.

توهمات نفسانی می توانند باعث حرکت اخلاط در بدن گردند مثلاً نگاه کردن به چیزهای سرخ باعث حرکت خون می شود، بنابراین کسی که دچار خونریزی از بینی است نباید به چیزهای سرخ بنگرد.

 

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 19 خرداد1393

 

رعايت نکات بهداشتي براي همه افراد ضروري است اما خانم ها به دليل شرايط خاص جسمي در دوره هايي از زندگي خود به مراقبت بيشتري نياز دارند. همه بانوان کم و بيش توصيه هاي مادربزرگ خود را به ياد دارند؛ توصيه هايي از قبيل اين که در زمان عادت ماهانه خود را گرم نگه داريد، غذاهاي گرم بخوريد، حمام نکنيد و يا زماني که تازه زايمان کرده ايد، در جاي سرد ننشينيد و....

اغلب اين توصيه ها که بيشتر براساس تجربه بوده، در طب اسلامي وسنتي نيز آمده است و چه بسا بسياري از مشکلاتي که امروزه زنان با آن روبه رو هستند، به دليل رعايت نکردن همين نکات ساده باشد.دکتر موهبتي متخصص زنان و محقق طب اسلامي وسنتي در اين باره به خراسان مي گويد: زنان در تمام مقاطع زندگي شان بايد مراقب سلامت و تغذيه خود باشند اما در سه زمان عادت ماهانه، بارداري و زايمان اين مراقبت ها اهميت ويژه اي پيدا مي کند.در اين سه دوره به دليل وضعيت خاص رحم به شدت رطوبت پذير است بنابراين خانم ها بايد بسته به مزاجشان از غذاهاي گرم استفاده کنند. نکته اي که يادآوري آن ضروري است اين که رطوبت پذيري و سرد شدن رحم باعث پيري زودرس اين عضو مي شود و همين امر به يائسگي زودرس، کيست و فيبروم مي انجامد و به ويژه سردي رحم يکي از علت هاي يائسگي زودرس در خانم هاست.

وي با اشاره به اين که فصل، موقعيت جغرافيايي و مزاج فرد در تعيين ميزان مصرف گرمي موثر است، مي افزايد: هر فردي به راحتي مي تواند بر اساس مزاج خود ميزان مصرف مواد گرم را تعيين کند. به عنوان مثال خانم ۲۰تا۲۵ساله اي ممکن است با مصرف کمي زنجبيل احساس گرمي مطبوعي کند و اگر بدنش سردي بيشتري داشته باشد مي داند که براي گرم شدن بايد دوز بيشتر يا به دفعات بيشتر مصرف کند.اين محقق با اشاره به اين که درد در اين دوران طبيعي نيست، مي افزايد: اگر فردي در زمان عادت ماهانه احساس درد داشته باشد، اين امر در حقيقت نشانه سرد شدن رحم است.

بر اساس يافته هاي طب سنتي، سه عضو عصبي رحم، مثانه و معده به محض ايجاد مشکل براي بدن از خود واکنش نشان مي دهد. از آن جا که رحم نيز عضوي تشکيل شده از الياف عصبي است به محض ايجاد مشکل براي آن، از طريق ايجاد درد واکنش نشان مي دهد. به عبارتي هر اتفاقي که در بدن مي افتد يکي از اين اعضا درگير مي شود و در مقابل وقتي يکي از اين اعضا درگير شود هشداري است که تمام بدن را درگير خواهد کرد.اگر رحم درگير شود بقيه اعضا را درگير مي کند زيرا بيماري رحم عوارض ديگري هم دارد که از جمله عوارض آن سندروم قبل از قاعدگي يا «PMS» است.وي مي افزايد: دردهاي قاعدگي به طور معمول ناشي از سردي است و به ندرت ممکن است ناشي از گرمي در افراد دموي مزاج باشد که امروز در جامعه ما به ندرت ديده مي شود.قاعدگي بسته به سردي رحم همراه با دردهاي زيرشکمي، ناحيه کمر و... فرد را آزار مي دهد.نشستن روي چمن خيس و جاي سرد، خشک نکردن کامل پس از استحمام و در معرض باد سرد قرار گرفتن ازجمله عواملي است که باعث جذب مستقيم رطوبت در رحم و سردي و رطوبت باعث احساس درد در دوران قاعدگي مي شود.يکي از دلايلي که در گذشته خانم ها کمتر به فيبروم و کيست مبتلا مي شدند رعايت همين نکات ساده بوده است. خانم ها در قديم مراقب محل نشستن خود بودند و حتي روي فرش پشمي مي نشستند و در دوران قاعدگي تا حد امکان از استحمام خودداري مي کردند.اما متاسفانه امروز به بهانه رعايت بهداشت در اين دوران استحمام مي کنند و در سرويس بهداشتي از آب زيادي استفاده مي کنند که همه اين موارد باعث جذب مستقيم رطوبت مي شود و مشکلات متعددي را ايجاد مي کند.در طب اسلامي ۴خلط شامل مره ( صفرا و سودا) ، خلط بلغم، دم و باد مي شود.بسياري از افراد چرخش خلط باد را در بدن خود احساس مي کنند. بسياري از دردهاي مهاجر مانند دردهاي روماتيسمي به دليل غلبه خلط باد است. در زمان قاعدگي نيز رعايت نکردن بهداشت آميزش باعث غلبه خلط باد مي شود.وي مي افزايد: پرهيز از جابه جايي بار سنگين در هر سه زمان ضروري است زيرا در اين مقاطع کمر آسيب پذير است و در درازمدت عوارض آن آشکار مي شود. وي با اشاره به داروهاي گياهي مفيد براي زنان مي افزايد:رازيانه در گذشته کاربرد زيادي داشته است از تخم آن براي رفع نفخ و افزايش شير مادر استفاده مي شد. عرق و جوشانده رازيانه نيز براي تنظيم سيستم هورموني خانم ها مفيد است.از آن جا که مصرف اين گياه خون ريزي را افزايش مي دهد، در زمان قاعدگي از آن استفاده نمي شود.در گذشته رازيانه علاوه بر پيش گيري براي درمان هم کاربرد داشت. داروهايي مانند فراسيون که براي درمان کيست و فيبروم استفاده مي شود، عملکردي مشابه و حتي بهتر از رازيانه دارد.وي در ادامه با اشاره به اين که به تاخير انداختن بلوغ دختران با استفاده از دارو براي افزايش قد عوارض زيادي دارد، مي افزايد: در اين شرايط سيکل بدن دچار مشکل مي شود.

در حالي که کوتاهي قد درمان خود را دارد و معمولا افرادي که سردمزاج هستند رشد کندتري دارند بعضي از داروها در اين شرايط افزايش دهنده ميل جنسي است از جمله رازيانه که بهتر است از آن استفاده نشود و فراسيون را جايگزين کرد. اين دارو علاوه بر اين که باعث تحريک ميل جنسي نمي شود، درمان کننده فيبروم و کيست هم هست.در اين شرايط به اين نکته توجه کنيد که بايد از خوراکي هاي گرمي استفاده شود که محرک نباشد. به عنوان مثال دارچين گرم و محرک است اما زنجبيل در عين گرمي، محرک نيست. کاکائو گرم و محرک است و حتي از آن براي درمان سردمزاجي خانم ها استفاده مي شود. در حالي که کاکائو به شدت خشک است و عوارض خشکي شديدي ايجاد مي کند.خرما گرمي مطبوعي دارد و گرم و تري آن براي رشد نوجوانان مفيد است.

جو و گندم سبوس دار بهترين غذا و داروست و مصداق اين عبارت است که غذاي شما داروي شماست و داروي شما غذاي شماست.گندم و جو سبوس دار تمام مواد مغذي را دارد از اين رو بهتر است مردم سبوس را وارد غذاي خود کنند.همچنين جو دوسر (يولاف) خواص زيادي دارد که مصرف آن براي دختران جوان در آستانه بلوغ بسيار مفيد است.

 

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 10 خرداد1393
پژوھشگران ھشدار می دھند که در شرایط تغذیه مناسب از خوردن مکمل ھای ویتامین خودداری کنید،
چون تحقیقات اخیر نشان می دھند که این مواد ھیچ فایده ای برای سلامتی شما ندارند.
به گزارش خبر،گروھی از دانشمندان پیشرو ادعا می کنند که تنھا فایده قرص ھای ویتامین، لاغر شدن جیب شما و چاق و چله تر شدن حساب بانکی شرکت ھای دارویی است و ھیچ فایده ای برای سلامتی ندارد.
و ،« پرونده مختومه است » پژوھشگرانی که به تحقیق روی اثرات این قرص ھا پرداخته اند، ادعا می کنند که حتی یکی از آنھا ھشدار می دھد که مصرف آنھا ممکن است ضرر ھم داشته باشد، چون نگرانی ھای بی موردی را در ارتباط با بیماری ھایی مطرح می کنند که قابل درمان نیستند.

این دانشمندان به مردم ھشدار می دھند که در دام مصرف این قرص ھا نیفتند، چون مردم (دست کم در کشورھای توسعه یافته) به خوبی تغذیه می شوند و به ندرت ممکن است نیاز به ھیچ ویتامین تکمیلی داشته باشند. با این وجود، بیشترین مصرف این قرص ھا در ھمین کشورھا است، برای مثال یک سوم انگلیسی ھا از قرص ھای مکمل ویتامین استفاده می کنند.
دانشمندان دانشگاه علوم پزشکی جانز ھاپکینز و دانشگاه وارویک در مقاله مشترکی نوشته اند که شواھد چنین برمی آید که از دادن مکمل ھای غذایی به افراد بالغ که تغذیه مناسبی دارند ھیچ فایده ای ندارد و حتی ممکن است آسیب رسان ھم باشد
این مقاله ھمزمان با انتشار نتایج برخی از جامع ترین پژوھش ھای جھان در مورد مکمل ھای ویتامینه است که در مجموع حدود نیم میلیون نفر را دربر گرفته بودند.
یکی از این پژوھش ھا، نتایج ٢۴ آزمایش قبلی با شرکت ۴۵٠ ھزار نفر را بررسی کرده بود و دریافته بود که دریافت قرص ھای ویتامین، ھیچ اثر مثبتی در کاھش نرخ مرگ و میر ندارد.
دومین آزمایش، در یک بازه ١٢ ساله و روی ۶ ھزار مرد سالمند انجام شده بود و نتیجه آن ھم این بود که خوردن این قرص ھا ھیچ اثر مثبتی بر کاھش قدرت شناخت ندارد.
سومین مورد ھم تحقیقی روی ١٧٠٠ مرد و زن مبتلا به بیماری ھای قلبی بود که دانشمندان آن تحقیق
ھم ھیچ اثر اثر مثبتی را در کسانی که از مکمل ھای ویتامین استفاده کرده بودند، مشاھده نکردند.
دانشمندان نویسنده آن مقاله مشترک، از این پژوھش ھا چنین نتیجه گرفته اند که باید از استفاده از اکثر
نباید از این ویتامین ھا برای جلوگیری از بیماری ھای مزمن » این مکمل ھا اجتناب شود. آنھا نوشته اند که
.« استفاده کرد. دیگر بس است از ھر سه نفر انگلیسی تقریبا یک نفر از مکمل ھای غذایی استفاده می کند. محبوب ترین این مکمل ھا مولتی ویتامین ھا ھستند و در رتبه دوم ھم ویتامین سی قرار می گیرد.برخی این نظر را مطرح » : ادگار میلر از دانشگاه علوم پزشکی جانز ھاپکینز در بالتیمور مریلند، می گویدمی کنند که رژیم غذایی ما مشکلات تغذیه ای زیادی دارد. ولی واقعیت این است که ما در مجموع، بیش از حد لازم تغذیه می شویم، و رژیم غذایی ما ھم مشکلی از نظر کمبود برخی ویتامین ھا و مواد معدنی نداردیک ھفته قبل از این ھم دانشمندان موسسه بین المللی پژوھش ھای پیشگیرانه در لیون، کشف کردندکه کاھش سطح ویتامین دی، در حقیقت معلول بیماری است نه علت آن. اگر این کشف به تایید برسد،می توان گفت که پول ھای بسیاری تاکنون بیھوده ھدر رفته است. فقط سازمان بھداشت انگلیس در ھرسال ٨٠ میلیون پوند بودجه را به تامین ویتامین دی برای بیماران مبتلا به بیماری ھایی مانند سرطان،پارکینسون و دیابت اختصاص می دھد.پزشکان در حال حاضر بر این باورند که ویتامین دی در جلوگیری از ابتلا به بیماری نقش دارد و میزان دریافت کلسیم و استخوان سازی را در بدن بالا می برد. ولی با این یافته ھا، پزشکان ھم باید در باورھای خود تجدید نظر کنند
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 18 اردیبهشت1393
خانمی ھستم دچار کم خونی فقر آھن دکتر به من قرص آھن داده ولی کمخونی من خوب نشده است چرا ؟
از حدود 10 سال قبل در ایالات متحده امریکا پروتکل درمانی برای کم خونی فقر آھن تغیر کرده است ضمن بررسی ھای انجام شده در زنانی که با خوردنآھن به تنھایی کم خونی آنھا خوب نمی شود امروز مخلوطی از آھن و مس داده می شود که صد در صد باعث بھبودی می شود ولیکن در ایران ھنوز پزشکان فقط آھن را به تنھایی می دھند .
قبلا هم مطلبی درباره ارتباط جذب آهن و مس در سایت قرار داده ام

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 9 اردیبهشت1393

خیلی از افراد برای صبحانه خوردن وقت کافی ندارند در نتیجه این اسموتی حاوی پروتئین، فیبر و قند طبیعی می تواند جایگزین مناسبی برای صبحانه این افراد باشد. شما می توانید این اسموتی را نیز شب قبل آماده کرده و صبح نوش جان کنید.

طرز تهیه: هشت قاشق غذاخوری آب، چهار عدد بادام، یک قاشق چای خوری پودر دارچین، یک پیمانه سیب خرد شده و یک قاشق غذاخوری بذر کتان را در مخلوط کن ریخته و آنها را کاملا با هم مخلوط می کنیم. در صورتی که بخواهید آن را بلافاصله بنوشید چند قطعه یخ را به موارد اضافه کرده و سپس مخلوط کنید.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 30 فروردین1393
براى اين كه بتوان صحيحا به ميزان عمل كليه‌ها و چگونگى كار آنها پى برد، بايستى آزمايش سيرابى و تشنگى به عمل آورد. سيرابى را مى‌توان با آشاميدن يك ليتر چاى كم رنگ آزمايش كرد. كليه سالم تمامى اين مقدار چاى را در عرض  ۴  ساعت دفع مى‌كند.
ادرار دفع شده بسيار رقيق بوده و وزن مخصوص آن كم است.
در آزمايش تشنگى بر عكس، ادرار غليظ شده وزن مخصوص آن به  ١٠٣٠  مى‌رسد.
كليه بيمار قدرت رقيق كردن و غليظ كردن ادرار را از دست مى‌دهد آزمايش سيرابى و تشنگى براى شناختن درجه پيشرفت (نفريت) مزمن و (آتروفى) كليه بسيار بكار مى‌رود.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 26 فروردین1393

خداوند منافذی در بدن آفریده است كه میتوانند عمل جذب انجام دهند (منافذ بین سلولی) . از این رو یكی از درمانها در طب اسلامی روغن مالی است .

گاهی اوقات در فردی مشاهده میشود كه كل اندامها گرم هستند ولی یك عضو كامل سرد میشود و در آن بیماری سرد ایجاد میشود . مثل روماتیسم یا آرتریت سرد یا DJD . در اینجا برای درمان فقط با غذاها و داروهای گرم نمیتوانیم بیمار را درمان كنیم و حتماً میبایست از درمان موضعی استفاده كرد و به كمك روغن¬های گرم بصورت موضعی درمان را انجام داد .

روغن بنفشه یك روغن معتدل و سازگار با همه مزاج¬ها است كه در افراد گرم مزاج اثر سرد و در افراد سرد مزاج اثر گرمی دارد . در مرحله بعد روغن زیتون را میتوان نام برد . روغن بادام تلخ گرم و نفوذ كننده است و حتی تا مغز استخوان نیز نفوذ میكند . روغن بادام تلخ را برای درمان آرتروز فراگیر استفاده كرد . حتی به گفته ابوعلی سینا برای صاف كردن قوز نیز می¬توان آن را بكار برد .

روغن زنجبیل گرمی زیادی دارد و ممكن است آلرژی¬زا باشد . روغن سیاه¬دانه گرم و معتدل است و برای مفاصل و عضلات مناسب است . درمان سردی مغز علاوه بر درمان¬های گرم بصورت موضعی نیز هست كه با مالیدن روغن كنجد به ملاج سر صورت می¬گیرد . همچنین برای درمان فراموشی از مالیدن روغن¬های گرم مانند كنجد به ملاج سر استفاده می¬كنیم .

حمام سركه (10 دقیقه با آبی كه با سركه مخلوط شده است و سپس شستشو با آب معمولی) برای مزاج¬های گرم و خشك مناسب است .

لباسها نیز دارای مزاج هستند و بخش مهمی در غذاهای جذبی میباشند . پشم ، پر ، ابریشم دارای طبع گرم هستند . پنبه ، ابر و مواد پلاستیكی دارای طبع سرد هستند . در مناطق گرمسیری می¬بایست از لباس-های پنبهای و نخی استفاده كرد . در مناطق سردسیری از لباسها و زیراندازهای پشمی و در مناطق مرطوب از نمد (به عنوان زیرانداز) استفاده كرد .

تشكهای خوشخواب سرد هستند و اگر در معرض كولر نیز قرار گرفته باشند ، در شخصی كه بیماری سرد مانند كمردرد داشته باشد موجب تشدید بیماری می¬شود .

روغن مالی و نوزاد:

* زنان اگر در دوران بارداری بیش از حد سردی بخورند مغز جنین دچار سردی بیش از حد می شود .

*ویژگی نوزاد سرد : فرزند به دنیا آمده خواب خواب است – کاملا پخمه -پف آلود- پوست سفید- موی سر کم و موی روشن کرکی- دهان شل دارد – شیر را زود برمی گرداند.

* ویژگی نوزاد گرم : رنگ پوست تیره – موی تن پشمالو – موی سر بلند -بچه باهوش است -

* درمان سریع برگرداندن شیر مادر توسط نوزاد : مالیدن روغن کنجد روی

ملاج سر و معده طفل – خوردن گرمیجات توسط مادر

* درمان زردی نوزاد : خوردن عرق کاسنی توسط مادر- خوابانیدن نوزاد روی

برگ بید – خرفه ( خوردن و مالیدن  عصاره آن روی زردی ) – حجامت پشت گوش نوزاد با خراشهای بسیار جزئی و آمدن چند قطره خون

* برای تسکین درد ناشی از در آوردن دندان اطفال : ماساژ لثه های طفل با روغن زیتون

* درمان بچه هایی که بد غذایند و بنیه قوی ندارند و ضعیف هستند : خوردن

۱ قاشق غذاخوری خاکشیر با یک لیوان آب گرم به مدت ۲۱ روز

* درمان اطفالی که دچار صرع و تشنج و فلج مغزی شده اند : روغن مالی ملاج سر نوزاد تا قبل از ۲  سالگی با روغن سیاه دانه و روغن بادام تلخ هفته ای یکی دو بار ( قبل از تشکیل کامل ملاج سر ) اینکار باعث رشد مغزی – بهتر شیر خوردن – آرامش بخشی و رشد جسمی اطفال می شود .

* درمان بی اشتهایی اطفال : روغن مالی ناف و شکم نوزادان با روغن کرچک

و یا روغن سیاه دانه . اینکار همچنین باعث رفع نفخ ، دل پیچه و قولنج نوزادان نیز می شود .

* درمان اطفالی که دچار ادرار سوختگی می شوند : مالیدن آسیاب برگ گیاه مورد روی موضع – مالیدن روغن جامد روی موضع .

* درمان بچه هایی که زبانشان دیر باز می شود : خوردن ۱ قاشق مربا خوری عسل روزانه – حریره بادام

* درمان یبوست نوزادان : مالیدن روغن زیتون روی شکم – گرم کردن شیر مادر ( خوردن عسل و عرق رازیانه توسط مادر ) – می توان ۷ عدد انجیر را در آب خیس کرد و آبش را شبانگاه قطره قطره به نوزاد داد.

* درمان شب ادراری کودکان : روغن مالی شکم و زیر شکم و مثانه با روغن کنجد و نیز خوردن غذاهای گرم مزاج ( اطفال به دلیل استفاده از پوشک در دوران نوزادی و رطوبت ناشی از آن مستعد پیدایش سردی در اندام تحتانی ازجمله مثانه می شوند .)

٫امراض روانی، بی خوابی، کابوس و خیالات واهی: ریشه این بیماری خشک شدن پرده های مغز می باشد.


نحوه درمان: هر شب پنج قطره روغن بادام شیرین را به ملاج سر(جای مسح) چکانده و ماساز دهید. به تجربه ثابت شده است که پس از مدتی این روغن از گوشها بیرون می آید که علامت عبور از پرده های مغز است.


نسخه های درمانی مختلف:


1· افسردگی و سایر امراض روانی

علت این بیماری کمبود فسفر خون، نرسیدن اکسیژن کافی به مغز و سرد شدن مزاج مغز می باشد.


نحوه درمان:


۱-     چکاندن پنج قطره روغن بادام شیرین به ملاج سر هر شب


۲-      خوردن سوپ پای مرغ هر روز یک لیوان بعد از صبحانه


۳-      بیست بار نفس عمیق کشیدن بصورت روزانه


۴-      روزی بیست دقیقه طناب بازی


۵-      خوردن یک لیوان شیر بادام هر شب


۶-      رایحه درمانی، چون بوهای سرد و غیرطبیعی مزاج مغز را به سوی سردی میبرد که خود عاملی است برای بروز چنین بیماری­هایی. اگر شما مدتی از بوهای سرد استفاده نمایید پس از مدتی حافظه شما ضعیف و اصطلاحا دچار آلزایمر می­شوید. ولی اگر مدتی از بوهای گرم طبیعی استفاده نمایید مزاج مغز شما گرم شده و مشکلات روانی شما برطرف می­گردد. فلسفه اینکه در عزاداری­ها از گلاب استفاده میشود به دلیل غم زدا بودن وشادی آور بودن آن است.


طرز تهیه سوپ پای مرغ

سه کیلو پای مرغ با پوست زرد آن تهیه و به مدت بیست دقیقه درآب نمک قرار دهید تا ضد عفونی شود. سپس آن را شسته و در یخچال نگهداری نمایید هر روز نیم کیلو از آن را با همان پوست زرد به همراه مقدار زیادی هویج، صد گرم ماش و مقداری سبزی طبخ کنید. هر روز یک لیوان از این سوپ را همراه با صبحانه میل نمایید.


 طرز تهیه شیر  بادام


چهارده عدد بادام شیرین را درآب جوش ریخته پوست قهوه ای آن را جدا کنید. سپس با یک لیوان آب ملایم و یک قاشق غذاخوری عسل در داخل مخلوط کن ریخته و میکس نمایید.


رایحه درمانی


روش های مختلفی دارد:


۱- آغشته نمودن پارچه­ای نخی با رایحه های گرم مثل گلاب (چنانچه شبها جلوی بینی گذاشته شود برای بی خوابی موثر است)


۲-در دستگاه بخور ریختن و در معرض این رایحه قرار گرفتن و … .


 


۲٫  بیماری­های گوش

·        خارش، درد وصدای گوش گوش

یک قطره روغن بادام تلخ را شبها داخل گوش ها بچکانید و مقداری پنبه داخل گوش بگذارید تا گرد و غبار هوا گوش را کثیف نکند. طبق نظر بوعلی سینا روغن بادام تلخ بهترین دارو برای امراض گوش است حتی برای کودک خردسال. در تجربه های زیادی که ما داشتیم نتیجه عالی و بدون عوارض گرفته ایم.


·        عفونت گوش و درد گوش

با استفاده از قند و خمیر میتوان عفونت های گوش را تخلیه نمود و اگر پرده گوش دارای پارگی است بعد از تخلیه عفونت میتوان به مدت هفت شب یک قطره عسل طبیعی داخل گوش ها ریخت تا ترمیم شود.


طریقه درست نمودن قند و خمیر


مقدار کمی آرد تهیه نموده چند حبه قند را با بزاق دهان خود حل نمایید و به آرد اضافه کنید تا خمیر به دست آید سپس مقداری از این خمیر را در گوشها گذاشته صبح ملاحظه میکنید که عفونت های گوش را تخلیه نموده است.


·        شستشوی گوش و جلوگیری از ضعف شنوایی

به هیچ وجه داخل اعضای حساسی مانند گوش و چشم دارو شیمیایی ریخته نشود و از داروهای گیاهی استفاده گردد. گوش های خود را با دستگاه های موجود شستشو ندهید که باعث آسیب رسیدن به پرده گوش میشود. یکی از بهترین داروها برای شستشوی گوش آب پیاز میباشد که بدون هیچ عارضه ای چرک گوش را

می­زداید و در هر سنی از نوزادی تا کهنسالی می توان برای پاکسازی یا علاج از آن استفاده کرد. بعد از اینکه شبها آب پیاز ریخته شد صبح روغن حنظل یا روغن همیشه بهار چکانده شود تا همه عفونتها و مواد زاید از گوش خارج شود. هر۶ ماه یکبار به مدت دو هفته داخل گوش ها دو قطره روغن گل همیشه بهار یا روغن حنظل چکانده تا سموم گوش بیرون آمده و بافت داخلی گوش تغذیه شود بدین ترتیب از پیر گوشی و سنگینی گوش جلوگیری

می­شود.


۳٫      بیماریهای چشم

·        آب مروارید، عفونت و خارش چشم

یک عدد زرده تخم مرغ محلی تازه به اضافه یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی را در یک استکان تمیز خوب هم زده و هر شب یک قاشق چای خوری از آن را در گودی هر دو چشم بریزید سپس پلکها را به هم بزنید تا به تدریج داخل چشم شود. ده دقیقه تا یک ربع به همین حالت دراز بکشید سپس چشم های خود را پاک نمایید.


تذکر: این کار در ابتدا با کمی سوزش و درد همراه است با این روش میتوانید بدون جراحی آب مروارید چشم را درمان نمایید.


 


·        عفونت جرب و آب ریزش چشم

هر شب چند قطره آب پیاز را تا هفت شب در چشم بچکانید تا عفونت جرب، آب ریزش چشم و ضعف چشم و سفیدی تازه که بر سیاهی چشم افتاده درمان شود. همچنین دم کرده ترکیب رازیانه، بابونه و گل ختمی برای همه ابتلایات چشم و پیشگیری از ضعف چشم مفید است.


۴٫      بیماریهای دستگاه تنفسی

·        آسم عصبی و عفونی و برونشیت مزمن

جهت درمان آسم و سایر امراض ریوی می توانید از شربت ذیل استفاده نمایید:


الف) اسطوخودوس هندی، پر سیاوش، بارهنگ، آویشن، از هر کدام پنجاه گرم تهیه و پاک و خرد نمایید. در دو لیتر آب به مدت پنج دقیقه با شعله ملایم جوشانده و صاف نمایید. سپس یک قاشق غذاخوری اسپند خالص بدون هیچ ترکیبی به آن اضافه نموده و بگذارید شب تا صبح بماند. هر دو ساعت یک قاشق غذاخوری میل شود.


تذکر: از خوردن ترشی و آب یخ هم پرهیز شود.


ب) روزی دو عدد سیب زرد را روی آتش کباب کنید طوریکه پوست سیب سیاه شود و مغزش نرم گردد سپس پوست سیاه سیب را که کباب شده جدا کنید و مغزش را گرم گرم بخورید.


·        سینوزیت

گل بابونه بعلاوه برگ اوکالیپتوس بعلاوه برگ اسطوخودوس بعلاوه آویشن شیرازی بعلاوه سیاه دانه، به مقدار مساوی از مواد بالا برداشته همه را کوبیده و پودر کنید. حالا یک قاشق مربا خوری از مواد پودر شده فوق را در یک لیوان آب جوش ریخته و یک قاشق سرکه طبیعی به آن اضافه نمایید. این محلول را در ظرف دیگر ریخته و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد سپس سه تکه آجر آب ندیده را با کمک فرد دیگر یکی یکی در ظرف گذاشته که با شعله ملایم بجوشد ملافه ای را روی خود بکشید و سینوس ها را بخور دهید بعد از حدود نیم ساعت سینوسها کاملا باز میشود. حالا با یک دستمال پیشانی خود را محکم ببندید و سرتان را به طرف پایین نگه دارید و تحرک داشته باشید می بینید که عفونت­هایی از بینی شما خارج میشود. نگذارید عفونتها وارد معده شما شوند تا چهار روز و در صورت لزوم بیشتر تکرار شود.


۵٫      قلب

·        تنگی دریچه قلب و گرفتگی عروق کرنر

جهت درمان این بیماری از زالو استفاده میشود. ۴ عدد زالو را روی سینه طرف چپ بالای پستان و محاذی قلب قرار داده و بگذارید تا زالوها خودشان بیفتند. سه مرحله هر شش روز یکبار زالو درمانی انجام شود.


برای بند آمدن خون جای نیش زالوها می توانید مقداری پشم یا پنبه را بسوزانید به محل نیش زالوها بچسبانید. توضیح اینکه آنزیم های موجود در بزاق دهان زالو برای بازکردن دریچه های قلب و پاک کردن رسوبات عروق و تصلب شرایین (گرفتگی عروق) موثر است و در این موارد نیاز به عمل جراحی نیست.


