X
تبلیغات
طب ایرانی
 
 
 
 
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 20 فروردین1393


www.binesheno.com :برای کسانی که به دنبال حکمت واقعی هستند
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 26 فروردین1393

خداوند منافذی در بدن آفریده است كه میتوانند عمل جذب انجام دهند (منافذ بین سلولی) . از این رو یكی از درمانها در طب اسلامی روغن مالی است .

گاهی اوقات در فردی مشاهده میشود كه كل اندامها گرم هستند ولی یك عضو كامل سرد میشود و در آن بیماری سرد ایجاد میشود . مثل روماتیسم یا آرتریت سرد یا DJD . در اینجا برای درمان فقط با غذاها و داروهای گرم نمیتوانیم بیمار را درمان كنیم و حتماً میبایست از درمان موضعی استفاده كرد و به كمك روغن¬های گرم بصورت موضعی درمان را انجام داد .

روغن بنفشه یك روغن معتدل و سازگار با همه مزاج¬ها است كه در افراد گرم مزاج اثر سرد و در افراد سرد مزاج اثر گرمی دارد . در مرحله بعد روغن زیتون را میتوان نام برد . روغن بادام تلخ گرم و نفوذ كننده است و حتی تا مغز استخوان نیز نفوذ میكند . روغن بادام تلخ را برای درمان آرتروز فراگیر استفاده كرد . حتی به گفته ابوعلی سینا برای صاف كردن قوز نیز می¬توان آن را بكار برد .

روغن زنجبیل گرمی زیادی دارد و ممكن است آلرژی¬زا باشد . روغن سیاه¬دانه گرم و معتدل است و برای مفاصل و عضلات مناسب است . درمان سردی مغز علاوه بر درمان¬های گرم بصورت موضعی نیز هست كه با مالیدن روغن كنجد به ملاج سر صورت می¬گیرد . همچنین برای درمان فراموشی از مالیدن روغن¬های گرم مانند كنجد به ملاج سر استفاده می¬كنیم .

حمام سركه (10 دقیقه با آبی كه با سركه مخلوط شده است و سپس شستشو با آب معمولی) برای مزاج¬های گرم و خشك مناسب است .

لباسها نیز دارای مزاج هستند و بخش مهمی در غذاهای جذبی میباشند . پشم ، پر ، ابریشم دارای طبع گرم هستند . پنبه ، ابر و مواد پلاستیكی دارای طبع سرد هستند . در مناطق گرمسیری می¬بایست از لباس-های پنبهای و نخی استفاده كرد . در مناطق سردسیری از لباسها و زیراندازهای پشمی و در مناطق مرطوب از نمد (به عنوان زیرانداز) استفاده كرد .

تشكهای خوشخواب سرد هستند و اگر در معرض كولر نیز قرار گرفته باشند ، در شخصی كه بیماری سرد مانند كمردرد داشته باشد موجب تشدید بیماری می¬شود .

روغن مالی و نوزاد:

* زنان اگر در دوران بارداری بیش از حد سردی بخورند مغز جنین دچار سردی بیش از حد می شود .

*ویژگی نوزاد سرد : فرزند به دنیا آمده خواب خواب است – کاملا پخمه -پف آلود- پوست سفید- موی سر کم و موی روشن کرکی- دهان شل دارد – شیر را زود برمی گرداند.

* ویژگی نوزاد گرم : رنگ پوست تیره – موی تن پشمالو – موی سر بلند -بچه باهوش است -

* درمان سریع برگرداندن شیر مادر توسط نوزاد : مالیدن روغن کنجد روی

ملاج سر و معده طفل – خوردن گرمیجات توسط مادر

* درمان زردی نوزاد : خوردن عرق کاسنی توسط مادر- خوابانیدن نوزاد روی

برگ بید – خرفه ( خوردن و مالیدن  عصاره آن روی زردی ) – حجامت پشت گوش نوزاد با خراشهای بسیار جزئی و آمدن چند قطره خون

* برای تسکین درد ناشی از در آوردن دندان اطفال : ماساژ لثه های طفل با روغن زیتون

* درمان بچه هایی که بد غذایند و بنیه قوی ندارند و ضعیف هستند : خوردن

۱ قاشق غذاخوری خاکشیر با یک لیوان آب گرم به مدت ۲۱ روز

* درمان اطفالی که دچار صرع و تشنج و فلج مغزی شده اند : روغن مالی ملاج سر نوزاد تا قبل از ۲  سالگی با روغن سیاه دانه و روغن بادام تلخ هفته ای یکی دو بار ( قبل از تشکیل کامل ملاج سر ) اینکار باعث رشد مغزی – بهتر شیر خوردن – آرامش بخشی و رشد جسمی اطفال می شود .

* درمان بی اشتهایی اطفال : روغن مالی ناف و شکم نوزادان با روغن کرچک

و یا روغن سیاه دانه . اینکار همچنین باعث رفع نفخ ، دل پیچه و قولنج نوزادان نیز می شود .

* درمان اطفالی که دچار ادرار سوختگی می شوند : مالیدن آسیاب برگ گیاه مورد روی موضع – مالیدن روغن جامد روی موضع .

* درمان بچه هایی که زبانشان دیر باز می شود : خوردن ۱ قاشق مربا خوری عسل روزانه – حریره بادام

* درمان یبوست نوزادان : مالیدن روغن زیتون روی شکم – گرم کردن شیر مادر ( خوردن عسل و عرق رازیانه توسط مادر ) – می توان ۷ عدد انجیر را در آب خیس کرد و آبش را شبانگاه قطره قطره به نوزاد داد.

* درمان شب ادراری کودکان : روغن مالی شکم و زیر شکم و مثانه با روغن کنجد و نیز خوردن غذاهای گرم مزاج ( اطفال به دلیل استفاده از پوشک در دوران نوزادی و رطوبت ناشی از آن مستعد پیدایش سردی در اندام تحتانی ازجمله مثانه می شوند .)

٫امراض روانی، بی خوابی، کابوس و خیالات واهی: ریشه این بیماری خشک شدن پرده های مغز می باشد.


نحوه درمان: هر شب پنج قطره روغن بادام شیرین را به ملاج سر(جای مسح) چکانده و ماساز دهید. به تجربه ثابت شده است که پس از مدتی این روغن از گوشها بیرون می آید که علامت عبور از پرده های مغز است.


نسخه های درمانی مختلف:


1· افسردگی و سایر امراض روانی

علت این بیماری کمبود فسفر خون، نرسیدن اکسیژن کافی به مغز و سرد شدن مزاج مغز می باشد.


نحوه درمان:


۱-     چکاندن پنج قطره روغن بادام شیرین به ملاج سر هر شب


۲-      خوردن سوپ پای مرغ هر روز یک لیوان بعد از صبحانه


۳-      بیست بار نفس عمیق کشیدن بصورت روزانه


۴-      روزی بیست دقیقه طناب بازی


۵-      خوردن یک لیوان شیر بادام هر شب


۶-      رایحه درمانی، چون بوهای سرد و غیرطبیعی مزاج مغز را به سوی سردی میبرد که خود عاملی است برای بروز چنین بیماری­هایی. اگر شما مدتی از بوهای سرد استفاده نمایید پس از مدتی حافظه شما ضعیف و اصطلاحا دچار آلزایمر می­شوید. ولی اگر مدتی از بوهای گرم طبیعی استفاده نمایید مزاج مغز شما گرم شده و مشکلات روانی شما برطرف می­گردد. فلسفه اینکه در عزاداری­ها از گلاب استفاده میشود به دلیل غم زدا بودن وشادی آور بودن آن است.


طرز تهیه سوپ پای مرغ

سه کیلو پای مرغ با پوست زرد آن تهیه و به مدت بیست دقیقه درآب نمک قرار دهید تا ضد عفونی شود. سپس آن را شسته و در یخچال نگهداری نمایید هر روز نیم کیلو از آن را با همان پوست زرد به همراه مقدار زیادی هویج، صد گرم ماش و مقداری سبزی طبخ کنید. هر روز یک لیوان از این سوپ را همراه با صبحانه میل نمایید.


 طرز تهیه شیر  بادام


چهارده عدد بادام شیرین را درآب جوش ریخته پوست قهوه ای آن را جدا کنید. سپس با یک لیوان آب ملایم و یک قاشق غذاخوری عسل در داخل مخلوط کن ریخته و میکس نمایید.


رایحه درمانی


روش های مختلفی دارد:


۱- آغشته نمودن پارچه­ای نخی با رایحه های گرم مثل گلاب (چنانچه شبها جلوی بینی گذاشته شود برای بی خوابی موثر است)


۲-در دستگاه بخور ریختن و در معرض این رایحه قرار گرفتن و … .


 


۲٫  بیماری­های گوش

·        خارش، درد وصدای گوش گوش

یک قطره روغن بادام تلخ را شبها داخل گوش ها بچکانید و مقداری پنبه داخل گوش بگذارید تا گرد و غبار هوا گوش را کثیف نکند. طبق نظر بوعلی سینا روغن بادام تلخ بهترین دارو برای امراض گوش است حتی برای کودک خردسال. در تجربه های زیادی که ما داشتیم نتیجه عالی و بدون عوارض گرفته ایم.


·        عفونت گوش و درد گوش

با استفاده از قند و خمیر میتوان عفونت های گوش را تخلیه نمود و اگر پرده گوش دارای پارگی است بعد از تخلیه عفونت میتوان به مدت هفت شب یک قطره عسل طبیعی داخل گوش ها ریخت تا ترمیم شود.


طریقه درست نمودن قند و خمیر


مقدار کمی آرد تهیه نموده چند حبه قند را با بزاق دهان خود حل نمایید و به آرد اضافه کنید تا خمیر به دست آید سپس مقداری از این خمیر را در گوشها گذاشته صبح ملاحظه میکنید که عفونت های گوش را تخلیه نموده است.


·        شستشوی گوش و جلوگیری از ضعف شنوایی

به هیچ وجه داخل اعضای حساسی مانند گوش و چشم دارو شیمیایی ریخته نشود و از داروهای گیاهی استفاده گردد. گوش های خود را با دستگاه های موجود شستشو ندهید که باعث آسیب رسیدن به پرده گوش میشود. یکی از بهترین داروها برای شستشوی گوش آب پیاز میباشد که بدون هیچ عارضه ای چرک گوش را

می­زداید و در هر سنی از نوزادی تا کهنسالی می توان برای پاکسازی یا علاج از آن استفاده کرد. بعد از اینکه شبها آب پیاز ریخته شد صبح روغن حنظل یا روغن همیشه بهار چکانده شود تا همه عفونتها و مواد زاید از گوش خارج شود. هر۶ ماه یکبار به مدت دو هفته داخل گوش ها دو قطره روغن گل همیشه بهار یا روغن حنظل چکانده تا سموم گوش بیرون آمده و بافت داخلی گوش تغذیه شود بدین ترتیب از پیر گوشی و سنگینی گوش جلوگیری

می­شود.


۳٫      بیماریهای چشم

·        آب مروارید، عفونت و خارش چشم

یک عدد زرده تخم مرغ محلی تازه به اضافه یک قاشق غذا خوری عسل طبیعی را در یک استکان تمیز خوب هم زده و هر شب یک قاشق چای خوری از آن را در گودی هر دو چشم بریزید سپس پلکها را به هم بزنید تا به تدریج داخل چشم شود. ده دقیقه تا یک ربع به همین حالت دراز بکشید سپس چشم های خود را پاک نمایید.


تذکر: این کار در ابتدا با کمی سوزش و درد همراه است با این روش میتوانید بدون جراحی آب مروارید چشم را درمان نمایید.


 


·        عفونت جرب و آب ریزش چشم

هر شب چند قطره آب پیاز را تا هفت شب در چشم بچکانید تا عفونت جرب، آب ریزش چشم و ضعف چشم و سفیدی تازه که بر سیاهی چشم افتاده درمان شود. همچنین دم کرده ترکیب رازیانه، بابونه و گل ختمی برای همه ابتلایات چشم و پیشگیری از ضعف چشم مفید است.


۴٫      بیماریهای دستگاه تنفسی

·        آسم عصبی و عفونی و برونشیت مزمن

جهت درمان آسم و سایر امراض ریوی می توانید از شربت ذیل استفاده نمایید:


الف) اسطوخودوس هندی، پر سیاوش، بارهنگ، آویشن، از هر کدام پنجاه گرم تهیه و پاک و خرد نمایید. در دو لیتر آب به مدت پنج دقیقه با شعله ملایم جوشانده و صاف نمایید. سپس یک قاشق غذاخوری اسپند خالص بدون هیچ ترکیبی به آن اضافه نموده و بگذارید شب تا صبح بماند. هر دو ساعت یک قاشق غذاخوری میل شود.


تذکر: از خوردن ترشی و آب یخ هم پرهیز شود.


ب) روزی دو عدد سیب زرد را روی آتش کباب کنید طوریکه پوست سیب سیاه شود و مغزش نرم گردد سپس پوست سیاه سیب را که کباب شده جدا کنید و مغزش را گرم گرم بخورید.


·        سینوزیت

گل بابونه بعلاوه برگ اوکالیپتوس بعلاوه برگ اسطوخودوس بعلاوه آویشن شیرازی بعلاوه سیاه دانه، به مقدار مساوی از مواد بالا برداشته همه را کوبیده و پودر کنید. حالا یک قاشق مربا خوری از مواد پودر شده فوق را در یک لیوان آب جوش ریخته و یک قاشق سرکه طبیعی به آن اضافه نمایید. این محلول را در ظرف دیگر ریخته و روی حرارت قرار دهید تا بجوشد سپس سه تکه آجر آب ندیده را با کمک فرد دیگر یکی یکی در ظرف گذاشته که با شعله ملایم بجوشد ملافه ای را روی خود بکشید و سینوس ها را بخور دهید بعد از حدود نیم ساعت سینوسها کاملا باز میشود. حالا با یک دستمال پیشانی خود را محکم ببندید و سرتان را به طرف پایین نگه دارید و تحرک داشته باشید می بینید که عفونت­هایی از بینی شما خارج میشود. نگذارید عفونتها وارد معده شما شوند تا چهار روز و در صورت لزوم بیشتر تکرار شود.


۵٫      قلب

·        تنگی دریچه قلب و گرفتگی عروق کرنر

جهت درمان این بیماری از زالو استفاده میشود. ۴ عدد زالو را روی سینه طرف چپ بالای پستان و محاذی قلب قرار داده و بگذارید تا زالوها خودشان بیفتند. سه مرحله هر شش روز یکبار زالو درمانی انجام شود.


برای بند آمدن خون جای نیش زالوها می توانید مقداری پشم یا پنبه را بسوزانید به محل نیش زالوها بچسبانید. توضیح اینکه آنزیم های موجود در بزاق دهان زالو برای بازکردن دریچه های قلب و پاک کردن رسوبات عروق و تصلب شرایین (گرفتگی عروق) موثر است و در این موارد نیاز به عمل جراحی نیست.


درمان دارویی:


دو هفته اول هر شب دو لیوان آب کرفس دو هفته دوم هر شب یک لیوان و دو هفته سوم هر شب نصف لیوان آب کرفس میل شود و در صورت لزوم تکرار شود بر اساس تجربه ای که داشتیم بسیار موثر است.


·        کم خونی و فقر آهن

الف) جهت درمان هر روز یک لیوان فالوده سیب سرخ میل شود.


طرز تهیه فالوده سیب


یک کیلو سیب سرخ شسته شده را با پوست دریک ظرف غیر آهنی پلاستیک یا شیشه ای رنده نموده صد گرم عسل به همراه حدود چهارصد گرم عرق بید مشک اضافه نموده و مخلوط شود. یک شب به حال خود رها شود صبح فالوده آماده است.


تذکر:


این فالوده باید در یخچال نگهداری شود.

از فالوده سیب سرخ می توان برای معالجه سردی و عفونت رحم و نیز جهت باردار شدن استفاده کرد.

ب) زنجبیل و دارچین و جوزبوا را به مقادیر مساوی گرفته و کوبیده و با هم مخلوط کنید. هر روز سه وعده قبل از غذا با آب جوشانده به همراه عدس سبز و مقدار کمی نمک بخورید در ضمن این نسخه برای زنانی که بعد از زایمان دچار کم خونی و فقر آهن میشوند بسیار تجربه شده و نتیجه آن عالی است.


·        کم خونی فقر آهن و تالاسمی

این نسخه درصورت رعایت کامل باعث رفع کم خونی و فقر آهن و حتی درمان تالاسمی مینور هم میشود تالاسمی مینور که در طب غربی و شیمیایی درمان ندارد با این نسخه قابل درمان است چون محال است دردی وجود داشته باشد و خداوند علیم درمان آن وجود نداشته باشد چون بنابر روایات اهل بیت عصمت و طهارت ذات اقدس الاه برای هر دردی ۷۲ درمان در طبیعت قرارداده است مشکل راه درمان را یافتن است


دستور به مدت یک ماه از خوردن چایی و ماست و چیزهای سرد و یخی جدا پرهیز کنید به جای آنها از این متد استفاده کنید کاهو، سیب درختی، مغز بادام، عسل، هویج، لبو، روغن زیتون، کدو حلوایی و خیار با پوست و مرتب از این دسر کدو حلوایی استفاده نمایید.


طرز تهیه دسر کدو حلوایی


کدو حلوایی یک کیلوگرم کلاب، ۴ قاشق غذاخوری زعفران ساییده شده، ۲گرم عسل، ۳ قاشق غذاخوری هل سبز ساییده، ۵ گرم دارچین، یک قاشق چایخوری مخلوط خلال پسته و بادام و پودر نارگیل ۴ قاشق غذا خوری.