درمان دارویی:


دو هفته اول هر شب دو لیوان آب کرفس دو هفته دوم هر شب یک لیوان و دو هفته سوم هر شب نصف لیوان آب کرفس میل شود و در صورت لزوم تکرار شود بر اساس تجربه ای که داشتیم بسیار موثر است.


·        کم خونی و فقر آهن

الف) جهت درمان هر روز یک لیوان فالوده سیب سرخ میل شود.


طرز تهیه فالوده سیب


یک کیلو سیب سرخ شسته شده را با پوست دریک ظرف غیر آهنی پلاستیک یا شیشه ای رنده نموده صد گرم عسل به همراه حدود چهارصد گرم عرق بید مشک اضافه نموده و مخلوط شود. یک شب به حال خود رها شود صبح فالوده آماده است.


تذکر:


این فالوده باید در یخچال نگهداری شود.

از فالوده سیب سرخ می توان برای معالجه سردی و عفونت رحم و نیز جهت باردار شدن استفاده کرد.

ب) زنجبیل و دارچین و جوزبوا را به مقادیر مساوی گرفته و کوبیده و با هم مخلوط کنید. هر روز سه وعده قبل از غذا با آب جوشانده به همراه عدس سبز و مقدار کمی نمک بخورید در ضمن این نسخه برای زنانی که بعد از زایمان دچار کم خونی و فقر آهن میشوند بسیار تجربه شده و نتیجه آن عالی است.


·        کم خونی فقر آهن و تالاسمی

این نسخه درصورت رعایت کامل باعث رفع کم خونی و فقر آهن و حتی درمان تالاسمی مینور هم میشود تالاسمی مینور که در طب غربی و شیمیایی درمان ندارد با این نسخه قابل درمان است چون محال است دردی وجود داشته باشد و خداوند علیم درمان آن وجود نداشته باشد چون بنابر روایات اهل بیت عصمت و طهارت ذات اقدس الاه برای هر دردی ۷۲ درمان در طبیعت قرارداده است مشکل راه درمان را یافتن است


دستور به مدت یک ماه از خوردن چایی و ماست و چیزهای سرد و یخی جدا پرهیز کنید به جای آنها از این متد استفاده کنید کاهو، سیب درختی، مغز بادام، عسل، هویج، لبو، روغن زیتون، کدو حلوایی و خیار با پوست و مرتب از این دسر کدو حلوایی استفاده نمایید.


طرز تهیه دسر کدو حلوایی


کدو حلوایی یک کیلوگرم کلاب، ۴ قاشق غذاخوری زعفران ساییده شده، ۲گرم عسل، ۳ قاشق غذاخوری هل سبز ساییده، ۵ گرم دارچین، یک قاشق چایخوری مخلوط خلال پسته و بادام و پودر نارگیل ۴ قاشق غذا خوری.


طرز تهیه:


ابتدا کدو حلوایی را به قطعات مناسب تقسیم کرده و بخار پز نمایید حالا گلاب و زعفران را با هم مخلوط کرده و عسل و هل و دو قاشق از مخلوط خلال پسته و بادام و پودر نارگیل را به کدو حلوایی بخار پز شده اضافه کنید مواد بالا را با هم مخلوط کرده و خوب به هم بزنید تابه صورت مایع یکنواخت درآید حالا سطح آنرا با تکان دادن ظرف صاف کرده و دارچین و باقیمانده مخلوط خلال پسته و بادام و پودر نارگیل را روی آن ریخته و به مدت یک شب در یخچال نگهداری شود و هر روز تا زمان بهبودی مصرف شود.


 


·        هموفیلی

مبتلایان به این بیماری هنگام زخمی شدن با مشکل بند آمدن خون مواجه هستند. در اینجا نسخه­ای بسیار مجرب در کنار روش­های پر هزینه طب شیمیایی ذکر می­شود:


 دو عدد پاچه گوسفند پاک شده را با مقداری آب با شعله ملایم کاملا جوشانده سپس یک پیاله از آب پاچه ها را با نصف قاشق چایخوری زرد چوبه مخلوط کرده و میل نمایید.


 مدت مصرف: چهل روز.


 بعد از دوره درمان از بیماری و خونریزی خبری نیست.


·        عفونت خون و مسمومیت ها

بر اثر امراض میکروبی، خوردن غذاهای مسموم و عفونت رحم و غیره خون عفونی می­شود. برای معالجه آن پادزهر نیاز است از نظر بوعلی سینا پادزهر، کتیرای گون است. هر روز و روزی سه مرتبه یک ساعت بعد از غذا یک تکه کتیرای گون کاغذی را بمکید برای کودکان می­توان مقداری از این کتیرا را در یک لیوان آب جوش ریخته و تا صبح به همان حال گذاشته تا خیس شود سپس آن را به هم زده و به تدریج هر دو ساعت یک قاشق به کودک خورانید.


تذکر: کتیرای گون برای معالجه عفونت و سوزش کلیه و مثانه و امراض روده ها نیز بسیار موثر است و مشابه پنی سیلین عمل می­کند.


·        سده ها و گرفتگی­ها

(در عروق و شریان های کلیه، کبد و کیسه صفرا)


به علت سرماخوردگی و ترشح مایع اسیدی از مغز مجاری صفرا و کبد و مجاری ادرار مسدود می­شود. برای درمان آن می­توان از این دستور دارویی استفاده نمود:


تخم کرفس، تخم کاسنی، تخم خرفه و بارهنگ هر کدام ۵۰ گرم را تمیز نموده و آسیاب کنید. سپس آنرا الک کرده و هر روز یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش حل نموده و دو ساعت بعد از غذا


بخورید.


 


۶٫      دستگاه گوارش

·        ورم معده و روده

مقداری شوید خشک آسیاب شود در داخل کپسولهای ژلاتینی خالی که در تجهیزات پزشکی به فروش می رسد ریخته بعد از نهار و شام یک کپسول میل شود،


مدت مصرف: ۴۰ روز


·        زخم معده و اثنی عشر

۵۰۰ گرم ماست شیرین، یک قاشق غذا خوری بارهنگ و دو قاشق غذا خوری عسل را با هم مخلوط نموده و شب­ها به جای شام و بدون نان میل کنید.


 نسخه کپسول شوید نیز بسیار مجرب است.


تذکر: از خوردن غذاهای آبکی، میوه، سبزی خام و پیاز در دوره درمان پرهیز شود.


·        ترش کردن معده

یک قاشق مربا خوری عسل را در نصف استکان آب لیمو حل کرده و قبل از غذا میل نمایید.


·        بواسیر و یبوست

مهمترین علت بواسیر، یبوست است. متاسفانه با روش تغذیه غلط فعلی و مواد غذایی فاسد موجود، یبوست جز بیماری های شایع مخصوصا در بین خانم­ها است.


نسخه اول:


برای درمان یبوست اگر مزمن وحاد باشد حتما باید ابتدا تنقیه انجام شود. با تنقیه تا دهانه معده پاکسازی شده و دفع آسان می­شود.


 


روش انجام تنقیه:


یک عدد دستگاه تنقیه از تجهیزات پزشکی تهیه شود. ۶۰ گرم گل خطمی همراه با ۱۵ لیوان آب را جوشانده تا ۶ لیوان باقی بماند.


طریقه استفاده:


نوجوان و جوان: دولیوان


میانسال: چهار لیوان


کهنسال: شش لیوان از این جوشانده را از طریق مقعد به داخل روده ها تزریق نماید و بر حسب نیاز تکرار شود تا بیماری رفع شود. اصلاح غذا نیز داشته باشد.


اصلاح تغذیه:


مصرف برنج کم شود و همراه با سبوس برنج مصرف شود.

مایعات بین غذا مصرف نشود.

نسخه دوم:


یک قاشق مربا خوری بارهنگ و یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب جوش حل نموده و هر روز یک ساعت قبل از نهار میل شود. در افراد گرم مزاج خوردن دوغ همراه با پودر گل سرخ یک ساعت قبل از غذا و در افراد سرد مزاج و کهنسال خوردن ۱۰ عدد انجیر خشک و۳ عدد مغز گردوی سفید دو ساعت بعد از غذا موثر است.


علامت سردی مزاج سفید بودن رنگ ادرار و کم رنگ بودن رنگ زبان است.


·        بواسیر و فیستول

۵۰ گرم مصطکی را کوبیده با نیم کیلو روغن زیتون مخلوط نموده و یک شب آنرا به حال خود بگذارید. از صبح روز بعد هر روز یک قاشق غذاخوری از این روغن را قبل از صبحانه میل نمایید.


تذکر: چون روغن بسیار تلخ است شربت عسل با آب جوشیده بعد از استفاده میل شود با این نسخه نیازی به جراحی نیست.


·        اسهال خونی

این بیماری در اثر مسمومیت شیمیایی و ایجاد تاول در روده حاصل میشود که همراه دل پیچه و درد شدید است.


روش درمان: یک قاشق غذاخوری بارهنگ را در نیم لیتر آب، خیلی آرام جوشانده تا لعاب بیندازد. سپس یک تکه نبات درآن بیاندازید. هر روز یک لیوان از این لعاب را به همراه یک قاشق روغن بادام شیرین میل کنید و از خوردن غذاهای غلیظ و سفت پرهیز شود.


·        شقاق مقعد و خونریزی بواسیر

یک کیلو تره و تره فرنگی را با کمی آب بخار پز نموده سپس آن را با مقداری ماست و یک قاشق روغن زیتون مخلوط نموده و چندین شب آنرا به جای شام میل نمایید.


·        مفاصل نقرس و واریس

نقرس: یک عدد زالو وسط انگشتان پا (بین انگشت شصت و انگشت وسطی) بیاندازید.


واریس: بدین منظور چند عدد زالو را در هر مکان و چندین جلسه تکرار نمایید.


 


۷٫      دستگاه تناسلی (ضعف قوای جنسی و اسپرم­ها)

روزانه ده عدد پسته خام و یک مشت کشمش سیاه بخورید. همچنین خوردن یک لیوان شیر همراه ده عدد خرما در روز و ۲۰ مرتبه نفس عمیق کشیدن درروزتوصیه می­شود.


یک قاشق عسل و یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل را در مقداری آب جوش حل نموده و یک ساعت قبل از صبحانه میل نمایید.


 


·        ازدیاد و تقویت اسپرم

نسخه اول: پوست اول میگو را که دور میریزند شسته خشک و آسیاب شود. سپس آن را داخل کپسول­های خالی ریخته و روزانه یک کپسول ۵۰۰ میلی گرمی از آن بخورید. همراه با استفاده از این دستور از ترکیبات زیر استفاده شود:


زنجبیل همراه با ماهی سمنقر که به صورت خشک در عطاری­ها موجود است و گرد نخل خرما بعلاوه جنسینگ و مقدار کمی زعفران. به مقدار مساوی از مواد فوق تهیه نموده آسیاب شود و با عسل طبیعی مخلوط نمایید. روزی سه قاشق مربا خوری از این ترکیب میل نمایید و روزی سه عدد خرما مصرف شود.


نسخه دوم: آب پیاز قرمز اگر به مدت دو هفته و روزی دو لیوان (یک لیوان صبح ناشتا و یک لیوان هنگام خواب) مصرف شود، موثر است.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 24 فروردین1393نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 20 فروردین1393
طب امروزی تاکید به خوردن فراوان شیر می کند، مخصوصاً در افراد پیر با پوکی استخوان و آرتروز، از طرفی افراد مسن عمدتاً از سردی مفاصل و سایر اعضا رنج می برند. برای این افراد بهترین روش مصرف شیر در منابع طب سنتی این است که شیر را با دارچین میل کنند تا هم سردی شیر را بگیرد و هم به این دلیل که دارچین مبدرق شیر است و شیر را تا مفاصل می برد.
این خاصیت ذاتی دارچین است که اگر همراه شیر خورده شود، خواص درمانی شیر را به مفاصل می رساند.
شیر سرد فواید بیشتری نسبت به شیر گرم دارد. چون شیر سرد خواص خود را به صورت طبیعی حفظ کرده و کمتر به بافت های گلو آسیب می زند. از این رو شیر سرد سالم، کامل و خنک کننده است. خیلی از افراد بوی شیر را دوست ندارند در این صورت بهتر است از شربت گل رز در شیرشان استفاده کنند و یا با میوه های دیگر به صورت مخلوط مصرف کنند .
 کارشناسان تغذیه می گویند شیر پاستوریزه را نباید جوشاند و فقط به صورت ولرم باید آن را مصرف کرد . جوشاندن شیر پاستوریزه شده باعث از بین رفتن کیفیت آن می‌شود. در پاستوریزه شدن شیر کلیه میکروب‌های بیماری زای این ماه از بین می‌رود، بنابراین نیازی به جوشاندن آن نیست، ضمن آن که جوشاندن مجدد شیر پس از پاستوریزه شدن باعث از بین رفتن برخی ویتامین‌های آن می‌شود. جوشاندن شیر ضمن ایجاد تغییرات عمده در ترکیبات شیر و از بین بردن ویتامین‌های حساس به حرارت موجود درآن، باعث کاهش جذب میزان کلسیم محلول در آن می‌گردد.
مواد اولیه :
شير يك پيمانه
دارچين چند تكه كوچك
عسل دو قاشق مرباخوري

طرز تهيه: 
اول از همه 2 تا لیوان شیر رو میریزید تو شیر جوش
با شعله ی ملایم رو گاز میذارید
1 دونه چوب دارچین رو هم بهش اضافه میکنید
یه پنسه هم زعفرون لازم داریم 
2 تا ق م خوری هم بهش عسل اضافه میکنیم و هم میزنیم
و میذاریم شیر به جوش برسه
خب حالا نوشیدنیمون آماده است
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 19 فروردین1393

خوابیدن هنگام گرسنگی موجب کاهش قوای بدنی و لاغری افراد می‌شود: در خواب حرارت غریزی متوجه درون بدن است ولی هنگامی که فرد معده خالی داشته باشد و غذایی یافت نشود که در آن حرارت غریزی تصرف کند، در اخلاط و رطوبات اصلی بدن تاثیر گذاشته و آن را تصرف می‌کند که تحلیل، ذوب و تبخیر اخلاط و رطوبت‌ها ایجاد می‌شود که به دنبال این مسئله قوای بدنی کاهش پیدا کرده و فرد با لاغری رو به رو می‌شود.

 انواع رؤیا و خواب دیدن در مزاج های مختلف متفاوت است : در افرادی که صفرا غلبه کرده باشد، معمولاً افراد خواب چیزهای زرد، آتش، حرارت، پرواز، سوختن، حمله کردن حیوانات درنده را می‌بینند.

در افرادی که سودا غلبه کرده باشد، معمولاً خواب سیاهی و تیرگی، شخص سیاه پوش، حمله مار یا فیل سیاه، جاهای تنگ و تاریک، سیاه شدن رنگ بدن، خوردن چیزهای سیاه، دفع فضولات سیاه، خواب اینکه شخص یا چیزی سیاه او را خفه می‌کند، می‌بینند.

 غلبه دم در افراد بر نوع خواب دیدن آنها تاثیر دارد، در افرادی که غلبه دم وجود دارد، معمولاً خواب چیزهای سرخ، خون، خونریزی، گرمی را می‌بینند.در افرادی که غلبه بلغم وجود دارد، معمولاً خواب چیزهای سرد و مرطوب مثل آب، دریا، باران، ‌برف، یخ، تگرگ ، شنا کردن و غرق شدن، و بسیار آب خوردن را می‌بینند.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 18 فروردین1393
ایام بهار است و فصل آلرژی نزدیک، ایامی که علی رغم زیبایی هایش برای بعضی از ما بسیار آزار دهنده است. 

آلرژی باد است اگر در فیزیولوژی شما باد بسیار باشد در فصل بهار که باد در طبیعت هم زیاد می شود این اختلال شدت می گیرد و می تواند به صورت هایی مثل آلرژی خودش را نشان بدهد. 

راه درمان ساده است کافی است باد را در بدن خود کم کنیم. این کار را می توانیم با یک تکه ساقه گیاه مثل ساقه های شمشاد، که طبق شکل در ناحیه مشخص شده می چسبانیم به انجام برسانیم. 

مهم است که:
- ساقه در خط کناری نزدیک به انگشت اشاره باشد اما نه لای انگشتان. 
- جهت رشد ساقه در جهت فلش به سمت بیرون باشد 
- ساقه بیش از این که در شکل نشان داده شده وارد بند وسط انگشت نشود.

روش های دیگر:
موثرترین کاری که باید انجام شود همین است که گفته شد اما اگر بخواهیم از روش های دیگر هم می توانیم کمک بگیریم. 

- می توانیم به جای ساقه از مگنت کمک بگیریم. در این صورت قطبی که به سمت جنوب زمین می ایستد باید در جهت فلش باشد. 

- ورزش های پر فشار می توانند با بهبود خون رسانی به کاهش علایم کمک کنند. ورزش هایی مانند پوش آپ یا همان شنایی که در خشکی انجام می شود، بارفیکس و بشین پاشو تا 90 درجه اگر تا سر حد توان بیمار انجام شوند مویرگ ها را می گشایند و علایم بهبود می یابد. 
- اگر آلرژی با قرار گرفتن در معرض هوای سرد بدتر می شود "نقاط انرژی پایه" می تواند بدن را گرم کند و حجم بیماری را کاهش دهد. 


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 17 فروردین1393
ﺍﯾﻦ ﺭﻭﻏﻦ ﺩﺭ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﭘﺴﻮﺭﯾﺎﺯﯾﺲ ﺑﻪ ﺟﺎی ﭘﻤﺎﺩ ﻫﺎی ﻣﻮﺿﻌﯽ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻴﺸﻮﺩ.ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﮐﺎﻣﻞ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﻭ ﺑﺎ ﭘﺎﮐﺴﺎﺯی ﺑﺪﻥ ﺗﺤﺖ ﻧﻈﺮ ﻁﺒﻴﺐ ﺣﺎﺫﻕ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﭘﺬﯾﺮﺩ.ﺍﻣﺎ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﻣﮑﻤﻠﯽ ﺑﺮﺍی ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻴﺸﻮﺩ.
ﻟﻮﺍﺯﻡ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻴﺎﺯ: ﯾﮏ ﻋﺪﺩ ﻅﺮﻑ ﺭﻭﻏﻦ 5ﮐﻴﻠﻮﯾﯽ ﺧﺎﻟﯽ /ﺳﻴﻨﯽ ﺍﺳﺘﻴﻞ/ ﻭﺍﺯﻟﻴﻦ /ﯾﺦ /ﻋﻨﺒﺮ ﻧﺴﺎﺭﺍ/ ﺫﻏﺎﻝ
ﺩﺭ ﭼﺎﺭﺩﯾﻮﺍﺭﻩ ﻭ ﮐﻒ ﻅﺮﻑ ﺭﻭﻏﻦ ﻧﺒﺎﺗﯽ ﺧﺎﻟﯽ ﭼﻨﺪﺗﺎ ﺳﻮﺭﺍﺥ ﺍﯾﺠﺎﺩﮐﻨﻴﺪ . ﭼﻨﺪﺗﮑﻪ ﺯﻏﺎﻝ ﺭﻭی ﮔﺎﺯﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﺗﺎ ﺳﺮﺥ ﺷﻮﻧﺪ. ﺭﻭی ﺳﻴﻨﯽ ﺍﺳﺘﻴﻞ ﮐﻪ ﭘﺸﺖ ﺁﻥ ﺑﺎ ﻭﺍﺯﻟﻴﻦ ﭼﺮﺏ ﺷﺪﻩ ، ﭼﻨﺪﺗﮑﻪ ﯾﺦ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﻭ ﺳﻴﻨﯽ ﺭﺍ ﺭﻭی ﺩﻫﺎﻧﻪ ﻅﺮﻑ ﺭﻭﻏﻦ ﻧﺒﺎﺗﯽ ﻣﯽ ﮔﺬﺍﺭﯾﻢ . ﻣﻘﺪﺍﺭی ﻋﻨﺒﺮﻧﺴﺎﺭﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺫﻏﺎﻝ ﺩﺍﺧﻞ ﻅﺮﻑ ﻣﯽﺭﯾﺰﯾﻢ ﮐﻪ ﺩﻭﺩ ﮐﻨﺪ.ﯾﺦ ﻣﺎﻧﻊ ﺫﻭﺏ ﺷﺪﻥ ﺭﻭﻏﻦ ﻭ ﺭﯾﺨﺘﻦ ﺩﻭﺩﻩ ﻫﺎ ﻣﻴﺸﻮﺩ. ﭼﻨﺪﺑﺎﺭ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﻣﻴﺸﻮﺩ.ﻭ ﯾﺨﻬﺎ ﮐﻢﮐﻢ ﺁﺏ ﻣﻴﺸﻮﻧﺪ . ﯾﺨﻬﺎ ﺭﺍ ﺧﺎﻟﯽ ﻣﻴﮑﻨﻴﻢ ﻭ ﻭﺍﺯﻟﻴﻦ ﭘﺸﺖ ﺳﻴﻨﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺭﻧﮕﯽ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻅﺮﻓﯽ ﺟﻤﻊ ﻣﻴﮑﻨﻴﻢ ﺑﻌﺪ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﻭﺍﺯﻟﻴﻦ ﻣﯽﻣﺎﻟﻴﻢ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺷﮑﻞ ﺗﺎ 200ﮔﺮﻡ ﺭﻭﻏﻦ ﻋﻨﺒﺮﻧﺴﺎﺭﺍ ﺟﻤﻊ ﺷﻮﺩ. ﺭﻭﺯی ﯾﮑﺒﺎﺭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺷﺴﺘﺸﻮ ﻣﯽﻣﺎﻟﻨﺪ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺿﺎﯾﻌﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﺑﻤﺎﻧﺪ.

امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد.


طب ایرانی

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 1 فروردین1393

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 24 اسفند1392
افتیمون (cuscuta. epithymum) که نام های دیگر آن عبارتند از: شکوفا، حماض الارنب، دواء الجنون

 

این گیاه که به زبان هندی اکاس بیل نامیده می شود گیاهی است از تیره پیچک صحرائی علفی و یکساله و دارای ساقه های ظریف و باریک است که قابلیت انعطاف داشته و رنگ ساقه تقریبا کرم مایل به قرمز است این گیاه بصورت انگل بر روی گیاهان بسر میبرد و بر آن ها میپیچد و انواع مختلفی دارد که بعضی دارای گلهای سفید و بعضی زرد و بعضی دارای گل قرمز می باشند.

این گیاه در بسیاری از نقاط روی زمین موجود است و در دامنه کوه ها تا ارتفاع دو هزار متری نیز مشاهده می گردد. اطباء قدیم از این گیاه برای معالجه مرض اسکوربوت استفاده میکرده اند دانه آن از دانه خردل ریزتر و قرمز مایل به زرد است طعم این گیاه تلخ و تند است.

طبیعت این گیاه گرم و خشک است از این گیاه به عنوان مسهل در بیماری هایی مانند لقوه و خواب رفتن اعضاء بدن و دردهای مفصلی استفاده می شود. برای معالجه سردردهای مزمن سودادی مزاج که همراه با ناراحتی های فکر می باشد روزی دو مثقال از پودر خشک شده این گیاه را در یک لیوان شیر بخیسانند و با هفتاد و پنج گرم سکنجبین بخورند و مدت هفت روز این عمل را انجام دهند. علاوه بر معالجه سردرد مذکور برای ناراحتی هایی از قبیل مالیخولیا (نوعی بیماری روانی است که مقدمه جنون بوده وشخص مبتلا به آن مرتب خیالات بدو ناپسند می کند) مانیا (نوعی جنون است که بیمار به دیگران حمله میکند و آزار می رساند) و خفقان نیز بسیار نافع است. برای مداوای این ناراحتی ها افتیمون را با برابر آن افسنطین مخلوط و میجوشانند و آب مطبوخ را پس از صاف کردن میل می نمایند در معالجه جنون میتوان ۲۵ گرم افتیمون را کوبیده و با ۲۵ گرم سکنجبین مخلوط نموده و به بیمار بخورانند و این عمل را هفته ای یکبار ادامه دهند.

 یکی از بزرگان طب سنتی بنام طلا طلی در مجربات خود نوشته که به صدها نفر از افراد مبتلا به جنون و وسواس و مالیخولیا و مانیا مخلوطی از افتیمون و افسطین و برگ حنظل داده شد و شفا یافتند. افرادیکه به کابوس مبتلا می شوند با خوردن افتیمون این حالت از آنان زایل میگردد اینگونه افراد بهتر است افتیمون را با مقداری گل قند مصرف نمایند. نوشته اند اگر با آبی که افتیمون در آن جوشیده شده غده سرطانی زخم شده را شستشو دهند و مقداری هم از آب دارو به بیمار بخورانند تا حدودی از پیشرفت آن جلوگیری میشود.

افتیمون را نباید زیاد بجوشانند چون زیاد جوشاندن از خواص داروئی آن کم میکند.

بلکه مقداری بیشتر از حالت دم کردن بجوشد که مواد داروئی وارد آب شوند کافی است مقدار خوراک از برگ خشک شده حنظل پنج تا هفت گرم است که همواره افتیمون و افسطین به بیمار مالیخولیائی داده می شود.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 12 اسفند1392
رئیس منتخب انجمن علمی روانپزشکان گفت ۲۵ درصد بزرگسالان در ایران از بیماری روانی در رنج‌اند. او تاکید کرد که چون بسیاری از بیماری‌های جسمی ریشه روانی دارد سازمان‌های بیمه باید بیشتر به ارائه خدمات روانپزشکی توجه کنند.

دکتر احمد جلیلی، رئیس منتخب انجمن علمی روانپزشکان در ایران در مصاحبه روز یکشنبه (۴ اسفند / ۲۳ فوریه) با سایت "فرارو" آمار جدید بیماران روانی در ایران را ۲۵ درصد افراد بزرگسال ذکر کرده است.

پیش از او دکتر رضا میرسپاسی، رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران گفته بود که اختلالات روانی در ایران رتبه بالایی از بار بیماری‌ها را در بر دارد. او از حدود ۲۰ تا ۲۳ درصد افراد بزرگسال (۱۵ تا ۶۴ سال) مبتلا به بیماری روانی یاد کرده بود.

اما دکتر احمد جلیلی آمار ۲۰ تا ۲۳ درصدی بیماران روانی را مربوط به سال گذشته خواند و گفت بنا بر آمارگیری‌ای که به صورت تحقیق میدانی و برمبنای پرسشنامه در تهران و شهرستان‌ها شده، شمار بیماران روانی افزایش یافته و به ۲۵ درصد رسیده است.

گسترش مفهوم "بیمار روانی" در قرن بیستم

دکتر جلیلی گفت کسانی که از آنان به عنوان "بیمار روانی" نام برده می‌شود دارای عارضه‌هایی هستند چون اضطراب، افسردگی، وسواس، اختلالات شخصیتی، صرع و اختلالات شدید روانپزشکی چون اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی.

وی افزود تا اواخر قرن ۱۹ و در ایران تا ۵۰ سال پیش، فکر می‌کردند که بیمار روانی کسی است که دچار اختلالات شدید روان‌پریشی باشد.

 در نتیجه برای مردم "بیماران روانی" کسانی بودند که دچار هذیان، توهم، قطع رابطه با واقعیت، اختلال رفتار، تهاجم و گوشه‌گیری بودند.

 اما به گفته دکتر جلیلی، این دسته از بیماران تنها یک دهم جمعیت یک کشور را تشکیل می‌دهند و از این گروه با نام "بیمار روحی" یاد می‌شود.

دکتر جلیلی به "فرارو" گفت، از اوایل قرن بیستم بیماری‌های روانی طیف گسترده‌تری از بیماری‌ها را در برگرفت که مردم به طور معمول آن‌ها را بیماری روانی نمی‌دانند، مثل اضطراب، افسردگی، اختلال خواب، عصبانیت، اختلال اشتها، وسواس، خستگی و اختلال‌های شخصیتی.

رئيس منتخب انجمن علمی روانپزشکان ایران آمار بیماران روانی در ایران را در حد طبیعی دانست و گفت این آمار در کشورهای مختلف بنا به شرایط مختلف ۷ تا ۸ درصد بالا یا پایین می‌شود.

علت و اثر بیماری روانی

احمد جلیلی بیماری روانی را "مسئله‌ای بیولوژیک" تعریف کرد که شرایط محیطی چون زندگی در کلان‌شهرهای پر رفت و آمد چون تهران، آلودگی هوا و مشکلات اقتصادی آن را افزایش می‌دهد. او افزود که البته نمی‌توان گفت در نتیجه آمار بیماران روانی در روستاهای دورافتاده کمتر است، چون ممکن است روستاییان چنین مناطقی بر اثر محرومیت و کمبود امکانات آمار بیشتری در این عرصه داشته باشند. جلیلی در مصاحبه خود به فشارهای مختلف اجتماعی و سیاسی در ایران که به گفته بسیاری از روانشناسان و روانپزشکان در کنار فشارهای اقتصادی از دلایل مهم بیماری‌های روانی هستند اشاره‌ای نکرده است.

جلیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار فرارو درباره تاثیر بیماری روانی بر زندگی مردم گفت که درمان نکردن این بیماری‌ها بر زندگ عادی افراد آسیب می‌زند و از کیفیت زندگی آنان می‌کاهد.

او همچنین تاکید کرد که در ایران بدان توجه نمی‌شود و و در برنامه‌ریزی‌ها و پوشش بیمه‌ای از آن غفلت می‌شود که بیماری‌های روانی موجب بروز بیماری‌های جسمی چون سرطان، بیماری قلبی و گوارشی، فشار خون و دیابت می‌شود که هم مردم را در رنج نگاه می‌دارند و هم در نهایت به اقتصاد کشور آسیب می‌زنند.

پیش از این نیز انتقادهایی از عدم توجه مسئولان وزارت بهداشت به لزوم ارائه خدمات روانپزشکی بیشتر مطرح شده است.

 از جمله در تیر ماه گذشته (ژوئيه) فاطمه رخشانی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، در مصاحبه با خبرگزاری فارس اشاره کرده بود به اینکه درصد بالایی از بیماری‌ها در ایران را بیماری روانی تشکیل می‌دهد. طبق آماری نیز که عباسعلی ناصحی، مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت عرضه کرده بود، میزان بیماری‌های روانی میان زنان حدود ۶ درصد بیشتر از مردان است.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 11 اسفند1392
حمام کردن در زمان پدربزرگ ھا و مادربزرگ ھای ما کارکردھای مختلفی داشته که یکی از آنھا مربوط به تمیزشدن و نظافت کردن بوده و مابقی کارکردھای حمام از دیدگاه طب سنتی ایجاد تعادل طبع، آرامش و تعدیل مزاج افراد بوده است
حمام کردن در زندگی مدرن امروزی تفاوت ھای بسیار زیادی با حمام کردن به شیوه سنتی و براساس تدابیر طب سنتی ایران دارد. امروزه ما بیشتر در شیوه و سبک زندگی مان جنبه ھای تمیزکنندگی حمام را مدنظرداریم در حالی که حمام کردن در زمان پدربزرگ ھا و مادربزرگ ھای ما کارکردھای مختلفی داشته که یکی از آنھا مربوط بهتمیزشدن و نظافت کردن بوده و مابقی کارکردھای حمام از دیدگاه طب سنتی ایجاد تعادل طبع، آرامش و تعدیل مزاجافراد بوده است. از این روست که با مرور زندگی پدربزرگ ھا و مادربزرگ ھایمان به این نتیجه می رسیم که آنھا در طولزندگی از توان جسمی بالاتر و روحیه بھتری در مقایسه با ما برخوردار بوده اند زیرا آنھا علاوه بر آنکه با تنظیم رژیمغذایی شان برای اصلاح مزاج شان اقدام می کردند از روش ھای مختلف حمام درمانی نیز برای این منظور استفاده می کردند.
http://www.aftabir.com/e_card/photos/NAA16021.jpg

حتما تا امروز تصویری از حمام ھای قدیمی دیده اید. معماری این حمام ھا در مقایسه با طراحی حمام ھای مدرن امروزیبسیار متفاوت است. در زمان قدیم فضای حمام از 4 بخش با نام سردینه، گرمخانه، خزینه و چال حوض تشکیلمی شده و افرادی که برای حمام کردن وارد حمام می شدند باید از این فضاھا عبور کنند؛ فضاھایی که ھریک از آنھا کاربردو خواص درمانی خود را دارد.
در فضای سربینهکه فضای سرد و خشک حمام است، افراد لباس ھایشان رادرمی آوردند و در فرصتی که پیش می آمد با افراد دیگر احوالپرسی و گفت و گو می کردند و به خوش و بش و طنزگویی ورفع کینه ھا می پرداختند و این مسئله موجب می شد تا روحشان نیز مانند بدنشان استحمام می کرد. در کنار سربینه اما فضای اصلی حمام به نام  « گرمخانهبا طبع گرم و خشک وجود داشته که در حقیقت فضایی برای حمام کردن و » دریافت مشت و مال بوده است.افراد می توانستند در این فضا برای تمیزکردن خود اقدام کنند. پس از این فضا « خزینه »  » وجود داشته که دارای طبع گرم و تر بوده و پس از آن  « ھشتی » یا « چال حوض وجود داشته که در آن استخر آب سرد باطبع سرد و تر وجود داشت . قاعده این بود که آب خزینه و چال حوض از یک سمت وارد و از سمت دیگر خارج شود تا آب این دو استخر دائما پاک و تمیز باشد که اگر چنین نبود آن حمام را ناسالم می دانستند.

حمام آب شور و درمان چاقی
حکیمان طب سنتی مراجعان خود را که مبتلا به چاقی و اضافه وزن ھستند به حمام کردن با آب شور تشویق می کردند.
آنھا ھمچنین برای درمان بیماری ھایی نظیر ریزش موی سر یا خارش پوست نیز حمام کردن با آب شور را بسیار موثرمی دانستند؛ از این رو به بیماران خود توصیه می کردند که برای حمام کردن با آب شور به حمام ھای سنتی در مناطقجنوبی کشور که آب آنجا شور است بروند یا با مخلوط کردن نمک با آب، آب شور درست کنند. البته حمام کردن با آبصفحه نخست اخبار روز سبک زندگی گردشگری چھره ھا آشپزی سلامت دکوراسیون فرھنگ و ھنر 
شور در کنار فواید درمانی اش، مضراتی نیز به ھمراه داشت که ازجمله رایج ترین آنھا می توان به درد چشم، ابتلا به نزله وکدورت حواس اشاره کرد كه درمانگران طب سنتی با تجویز شیوه ھا و نسخه ھایی، روش ھای اصلاح این مضرات را بهبیمارانشان آموزش می دادند؛ به عنوان نمونه آنھا به بیمارانشان می گفتند بعد از حمام کردن با آب شور، بدنشان را باآب گرم بشویند و با روغن ماساژ دھند.

بھبود کیفیت زندگی با حمام درمانی:
درمانگران و حکیمان طب سنتی به مردم توصیه می کردند که متناسب با نوع مزاجی که دارند از فضای حمام ھایسنتی استفاده کنند؛ به این ترتیب برای ھر فرد نسخه ای مخصوص به او وجود داشت؛ به عنوان مثال حکیم به فرد میگفت برای آنکه طبعش به سمت اعتدال برود در کدام یک از بخش ھای حمام بیشتر توقف کند. اگر طبع فردی گرم و تربود، حکیم به او توصیه می کرد وقت بیشتری را در سربینه که دارای طبع سرد و خشک بود بگذراند؛ به این ترتیب کهگرفتن ناخن، اصلاح کردن یا رنگ کردن موھایش را در فضای سردینه انجام دھد تا بتواند مدت زمان بیشتری را در این فضابماند و از اثرات درمانی آن فضا بھره مند شود. به این ترتیب حکیمان و درمانگران برای تک تک افراد تدبیری جداگانهداشتند و با کمک شیوه ھای مختلف از قبیل مشت ومال، رایحه درمانی، ماساژ و سنگ درمانی به درمان افراد ی ابھبودکیفیت زندگی آنھا اقدام می کردند.

توصیه حکمای طب سنتی برای حمام کردن:
درمانگران و حکمای طب سنتی شرایط مختلفی را برای حمام کردن قائل بودند که متاسفانه کمتر در شیوه حمام کردنمردم در زندگی ھای امروزه قابل مشاھده است . این درمانگران به مراجعان خود توصیه می کردند که از توقف زیاد درحمام و استفاده از آب خیلی داغ و سرد برای حمام کردن خودداری کنند. به اعتقاد این حکما استفاده از آب نیم گرمبھترین روش برای سلامت حمام کردن است. علاوه بر این، حمام کردن بلافاصله بعد از ورزش کردن یا فعالیت ھایجسمی توصیه نشده و بھتر است پس از انجام ورزش و فعالیت ھای جسمی اجازه دھید با گذشت زمان مقداری ازحرارت بدن کاسته شود. در عین حال حمام کردن با شکم پر نیز ازجمله مھم ترین پرھیزھایی است که درمانگران طبسنتی به آن اشاره کردند زیرا حمام کردن با شکم پر موجب جذب مواد غذایی می شود که ھنوز عمل ھضم آنھا بهخوبی انجام نشده و این مسئله موجب می شود تا اختلال ھایی برای بدن به وجود آید.

غذادرمانی در حمام فراموش شده:
در دوران قدیم ھمزمان با حمام رفتن، حین حمام کردن و حتی پس از آن غذادرمانی ھای مختلفی انجام می شد. مردمخوراکی ھا و نوشیدنی ھای مختلفی را با مشورت درمانگر طب سنتی مصرف می کردند؛ به عنوان مثال درمانگران وحکیمان طب سنتی به مردم توصیه می کردند بعد از حمام کردن یک لیوان شربت سکنجبین با تخم شربتی یا تخمبالنگو یا تخم ریحان بنوشند زیرا نوشیدن این شربت موجب تقویت بدن و قوای فرد که به دلیل حرارت حمام، کم شدهمی شود و موجب می شود تا فرد قوای از دست رفته خود را دوباره به دست آورد.

از حمام سرد و گرم چه می دانید؟
در قدیم مردم روش ھای مختلفی برای حمام کردن داشتند؛ آنھا یک بار در ھفته حمام تنظیف می کردند که طولانی ترینشیوه حمام کردن آنھا بوده است. در این حمام آنھا خود را شست وشو می دادند تا آلودگی ھا را از خود دور کنند. حرارتاین حمام در حدود 28 تا 30 درجه سانتی گراد بوده تا مردم علاوه بر پاکیزگی از فواید این حمام برای افزایش آرامش وتسکین اعصابشان نیز استفاده کنند. به جز حمام تنظیف، حمام سرد، حمام بسیار سرد، حمام خنک، حمام معتدل وحمام گرم نیز وجود داشته که درجه حرارت ھرکدام از آنھا با یکدیگر متفاوت است. از میان این شیوه ھا، حمام بسیارسرد و حمام سرد باید با توصیه متخصص طب سنتی و تنھا برای عده ای که بدنی بسیار قوی دارند، تجویز شود. مدتزمان توقف در این حمام حدود 20 ثانیه است و اثر درمانی آن تقویت بدن و سفت شدن عضلات و ماھیچه ھاست. بھتراست این حمام در فصل تابستان انجام شود. حمام خنک نیز که حرارت آن حدود 18 تا 25 درجه سانتی گراد استعملکردی مشابه حمام سرد را دارد و می توان آن را در فصل ھای سرد نیز تجربه کرد؛ به شرط آنکه ھوای اتاق و محیطخانه مناسب و گرم باشد و احتمال ابتلا به سرماخوردگی به صفر برسد.درمان پوست چرب با آب شِبیحکیمان طب سنتی حمام کردن با آب شِبی را یکی از مفیدترین روش ھا برای درمان پوست ھای چرب می دانستند. اینآب محتوی املاح آلومینیوم یا ھمان زاج سفید است. آنھا بر این باور بودند مردمی که دچار پوست چرب ھستند یابدنشان بیش از اندازه عرق می کند از طریق حمام کردن با آب شبی و رعایت تدابیر درمانگران طب سنتی می توانندجھت درمان خود اقدام کنند. البته حمام کردن با آب شبی عوارضی نظیر تب و تشنج را نیز برای بیمار به ھمراه داشت
که با رعایت توصیه ھای حکیمان طب سنتی این عارضه کنترل می شد. این درمانگران به افرادی که باید زیاد با آب شبیحمام کنند می گفتند پس از حمام کردن بدنشان را با روغن بنفشه ماساژ دھند و به این ترتیب عوارض این شیوه حمامدرمانی را کاھش دھند.

افزایش آرامش با تصویردرمانی در حمام ھای سنتی
حمام ھای سنتی در بخش ھای مختلف خود متناسب با فضای سردینه، گرمخانه، خزینه و چال حوض تصویرسازی ھایمختلفی روی دیوارھایشان داشتند و به این ترتیب افرادی که برای حمام درمانی به حمام ھای سنتی می رفتند ناخودآگاهاز فواید درمانی شیوه تصویردرمانی و رنگ درمانی نیز در این حمام ھا بھره مند می شدند. در فضای سربینه روی دیوارھانقش ھای مرغ ھای دریایی و پرندگان وجود داشته تا به نوعی، روحیه افرادی که در این فضا قرار می گیرند تا برای حمامآماده شوند یا فضای حمام را ترک کنند تلطیف شود. نقش حیوانات درنده نظیر شیر و پلنگ یا تصویر مردانی جنگجو نیزازجمله تصویرھایی است که بر دیوار گرمخانه می کشیدند. وجود این تصویرھا بر دیوار گرمخانه موجب می شد تا روح افرادکه در فضای گرم گرمخانه در اصطلاح طب سنتی به درون میل کرده و موجب بروز حالت خواب آلودگی و غش غش در افرادمی شود، با تماشای این عکس ھا مھار شود و ھوشیاری فرد افزایش یابد.

بھترین شیوه حمام کردن را بشناسیم
اگرچه در جوامع امروزی دسترسی به حمام ھای سنتی و شیوه ھای سلامت حمام درمانی تقریبا دشوار است امامی توانیم با رعایت نکاتی ساده، متناسب با دستورات حکمای طب سنتی از خواص درمانی حمام درمانی در منزلمانبھره مند شویم. برای این منظور توصیه شده ھفته ای یك بار برای پاکیزه شدن حمام کنیم و اگر در طول ھفته کثیفشدیم، می توانیم از حمام معتدل استفاده کنیم. درجه حرارت این حمام حدود 25 تا 30 درجه سانتی گراد است و ازجملهحمام ھایی است که نه مقوی بدن است و نه موجب ضعف بدن می شود و در صورتی که در طول ھفته نیاز داریم تا باحمام کردن بانشاط و سرحال شویم، می توانیم از حمام سرد برای 20 تا 30 ثانیه استفاده کنیم.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 17 بهمن1392

این ها مراکز انرژی های گرمی و سردی هستند که با رنگ آبی هر دو شون رو خنک می کنیم که حرارت اضافی بدن تعدیل بشه

این روش تعادلات حرارتی شما رو بر قرار می کنه معمولا تا مدت زیادی خوب خواهید بود و شاید هم دیگه جوش نزنید.

نکته این که وقتی خنک شدید دیگه ادامه ندید لازم نیست و دیگه این که اگه جوش هاتون برگشت این درمان رو برای شش روز دوباره تکرار کنید.


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 12 بهمن1392
علت ام اس، افزایش خشکی در مغز و نخاع تفسیر می شود

برای درمان آن باید در مغز و نخاع انرژی خشکی را کاهش داد. همینطور علت افزایش این انرژی باید بررسی و اصلاح شود که توسط درمانگر انجام پذیر است. 

علاوه بر این استفاده از رنگ قرمز و دانه های ماش در نواحی بازتابی پلاک ها در دست ها و پا ها هم می تواند بسیار موثر باشد

همچنین استفاده از رنگ به صورت مداوم در نواحی بازتابی طبق شکل زیر کمک کننده است و می تواند خشکی را در مغز و نخاع کاهش دهد.

دانه های ماش رو با چسب های کاغذی پانسمان روی نواحی بازتابی پلاک ها بچسبونید و هر 24 ساعت با دانه های جدید عوض کنید.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 10 بهمن1392
اگر شخصی به طور ناگهان دچار دردی ناحیه سینه شد که از دست چپ شروع و فک سمت چپ و تا سینه ادامه یافت ، چنانچه در تصویر مشاهده می کنید ، این علامت حمله قلبی است .

اگر در صورت مشاهده این علامت ،کسی برای رساندن شما به بیمارستان‌ در دسترس نباشد ، در این صورت فورا شروع به سرفه نمایید هر بار که سرفه کردید نفس عمیق بکشید .

با این عمل اکسیژن به ششها رسیده و از سکته قلبی نجات خواهید یافت. 

چنانچه کسی غیر از شما به چنین دردی دچار شد، وی را این گونه راهنمایی نمایید.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 10 بهمن1392
 توضیح در مورد سنگ صفرا

سنگ از سردی است. وقتی در کیسه صفرا باشد یعنی کیسه صفرا در ضعف و سردی است. برای درمان آن باید در نواحی بازتابی کیسه صفرا در کف و انگشاتان دست ها و کف پاها دانه فلفل بچسبانند. یک شب راست یک شب چپ. دانه های پاها در راه رفتن ماساژ می گیرند اما دانه های دست ها را باید محکم و ساعت به ساعت ماساژ داد. این نواحی خیلی دردناک هستند وقتی درد برطرف بشه کیسه صفرا سلامتی خودش رو به دست آورده. 

"نقاط انرژی پایه" دست ها را هم باید دانه فلفل بچسبانید تا سردی را از کل بدن بگیرد.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 7 بهمن1392

کسانی که مشکل معده پیدا کردندواز سر معده ام تا مری احساس سوزش دارم دکتر گفته دریجه مری شل هست و اسید معده ام میاد به سمت بالا.

جواب:
جریان انرژی در معده به سمت پایینه اما گاهی برخی عوامل باعث برگشت این جریان به بالا میشه. در سیستم های بازتابی میشه با یک کش جلوی این جریان رو بست تا به سمت پایین برگرده.

به این منظور باید روی بند دوم شست که تصویر گردنه کش بندازین
علاوه بر این می تونید روی مفصل وسطی انگشتان تون هم کش بندازید. این مفصل محل فم معده ست.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 6 بهمن1392
 باید نواحی سینوس ها و بینی رو در بند ناخنی شست دست ها هر شب با ماژیک سبز کنن و دانه ماش روشون بچسبونن و روی دانه ها رو روزی سه بار 3 دقیقه فشار بدن. دانه ها باید هر 24 ساعت با دانه های جدید تعویض بشن.

بدین صورت که بند ناخنی شست رو سر در نطر بگیرید و صورت رو روش بکشید تا ناحیه سینوس ها رو پیدا کنید. بعد دانه های ماش رو (دو تا ماش) روی این نواحی بچسبونید با چسب شیشه ای یا چسب های کاغذی پانسمان. و بزارین دونه ها تا 24 ساعت بمونن و بعد با دونه های جدید عوض کنید. 

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 5 بهمن1392

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 5 بهمن1392

آپاندیسیت التهاب ناحیه مربوطه در روده بزرگ است و التهاب گرمی است. برای درمان در نواحی بازتابی آن در دست از رنگ ابی (سردی) استفاده شد. علاوه بر این برای کاهش گرمی در روده بزرگ روی میکرو مریدین روده بزرگ هم رنگ آبی استفاده شد.

میکرو مریدین های روده بزرگ در دست :

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 3 بهمن1392

نواحی مشخص شده در شکل نواحی بازتابی چاکرا ها در دست هستند. آنها با انرژی های ششگانه در رابطه اند
آبی چاکرای سرماست، قهوه ای خشکی است، زرد رطوبت، سبز باد، قرمز گرمی و نارنجی داغی است.
با استفاده از رنگ ها می توان فعالیت آن ها را تنظیم کرد.
مطلب در مورد چاکراها و کاربرد آنها در درمان بسیار است اما این تصویر را در اینجا به اشتراک گذاشتیم که در درمان هایی که مطرح می شود به آن رجوع کنیم
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 30 دی1392

برای درمان یبوست یکی از روش ها استفاده از دانه های گیاهی در سیستم بازتابی کف دست است. بدین منظور دانه های سیب را طبق شکل زیر در مسیر روده بزرگ و در جهت تخلیه مواد در کف دست می چسبانیم. 

این روش خصوصا در درمان یبوست کودکان موثر است.
 دانه ها با گرفتن رطوبت از پوست دست فعال می شن و انرژی های اطرافشون رو به حرکت در میارن. از آنجا که دست کپی کوچکی از بدنه مواد در روده بزرگ به حرکت در می ایند. بدن مثل کیهان ساختار هولوگرافیک داره و نه تنها دست بلکه هر جزء دیگری هم تمام اطلاعات کل رو در خودش داره. با توجه به شباهتی که بین دست و بدن هست این رابطه در دست ها قویتره.
پس اگه کسی دست نداشت میشه از اجزای دیگه مثل پاها هم استفاده کرد.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 30 دی1392
سوال:روی مچ دستم یه حالت برآمدگی ایجاد شده و وقتی مچم رو به پایین خم میکنم میزنه بیرون و وقتی فشار میدم کمی هم درد داره.میخواستم ببینم برای از بین بردن این کیست در طب کل نگر درمانی وجود داره یا فقط باید با جراحی خارجش کنم..ممنونم

جواب:
بله درمان میشه. این ها بافت های متراکمی هستند که در اطراف استخوان ها تشکیل می شن. به خاطر تراکم شون سردی به حساب میان و از آنجا که در سطح استخوان تشکیل می شن به ینگ سردی که مثانه است مربوط می شن.

درمان ساده است؛ هم ناحیه بازتابی مثانه رو گرم کنید و هم خود بافت متراکم رو و هم اگه تونستید ناحیه بازتابی را.

 روشون فلفل بچسبونید، یا اینکه چسب فلفل از داروخانه تهیه کنید و روی این نواحی بچسبونید.نتیجه:سلام خسته نباشید.خواستم بگم که طی دو هفته گذشته بنده رو نقاط باز تابی مثانه دانه فلفل سیاه چسبوندم و در ناحیه مچ دستم دور کیست رو حدود 4.5 تا میچسبوندم و الان کیست مچ دستم تقریبا داره ناپدید میشه و توو باشگاه هم دیگه مشکل ندارم با مچ دستم.خواستم هم اطلاع بدم بهتون و هم تشکر کنم ازتون..خدا خیرتون بده.ممنونم
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 27 دی1392
نقاط انرژی پایه برخلاف چاکراها، در سطح بدن واقعند. گرم کردن آن‌ها دریافت انرژی را برای ارگان های داخلی تضمین می‌کند. وقتی فعالیت آن‌ها مختل می‌شود ممکن است جایی کمبود و جایی انباشت انرژی بوجود بیاید. یا این که بیمار دچار ضعف شدید شود.
 
تعیین محل نقاط در دست:

 
در سطح یین هفت نقطه مشخص می‌شود؛ نقطه 1 انرژی پایه در پایین ترین نقطه محور مرکزی، نقطه 2 در وسط مثلث چین مچ، نقطه 3 در وسط فاصله نقاط 1 تا 2، نقطه 4 در یک سوم فاصله نقاط 1 تا 3، نقطه 5 در یک سوم فاصله 2 تا 3، نقطه 6 در ریشه گردن و نقطه 7 در وسط فاصله 2 تا 6 واقع است.
 
در سطح ینگ 6 نقطه مشخص می‌شود؛ نقطه 1 در پایین ترین نقطه محور مرکزی، نقطه 2 در وسط چین مچ، نقطه 3 در وسط فاصله نقاط 1 و 2، نقطه 4 در ریشه گردن، نقطه 5 در وسط انفیه دان و نقطه 6 وسط فاصله 4 و 5 قرار دارد.
 
تعیین محل نقاط در پا

 
در سطح یین هشت نقطه مشخص می‌شود؛ نقاط 1 تا 5 به همان ترتیبی که در مورد سطح یین دست گفته شد به دست می‌آید. نقطه 6 در ریشه گردن و نقطه 7 در وسط دیافراگم و نقطه 8 در وسط فاصله 6 و 7 واقع است.
 
در سطح ینگ 6 نقطه مشخص می‌شود؛ نقاط 1 تا 3 به همان ترتیبی که در مورد سطح ینگ دست گفته شد به دست می‌آید. نقطه 4 در ریشه گردن، نقطه 5 روی خط دیافراگم و نقطه 6 وسط فاصله 4 و 5 قرار دارد.
 
چگونگی تحریک نقاط
این نقاط معمولا با گرم کردن فعال می‌شوند. به این منظور می‌توان از گرما، رنگ قرمز، دانه فلفل سیاه و موکسا استفاده کرد. دانه ها به مدت 24 ساعت روی این نقاط کار می‌کنند. از سوزن های طب سوزنی هم می‌توان برای تحریک این نقاط بهره گرفت. عمق سوزن ها برای تحریک نقاط انرژی پایه حدود 3 میلیمتر در نظر گرفته می‌شود. توضیحات بیشتر در این باره در فصل تکنیک های درمان خواهد آمد.
 
در بیماری های متمرکز می‌توان نقاط انرژی پایه اطراف ناحیه بیماری را تحریک کرد.
 
مثال ـ درمان کیست تخمدان  
در بیماری های مربوط به تخمدان ها نقاط انرژی پایه ی 1، 4 و 3 انتخاب می‌شوند. آن‌ها را  گرم کرده و روی آن‌ها هر شب فلفل سیاه می‌چسبانند که تا صبح و ترجیحا تا 24 ساعت بماند.
 
موارد کاربرد
1
بیماری های ویروسی، سرما خوردگی یا آنفلوانزا؛
 در این نوع بیماری ها گرم کردن نقاط انرژی پایه به سرعت رنج بیمار را کم می‌کند و حتی ممکن است بیماری به کلی برطرف شود. ویروس ها در محیط سرد فعالیت می‌کنند بنابراین برقراری تعادلات حرارتی در بدن درست ترین روش کنترل کردن ویروس هاست. به همین دلیل هم هست که سیستم ایمنی در این مواقع حرارت بدن را بالا می‌برد و تب دیده می‌شود. گرم کردن نقاط انرژی پایه این تعادلات حرارتی را برقرار می‌کند و بیماری به خوبی کنترل می‌شود. بدین منظور ابتدا این نواحی را با حرارت (عود، موکسا، هویه ...) گرم کرده و سپس روی آن‌ها دانه های فلفل سیاه می‌چسبانند.
 
2
ـ     ضعف عمومی؛
ضعف و کمبود انرژی در هر سنی که باشد خصوصا در سالمندان یا کودکان ضعیف، گرم کردن نقاط انرژی پایه به فرد کمک می کند قوای از دست رفته خود را باز یابد.
 
یکی از نشانه های ضعف پاسخ ندادن به محرک های درد است. گاهی به مواردی برمی خوریم که علایم بیماری مشخص است ولی هیچ نقطه دردناکی در دست یا پا دیده نمی‌شود. این حالت معمولا به دلیل ضعف شدید در بیمار اتفاق می‌افتد. در این موارد با گرم کردن این نقاط سطح انرژی بیمار افزایش یافته و گاهی حتی در همان جلسه اول بعد از چند دقیقه درد در نواحی انطباقی ظاهر می‌شود.
 
3
ـ     احساس سرمای مفرط؛
 سردی بدن به معنی افزایش پ هاش و ایجاد محیط اسیدی در بدن است. وقتی محیط بدن اسیدی می‌شود سطح ایمنی پایین آمده و بدن مستعد بیماری است. این وضعیت خطرناک است چرا که همه بیماری های سخت و سنگین در سیستم های سرد بوجود می‌آیند. سردی همچنین می تواند باعث بوجود آمدن سنگ ها، توده ها و کیست ها شود. از این رو بدن همیشه از نظر حرارتی باید در تعادل باشد و چنان که گفته شد مناسب ترین راه گرم کردن بدن استفاده از نقاط انرژی پایه است. در بیمارانی که مدام احساس سرما دارند، قرار دادن فلفل روی این نقاط ظرف دو روز تا یک هفته آن‌ها را گرم می‌کند. اما درمان باید تا رفع کامل سردی ادامه یابد.
 
4
ـ     اختلال در انتشار حرارت در بدن؛
در بیمارانی که در بعضی قسمت ها احساس سرما و در نقاط دیگری احساس گرما دارند گرم کردن نقاط انرژی پایه می‌تواند باعث انتشار صحیح و یکنواخت حرارت در بدن آن‌ها شود.
 
5
ـ     خشکی در بدن؛
انرژی خشکی با گرمی محور تشکیل می‌دهد. بنابراین وقتی خشکی زیاد است انتشار یکنواخت و کافی حرارت در بدن می‌تواند آن را درمان کند.
 
6
ـ     بعد از جراحی ها و صدمات؛
جراحی و صدمات (تروماها) سردی شدید در بدن ایجاد می‌کنند و حتی در بیمارانی که به ظاهر قوی و پر توان هستند لازم است نقاط انرژی پایه به خوبی گرم شوند تا بیمار قوای از دست رفته خود را باز یابد. وقتی حادثه ای مثل صدمات یا جراحی ها باعث خونریزی می‌شود، مدت ها طول می‌کشد تا بیمار تعادل خود را بازیابد. این روش کمک می‌کند این دوره کوتاه تر شود.
 
7
ـ     دردهای شدید؛
درد های شدید به سردی منسوب اند چه در نتیجه صدمات باشد و چه در نتیجه بیماری های سرد مثل سرماخوردگی ها یا سرطان ها و همچنین بیماری های مزمنی که دردهای شدید و نفس گیر ایجاد می کنند مثل سردردها، کمردردها و دل دردها. در این حالات علاوه بر گرم کردن ناحیه بازتابی عضو بیمار، گرم کردن نقاط انرژی پایه نیز بسیار اثر بخش است و علاوه بر تسکین درد می‌تواند به درمان بیماری کمک کند.
 
8
ـ     کم خونی؛
 خون به گرمی منسوب است و گرم کردن نقاط انرژی پایه از بهترین ابزارهای تولید گرمی و در نتیجه خون است. در کم خونی ها لازم است نواحی بازتابی کلیه ها هم گرم شوند.
 
9
ـ     دیابت غیر قابل کنترل:
 در دیابت خصوصا وقتی علی رغم درمان های طب رایج میزان قند خون پایین نمی آید اغلب سردی زیاد است و گرم کردن نقاط انرژی پایه به خوبی به رفع مشکل کمک می کند.
 
10
ـ بی خوابی:
 با بیمارانی مواجه خواهید شد که شب ها اصلا خوابشان نمی برد یا این که دچار اختلالات خواب هستند. گرم کردن نقاط انرزی پایه رنج آن ها را به لذت خوابی آرام بدل می کند. برای رفع مشکل هنگام غروب گرم کردن این نقاط را شروع کنید و پس از گرم کردن روی آن ها دانه های فلفل سیاه بچسبانید.
 
11
ـ ضعف جنسی:
 در ضعف یا بی میلی جنسی گرم کردن نقاط انرژی پایه خصوصا در پاها به مدت 20 روز بسیار کمک کننده است.
 