طرز تهیه:


ابتدا کدو حلوایی را به قطعات مناسب تقسیم کرده و بخار پز نمایید حالا گلاب و زعفران را با هم مخلوط کرده و عسل و هل و دو قاشق از مخلوط خلال پسته و بادام و پودر نارگیل را به کدو حلوایی بخار پز شده اضافه کنید مواد بالا را با هم مخلوط کرده و خوب به هم بزنید تابه صورت مایع یکنواخت درآید حالا سطح آنرا با تکان دادن ظرف صاف کرده و دارچین و باقیمانده مخلوط خلال پسته و بادام و پودر نارگیل را روی آن ریخته و به مدت یک شب در یخچال نگهداری شود و هر روز تا زمان بهبودی مصرف شود.


 


·        هموفیلی

مبتلایان به این بیماری هنگام زخمی شدن با مشکل بند آمدن خون مواجه هستند. در اینجا نسخه­ای بسیار مجرب در کنار روش­های پر هزینه طب شیمیایی ذکر می­شود:


 دو عدد پاچه گوسفند پاک شده را با مقداری آب با شعله ملایم کاملا جوشانده سپس یک پیاله از آب پاچه ها را با نصف قاشق چایخوری زرد چوبه مخلوط کرده و میل نمایید.


 مدت مصرف: چهل روز.


 بعد از دوره درمان از بیماری و خونریزی خبری نیست.


·        عفونت خون و مسمومیت ها

بر اثر امراض میکروبی، خوردن غذاهای مسموم و عفونت رحم و غیره خون عفونی می­شود. برای معالجه آن پادزهر نیاز است از نظر بوعلی سینا پادزهر، کتیرای گون است. هر روز و روزی سه مرتبه یک ساعت بعد از غذا یک تکه کتیرای گون کاغذی را بمکید برای کودکان می­توان مقداری از این کتیرا را در یک لیوان آب جوش ریخته و تا صبح به همان حال گذاشته تا خیس شود سپس آن را به هم زده و به تدریج هر دو ساعت یک قاشق به کودک خورانید.


تذکر: کتیرای گون برای معالجه عفونت و سوزش کلیه و مثانه و امراض روده ها نیز بسیار موثر است و مشابه پنی سیلین عمل می­کند.


·        سده ها و گرفتگی­ها

(در عروق و شریان های کلیه، کبد و کیسه صفرا)


به علت سرماخوردگی و ترشح مایع اسیدی از مغز مجاری صفرا و کبد و مجاری ادرار مسدود می­شود. برای درمان آن می­توان از این دستور دارویی استفاده نمود:


تخم کرفس، تخم کاسنی، تخم خرفه و بارهنگ هر کدام ۵۰ گرم را تمیز نموده و آسیاب کنید. سپس آنرا الک کرده و هر روز یک قاشق غذا خوری از این مخلوط را در یک لیوان آب جوش حل نموده و دو ساعت بعد از غذا


بخورید.


 


۶٫      دستگاه گوارش

·        ورم معده و روده

مقداری شوید خشک آسیاب شود در داخل کپسولهای ژلاتینی خالی که در تجهیزات پزشکی به فروش می رسد ریخته بعد از نهار و شام یک کپسول میل شود،


مدت مصرف: ۴۰ روز


·        زخم معده و اثنی عشر

۵۰۰ گرم ماست شیرین، یک قاشق غذا خوری بارهنگ و دو قاشق غذا خوری عسل را با هم مخلوط نموده و شب­ها به جای شام و بدون نان میل کنید.


 نسخه کپسول شوید نیز بسیار مجرب است.


تذکر: از خوردن غذاهای آبکی، میوه، سبزی خام و پیاز در دوره درمان پرهیز شود.


·        ترش کردن معده

یک قاشق مربا خوری عسل را در نصف استکان آب لیمو حل کرده و قبل از غذا میل نمایید.


·        بواسیر و یبوست

مهمترین علت بواسیر، یبوست است. متاسفانه با روش تغذیه غلط فعلی و مواد غذایی فاسد موجود، یبوست جز بیماری های شایع مخصوصا در بین خانم­ها است.


نسخه اول:


برای درمان یبوست اگر مزمن وحاد باشد حتما باید ابتدا تنقیه انجام شود. با تنقیه تا دهانه معده پاکسازی شده و دفع آسان می­شود.


 


روش انجام تنقیه:


یک عدد دستگاه تنقیه از تجهیزات پزشکی تهیه شود. ۶۰ گرم گل خطمی همراه با ۱۵ لیوان آب را جوشانده تا ۶ لیوان باقی بماند.


طریقه استفاده:


نوجوان و جوان: دولیوان


میانسال: چهار لیوان


کهنسال: شش لیوان از این جوشانده را از طریق مقعد به داخل روده ها تزریق نماید و بر حسب نیاز تکرار شود تا بیماری رفع شود. اصلاح غذا نیز داشته باشد.


اصلاح تغذیه:


مصرف برنج کم شود و همراه با سبوس برنج مصرف شود.

مایعات بین غذا مصرف نشود.

نسخه دوم:


یک قاشق مربا خوری بارهنگ و یک قاشق غذاخوری عسل را در یک لیوان آب جوش حل نموده و هر روز یک ساعت قبل از نهار میل شود. در افراد گرم مزاج خوردن دوغ همراه با پودر گل سرخ یک ساعت قبل از غذا و در افراد سرد مزاج و کهنسال خوردن ۱۰ عدد انجیر خشک و۳ عدد مغز گردوی سفید دو ساعت بعد از غذا موثر است.


علامت سردی مزاج سفید بودن رنگ ادرار و کم رنگ بودن رنگ زبان است.


·        بواسیر و فیستول

۵۰ گرم مصطکی را کوبیده با نیم کیلو روغن زیتون مخلوط نموده و یک شب آنرا به حال خود بگذارید. از صبح روز بعد هر روز یک قاشق غذاخوری از این روغن را قبل از صبحانه میل نمایید.


تذکر: چون روغن بسیار تلخ است شربت عسل با آب جوشیده بعد از استفاده میل شود با این نسخه نیازی به جراحی نیست.


·        اسهال خونی

این بیماری در اثر مسمومیت شیمیایی و ایجاد تاول در روده حاصل میشود که همراه دل پیچه و درد شدید است.


روش درمان: یک قاشق غذاخوری بارهنگ را در نیم لیتر آب، خیلی آرام جوشانده تا لعاب بیندازد. سپس یک تکه نبات درآن بیاندازید. هر روز یک لیوان از این لعاب را به همراه یک قاشق روغن بادام شیرین میل کنید و از خوردن غذاهای غلیظ و سفت پرهیز شود.


·        شقاق مقعد و خونریزی بواسیر

یک کیلو تره و تره فرنگی را با کمی آب بخار پز نموده سپس آن را با مقداری ماست و یک قاشق روغن زیتون مخلوط نموده و چندین شب آنرا به جای شام میل نمایید.


·        مفاصل نقرس و واریس

نقرس: یک عدد زالو وسط انگشتان پا (بین انگشت شصت و انگشت وسطی) بیاندازید.


واریس: بدین منظور چند عدد زالو را در هر مکان و چندین جلسه تکرار نمایید.


 


۷٫      دستگاه تناسلی (ضعف قوای جنسی و اسپرم­ها)

روزانه ده عدد پسته خام و یک مشت کشمش سیاه بخورید. همچنین خوردن یک لیوان شیر همراه ده عدد خرما در روز و ۲۰ مرتبه نفس عمیق کشیدن درروزتوصیه می­شود.


یک قاشق عسل و یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل را در مقداری آب جوش حل نموده و یک ساعت قبل از صبحانه میل نمایید.


 


·        ازدیاد و تقویت اسپرم

نسخه اول: پوست اول میگو را که دور میریزند شسته خشک و آسیاب شود. سپس آن را داخل کپسول­های خالی ریخته و روزانه یک کپسول ۵۰۰ میلی گرمی از آن بخورید. همراه با استفاده از این دستور از ترکیبات زیر استفاده شود:


زنجبیل همراه با ماهی سمنقر که به صورت خشک در عطاری­ها موجود است و گرد نخل خرما بعلاوه جنسینگ و مقدار کمی زعفران. به مقدار مساوی از مواد فوق تهیه نموده آسیاب شود و با عسل طبیعی مخلوط نمایید. روزی سه قاشق مربا خوری از این ترکیب میل نمایید و روزی سه عدد خرما مصرف شود.


نسخه دوم: آب پیاز قرمز اگر به مدت دو هفته و روزی دو لیوان (یک لیوان صبح ناشتا و یک لیوان هنگام خواب) مصرف شود، موثر است.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 24 فروردین1393نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 20 فروردین1393
طب امروزی تاکید به خوردن فراوان شیر می کند، مخصوصاً در افراد پیر با پوکی استخوان و آرتروز، از طرفی افراد مسن عمدتاً از سردی مفاصل و سایر اعضا رنج می برند. برای این افراد بهترین روش مصرف شیر در منابع طب سنتی این است که شیر را با دارچین میل کنند تا هم سردی شیر را بگیرد و هم به این دلیل که دارچین مبدرق شیر است و شیر را تا مفاصل می برد.
این خاصیت ذاتی دارچین است که اگر همراه شیر خورده شود، خواص درمانی شیر را به مفاصل می رساند.
شیر سرد فواید بیشتری نسبت به شیر گرم دارد. چون شیر سرد خواص خود را به صورت طبیعی حفظ کرده و کمتر به بافت های گلو آسیب می زند. از این رو شیر سرد سالم، کامل و خنک کننده است. خیلی از افراد بوی شیر را دوست ندارند در این صورت بهتر است از شربت گل رز در شیرشان استفاده کنند و یا با میوه های دیگر به صورت مخلوط مصرف کنند .
 کارشناسان تغذیه می گویند شیر پاستوریزه را نباید جوشاند و فقط به صورت ولرم باید آن را مصرف کرد . جوشاندن شیر پاستوریزه شده باعث از بین رفتن کیفیت آن می‌شود. در پاستوریزه شدن شیر کلیه میکروب‌های بیماری زای این ماه از بین می‌رود، بنابراین نیازی به جوشاندن آن نیست، ضمن آن که جوشاندن مجدد شیر پس از پاستوریزه شدن باعث از بین رفتن برخی ویتامین‌های آن می‌شود. جوشاندن شیر ضمن ایجاد تغییرات عمده در ترکیبات شیر و از بین بردن ویتامین‌های حساس به حرارت موجود درآن، باعث کاهش جذب میزان کلسیم محلول در آن می‌گردد.
مواد اولیه :
شير يك پيمانه
دارچين چند تكه كوچك
عسل دو قاشق مرباخوري

طرز تهيه: 
اول از همه 2 تا لیوان شیر رو میریزید تو شیر جوش
با شعله ی ملایم رو گاز میذارید
1 دونه چوب دارچین رو هم بهش اضافه میکنید
یه پنسه هم زعفرون لازم داریم 
2 تا ق م خوری هم بهش عسل اضافه میکنیم و هم میزنیم
و میذاریم شیر به جوش برسه
خب حالا نوشیدنیمون آماده است
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 19 فروردین1393

خوابیدن هنگام گرسنگی موجب کاهش قوای بدنی و لاغری افراد می‌شود: در خواب حرارت غریزی متوجه درون بدن است ولی هنگامی که فرد معده خالی داشته باشد و غذایی یافت نشود که در آن حرارت غریزی تصرف کند، در اخلاط و رطوبات اصلی بدن تاثیر گذاشته و آن را تصرف می‌کند که تحلیل، ذوب و تبخیر اخلاط و رطوبت‌ها ایجاد می‌شود که به دنبال این مسئله قوای بدنی کاهش پیدا کرده و فرد با لاغری رو به رو می‌شود.

 انواع رؤیا و خواب دیدن در مزاج های مختلف متفاوت است : در افرادی که صفرا غلبه کرده باشد، معمولاً افراد خواب چیزهای زرد، آتش، حرارت، پرواز، سوختن، حمله کردن حیوانات درنده را می‌بینند.

در افرادی که سودا غلبه کرده باشد، معمولاً خواب سیاهی و تیرگی، شخص سیاه پوش، حمله مار یا فیل سیاه، جاهای تنگ و تاریک، سیاه شدن رنگ بدن، خوردن چیزهای سیاه، دفع فضولات سیاه، خواب اینکه شخص یا چیزی سیاه او را خفه می‌کند، می‌بینند.

 غلبه دم در افراد بر نوع خواب دیدن آنها تاثیر دارد، در افرادی که غلبه دم وجود دارد، معمولاً خواب چیزهای سرخ، خون، خونریزی، گرمی را می‌بینند.در افرادی که غلبه بلغم وجود دارد، معمولاً خواب چیزهای سرد و مرطوب مثل آب، دریا، باران، ‌برف، یخ، تگرگ ، شنا کردن و غرق شدن، و بسیار آب خوردن را می‌بینند.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 18 فروردین1393
ایام بهار است و فصل آلرژی نزدیک، ایامی که علی رغم زیبایی هایش برای بعضی از ما بسیار آزار دهنده است. 

آلرژی باد است اگر در فیزیولوژی شما باد بسیار باشد در فصل بهار که باد در طبیعت هم زیاد می شود این اختلال شدت می گیرد و می تواند به صورت هایی مثل آلرژی خودش را نشان بدهد. 

راه درمان ساده است کافی است باد را در بدن خود کم کنیم. این کار را می توانیم با یک تکه ساقه گیاه مثل ساقه های شمشاد، که طبق شکل در ناحیه مشخص شده می چسبانیم به انجام برسانیم. 

مهم است که:
- ساقه در خط کناری نزدیک به انگشت اشاره باشد اما نه لای انگشتان. 
- جهت رشد ساقه در جهت فلش به سمت بیرون باشد 
- ساقه بیش از این که در شکل نشان داده شده وارد بند وسط انگشت نشود.

روش های دیگر:
موثرترین کاری که باید انجام شود همین است که گفته شد اما اگر بخواهیم از روش های دیگر هم می توانیم کمک بگیریم. 

- می توانیم به جای ساقه از مگنت کمک بگیریم. در این صورت قطبی که به سمت جنوب زمین می ایستد باید در جهت فلش باشد. 

- ورزش های پر فشار می توانند با بهبود خون رسانی به کاهش علایم کمک کنند. ورزش هایی مانند پوش آپ یا همان شنایی که در خشکی انجام می شود، بارفیکس و بشین پاشو تا 90 درجه اگر تا سر حد توان بیمار انجام شوند مویرگ ها را می گشایند و علایم بهبود می یابد. 
- اگر آلرژی با قرار گرفتن در معرض هوای سرد بدتر می شود "نقاط انرژی پایه" می تواند بدن را گرم کند و حجم بیماری را کاهش دهد. 


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 17 فروردین1393
ﺍﯾﻦ ﺭﻭﻏﻦ ﺩﺭ ﺑﻴﻤﺎﺭﺍﻥ ﭘﺴﻮﺭﯾﺎﺯﯾﺲ ﺑﻪ ﺟﺎی ﭘﻤﺎﺩ ﻫﺎی ﻣﻮﺿﻌﯽ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻴﺸﻮﺩ.ﺍﻟﺒﺘﻪ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﮐﺎﻣﻞ ﺑﺎﯾﺪ ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﻭ ﺑﺎ ﭘﺎﮐﺴﺎﺯی ﺑﺪﻥ ﺗﺤﺖ ﻧﻈﺮ ﻁﺒﻴﺐ ﺣﺎﺫﻕ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﭘﺬﯾﺮﺩ.ﺍﻣﺎ ﺍﯾﻦ ﺭﻭﺵ ﻣﮑﻤﻠﯽ ﺑﺮﺍی ﮐﻤﮏ ﺑﻪ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻴﺸﻮﺩ.
ﻟﻮﺍﺯﻡ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻴﺎﺯ: ﯾﮏ ﻋﺪﺩ ﻅﺮﻑ ﺭﻭﻏﻦ 5ﮐﻴﻠﻮﯾﯽ ﺧﺎﻟﯽ /ﺳﻴﻨﯽ ﺍﺳﺘﻴﻞ/ ﻭﺍﺯﻟﻴﻦ /ﯾﺦ /ﻋﻨﺒﺮ ﻧﺴﺎﺭﺍ/ ﺫﻏﺎﻝ
ﺩﺭ ﭼﺎﺭﺩﯾﻮﺍﺭﻩ ﻭ ﮐﻒ ﻅﺮﻑ ﺭﻭﻏﻦ ﻧﺒﺎﺗﯽ ﺧﺎﻟﯽ ﭼﻨﺪﺗﺎ ﺳﻮﺭﺍﺥ ﺍﯾﺠﺎﺩﮐﻨﻴﺪ . ﭼﻨﺪﺗﮑﻪ ﺯﻏﺎﻝ ﺭﻭی ﮔﺎﺯﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﺗﺎ ﺳﺮﺥ ﺷﻮﻧﺪ. ﺭﻭی ﺳﻴﻨﯽ ﺍﺳﺘﻴﻞ ﮐﻪ ﭘﺸﺖ ﺁﻥ ﺑﺎ ﻭﺍﺯﻟﻴﻦ ﭼﺮﺏ ﺷﺪﻩ ، ﭼﻨﺪﺗﮑﻪ ﯾﺦ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﻭ ﺳﻴﻨﯽ ﺭﺍ ﺭﻭی ﺩﻫﺎﻧﻪ ﻅﺮﻑ ﺭﻭﻏﻦ ﻧﺒﺎﺗﯽ ﻣﯽ ﮔﺬﺍﺭﯾﻢ . ﻣﻘﺪﺍﺭی ﻋﻨﺒﺮﻧﺴﺎﺭﺍ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﺎ ﺫﻏﺎﻝ ﺩﺍﺧﻞ ﻅﺮﻑ ﻣﯽﺭﯾﺰﯾﻢ ﮐﻪ ﺩﻭﺩ ﮐﻨﺪ.ﯾﺦ ﻣﺎﻧﻊ ﺫﻭﺏ ﺷﺪﻥ ﺭﻭﻏﻦ ﻭ ﺭﯾﺨﺘﻦ ﺩﻭﺩﻩ ﻫﺎ ﻣﻴﺸﻮﺩ. ﭼﻨﺪﺑﺎﺭ ﺍﯾﻦ ﮐﺎﺭ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﻣﻴﺸﻮﺩ.ﻭ ﯾﺨﻬﺎ ﮐﻢﮐﻢ ﺁﺏ ﻣﻴﺸﻮﻧﺪ . ﯾﺨﻬﺎ ﺭﺍ ﺧﺎﻟﯽ ﻣﻴﮑﻨﻴﻢ ﻭ ﻭﺍﺯﻟﻴﻦ ﭘﺸﺖ ﺳﻴﻨﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺭﻧﮕﯽ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻅﺮﻓﯽ ﺟﻤﻊ ﻣﻴﮑﻨﻴﻢ ﺑﻌﺪ ﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﻭﺍﺯﻟﻴﻦ ﻣﯽﻣﺎﻟﻴﻢ ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺷﮑﻞ ﺗﺎ 200ﮔﺮﻡ ﺭﻭﻏﻦ ﻋﻨﺒﺮﻧﺴﺎﺭﺍ ﺟﻤﻊ ﺷﻮﺩ. ﺭﻭﺯی ﯾﮑﺒﺎﺭ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺷﺴﺘﺸﻮ ﻣﯽﻣﺎﻟﻨﺪ ﺗﺎ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺿﺎﯾﻌﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﺑﻤﺎﻧﺪ.

امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد.


طب ایرانی

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 1 فروردین1393

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 24 اسفند1392
افتیمون (cuscuta. epithymum) که نام های دیگر آن عبارتند از: شکوفا، حماض الارنب، دواء الجنون

 

این گیاه که به زبان هندی اکاس بیل نامیده می شود گیاهی است از تیره پیچک صحرائی علفی و یکساله و دارای ساقه های ظریف و باریک است که قابلیت انعطاف داشته و رنگ ساقه تقریبا کرم مایل به قرمز است این گیاه بصورت انگل بر روی گیاهان بسر میبرد و بر آن ها میپیچد و انواع مختلفی دارد که بعضی دارای گلهای سفید و بعضی زرد و بعضی دارای گل قرمز می باشند.

این گیاه در بسیاری از نقاط روی زمین موجود است و در دامنه کوه ها تا ارتفاع دو هزار متری نیز مشاهده می گردد. اطباء قدیم از این گیاه برای معالجه مرض اسکوربوت استفاده میکرده اند دانه آن از دانه خردل ریزتر و قرمز مایل به زرد است طعم این گیاه تلخ و تند است.

طبیعت این گیاه گرم و خشک است از این گیاه به عنوان مسهل در بیماری هایی مانند لقوه و خواب رفتن اعضاء بدن و دردهای مفصلی استفاده می شود. برای معالجه سردردهای مزمن سودادی مزاج که همراه با ناراحتی های فکر می باشد روزی دو مثقال از پودر خشک شده این گیاه را در یک لیوان شیر بخیسانند و با هفتاد و پنج گرم سکنجبین بخورند و مدت هفت روز این عمل را انجام دهند. علاوه بر معالجه سردرد مذکور برای ناراحتی هایی از قبیل مالیخولیا (نوعی بیماری روانی است که مقدمه جنون بوده وشخص مبتلا به آن مرتب خیالات بدو ناپسند می کند) مانیا (نوعی جنون است که بیمار به دیگران حمله میکند و آزار می رساند) و خفقان نیز بسیار نافع است. برای مداوای این ناراحتی ها افتیمون را با برابر آن افسنطین مخلوط و میجوشانند و آب مطبوخ را پس از صاف کردن میل می نمایند در معالجه جنون میتوان ۲۵ گرم افتیمون را کوبیده و با ۲۵ گرم سکنجبین مخلوط نموده و به بیمار بخورانند و این عمل را هفته ای یکبار ادامه دهند.

 یکی از بزرگان طب سنتی بنام طلا طلی در مجربات خود نوشته که به صدها نفر از افراد مبتلا به جنون و وسواس و مالیخولیا و مانیا مخلوطی از افتیمون و افسطین و برگ حنظل داده شد و شفا یافتند. افرادیکه به کابوس مبتلا می شوند با خوردن افتیمون این حالت از آنان زایل میگردد اینگونه افراد بهتر است افتیمون را با مقداری گل قند مصرف نمایند. نوشته اند اگر با آبی که افتیمون در آن جوشیده شده غده سرطانی زخم شده را شستشو دهند و مقداری هم از آب دارو به بیمار بخورانند تا حدودی از پیشرفت آن جلوگیری میشود.

افتیمون را نباید زیاد بجوشانند چون زیاد جوشاندن از خواص داروئی آن کم میکند.

بلکه مقداری بیشتر از حالت دم کردن بجوشد که مواد داروئی وارد آب شوند کافی است مقدار خوراک از برگ خشک شده حنظل پنج تا هفت گرم است که همواره افتیمون و افسطین به بیمار مالیخولیائی داده می شود.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 12 اسفند1392
رئیس منتخب انجمن علمی روانپزشکان گفت ۲۵ درصد بزرگسالان در ایران از بیماری روانی در رنج‌اند. او تاکید کرد که چون بسیاری از بیماری‌های جسمی ریشه روانی دارد سازمان‌های بیمه باید بیشتر به ارائه خدمات روانپزشکی توجه کنند.

دکتر احمد جلیلی، رئیس منتخب انجمن علمی روانپزشکان در ایران در مصاحبه روز یکشنبه (۴ اسفند / ۲۳ فوریه) با سایت "فرارو" آمار جدید بیماران روانی در ایران را ۲۵ درصد افراد بزرگسال ذکر کرده است.

پیش از او دکتر رضا میرسپاسی، رئیس انجمن علمی روانپزشکان ایران گفته بود که اختلالات روانی در ایران رتبه بالایی از بار بیماری‌ها را در بر دارد. او از حدود ۲۰ تا ۲۳ درصد افراد بزرگسال (۱۵ تا ۶۴ سال) مبتلا به بیماری روانی یاد کرده بود.

اما دکتر احمد جلیلی آمار ۲۰ تا ۲۳ درصدی بیماران روانی را مربوط به سال گذشته خواند و گفت بنا بر آمارگیری‌ای که به صورت تحقیق میدانی و برمبنای پرسشنامه در تهران و شهرستان‌ها شده، شمار بیماران روانی افزایش یافته و به ۲۵ درصد رسیده است.

گسترش مفهوم "بیمار روانی" در قرن بیستم

دکتر جلیلی گفت کسانی که از آنان به عنوان "بیمار روانی" نام برده می‌شود دارای عارضه‌هایی هستند چون اضطراب، افسردگی، وسواس، اختلالات شخصیتی، صرع و اختلالات شدید روانپزشکی چون اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی.

وی افزود تا اواخر قرن ۱۹ و در ایران تا ۵۰ سال پیش، فکر می‌کردند که بیمار روانی کسی است که دچار اختلالات شدید روان‌پریشی باشد.

 در نتیجه برای مردم "بیماران روانی" کسانی بودند که دچار هذیان، توهم، قطع رابطه با واقعیت، اختلال رفتار، تهاجم و گوشه‌گیری بودند.

 اما به گفته دکتر جلیلی، این دسته از بیماران تنها یک دهم جمعیت یک کشور را تشکیل می‌دهند و از این گروه با نام "بیمار روحی" یاد می‌شود.

دکتر جلیلی به "فرارو" گفت، از اوایل قرن بیستم بیماری‌های روانی طیف گسترده‌تری از بیماری‌ها را در برگرفت که مردم به طور معمول آن‌ها را بیماری روانی نمی‌دانند، مثل اضطراب، افسردگی، اختلال خواب، عصبانیت، اختلال اشتها، وسواس، خستگی و اختلال‌های شخصیتی.

رئيس منتخب انجمن علمی روانپزشکان ایران آمار بیماران روانی در ایران را در حد طبیعی دانست و گفت این آمار در کشورهای مختلف بنا به شرایط مختلف ۷ تا ۸ درصد بالا یا پایین می‌شود.

علت و اثر بیماری روانی

احمد جلیلی بیماری روانی را "مسئله‌ای بیولوژیک" تعریف کرد که شرایط محیطی چون زندگی در کلان‌شهرهای پر رفت و آمد چون تهران، آلودگی هوا و مشکلات اقتصادی آن را افزایش می‌دهد. او افزود که البته نمی‌توان گفت در نتیجه آمار بیماران روانی در روستاهای دورافتاده کمتر است، چون ممکن است روستاییان چنین مناطقی بر اثر محرومیت و کمبود امکانات آمار بیشتری در این عرصه داشته باشند. جلیلی در مصاحبه خود به فشارهای مختلف اجتماعی و سیاسی در ایران که به گفته بسیاری از روانشناسان و روانپزشکان در کنار فشارهای اقتصادی از دلایل مهم بیماری‌های روانی هستند اشاره‌ای نکرده است.

جلیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار فرارو درباره تاثیر بیماری روانی بر زندگی مردم گفت که درمان نکردن این بیماری‌ها بر زندگ عادی افراد آسیب می‌زند و از کیفیت زندگی آنان می‌کاهد.

او همچنین تاکید کرد که در ایران بدان توجه نمی‌شود و و در برنامه‌ریزی‌ها و پوشش بیمه‌ای از آن غفلت می‌شود که بیماری‌های روانی موجب بروز بیماری‌های جسمی چون سرطان، بیماری قلبی و گوارشی، فشار خون و دیابت می‌شود که هم مردم را در رنج نگاه می‌دارند و هم در نهایت به اقتصاد کشور آسیب می‌زنند.

پیش از این نیز انتقادهایی از عدم توجه مسئولان وزارت بهداشت به لزوم ارائه خدمات روانپزشکی بیشتر مطرح شده است.

 از جمله در تیر ماه گذشته (ژوئيه) فاطمه رخشانی، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، در مصاحبه با خبرگزاری فارس اشاره کرده بود به اینکه درصد بالایی از بیماری‌ها در ایران را بیماری روانی تشکیل می‌دهد. طبق آماری نیز که عباسعلی ناصحی، مدیرکل سلامت روان وزارت بهداشت عرضه کرده بود، میزان بیماری‌های روانی میان زنان حدود ۶ درصد بیشتر از مردان است.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 11 اسفند1392
حمام کردن در زمان پدربزرگ ھا و مادربزرگ ھای ما کارکردھای مختلفی داشته که یکی از آنھا مربوط به تمیزشدن و نظافت کردن بوده و مابقی کارکردھای حمام از دیدگاه طب سنتی ایجاد تعادل طبع، آرامش و تعدیل مزاج افراد بوده است
حمام کردن در زندگی مدرن امروزی تفاوت ھای بسیار زیادی با حمام کردن به شیوه سنتی و براساس تدابیر طب سنتی ایران دارد. امروزه ما بیشتر در شیوه و سبک زندگی مان جنبه ھای تمیزکنندگی حمام را مدنظرداریم در حالی که حمام کردن در زمان پدربزرگ ھا و مادربزرگ ھای ما کارکردھای مختلفی داشته که یکی از آنھا مربوط بهتمیزشدن و نظافت کردن بوده و مابقی کارکردھای حمام از دیدگاه طب سنتی ایجاد تعادل طبع، آرامش و تعدیل مزاجافراد بوده است. از این روست که با مرور زندگی پدربزرگ ھا و مادربزرگ ھایمان به این نتیجه می رسیم که آنھا در طولزندگی از توان جسمی بالاتر و روحیه بھتری در مقایسه با ما برخوردار بوده اند زیرا آنھا علاوه بر آنکه با تنظیم رژیمغذایی شان برای اصلاح مزاج شان اقدام می کردند از روش ھای مختلف حمام درمانی نیز برای این منظور استفاده می کردند.
http://www.aftabir.com/e_card/photos/NAA16021.jpg

حتما تا امروز تصویری از حمام ھای قدیمی دیده اید. معماری این حمام ھا در مقایسه با طراحی حمام ھای مدرن امروزیبسیار متفاوت است. در زمان قدیم فضای حمام از 4 بخش با نام سردینه، گرمخانه، خزینه و چال حوض تشکیلمی شده و افرادی که برای حمام کردن وارد حمام می شدند باید از این فضاھا عبور کنند؛ فضاھایی که ھریک از آنھا کاربردو خواص درمانی خود را دارد.
در فضای سربینهکه فضای سرد و خشک حمام است، افراد لباس ھایشان رادرمی آوردند و در فرصتی که پیش می آمد با افراد دیگر احوالپرسی و گفت و گو می کردند و به خوش و بش و طنزگویی ورفع کینه ھا می پرداختند و این مسئله موجب می شد تا روحشان نیز مانند بدنشان استحمام می کرد. در کنار سربینه اما فضای اصلی حمام به نام  « گرمخانهبا طبع گرم و خشک وجود داشته که در حقیقت فضایی برای حمام کردن و » دریافت مشت و مال بوده است.افراد می توانستند در این فضا برای تمیزکردن خود اقدام کنند. پس از این فضا « خزینه »  » وجود داشته که دارای طبع گرم و تر بوده و پس از آن  « ھشتی » یا « چال حوض وجود داشته که در آن استخر آب سرد باطبع سرد و تر وجود داشت . قاعده این بود که آب خزینه و چال حوض از یک سمت وارد و از سمت دیگر خارج شود تا آب این دو استخر دائما پاک و تمیز باشد که اگر چنین نبود آن حمام را ناسالم می دانستند.

حمام آب شور و درمان چاقی
حکیمان طب سنتی مراجعان خود را که مبتلا به چاقی و اضافه وزن ھستند به حمام کردن با آب شور تشویق می کردند.
آنھا ھمچنین برای درمان بیماری ھایی نظیر ریزش موی سر یا خارش پوست نیز حمام کردن با آب شور را بسیار موثرمی دانستند؛ از این رو به بیماران خود توصیه می کردند که برای حمام کردن با آب شور به حمام ھای سنتی در مناطقجنوبی کشور که آب آنجا شور است بروند یا با مخلوط کردن نمک با آب، آب شور درست کنند. البته حمام کردن با آبصفحه نخست اخبار روز سبک زندگی گردشگری چھره ھا آشپزی سلامت دکوراسیون فرھنگ و ھنر 
شور در کنار فواید درمانی اش، مضراتی نیز به ھمراه داشت که ازجمله رایج ترین آنھا می توان به درد چشم، ابتلا به نزله وکدورت حواس اشاره کرد كه درمانگران طب سنتی با تجویز شیوه ھا و نسخه ھایی، روش ھای اصلاح این مضرات را بهبیمارانشان آموزش می دادند؛ به عنوان نمونه آنھا به بیمارانشان می گفتند بعد از حمام کردن با آب شور، بدنشان را باآب گرم بشویند و با روغن ماساژ دھند.

بھبود کیفیت زندگی با حمام درمانی:
درمانگران و حکیمان طب سنتی به مردم توصیه می کردند که متناسب با نوع مزاجی که دارند از فضای حمام ھایسنتی استفاده کنند؛ به این ترتیب برای ھر فرد نسخه ای مخصوص به او وجود داشت؛ به عنوان مثال حکیم به فرد میگفت برای آنکه طبعش به سمت اعتدال برود در کدام یک از بخش ھای حمام بیشتر توقف کند. اگر طبع فردی گرم و تربود، حکیم به او توصیه می کرد وقت بیشتری را در سربینه که دارای طبع سرد و خشک بود بگذراند؛ به این ترتیب کهگرفتن ناخن، اصلاح کردن یا رنگ کردن موھایش را در فضای سردینه انجام دھد تا بتواند مدت زمان بیشتری را در این فضابماند و از اثرات درمانی آن فضا بھره مند شود. به این ترتیب حکیمان و درمانگران برای تک تک افراد تدبیری جداگانهداشتند و با کمک شیوه ھای مختلف از قبیل مشت ومال، رایحه درمانی، ماساژ و سنگ درمانی به درمان افراد ی ابھبودکیفیت زندگی آنھا اقدام می کردند.

توصیه حکمای طب سنتی برای حمام کردن:
درمانگران و حکمای طب سنتی شرایط مختلفی را برای حمام کردن قائل بودند که متاسفانه کمتر در شیوه حمام کردنمردم در زندگی ھای امروزه قابل مشاھده است . این درمانگران به مراجعان خود توصیه می کردند که از توقف زیاد درحمام و استفاده از آب خیلی داغ و سرد برای حمام کردن خودداری کنند. به اعتقاد این حکما استفاده از آب نیم گرمبھترین روش برای سلامت حمام کردن است. علاوه بر این، حمام کردن بلافاصله بعد از ورزش کردن یا فعالیت ھایجسمی توصیه نشده و بھتر است پس از انجام ورزش و فعالیت ھای جسمی اجازه دھید با گذشت زمان مقداری ازحرارت بدن کاسته شود. در عین حال حمام کردن با شکم پر نیز ازجمله مھم ترین پرھیزھایی است که درمانگران طبسنتی به آن اشاره کردند زیرا حمام کردن با شکم پر موجب جذب مواد غذایی می شود که ھنوز عمل ھضم آنھا بهخوبی انجام نشده و این مسئله موجب می شود تا اختلال ھایی برای بدن به وجود آید.

غذادرمانی در حمام فراموش شده:
در دوران قدیم ھمزمان با حمام رفتن، حین حمام کردن و حتی پس از آن غذادرمانی ھای مختلفی انجام می شد. مردمخوراکی ھا و نوشیدنی ھای مختلفی را با مشورت درمانگر طب سنتی مصرف می کردند؛ به عنوان مثال درمانگران وحکیمان طب سنتی به مردم توصیه می کردند بعد از حمام کردن یک لیوان شربت سکنجبین با تخم شربتی یا تخمبالنگو یا تخم ریحان بنوشند زیرا نوشیدن این شربت موجب تقویت بدن و قوای فرد که به دلیل حرارت حمام، کم شدهمی شود و موجب می شود تا فرد قوای از دست رفته خود را دوباره به دست آورد.