مثال ـ درمان بیماری ویروسی  
وقتی بیماری های ویروسی شایع می شوند و اولین علایم بیماری ظاهر می شود حتی قرمز کردن نقاط انرژی پایه دست چپ می تواند بیماری را کنترل کند. درمان را در صورت لزوم می توان با دانه های فلفل ادامه داد. 
 
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 25 دی1392
 کیست ها

چرا در بدن و در نواحی مختلف کیست ایجاد می شود؟ مثل کیست های کلیه، کبد، تخمدان و غیره

کیست یعنی رطوبت. وقتی در جایی کیست ایجاد می شود یعنی در آن جا رطوبت زیاد است. اگر در یک عضو باشد رطوبت در همان عضو زیاد است اما اگر در نواحی مختلف باشد رطوبت در کل بدن بسیار است. 

برای درمان باید رطوبت را کاهش داد که دو راه برای آن وجود دارد 
یکی از طریق افزایش گرما 
دیگری از طریق افزایش باد

تکنیک هی زیادی در بازتاب درمانی برای این کار وجود دارد که از آن جمله است ماساژ نواحی بازتابی کیست، استفاده از دانه های سبز مثل ماش یا دانه های گرم مثل فلفل در این نواحی، ماساژ نواحی کبد و کیسه صفرا، استفاده از رنگ سبز در نواحی بازتابی ارگان های رطوبت و باد و همینطور روش های فنی که توسط درمانگر اعمال می شود.

گرم کردن نقاط انرژی پایه را فراموش نکنید.

و هرگز فکر نکنید با جراحی و خارج کردن کیست آن را درمان کرده اید چون با خارج کردن کیست رطوبت را از بدن خارج نمی کنید. بنابر این رطوبت زدایی مهم ترین کاری است که باید انجام بدهید

Alternative medicine. Ovarian cyst (cysts) - treatment with su jok therapy ( acupuncture ).
برای کیست تخمدان شما می تونید این نواحی رو روزی سه بار 5 دقیقه محکم و عمیق ماساژ بدید و روشون دانه فلفل یا ماش بچسبونید.درمان کیست تخمدان از طریق نواحی بازتابی کف دست خیلی سریع و عالی نتیجه می ده.

برای این کار باید نواحی بازتابی تخمدان رو در دست ها و پا ها پیدا کنید 
با توجه به این که تخمدان ها بیمار هستند این نواحی معمولا بسیار درناکند. بعد این نواحی رو با روش های مختلف مدام تحریک کنید

این نواحی رو باید خوب تحریک کنید تا بعد از مدتی دردشون برطرف بشه 

روش های تحریک:
ماساژ عمیق و محکم روزی سه بار 5 دقیقه
گرم کردن با عود هر روز یک بار طوری که گرما در عمق حس بشه
رنگ کردن با ماژیک سی دی سبز
و بعد از اون چسباندن دانه ماش روی این نواحی که هر 24 ساعت با دانه های جدید عوض می شه 
و سپس فشار و ماساژ عمیق روی دانه ها

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 24 دی1392
  کلیه ها در سیستم های بازتابی دست و پا کجا هستند?


در طب چینی بدن به درختی شبیه است که کلیه ها ریشه های آن هستند؛

- آن ها بنیان انرژی های یین و ینگ بدن هستند،
- نوعی از انرژی به نام جینگ، اکسیر یا انرژی قبل از تولد را کنترل می کنند که فعالیت تک تک ارگان های دیگر به آن وابسته است و در طب سنتی رطوبت غریزی خوانده می شود و به نوعی شیشه عمر آدمی است،
- بدن را خنک می کنند،
- آتش اکسیر را در بدن منتشر می کنند که مایه گرمی و سرزندگی است،
- مغز را تغذیه می کنند،
- استخوان ها و دندان ها را می سازند،
- با کنترل مغز استخوان بر خون سازی نظارت دارند،
- فرایند رشد و نمو را از دوره جنینی تا مرگ کنترل می کنند،
- بر بلوغ فکری و جسمی نظارت دارند،
- ارگان های جنسی را پشتیبانی می کنند
....
با توجه به نقش بسیار مهم آن ها و با توجه به این که درد در نواحی بازتابی آن ها می تواند نشانه بیماری یا ضعف در آن ها باشد، بهتر است این نواحی را هر از گاه با فشار عمیق و محکم انگشتان کنترل کنیم و اگر دردناک هستند آن ها را مرتب تحریک کنیم تا درد رفع شود.
یادمان باشد که بیماری از سیستم انرژی آغاز می شود و اگر بماند و درمان نشود مدت ها بعد، بعد مادی به خود می گیرد و تا آن زمان در پزشکی رایج قابل تشخیص نیست. بنابراین تشخیص و تحریک نواحی بازتابی در دست و پا می تواند تاثیرات پیشگیرانه ارزشمندی داشته باشد.
توضیح:
ناحیه کلیه ها در پشت تنه دست و پا و در میانه فاصله بین مفصل انتهایی انگشتان و چین مچ در دو سوی استخوان های انگشتان میانی واقع است.
نگاره: ‏دردهای این نواحی را جدی بگیرید

این سوال خیلی ها بود که کلیه ها در سیستم های بازتابی دست و پا کجا هستند و این شکل به همین خاطر تقدیم شده است. 

در طب چینی بدن به درختی شبیه است که کلیه ها ریشه های آن هستند؛
 
- آن ها بنیان انرژی های یین و ینگ بدن هستند، 
- نوعی از انرژی به نام جینگ، اکسیر یا انرژی قبل از تولد را کنترل می کنند که فعالیت تک تک ارگان های دیگر به آن وابسته است و در طب سنتی رطوبت غریزی خوانده می شود و به نوعی شیشه عمر آدمی است، 
- بدن را خنک می کنند، 
- آتش اکسیر را در بدن منتشر می کنند که مایه گرمی و سرزندگی است، 
- مغز را تغذیه می کنند،
- استخوان ها و دندان ها را می سازند، 
- با کنترل مغز استخوان بر خون سازی نظارت دارند،
- فرایند رشد و نمو را از دوره جنینی تا مرگ کنترل می کنند، 
- بر بلوغ فکری و جسمی نظارت دارند،
- ارگان های جنسی را پشتیبانی می کنند
....

با توجه به نقش بسیار مهم آن ها و با توجه به این که درد در نواحی بازتابی آن ها می تواند نشانه بیماری یا ضعف در آن ها باشد، بهتر است این نواحی را هر از گاه با فشار عمیق و محکم انگشتان کنترل کنیم و اگر دردناک هستند آن ها را مرتب تحریک کنیم تا درد رفع شود. 

یادمان باشد که بیماری از سیستم انرژی آغاز می شود و اگر بماند و درمان نشود مدت ها بعد، بعد مادی به خود می گیرد و تا آن زمان در پزشکی رایج قابل تشخیص نیست. بنابراین تشخیص و تحریک نواحی بازتابی در دست و پا می تواند تاثیرات پیشگیرانه ارزشمندی داشته باشد.

توضیح:
ناحیه کلیه ها در پشت تنه دست و پا و در میانه فاصله بین مفصل انتهایی انگشتان و چین مچ در دو سوی استخوان های انگشتان میانی واقع است.‏تقویت کلیه:

 ریزش مو یی که از ضعف کلیه ها ست

کف پاها نشانگر وضعیت کلیه هاست و سه حالت ممکن است :

1. اگر کف پا گرم است یعنی کلیه گرم است. با رنگ آبی روی نواحی کلیه در پشت دست خنک می کنیم و با لوبیای سفید تقویت
 
2. اگر کف پا سرد است یعنی کلیه سرد است. با رنگ قرمز گرم می کنیم و با لوبیای قرمز تقویت
 
3. اگر کف پا معتدل است یعنی کلیه معتدل است.

دو راه داریم

الف:
یک دست قرمز یک دست آبی و هر شب تعویض دست ها روی رنگ قرمز لوبیای قرمز روی رنگ آبی لوبیای سفید
 
ب:
رنگ نکنیم و لوبیای چیتی استفاده کنیم

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 21 دی1392
سوال

لطفا برای یبوست و بد مزاجی راهنمایی کنین. 


جواب:


یبوست اغلب به معنی کاهش فعالیت روده بزرگ است .گرما فعالیت را بیشتر می کند و کاهش گرما فعالیت را کم می کند.همانطور که آدم های گرم فعال و پرکارند و آدم های سرد گوشه گیر و خاموش

 برای فعال کردن روده بزرگ باید آن را گرم کرد و یکی از راه های گرم کردن استفاده از رنگ قرمز روی کانال روده بزرگ است
این کار را یک شب دست راست و یک شب دست چپ انجام بدهید
از ماژیک سی دی استفاده کنیدو رنگ بماند تا خود بخود پاک شود
نیازی به تکرار آن در طول روز نیست

راه های دیگر:

1. ماساژ مسیر روده بزرگ در کف دست در جهت دفع
2. گرم کردن "نقاط انرژی پایه" که بدن را گرم می کند
3. مصرف خاکشیر سه قاشق در یک لیوان آب جوش هر شب قبل از خواب
4. مصرف یک قاشق مربا خوری بارهنگ که ده دقیقه در نصف لیوان آب و نصف لیوان عرق نعنا جوشیده باشد هر شب قبل از خواب
5. استفاده از دانه سیب در مسیر روده بزرگ در جهت دفع در کف دست
6. فلش قرمز در مسیر روده بزرگ در کف دست در جهت تخلیه مواد

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 17 دی1392

 اين مجموعه را عناصر پنج گانه مي‌گويند.

كره زمين بر تعادل مابين اين 5 نيرو طي ميليونها سال زندگي خود برقرار بوده. عدم تعادل مابين يكي از اين 5 عنصر باعث مي‌گردد كه چند عنصر ديگر آنرا خنثـي كرده و بار ديگر تعادل و ادامه حيات را ممكن سازند.

منظور از چوب جنگل‌ها است كه وقتي جنگلها زياد مي‌شوند مثل دوران دوم زمين‌شناسي كه سرتا سر كره زمين را ميليونها هكتار جنگل فرا گرفت و همه چيز و همه جا شده بود سبز و اين تعادل بهم خورده بود. در چنين عدم تعادلي كه مدت كوتاهي بيش طول نمي‌كشد آتش‌سوزيهاي وسيع اتفاق مي‌افتد و چوب به خاك يا خاكستر بدل مي‌گردد. آب مخالف آتش مي‌باشد.

چرخه زير باعث مداومت زندگي كره زمين مي‌گردد. چوب مادر آتش و آتش فرزند چوب است. آتش مادر خاك است و خاك فرزند آتش. خاك مادر فلز است و فلز فرزند خاك و همين طور ادامه دارد. به جهت حركت توجه كنيد.

براي برقراري تعادل فقط رابطه مادر و فرزندي كافي نيست بلكه نيروهاي داخل دايره بايد فعال باشند.

 بعنوان مثال به فلش‌ها توجه كنيد. آب آتش را فرو مي‌نشاند و خاك درختان يا چوب را باور و تنومندمي‌كند.

به اين شكل توجه كنيد فلش‌ها دو طرفه است يعني تعادل نه تنها از طريق قانون مادر و فرزندي برقرار مي‌گردد بلكــه از طريق قواي دروني نيز امر تعادل محقق مي‌گردد.

چين مادر و مهد طب سوزني از پنج هزار سال پيش تا بحال بوده است. فصول چيني‌ها پنج مي‌باشد.

 تعادل فصـول براي كره‌زمين امري حياتي است.تعادل طبـق اصول عناصر پنج گانه در اينجا هم برقرار است. هم تعادل داخلي و هم قوانين مادرو فرزندي.

بدن انسان مهمترين و بهترين مثال در تعادل يعني سلامتي است كه مي‌توان با قوانين تعادل راجع به آن بحث كرد. از نظر طب چين بدن انسان از 12 عنصر مهم و اعضاي وابسته به آن تشكيل شده. اين 12 عنصر كه 6 عدد آن تو خالي به نام Fu و 6 عدد آن تو پر مي‌باشد كه بعنوان اعضاء Zang زنگ ناميده مي‌شوند.

اعضاي توخالي عبارتند از: معده ـ روده باريك ـ روده بزرگ ـ كيسه صفرا ـ مثانه ـ SJ.

اعضاي تو پر عبارتند از: قلب ـ طحال ـ كليه ـ ريه ـ كبد ـ پريكارد.

بعضي اين تقسيم‌بندي را به 5 عضو و 6 عضو يعني 11 عدد عضو انجام داده‌اند.

SJ و پريكارد اعضائي موهومي هستند. يعني وجودشان قطعي است ولي دليل علمي و آشكاري نمي‌توان پيدا كرد.

طحال در اينجا به معني غده لوزالمعده و مجموعه دوازدهه و خود طحال اطلاق مي‌گردد.

قلب يك عضو كاملاً عضلاني مي‌باشد ولي بعنوان يك عضو تو پر قلمداد شده. ريه و بافت ريوي چون يك دست است بعنوان يك عضو تو پر بحساب آمده است.

كليه‌ها با وجوديكه لگنچه را در مركز دارند معهذا باز بعنوان يك عضو تو پر بحساب آمده است.

به اين شكل توجه كنيد.

 وقتي مابين نيروهاي حيات كره زمين آنچنان تعادلي مي‌باشد آيا نبايد چنين تعادلي مابيـن اعضاء بدن انسان وجود داشته باشد.

در اين تقسيم ساز و كار هر عضو توپر در بالاي خط و هر عضو توخالي در پائين خط نوشته شده بين اعضاي تو پر و تو خالي روابط داخلي برقرار است و اصولاً يك قرابت وجود دارد. مثلاً در مورد كبد و كيسه صفرا كه كبد يك عضو ترشحي صفرا بوده و کیسه صفرا يك عضو غليظ كننده و انبار كننده مي‌باشد يا مثلاً كليه‌ها كه بايد ادرار را ترشح و مثانه كه آنرا در خود ذخيره مي‌سازد يا مثلاً طحال كه آن را شامل دوازدهه (اثني‌عشر) و پانکراس و خود طحال فرض كرديم شيرابه‌هاي هضمي خود را به داخل  GIترشح مي‌كنند (رابطه داخلي اعضاء توپر و توخالي) قلب عمده يونهاي حياتي خود را از روده باريك و جذب آن ناحيه‌اي مي‌گيرد.

رابطه داخلي ريه و روده بزرگ در جذب آب توسط كلونtransverse and ascendant colon  و تنظيم آب بدن در تنفس‌ها يادتان باشد اگر توضيح فيزيولوژيك كافي نيست بايد بدانيد كه اين تئوريها از پنج هزار سال پيش كه بشر تشريح نمي‌دانست بوجود آمده و عجيب آنكه در عمل و محاسبات درست در مي‌آيد ولي توجيه آن به زبان طب غرب حتي گاهي ممكن نيست.

همانطور که اطلاع دارید طب سوزنی در رابطه با ریاضیات و نجوم میباشد و لابد در همین رابطه دانشمندان بزرگ مثل ابو علی سینا  و ابو ریحان بیرونی دانش بزشگی نجوم و ریاضیات داشته اند.

1- درمان بیماریها چه ارتباطی با ریاضیات دارند؟

2- درمان بیماریها چه ارتباطی با نجوم دارد؟ حال که دایره 5 عنصر را شناختید و دانستید که عناصر(5Elements) پنج گانه این دایره بر اصل تعادل در جهان استوارند و سلامت در تعادل میباشد به جنبه ریاضی آن توجه کنید.یک بیماری قلبی را در نظر بگیرید (قلب وتابستان)

 از تابستان خطی به کمان روبرو می کشیم بطوریکه از یک فصل ما بین عبور نکند مثل این که از یک فصل مثل بهار عبور نکرده.

ضلع بعدی دوباره از تابستان به روبرو یعنی پائیز میکشیم اینک زاویه S روی تابستان تشکیل گردید. زاویهS   نود  درجه نیست اگر بود زاویه محاطی می شد حال در کمان روبرو می ایستیم و بداخل زاویه S نگاه می کنیم دست راست خوبست و دست چپ بد یعنی بیماری قلبی ، هر چه که هست از کمان عبور می کند. یعنی تابستان و تابستان دور را پشت سر می گذارد به پائیز می رسد در پائیز وضع قلب بهتر می شود ولی خوب نمی شود.

اگر در پائیز تنظیمات مربوط به قلب یعنی طب سوزنی روی بیمار انجام گیرد وضع بهتر می شود. بهتر از قبل می شود اگر تنظیمات طب سوزنی انجام نگیرد پائیز یعنی A  به زمستان وضع بیماری قلبی بدتر می شود تا به خود زمستان یعنی W برسد که بدترین وضع را دارد اگر چنین بیماری مرد که هیچ اگر نمرد و کار به فصل بهار بعنی Spring رسید اینک در این فصل درمان باید صورت بگیرد یعنی درمان واقعی بیمار قلبی در بهار است.

 مثال بعدی ش7 زاویه را روی تابستان دور بیاوریم. وقتی زاویه روی تابستان دور می آید.

یعنی بیمار مبتلا به مثلاً ناراحتی معده و یا کلاً بیماریهای Upper Gi می باشد.

نام زاویه L از Long summer  گرفته شده در اینجا بیمار مبتلا به ناراحتی معده از تابستان دور به سمت پائیز و سپس زمستان می آید اگر در زمستان تنظیمات طب سوزنی معده مثل این نسخه
Ren 12-13     spleen 4     stomach 36

انجام گیرد که خیلی کمک بزرگی است در واقع در زمستان وضعیت معده بهترین است اما هر چه بطرف بهار می رود خراب تر می گردد. اگر از بهار جان بسلامت برد ، فصل بعد یعنی تابستان فصل درمان واقعی آن می باشد.

برای اعضای دیگر مثل ریه و کلیه و کبد هر آینه با گذشت فصول به همین طریق رفتار می کنیم وضعیت اعضاء بیمار بدن را تنظیم و یا درمان می کنیم.

 شکل مسئله 1

مسئله 1: بیماری مبتلا به (frequency) میباشد ( هر لحظه نیاز به ادرار کردن پیدا می کند و هر بارچند قطره، پروستات وتنگی مجاری ادراری و عفونت ادراری هم ندارد)  . معین کنید :

     بهترین وضعیت و بدترین وضعیت روی کدام فصل است

    فصل تنظیم این عدم تعادل چه می باشد.

    فصل درمان واقعی آن با طب سوزنی کدام فصل است

    جواب مساله 1: بهترین فصل برای تنظیمات تابستان و بدترین فصل و بدترین وضعیت بیماری تابستان دور می باشد.

    

    مساله2: بیماری مبتلا به سیروز کبد و آسیت متوسط می باشد ، معین کنید بدترین فصلی که ممکن است مرگ وی فرا رسد.

 شکل مسئله 2

 

 

2- بهترین فصلی که باید در آن تنظیمات طب سوزنی انجام می گیرد (جواب در قسمت های بعدی)

 

 

( قانون مادر و فرزندی)

کبد مادر قلب و قلب فرزند کبد است .

قلب مادر طحال و طحال فرزند قلب است کبد و به همین ترتیب

با این قوانین این نتیجه گیریها پیدا می شود .

1- هر عضو بیماری در فرزند خودش بد نیست ( نه خوب ، نه بد )

2- هر عضو بیماری در دو فصل بعد خوب است و در این خوبی باید تنظیم گردد وگرنه از این که هست خراب تر می گردد

3- هر عضو بیمار گونه ای در 3 فصل بعد خراب تر می شود . مخصوصاً اگر در فصل تنظیم کاری برایش نشده باشد.

4- هر عضو بیمارگونه ای اگر از آخرین خرابی جان سالم بدر می برد ، در مادرش درمان واقعی است ، یعنی در چهارمین فصل، پنجمین فصل هم که خودش است ، با این قوانین طب سوزنی در درمان اورگانها می گوید:

الف) اگر عضوی بیمار است مادرش باید تقویت و درمان گردد . حالا اجازه بدهید کمی سنگین تر و تخصصی تر جمله را  بیان کنیم .

ب) اگر عضوی دچار ضعف است مثلاً به طور ساده قلبی که برادیکارد است باید اول مادرش را تقویت کرد ( مادر قلب کبد است )

- اگر عضوی بیداد می کند  مثلاً یک تا کیکاردی سرکش باید فرزندش را آرام کرد ( فرزند قلب طحال است )

- فنی تر بیان کنیم . تقویت مادر یعنی تقویت کبد ضمن سوزن زدن وگرداندن سوزن و همزمان بالا و پایین بردن و ما کسی بس شن در مثلاً    liver 3 است

آرام کردن فرزند در طحال کم کم سوزن را خارج کردن و دوباره تند فرو بردن در محل آکوپوینت spleen 4 است

تکنیک اولی تقویت Tonify است .

دومی بیرون آوردن Reduce است .

در تکنیک سوزن زدن یک حالت سومی هم وجود دارد که با آن Even  یعنی سوزنی را بزنیم روی pc6  و نه تقویت کنیم و نه Reduce  و بعد از 20 دقیقه خارج کنیم.

 حل مسئله دوم :

 

بیماری در کبد بهار است. شکل بالا

بدترین وضعیت سیروز و آسیت و نارسایی حاد کبد در پاییز است که ممکن است مرگ بیمار را به همراه داشته باشد . و بهترین فصل تنظیمات طب سوزنی برای وضع ناگوار کبد تابستان دور است .

- درمان بیماریها چه ارتباطی با نجوم دارد

موجودیت انسان در روی کره زمین به اثر گذاری 2 فاکتور اجرام بزرگ و اجرام نزدیک دارد . یعنی سنگینی و سبکی و نزدیکی و دوری به این ترتیب تئوری های طب سوزنی انسان را  در یکی از زوایای مثلثی می بیند که کره زمین است و زاویه ای که در ماه (جرم نزدیک ) و زاویه سوم آن را در خورشید جرم سنگینی و دوری می داند و زوایای  این مثلث ثانیه به ثانیه تغییر می کند . ولی جمع این سه زاویه همواره 180 درجه باقی می ماند .

چرا این مثلث ما بین انسان و کره زمین و عطارد و زهره قرار نمی گیرد.

دلیل:

عطارد و زهره اولاً جرم چندانی ندارند و اگر هم دارند دوری آنها از زمین شایستگی اثر گذاری را ندارند . و به همین نحو مریخ، کما اینکه مشتری غول منظومه شمسی جرم زیادی دارد . ولی از زمین بسیار دور است . اثر گذاریها مثل جذر و مد دریاها که به ماه (جرم نزدیک) بستگی دارد

پس اگر در زمانهای قدیم رمل و اسطرلاب می انداختند و ساعت خوب و ساعت بد را برای امپراتورها پیش بینی می کردند ، بر همین مبنا بوده است ، و نصیحت های طب سوزنی بر همین اصل به وجود آمده است که کتاب  نی جینگ قرآن طب سوزنی می گوید

1- حامله شدن در ساعت 12 شب به بعد بهترین است زیرا در این ساعت yan طلوع  می کند و بدنها قوی و پرانرژی می گردد در حالیکه هنوز yin برقرار است.

2- حامله شدن زن در زمانی که ماه full moon است . یعنی تمام قرص است بهترین است . زیرا بدنها پر از انرژی و قوی است و باز هم طلوع yan

3-  حامله شدن زن در زمانی که crescent  است یعنی هلال است بچه های احمق به وجود می آورد yin

به یک غلاف با قلا نگاه کنید . 2 یا 3 عدد دانه باقلا در وسط غلاف بسیار درشت بوده و چند باقلای ریز و نارس در سر و ته غلاف است حال به خواهران و برادران خود نگاه کنید کوتاه و بلند قد، زیبایی و تناسب آنها را با دانه های باقلای درون غلاف مقایسه کنید.

Yin و  Yan  دو نیروی طبیعی جهان بوده که به سیاهی و سفیدی ، گرمی و سردی ، روشنی و تاریکی ، بدی و خوبی اطلاق میگردد ، این دو نیرو اگر باشد حاصلضرب آن میشود

YAN بخش بر YIN  مساوی با Yan  بخش بر صفر   که این در وضعیتی است که yin که بدن میباشد از بین رفته باشد و yan  که روح باشد باقی است

 روح است ، yin بدن است . هر عدد بخش بر صفر می شود بی نهایت . بنابراین برای روح انسان فضا بی نهایت است و رسم جدول و معادله آنها به این شرح می باشد


- اصل yinو yan در طب سوزنی بر حسب زمان به شرح زیر می باشد

12 شب در حالیکه yin موجود است تاریکی yan طلوع می کند . yan جوان و قوی است

از 12 شب تا 6 صبح وضعیت yanوyin است .

از 6 صبح که روشن می شود تا 12 ظهر و وضعیت yan yan است .

از 12 ظهر تا 6 عصر وضعیت yin yan است

از 6 بعد از ظهر تا 12 شب وضعیت yin yin است

 می بیند که وضعیت yin yin بدترین وضعیت است و بدترین لقاح ضعیف و آسیب پذیرترین حالت است .

آیا می خواهید از 6 بعد از ظهر تا 12 شب صاحب فرزند سالمی شوید؟

بهترین ، رشیدترین و زیباترین ، سالمترین فرزند از زنی به وجود می آید که 28 سال داشته باشد و مردی که 32 سال داشته باشد .

 سیکل زمانی در زن 7 سال  است

سیکل زمانی در مرد 8 سال است

بنابراین برای زن هر 7 سال یکبار تکامل رشد پیدا می شود . مثلاً در 14 سالگی پریود( نواحی جغرافیایی معتدل) نه گرم مثل جنوب ایران .

و مرد هر 8 سال یکبار تکامل رشد پیدا می کند

طب سوزنی می گوید :

پایان سیکل تناسلی در زن و مرد با ضریب عمری 7

7×7=49 یعنی ضریب عمری در سیکل 7 ساله زن 49 ساله پایان عمر جنسی زن و شروع منوپاز است .

ضریب عمری7 در سیکل 8 ساله مرد 8×7=56 مرد در 56 سالگی پایان عمر جنسی وی فرا می رسد . دچار منوپاز می گردد . علائم یائسگی مرد ریختن موهای ساق پاها می باشد.

سندروم  منوپاز در مردان اثرات روحی کمتری دارد و در زنان اثرات روحی زیاد و گاهی خیلی زیاد دارد

درصد کمی از مردان و زنان استثنایی بوده و از این سن بالاتر می روند. عده زیادی از مردان هم بعد این دوران زیاد خالی بندی و اغراق میکنند  در حالی که خود نیز میدانند.

طب سوزنی می گوید مرد هر چه به پیری نزدیک می شود ،   yan deficiencyسردی بدن مرطوب تر ، مهربان تر ، و زن هر چه به پیری نزدیک می شود ،      yin deficiency  خشک تر گرگرفتگی و بدخلق تر می گردد .

طب سوزنی می گوید هر عضو از اعضای اصلی بدن 2 ساعت در 24 ساعت باید شدیداً آبیاری گردد . یعنی Qi یا انرژی بیوالکتریک ( آنچه را که طب غرب قبول ندارد) در آن به شدت جریان یابد ، به این ترتیب هر عضو ساعت به خصوصی دارد . این ساعت که در آن عضو Qi به شدت جریان می یابد . در واقع زمانی است که آن عضو در زحمت فراوان می باشد . مثلاً معده زمانش از 7 صبح تا 9 صبح می آید و بعد می رود . حال اگر صبحانه در ساعت 10 صبح صرف گردد . زمانی به معده فشار می آورد که آن انرژی آمده و رفته و اینها هستند مردمی که عمری را در ناراحتی معده به سر برده و صدها داروی شیمیایی معده را می خورند و نتیجه ای نمی گیرند .  2 ساعت زمان ریه از 3 تا 5 صبح می باشد . زیرا در این ساعات اکسیژن هوای اطاق کم می گردد و این همان زمانی است که Qi ریه می آید و 2 ساعت بعدی مربوط به روده بزرگ می باشد . یعنی از ساعت 5 صبح تا 7 صبح یبوست و مشکلات دفعی مدفوع از ساعت 11 صبح تا  1 بعد از ظهر زمان قلب بوده در جدول زیر زمان اعضاء ذکر گردیده است .

 

اما دو عضو بدن هستند که اندازه ی قاعده 2 ساعت دریافت Qi تبعیت نمی کند . یکی مغز است و دیگر رحم که اینها 24 ساعت Qi حیاتی را دریافت می نمایند . چرا که ممکن است در درون رحم مغزی کوچک در حال شکل گرفتن باشد .

اگر عضوی در زمان خودش طب سوزنی گردد ، مثلاًکبد که از ساعت 1 بعد از نیمه شب تا3 بعد از نیمه شب می باشد . بسیار موثرتر و مفیدتر خواهد بود . و این همان طب سوزنی زمانی می باشد که در درمان بیماریها مزمن و صعب العلاج انجام می گیرد . زیرا در این 2 ساعت آکوپونیت های کبد مثل liver 3 باز می باشد . و حتی می توان با یک سوزن درمان را آغاز کرد . ولی معمولاً مطب پزشکان طب سوزنی در ساعات فوق تعطیل می باشد. 

ارتباط درمان بیماریها را با نجوم (زمان) فصول و ریاضیات روشن گردید ؟

 در حالی که فیستول ادراری خود به خود بهبود میابد چه زحمات و چه درمانهایی جراحی و داروئی برای درمان یک فیستول ادراری urinary fistula انجام گرفت. و نتیجه ای نداد اما در فصل پاییز خود به خود در حالیکه درمانهایش رها شده بود بهبود یافت .

توصیه انجمن طب سوزنی ایران و ریاست محترم آقای دکتر رضا حشمت به متخصصان کشورمان این است که حداقل پیش بینی وضعیت بیماری بیماران خود را در فصول مختلف دایره 5 عنصر فرا گیرند .

تا جمله های آیه وار و قطعی به بیمار و صاحب بیمار نگویند که بعد خلاف آن ثابت گردد.

و در تعیین وضعیت آینده بیماران خود از کلمات، ممکن است ، شاید و احتمالاً استفاده کنند . همانطور که کتابهای درسی Text مثل شوارتز ، هاردی ، کمپل، میلر از این 3 کلمه بسیار استفاده می کنند .

حال به اين مثالها در مورد تعادل عناصر پنج‌گانه توجه بفرمائيد


بیماری در کبد وکیسه صفرا است

بیماری در کلیه و مثانه است

بیماری در قلب میباشد (Heart disease)

 بیماری در ریه یا روده بزرگ میباشد 


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 17 دی1392

ادویه جات و ترشی جات روانگردان -جوز هندی -گرز-زعفران

Psychedelic plants:


گیاهان روانگردان،گروهی از گیاهان هستند که دارای اثرات مخدری و روانگردان هستند از این دسته گروه ادویه جات روانگردان است
امروزه از لفظ ادویه SPICE بیشتر برای ماری جوانای مصنوعی استفاده می شود اما در ادویه جات طبیعی هم ما می توانیم مقدار زیادی از مواد روانگردان و مقوی قوای جنسی را پیدا کنیم

Myristica fragrans، جوز هندی Nutmeg  :

جوز یک ادویه معطر است که در پخت پز استفاده می شود جوز دارای مصارف پزشکی هم هست

ادویه جوز هندی در قرن 15 تا 17 به اروپا رسید و مورد توجه و علاقه اروپای ها قرار گرفت  درخت جوز از دسته گیاهان  Myristicaاست  که به عنوان درخت همیشه سبز در جزایر اندونزی یافت می شود
ماده اصلی روانگردان در جوز هندی ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ  myristicin است  که اثراتی مشابه با MDMA اکستاسی  دارد
جوز هندی در صورتی که با دوز زیاد مصرف شود  دارای اثرات توهم زا  است
جوز هندی در پزشکی  برای درمان تهوع  استفراع و اسهال مصرف می شود مصرف زیاد جوز می تواند سمی و کشنده باشد
جوز هندی دارای اثرات تقویتی  قوای جنسی است
 

فرمول شیمیایی ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ  myristicin


 
 
فرمول  شیمیایی اکستاسی MDMA
 
 

 خواص و اثرات  ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin :

 ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin  در درمان الزیمر افزایش و بهبود حافظ  درمان رماتیسم طاسی  وکچلی استفاه میشود

ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin  دارای اثرات روانگردان امپاتوژن است
ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin  در گیاه جعفری به مقدار زیادی وجود دارد و می توان از گیاه جعفری  را به جای جوز هندی استفاده کرد
مسله مهم و اساسی این است که گیاه جعفری دارای ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin  است که دارای بوی زیاد باشد
طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه تهران مدت ها است جعفری های کشت شده در ایران بو ندارند

خواص غذایی و درمانی جوزهندی :

جوزهندی برای درمان و تسکین بسیاری از دردها مفید شناخته شده است. در طب سنتی، دانه و روغن جوزهندی را برای درمان بیماری‌های مربوط به اعصاب و سیستم گوارش تجویز می‌کنند.

درخت جوزهندی با نام علمی Myristica fragrans از جنس درختان همیشه سبز است. جوزهندی میوه‌ی درختی به همین نام است که مصرف آن به صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. هر دانه را از خارج، پوسته‌ی سختی به رنگ قهوه‌ای متمایل به خاکستری در برمی‌گیرد و شیارهای عمیقی دارد که با جدا کردن این پوسته، دانه‌ی آن ظاهر می‌شود.
دانه، سطحی چین‌خورده دارد و رنگ آن متمایل به خاکستری است. به طور کلی، جوزهندی در طولی حدود 5/2 سانتی‌متر و قطری حدود 5/1سانتی‌متر شکلی شبیه به تخم‌مرغ دارد.
آن چه جوزهندی را به یکی از طعم‌دهنده‌ها و ادویه‌های پُرمصرف در غذا، به خصوص در مناطق گرمسیری، تبدیل کرده است، عطر و بوی تند و مطبوع آن است.
صرف‌نظر از نقش جوزهندی به عنوان ادویه در غذا، این دانه خواص غذایی و درمانی بسیاری نیز دارد؛ جوزهندی منبع خوبی از ویتامین‌ها، املاح معدنی، اسیدهای آمینه، روی، آهن،‌ مس، کلسیم،‌ ژرمانیوم، فلاوونوئیدها و بسیاری مواد مفید دیگر است.
مخلوطی از چند قطره روغن جوزهندی و عسل حالت تهوع، سوءهاضمه و اسهال شدید را درمان می‌کند
در گذشته، خردشده دانه‌های جوز را به عنوان طعم‌دهنده به بسیاری از غذاها می‌افزودند. همچنین برای برطرف کردن مزه نامطبوع داروها، آن را به تنتورها اضافه می‌کردند. خواصی از جمله هضم‌کننده غذا، ضدنفخ، ضددرد، محرک، ضدمیکروب، مقوی معده و ضداسپاسم (دل‌درد) برای آن قائل بوده و هستند.

امروزه از این دانه استفاده بسیار زیادی می‌شود و آن را در بسیاری از کشورها در انواع نوشیدنی‌ها، کیک‌ها و شیرینی‌جات و حتی انواع سوپ‌ها می‌ریزند. حتی اسانس آن در صنایع عطرسازی و آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. دانه‌های جوز دارای روغنی هستند که با روش فشردن از آن جدا می‌شود و به نام کره جوز هندی شهرت دارد. این کره به صورت نیمه جامد و به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز و با طعم و بوی جوز است.

آرام‌کننده درد معده:

برای درمان قولنج روده، جوزهندی را امتحان کنید چرا که سال‌ها برای درمان سوءهاضمه، اسهال و باد روده مصرف می‌شده است.
گیاه‌شناس معروف، آندرو گدرت، نویسنده کتاب «درمان بیماری‌های گوارشی» در این‌باره می‌گوید: اسانس و سایر ترکیبات شیمیایی که در جوزهندی پیدا شده به فرد کمک می‌کند تا دستگاه گوارشش منظم کار کند. برای بهبود هضم، مقداری (نباید از نصف قاشق چای‌خوری بیشتر باشد ـ چرا که مصرف مقدار زیاد جوز موجب تهوع می‌شود) جوزهندی را در یک کاسه شوربای آرد جو ریخته و به مدت چند هفته هرروز صبح میل کنید.

مسکن دندان‌درد:

روغن جوزهندی مانند روغن دانه میخک سالیان سال برای درمان دندان‌درد و درد لثه مصرف می‌شده است. سارا اسنو، نویسنده کتاب «زندگی تازه» در این‌باره می‌گوید: «سعی کنید یک یا دو قطره از روغن جوزهندی را روی لثه بمالید. روغن جوزهندی را می‌توانید از عطاری‌ها تهیه کنید.
فایده دیگر روغن جوزهندی: تحقیقات نشان داده است که ترکیبات روغن جوزهندی به مبارزه باکتری‌های دهان و دندانی می‌رود که موجب ایجاد حفره در دندان می‌شوند.


لکه‌ زدایی از پوست:

جوش‌های چرکی در حال ظهور را با این داروی خانگی، از بین ببرید: در یک کاسه، مقداری جوزهندی را با شیر ترکیب کنید تا به شکل خمیری ضخیم درآید، کرم به دست آمده را روی قسمت مورد نظر پوستتان قرار دهید، کرم باید چند دقیقه روی جوش بماند، پس از گذشت زمان کافی، ان را تمیز کنید. گفته می‌شود که جوزهندی، خاصیت ضد التهابی دارد که همراه با شیر غنی از ویتامین، پوستی لطیف و شاداب را به شما هدیه خواهد کرد.


تسهیل‌کننده خواب:

در صورتی که هنگام بستن چشم و خواب با مشکل مواجه می‌شوید، یک فنجان شیر داغ را با جوزهندی مخلوط کرده و میل کنید. شیر حاوی تریپتوفان، اسید آمینه‌ای است که به سروتونین برای ترویج خواب در بدن تبدیل می‌شود.
جوزهندی موجب می‌شود که اثر سروتونین در بدن طولانی‌تر باقی بماند (بنابراین در مغز به مدت طولانی‌تری می‌ماند).


دیگر خواص جوزهندی:

* التهابات و دردهای مفصلی و رماتیسمی با مصرف خوراکی جوزهندی و همچنین ماساژ موضع با روغن آن تسکین می‌یابد.
* جوزهندی به حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.
* برای کاهش علائم آلرژی نیز می‌توانید جوزهندی بخورید.
* سیستم قلبی، عروقی را تحریک می‌کند و برای حفظ سلامت قلب مفید است. همانند میخک، جوزهندی دارای ترکیبی به نام «یوجینول» است که برای قلب مفید می‌باشد.
* به گزارش «ehow» در طب چین توصیه شده است که برای رفع معده درد و التهاب یا سوءهاضمه 3 تا 5 قطره این روغن همراه با یک قاشق غذاخوری عسل به طور ناشتا میل شود.
تحقیقات نشان داده است که ترکیبات روغن جوزهندی به مبارزه باکتری‌های دهان و دندانی می‌رود که موجب ایجاد حفره در دندان می‌شوند
* بی نظمی و درد قاعدگی را رفع می‌کند.
* تقویت کننده ذهن است. بدن را آرامش می‌دهد و سبب افزایش گردش خون می‌شود.
* روغن آن از جمله ترکیبات مهم بیشتر داروهای تسکین دهنده سرفه است. ضمن این که در درمان سرماخوردگی نیز موثر است.
* برای درمان آسم مفید است.
* اضطراب و افسردگی را رفع می‌کند.
* عفونت و بیماری‌های کلیه‌ای را درمان می‌کند.
* خاصیت ضد باکتریایی و ضدعفونی کننده دارد که برای رفع کدری، چربی و چین و چروک پوست مفید است.
* به نقل از «Ask.com» ماده‌ای به نام مایریستیسین (Myristicin) موجود در آن آنزیم‌های موجود در مغز را که در بروز بیماری آلزایمر موثر است از بین می‌برد و برای بهبود حافظه مفید است.
* مصرف مقدار کم آن نفخ معده را کاهش می‌دهد، به هضم غذا کمک می‌کند و اشتها را بهبود می‌بخشد.
* در شل کردن عضلات موثر است.
* مخلوطی از چند قطره روغن جوزهندی و عسل حالت تهوع، سوءهاضمه و اسهال شدید را درمان می‌کند.
* در طب هومیوپاتی، برای معالجه اضطراب و افسردگی به کار برده می‌شود.
* در طب چینی برای درمان بیماری‌های کبد استفاده می‌شود. تقویت کننده کبد است و سموم کبد را دفع می‌کند.
* برای کنترل آکنه، 2 تا 3 دانه جوزهندی آسیاب شده را با کمی شیر مخلوط کنید تا به شکل ضماد دربیاید. پس از شستن صورت با آب ولرم و خشک کردن، ضماد را به صورت بمالید و پس از 2 ساعت ابتدا با آب ولرم و سپس برای بستن منافذ با آب سرد بشویید. این ضماد به عنوان اسکراب برای رفع جوش استفاده می‌شود.
* برای تسکین علایم سرماخوردگی با کمی آب، آرد و پودر جوزهندی ضمادی تهیه کنید و روی پارچه کتان بمالید و روی سینه قرار دهید.
* خستگی مفرط و استرس را رفع می‌کند و قدرت تمرکز را افزایش می‌دهد.
مصرف مقدار کم آن نفخ معده را کاهش می‌دهد، به هضم غذا کمک می‌کند و اشتها
را بهبود می‌بخشد
* برای تسکین درد مفاصل، عضلات، آرتریت، زخم و التهاب کمی از روغن آن را روی موضع بمالید.
* مصرف آن مانع بروز سنگ کلیه می‌شود.
* برای بهبود بخشیدن به سیستم گوارشی کمی پودر جوز هندی را روی صبحانه خود بپاشید.


زیاده‌روی نکنید:

نکته آخر این که نباید در مصرف این گیاه زیاده‌روی کرد چون اسانس دانه دارای مواد محرکی است که مصرف مداوم و زیاد آن باعث اختلالات قلبی، تند شدن حرکات قلب، سرخی صورت، سردرد و نوعی مسمومیت می‌شود. این موضوع در سال‌های اخیر مورد تحقیق و تایید قرار گرفته و یکی از ترکیباتی که باعث این مسمومیت می‌شود به نام میریستی‌سین شناسایی شده است. بنابراین اگر از خواص این گیاه مطلع شدید، در مصرف آن زیاده‌روی نکنید و همیشه حد اعتدال را نگه دارید.
علاوه بر این مصرف زیاد آن سبب ایجاد مشکل در بخش کنترل احساسات در مغز شده و پس از مصرف بیش از حد، احساس نشاط به همراه سستی و رخوت در انسان پدید می‌آورد که شبیه نوعی مسمومیت است. 
 
 
لیست دیگر ادویه جات روانگردان Psychedelic plants:

Mace گرز

Saffron زعفران


Acorus سوسن اصغر L.
فلفل دلمه annuum L.
. Kaempferia galanga L
Levisticum officinale
Myristica fragrans Houtt.
مقدس ریحان L.
Petroselinum crispum
پایپر angustifolium
پایپر betle L.
پایپر nigrum L.
زنجبیل

 چرا مردم هندوستان احساساتی و ایرانی ها بی احساس شدند :

چرا هندی ها الکی خوش هستند ؟

شاید مهمترین عامل احساساتی بودن هندی ها را  می توان در نوع تغذیه انها دانست
روغن دارچین وفلفل .جوزهندی وجعفری  و اکثر گیاهانی که مردم هندوستان در رژیم غذایی سنتی خود استفاده می کنند سرشار از موادی مشابه با اکستاسی است
اما موادی مشابه به اکستاسی در انها وقتی در روی مغز انسان اثر می کند که انزیم های خاصی در کبد غیر فعال شود
کافی است شما کمی  دارچین را با جوز هندی یا جعفری  را   بخورید در بدن شما ماده ای مشابه با MDMA تشکیل می شود که احساسات شما را به قلیان در می اورد

اکثر  ادویه جانی  که هندیان در رژیم غذایی خود استفاده می کنند انزیم های  CYP1A2، CYP2A6 را در کبد غیر فعال می کند
این انزیم ها که مسئول از بین بردن اثرات  مواد  امپاتوژن (برانگیحتن احساسات )  در گیاهان هستند  به علت عدم فعالیت باعث می شود که خوردن اغذیه حاوی روغن های گیاهی در روی مغز انسان اثراتی مشابه با مواد مخدر روانگردان اکستاسی ایجاد کند
شاید به همین دلیل است که اکثر گیاه خواران نیز دارای طبعی ارام و شاد هستند
از زمانی که رژیم غذایی ایرانی ها از غذا های چرب (فسنجون ) به همراه سبزیجات  به فست فودها  تغییر یافت دیگر ان مهر محبت بین افراد خانواده و جامعه نیز از بین رفت.

شما چه فکر میکنید؟

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 15 دی1392
 کبد عضوی است که مانند یک خدمتکار بدن شما را پاک نگاه می دارد. وظیفۀ کبد زدودن سموم و همینطور هماهنگ کردن سیستم داخلی بدن است. مواد غذایی امروزی، آلاینده های زیست محیطی و وابستگی های روزافزون مردم به محصولات بهداشتی و استفاده از آنها در ورود سموم اضافه به کبد ما نقش مهمی را ایفا می کنند. به همین دلایل باید برای پاکیزه نگاه داشتن این عضو حساس به طور کامل و به طبیعی ترین و موثر ترین وجه کوشا باشیم. هیپوتالاموس، پس از دریافت اطلاعات از اعصاب آوران، علائمی را برای حفظ هم ایستایی یا هومئوستازی به اندام های محیطی از جمله کبد ارسال می نماید. مغز از دو راه می تواند این سیگنال ها را به اندام های محیطی مانند کبد برساند. یکی از این راه ها به وسیلۀ تحریک اعصاب خودکار یا اتونوم و آزاد سازی هورومون ها از غدد هیپوفیز برای تحریک سیستم عصبی خودکار در کارکرد کبد است.
 در کبد بسیاری از اعصاب حاوی انتقال دهندۀ عصبی کلاسیک نورآدرنالین و استیل کولین و نوروپپتید است که توزیع آنها در کبد وابسته به نوع آنهاست. تصور می شود که برخی از این اعصاب در تنظیم کارکرد کبد و همچنین اثرات همودینامیک دخالت دارند. وظیفۀ کبد پاک کردن خون و حذف مواد سمی که از خوردن غذا، استنشاق هوای کثیف و آلودگی هایی که از طریق تماس پوست وارد بدن ما می شود، است. استرس های فیزیکی و روانی نیز می توانند فشار قابل توجهی را به کبد ما وارد کند وباعث کارکرد نامناسب این اندام مهم در بدن ما گردد.


دکتر «کارل مارت» از مرکز پزشکی انتگرال داو، این گونه توضیح می دهد: "هزارن سیستم آنزیمی که تقریبا مسئول تمامی فعالیت های بدن است در کبد ساخته می شود. کارکرد درستِ چشم ها، قلب، غدد تناسلی، مفاصل و بسیاری از اعضای دیگر با فعالیت صحیح کبد ارتباط دارند. اگر فقط کبد یکی از این سیستم های آنزیمی که به شدت مورد نیاز بدن است را درست انجام ندهد باعث بروز اختلالات متابولیک و کارکرد نامناسب کل بدنِ انسان می شود."
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 12 دی1392
       طبیعت هندوانه: هندوانه دارای طبیعتی در اول درجه ی دوم، سرد و در آخر آن، تر است
       بهترین نوع هندوانه: بهترین نوع هندوانه، رسیده شیرین شاداب شکننده بی ریشه است.

       خواص کلی هندوانه: هندوانه میوه ای تابستانی با خواص منحصر به فرد است:

 • هندوانه، مولد خون رقیق است. بنابراین برای کسانی که خون غلیظ دارند، مناسب است.
 • هندوانه مولد بلغم شیرین است که برای تعدیل مزاج بدن بسیار مفید است.
 • هندوانه برای تعدیل مزاج افرادی که در معده و کبدشان صفرا تولید می شود، بسیار مناسب است؛ به خصوص برای افرادی که صفرای تولید شده در معده شان از نظر کیفیت، ردیء(نامناسب و بیماریزا) و از جهت کمیت، زیاد است. همچنین استفاده از هندوانه برای تعدیل مزاج افرادی که دارای بدنی لاغر، خشک و مزاجی گرم اند، به مراتب بهتر از تعدیل مزاج آنان به وسیله ترشی ها و مقطعات است. زیرا در استفاده از ترشی ها برای تعدیل مزاج، احتمال بروز ضعف در عصب معده وجود دارد؛ در حالی که در تعدیل مزاج به وسیله هندوانه این احتمال وجود ندارد.
 • هندوانه در کل یک رطوبت دهنده مناسب است و در صورت توجه و رعایت آنچه در بخش مضرات هندوانه آمده است، می توان آن را برای مدت طولانی بدون دغدغه مصرف نمود.

       بهترین وقت خوردن هندوانه: برای آن که از خواص هندوانه بیشترین استفاده و کم ترین ضرر را ببریم            لازم است، بدانیم که بهترین اوقات مصرف آن چه وقت است. حکما، اعتقاد دارند که بهترین وقت خوردن       هندوانه، بین دو وعده غذایی است. منظور از این جمله آن است که وقتی غذای اول از معده منحدر شده باشد یعنی عبور کرده باشد، بهترین وقت خوردن هندوانه است. زیرا خوردن هندوانه بلافاصله پس از خوردن غذا باعث فساد هضم است. همچنین ناشتا خوردن هندوانه مضر است به خصوص زمانی که هوا گرم، و عطش، بسیار غالب باشد.


     مضرات هندوانه و نحوه اصلاح آن ها:

     هندوانه با تمامی خواصی که دارد، خوردنش برای برخی از افراد مضر است:

 • کسانی که در سِپُرز یا طحالشان مشکلی دارند در مصرف هندوانه باید احتیاط کنند. این افراد چنانچه بعد از خوردن هندوانه در سمت چپ شکمشان ( محل طحال ) احساس نفخ یا درد کنند، یا نوعی تیرگی در رنگ بدنشان مشاهده نمایند، یا در صُلبیه یعنی سفیدی چشمانشان کدورت و تیرگی ایجاد شود؛ باید بدانند که هندوانه برای آنها زیانبخش است. بر این اساس، این افراد باید از مصرف هندوانه خودداری کنند، در غیر این صورت نه تنها نفعی نمی برند بلکه دچار زیان می شوند.
 • خوردن هندوانه برای افراد باردالمزاج و کسانی که دارای معده سرد هستند، مضر است. زیرا هندوانه سبب ازدیاد سردی در بدن یا معده می شود و خطر ضعف هاضمه را به دنبال دارد. ضعف هاضمه نیز به نوبه خود مسبب بسیاری از بیماری ها به خصوص ضعف نیروی جنسی و درد مفاصل در افراد باردالمزاج است. این دسته از افراد یا باید از خوردن هندوانه خودداری کنند یا حتما آن را با یکی از مصلحات مانند گلقند، عسل، قند و... میل کنند تا مضرات ناشی از مصرف هندوانه را به حداقل برساند. باز هم توصیه می کنم این دسته از افراد لازم است به دقت، علایم گفته شده را در خود مورد بررسی قرار دهند تا در صورت مشاهده فورا مصرف هندوانه را ترک کنند و به درمان ضررهای ناشی از مصرف هندوانه اقدام کنند.

      هندوانه ضد حرارت خون و صفرا:

      در کتاب میزان الطب که تالیف حکیم محمد ارزانی است درباره حرارت چنین آمده:

       "بدان که حرارت را به پارسی گرمی گویند و نشان گرمی: غلبه تشنگی، سوزش و زردی یا سرخی      عضو،   از  سردی راحت یافتن"

    این علایم در صورتی است که حرارت غالب بر بدن نوعی سوء مزاج گرم ساده باشد. لیکن اگر سوء مزاج،    مادیِ دموی یا مادیِ صفراوی باشد، علایم دیگری هم در بدن پدیدار می شود.

    علام سوء مزاج مادیِ خون: اگر سبب حرارت زاید در بدن سوء مزاجِ مادی خون باشد، علایم زیر در فرد پدیدار می شود:

 • گرانی سر
 • خمیازه ( فاژه )
 • پینکی ( چرت )
 • کندی حواس
 • شیرینی دهان
 • سرخی رنگ بدن
 • سرخی زبان
 • دمل و بثره
 • خون آمدن از بن دندان یا بینی
 • کسل و کاهلی
 • درد اعضاء

این تغییرات در خلط خون ممکن است به سبب یکی از علل زیر به وجود آید:

 1. مقدار خون از حد اعتدال بیشتر شود.
 2. قوام خلط خون بیشتر شده باشد و به اصطلاح خون غلیظ شود.
 3. قوام خلط خون کمتر از حد متوسط آن شده باشد. یعنی رقیق شود.
 4. خلط خون دچار عفونت شود.

توجه: ممکن است خلط خون، بدون عفونت گرم شود. این تغیُّیرِ خود به خودی در درون خون به واسطه نوعی کیفیت غالب بر آن به وجود می آید. مانند آن که فرد مدتی در هوای گرم یا زیر آفتاب مانده باشد و به سبب آن، خون بدن گرم شود.

در مواردی که خلط خون دچار حرارت شود، به تعبیری "به جوش آمدن خون" گفته می شود. در چنین مواردی مصرف هندوانه باعث تسکین جوشش و حرارت خلط خون می شود. زیرا هرچه که دارای طبیعت سرد باشد، ضد حرارت است. مانند تخم کاسنی، تخم کاهو، تخم گشنیز، گل سرخ، آب لیمو، سکنجبین، شربت عناب، شربت صندل و شربت کدو.

علائم سوء مزاج مادی صفراوی: خلط صفرا یکی دیگر از خلط هایی است که اگر از حال طبیعی خارج شود و به اصطلاح سوء مزاج صفراوی پدید آورد، علایم زیر را در بدن نمایان می کند:

-          زردی رنگ بدن، زبان و زردی چشم

-          تلخی دهان

-          خشکی و درشتی زبان

-          خشکی بینی

-          تشنگی مفرط

-          ضعف اشتهای طعام

-          غثیان (تهوع)

-          قُشَعریره (لرز)

صفرا خلطی است که از خلط خون رقیق تر، سبک تر و گرم تر است. خلط صفرا برای آن که خون را به تمامی مجاری تنگ برساند، همراه آن در بدن جاری می شود. از سویی برای آن که قادر به نفوذ در مجاری ضیق(تنگ مثل مویرگ) باشد، نیاز به کمی حدَّت دارد. حدَّتِ طبیعی صفرا، برای بدن مشکلی ایجاد نمی کند. اما وقتی صفرا بیش از حد گرم می شود. حِدًّتش افزایش می یابد و شخص در بدنش احساس وَخز و نخز[1] می کند. این کار برای فرد احساس ناراحت کننده ای پدید می آورد.

هندوانه با تسکینی که در حرارت صفرا ایجاد می کند، باعث می شود تا حِدَّت آن نیز شکسته شود و فرد را از اذیت آن خلاصی بخشد. برای دفع صفرای زاید در بدن به جز هندوانه، می توان از داروهایی که در تسکین حرارت خون گفته شد استفاده کرد.

تعلیم: در صورتی که بخواهد تبرید یعنی سردی رسانی هندوانه را افزایش دهند، باید هندوانه را همراه شکر مصرف کنند.

هندوانه و تمرهندی

مصرف برخی مواد با هندوانه سبب بهبود اثربخشی بیشتر یا بهتر هندوانه در بدن می گردد. از جمله مواردی که برای افزودن به هندوانه مفید است، تمرهندی است.

کلیه مسهل ها دارای طبیعت گرم هستند. اما در این رابطه تمرهندی یک استثناء به شمار می رود. از آنجا که تمر هندی مسهل خلط صفرا است، اخلاط آن با هندوانه سبب می شود به عنوان داروی شفابخش در درمان بیماری های ناشی از افزایش صفرا به شمار آید. از جمله این بیماری ها، بیماری حِکه و جرب است.

هندوانه و سکنجبین

 • کسانی که در معده شان خلط صفرا غالب است، نباید هندوانه را بدون سکنجبین میل کنند. زیرا هندوانه به خاطر لطافتی که دارد، به صفرا تبدیل می شود و بر مشکلات فرد می افزاید. اما خوردن هندوانه با سکنجبین مانع از تبدیل هندوانه به خلط صفرا می شود.
 • وقتی مجاری بدن فردی به هر دلیلی به طور کامل یا ناقص بسته می شود، در واقع مبتلا به سُدِّه شده است، سُدِّه موجب بروز اختلالاتی در افعال اندام های درگیر یا اندام هایی که با آن مجاری مرتبط هستند، می شود. باز کردن مجاری بسته شده توسط سُدِّه را تفتیح می گویند و دارویی که باعث باز شدن سُدِّه شود، مُفَتِّح نام دارد. هندوانه وقتی با سکنجبین مخلوط شود، در بدن به شکل یک داروی مُفتِّح عمل می کند و با خاصیت تفتیحی که پیدا می کند، باعث باز شدن راه بندان ها می شود.
 • مصرف هندوانه با سکنجبین در افزایش ادرار بسیار موثر است. از این خاصیت برای دفع سنگ های دستگاه ادراری استفاده می شود.
 • مصرف هندوانه با سکنجبین در درمان بیماری یرقان نیز کاربرد دارد. زیرا از یک طرف باعث بازشدن سُدِّه مجاری صفراوی می شود، و از سوی دیگر صفرای زیادی را از طریق ادرار از بدن خارج می کند. در نتیجه، عوارض یرقان مانند حرارت که گاهی به حد تب می رسد نیز به این ترتیب کاهش می یابد و در بسیاری از موارد برطرف می گردد.
 • مصرف هندوانه با سکنجبین باعث اخراج اخلاط سوخته از بدن می شود. وقتی این اخلاط از بدن خارج شوند، فرد احساس نشاط بیشتری می کند. اخلاط سوخته بیماری های بسیاری در بدن به وجود می آورد. از جمله افکار بد و ایجاد سوءظن بدون دلیل، بدی رنگ پوست، حالات غیرقابل توصیف جسمانی و نفسانی که بسیار آزاردهنده هستند.
 • مصرف هندوانه با شیرخشت نیز یک داروی تب بر در تب های گرم به خصوص تب های صفراوی به شمار می آید.

هندوانه و بیماری های سوداوی:

پس از بیان اثرات مفید هندوانه در درمان بیماری های ناشی از خلط خون و صفرا، وقت آن است که به اثرات مفید هندوانه در بیماری های سوداوی بپردازم.

همان گونه که می دانید خلط سودای طبیعی، دُرد یا رسوبِ خون به حساب می آید. این خلط از جهت قوام و وزن از همه خلط ها غلیظ تر و سنگین تر است. دارای رنگی تیره است و به همین سبب نامش را سودا یعنی سیاه نهاده اند.