از حمام سرد و گرم چه می دانید؟
در قدیم مردم روش ھای مختلفی برای حمام کردن داشتند؛ آنھا یک بار در ھفته حمام تنظیف می کردند که طولانی ترینشیوه حمام کردن آنھا بوده است. در این حمام آنھا خود را شست وشو می دادند تا آلودگی ھا را از خود دور کنند. حرارتاین حمام در حدود 28 تا 30 درجه سانتی گراد بوده تا مردم علاوه بر پاکیزگی از فواید این حمام برای افزایش آرامش وتسکین اعصابشان نیز استفاده کنند. به جز حمام تنظیف، حمام سرد، حمام بسیار سرد، حمام خنک، حمام معتدل وحمام گرم نیز وجود داشته که درجه حرارت ھرکدام از آنھا با یکدیگر متفاوت است. از میان این شیوه ھا، حمام بسیارسرد و حمام سرد باید با توصیه متخصص طب سنتی و تنھا برای عده ای که بدنی بسیار قوی دارند، تجویز شود. مدتزمان توقف در این حمام حدود 20 ثانیه است و اثر درمانی آن تقویت بدن و سفت شدن عضلات و ماھیچه ھاست. بھتراست این حمام در فصل تابستان انجام شود. حمام خنک نیز که حرارت آن حدود 18 تا 25 درجه سانتی گراد استعملکردی مشابه حمام سرد را دارد و می توان آن را در فصل ھای سرد نیز تجربه کرد؛ به شرط آنکه ھوای اتاق و محیطخانه مناسب و گرم باشد و احتمال ابتلا به سرماخوردگی به صفر برسد.درمان پوست چرب با آب شِبیحکیمان طب سنتی حمام کردن با آب شِبی را یکی از مفیدترین روش ھا برای درمان پوست ھای چرب می دانستند. اینآب محتوی املاح آلومینیوم یا ھمان زاج سفید است. آنھا بر این باور بودند مردمی که دچار پوست چرب ھستند یابدنشان بیش از اندازه عرق می کند از طریق حمام کردن با آب شبی و رعایت تدابیر درمانگران طب سنتی می توانندجھت درمان خود اقدام کنند. البته حمام کردن با آب شبی عوارضی نظیر تب و تشنج را نیز برای بیمار به ھمراه داشت
که با رعایت توصیه ھای حکیمان طب سنتی این عارضه کنترل می شد. این درمانگران به افرادی که باید زیاد با آب شبیحمام کنند می گفتند پس از حمام کردن بدنشان را با روغن بنفشه ماساژ دھند و به این ترتیب عوارض این شیوه حمامدرمانی را کاھش دھند.

افزایش آرامش با تصویردرمانی در حمام ھای سنتی
حمام ھای سنتی در بخش ھای مختلف خود متناسب با فضای سردینه، گرمخانه، خزینه و چال حوض تصویرسازی ھایمختلفی روی دیوارھایشان داشتند و به این ترتیب افرادی که برای حمام درمانی به حمام ھای سنتی می رفتند ناخودآگاهاز فواید درمانی شیوه تصویردرمانی و رنگ درمانی نیز در این حمام ھا بھره مند می شدند. در فضای سربینه روی دیوارھانقش ھای مرغ ھای دریایی و پرندگان وجود داشته تا به نوعی، روحیه افرادی که در این فضا قرار می گیرند تا برای حمامآماده شوند یا فضای حمام را ترک کنند تلطیف شود. نقش حیوانات درنده نظیر شیر و پلنگ یا تصویر مردانی جنگجو نیزازجمله تصویرھایی است که بر دیوار گرمخانه می کشیدند. وجود این تصویرھا بر دیوار گرمخانه موجب می شد تا روح افرادکه در فضای گرم گرمخانه در اصطلاح طب سنتی به درون میل کرده و موجب بروز حالت خواب آلودگی و غش غش در افرادمی شود، با تماشای این عکس ھا مھار شود و ھوشیاری فرد افزایش یابد.

بھترین شیوه حمام کردن را بشناسیم
اگرچه در جوامع امروزی دسترسی به حمام ھای سنتی و شیوه ھای سلامت حمام درمانی تقریبا دشوار است امامی توانیم با رعایت نکاتی ساده، متناسب با دستورات حکمای طب سنتی از خواص درمانی حمام درمانی در منزلمانبھره مند شویم. برای این منظور توصیه شده ھفته ای یك بار برای پاکیزه شدن حمام کنیم و اگر در طول ھفته کثیفشدیم، می توانیم از حمام معتدل استفاده کنیم. درجه حرارت این حمام حدود 25 تا 30 درجه سانتی گراد است و ازجملهحمام ھایی است که نه مقوی بدن است و نه موجب ضعف بدن می شود و در صورتی که در طول ھفته نیاز داریم تا باحمام کردن بانشاط و سرحال شویم، می توانیم از حمام سرد برای 20 تا 30 ثانیه استفاده کنیم.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 17 بهمن1392

این ها مراکز انرژی های گرمی و سردی هستند که با رنگ آبی هر دو شون رو خنک می کنیم که حرارت اضافی بدن تعدیل بشه

این روش تعادلات حرارتی شما رو بر قرار می کنه معمولا تا مدت زیادی خوب خواهید بود و شاید هم دیگه جوش نزنید.

نکته این که وقتی خنک شدید دیگه ادامه ندید لازم نیست و دیگه این که اگه جوش هاتون برگشت این درمان رو برای شش روز دوباره تکرار کنید.


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 12 بهمن1392
علت ام اس، افزایش خشکی در مغز و نخاع تفسیر می شود

برای درمان آن باید در مغز و نخاع انرژی خشکی را کاهش داد. همینطور علت افزایش این انرژی باید بررسی و اصلاح شود که توسط درمانگر انجام پذیر است. 

علاوه بر این استفاده از رنگ قرمز و دانه های ماش در نواحی بازتابی پلاک ها در دست ها و پا ها هم می تواند بسیار موثر باشد

همچنین استفاده از رنگ به صورت مداوم در نواحی بازتابی طبق شکل زیر کمک کننده است و می تواند خشکی را در مغز و نخاع کاهش دهد.

دانه های ماش رو با چسب های کاغذی پانسمان روی نواحی بازتابی پلاک ها بچسبونید و هر 24 ساعت با دانه های جدید عوض کنید.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 10 بهمن1392
اگر شخصی به طور ناگهان دچار دردی ناحیه سینه شد که از دست چپ شروع و فک سمت چپ و تا سینه ادامه یافت ، چنانچه در تصویر مشاهده می کنید ، این علامت حمله قلبی است .

اگر در صورت مشاهده این علامت ،کسی برای رساندن شما به بیمارستان‌ در دسترس نباشد ، در این صورت فورا شروع به سرفه نمایید هر بار که سرفه کردید نفس عمیق بکشید .

با این عمل اکسیژن به ششها رسیده و از سکته قلبی نجات خواهید یافت. 

چنانچه کسی غیر از شما به چنین دردی دچار شد، وی را این گونه راهنمایی نمایید.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 10 بهمن1392
 توضیح در مورد سنگ صفرا

سنگ از سردی است. وقتی در کیسه صفرا باشد یعنی کیسه صفرا در ضعف و سردی است. برای درمان آن باید در نواحی بازتابی کیسه صفرا در کف و انگشاتان دست ها و کف پاها دانه فلفل بچسبانند. یک شب راست یک شب چپ. دانه های پاها در راه رفتن ماساژ می گیرند اما دانه های دست ها را باید محکم و ساعت به ساعت ماساژ داد. این نواحی خیلی دردناک هستند وقتی درد برطرف بشه کیسه صفرا سلامتی خودش رو به دست آورده. 

"نقاط انرژی پایه" دست ها را هم باید دانه فلفل بچسبانید تا سردی را از کل بدن بگیرد.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 7 بهمن1392

کسانی که مشکل معده پیدا کردندواز سر معده ام تا مری احساس سوزش دارم دکتر گفته دریجه مری شل هست و اسید معده ام میاد به سمت بالا.

جواب:
جریان انرژی در معده به سمت پایینه اما گاهی برخی عوامل باعث برگشت این جریان به بالا میشه. در سیستم های بازتابی میشه با یک کش جلوی این جریان رو بست تا به سمت پایین برگرده.

به این منظور باید روی بند دوم شست که تصویر گردنه کش بندازین
علاوه بر این می تونید روی مفصل وسطی انگشتان تون هم کش بندازید. این مفصل محل فم معده ست.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 6 بهمن1392
 باید نواحی سینوس ها و بینی رو در بند ناخنی شست دست ها هر شب با ماژیک سبز کنن و دانه ماش روشون بچسبونن و روی دانه ها رو روزی سه بار 3 دقیقه فشار بدن. دانه ها باید هر 24 ساعت با دانه های جدید تعویض بشن.

بدین صورت که بند ناخنی شست رو سر در نطر بگیرید و صورت رو روش بکشید تا ناحیه سینوس ها رو پیدا کنید. بعد دانه های ماش رو (دو تا ماش) روی این نواحی بچسبونید با چسب شیشه ای یا چسب های کاغذی پانسمان. و بزارین دونه ها تا 24 ساعت بمونن و بعد با دونه های جدید عوض کنید. 

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 5 بهمن1392

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 5 بهمن1392

آپاندیسیت التهاب ناحیه مربوطه در روده بزرگ است و التهاب گرمی است. برای درمان در نواحی بازتابی آن در دست از رنگ ابی (سردی) استفاده شد. علاوه بر این برای کاهش گرمی در روده بزرگ روی میکرو مریدین روده بزرگ هم رنگ آبی استفاده شد.

میکرو مریدین های روده بزرگ در دست :

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 3 بهمن1392

نواحی مشخص شده در شکل نواحی بازتابی چاکرا ها در دست هستند. آنها با انرژی های ششگانه در رابطه اند
آبی چاکرای سرماست، قهوه ای خشکی است، زرد رطوبت، سبز باد، قرمز گرمی و نارنجی داغی است.
با استفاده از رنگ ها می توان فعالیت آن ها را تنظیم کرد.
مطلب در مورد چاکراها و کاربرد آنها در درمان بسیار است اما این تصویر را در اینجا به اشتراک گذاشتیم که در درمان هایی که مطرح می شود به آن رجوع کنیم
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 30 دی1392

برای درمان یبوست یکی از روش ها استفاده از دانه های گیاهی در سیستم بازتابی کف دست است. بدین منظور دانه های سیب را طبق شکل زیر در مسیر روده بزرگ و در جهت تخلیه مواد در کف دست می چسبانیم. 

این روش خصوصا در درمان یبوست کودکان موثر است.
 دانه ها با گرفتن رطوبت از پوست دست فعال می شن و انرژی های اطرافشون رو به حرکت در میارن. از آنجا که دست کپی کوچکی از بدنه مواد در روده بزرگ به حرکت در می ایند. بدن مثل کیهان ساختار هولوگرافیک داره و نه تنها دست بلکه هر جزء دیگری هم تمام اطلاعات کل رو در خودش داره. با توجه به شباهتی که بین دست و بدن هست این رابطه در دست ها قویتره.
پس اگه کسی دست نداشت میشه از اجزای دیگه مثل پاها هم استفاده کرد.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 30 دی1392
سوال:روی مچ دستم یه حالت برآمدگی ایجاد شده و وقتی مچم رو به پایین خم میکنم میزنه بیرون و وقتی فشار میدم کمی هم درد داره.میخواستم ببینم برای از بین بردن این کیست در طب کل نگر درمانی وجود داره یا فقط باید با جراحی خارجش کنم..ممنونم

جواب:
بله درمان میشه. این ها بافت های متراکمی هستند که در اطراف استخوان ها تشکیل می شن. به خاطر تراکم شون سردی به حساب میان و از آنجا که در سطح استخوان تشکیل می شن به ینگ سردی که مثانه است مربوط می شن.

درمان ساده است؛ هم ناحیه بازتابی مثانه رو گرم کنید و هم خود بافت متراکم رو و هم اگه تونستید ناحیه بازتابی را.

 روشون فلفل بچسبونید، یا اینکه چسب فلفل از داروخانه تهیه کنید و روی این نواحی بچسبونید.نتیجه:سلام خسته نباشید.خواستم بگم که طی دو هفته گذشته بنده رو نقاط باز تابی مثانه دانه فلفل سیاه چسبوندم و در ناحیه مچ دستم دور کیست رو حدود 4.5 تا میچسبوندم و الان کیست مچ دستم تقریبا داره ناپدید میشه و توو باشگاه هم دیگه مشکل ندارم با مچ دستم.خواستم هم اطلاع بدم بهتون و هم تشکر کنم ازتون..خدا خیرتون بده.ممنونم
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 27 دی1392
نقاط انرژی پایه برخلاف چاکراها، در سطح بدن واقعند. گرم کردن آن‌ها دریافت انرژی را برای ارگان های داخلی تضمین می‌کند. وقتی فعالیت آن‌ها مختل می‌شود ممکن است جایی کمبود و جایی انباشت انرژی بوجود بیاید. یا این که بیمار دچار ضعف شدید شود.
 
تعیین محل نقاط در دست:

 
در سطح یین هفت نقطه مشخص می‌شود؛ نقطه 1 انرژی پایه در پایین ترین نقطه محور مرکزی، نقطه 2 در وسط مثلث چین مچ، نقطه 3 در وسط فاصله نقاط 1 تا 2، نقطه 4 در یک سوم فاصله نقاط 1 تا 3، نقطه 5 در یک سوم فاصله 2 تا 3، نقطه 6 در ریشه گردن و نقطه 7 در وسط فاصله 2 تا 6 واقع است.
 
در سطح ینگ 6 نقطه مشخص می‌شود؛ نقطه 1 در پایین ترین نقطه محور مرکزی، نقطه 2 در وسط چین مچ، نقطه 3 در وسط فاصله نقاط 1 و 2، نقطه 4 در ریشه گردن، نقطه 5 در وسط انفیه دان و نقطه 6 وسط فاصله 4 و 5 قرار دارد.
 
تعیین محل نقاط در پا

 
در سطح یین هشت نقطه مشخص می‌شود؛ نقاط 1 تا 5 به همان ترتیبی که در مورد سطح یین دست گفته شد به دست می‌آید. نقطه 6 در ریشه گردن و نقطه 7 در وسط دیافراگم و نقطه 8 در وسط فاصله 6 و 7 واقع است.
 
در سطح ینگ 6 نقطه مشخص می‌شود؛ نقاط 1 تا 3 به همان ترتیبی که در مورد سطح ینگ دست گفته شد به دست می‌آید. نقطه 4 در ریشه گردن، نقطه 5 روی خط دیافراگم و نقطه 6 وسط فاصله 4 و 5 قرار دارد.
 
چگونگی تحریک نقاط
این نقاط معمولا با گرم کردن فعال می‌شوند. به این منظور می‌توان از گرما، رنگ قرمز، دانه فلفل سیاه و موکسا استفاده کرد. دانه ها به مدت 24 ساعت روی این نقاط کار می‌کنند. از سوزن های طب سوزنی هم می‌توان برای تحریک این نقاط بهره گرفت. عمق سوزن ها برای تحریک نقاط انرژی پایه حدود 3 میلیمتر در نظر گرفته می‌شود. توضیحات بیشتر در این باره در فصل تکنیک های درمان خواهد آمد.
 
در بیماری های متمرکز می‌توان نقاط انرژی پایه اطراف ناحیه بیماری را تحریک کرد.
 
مثال ـ درمان کیست تخمدان  
در بیماری های مربوط به تخمدان ها نقاط انرژی پایه ی 1، 4 و 3 انتخاب می‌شوند. آن‌ها را  گرم کرده و روی آن‌ها هر شب فلفل سیاه می‌چسبانند که تا صبح و ترجیحا تا 24 ساعت بماند.
 
موارد کاربرد
1
بیماری های ویروسی، سرما خوردگی یا آنفلوانزا؛
 در این نوع بیماری ها گرم کردن نقاط انرژی پایه به سرعت رنج بیمار را کم می‌کند و حتی ممکن است بیماری به کلی برطرف شود. ویروس ها در محیط سرد فعالیت می‌کنند بنابراین برقراری تعادلات حرارتی در بدن درست ترین روش کنترل کردن ویروس هاست. به همین دلیل هم هست که سیستم ایمنی در این مواقع حرارت بدن را بالا می‌برد و تب دیده می‌شود. گرم کردن نقاط انرژی پایه این تعادلات حرارتی را برقرار می‌کند و بیماری به خوبی کنترل می‌شود. بدین منظور ابتدا این نواحی را با حرارت (عود، موکسا، هویه ...) گرم کرده و سپس روی آن‌ها دانه های فلفل سیاه می‌چسبانند.
 
2
ـ     ضعف عمومی؛
ضعف و کمبود انرژی در هر سنی که باشد خصوصا در سالمندان یا کودکان ضعیف، گرم کردن نقاط انرژی پایه به فرد کمک می کند قوای از دست رفته خود را باز یابد.
 
یکی از نشانه های ضعف پاسخ ندادن به محرک های درد است. گاهی به مواردی برمی خوریم که علایم بیماری مشخص است ولی هیچ نقطه دردناکی در دست یا پا دیده نمی‌شود. این حالت معمولا به دلیل ضعف شدید در بیمار اتفاق می‌افتد. در این موارد با گرم کردن این نقاط سطح انرژی بیمار افزایش یافته و گاهی حتی در همان جلسه اول بعد از چند دقیقه درد در نواحی انطباقی ظاهر می‌شود.
 
3
ـ     احساس سرمای مفرط؛
 سردی بدن به معنی افزایش پ هاش و ایجاد محیط اسیدی در بدن است. وقتی محیط بدن اسیدی می‌شود سطح ایمنی پایین آمده و بدن مستعد بیماری است. این وضعیت خطرناک است چرا که همه بیماری های سخت و سنگین در سیستم های سرد بوجود می‌آیند. سردی همچنین می تواند باعث بوجود آمدن سنگ ها، توده ها و کیست ها شود. از این رو بدن همیشه از نظر حرارتی باید در تعادل باشد و چنان که گفته شد مناسب ترین راه گرم کردن بدن استفاده از نقاط انرژی پایه است. در بیمارانی که مدام احساس سرما دارند، قرار دادن فلفل روی این نقاط ظرف دو روز تا یک هفته آن‌ها را گرم می‌کند. اما درمان باید تا رفع کامل سردی ادامه یابد.
 
4
ـ     اختلال در انتشار حرارت در بدن؛
در بیمارانی که در بعضی قسمت ها احساس سرما و در نقاط دیگری احساس گرما دارند گرم کردن نقاط انرژی پایه می‌تواند باعث انتشار صحیح و یکنواخت حرارت در بدن آن‌ها شود.
 
5
ـ     خشکی در بدن؛
انرژی خشکی با گرمی محور تشکیل می‌دهد. بنابراین وقتی خشکی زیاد است انتشار یکنواخت و کافی حرارت در بدن می‌تواند آن را درمان کند.
 
6
ـ     بعد از جراحی ها و صدمات؛
جراحی و صدمات (تروماها) سردی شدید در بدن ایجاد می‌کنند و حتی در بیمارانی که به ظاهر قوی و پر توان هستند لازم است نقاط انرژی پایه به خوبی گرم شوند تا بیمار قوای از دست رفته خود را باز یابد. وقتی حادثه ای مثل صدمات یا جراحی ها باعث خونریزی می‌شود، مدت ها طول می‌کشد تا بیمار تعادل خود را بازیابد. این روش کمک می‌کند این دوره کوتاه تر شود.
 
7
ـ     دردهای شدید؛
درد های شدید به سردی منسوب اند چه در نتیجه صدمات باشد و چه در نتیجه بیماری های سرد مثل سرماخوردگی ها یا سرطان ها و همچنین بیماری های مزمنی که دردهای شدید و نفس گیر ایجاد می کنند مثل سردردها، کمردردها و دل دردها. در این حالات علاوه بر گرم کردن ناحیه بازتابی عضو بیمار، گرم کردن نقاط انرژی پایه نیز بسیار اثر بخش است و علاوه بر تسکین درد می‌تواند به درمان بیماری کمک کند.
 
8
ـ     کم خونی؛
 خون به گرمی منسوب است و گرم کردن نقاط انرژی پایه از بهترین ابزارهای تولید گرمی و در نتیجه خون است. در کم خونی ها لازم است نواحی بازتابی کلیه ها هم گرم شوند.
 
9
ـ     دیابت غیر قابل کنترل:
 در دیابت خصوصا وقتی علی رغم درمان های طب رایج میزان قند خون پایین نمی آید اغلب سردی زیاد است و گرم کردن نقاط انرژی پایه به خوبی به رفع مشکل کمک می کند.
 
10
ـ بی خوابی:
 با بیمارانی مواجه خواهید شد که شب ها اصلا خوابشان نمی برد یا این که دچار اختلالات خواب هستند. گرم کردن نقاط انرزی پایه رنج آن ها را به لذت خوابی آرام بدل می کند. برای رفع مشکل هنگام غروب گرم کردن این نقاط را شروع کنید و پس از گرم کردن روی آن ها دانه های فلفل سیاه بچسبانید.
 
11
ـ ضعف جنسی:
 در ضعف یا بی میلی جنسی گرم کردن نقاط انرژی پایه خصوصا در پاها به مدت 20 روز بسیار کمک کننده است.
 
مثال ـ درمان بیماری ویروسی  
وقتی بیماری های ویروسی شایع می شوند و اولین علایم بیماری ظاهر می شود حتی قرمز کردن نقاط انرژی پایه دست چپ می تواند بیماری را کنترل کند. درمان را در صورت لزوم می توان با دانه های فلفل ادامه داد. 
 
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 25 دی1392
 کیست ها

چرا در بدن و در نواحی مختلف کیست ایجاد می شود؟ مثل کیست های کلیه، کبد، تخمدان و غیره

کیست یعنی رطوبت. وقتی در جایی کیست ایجاد می شود یعنی در آن جا رطوبت زیاد است. اگر در یک عضو باشد رطوبت در همان عضو زیاد است اما اگر در نواحی مختلف باشد رطوبت در کل بدن بسیار است. 

برای درمان باید رطوبت را کاهش داد که دو راه برای آن وجود دارد 
یکی از طریق افزایش گرما 
دیگری از طریق افزایش باد

تکنیک هی زیادی در بازتاب درمانی برای این کار وجود دارد که از آن جمله است ماساژ نواحی بازتابی کیست، استفاده از دانه های سبز مثل ماش یا دانه های گرم مثل فلفل در این نواحی، ماساژ نواحی کبد و کیسه صفرا، استفاده از رنگ سبز در نواحی بازتابی ارگان های رطوبت و باد و همینطور روش های فنی که توسط درمانگر اعمال می شود.

گرم کردن نقاط انرژی پایه را فراموش نکنید.

و هرگز فکر نکنید با جراحی و خارج کردن کیست آن را درمان کرده اید چون با خارج کردن کیست رطوبت را از بدن خارج نمی کنید. بنابر این رطوبت زدایی مهم ترین کاری است که باید انجام بدهید

Alternative medicine. Ovarian cyst (cysts) - treatment with su jok therapy ( acupuncture ).
برای کیست تخمدان شما می تونید این نواحی رو روزی سه بار 5 دقیقه محکم و عمیق ماساژ بدید و روشون دانه فلفل یا ماش بچسبونید.درمان کیست تخمدان از طریق نواحی بازتابی کف دست خیلی سریع و عالی نتیجه می ده.

برای این کار باید نواحی بازتابی تخمدان رو در دست ها و پا ها پیدا کنید 
با توجه به این که تخمدان ها بیمار هستند این نواحی معمولا بسیار درناکند. بعد این نواحی رو با روش های مختلف مدام تحریک کنید

این نواحی رو باید خوب تحریک کنید تا بعد از مدتی دردشون برطرف بشه 

روش های تحریک:
ماساژ عمیق و محکم روزی سه بار 5 دقیقه
گرم کردن با عود هر روز یک بار طوری که گرما در عمق حس بشه
رنگ کردن با ماژیک سی دی سبز
و بعد از اون چسباندن دانه ماش روی این نواحی که هر 24 ساعت با دانه های جدید عوض می شه 
و سپس فشار و ماساژ عمیق روی دانه ها

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 24 دی1392
  کلیه ها در سیستم های بازتابی دست و پا کجا هستند?


در طب چینی بدن به درختی شبیه است که کلیه ها ریشه های آن هستند؛

- آن ها بنیان انرژی های یین و ینگ بدن هستند،
- نوعی از انرژی به نام جینگ، اکسیر یا انرژی قبل از تولد را کنترل می کنند که فعالیت تک تک ارگان های دیگر به آن وابسته است و در طب سنتی رطوبت غریزی خوانده می شود و به نوعی شیشه عمر آدمی است،
- بدن را خنک می کنند،
- آتش اکسیر را در بدن منتشر می کنند که مایه گرمی و سرزندگی است،
- مغز را تغذیه می کنند،
- استخوان ها و دندان ها را می سازند،
- با کنترل مغز استخوان بر خون سازی نظارت دارند،
- فرایند رشد و نمو را از دوره جنینی تا مرگ کنترل می کنند،
- بر بلوغ فکری و جسمی نظارت دارند،
- ارگان های جنسی را پشتیبانی می کنند
....
با توجه به نقش بسیار مهم آن ها و با توجه به این که درد در نواحی بازتابی آن ها می تواند نشانه بیماری یا ضعف در آن ها باشد، بهتر است این نواحی را هر از گاه با فشار عمیق و محکم انگشتان کنترل کنیم و اگر دردناک هستند آن ها را مرتب تحریک کنیم تا درد رفع شود.
یادمان باشد که بیماری از سیستم انرژی آغاز می شود و اگر بماند و درمان نشود مدت ها بعد، بعد مادی به خود می گیرد و تا آن زمان در پزشکی رایج قابل تشخیص نیست. بنابراین تشخیص و تحریک نواحی بازتابی در دست و پا می تواند تاثیرات پیشگیرانه ارزشمندی داشته باشد.
توضیح:
ناحیه کلیه ها در پشت تنه دست و پا و در میانه فاصله بین مفصل انتهایی انگشتان و چین مچ در دو سوی استخوان های انگشتان میانی واقع است.
نگاره: ‏دردهای این نواحی را جدی بگیرید

این سوال خیلی ها بود که کلیه ها در سیستم های بازتابی دست و پا کجا هستند و این شکل به همین خاطر تقدیم شده است. 

در طب چینی بدن به درختی شبیه است که کلیه ها ریشه های آن هستند؛
 
- آن ها بنیان انرژی های یین و ینگ بدن هستند، 
- نوعی از انرژی به نام جینگ، اکسیر یا انرژی قبل از تولد را کنترل می کنند که فعالیت تک تک ارگان های دیگر به آن وابسته است و در طب سنتی رطوبت غریزی خوانده می شود و به نوعی شیشه عمر آدمی است، 
- بدن را خنک می کنند، 
- آتش اکسیر را در بدن منتشر می کنند که مایه گرمی و سرزندگی است، 
- مغز را تغذیه می کنند،
- استخوان ها و دندان ها را می سازند، 
- با کنترل مغز استخوان بر خون سازی نظارت دارند،
- فرایند رشد و نمو را از دوره جنینی تا مرگ کنترل می کنند، 
- بر بلوغ فکری و جسمی نظارت دارند،
- ارگان های جنسی را پشتیبانی می کنند
....

با توجه به نقش بسیار مهم آن ها و با توجه به این که درد در نواحی بازتابی آن ها می تواند نشانه بیماری یا ضعف در آن ها باشد، بهتر است این نواحی را هر از گاه با فشار عمیق و محکم انگشتان کنترل کنیم و اگر دردناک هستند آن ها را مرتب تحریک کنیم تا درد رفع شود. 

یادمان باشد که بیماری از سیستم انرژی آغاز می شود و اگر بماند و درمان نشود مدت ها بعد، بعد مادی به خود می گیرد و تا آن زمان در پزشکی رایج قابل تشخیص نیست. بنابراین تشخیص و تحریک نواحی بازتابی در دست و پا می تواند تاثیرات پیشگیرانه ارزشمندی داشته باشد.

توضیح:
ناحیه کلیه ها در پشت تنه دست و پا و در میانه فاصله بین مفصل انتهایی انگشتان و چین مچ در دو سوی استخوان های انگشتان میانی واقع است.‏تقویت کلیه:

 ریزش مو یی که از ضعف کلیه ها ست

کف پاها نشانگر وضعیت کلیه هاست و سه حالت ممکن است :

1. اگر کف پا گرم است یعنی کلیه گرم است. با رنگ آبی روی نواحی کلیه در پشت دست خنک می کنیم و با لوبیای سفید تقویت
 
2. اگر کف پا سرد است یعنی کلیه سرد است. با رنگ قرمز گرم می کنیم و با لوبیای قرمز تقویت
 
3. اگر کف پا معتدل است یعنی کلیه معتدل است.

دو راه داریم

الف:
یک دست قرمز یک دست آبی و هر شب تعویض دست ها روی رنگ قرمز لوبیای قرمز روی رنگ آبی لوبیای سفید
 
ب:
رنگ نکنیم و لوبیای چیتی استفاده کنیم

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 21 دی1392
سوال

لطفا برای یبوست و بد مزاجی راهنمایی کنین. 


جواب:


یبوست اغلب به معنی کاهش فعالیت روده بزرگ است .گرما فعالیت را بیشتر می کند و کاهش گرما فعالیت را کم می کند.همانطور که آدم های گرم فعال و پرکارند و آدم های سرد گوشه گیر و خاموش

 برای فعال کردن روده بزرگ باید آن را گرم کرد و یکی از راه های گرم کردن استفاده از رنگ قرمز روی کانال روده بزرگ است
این کار را یک شب دست راست و یک شب دست چپ انجام بدهید
از ماژیک سی دی استفاده کنیدو رنگ بماند تا خود بخود پاک شود
نیازی به تکرار آن در طول روز نیست

راه های دیگر:

1. ماساژ مسیر روده بزرگ در کف دست در جهت دفع
2. گرم کردن "نقاط انرژی پایه" که بدن را گرم می کند
3. مصرف خاکشیر سه قاشق در یک لیوان آب جوش هر شب قبل از خواب
4. مصرف یک قاشق مربا خوری بارهنگ که ده دقیقه در نصف لیوان آب و نصف لیوان عرق نعنا جوشیده باشد هر شب قبل از خواب
5. استفاده از دانه سیب در مسیر روده بزرگ در جهت دفع در کف دست
6. فلش قرمز در مسیر روده بزرگ در کف دست در جهت تخلیه مواد

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 17 دی1392

 اين مجموعه را عناصر پنج گانه مي‌گويند.

كره زمين بر تعادل مابين اين 5 نيرو طي ميليونها سال زندگي خود برقرار بوده. عدم تعادل مابين يكي از اين 5 عنصر باعث مي‌گردد كه چند عنصر ديگر آنرا خنثـي كرده و بار ديگر تعادل و ادامه حيات را ممكن سازند.

منظور از چوب جنگل‌ها است كه وقتي جنگلها زياد مي‌شوند مثل دوران دوم زمين‌شناسي كه سرتا سر كره زمين را ميليونها هكتار جنگل فرا گرفت و همه چيز و همه جا شده بود سبز و اين تعادل بهم خورده بود. در چنين عدم تعادلي كه مدت كوتاهي بيش طول نمي‌كشد آتش‌سوزيهاي وسيع اتفاق مي‌افتد و چوب به خاك يا خاكستر بدل مي‌گردد. آب مخالف آتش مي‌باشد.

چرخه زير باعث مداومت زندگي كره زمين مي‌گردد. چوب مادر آتش و آتش فرزند چوب است. آتش مادر خاك است و خاك فرزند آتش. خاك مادر فلز است و فلز فرزند خاك و همين طور ادامه دارد. به جهت حركت توجه كنيد.

براي برقراري تعادل فقط رابطه مادر و فرزندي كافي نيست بلكه نيروهاي داخل دايره بايد فعال باشند.

 بعنوان مثال به فلش‌ها توجه كنيد. آب آتش را فرو مي‌نشاند و خاك درختان يا چوب را باور و تنومندمي‌كند.

به اين شكل توجه كنيد فلش‌ها دو طرفه است يعني تعادل نه تنها از طريق قانون مادر و فرزندي برقرار مي‌گردد بلكــه از طريق قواي دروني نيز امر تعادل محقق مي‌گردد.

چين مادر و مهد طب سوزني از پنج هزار سال پيش تا بحال بوده است. فصول چيني‌ها پنج مي‌باشد.

 تعادل فصـول براي كره‌زمين امري حياتي است.تعادل طبـق اصول عناصر پنج گانه در اينجا هم برقرار است. هم تعادل داخلي و هم قوانين مادرو فرزندي.

بدن انسان مهمترين و بهترين مثال در تعادل يعني سلامتي است كه مي‌توان با قوانين تعادل راجع به آن بحث كرد. از نظر طب چين بدن انسان از 12 عنصر مهم و اعضاي وابسته به آن تشكيل شده. اين 12 عنصر كه 6 عدد آن تو خالي به نام Fu و 6 عدد آن تو پر مي‌باشد كه بعنوان اعضاء Zang زنگ ناميده مي‌شوند.

اعضاي توخالي عبارتند از: معده ـ روده باريك ـ روده بزرگ ـ كيسه صفرا ـ مثانه ـ SJ.

اعضاي تو پر عبارتند از: قلب ـ طحال ـ كليه ـ ريه ـ كبد ـ پريكارد.

بعضي اين تقسيم‌بندي را به 5 عضو و 6 عضو يعني 11 عدد عضو انجام داده‌اند.

SJ و پريكارد اعضائي موهومي هستند. يعني وجودشان قطعي است ولي دليل علمي و آشكاري نمي‌توان پيدا كرد.

طحال در اينجا به معني غده لوزالمعده و مجموعه دوازدهه و خود طحال اطلاق مي‌گردد.

قلب يك عضو كاملاً عضلاني مي‌باشد ولي بعنوان يك عضو تو پر قلمداد شده. ريه و بافت ريوي چون يك دست است بعنوان يك عضو تو پر بحساب آمده است.

كليه‌ها با وجوديكه لگنچه را در مركز دارند معهذا باز بعنوان يك عضو تو پر بحساب آمده است.

به اين شكل توجه كنيد.

 وقتي مابين نيروهاي حيات كره زمين آنچنان تعادلي مي‌باشد آيا نبايد چنين تعادلي مابيـن اعضاء بدن انسان وجود داشته باشد.

در اين تقسيم ساز و كار هر عضو توپر در بالاي خط و هر عضو توخالي در پائين خط نوشته شده بين اعضاي تو پر و تو خالي روابط داخلي برقرار است و اصولاً يك قرابت وجود دارد. مثلاً در مورد كبد و كيسه صفرا كه كبد يك عضو ترشحي صفرا بوده و کیسه صفرا يك عضو غليظ كننده و انبار كننده مي‌باشد يا مثلاً كليه‌ها كه بايد ادرار را ترشح و مثانه كه آنرا در خود ذخيره مي‌سازد يا مثلاً طحال كه آن را شامل دوازدهه (اثني‌عشر) و پانکراس و خود طحال فرض كرديم شيرابه‌هاي هضمي خود را به داخل  GIترشح مي‌كنند (رابطه داخلي اعضاء توپر و توخالي) قلب عمده يونهاي حياتي خود را از روده باريك و جذب آن ناحيه‌اي مي‌گيرد.