مصرف هندوانه باید با توجه و رعایت اموری که در بخش مضرات هندوانه بیان شد، انجام پذیرد تا به درمان بیماری های سوداوی کمک کند. از جمله خوراکی هایی که در بیماری های سوداوی اثرات قابل توجهی از خود بروز می دهند، خوردن هندوانه با شیر است. کشور هندوستان دارای جمعیت کثیری از مبتلایان به بیماری های سوداوی است. مردم این کشور به خاطر نوع تغذیه و مصرف زیاد ادویه تند مانند فلفل، استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری های سوداوی دارند. زیرا ادویه تند باعث افزایش حرارت در خون و سایر اخلاط می شود و همین امر مقدمه سوختن اخلاط و تبدیل آنها به سودا را فراهم می کند. اما حکمای آن خطه، از دیرباز، برای این مشکل چاره اندیشی کرده اند. آنها فرهنگ مصرف هندوانه با شیر را در این کشور رایج کرده اند. زیرا با توجه به وفور و ارزانی هندوانه در این کشور و در دسترس بودن آن در طول سال، تدبیری کارآمد و ارزان را در اختیار مردم قرار داده اند. در عصر حاضر علیرغم هجمه فرهنگ غربی و تضعیف فرهنگ بومی در این کشور، هنوز هم مصرف شربت شیر و هندوانه طرفداران بسیاری دارد و یکی از اشکال رایج کسب و کار مردم هند محسوب می شود.

مربای پوست هندوانه

از پوست هندوانه با عسل و شکر، مربا تهیه می کنند. برای تهیه مربای هندوانه باید به دستور زیر عمل شود:

قسمت سبز رنگ پوست هندوانه را بتراشند. سپس آن را به قطعات دلخواه ببرند. مقداری آهک را در آب حل کنند و بگذارند تا آهک ته نشین شود. آب صاف روی آن را بردارند و بر قطعات پوست هندوانه بریزند. بعد از ساعتی که پوست هندوانه خوب سخت شد، آن را چندین بار با آب خالص بشویند. سپس پوست هندوانه را با مقدار مساوی عسل و شکر بپزند تا قطعات پوست هندوانه مانند مربای بالنگ شفاف و شیشه ای شود و شربت آن به حد قوم برسد.

خواص مربای هندوانه

مربای پوست هندوانه، در تقویت هاضمه داروی مفیدی است. همچنین از مربای پوست هندوانه در درمان بیماری های زیر استفاده می شود:

بَرَسام: حکیم محمد اعظم خان در کتاب اکسیر اعظم، بیماری برسام را چنین توصیف می کند:

" ورمی حادست در حجابی که مابین معده و کبد حائل ست و به قول بعضی در حجابی که میان آلات غذا و آلات تنفس فاصل ست"

وی در این رابطه در بخش "حُمَّیات" یعنی تب ها، چنین می گوید:

"برسام اسم ورم غشای صدر و اضلاع و عضلات باشد و تابع او تب با سرفه و ضیق النفس باشد که آن را حُمّایِ بَرَسامیِّه گویند"

وسواس: در فرهنگ لغات نفیسی درباره وسواس چنین آمده است:

"اندیشه بد و نااستواری و سرگردانی و دو دلی در کارها و شک و شبه در عبادات و اوامر مذهبی خصوصا در پاکی و ناپاکی و طهارت و نجاست و آنچه شیطان در دل افکند."

البته وسواس، در طب حالاتی از مالیخولیا به شمار می آید.

بُهرِیُبسی: نوعی بیماری ریوی است که بیمار در حال استراحت نیز مانند کسی است که دویده است یعنی تنفسش پی در پی و متواتر است.

ضعف معده ای که ناشی از خلط صفرای کُراثی باشد.

منابع:

مخزن الادویه

خلاصه الحکمه

نویسنده :محمد عبادیانی

 

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 12 دی1392
یکی از مسائل مهمی که در همه اعصار گریبانگیر انسان بوده است موضوع خشم و پرخاشگری است. درارتباط با این پدیده اندیشمندان نظریات گوناگونی ابراز کرده اند . برخی آن را سرشتی و بعضی دیگر آن را اکتسابی قلمداد کرده اند.جهت کنترل این پدیده روشهای زیادی ذکر شده است .

این مقاله به شکل مختصراین موضوع و برخی روشهای کنترل آن به ویژه کنترل پرخاشگری به روش طب سوزنی را مورد بررسی قرار می دهد .

پرخاشگری نوعی رفتار آگاهانه و عمدی با هدف صدمه زدن جسمانی یا روانی به خود یا دیگری است که می تواند به دوشکل « پرخاشگری وسیله ای بدون هدف درد و رنج» مثل آسیب رساندن به بازیکن تیم حریف در مسابقات ورزشی و « پرخاشگری خصمانه با هدف اعمال درد و رنج » مثل توهین ، ناسزا وکتک کاری نسبت به خودیا دیگری دیده شود.

نظریات پرخاشگری

گروهی از اندیشمندان همانند فروید و لورنس پرخاشگری را فطری ، سایق ، دارای نیروی نهفته در انسان و باانرزی هیدرولیکی به شمار می آورند . اما فروید پرخاشگری را منفی ولی لورنس آن را مثبت جهت حفظ حریم و باقی ماندن حیوانات به شمار می آورد به نظر آنان می توان از طریق ورزش و بازی میزان پرخاشگری را مهار نمود .

   برخی آن را با دلایلی چون تغییرات زیست شناختی آزاد سازی گلوکز - افزایش ترشح کورتیزول - سرعت تنفس و گردش خون - دفع سریع عرق و ادرار - ورود خون بیشتر به اندامها -کروموزوم y اضافی در برخی افراد و حجم کمتر سروتونین و نوراپی نفرین بیشتر در خون دارای پرخاشگری زیاد - ایجادپرخاشگری با تحریک هیپوتالاموس مغز جانورانی مثل گربه - دشمنی فطری برخی و شکار بدون آموزش جانوران - آزمایشات پرخاشگری را یک واکنش طبیعی در برابر ناکامی ، ذاتی می خوانند و بعضی نیز با شواهدی مانند اگر پرخاشگری ذاتی برای انسان محسوب شود ، بسیار مخرب بوده به آن مجوز داده و قابل کنترل نیست- دشمنی فطری جانوران از آموزش والدین حیوانات است . - وجود کروموزوم y باعث اندام تنومند گشته و گاه باعث جذب برخی ازآنان در شبکه های مزدور و آدمکش می شود - تحریک هیپوتالاموس مغز موجب ، واکنش پرخاشگری در برابر حیوانات ضعیف تر و واکنش ترس و فرار در برابر حیوانات قوی تر می گردد- در انسان حالت پرخاشگری ناشی از شناخت فرد از مفاهیم توهین آمیز است - بنظر بندورا پرخاشگری جنبه تقلیدی داشته و از راه مشاهده حاصل شده - در برخی نقاط جهان پرخاشگری وجود نداشته و آیین پتلاچ و در برخی از قبایل شعر خوانی انجام می دهند- بنا برآزمایشات فرضیه ناکامی - پرخاشگری ، پرخاشگری تنها نتیجه ناکامی نبوده و می توان روش های از بین بردن مانع ، دور زدن هدف، نامطلوب ارزیابی کردن هدف ، عوض کردن هدف و به کار بردن مکانیسم های دفاعی را مشاهده نمود . و نیزرسانه ها باپرداختن به موضوعات مهیج تر پرخاشگرانه جهت جذب مخاطب بیشتر - کم کردن حساسیت به موضوع پرخاشگری - توجه کمتر به وجودآرامش امنیت و بهداشت روانی لازم در بسیاری از نقاط - پرداختن دائم آتش افروزی های جنگ و قتل و غارت در سراسر جهان و القاء این فکر که غرق بودن جهان در آوارگی و نا امیدی باعث رواج آن می شوند، این موضوع را اکتسابی و نتیجه یادگیری تلقی می کنند .

  

کنترل پرخاشگری

   1- نظریه روانکاوی از وضع قوانین جهانی جهت جلوگیری از جنگ - رشد وجدان در کودکان با بکن نکن های معقولانه والدین - پرورش اخلاق ازدیاد موازین ا نضباطی در جامعه - شرکت در فعالیتهای ورزشی

2- انگیزشی علت را ناکامی - خدمات بهتر در زمینه های اجتماعی – اقتصادی ، آموزش روابط انسانی و از بین بردن علل ناکامی - منحرف کردن ذهن از موضوع پرخاشگری و معطوف شدن به مواردی دیگر روش خیالپرازی و تجسم ذهنی 3- یادگیری اجتماعی از روشهای استدلال ، تنبیه فرد پرخاشگر ، تنبیهالگوی پرخاشگر و تقویت الگو های مغایر در جهت کنترل پرخاشگری بهره می گیرد.

کنترل پرخاشگری بر اساس مذهب اسلام

َ   در اسلام روش های همانند ترک محل ، پناه بردن به خداوند از شر وسوسه های شیطان ، گفتن ذکر ، فرستادن صلوات و گرفتن وضو جهت کنترل پرخاشگری وجود دارد.

ثمره گفتن اذکار مختلف : ذهن و مغز انسان مخصوصا ً مردان در آن واحد نمی تواند بر روی دو موضوع متفاوت و بدون ارتباط تمرکز نماید و زمانی که فرد مشغول گفتن ذکر بخصوص با صدای تقریباً بلند می باشد ذهنش به شکل ناخودآگاه از موضوع پرخاشگری منحرف می شود . البته از این روش می توان جهت درمان برخی از درگیریهای ذهنی که اغلب اوقات دچار آن می باشیم نیزاستفاده نمود .

ترک محل : با ترک محل و دور شدن از محرکهای مولد پرخاشگری کمی فرصت اندیشیدن به خود داده و به راه حل منطقی تر دست می یابیم .

گرفتن وضو :گرفتن وضو( مسلمانان برای اقامه نماز در هر شبانه روز پنج مرتبه اقدام به گرفتن وضو می کنند) شاید از مهمترین و اثر بخش ترین روشها در جهت کنترل خشم و پرخاشگری باشد که دلایل آن به شکل مختصر بیان می شود .

1- همانطور که می دانید فعالیت دستگاه اعصاب سمپاتیک در هنگام خشم بسیار افزایش می یابد ، که منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون ، ایجاد حالت داغی و گر گرفتگی در بدن و نیز افزایش دمای مغز و کاهش انتقال دهنده عصبی سروتونین که آرام بخش بوده و موجب شادی و نشاط در انسان است ، می شود .2- اعصاب فراوانی مثل اعصاب صورتی ، اعصاب واگ و اعصاب سه شاخه یا سه گانه از ناحیه صورت به مغز می روند .

3- براساس اصول طب سوزنی نقاط آغازین و انتهائی تامین انرژی بدن در سر و نوک انگشتان دست و پا قرار دارد.گرفتن وضو زمان جهت کاهش خشم به اشکال زیر به بدن کمک می شود .

الف) – وضو باعث کاهش دمای بدن و حالت داغی ناشی از هیجان خشم و کنترل فعالیت بیش از حد اعصاب سمپاتیک می شود .ب) شستن صورت : شستن ناحیه صورت در هنگام وضو علاوه بر کاهش دما در ناحیه صورت با فشار مختصر بر اعصاب و نقاط انتقال انرژی موجود درصورت باعث آرامش می شود . ج) فشار ناشی از شستن دستها غیر از کم کردن داغی بدن باعث تحریک نقاط انرژی بدن وتعادل انرژی شده و شروع شرایط مساعد برای آرامش را مهیا می کند. د) مس سر : شروع نقطه مس سر نقطه تمرکز دقت و هشیاری بوده و فرد با انجام این عمل به شکلی بهتر می تواند بر روی موضوع مولد پرخاشگری تمرکز نماید . و نیز مس سر باعث کاهش دما ی مغز و افزایش ترشح انتقال دهنده عصبی سروتونین و کمک به آرامش فرد می شود . س)مس پا : در مس پا نیز با ایجاد فشار مختصر بر روی نقاط انتقال انرژی در پا به تعادل انرژی و در نتیجه ایجاد آرامش به انسان کمک شایانی می شود .

کنترل خشم با ماساژ یا سوزنگذاری نقاط طب سوزنی

در جهت کنترل خشم با روش طب سوزنی می نوان از نقاط چندی بهره جست که در ذیل به چند نقطه اشاره می شود :

1=نقطه یین تانگ ، در وسط دو ابرو را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید .

2-نقطه آنمی ین ، زیر لاله گوش به سمت رویش مو را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید .

3-نقطه Shen men ،که در ناحیه مثلثی لاله گوش قرار دارد را به آرامی با انگشت جهت عقربه ساعت فشار دهید این نقطه دارای اهمیت فراوانی بوده و به ناحیه آرامش الهی معروف است .

4-نقطه DU 20 ، در ناحیه مس سر را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهیداین نقطه در افزایش هوش و حافظه تاثیر گذار است .

5- نقطه UB10 (نقطه 10 مریدین مثانه) ، که وسط پشت سر در ناحیه اتصال گردن به جمجمه (بصل النخاع به پایه مغز)قرار دارد را 2 سانتی متر به سمت طرفین رفته و این نقاط را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید.

6- بر اساس جنس زن یا مرد ناحیه آغاز شستن دست جهت وضو نقطه آرامش می باشد . برای زنان نقطه H3  )از مریدین قلب ) و نیز در انتهای داخلی چین آرنج (در حالت تا شدن ) به سمت بیرون و نقطه LU5 ( مریدین ریه) در انتهای داخلی چین آرنج(در حالت تا شدن ) به سمت داخل ، و برای مردان نقطه ) LI 11 روده بزرگ ) و نقطه Sj 10 (نقطه تضعیف در مریدین سان جیائو) این نقاط را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید.

7- نقطه H7 (نقطه 7 از مریدین قلب ) روی چین عرضی مچ دست (موازی انگشت کوچک) را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید این نقطه برای آرامش قلب از اهمیت زیادی بر خوردار است .

8- نقطه P6 (نقطه 6 از مریدین پریکارد) فاصله حدود دو ونیم عرض انگشت بالای چین عرضی مچ دست درقسمت وسط دست (کنار قسمتی که نبض می زند) را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید .

برای دستیابی به نتیجه بهتر توصیه می شود از سوزنگذاری در این نقاط استفاده نمود . اما در مواقعی که به علت محدودیت زمان و موقعیت نمی توان از سوزن بهره گرفت ، می توان از فن ماساژ درمانی به شکل مقطعی و کمک به آرامش فرد استفاده کرد تا کارکرد فرد به حالت طبیعی بر گشته و کم کم با استفاده ازاین روش به درمان این عارضه پرداخته و آرامش در وی درونی گردد .

مدت ماساژ دادن نقاط مورد نظر در افراد مختلف و شدت عصبانیت متفاوت می باشد . در زمان شدت این عارضه    می توان زمان بیشتری صرف ماساژ دادن کرد . اما حداقل باید یک تا دو دقیقه از ماساژ دادن استفاده کرد .

نتیجه گیری : با کنترل خشم می توان از اعمال خطرناک بسیاری جلوگیری نموده و از آن اجتناب کرد .


افسانه غلامپور کارشناس ارشد روان شناسی وکار شناس طب سوزنی

نادعلی اسماعیلی متخصص طب سوزنی - بهمن غلامپور کار شناس طب سوزنی

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 10 دی1392

احتمالاْ خیلی از شما با مشکل بوی بد دهان ، خصوصاْ در ابتدای بیداری صبح و یا ایام روزه داری شرعی مواجه شدین و یا کسانی رو می شناسین که از این مشکل رنج می برن . باید بگم که اگه بوی بد دهان ، ناشی از کثیفی معده و روده ها باشه ، با یه رژیم ساده و البته خوشمزه می شه اونو حل و فصل کرد !

من این کار رو قبل از شروع دوره ۳۸ روزه طبیم انجام دادم و نتیجه بسیار عالی از اون گرفتم . شما هم می تونید با یه هزینه جزئی ، این کار رو انجام بدین و ان شاءالله نتیجه بگیرین .

اما رژیم مخصوص پاکسازی دستگاه گوارش و رفع بوی بد دهان :

۱- تعدادی بادام شیرین تازه رو بشکنید و مغز اونا رو در بیارین .

۲- توی یه قابلمه ( ترجیحاْ آلومینیمی نباشه ) ، یه مقدار آب بریزین و بذارین تا جوش بیاد .

۳- بادام ها رو حدود ۱ دقیقه توی آب جوش بریزین و بذارین پوستشون نیم کند بشه .

۴- نهایتاْ هم اونا رو از آب دربیارین و پوست روشونو بکنین تا یه مشت بادام پوست کنده داشته باشین .

۵- مغز بادام ها رو روی یه پارچه تمیز پهن کنین تا خوب خشک بشه و بعد هم با دستگاه آسیاب خانگی ، خوردشون کنین .

۶- از یه عطاری خوب و تر و تمیز ، یه مقدار بارهنگ بخرین . شکر هم که معمولاْ تو همه خونه ها پیدا میشه .

فرمول :

هر روز صبح ( لااقل تا دو هفته ) ، صبح که از خواب بیدار شدین ، همون طور ناشتا و بدون خوردن هیچ چیزی ، نه آب ، نه چای و نه ... ، دو قاشق مربا خوری سر صاف پودر بادام ، یه قاشق مربا خوری سر صاف بارهنگ و دو قاشق مربا خوری شکر رو توی یه لیوان آب جوش حل کنین و جرعه جرعه و با حوصله بنوشین . یادتون باشه که تا ۳ ساعت بعد از خوردن معجون ، نباید چیز دیگه ای بخورین .

این رژیم ساده و بسیار موثر رو بعد از دو هفته انجام متوالی و رفع مشکل ، به هفته ای دو روز تقلیل بدین و از بوی خوش دهان تون لذت ببرین .

منبع:www.roozetebbi.blogfa.com

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 10 دی1392
در بسیاری از سنت‌های درمانی، روده اهمیت زیادی در رابطه با سلامت روانی دارد. اما دانشمندان در ابتدا به این مساله اهمیت چندانی نمی‌دادند.
 اکنون یافته‌های جدید علمی نشان می‌دهند که مغز و روده ارتباطی قوی با یکدیگر دارند.

بر اساس گفته بسیاری از دانشمندان، مواد غذایی می‌توانند در دستگاه گوارشی واکنش‌هایی ایجاد کنند که باعث تغییرات روحی در انسان می‌شود. برخی از دانشمندان حتی گمان می‌برند که مواد غذایی بر شخصیت‌ها نیز تاثیر می‌گذارند.
این ایده که روده منشا احساسات انسان است، بخشی از پزشکی سنتی است. در سنت‌های بهداشتی آسیایی، شکم مرکز بدن و منشا استحکام روحی است. اما پژوهشگران مدت زمانی طولانی به این مساله اهمیت نمی‌دادند و آن را جدی نمی‌گرفتند.

رابطه‌ی خاص روده با مغز

در مغز انسان هیچ بخشی وجود ندارد که مخصوص دستگاه گوارشی باشد.
ولی ۴ تا ۵ برابر اعصابی که در نخاع وجود دارند، از دیوار‌ه‌های روده می‌گذرند. این اعصاب حتی می‌توانند مزه‌های مختلف غذا را نیز تشخیص دهند. اما با وجود این شکم و مغز همواره در ارتباط هستند.
مغز سیگنال‌های مربوطه را از طریق گردش خون یا از طریق هورمون‌ها دریافت می‌کند. سپس این سیگنال‌ها در مغز به بخشی که مربوط به احساسات است، انتقال داده می‌شوند.
این رابطه نزدیک بین شکم و احساسات در طی دوران تکامل انسان شکل گرفته است. این مساله حتی در زندگی عادی برای همه مشخص است: گرسنگی حال را بد می‌کند و اگر هم انسان از نظر روحی حالش خوب نباشد، اشتها ندارد.

تاثیرات نوع مواد غذایی بر روح و روان انسان

غذایی که انسان مصرف می‌کند، در مغز دقیقا ثبت می‌شود. اگر او اشتها داشته باشد و دستگاه گوارشی‌اش درست کار کند، سیستم درست است. اما اگر در دستگاه گوارشی اختلالی ایجاد شود، مغز متوجه این مساله می‌شود. به همین دلیل بسیاری از بیماری‌های مربوط به روده با ترس و افسردگی همراه هستند.

برخی از پژوهشگران تاثیرات مستقیم نوع غذا را بر رفتار و حالت موش‌های آزمایشگاهی بررسی کرده‌اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که نوع ماده غذایی تاثیر مستقیم بر حال موش‌ها دارد.
اگر این امر در میان انسان‌ها نیز صدق کند، این یافته‌ای بسیار موثر خواهد بود، زیرا می‌توان از این طریق با بیماری‌‌های روحی و روانی مبارزه کرد.
اما از طرف دیگر، برخی پژوهشگران با این یافته‌های علمی محتاط‌تر برخورد می‌کنند و می‌گویند که این مساله به فاکتورهای متعدد دیگری بستگی دارد.
آنها قصد دارند که در سال آینده تحقیقی در این مورد انجام دهند و کشف کنند که تغییرات در نوع مواد غذایی چه تاثیراتی بر مغز انسان می‌گذارد.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 8 دی1392
طرحی برای نازا کردن زنان و مقطوع‌النسل کردن مردان

سران سازمان‌های مخفی انگلیس و آمریکا با مدیریت رژیم صهیونیستی، از طریق طرح پروژه یوژنیکس همه تلاش خود را مصروف عقیم سازی مردم جهان کردند و با همه قوا این پروژه را به کشورهای شرقی و مذهبی تحمیل کردند.
 ادوارد سعید، محقق معروف فلسطینی الاصل که در مجامع دانشگاهی آمریکایی صاحب نام و کرسی است معتقد است غرب همواره به شرق اسلامی با کینه و ترس برخورد کرده است. برای این کینه و ترس، دلایل مختلف و فراوان روان شناختی و مذهبی می توان ذکر کرد؛ اما همه دشمنی غرب، به نگاه آنها به چالش های آخر الزمانی بر می گردد.

موضوع کشتار خاموش ساکنان زمین و به حداقل رساندن این جمعیت و غلبه دادن جماعتی خاص بر عموم مردم، جزء برنامه های دائمی سران مخفی و موسسان حکومت جهانی بوده است. تباه شدن حرث و نسل، آلودگی آب و نان، تحمیل غذا و داروی رنگین، اما مسموم در کنار بسیاری از ترفندها، عمر عمومی ساکنان زمین را به 50% عمر طبیعی کاهش داده است. سران سازمان های مخفی یعنی انگلیس و آمریکا با مدیریت رژیم صهیونیستی از همه حیله ها برای این منظور بهره جستند. آنها با طرح پروژه یوژنیکس یا همان علم به نژادی، همه تلاش خود را مصروف عقیم سازی مردم جهان، ممانعت از تولد و کنترل زاد و ولد کردند و با همه قوا این پروژه را بر کشورهای شرقی و مذهبی تحمیل نمودند.


مهندسی ژنتیک، علم جدیدی است که با دست کاری در اساس طبیعت، موجودات گیاهی و حیوانی و دخل و تصرف در ژن ها و حتی وارد ساختن ژن های سایر موجودات در دانه های زراعی به تولید محصولات جدید مبادرت می ورزد. محصولاتی که در صورت و شکل ظاهری مشابهتی کامل با محصول اصلی دارند اما با حمل مولکول های جدید در خود، پیامدهای غیر منتظره و مطالعه نشده ای را خواهند داشت که یکی از پیامدهای جدی و خطرناک آن عقیم کردن زنان و مردان، سرطانی کردن سلول ها و نیز ایجاد اختلالات شدید روحی و روانی در افراد است.

بنیادهای صهیونیستی راکفلر، بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و چند شرکت فرا ملیتی در زمره سرمایه گذاران اصلی این پروژه شیطانی اند. آنها این پروژه را در دهه 1970 میلادی با عنوان و به بهانه انقلاب سبز برای تغییر ژنتیکی بذرها و تخم های گیاهی آغاز کرده اند
.


* خزانه و انبار بذرها و تخم های قیامت

یکی از اهداف پروژه یوژنیکس، جمع آوری کلیه گونه های مختلف بذر و دانه خوراکی مورد نیاز کشاورزان همچون گندم، برنج و ذرت و نگهداری انحصاری و منجمد شده این دانه های بومی در دپوی تخم و بذر، در نزدیکی روستای لانگربین واقع در جزیرة اسپیدس برگن و در داخل یک کوه است. برنامه ریزی شده است تا در خزانه و انبار بذرها و تخم های قیامت 3 میلیون تخم و بذر نباتی و گیاهی ذخیره گردد. این انبار از ساختار فنی ویژه‌ای، از جمله دیوارهای مسلّح به فولاد به ضخامت یک متر، درب‌های فولادی و سیستم کنترل بسیار پیشرفته برخوردار است. بذرها و دانه‌های موجود در این انبار برای حفظ و به دور نگه داشتن از رطوبت در ظرف‌های ویژه‌ای نگه‌داری می‌شوند.

برای ساخت انبار بذرها و تخم های قیامت بالغ بر 123 میلیارد دلار هزینه شده است و ریاست این انبار بر عهده شخصی کانادایی به نام مارگاریت کتلی کارسون است ( رئیس سابق شورای جمعیت آقای راکفلر یهودی بوده است و این شورا نیز با هدف کاهش جمعیت کشورهای در حال توسعه و عقیم کردن مردم آن کشورها تاسیس شده است.) بعد از دپوی دانه های بومی در انبار قیامت بذرهای دست کاری شده ژنتیکی و محصولات غذایی ای که تغییر ژنتیکی پیدا کرده اند در بین کشاورزان و مردم مستضعف توزیع می گردد و بدین ترتیب کشاورزان ناگزیر به خرید بذری می شوند که تنها برای یک بار قدرت زایش دارند و بنابراین هر ساله کشاورزان در هنگام کشت، ناگزیر به خرید دانه های بذر جدید می شوند و با این برنامه ریزی، مواد گیاهی و حیوانی دست کاری شده هر ساله با ساختارهای جدیدتر و البته خطرناک تر در سبد غذایی مردم قرار می گیرد.


 

شرکت بیوتکنولوژیکی Epicyte اعلام کرد به روش مهندسی ژنتیکی، ذرتی را تولید نموده است که کشنده اسپرم و عقیم کننده مردان می باشد. وزارت کشاورزی آمریکا، حامی تولید ذرت عقیم کننده بود.


حکومت فدرال «ایالات متحده آمریکا» از سال 2001 تا 2004 میلادی در ارتباط با مطالعات تحقیقات مربوط به جنگ های بیولوژیکی 5/14 میلیارد دلار هزینه کرده است.

در پروژه یوژنیکس یا همان علم به نژادی؛ پروژه‌ها و برنامه‌های متنوعی به کار گرفته شده است، از جمله «عقیم و نازا کردن» زنانی که عموماً در سنین باروری قرار دارند، «مقطوع‌النسل کردن» مردان، به اجرا گذاردن برنامه‌هایی از قبیل «تنظیم خانواده» و شعارهایی مثل: جمعیّت کمتر و زندگی بهتر(!)، عمومی و اجباری کردن کشت بذرها و دانه‌های تغییر ژنتیک داده شده (GMO) که دارای اثرات مخرّب و مرگ‌آوری بر محیط زیست و سلامتی و حیات انسان است، مثل پروژه‌های تولید «ذرّت عقیم کننده» و «برنج سرطان‌زا» به عنوان دست‌آورد مهندسی ژنتیک، دستکاری ژنتیکی DNA حیوانات و تغییر ماهیّت طبیعی آنها و در نتیجه «بیماری‌زا نمودن گوشت و محصولات لبنی و گوشتی» حاصل از آنها که حامل بسیاری از بیماری‌های کشنده و مرگ آفرین، «مثل سرطان پروستات» در مردان و «سرطان سینه» در زنان، به عنوان حاصل این‌گونه اقدامات ژنتیکی اعلام شده است، تولید داروهای مرگ آفرین، یا تعبیه نمودن مواد عقیم‌کننده در داروها، تولید و فروش بیماری‌ها! و… همه و همه نقشه های شومی است که امریکا و رژیم صهیونیستی در سر می پروراند.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 7 دی1392
«توتياي صناعي» نيز يکي از محصولات معدني است که درگذشته در کوره هاي ذوب فلزي که آثار آنها هنوز در بخشهاي مرکزي ايران باقي است، توليد مي شده است. از آنجايي که امروزه اين ماده مورد استفاده يي ندارد و واژه توتيا نيز بارمعنايي ديگري پيدا کرده و معمولاً به معني سرمه به کار مي رود، سعي خواهد شد تا در اين مختصر ضمن معرفي دقيق اين ترکيب شيميايي، کاربرد ها و نحوه فراوري آن در گذشته مورد بررسي قرار گيرد.1

ترکيب شيميايي :

«توتيا» نام قديمي ماده اي است که ترکيب شيميايي آن اکسيد روي (ZnO) بوده و وجود آن به دو شکل ممکن است:

1.طبيعي:

درطبيعت و معادن روي (Zn) کانيي به نام زينسيت يافت مي شود که اختصاصات کاني شناسي آن عبارتند از: رنگ قرمز، سختي 5/4تا 5 ، و وزن مخصوص 4/5 تا 7/5

2. صناعي

توتيا را در گذشته به طور مصنوعي نيز از سنگ معدن فراوري و تهيه مي کرده اند. البته اين نوع از توتيا که امروزه در دسترس نمي باشد احتمالاً داراي ناخالصي هايي از عناصر ديگر هم بوده است.

ريشه واژه توتيا

به طور کلي در دو دسته از کتب علمي قديم از توتيا نام برده شده است. دسته اول کتب ادويه، که درباره داروشناسي ، و دسته دوم کتاب هاي جواهر، که درمورد سنگ شناسي و کاني شناسي ، تاليف شده اند. اکثر مولفين فارسي و عربي زبان کتب ادويه و جواهر واژه توتيا را معرب کلمه «دودها» يا «دوديا»ي فارسي دانسته اند. در فرهنگ هاي فارسي از قبيل مجمع الفرس، آنندراج، برهان قاطع، ( که فقط درباره توتياي اکبر مطلبي دارد)، فرهنگ رشيدي و غياث اللغات درباره توتيا چيزي نوشته نشده است اما در فرهنگ معين و لغت نامه دهخدا توتيا را همان اثمد (سرمه ) دانسته اند.