رابطه داخلي ريه و روده بزرگ در جذب آب توسط كلونtransverse and ascendant colon  و تنظيم آب بدن در تنفس‌ها يادتان باشد اگر توضيح فيزيولوژيك كافي نيست بايد بدانيد كه اين تئوريها از پنج هزار سال پيش كه بشر تشريح نمي‌دانست بوجود آمده و عجيب آنكه در عمل و محاسبات درست در مي‌آيد ولي توجيه آن به زبان طب غرب حتي گاهي ممكن نيست.

همانطور که اطلاع دارید طب سوزنی در رابطه با ریاضیات و نجوم میباشد و لابد در همین رابطه دانشمندان بزرگ مثل ابو علی سینا  و ابو ریحان بیرونی دانش بزشگی نجوم و ریاضیات داشته اند.

1- درمان بیماریها چه ارتباطی با ریاضیات دارند؟

2- درمان بیماریها چه ارتباطی با نجوم دارد؟ حال که دایره 5 عنصر را شناختید و دانستید که عناصر(5Elements) پنج گانه این دایره بر اصل تعادل در جهان استوارند و سلامت در تعادل میباشد به جنبه ریاضی آن توجه کنید.یک بیماری قلبی را در نظر بگیرید (قلب وتابستان)

 از تابستان خطی به کمان روبرو می کشیم بطوریکه از یک فصل ما بین عبور نکند مثل این که از یک فصل مثل بهار عبور نکرده.

ضلع بعدی دوباره از تابستان به روبرو یعنی پائیز میکشیم اینک زاویه S روی تابستان تشکیل گردید. زاویهS   نود  درجه نیست اگر بود زاویه محاطی می شد حال در کمان روبرو می ایستیم و بداخل زاویه S نگاه می کنیم دست راست خوبست و دست چپ بد یعنی بیماری قلبی ، هر چه که هست از کمان عبور می کند. یعنی تابستان و تابستان دور را پشت سر می گذارد به پائیز می رسد در پائیز وضع قلب بهتر می شود ولی خوب نمی شود.

اگر در پائیز تنظیمات مربوط به قلب یعنی طب سوزنی روی بیمار انجام گیرد وضع بهتر می شود. بهتر از قبل می شود اگر تنظیمات طب سوزنی انجام نگیرد پائیز یعنی A  به زمستان وضع بیماری قلبی بدتر می شود تا به خود زمستان یعنی W برسد که بدترین وضع را دارد اگر چنین بیماری مرد که هیچ اگر نمرد و کار به فصل بهار بعنی Spring رسید اینک در این فصل درمان باید صورت بگیرد یعنی درمان واقعی بیمار قلبی در بهار است.

 مثال بعدی ش7 زاویه را روی تابستان دور بیاوریم. وقتی زاویه روی تابستان دور می آید.

یعنی بیمار مبتلا به مثلاً ناراحتی معده و یا کلاً بیماریهای Upper Gi می باشد.

نام زاویه L از Long summer  گرفته شده در اینجا بیمار مبتلا به ناراحتی معده از تابستان دور به سمت پائیز و سپس زمستان می آید اگر در زمستان تنظیمات طب سوزنی معده مثل این نسخه
Ren 12-13     spleen 4     stomach 36

انجام گیرد که خیلی کمک بزرگی است در واقع در زمستان وضعیت معده بهترین است اما هر چه بطرف بهار می رود خراب تر می گردد. اگر از بهار جان بسلامت برد ، فصل بعد یعنی تابستان فصل درمان واقعی آن می باشد.

برای اعضای دیگر مثل ریه و کلیه و کبد هر آینه با گذشت فصول به همین طریق رفتار می کنیم وضعیت اعضاء بیمار بدن را تنظیم و یا درمان می کنیم.

 شکل مسئله 1

مسئله 1: بیماری مبتلا به (frequency) میباشد ( هر لحظه نیاز به ادرار کردن پیدا می کند و هر بارچند قطره، پروستات وتنگی مجاری ادراری و عفونت ادراری هم ندارد)  . معین کنید :

     بهترین وضعیت و بدترین وضعیت روی کدام فصل است

    فصل تنظیم این عدم تعادل چه می باشد.

    فصل درمان واقعی آن با طب سوزنی کدام فصل است

    جواب مساله 1: بهترین فصل برای تنظیمات تابستان و بدترین فصل و بدترین وضعیت بیماری تابستان دور می باشد.

    

    مساله2: بیماری مبتلا به سیروز کبد و آسیت متوسط می باشد ، معین کنید بدترین فصلی که ممکن است مرگ وی فرا رسد.

 شکل مسئله 2

 

 

2- بهترین فصلی که باید در آن تنظیمات طب سوزنی انجام می گیرد (جواب در قسمت های بعدی)

 

 

( قانون مادر و فرزندی)

کبد مادر قلب و قلب فرزند کبد است .

قلب مادر طحال و طحال فرزند قلب است کبد و به همین ترتیب

با این قوانین این نتیجه گیریها پیدا می شود .

1- هر عضو بیماری در فرزند خودش بد نیست ( نه خوب ، نه بد )

2- هر عضو بیماری در دو فصل بعد خوب است و در این خوبی باید تنظیم گردد وگرنه از این که هست خراب تر می گردد

3- هر عضو بیمار گونه ای در 3 فصل بعد خراب تر می شود . مخصوصاً اگر در فصل تنظیم کاری برایش نشده باشد.

4- هر عضو بیمارگونه ای اگر از آخرین خرابی جان سالم بدر می برد ، در مادرش درمان واقعی است ، یعنی در چهارمین فصل، پنجمین فصل هم که خودش است ، با این قوانین طب سوزنی در درمان اورگانها می گوید:

الف) اگر عضوی بیمار است مادرش باید تقویت و درمان گردد . حالا اجازه بدهید کمی سنگین تر و تخصصی تر جمله را  بیان کنیم .

ب) اگر عضوی دچار ضعف است مثلاً به طور ساده قلبی که برادیکارد است باید اول مادرش را تقویت کرد ( مادر قلب کبد است )

- اگر عضوی بیداد می کند  مثلاً یک تا کیکاردی سرکش باید فرزندش را آرام کرد ( فرزند قلب طحال است )

- فنی تر بیان کنیم . تقویت مادر یعنی تقویت کبد ضمن سوزن زدن وگرداندن سوزن و همزمان بالا و پایین بردن و ما کسی بس شن در مثلاً    liver 3 است

آرام کردن فرزند در طحال کم کم سوزن را خارج کردن و دوباره تند فرو بردن در محل آکوپوینت spleen 4 است

تکنیک اولی تقویت Tonify است .

دومی بیرون آوردن Reduce است .

در تکنیک سوزن زدن یک حالت سومی هم وجود دارد که با آن Even  یعنی سوزنی را بزنیم روی pc6  و نه تقویت کنیم و نه Reduce  و بعد از 20 دقیقه خارج کنیم.

 حل مسئله دوم :

 

بیماری در کبد بهار است. شکل بالا

بدترین وضعیت سیروز و آسیت و نارسایی حاد کبد در پاییز است که ممکن است مرگ بیمار را به همراه داشته باشد . و بهترین فصل تنظیمات طب سوزنی برای وضع ناگوار کبد تابستان دور است .

- درمان بیماریها چه ارتباطی با نجوم دارد

موجودیت انسان در روی کره زمین به اثر گذاری 2 فاکتور اجرام بزرگ و اجرام نزدیک دارد . یعنی سنگینی و سبکی و نزدیکی و دوری به این ترتیب تئوری های طب سوزنی انسان را  در یکی از زوایای مثلثی می بیند که کره زمین است و زاویه ای که در ماه (جرم نزدیک ) و زاویه سوم آن را در خورشید جرم سنگینی و دوری می داند و زوایای  این مثلث ثانیه به ثانیه تغییر می کند . ولی جمع این سه زاویه همواره 180 درجه باقی می ماند .

چرا این مثلث ما بین انسان و کره زمین و عطارد و زهره قرار نمی گیرد.

دلیل:

عطارد و زهره اولاً جرم چندانی ندارند و اگر هم دارند دوری آنها از زمین شایستگی اثر گذاری را ندارند . و به همین نحو مریخ، کما اینکه مشتری غول منظومه شمسی جرم زیادی دارد . ولی از زمین بسیار دور است . اثر گذاریها مثل جذر و مد دریاها که به ماه (جرم نزدیک) بستگی دارد

پس اگر در زمانهای قدیم رمل و اسطرلاب می انداختند و ساعت خوب و ساعت بد را برای امپراتورها پیش بینی می کردند ، بر همین مبنا بوده است ، و نصیحت های طب سوزنی بر همین اصل به وجود آمده است که کتاب  نی جینگ قرآن طب سوزنی می گوید

1- حامله شدن در ساعت 12 شب به بعد بهترین است زیرا در این ساعت yan طلوع  می کند و بدنها قوی و پرانرژی می گردد در حالیکه هنوز yin برقرار است.

2- حامله شدن زن در زمانی که ماه full moon است . یعنی تمام قرص است بهترین است . زیرا بدنها پر از انرژی و قوی است و باز هم طلوع yan

3-  حامله شدن زن در زمانی که crescent  است یعنی هلال است بچه های احمق به وجود می آورد yin

به یک غلاف با قلا نگاه کنید . 2 یا 3 عدد دانه باقلا در وسط غلاف بسیار درشت بوده و چند باقلای ریز و نارس در سر و ته غلاف است حال به خواهران و برادران خود نگاه کنید کوتاه و بلند قد، زیبایی و تناسب آنها را با دانه های باقلای درون غلاف مقایسه کنید.

Yin و  Yan  دو نیروی طبیعی جهان بوده که به سیاهی و سفیدی ، گرمی و سردی ، روشنی و تاریکی ، بدی و خوبی اطلاق میگردد ، این دو نیرو اگر باشد حاصلضرب آن میشود

YAN بخش بر YIN  مساوی با Yan  بخش بر صفر   که این در وضعیتی است که yin که بدن میباشد از بین رفته باشد و yan  که روح باشد باقی است

 روح است ، yin بدن است . هر عدد بخش بر صفر می شود بی نهایت . بنابراین برای روح انسان فضا بی نهایت است و رسم جدول و معادله آنها به این شرح می باشد


- اصل yinو yan در طب سوزنی بر حسب زمان به شرح زیر می باشد

12 شب در حالیکه yin موجود است تاریکی yan طلوع می کند . yan جوان و قوی است

از 12 شب تا 6 صبح وضعیت yanوyin است .

از 6 صبح که روشن می شود تا 12 ظهر و وضعیت yan yan است .

از 12 ظهر تا 6 عصر وضعیت yin yan است

از 6 بعد از ظهر تا 12 شب وضعیت yin yin است

 می بیند که وضعیت yin yin بدترین وضعیت است و بدترین لقاح ضعیف و آسیب پذیرترین حالت است .

آیا می خواهید از 6 بعد از ظهر تا 12 شب صاحب فرزند سالمی شوید؟

بهترین ، رشیدترین و زیباترین ، سالمترین فرزند از زنی به وجود می آید که 28 سال داشته باشد و مردی که 32 سال داشته باشد .

 سیکل زمانی در زن 7 سال  است

سیکل زمانی در مرد 8 سال است

بنابراین برای زن هر 7 سال یکبار تکامل رشد پیدا می شود . مثلاً در 14 سالگی پریود( نواحی جغرافیایی معتدل) نه گرم مثل جنوب ایران .

و مرد هر 8 سال یکبار تکامل رشد پیدا می کند

طب سوزنی می گوید :

پایان سیکل تناسلی در زن و مرد با ضریب عمری 7

7×7=49 یعنی ضریب عمری در سیکل 7 ساله زن 49 ساله پایان عمر جنسی زن و شروع منوپاز است .

ضریب عمری7 در سیکل 8 ساله مرد 8×7=56 مرد در 56 سالگی پایان عمر جنسی وی فرا می رسد . دچار منوپاز می گردد . علائم یائسگی مرد ریختن موهای ساق پاها می باشد.

سندروم  منوپاز در مردان اثرات روحی کمتری دارد و در زنان اثرات روحی زیاد و گاهی خیلی زیاد دارد

درصد کمی از مردان و زنان استثنایی بوده و از این سن بالاتر می روند. عده زیادی از مردان هم بعد این دوران زیاد خالی بندی و اغراق میکنند  در حالی که خود نیز میدانند.

طب سوزنی می گوید مرد هر چه به پیری نزدیک می شود ،   yan deficiencyسردی بدن مرطوب تر ، مهربان تر ، و زن هر چه به پیری نزدیک می شود ،      yin deficiency  خشک تر گرگرفتگی و بدخلق تر می گردد .

طب سوزنی می گوید هر عضو از اعضای اصلی بدن 2 ساعت در 24 ساعت باید شدیداً آبیاری گردد . یعنی Qi یا انرژی بیوالکتریک ( آنچه را که طب غرب قبول ندارد) در آن به شدت جریان یابد ، به این ترتیب هر عضو ساعت به خصوصی دارد . این ساعت که در آن عضو Qi به شدت جریان می یابد . در واقع زمانی است که آن عضو در زحمت فراوان می باشد . مثلاً معده زمانش از 7 صبح تا 9 صبح می آید و بعد می رود . حال اگر صبحانه در ساعت 10 صبح صرف گردد . زمانی به معده فشار می آورد که آن انرژی آمده و رفته و اینها هستند مردمی که عمری را در ناراحتی معده به سر برده و صدها داروی شیمیایی معده را می خورند و نتیجه ای نمی گیرند .  2 ساعت زمان ریه از 3 تا 5 صبح می باشد . زیرا در این ساعات اکسیژن هوای اطاق کم می گردد و این همان زمانی است که Qi ریه می آید و 2 ساعت بعدی مربوط به روده بزرگ می باشد . یعنی از ساعت 5 صبح تا 7 صبح یبوست و مشکلات دفعی مدفوع از ساعت 11 صبح تا  1 بعد از ظهر زمان قلب بوده در جدول زیر زمان اعضاء ذکر گردیده است .

 

اما دو عضو بدن هستند که اندازه ی قاعده 2 ساعت دریافت Qi تبعیت نمی کند . یکی مغز است و دیگر رحم که اینها 24 ساعت Qi حیاتی را دریافت می نمایند . چرا که ممکن است در درون رحم مغزی کوچک در حال شکل گرفتن باشد .

اگر عضوی در زمان خودش طب سوزنی گردد ، مثلاًکبد که از ساعت 1 بعد از نیمه شب تا3 بعد از نیمه شب می باشد . بسیار موثرتر و مفیدتر خواهد بود . و این همان طب سوزنی زمانی می باشد که در درمان بیماریها مزمن و صعب العلاج انجام می گیرد . زیرا در این 2 ساعت آکوپونیت های کبد مثل liver 3 باز می باشد . و حتی می توان با یک سوزن درمان را آغاز کرد . ولی معمولاً مطب پزشکان طب سوزنی در ساعات فوق تعطیل می باشد. 

ارتباط درمان بیماریها را با نجوم (زمان) فصول و ریاضیات روشن گردید ؟

 در حالی که فیستول ادراری خود به خود بهبود میابد چه زحمات و چه درمانهایی جراحی و داروئی برای درمان یک فیستول ادراری urinary fistula انجام گرفت. و نتیجه ای نداد اما در فصل پاییز خود به خود در حالیکه درمانهایش رها شده بود بهبود یافت .

توصیه انجمن طب سوزنی ایران و ریاست محترم آقای دکتر رضا حشمت به متخصصان کشورمان این است که حداقل پیش بینی وضعیت بیماری بیماران خود را در فصول مختلف دایره 5 عنصر فرا گیرند .

تا جمله های آیه وار و قطعی به بیمار و صاحب بیمار نگویند که بعد خلاف آن ثابت گردد.

و در تعیین وضعیت آینده بیماران خود از کلمات، ممکن است ، شاید و احتمالاً استفاده کنند . همانطور که کتابهای درسی Text مثل شوارتز ، هاردی ، کمپل، میلر از این 3 کلمه بسیار استفاده می کنند .

حال به اين مثالها در مورد تعادل عناصر پنج‌گانه توجه بفرمائيد


بیماری در کبد وکیسه صفرا است

بیماری در کلیه و مثانه است

بیماری در قلب میباشد (Heart disease)

 بیماری در ریه یا روده بزرگ میباشد 


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 17 دی1392

ادویه جات و ترشی جات روانگردان -جوز هندی -گرز-زعفران

Psychedelic plants:


گیاهان روانگردان،گروهی از گیاهان هستند که دارای اثرات مخدری و روانگردان هستند از این دسته گروه ادویه جات روانگردان است
امروزه از لفظ ادویه SPICE بیشتر برای ماری جوانای مصنوعی استفاده می شود اما در ادویه جات طبیعی هم ما می توانیم مقدار زیادی از مواد روانگردان و مقوی قوای جنسی را پیدا کنیم

Myristica fragrans، جوز هندی Nutmeg  :

جوز یک ادویه معطر است که در پخت پز استفاده می شود جوز دارای مصارف پزشکی هم هست

ادویه جوز هندی در قرن 15 تا 17 به اروپا رسید و مورد توجه و علاقه اروپای ها قرار گرفت  درخت جوز از دسته گیاهان  Myristicaاست  که به عنوان درخت همیشه سبز در جزایر اندونزی یافت می شود
ماده اصلی روانگردان در جوز هندی ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ  myristicin است  که اثراتی مشابه با MDMA اکستاسی  دارد
جوز هندی در صورتی که با دوز زیاد مصرف شود  دارای اثرات توهم زا  است
جوز هندی در پزشکی  برای درمان تهوع  استفراع و اسهال مصرف می شود مصرف زیاد جوز می تواند سمی و کشنده باشد
جوز هندی دارای اثرات تقویتی  قوای جنسی است
 

فرمول شیمیایی ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ  myristicin


 
 
فرمول  شیمیایی اکستاسی MDMA
 
 

 خواص و اثرات  ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin :

 ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin  در درمان الزیمر افزایش و بهبود حافظ  درمان رماتیسم طاسی  وکچلی استفاه میشود

ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin  دارای اثرات روانگردان امپاتوژن است
ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin  در گیاه جعفری به مقدار زیادی وجود دارد و می توان از گیاه جعفری  را به جای جوز هندی استفاده کرد
مسله مهم و اساسی این است که گیاه جعفری دارای ﻣﯿﺮﯾﺴﺘﯿﺴﯿﻦ myristicin  است که دارای بوی زیاد باشد
طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه تهران مدت ها است جعفری های کشت شده در ایران بو ندارند

خواص غذایی و درمانی جوزهندی :

جوزهندی برای درمان و تسکین بسیاری از دردها مفید شناخته شده است. در طب سنتی، دانه و روغن جوزهندی را برای درمان بیماری‌های مربوط به اعصاب و سیستم گوارش تجویز می‌کنند.

درخت جوزهندی با نام علمی Myristica fragrans از جنس درختان همیشه سبز است. جوزهندی میوه‌ی درختی به همین نام است که مصرف آن به صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. هر دانه را از خارج، پوسته‌ی سختی به رنگ قهوه‌ای متمایل به خاکستری در برمی‌گیرد و شیارهای عمیقی دارد که با جدا کردن این پوسته، دانه‌ی آن ظاهر می‌شود.
دانه، سطحی چین‌خورده دارد و رنگ آن متمایل به خاکستری است. به طور کلی، جوزهندی در طولی حدود 5/2 سانتی‌متر و قطری حدود 5/1سانتی‌متر شکلی شبیه به تخم‌مرغ دارد.
آن چه جوزهندی را به یکی از طعم‌دهنده‌ها و ادویه‌های پُرمصرف در غذا، به خصوص در مناطق گرمسیری، تبدیل کرده است، عطر و بوی تند و مطبوع آن است.
صرف‌نظر از نقش جوزهندی به عنوان ادویه در غذا، این دانه خواص غذایی و درمانی بسیاری نیز دارد؛ جوزهندی منبع خوبی از ویتامین‌ها، املاح معدنی، اسیدهای آمینه، روی، آهن،‌ مس، کلسیم،‌ ژرمانیوم، فلاوونوئیدها و بسیاری مواد مفید دیگر است.
مخلوطی از چند قطره روغن جوزهندی و عسل حالت تهوع، سوءهاضمه و اسهال شدید را درمان می‌کند
در گذشته، خردشده دانه‌های جوز را به عنوان طعم‌دهنده به بسیاری از غذاها می‌افزودند. همچنین برای برطرف کردن مزه نامطبوع داروها، آن را به تنتورها اضافه می‌کردند. خواصی از جمله هضم‌کننده غذا، ضدنفخ، ضددرد، محرک، ضدمیکروب، مقوی معده و ضداسپاسم (دل‌درد) برای آن قائل بوده و هستند.

امروزه از این دانه استفاده بسیار زیادی می‌شود و آن را در بسیاری از کشورها در انواع نوشیدنی‌ها، کیک‌ها و شیرینی‌جات و حتی انواع سوپ‌ها می‌ریزند. حتی اسانس آن در صنایع عطرسازی و آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. دانه‌های جوز دارای روغنی هستند که با روش فشردن از آن جدا می‌شود و به نام کره جوز هندی شهرت دارد. این کره به صورت نیمه جامد و به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز و با طعم و بوی جوز است.

آرام‌کننده درد معده:

برای درمان قولنج روده، جوزهندی را امتحان کنید چرا که سال‌ها برای درمان سوءهاضمه، اسهال و باد روده مصرف می‌شده است.
گیاه‌شناس معروف، آندرو گدرت، نویسنده کتاب «درمان بیماری‌های گوارشی» در این‌باره می‌گوید: اسانس و سایر ترکیبات شیمیایی که در جوزهندی پیدا شده به فرد کمک می‌کند تا دستگاه گوارشش منظم کار کند. برای بهبود هضم، مقداری (نباید از نصف قاشق چای‌خوری بیشتر باشد ـ چرا که مصرف مقدار زیاد جوز موجب تهوع می‌شود) جوزهندی را در یک کاسه شوربای آرد جو ریخته و به مدت چند هفته هرروز صبح میل کنید.

مسکن دندان‌درد:

روغن جوزهندی مانند روغن دانه میخک سالیان سال برای درمان دندان‌درد و درد لثه مصرف می‌شده است. سارا اسنو، نویسنده کتاب «زندگی تازه» در این‌باره می‌گوید: «سعی کنید یک یا دو قطره از روغن جوزهندی را روی لثه بمالید. روغن جوزهندی را می‌توانید از عطاری‌ها تهیه کنید.
فایده دیگر روغن جوزهندی: تحقیقات نشان داده است که ترکیبات روغن جوزهندی به مبارزه باکتری‌های دهان و دندانی می‌رود که موجب ایجاد حفره در دندان می‌شوند.


لکه‌ زدایی از پوست:

جوش‌های چرکی در حال ظهور را با این داروی خانگی، از بین ببرید: در یک کاسه، مقداری جوزهندی را با شیر ترکیب کنید تا به شکل خمیری ضخیم درآید، کرم به دست آمده را روی قسمت مورد نظر پوستتان قرار دهید، کرم باید چند دقیقه روی جوش بماند، پس از گذشت زمان کافی، ان را تمیز کنید. گفته می‌شود که جوزهندی، خاصیت ضد التهابی دارد که همراه با شیر غنی از ویتامین، پوستی لطیف و شاداب را به شما هدیه خواهد کرد.


تسهیل‌کننده خواب:

در صورتی که هنگام بستن چشم و خواب با مشکل مواجه می‌شوید، یک فنجان شیر داغ را با جوزهندی مخلوط کرده و میل کنید. شیر حاوی تریپتوفان، اسید آمینه‌ای است که به سروتونین برای ترویج خواب در بدن تبدیل می‌شود.
جوزهندی موجب می‌شود که اثر سروتونین در بدن طولانی‌تر باقی بماند (بنابراین در مغز به مدت طولانی‌تری می‌ماند).


دیگر خواص جوزهندی:

* التهابات و دردهای مفصلی و رماتیسمی با مصرف خوراکی جوزهندی و همچنین ماساژ موضع با روغن آن تسکین می‌یابد.
* جوزهندی به حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.
* برای کاهش علائم آلرژی نیز می‌توانید جوزهندی بخورید.
* سیستم قلبی، عروقی را تحریک می‌کند و برای حفظ سلامت قلب مفید است. همانند میخک، جوزهندی دارای ترکیبی به نام «یوجینول» است که برای قلب مفید می‌باشد.
* به گزارش «ehow» در طب چین توصیه شده است که برای رفع معده درد و التهاب یا سوءهاضمه 3 تا 5 قطره این روغن همراه با یک قاشق غذاخوری عسل به طور ناشتا میل شود.
تحقیقات نشان داده است که ترکیبات روغن جوزهندی به مبارزه باکتری‌های دهان و دندانی می‌رود که موجب ایجاد حفره در دندان می‌شوند
* بی نظمی و درد قاعدگی را رفع می‌کند.
* تقویت کننده ذهن است. بدن را آرامش می‌دهد و سبب افزایش گردش خون می‌شود.
* روغن آن از جمله ترکیبات مهم بیشتر داروهای تسکین دهنده سرفه است. ضمن این که در درمان سرماخوردگی نیز موثر است.
* برای درمان آسم مفید است.
* اضطراب و افسردگی را رفع می‌کند.
* عفونت و بیماری‌های کلیه‌ای را درمان می‌کند.
* خاصیت ضد باکتریایی و ضدعفونی کننده دارد که برای رفع کدری، چربی و چین و چروک پوست مفید است.
* به نقل از «Ask.com» ماده‌ای به نام مایریستیسین (Myristicin) موجود در آن آنزیم‌های موجود در مغز را که در بروز بیماری آلزایمر موثر است از بین می‌برد و برای بهبود حافظه مفید است.
* مصرف مقدار کم آن نفخ معده را کاهش می‌دهد، به هضم غذا کمک می‌کند و اشتها را بهبود می‌بخشد.
* در شل کردن عضلات موثر است.
* مخلوطی از چند قطره روغن جوزهندی و عسل حالت تهوع، سوءهاضمه و اسهال شدید را درمان می‌کند.
* در طب هومیوپاتی، برای معالجه اضطراب و افسردگی به کار برده می‌شود.
* در طب چینی برای درمان بیماری‌های کبد استفاده می‌شود. تقویت کننده کبد است و سموم کبد را دفع می‌کند.
* برای کنترل آکنه، 2 تا 3 دانه جوزهندی آسیاب شده را با کمی شیر مخلوط کنید تا به شکل ضماد دربیاید. پس از شستن صورت با آب ولرم و خشک کردن، ضماد را به صورت بمالید و پس از 2 ساعت ابتدا با آب ولرم و سپس برای بستن منافذ با آب سرد بشویید. این ضماد به عنوان اسکراب برای رفع جوش استفاده می‌شود.
* برای تسکین علایم سرماخوردگی با کمی آب، آرد و پودر جوزهندی ضمادی تهیه کنید و روی پارچه کتان بمالید و روی سینه قرار دهید.
* خستگی مفرط و استرس را رفع می‌کند و قدرت تمرکز را افزایش می‌دهد.
مصرف مقدار کم آن نفخ معده را کاهش می‌دهد، به هضم غذا کمک می‌کند و اشتها
را بهبود می‌بخشد
* برای تسکین درد مفاصل، عضلات، آرتریت، زخم و التهاب کمی از روغن آن را روی موضع بمالید.
* مصرف آن مانع بروز سنگ کلیه می‌شود.
* برای بهبود بخشیدن به سیستم گوارشی کمی پودر جوز هندی را روی صبحانه خود بپاشید.


زیاده‌روی نکنید:

نکته آخر این که نباید در مصرف این گیاه زیاده‌روی کرد چون اسانس دانه دارای مواد محرکی است که مصرف مداوم و زیاد آن باعث اختلالات قلبی، تند شدن حرکات قلب، سرخی صورت، سردرد و نوعی مسمومیت می‌شود. این موضوع در سال‌های اخیر مورد تحقیق و تایید قرار گرفته و یکی از ترکیباتی که باعث این مسمومیت می‌شود به نام میریستی‌سین شناسایی شده است. بنابراین اگر از خواص این گیاه مطلع شدید، در مصرف آن زیاده‌روی نکنید و همیشه حد اعتدال را نگه دارید.
علاوه بر این مصرف زیاد آن سبب ایجاد مشکل در بخش کنترل احساسات در مغز شده و پس از مصرف بیش از حد، احساس نشاط به همراه سستی و رخوت در انسان پدید می‌آورد که شبیه نوعی مسمومیت است. 
 
 
لیست دیگر ادویه جات روانگردان Psychedelic plants:

Mace گرز

Saffron زعفران


Acorus سوسن اصغر L.
فلفل دلمه annuum L.
. Kaempferia galanga L
Levisticum officinale
Myristica fragrans Houtt.
مقدس ریحان L.
Petroselinum crispum
پایپر angustifolium
پایپر betle L.
پایپر nigrum L.
زنجبیل

 چرا مردم هندوستان احساساتی و ایرانی ها بی احساس شدند :

چرا هندی ها الکی خوش هستند ؟

شاید مهمترین عامل احساساتی بودن هندی ها را  می توان در نوع تغذیه انها دانست
روغن دارچین وفلفل .جوزهندی وجعفری  و اکثر گیاهانی که مردم هندوستان در رژیم غذایی سنتی خود استفاده می کنند سرشار از موادی مشابه با اکستاسی است
اما موادی مشابه به اکستاسی در انها وقتی در روی مغز انسان اثر می کند که انزیم های خاصی در کبد غیر فعال شود
کافی است شما کمی  دارچین را با جوز هندی یا جعفری  را   بخورید در بدن شما ماده ای مشابه با MDMA تشکیل می شود که احساسات شما را به قلیان در می اورد

اکثر  ادویه جانی  که هندیان در رژیم غذایی خود استفاده می کنند انزیم های  CYP1A2، CYP2A6 را در کبد غیر فعال می کند
این انزیم ها که مسئول از بین بردن اثرات  مواد  امپاتوژن (برانگیحتن احساسات )  در گیاهان هستند  به علت عدم فعالیت باعث می شود که خوردن اغذیه حاوی روغن های گیاهی در روی مغز انسان اثراتی مشابه با مواد مخدر روانگردان اکستاسی ایجاد کند
شاید به همین دلیل است که اکثر گیاه خواران نیز دارای طبعی ارام و شاد هستند
از زمانی که رژیم غذایی ایرانی ها از غذا های چرب (فسنجون ) به همراه سبزیجات  به فست فودها  تغییر یافت دیگر ان مهر محبت بین افراد خانواده و جامعه نیز از بین رفت.

شما چه فکر میکنید؟

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 15 دی1392
 کبد عضوی است که مانند یک خدمتکار بدن شما را پاک نگاه می دارد. وظیفۀ کبد زدودن سموم و همینطور هماهنگ کردن سیستم داخلی بدن است. مواد غذایی امروزی، آلاینده های زیست محیطی و وابستگی های روزافزون مردم به محصولات بهداشتی و استفاده از آنها در ورود سموم اضافه به کبد ما نقش مهمی را ایفا می کنند. به همین دلایل باید برای پاکیزه نگاه داشتن این عضو حساس به طور کامل و به طبیعی ترین و موثر ترین وجه کوشا باشیم. هیپوتالاموس، پس از دریافت اطلاعات از اعصاب آوران، علائمی را برای حفظ هم ایستایی یا هومئوستازی به اندام های محیطی از جمله کبد ارسال می نماید. مغز از دو راه می تواند این سیگنال ها را به اندام های محیطی مانند کبد برساند. یکی از این راه ها به وسیلۀ تحریک اعصاب خودکار یا اتونوم و آزاد سازی هورومون ها از غدد هیپوفیز برای تحریک سیستم عصبی خودکار در کارکرد کبد است.
 در کبد بسیاری از اعصاب حاوی انتقال دهندۀ عصبی کلاسیک نورآدرنالین و استیل کولین و نوروپپتید است که توزیع آنها در کبد وابسته به نوع آنهاست. تصور می شود که برخی از این اعصاب در تنظیم کارکرد کبد و همچنین اثرات همودینامیک دخالت دارند. وظیفۀ کبد پاک کردن خون و حذف مواد سمی که از خوردن غذا، استنشاق هوای کثیف و آلودگی هایی که از طریق تماس پوست وارد بدن ما می شود، است. استرس های فیزیکی و روانی نیز می توانند فشار قابل توجهی را به کبد ما وارد کند وباعث کارکرد نامناسب این اندام مهم در بدن ما گردد.


دکتر «کارل مارت» از مرکز پزشکی انتگرال داو، این گونه توضیح می دهد: "هزارن سیستم آنزیمی که تقریبا مسئول تمامی فعالیت های بدن است در کبد ساخته می شود. کارکرد درستِ چشم ها، قلب، غدد تناسلی، مفاصل و بسیاری از اعضای دیگر با فعالیت صحیح کبد ارتباط دارند. اگر فقط کبد یکی از این سیستم های آنزیمی که به شدت مورد نیاز بدن است را درست انجام ندهد باعث بروز اختلالات متابولیک و کارکرد نامناسب کل بدنِ انسان می شود."
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 12 دی1392
       طبیعت هندوانه: هندوانه دارای طبیعتی در اول درجه ی دوم، سرد و در آخر آن، تر است
       بهترین نوع هندوانه: بهترین نوع هندوانه، رسیده شیرین شاداب شکننده بی ریشه است.

       خواص کلی هندوانه: هندوانه میوه ای تابستانی با خواص منحصر به فرد است:

 • هندوانه، مولد خون رقیق است. بنابراین برای کسانی که خون غلیظ دارند، مناسب است.
 • هندوانه مولد بلغم شیرین است که برای تعدیل مزاج بدن بسیار مفید است.
 • هندوانه برای تعدیل مزاج افرادی که در معده و کبدشان صفرا تولید می شود، بسیار مناسب است؛ به خصوص برای افرادی که صفرای تولید شده در معده شان از نظر کیفیت، ردیء(نامناسب و بیماریزا) و از جهت کمیت، زیاد است. همچنین استفاده از هندوانه برای تعدیل مزاج افرادی که دارای بدنی لاغر، خشک و مزاجی گرم اند، به مراتب بهتر از تعدیل مزاج آنان به وسیله ترشی ها و مقطعات است. زیرا در استفاده از ترشی ها برای تعدیل مزاج، احتمال بروز ضعف در عصب معده وجود دارد؛ در حالی که در تعدیل مزاج به وسیله هندوانه این احتمال وجود ندارد.
 • هندوانه در کل یک رطوبت دهنده مناسب است و در صورت توجه و رعایت آنچه در بخش مضرات هندوانه آمده است، می توان آن را برای مدت طولانی بدون دغدغه مصرف نمود.

       بهترین وقت خوردن هندوانه: برای آن که از خواص هندوانه بیشترین استفاده و کم ترین ضرر را ببریم            لازم است، بدانیم که بهترین اوقات مصرف آن چه وقت است. حکما، اعتقاد دارند که بهترین وقت خوردن       هندوانه، بین دو وعده غذایی است. منظور از این جمله آن است که وقتی غذای اول از معده منحدر شده باشد یعنی عبور کرده باشد، بهترین وقت خوردن هندوانه است. زیرا خوردن هندوانه بلافاصله پس از خوردن غذا باعث فساد هضم است. همچنین ناشتا خوردن هندوانه مضر است به خصوص زمانی که هوا گرم، و عطش، بسیار غالب باشد.