در فرهنگ انگليسي آکسفورد در توضيح ريشه اين واژه گفته شده است که يک کلمه خارجي و احتمالاً فارسي مي باشد که وارد زبان عربي شده است ميرهوف اين واژه را سرياني مي خواند و گفته است که احتمالاً از «Tuta» به معني «رسيده » ريشه گرفته است. در تاييد فارسي بودن ريشه واژه توتيا بايد گفت که، اولاً اين ماده همچنان که بعداً دقيق تر توضيح داده خواهد شد به صورت دودي است که از حرارت دادن سنگ هاي حاوي روي در کوره هاي تهيه توتيا توليد مي شده است ثانياً با توجه به تحقيقات پژوهشگران توتيا از محصولات قديمي ايران است به طوري که ب. لوفر اين ماده را جزو صادرات ايران در زمان ساسانيان مي داند و ثالثاً اينکه در چند زبان ديگري که بررسي شده است اين واژه به شکل قرض گيري به کار رفته و در اين زبانها معادلي براي آن وجود ندارد.

انواع توتيا

مولفين کتب ادويه و جواهر تقسيم بنديهاي مختلفي را براي توضيح انواع توتيا به کار برده اند که اين تقسيم بنديها اساساً از سه ديدگاه صورت گرفته است.

1-منشاء يا نحوه تهيه توتيا

اين ديدگاه يکي از جنبه هاي کاملاً علمي اي است که براي تقسيم بندي و توضيح توتيا به کار رفته و براساس آن از سه نوع توتيا نام برده شده است.

الف:توتياي معدني: اين نوع توتيا که همه مولفين به آن اشاره کرده اند خود داراي گونه هايي به رنگهاي سفيد، زرد، کبود، قرمز، قهوه اي و ... بوده است و انواعي چون توتياي فيدي و توتياي پيکانک را شامل مي شده است.

ب:توتياي صناعي: اکثر مولفين از نوعي توتيا به نام توتياي صناعي نام مي برند و همگي آن را به کرمان نسبت مي دهند. خواجه نصيرالدين طوسي در «تنسوخ نامه ايلخاني» مي نويسد: «توتيا را انواعي است بعضي صناعي و بعضي معدني اما آن چه صناعي است توتياي نايژه خوانند و آن در زمين کرمان سازند» توتياي صناعي را به نامهاي ديگري چون توتياي نايژه ، قلمي، ناوداني، انابيبي ، مزاربي و سفالک نيز خوانده اند.

ج:توتياي دريايي: اين نوع از توتيا که در کتب جواهر به آن توتياي ديکک گفته اند به اسامي ديگري چون اشينه، توتياء البحر و تنفذ البحر نيز ناميده شده است محمدزاوش اين نوع از توتيا را حيوان دريايي مي داند که بدن آن از صدف خاردار پوشيده شده است و به نام بلوط دريايي يا خارپشت دريايي معروف است و ازخانواده «Oursin»هاست درحاليکه عقيلي خراساني در توضيح اين نوع از توتيا مي نويسد:«... آن سنگ هاي سفيد مستدير شبيه به سنگريزه است» که اين توضيح مسلماً با گفته زاوش مغايرت دارد.

 د:توتیای گیاهی که گرد گیاه پامچال طناز است.

2- اختصاصات فيزيکي

از اين جنبه خصوصيات فيزيکي ماده مطالعه و وسيله اي براي طبقه بندي و توضيح آن قرار گرفته است . اين خصوصيات که عبارت از رنگ ، وزن و لمس هستند، امروزه نيز از عامل هاي اصلي طبقه بندي کاني ها محسوب مي شوند. در بين اين ويژگي ها، رنگ که خاصيتي ملموس تر بوده و درک آن آسانتر است ، بيشتر به کار گرفته شده و تقريباً همه مولفين انواعي از توتيا را به رنگ هاي سفيد ، زرد، سبز، سرخ، قهوه اي ، ... نام برده اند در حالي که از فاکتورهاي وزن و لمس، که به عنوان يک مشخصه فيزيکي نسبت به رنگ کمي پيچيده تر بوده و نياز به دقت بيشتري دارند کمتر استفاده شده است. بيروني در توضيح انواع توتيا به نوع مرازي اشاره کرده و مي نويسد:«... ماده شبيه پوست تخم مرغ است و به وزن سبک ...»

3- محل جغرافيايي

در واقع از اين لحاظ به انواع توتيا با توجه به محل پيدايش (انواع معدني) و يا محل تهيه ( انواع صناعي) آن اشاره کرده و از انواع کرماني، هندي، طبسي، خوزستاني و فيدي نام برده اند.

با توجه به نکات ذکر شده و بررسي انواع مختلفي از توتيا که مولفين از آنها نام برده اند مي توان چنين نتيجه گيري کردکه:

اولاً: گونه هاي توتيا متنوع بوده است. به طوري که رازي از شش نوع، بيروني از هفت نوع و خواجه نصيرالدين طوسي از شش نوع آن نام برده اند که در بين انواعي هم که هر يک از آنها ذکر کرده اختلافاتي مشاهده مي شود.

ثانياً:در واقع تمام مواردي که مولفين از آنها به اسم «توتيا» نام برده اند، اکسيد روي نيستند و گاهي ترکيبات ديگري نيز در بين آنها ديده مي شود. بيروني مي نويسد:«يک نوع از آن سبز باشد به لون گردن طاووس که به فارسي سنگ مس  و به روم آن را دهنج گويند».

در حالي که اين توضيح مربوط به يک کاني کربناته مس به نام مالاکيت مي باشد و يا خواجه نصيرالدين طوسي از نوعي به نام فيدي نام برده و در توضيح آن مي گويد «لون او سبز باشد و شفاف بوده مشابهتي دارد به صابوني ...» که احتمالاً توصيف يک کاني ديگر به نام تالک است .

ثالثاً: توتيا را به طور خالص بايد اکسيدزنگ دانست و انواع مختلفي که از آن توضيح داده شده است . احتمالاً به علت ناخالصي هايي است که همراه آن بوده است. رنگ زرد ممکن است به وسيله املاح کرم، رنگ سرخ به وسيله اکسيدآهن، رنگ سبز به وسيله سولفات آهن و سولفات مس درست شده باشد و در جايي که صحبت از رنگ سفيد است مي توان گفت که اکسيد يا کربنات روي بوده است.

 

ترکيب توتيا

در مورد ترکيب اين ماده بين نويسندگان مختلف اتفاق نظر وجود ندارد .درکتب جواهر ماده اوليه توتيا را سنگ توتيا نوشته اند که احتمالاً به کاني هاي اکسيد روي از قبيل «کالامين» و «اسميتسونيت» نظر داشته اند در حالي که در کتب ادويه توتياي صناعي را حاصل از بخار مس و سرب دانسته اند . زکرياي رازي از ترکيب توتيا نامي نبرده و تنها در تقسيم بندي مواد آن را جزو سنگ ها از مواد خاکي دانسته است. ابن بيطار مي گويد که توتياي صناعي از ذوب سنگ هاي مس و اقليميا به دست مي آيد.

به نظر مي رسد که اين آشفتگي و عدم اتفاق نظرناشي از دو نکته باشد:

1- ناشناخته بودن فلز «روي» در آن زمان، چراکه اين عنصر بعدها يعني در قرن هفدهم ميلادي توسط پاراسلسوس کشف شده است.

2- چون کاني هاي روي اغلب با مس و سرب همراه است و از اين کاني ها براي تهيه توتياي صناعي استفاده مي کرده اند تصور مي شده است که توتيا از مس و سرب ساخته شده است.

 

کاربردهاي طبي:

اين ماده در گذشته دو نوع کاربرد داشته است.

1. کاربرد طبي

اين جنبه از کاربرد توتيا مهمتر بوده است و تقريباً همه مولفين به آن اشاره کرده اند و خواص طبي زيادي چون درمان درد چشم ، درمان زخم ها و سرطان ها، تحليل رطوبت منفذ چشم ، جلوگيري از عرق بدن و ... را به آن نسبت داده اند

2.کاربرد صنعتي

يکي ديگراز کاربردهاي توتيا استفاده از آن در تهيه آلياژ برنج (هم بسته اي از روي و مس) مي باشد. ذکرياي رازي در کتاب «الاثبات» نحوه تهيه برنج را از مس و توتيا توضيح مي دهد و خواجه نصيرالدين طوسي در اين باره مي نويسد: اگر توتيا را بکوبند و به آتش نرم بريان کنند چنان که نسوزد پس بر مس گداخته اندازند و سربوته را بپوشانند مس رنگ بگرداند و رنگ زر گيرد».


محل هاي تهيه توتياي صناعي:


کرمان از نظر تاريخي به عنوان يکي از مناطق پيشرو صنعت ذوب فلزات شناخته مي شود. محمد زاوش علت اين امر را موقعيت جغرافيايي و زيست محيطي کرمان مي داند که نسبت به ساير مناطق «مرکزي» ايران از آب بيشتري برخوردار بوده و به علاوه وجود درختهاي پسته وحشي (بُنه) و بوته هاي قيچ (که در شمال کوير به آن طاق مي گويند) در اين نواحي سوخت مناسبي براي کوره ها محسوب مي شده است. البته بايد به اين عوامل وجود معادن فراوان در اين ناحيه را که اکثراً نيز در دوره هاي گذشته مورد بهره برداري قرار مي گرفته اند اضافه کرد.همه مولفين کتب ادويه وجواهر توتياي صناعي را به کرمان نسبت داده اند. گذشته از آثار اين نويسندگان در نوشته هاي جغرافي دانان و جهانگرداني هم که از منطقه کرمان و کوهبنان عبور کرده و يا درباره آن مطلب نوشته اند به توتيا به عنوان يکي از محصولات اين منطقه اشاره شده است.

حمدالله مستوفي مي نويسد: «توتيا را در کرمان در ديه توتياگران مي سازند» و ياقوت حمومي در توضيح کوبيان ] کوهبنان [ چنين مي نگارد:«در کوهبنان و بهاباد توتيا تهيه مي شود و از آنجا به اقصي نقاط جهان صادر مي گردد»

مارکوپولو نيز در سفرنامه خود هنگام عبور از کوهبنان چنين مي نويسد:«دراين نواحي توتيا تهيه مي شود که از صادرات مهم کوهبنان است.»

مناطقي که امروزه در آنها آثار وجود کوره هاي تهيه توتياي صناعي به چشم مي خورد همگي در نواحي مرکزي ايران و درنزديکي معادن سرب ورويي قرار دارند که بعضي از آن معادن امروزه نيز فعال مي باشند اين محلها عبارتند از:

1- درفاصله 15کيلومتري بخش شمالي کوهبنان واقع در دره تيتوئيه به طرف جنوب شرق تعداد زيادي از کوره ها مشاهده مي شود که در مسير معادن کاروانگاه تا گوجهر قرار دارند.

2- در فاصله 30 کيلومتري غرب کوهبنان درنزديکي معدن تاشکو

3- درفاصله 40 کيلومتري شمال غرب کوهبنان در نزديکي بهاباد

4- «در منطقه طبس در شمال ازبک کوه و شمال شرق بشرويه در محلي به نام قلعه عليمراد نيز اين کوره ها مشاهده شده است.»

 نحوه فراوري توتيا

فلز روي در قرن هفدهم ميلادي توسط پاراسلسوس کشف شده است در حالي که براساس تحقيقات «لوفر» توتيا از صادرات ايران در زمان ساسانيان «يعني حداقل هزار سال قبل از کشف عنصر روي» بوده است . علت عدم امکان تهيه عنصر روي به طور خالص از سنگ معدن اين بوده است که براي فراوري اين فلز بايد اکسيد روي را در حرارت 1200 تا 1400 درجه سانتي گراد در مجاورت زغال و در ظروف سربسته احيا نمود ولي فلز روي در 906 درجه بخار مي شود و از اين درجه حرارت به بعد به صورت بخار موجود است که بايد بدون مجاور شدن با هوا، سرد شود اما درگذشته به علت اين که تمام کارها در مجاورت هوا صورت مي گرفته محصول نهايي، «اکسيد روي» بوده است.

کوره هاي باستاني تهيه توتيا که هنوز آثارشان باقي است، عموماً در دره ها و در نزديکي آب قرار گرفته و به علت گذشت زمان و تاثير عوامل فرسايشي به شدت تخريب شده اند. در مورد نحوه استحصال توتيا از سنگ معدن مولفين توضيحات مختلفي داده اند که جامع ترين و دقيق ترين آن ها متعلق به عقيلي خراساني مي باشد. وي در توضيح خود به دو نوع کوره دو طبقه اشاره مي کند که براي تهيه توتيا ساخته مي شده است.

1- نوع بلند

2- نوع کوتاه و سرتنگ

و در زيرهر دو آنها جايي براي آتش کردن که مانند اجاق بوده است، مي گذاشته اند. و در کوهبنان نوع کوتاه آن ديده مي شود.

عقيلي خراساني در مورد نحوه استحصال توتيا مي نويسد: «از خاک چسبنده که درعراق آن را خاک رست مي نامند قلم ها و شمش هاي بلند به طوري که دوسر آن اندک باريک باشد مي سازند و خشک نموده و به آن نمک غوطه مي دهند و باز خشک نموده و در طبقات کوره ، چپ و راست و چليپا خوابانده مي چينند تا اين که در حين گداز سرب دود بر آنها بپيچد  و منعقد گردد و دود ضايع نگردد و چون زماني ممتد گذشت و يافتند که دود بسياري در آنها پيچيده و منعقد شده است آنها را برمي آورند و مي شکنند و دودهاي منعقد را از آنها جدا مي نمايند.»

قلم هايي را که عقيلي خراساني توضيح داده است مي توان به فراواني در اطراف کوره هاي تهيه توتيا مشاهده کرد. اين قلمها به اندازه هاي مختلفي ساخته مي شده است و داراي طولهايي بين 10 تا 30 سانتي متر و قطرهايي بين 2 تا 5/3 سانتي متر مي باشند و به نظر مي رسد که اندازه طولي و قطري آنها تاثيري در کاربردشان نداشته است. البته حمدالله مستوفي در مورد طول اين ميله ها مي نويسد: «... به شکل ميل به طول يک گز ساخته ....» ولي ميخ هايي با اين طول مشاهده نشد.

از اين نمونه ها مقطع نازک تهيه و کاني هاي زير در آنها مشاهده شده است:

کاني هاي رسي

-  کالسدوئن

-  کاني هاي اوپک اکثراً از جنس هماتيت

«همايند کاني شناسي» فوق نشان دهنده يک خاک رس پخته شده و تاييد کننده گفته عقيلي خراساني مي باشد.

چون براي جدا کردن توتيا ميخها را از وسط دونيم مي کرده اند همه ميخها شکسته هستند و در بين آنها هيچ نمونه سالمي ديده نمي شود. شکل کوره ها با توجه به آن چه که از حفاري آنها به دست آمد پهن و دو طبقه بوده که در زيرطبقه پاييني آن به صورت طاق مانند پوشيده شده و محل توليد حرارت لازم براي تهيه توتيا بوده است. سوخت کوره احتمالاً مانند ساير کوره هاي ذوب فلزات کرمان از درختان بنه و گياه قيچ تهيه مي شده است. به نظر مي رسد که اين کوره ها براي رسيدن به درجه حرارت مناسب چند روزي روشن نگاه داشته مي شده اند. سپس هنگامي که کوره به حرارت مناسب (960 درجه سانتي گراد) مي رسيده است توتيا به صورت بخار از سنگ معدن جدا شده و از طريق سوراخ هاي بين دو طبقه کوره به قسمت بالايي که در کف آن ميخه اي سفالين را چيده بوده اند منتقل مي گرديده است. چون درجه حرارت در بخش بالايي از نقطه تبخير «روي» کمتر بوده درنتيجه اين بخار تصعيد شده و به صورت جامد بر روي ميخ ها مي نشسته است. سپس کوره را خاموش کرده ، ميخ ها را از کوره بيرون مي آوردند و توتيا را از آن جدا مي کرده اند. ابوالقاسم عبدالله کاشاني در مورد نحوه جدا کردن توتيا مي نويسد:«چون آتش بازگيرند و سرد شود توتياي مصعد از آن ميخ ها جدا کنند هرچه بر سر ميخ بود سبکتر و نيکوتر بود و وسط ميخ جدا کنند و شيب ميخ جدا بگيرند.»

توتيايي که به اين طريق به دست مي آمده است احتمالاً شکل استوانه اي خود را حفظ مي کرده است چرا که به اين توتيا اسامي چون نايژه، قلم و ناوداني داده اند. حمدالله مستوفي نيز در اين مورد مي نويسد: «توتيا را از او ] ميخ هاي سفالين [ به شکل غلامي بيرون مي آورند.»ابن سينا در قانون نوشته است :«آن چه مي ماند اقليميا و آن چه تصعيد مي شود توتياي خالص است، اين اقليميا اسمش سودقرديون است.» از آن به عنوان سرقوديون نام مي برد مي توان دربخش پاييني کوره ها مشاهده کرد که درواقع جسم سنگين وزني است و علت سنگيني آن هم اين است که سنگ معدني اوليه سنگ هاي سرب و روي بوده است که با جدا شدن روي به شکل توتيا سرب به تنهايي در کوره باقي مانده است.

حمدالله مستوفي در«نزهة القلوب» مي نويسد: «توتيا را در کرمان ... مي سازند» و ياقوت حموي مي گويد:«در کوهبنان و بهاباد تهيه وبه اقصي نقاط جهان صادرمي گردد»

مارکوپولو در سفرنامه خود هنگام عبور از کوهبنان مي نويسد: «در اين نواحي توتيا تهيه مي شود که از صادرات مهم کوهبنان است.»

مولفين کتب قديمي خواص طبي زيادي براي توتيا قائل شده اند، مانند درمان درد چشم، درمان زخمها، تحليل رطوبت منفذ چشم و جلوگيري از عرق بدن

 

دانستني هايي در مورد خاصيت توتيا

«عرق را خشک کند، و اگر توتياي آب سايي طلا کنند نافع باشد. و فربهان را زير بغل و زير پستان و پيخوله ران سمين از عرق کردن در تابستان توتياي سوده پراکندن نافع باشد.

و اگر توتياي نيم کوفته را با مويز بي دانه بر هم کوبند تا نرم شود و به آتشي نرم بريان کنند چنانچه نسوزد و مس را بگدازد و قدري از آن توتياي مدبر بروي افکنند و لحظه اي سر بوته را بپوشند تا توتيا اثر فعل خويش بکند و سرد شود، مس رنگ زر سرخ گرفته باشد و جوهر برنج شاهي بدين طريق سازند و در صناعت اکسير به کار دارند.»2


در ذکر حجر اثمد و خواص آن:

اثمد سنگ سرمه باشد مشهور معروف، و آن سنگي سياه براق است غيرشفاف ثقيل و معدن او در اکثر مواضع باشد، و نوع بهترين آن اصفهاني باشد توتوي ، و سنگي سفيد غريب با وي آميخته بود. و از کرمان هم خيزد، و آن نوع بسيار است و کم بها و بي عزت.

 خاصيت اثمد

«چشم را به غايت نافع بود. تقويت اعصاب نمايد و نور بصر جمع کند3 و آفتهاي را دفع کند و چشم پيران را به سبب کبر سن ضعف پذيرفته باشد وکسالتي بدان راه يافته کحل اثعد به غايت نافع بود با قدري مشک آميخته و اگر به وقتي که نقره را گداخته باشند  قدري اثعد بر وي افکنند نقره را شکل دار کند و خاميسك قبول نکند تا آنگاه که درکاه بفهمند، و آن به سبب امتزاج سرب باشد يا جوهر نقره، و اگر اثعد مسول کرده در شراب به کسي دهند زود مست گردد. درو سميّتي هست به واسطه اسرب و طبيعت او گرم و خشک است و درد قبضي است و مجفّف است.

خون باز دارد و ريش ها را نافع بود و اگر اثمد سوده را با پيه پاره اي بکوبند و به سوختگيها نهند نگذارد که ريش شود. و اگر ريش شده باشد با صمغ سفيد آميخته طلا کنند نافع باشد.»4

توتیای صناعی و اثمد در روایات:
1_ محمد بن الحسن گفت از علت چشم درد شدیدی که گرفتار شدم پس برای ابی محمد علیه‌السلام نوشتم آن را سوال کردم. همانا برای من بیان کرد چیزی که اثر دارد از کتاب (قرآن) به خودم گفتم ای کاش خود آنجا بودم و سوال می‌کردم او را و اینکه سرمه کشیدن را برای من و صف کند پس با خط خودش نوشت برای من سلامتی چشم را بیان کرد همگامی که باشد باید یکی از این دو مورد، کم شدن نور جشم و نوشیت بعدش اینکه می‌خواهم برای تو وصف سرمه کشیدن را کنم، سرمه کشیدنی که به گیاه صبر همراه سرمه کافور ... و توتیا است. پس همانا روشن می‌کند چیزی که در چشم از پرده است و (مورد دوم) خشک شدن رطوبت چشم فرمود پس استعمال کردم به آنچه امام علیه‌السلام من را امر کرد و در نتیجه سلامتی پیدا کردم و شکر خدا.

   بحارالانوار 50-299 ـ باب 3 ـ معجزاته و معالی اموره
                                                                    
2_ احمد بن حبیب ... گفت: مردی پیش امام محمد باقر علیه‌السلام از سفیدی در چشمش شکایت کرد پس فرمود توتیا هندی یک جزء و اقلیمیاء الذهب (دوده طلائی) یک جزء و یک جزء هم سرمه را بگیرد و با آنها یک جزء از هلیله زرد و جزئی از أندرانی[1] (اشق ـ اشه) و هر یک از اینها را بتنهایی با آب باران کوبیدم سپس بعد از کوبیده شدن جمع کردم بعد به چشمم سرمه کشیدم در نتیجه سفیدی چشم را از بین برد و این دارو گوشت چشم را طراوت و پاکی می‌بخشد و چشم را از هر بیماری پاک و تمیز می‌کند بخواست خداوند.

بحارالانوار 59 ـ 147 ـ‌ باب 57 ـ معالجات العین و الاذن ...

3_الكافى - به نقل از جميل بن صالح -: به امام صادق (ع) گفتم : دختر جوانى داريم كه ستاره را به سانِ كهكشان مى بيند.
فرمود: ((خوب ! و گاه نيز آن را به سان يك دانه مى بيند)).
گفتم : چشمش ضعيف شده است .
فرمود: ((آن را به گياه صبر زرد و تلخه (توتيا) و كافور، به سهم هاى برابر، سرمه كن )).
وى را بدان چيزها سرمه كرديم و برايش سودمند افتاد.
4_الكافى - به نقل از ابن محبوب ، از راوى ديگرى -: مردى كه چشم درد داشت ، بر امام صادق (ع) وارد شد. امام (ع) به او فرمود: ((چرا از اين سه چيز: گياه صبر زرد، كافور و توتيا، غافلى ؟)).
مرد، آن كار را انجام داد و چشم دردِ او از ميان رفت .

5_از عُمر بن توبه ، از پدرش ، درباره ى امام صادق (ع) نقل شد كه مردى نزد آن حضرت از سفيدى اى در چشمش ، دردى در دندانش و بادى در مفصل هايش اظهار ناراحتى كرد. امام (ع) به او فرمود كه قدرى فُلفُل سفيد و قدرى دار فلفل ، از هر كدام به وزن يك درهم ( مثقال ) ، و نیز  به وزن يك درهم ، نشادر بردارد (سپس فرمود: ) ((همه ى اينها را بساب و غربال كن و در هر چشمى از اين مخلوط، سه ميل سرمه كن و دمى آن را نگه دار كه اذن خداوند (عزوجل ) سفيدى چشم را ريشه كن مى كند، گوشت چشم را تميز مى كند و درد را تسكين مى دهد. پس چشمانت را با آب سرد بشوى و در پِى آن ، با سرمه ى سیاه ( اثمد ) ، سرمه كن )).


6_امام صادق عليه السلام : عربى باديه نشين كه او را ((قُلَيْبْ)) مى گفتند و آبريزش چشم داشت ، نزد پيامبر (ص) آمد. به او فرمود: ((اى قليب ! مى بينم چشمانت آبريزش دارد. بر تو باد سرمه ى اِثمِد، كه روشنايى چشم است )).


7_امام صادق عليه السلام : سرمه كشيدن در هنگام خواب ، مايه ايمنى از آب (چشم ) است .

8_امام صادق عليه السلام : هركس با سرمه ى اِثمِد آميخته ناشده با مُشك بخوابد، براى هميشه ، تا زمانى كه بر اين حالت مى خوابد، از آب سياه در امان مى مانَد.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 6 دی1392
گیاه Primula auriculata با نام فارسی پامچال جویباری یا پامچال طناز از خانواده Primulaceae می‌باشد.
 در استان های آذربایجان غربی، همدان، کردستان و مرکزی در دامنه رشته کوه های زاگرس در ارتفاع بین 2 هزار تا 2 هزار و 400 متر بالاتر از سطح دریا رشد می کند.این گیاه دارویی هر سال تنها در مدت 10 تا 15 روز در اردیبهشت عمر می کند.

از وسط بـوته این گیاه ساقه ای به ارتفاع 15 تا 20 سانتی متر رشد می کند که روی آن گلی زیبا به رنگهای صورتی و بنفش شکوفه می زند.
در زیر این گل 2 تا 3 سانتیمتر گـرد سفید رنگی وجود دارد كه عوام آنرا به نام توتیا می‌شناسند . با قطع کردن گل آن، گرد سفید رنگ را به داخل چشم و زیر پلک بـه مـدت 10 ثانیه نگه می دارند تا گرده به خوبی چشم جذب شود.اگـرچه این کـار سوزش مسرت بخشی را در پی دارد و پس از یک دقیقه هـم اشک زیـادی را از چشم سرازیر می کند اما موجب پاکیزگی و شفافیت چشم می شود.
بر اساس نوشته های تاریخی ،پـادشاهان هندی از این گیـاه بـرای درمان بیماریهای چشمی خود استفاده می کردند.
این گیاه از قدیم در ایران به عنوان یكی از گیاهان دارویی مهم مورد استفاده قرار می‌گرفته است که اکثر بیماریهای چشم را درمان و در تقویت دید فوق العاده موثر است . ایرانیان معتقدند كه با كشیدن این پودر در چشم می‌توان از عوارض متعدد و ناراحتی‌های مختلف چشمی ممانعت نمود. اعتقاد عمومی همچنین بر تأثیر این ماده در پیشگیری و درمان بیماریهایی نظیر آب مروارید، آب سیاه، تراخم و بهبود خشكی‌های چشمی و ضدعفونی كردن آن می‌باشد.
این گیاه  علفی دائمی زودرس و بهاره كه در چمنزارهای مرطوب ارتفاعات كوهستانی رشد می‌نماید. این گیاه در اردیبهشت ماه به گل می نشیند و افراد زیادی از داخل کشور و کشورهای اروپایی نظیر فرانسه را به سوی خود می کشاند .علاوه بر شهرت این گیاه در بهبود بیماریهای چشم، Sezik و همكاران با تحقیقاتی كه برروی 103 گیاه در تركیه انجام داده‌اند به استفاده‌های محلی این گیاه جهت بیماری آنفولانزا اشاره نموده اند.

  توتیا داروئی است نفوذپذیر ـ تقویت کنند ـ تنظیم کننده اعمال فیزیولوژیکی چشم ضد عفونی کننده  بسیار قوی ترمیم کننده و جاذب الرطوبه می‌باشد.كشیدن توتیا در چشم دید بهتری به چشم بخشیده و باعث افزایش قدرت بینایی می‌شود و اگر قبل از طلوع خورشید آنرا از گیاه جمع نمایند دارای خاصیت درمانی بهتری می‌باشد.

توتیا تقویت كننده چشم بوده و باعث از بین رفتن خارش چشم می‌گردد. استفاده از آن باعث شستشو و تمیزی چشم می‌شود. عده‌ای بر این باورند كه باید این پودر را در شیر تازه ریخته و آنرا خشك نمایند و عده‌ای دیگر آنرا در آبغوره حل كرده و برای مصارف بعدی نگهداری می‌نمایند.

اطبا سنتی  معتقدند كه كشیدن توتیا در چشم باعث از بین رفتن تاری چشم و چشم درد می‌گردد. همچنین با استعمال آن ماهیچه‌های چشم از جمله ماهیچه‌های حركت دهنده عدسی چشم تقویت شده و بنابراین افرادی كه از این دارو استفاده می‌نمایند دیرتر به پیر چشمی مبتلا می‌گردند. توتیا ضدعفونی كننده بسیار قوی است و بنابراین در گذشته با توجه به آلودگی‌های میكروبی فراوان كسانی كه از آن استفاده می‌نموده‌اند از بیماریهای چشمی به دور بوده و به چشم درد مبتلا نمی‌شده‌اند. همچنین توتیا سبب تحریك غدد اشكی و غدد مترشحه لبه پلكها شده و سطح كره چشم را مرطوب و شفاف می‌سازد و چون دافع رطوبات اضافی داخل چشم می‌شود از تار شدن یا كم شدن نور چشم جلوگیری می‌كند.

چون این دارو نفوذ پذیر بوده پس از نفوذ در چشم می‌تواند گردش خون را در مویرگهای شبکیه تنظیم نماید در نتیجه شبکیه خوب تغذیه نموده و به بیماری شبکوری کمتر مبتلا می‌گردد به ترمیم بعضی از ضایعات چشمی نیز کمک می‌کند.استفاده از این دارو خونرسانی به شبكیه و سایر قسمتهای چشم را تنظیم نموده و چشم كمتر به شبكوری مبتلا می‌گردد. همچنین می‌تواند در ترمیم بعضی از ضایعات چشمی نیز كمك نماید. بررسی‌های جدید نشان داد كه توتیا كاملاً در محیط اسیدی محلول بوده و در محیطهای خنثی و قلیایی نامحلول می‌باشد (شاید علت حل كردن و نگهداری آن در آبغوره نیز به همین دلیل باشد)
این گیاه در ادبیات فارسی هم به عنوان روشنی بخش دیده به کرات به کار رفته است.


کردم ز سنگ ریزه ره توتیای چشم                       تا آنچه کس ندید بدیدم به صبحگاه

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 6 دی1392
شاید به گوش خیلی ها نا آشنا باشد اما سبب اساسی بسیاری بیماری ها خشکی است و با روغن مالی رفع می شود.


چگونه؟
-----------------
1. هر شب کف پاها را با روغن زیتون یا کنجد طبیعی و زیاد روغن مالی کنید.
2. یک کیسه فریزر پا کنید و روی آن جوراب بپوشید یا پاها را در سلفون نرم و نازک بپیچید

همین و همین


چرا؟
-----------------
1. در تعالیم آیورودا (طب سنتی 6000 ساله هند که ریشه در تعالیم آریایی ها دارد) آمده است که 40 شب روغن مالی پاها بدن را از هر بیماری پاک می کند.

2. در آیورودا بیماران را روی یک تخته سنگ گود می خوابانند و سطل روغن را روی آن ها خالی می کنند و اضافات روغن را جمع می کنند و بیمار را قدری ماساژ می دهند. و این کار را هر روز تکرار می کنند. حدود ده روز بعد روغن در مدفوع بیمار دیده می شود که به این معنی است که روغن تمام مسیر را از پوست تا مرکز بدن طی کرده و پاکسازی کرده است.

3. روغن های کنجد و زیتون بسیار نافذ هستند و در بافت جذب می شوند. برای مثال می توانید روغن های مختلف را روی جداره نی تست کنید و ببینید بعد از چند ساعت این روغن ها چگونه در بافت متراکم نی جذب می شوند.

4. کف پاها در بازتاب درمانی تصویر سیستم های زیر هستند:
الف ـ تصویر کل بدن (ارتباط با سلامت همه ارگان ها و کل بدن)
ب ـ تصویر صورت (ارتباط با زیبایی)
ج ـ تصویر کلیه ها (که در طب چینی ریشه های بدن هستند و سلامت همه ارگان های داخلی وابسته به آن هاست.

5. در اغلب بیماران سبب اصلی بیماری، خشکی ست و بهترین راه رفع خشکی تامین گرمی و رطوبت کافی برای بدن است که این امر با وارد کردن روغن های گرم و ملایم به بافت ها میسر می شود.

6. برخی از اختلالات خشکی عبارتند از:
ـ تظاهرات پیری مثل چروکیدگی ها، سفیدی موها، پوکی استخوان ...
ـ غم و افسردگی
ـ یبوست
ـ خشکی پوست بدن، کف پاها، سوزش کف پا
ـ کاهش فعالیت ارگان ها مثل کاهش ضربان قلب، کاهش فعالیت تخمدان ها و یائسگی زودرس، کم کاری تیرویید
ـ حساس بودن به سردی و گرمی
ـ ضعف حافظه و کندی فرایندهای فکری
ـ ناتوانی در فراگیری و ذخیره اطلاعات
ـ تشکیل بافت های متراکم و فیبری مثل فیبروم
ـ بسیاری از سرطان ها
ـ فشارخون بالا در افراد سرد
ـ فشار خون پایین
ـ کم خونی
ـ علایمی که در پاییز بدتر می شوند
ـ دردهای شدید کوتاه مدت و تیر کشنده مثل دردهای قلبی، قاعدگی، میگرن و ...
- احساس خالی بودن در بخش هایی از بدن
- خشم زیاد
ـ اسپاسم و گرفتگی عضلانی
ـ ضعف جنسی و بی میلی جنسی
ـ عدم تمرکز
ـ دیابت خصوصا نوع 2
- لاغری
- کله شقی، خودرایی، زورگویی، سرسختی
- خساست
ـ انعطاف ناپذیری و شکنندگی

7. انواع روغن ها برای ماساژ استفاده می شوند اما روغن های زیتون و کنجد روغن های ملایمی هستند؛ روغن زیتون معتدل تر و روغن کنجد به نسبت زیتون گرم تر است. اگر احساس سرما دارید بهتر است از روغن کنجد استفاده کنید.

8. از روغن های صنعتی استفاده نکنید. اصولا به صنعت نباید اعتماد کرد. روغن زیتون و کنجد باید بوی زیتون و کنجد داشته باشند در غیر این صورت قابل اطمینان نیستند.

9. مقدار روغن زیادی روی پوست پا اسفاده کنید چراکه فرایند جذب تا صبح ادامه خواهد داشت.

10. طبق تعالیم آیورودا خوب است این کار را تا 40 روز ادامه دهید اما با روشی که گفته شد انتظار می رود این زمان کوتاه تر شود.

11. صبح روغن را از پاها پاک کنید.


امید که تاثیرات خوب این روش برای شما هم خیلی زود اتفاق بیفتد. اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید یا برای بهتر کردن این روش پیشنهادی دارید لطفا از همراهان دریغ نکنید.

تجارب دوستان
-----------------
Behnaz Irani دوستی‌ دارم که مبتلا به اگزمای حاد در پاها بود و به همین وسیله معالجه شد
---
Mim Zakhire سلام. من 2 شب استفاده كردم. روي پام چند تا زگيل داشتم. زگيل ها از بين نرفته بودن گرچه روشون كار كرده بودم. شب دوم ديدم كه برجستگي يكي از زگيل ها كامل رفت. و يكي ديگر از زگيل ها كلا نيست شد. هم رنگش و هم برجستگي اش.
---
Betti Fattahi باتشکر ازشما به اطلاع دوستان میرسانم اگرکمردرد دارید یا کتف هاتون خسته ودردمندهستش حتما حتما با روغن کنجداصل ماساژدهید خیلی اثربخشه.

جناب آقای معارفی از قم:

تجارب موثق و تکرارشده در دهها بیمار =

اگر پای راست شما از زانو به پایین درد میکنه نتیجه غالب شدن خلط سودای سوخته و بلغم سوخته و صفرای سوخته شده است و خون در این قسمتها به سختی عبور میکنه ( نشانی اگر موی پای شما در این قسمت فعال و نمو دارد یعنی خون فعال است و لیکن اگر موی پای شما در این قسمت ریخته نشان از آنست که خون منجمد شده و سودای سوخته در این پا حرف اول را میزند .شما بایستی روغنی مخصوص پا ( مثل قسط یا روغن بادام تلخ و یا شیرین یا روغن سیاهدانه و یا روغن شتر مرغ و یا روغن کنجد و یا روغن زیتون در مرحله آخر ) را از سمت قوزک پا به سمت بالا مالش بدهید یعنی برخلاف جاذبه زمین چون سودا سوخته در پایین انباشت شده و ده روز این کار را انجام بدهید (( دقت کنیداز کف پا به بالا روغن مدیریت شود )) .سپس عروق خشک شده نرم شده و +بایستی با کمک عرقهای خارخاسک و خارشتر و بنسر بصورت مخلوطی یک دوره 14 روزه در دو نوبت مصرف شود + سپس تغذیه فست فود و سیب زمینی و ماکارونی و عدسی و قارچ و نان بربری و برنج و گوشتهای سرد مثل گوساله و گاو و خاصه روغن نباتی و چای و قند و شکر قطع شوند + سپس در مرکز حجامت پس از 15 روز قرار گرفته در سه نوبت بادکش یک روز در میان از پشت کتف تا سر قوزک پا با 22 لیوان همزمان انجام شود و سپس حجامت عام انجام شود + و به قول شیخ الرئیس بوعلی سینا قوز پشت را بایستی با روغن بادام تلخ در یک دوره شش ماهه صاف کنیم پس برای پا هم میتوان این درمان ارزان را انجام بدهیم فقط در طب سنتی اعتماد و اعتقاد و یقین به نوع درمان شفاگری دارد انشاالله : اگر مورد اینجوری ییمارباشد از طریق ایمیل جوابگو هستم

پاورقی
-----------------
- کیسه فریزر و جوراب تا صبح می مانند، ضرر هم ندارد.
 - کیست رطوبت است اما این روش برای کسانی که کیست دارند مضر نیست چون کیست نتیجه توقف جریان است و روغن مسیرها را باز می کند. اما بهتر است در این موارد از روغن های گرم تر استفاده شود.
- از کرم های مرطوب کننده نمی شه استفاده کرد چون نه تنها خاص روغن ها رو ندارند بلکه حاوی مواد شیمیایی سرطان زا هستند. همه کرم ها، شربت ها، قرص ها، آمپول ها همینطور هستند.
- برای پوست صورت هم پا رو روغن مالی می کنیم.
- برای دیابت نوع دو هم این روش خوب است چون در این نوع دیابت خشکی در سطح سلول ها خیلی زیاد است.

_برای ام اس هم مفید است. چون ام اس خشکیه
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 5 دی1392
رايحه و عطر خوش ، هميشه مختص به گل ها و گياهان خوش بو و معطر نيست بلكه در اين كره پهناور رايحه هاي شگفت انگيز و بسيار دلنشيني وجود دارد كه منشا حيواني دارند.
چند سال پيش كه به دليلي در "خُنج" لارستان در جنوب استان "فارس" بودم ، روزي دوستانم عقربي گرفتند، آن را در شيشه انداختند و با خودكار با آن جانور بازي كردند . در نهايت ، عقرب خودكشي كرد. آنها براي من تعريف كردند كه چند لحظه بعد بوي خودشي از درون آن شيشه به هوا برخاست كه منشاآن رايحه ، زهر آن عقرب بود. آيا واقعا هم عقرب ها زهر خوش بويي دارند يا اين منحصر به عقرب هاي "خنج" لارستان است ؟به هر روي ، اين پيش زمينه باعث شد كه راجع به رايحه هاي شگفت انگيز و خوش بو با منشا حيواني جست و جو و تحقيق كنم و نتايج مشتاقان دانش ارائه نمايم.

 مشک

از معروف ترين رايحه هاي خوش بو و معطر با منشا حيواني ، مشك آهو است . در زبان فارسي به اين رايحه "مشك" و اهل ماوراءالنهر بدان "مشك" گويند.

آهویی که مشک از آن گرفته می شود با نام علمی Moschus moschi ferus شناخته می شود. این حیوان آهویی است با قد یک متری، قهوه ای رنگ و سرعتی بالا که شکارچی ها به سختی می توانند آن را شکار کنند. این حیوان بیشتر در ارتفاعات کوه های جنگل هیمالایا زندگی می کند. این نوع آهو در مناطقی همچون تبت، سیبیری، شمال غرب چین و برخی مناطق مرکزی آسیا نیز یافت می شود. تنها در زمان های خاصی از سال مانند زمستان می توان مشک را از بدن این آهو بدست آورد زیرا در زمستان مشک که در اصل به صورت مایع است، جامد می شود.

اعراب آن را "مسك" و انگليسي ها MUSK مي خوانند . مشك چهار قسم است :
قسم اول ، تركي : از حيواني شبيه آهوي چيني به طريق "حيض" يا "بواسير" دفع شود.
قسم دوم " تبتي " از ناقه (ناف حيوان) حاصل شود كه خون اطراف در ناف جمع شده بعد از رسيدن به سبب خارشي كه در پوست آن حادث شود ، حيوان بر سنگ ها ماليده تا جدا شود.
قسم سوم ، چيني: بعد از ذبح حيوان ، اطراف ناف آن را با دست ماليده تا خون اطراف در ناف جمع شود.

قسم چهارم ، هندي: آن خوني است كه از ذبح آن حيوان گرفته با جگر و سرگين روده او مخلوط نموده قدري مشك خالص به آن ممزوج ساخته ...

اما آهوي آن حيواني است كه از آهو كوچك تر ، در بلاد "چين" و "هند" و "ترك" پيدا شود . دست ها كوتاه تر از پاي اوست و دو دندان پيش كج به طرف زمين [خارج از فضاي صورت مثل فيل] و شاخ آن سپيد و منحني است.(1)مشک آهویی بسیار خوب است که از گیاه بهمنین و سنبل بخورد و در درجه ی دوم مشکی است که آهوی آن مر خورده باشد .از حیث رنگ و بو زرد شکوفه آسا بهترین است

پيامبر بزرگ اسلام (ص) از اين ماده خوش بو استفاده مي كردند(2) كلمه "مسك" يك بار در قرآن ذكر شده است.(3)در آیه 26 سوره مطففین آمده: « تعرف فی وجوههم نظرة النعیم * یسقون من رحیق مختوم * ختامه مسک وفی ذلک فلیتنافس المتنافسون » ترجمه: از چهره هایشان (ابرار) آثار خرمی و خشنودی هویداست * آنها از نوشیدنی پاک نوشانده می شوند * مهری که بر سر سبوی نوشیدنی نهاده شده از مشک معطر است و آنها مشتاقانه آن عطر را استنشاق می کنند.


مراحل تولید مشک

پس از شکار این نوع آهو توسط شکارچیان، آن را ذبح کرده، کیسه یا غده مشک را از شکم او خارج کرده و در معرض آفتاب روی سنگ مسطح پهن کرده و یا در روغن داغ شده خشک می کنند. روش دوم بدست آوردن مشک، بدون شکار و ذبح انجام می گیرد. این کار زمانی صورت می گیرد که این غده به قدری بزرگ می شود که باعث درد آهو شده و او با ساییدن بدن خود به سنگ، پوست خود را پاره کرده و غده را از بدن خود خارج می کند. پس از آن شکارچیان که از محل آن با خبر شده، به جمع آوری آن می پردازند.

خواص :
 مزاج :گرم و خشک
خاصیت :
لطیف و توان بخش است

چشم :
دیده را نیرو می دهد . رطوبت های چشم را از بین می برد و سپیدی نازک چشم را می برد .
نفس کش و سینه :شادی آور و توان بخش دل است . ضد تپش و بیماری ترس است .
زهرها :
پادزهر است و به ویژه گزند «بیش »را خنثی می کند .
رنگ مشک مشکی است و بسیار کمیاب و گران قیمت است. این مسأله باعث شده که فروشندگان آن را با مواد دیگری مخلوط می کنند تا وزن آن زیاد تر شود. مشک مقدار زیادی ماده "کافین" دارد از همین رو برخی ها به جای چای یا قهوه از آن استفاده می کنند اما بررسی های انجام شده نشان می دهد که خوردن زیاد آن باعث ایجاد خلل در دستگاه عصبی افراد می شود.زباد

دانشمندان اسلامي به وجود سه نوع گربه قائل هستند. اهلي ، وحشي و زباد.(4)


گربهٔ زباد یا گربهٔ مُشکین پستانداری گوشت‌خوار از خانوادهٔ راسویان (Viverridae) است.

گربه‌های زباد از خانوادهٔ گربه‌ها نیستند ولی با آن‌ها همانندی ظاهری دارند.


گربه‌های زباد ماده روغنی معطر و مُشک‌مانندی از غده‌های مقعدی خود ترشح می‌کنند که زباد یا غالیه نام دارد. این ترشح‌ها برای تعیین کردن قلمرو است. در بعضی از کشورها با خوراندن دانه قهوه به این حیوان قهوه ایی تهیه میکنند به نام کوپی لواک،این حیوان پس از خوردن دانه‌های قهوه، هسته آن را دفع می‌کند که از آن برای تهیه این نوع قهوه استفاده می‌شود. این قهوه گرانترین قهوه دنیا است.

در جنوب چین خوردن گربه زباد بسیار معمول است.

پراکندگی اعضای این خانواده آفریقا و ماداگاسکار، اسپانیا و فرانسه، خاور نزدیک، شبه جزیره عربستان، هند و آسیای جنوب شرقی تا بورنئو و فیلیپین را در بر می گیرد. نام انگلیسی آن یعنی civet از واژه شرقی «زباد» گرفته شده‌است. برخی نام زباد را فارسی، برخی عربی و برخی حبشی دانسته‌اند

صاحب "برهان قاطع" در اين زمينه گويد : زياد عرق و چركي باشد كه آن را از ميان پاي جانوري گيرند و آن جانور به "گربه" مانند باشد ، ليكن سر او از سر گربه كوچك تر است و آن عرق به غايت خوش بوي مي باشد و از جمله عطريات مشهور است .
صاحب "اقرب الموارد" نوع استحصال اين ماده خوش بو را به گونه ديگري توضيح مي دهد : زباد نوعي بوي خوش است كه از حيواني شبيه گربه به نام گربه زياد دوشيده مي شود.

صاحب "منتهي الارباب" نحوه ديگري از استحصال را توضيح مي دهد و مي نويسد : براي به دست آوردن عطر ، حيوان مذكور را طوري نگه مي دارند كه هيچ گونه حركت نكند . سپس ماده خوش بوي را از آن محل جدا مي سازند.

من آرزو می کنم شما می توانید از نیازمندان کمک کند

ظاهرا نزديك مخرج (دُبُر) حيوان است و آن را با معلقه از ميان دو ران حيوان بر مي دارند .
بهترين انواع زباد ، مربوط به گربه "شمطري"(سوماطرايي) است . به فرانسوي Civette گويند.
بوي زباد مشك مانند و گاه آميخته به بويي مي باشد كه اندكي تند و زننده است . در كارخانه هاي عطر سازي براي رفع بوي تند آن ، ماده ديگر در آن مي آميزند و نيز مواد معدني چون " نشادر" يا زيركربنات ، زير فسفات ، آهك و اكسيد آهن داخل مي كنند ، زيرا زباد به تنهايي نادر و گران است . زباد داراي خاصيت تحريك شديد است . لذا در بيماري هاي عصبي و نيز براي ساختن داروهاي نشاط آور و مقوي حواس تجويز مي شود. اكنون به هيچ وجه استعمال آن به عنوان دارو تجويز نمي شود وتنها درعطرها از آن استفاده مي شود. گربه زباد را "رُبّاح" نيز گويند.(5)


عنبر یا شاهبو
 

يكي از رايحه هاي معروف و قديمي كه بشر آن را كشف نموده و مشنا حيواني دارد ، "عنبر" است كه از نوعي ماهي استحصال مي شود.

عنبر ماده اي است چرب ، خوش بو، كدر ، خاكستري رنگ و رگه دار كه از روده يا معده ماهي عنبر (كاشالو ، به فرانسوي Cachalot و به لاتيني macrocephalus) گرفته مي شود . اين ماده در عطرسازي به كار مي رود ، وزن قطعات عنبر مستخرج از داخل روده و معده ماهي عنبر بين 0/5 تا 10 كيلوگرم و گاهي بيشتر (تا 20 كيلوگرم ) است . توليد عنبر در داخل دستگاه گوارش ماهي عنبر به واسطه ترشحات سياه رنگ جانور نرم تني به نام ماهي مركب (به فرانسوي Seiche) است كه مورد تغذيه اين حيوان واقع مي شود. بوي مطبوع اين ماده سياه رنگ در داخل دستگاه گوارش ماهي عنبر حفظ مي شود و حتي پس از مرگ ماهي عنبر ، بوي مطبوع آن در داخل دستگاه گوارشي حيوان محفوظ مي ماند . معمولا ماهي عنبر را در درياهاي شمال و اطراف ژاپن و گاهي در درياها مجار "جاده و "سوماترا" شكار مي كنند و پس از شكافتن شكمش، از داخل معده و روده اش عنبر را استخراج مي نمايند. هر قدر حيوان، از ماهي مركب بيشتري تغذيه كرده باشد ، مقدار عنبر موجود در داخل دستگاه گوارش آن بيشتر است.(6)

 ﻋﻧﺑﺭ ﻏﺎﻟﺑﺎً ﺑﻪ ﺷﮑﻝ ﺟﺎﻣﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺕ ﺷﻧﺎﻭﺭ ﺩﺭ ﺍﻗﻳﺎﻧﻭﺱ ﻳﺎﻓﺕ ﻣﯽﺷﻭﺩ، ﻭ ﻫﺭ ﺗﮑﻪ ﺁﻥ ﺣﺩﻭﺩ 45 ﮐﻳﻠﻭﮔﺭﻡ ﻭﺯﻥ ﺩﺍﺭﺩ

خواص عنبر در طب سنتی:

دارای گرمای لطیفی است که از این رو با مزاج پیران سازگار است،به نفع مغز و حواس است،برای قلب بسیار نافع است،در تحریک قوای جنسی زنان بسیار مفید است،حافظ ارواح و قوت هاست،برگرداننده ی قوای از دست رفته ی جماع می باشد .از بین برنده ی امراض سرد مغز است،دافع امراضی مانند ربو ، خفقان ، غشی ، قرحه ی ریه ، ضعف دل، ضعف معده ، ضعف جگر،استسقا، یرقان ، درد معده ،درد طحال ، درد کلیه ، ریاح، فالج ، لقوه ، رعشه ، سیاتیک میباشد .اگر آن را با روغن های داغ بر اعضای تناسلی بمالند باعث زیاد شدن لذت جماع در دو طرفین می شود.خون را رقیق میکند و باعت غلیان میشود،برای امراض سرد مغز و قلب نافع است،دهان را خوشبو می کند

  لازم به ذكر است كه پيامبر بزرگ اسلام (ص) از عنبر نيز استفاده مي نمودند.(7)


ناخن پریان
 

از رايحه هاي خوش با منشا حيواني كه بيشتر به آن دست يافته ، "اظفارالطيب" است كه علاوه بر رايحه خوش ، خاصيت درماني نيز دارد . به فارسي "ناخن پريان" گويند. "دولعه" نام ديگر ؟ان است و آن يك نوع صدف مدور است كه چون آن را به خاكستر گرم كنند، بر شكل ناخن چيزي از آن برمي آيد . از جزاير "هندوستان" آرند آنجا كه سنبل برويد و بعضي از "قلزم" آرند و بعضي بابلي باشد و بعضي را مكي گويند. از "جده " آرند بوي او لطيف كننده است .
ابن بيطار در "مفردات" آورده : ماده اي معطر است به رنگ سياه شبيه به ناخن و در بخور به كار برند. اظفار الطيب بحرين از ديگر جاها بهتر است و هم] اين عطر [در بحراحمر به دست آيد و از جده آرند.

حمزه گويد : نيكوترين وي آن است كه به جهت بخور به اطراف برند و آن چه خام بود از او بوي كريه آيد و آنچه بريان كرده باشند از او بويي [شبيه ] عنبر آيد .(8)

گرم و خشک بدرجه ٔ دوم . خلط غلیظ را نیک کند و درد معده و جگر و خفقان و امراض رحم را مفید بود، به خوردن مصروع را به هوش آورد. (از نزهةالقلوب)در فضلات و خون و ملطّف اخلاط غليظه و جهت اختناق رحم و صرع و خفقان معدى و رطوبى و درد بارد جگر و رحم و اخراج خون منعقد در گرده و جميع امراض بارده رحم و بخور او جهت صرع و سكته و نزلات و غشى و اختناق رحم و احتباس حيض، نافع.مصدع و مصلحش سكنجبين و مورث سحج و مصلحش گل ارمنى و قدر شربتش از يك درهم تا سه درهم و بدلش قصب الذريرة است.فارالمسک


 

صاحب "آثار البلاد و اخبار العباد" چنين گزارش نمودهاست كه : در خانه هاي "تبت" موش هايي است سياه كه بوي مشك دهند و ليكن مشك از آنها حاصل نشود .(9) عرب به موش مشك "فاره المسك، گويد .(10)


فيل
 

از رايحه هاي شگفت انگيز ديگر با منشا حيواني ، فيل در حالت برانگيختگي است كه كمتر به آن پرداخته شده است . شيخ مسعودي در كتاب ارزشمند "مروج الذهب" در اين موضوع تحقيق كرده و آورده است :
در وقت معين سال به سرزمين هندوستان از پيشاني و سر فيل عرقي خارج مي شود كه چون "مِشك" است و هنديان در زماني معين منتظر پيدايش اين بوي خوش هستند كه آن را استحصال مي نمايند و با روغن هاي خوش بو بياميزند و از همه بوهاي خوش گرانقدرتر و مرغوب تر است ، و پادشاهان و خواص آن را براي مقاصد گوناگون به كار برند كه از آن جمله ، خوش بويي و بخورسوزي است كه از همه بوهاي خوش بهتر است و استعمال و استشمام آن در مرد و زن رغبت ، هيجان ، طرب ، نشاط و شادماني به همراه آورد. بسياري از دليران و شجاعان هند هنگام جنگ از اين روغن استفاده مي كنند كه به عقيده آنها دل را شجاع و جان را نيرومند مي سازد و آنها را به هجوم و حمله وامي دارد . بيشتر اين نوع عرق در پيشاني فيل ، موقعي از سال پديدار مي شود كه در حالت جفت يابي و هيجان است . در اين موقع فيل بانان و مراقبان از فيل گريزان مي شوند زيرا بين غريبه و اشنا تفاوتي نمي گذارد و چون فيل چنين شود به دره ها ، كوه ها و جنگل ها رود و از محل خود دور مي شود و از وطن غيب مي كنند . هنديان درباره پيدايش اين نوع بوي خوش كه در اين حالت از فيل پديد مي آيد ، گفت و گوها دارند.(11)

کوالا
 

"كوآلا" نوعي خرس درختي است كه در "استراليا" زندگي مي كند . كوآلا به زبان بومي يعني "من آب نمي خورم!" و اين اسم را از اين جهت به اين حيوان ملايم و شيرين داده اند كه هرگز آب نمي خورد و مايع لازم بدن او از شيره برگ درخت "اكاليپتوس" تامين مي شود.(12) بدن كوآلا به علت اين كه اين حيوان برگ اكاليپتوس مي خورد ، بوي مخصوصي مي دهد كه بسيار مطبوع است ولي حشرات از اين بو متنفرند.(13)

بيدَستَر
 

بيدستر (سگ آبي) بمي امريكاي شمالي (14) (با نام علمي (ondatra zibethicus) از قرن هفدهم شناخته شده است . اين جانور داراي غده مترشحه مرموزي است كه رايحه اي خوش از آن صادر مي شود. از طريق وسايل شيميايي ، اين ماده در دهه 1940 استخراج و كشف شد.(15)

 


اردک
ديگر از جانوران با رايحه خوش اردك استراليايي جنوبي (16) (Biziura lobata) است . اردك Musk duck يا "اردك مشك بوي" نام خود را از رايحه خوشي گرفته كه از طريق غده مترشحه در ناحيه پشت آن صادر مي شود.(17)


سوسك
 

نوعي سوسك (18) (با نام علمي Aromia moschata) از جمله سوسك هاي اروپايي ـ آسيايي است كه رايحه اي خوش از خود صادر مي كند.(19)

اين سوسك شاخك دراز از خود رايحه خوشي مانند عطر گل هاي سرخ توليد مي كند.

لاک پشت

نوعي لاك پشت (21) وجود دارد كه از زمره جانوران با رايحه خوش به حساب مي آيد .Sternotherus odoratus گونه اي از لاك پشت هاي كوچك است كه در نواحي كانادا و نواحي شرقي ايالات متحده زندگي مي كنند . اين لاك پشت در مواقع خطر ، يك رايحه از خود صادر مي كند كه مثل بوي مشك است.(22)

تمساح


در نواحي آمريكاي مركزي نيز تمساحي وجود دارد كه رايحه خوش از آن به دست مي آيد . در اين نوع تمساح ها دو جفت غذه مترشحه با رايحه خوش وجود دارد كه يك جفت آن در گوشه ارواره و يك جفت نيز در نزديكي مخرج جانور است.(23)


مار 


 برخي مارها نيز داراي بوي خوش هستند.(24) اين مارها را رايحه اي چون بوي مشك از انتهاي دم در حالت تدافعي خارج مي كنند.(25)

گاو
 

گاوهاي بومي نواحي قطبي شمال قاره آمريكا و سوئد ، سيبري و نروژ (26) (با نام علمي Ovibos moshatus) از منابع رايحه خوش با منشا حيواني محسوب مي شوند. اين پوست اين نوع گاوها كت هاي ضخيم و گرم درست مي كنند.

وجه تسميه اين حيوان به Mushox (گاو خوش بو) به علت وجود اين رايحه خوشي است كه در فصل جفتگيري نرها براي جذب ماده ها ايجاد مي كنند.


ماسك شرو
 

نوعي جانور شبيه موش است كه پوزه درازي دارد و به آن Muskshrew گفته مي شود . نام علمي اين جانور sorrex murinus است . اين جانور رايحه اي قوي از مشك ايجاد مي كند. ماسك شرو در هند يافت شده و به آن سوندلي (sondeli) و مونجورو (Mondjourou) مي گويند


 
 
يا ايها الرسل كلوا من الطيبات و اعملوا صالحا اني بما تعملون عليم:مومنون 51

يا ايها الذين امنوا كلوا من طيبات ما رزقناكم واشكروالله ان كنتم اياه تعبدون:بقره 172

و كلوا مما رزقكم الله حلالا طيبا و اتقوا الله الذي انتم به مومنون :مائده 88

يا ايها الناس كلوا مما في الارض حلالا طيبا و لا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين:بقره 168

tebbehirani@gmail.com
www.tebbeirani.com