     مضرات هندوانه و نحوه اصلاح آن ها:

     هندوانه با تمامی خواصی که دارد، خوردنش برای برخی از افراد مضر است:

 • کسانی که در سِپُرز یا طحالشان مشکلی دارند در مصرف هندوانه باید احتیاط کنند. این افراد چنانچه بعد از خوردن هندوانه در سمت چپ شکمشان ( محل طحال ) احساس نفخ یا درد کنند، یا نوعی تیرگی در رنگ بدنشان مشاهده نمایند، یا در صُلبیه یعنی سفیدی چشمانشان کدورت و تیرگی ایجاد شود؛ باید بدانند که هندوانه برای آنها زیانبخش است. بر این اساس، این افراد باید از مصرف هندوانه خودداری کنند، در غیر این صورت نه تنها نفعی نمی برند بلکه دچار زیان می شوند.
 • خوردن هندوانه برای افراد باردالمزاج و کسانی که دارای معده سرد هستند، مضر است. زیرا هندوانه سبب ازدیاد سردی در بدن یا معده می شود و خطر ضعف هاضمه را به دنبال دارد. ضعف هاضمه نیز به نوبه خود مسبب بسیاری از بیماری ها به خصوص ضعف نیروی جنسی و درد مفاصل در افراد باردالمزاج است. این دسته از افراد یا باید از خوردن هندوانه خودداری کنند یا حتما آن را با یکی از مصلحات مانند گلقند، عسل، قند و... میل کنند تا مضرات ناشی از مصرف هندوانه را به حداقل برساند. باز هم توصیه می کنم این دسته از افراد لازم است به دقت، علایم گفته شده را در خود مورد بررسی قرار دهند تا در صورت مشاهده فورا مصرف هندوانه را ترک کنند و به درمان ضررهای ناشی از مصرف هندوانه اقدام کنند.

      هندوانه ضد حرارت خون و صفرا:

      در کتاب میزان الطب که تالیف حکیم محمد ارزانی است درباره حرارت چنین آمده:

       "بدان که حرارت را به پارسی گرمی گویند و نشان گرمی: غلبه تشنگی، سوزش و زردی یا سرخی      عضو،   از  سردی راحت یافتن"

    این علایم در صورتی است که حرارت غالب بر بدن نوعی سوء مزاج گرم ساده باشد. لیکن اگر سوء مزاج،    مادیِ دموی یا مادیِ صفراوی باشد، علایم دیگری هم در بدن پدیدار می شود.

    علام سوء مزاج مادیِ خون: اگر سبب حرارت زاید در بدن سوء مزاجِ مادی خون باشد، علایم زیر در فرد پدیدار می شود:

 • گرانی سر
 • خمیازه ( فاژه )
 • پینکی ( چرت )
 • کندی حواس
 • شیرینی دهان
 • سرخی رنگ بدن
 • سرخی زبان
 • دمل و بثره
 • خون آمدن از بن دندان یا بینی
 • کسل و کاهلی
 • درد اعضاء

این تغییرات در خلط خون ممکن است به سبب یکی از علل زیر به وجود آید:

 1. مقدار خون از حد اعتدال بیشتر شود.
 2. قوام خلط خون بیشتر شده باشد و به اصطلاح خون غلیظ شود.
 3. قوام خلط خون کمتر از حد متوسط آن شده باشد. یعنی رقیق شود.
 4. خلط خون دچار عفونت شود.

توجه: ممکن است خلط خون، بدون عفونت گرم شود. این تغیُّیرِ خود به خودی در درون خون به واسطه نوعی کیفیت غالب بر آن به وجود می آید. مانند آن که فرد مدتی در هوای گرم یا زیر آفتاب مانده باشد و به سبب آن، خون بدن گرم شود.

در مواردی که خلط خون دچار حرارت شود، به تعبیری "به جوش آمدن خون" گفته می شود. در چنین مواردی مصرف هندوانه باعث تسکین جوشش و حرارت خلط خون می شود. زیرا هرچه که دارای طبیعت سرد باشد، ضد حرارت است. مانند تخم کاسنی، تخم کاهو، تخم گشنیز، گل سرخ، آب لیمو، سکنجبین، شربت عناب، شربت صندل و شربت کدو.

علائم سوء مزاج مادی صفراوی: خلط صفرا یکی دیگر از خلط هایی است که اگر از حال طبیعی خارج شود و به اصطلاح سوء مزاج صفراوی پدید آورد، علایم زیر را در بدن نمایان می کند:

-          زردی رنگ بدن، زبان و زردی چشم

-          تلخی دهان

-          خشکی و درشتی زبان

-          خشکی بینی

-          تشنگی مفرط

-          ضعف اشتهای طعام

-          غثیان (تهوع)

-          قُشَعریره (لرز)

صفرا خلطی است که از خلط خون رقیق تر، سبک تر و گرم تر است. خلط صفرا برای آن که خون را به تمامی مجاری تنگ برساند، همراه آن در بدن جاری می شود. از سویی برای آن که قادر به نفوذ در مجاری ضیق(تنگ مثل مویرگ) باشد، نیاز به کمی حدَّت دارد. حدَّتِ طبیعی صفرا، برای بدن مشکلی ایجاد نمی کند. اما وقتی صفرا بیش از حد گرم می شود. حِدًّتش افزایش می یابد و شخص در بدنش احساس وَخز و نخز[1] می کند. این کار برای فرد احساس ناراحت کننده ای پدید می آورد.

هندوانه با تسکینی که در حرارت صفرا ایجاد می کند، باعث می شود تا حِدَّت آن نیز شکسته شود و فرد را از اذیت آن خلاصی بخشد. برای دفع صفرای زاید در بدن به جز هندوانه، می توان از داروهایی که در تسکین حرارت خون گفته شد استفاده کرد.

تعلیم: در صورتی که بخواهد تبرید یعنی سردی رسانی هندوانه را افزایش دهند، باید هندوانه را همراه شکر مصرف کنند.

هندوانه و تمرهندی

مصرف برخی مواد با هندوانه سبب بهبود اثربخشی بیشتر یا بهتر هندوانه در بدن می گردد. از جمله مواردی که برای افزودن به هندوانه مفید است، تمرهندی است.

کلیه مسهل ها دارای طبیعت گرم هستند. اما در این رابطه تمرهندی یک استثناء به شمار می رود. از آنجا که تمر هندی مسهل خلط صفرا است، اخلاط آن با هندوانه سبب می شود به عنوان داروی شفابخش در درمان بیماری های ناشی از افزایش صفرا به شمار آید. از جمله این بیماری ها، بیماری حِکه و جرب است.

هندوانه و سکنجبین

 • کسانی که در معده شان خلط صفرا غالب است، نباید هندوانه را بدون سکنجبین میل کنند. زیرا هندوانه به خاطر لطافتی که دارد، به صفرا تبدیل می شود و بر مشکلات فرد می افزاید. اما خوردن هندوانه با سکنجبین مانع از تبدیل هندوانه به خلط صفرا می شود.
 • وقتی مجاری بدن فردی به هر دلیلی به طور کامل یا ناقص بسته می شود، در واقع مبتلا به سُدِّه شده است، سُدِّه موجب بروز اختلالاتی در افعال اندام های درگیر یا اندام هایی که با آن مجاری مرتبط هستند، می شود. باز کردن مجاری بسته شده توسط سُدِّه را تفتیح می گویند و دارویی که باعث باز شدن سُدِّه شود، مُفَتِّح نام دارد. هندوانه وقتی با سکنجبین مخلوط شود، در بدن به شکل یک داروی مُفتِّح عمل می کند و با خاصیت تفتیحی که پیدا می کند، باعث باز شدن راه بندان ها می شود.
 • مصرف هندوانه با سکنجبین در افزایش ادرار بسیار موثر است. از این خاصیت برای دفع سنگ های دستگاه ادراری استفاده می شود.
 • مصرف هندوانه با سکنجبین در درمان بیماری یرقان نیز کاربرد دارد. زیرا از یک طرف باعث بازشدن سُدِّه مجاری صفراوی می شود، و از سوی دیگر صفرای زیادی را از طریق ادرار از بدن خارج می کند. در نتیجه، عوارض یرقان مانند حرارت که گاهی به حد تب می رسد نیز به این ترتیب کاهش می یابد و در بسیاری از موارد برطرف می گردد.
 • مصرف هندوانه با سکنجبین باعث اخراج اخلاط سوخته از بدن می شود. وقتی این اخلاط از بدن خارج شوند، فرد احساس نشاط بیشتری می کند. اخلاط سوخته بیماری های بسیاری در بدن به وجود می آورد. از جمله افکار بد و ایجاد سوءظن بدون دلیل، بدی رنگ پوست، حالات غیرقابل توصیف جسمانی و نفسانی که بسیار آزاردهنده هستند.
 • مصرف هندوانه با شیرخشت نیز یک داروی تب بر در تب های گرم به خصوص تب های صفراوی به شمار می آید.

هندوانه و بیماری های سوداوی:

پس از بیان اثرات مفید هندوانه در درمان بیماری های ناشی از خلط خون و صفرا، وقت آن است که به اثرات مفید هندوانه در بیماری های سوداوی بپردازم.

همان گونه که می دانید خلط سودای طبیعی، دُرد یا رسوبِ خون به حساب می آید. این خلط از جهت قوام و وزن از همه خلط ها غلیظ تر و سنگین تر است. دارای رنگی تیره است و به همین سبب نامش را سودا یعنی سیاه نهاده اند.

مصرف هندوانه باید با توجه و رعایت اموری که در بخش مضرات هندوانه بیان شد، انجام پذیرد تا به درمان بیماری های سوداوی کمک کند. از جمله خوراکی هایی که در بیماری های سوداوی اثرات قابل توجهی از خود بروز می دهند، خوردن هندوانه با شیر است. کشور هندوستان دارای جمعیت کثیری از مبتلایان به بیماری های سوداوی است. مردم این کشور به خاطر نوع تغذیه و مصرف زیاد ادویه تند مانند فلفل، استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری های سوداوی دارند. زیرا ادویه تند باعث افزایش حرارت در خون و سایر اخلاط می شود و همین امر مقدمه سوختن اخلاط و تبدیل آنها به سودا را فراهم می کند. اما حکمای آن خطه، از دیرباز، برای این مشکل چاره اندیشی کرده اند. آنها فرهنگ مصرف هندوانه با شیر را در این کشور رایج کرده اند. زیرا با توجه به وفور و ارزانی هندوانه در این کشور و در دسترس بودن آن در طول سال، تدبیری کارآمد و ارزان را در اختیار مردم قرار داده اند. در عصر حاضر علیرغم هجمه فرهنگ غربی و تضعیف فرهنگ بومی در این کشور، هنوز هم مصرف شربت شیر و هندوانه طرفداران بسیاری دارد و یکی از اشکال رایج کسب و کار مردم هند محسوب می شود.

مربای پوست هندوانه

از پوست هندوانه با عسل و شکر، مربا تهیه می کنند. برای تهیه مربای هندوانه باید به دستور زیر عمل شود:

قسمت سبز رنگ پوست هندوانه را بتراشند. سپس آن را به قطعات دلخواه ببرند. مقداری آهک را در آب حل کنند و بگذارند تا آهک ته نشین شود. آب صاف روی آن را بردارند و بر قطعات پوست هندوانه بریزند. بعد از ساعتی که پوست هندوانه خوب سخت شد، آن را چندین بار با آب خالص بشویند. سپس پوست هندوانه را با مقدار مساوی عسل و شکر بپزند تا قطعات پوست هندوانه مانند مربای بالنگ شفاف و شیشه ای شود و شربت آن به حد قوم برسد.

خواص مربای هندوانه

مربای پوست هندوانه، در تقویت هاضمه داروی مفیدی است. همچنین از مربای پوست هندوانه در درمان بیماری های زیر استفاده می شود:

بَرَسام: حکیم محمد اعظم خان در کتاب اکسیر اعظم، بیماری برسام را چنین توصیف می کند:

" ورمی حادست در حجابی که مابین معده و کبد حائل ست و به قول بعضی در حجابی که میان آلات غذا و آلات تنفس فاصل ست"

وی در این رابطه در بخش "حُمَّیات" یعنی تب ها، چنین می گوید:

"برسام اسم ورم غشای صدر و اضلاع و عضلات باشد و تابع او تب با سرفه و ضیق النفس باشد که آن را حُمّایِ بَرَسامیِّه گویند"

وسواس: در فرهنگ لغات نفیسی درباره وسواس چنین آمده است:

"اندیشه بد و نااستواری و سرگردانی و دو دلی در کارها و شک و شبه در عبادات و اوامر مذهبی خصوصا در پاکی و ناپاکی و طهارت و نجاست و آنچه شیطان در دل افکند."

البته وسواس، در طب حالاتی از مالیخولیا به شمار می آید.

بُهرِیُبسی: نوعی بیماری ریوی است که بیمار در حال استراحت نیز مانند کسی است که دویده است یعنی تنفسش پی در پی و متواتر است.

ضعف معده ای که ناشی از خلط صفرای کُراثی باشد.

منابع:

مخزن الادویه

خلاصه الحکمه

نویسنده :محمد عبادیانی

 

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 12 دی1392
یکی از مسائل مهمی که در همه اعصار گریبانگیر انسان بوده است موضوع خشم و پرخاشگری است. درارتباط با این پدیده اندیشمندان نظریات گوناگونی ابراز کرده اند . برخی آن را سرشتی و بعضی دیگر آن را اکتسابی قلمداد کرده اند.جهت کنترل این پدیده روشهای زیادی ذکر شده است .

این مقاله به شکل مختصراین موضوع و برخی روشهای کنترل آن به ویژه کنترل پرخاشگری به روش طب سوزنی را مورد بررسی قرار می دهد .

پرخاشگری نوعی رفتار آگاهانه و عمدی با هدف صدمه زدن جسمانی یا روانی به خود یا دیگری است که می تواند به دوشکل « پرخاشگری وسیله ای بدون هدف درد و رنج» مثل آسیب رساندن به بازیکن تیم حریف در مسابقات ورزشی و « پرخاشگری خصمانه با هدف اعمال درد و رنج » مثل توهین ، ناسزا وکتک کاری نسبت به خودیا دیگری دیده شود.

نظریات پرخاشگری

گروهی از اندیشمندان همانند فروید و لورنس پرخاشگری را فطری ، سایق ، دارای نیروی نهفته در انسان و باانرزی هیدرولیکی به شمار می آورند . اما فروید پرخاشگری را منفی ولی لورنس آن را مثبت جهت حفظ حریم و باقی ماندن حیوانات به شمار می آورد به نظر آنان می توان از طریق ورزش و بازی میزان پرخاشگری را مهار نمود .

   برخی آن را با دلایلی چون تغییرات زیست شناختی آزاد سازی گلوکز - افزایش ترشح کورتیزول - سرعت تنفس و گردش خون - دفع سریع عرق و ادرار - ورود خون بیشتر به اندامها -کروموزوم y اضافی در برخی افراد و حجم کمتر سروتونین و نوراپی نفرین بیشتر در خون دارای پرخاشگری زیاد - ایجادپرخاشگری با تحریک هیپوتالاموس مغز جانورانی مثل گربه - دشمنی فطری برخی و شکار بدون آموزش جانوران - آزمایشات پرخاشگری را یک واکنش طبیعی در برابر ناکامی ، ذاتی می خوانند و بعضی نیز با شواهدی مانند اگر پرخاشگری ذاتی برای انسان محسوب شود ، بسیار مخرب بوده به آن مجوز داده و قابل کنترل نیست- دشمنی فطری جانوران از آموزش والدین حیوانات است . - وجود کروموزوم y باعث اندام تنومند گشته و گاه باعث جذب برخی ازآنان در شبکه های مزدور و آدمکش می شود - تحریک هیپوتالاموس مغز موجب ، واکنش پرخاشگری در برابر حیوانات ضعیف تر و واکنش ترس و فرار در برابر حیوانات قوی تر می گردد- در انسان حالت پرخاشگری ناشی از شناخت فرد از مفاهیم توهین آمیز است - بنظر بندورا پرخاشگری جنبه تقلیدی داشته و از راه مشاهده حاصل شده - در برخی نقاط جهان پرخاشگری وجود نداشته و آیین پتلاچ و در برخی از قبایل شعر خوانی انجام می دهند- بنا برآزمایشات فرضیه ناکامی - پرخاشگری ، پرخاشگری تنها نتیجه ناکامی نبوده و می توان روش های از بین بردن مانع ، دور زدن هدف، نامطلوب ارزیابی کردن هدف ، عوض کردن هدف و به کار بردن مکانیسم های دفاعی را مشاهده نمود . و نیزرسانه ها باپرداختن به موضوعات مهیج تر پرخاشگرانه جهت جذب مخاطب بیشتر - کم کردن حساسیت به موضوع پرخاشگری - توجه کمتر به وجودآرامش امنیت و بهداشت روانی لازم در بسیاری از نقاط - پرداختن دائم آتش افروزی های جنگ و قتل و غارت در سراسر جهان و القاء این فکر که غرق بودن جهان در آوارگی و نا امیدی باعث رواج آن می شوند، این موضوع را اکتسابی و نتیجه یادگیری تلقی می کنند .

  

کنترل پرخاشگری

   1- نظریه روانکاوی از وضع قوانین جهانی جهت جلوگیری از جنگ - رشد وجدان در کودکان با بکن نکن های معقولانه والدین - پرورش اخلاق ازدیاد موازین ا نضباطی در جامعه - شرکت در فعالیتهای ورزشی

2- انگیزشی علت را ناکامی - خدمات بهتر در زمینه های اجتماعی – اقتصادی ، آموزش روابط انسانی و از بین بردن علل ناکامی - منحرف کردن ذهن از موضوع پرخاشگری و معطوف شدن به مواردی دیگر روش خیالپرازی و تجسم ذهنی 3- یادگیری اجتماعی از روشهای استدلال ، تنبیه فرد پرخاشگر ، تنبیهالگوی پرخاشگر و تقویت الگو های مغایر در جهت کنترل پرخاشگری بهره می گیرد.

کنترل پرخاشگری بر اساس مذهب اسلام

َ   در اسلام روش های همانند ترک محل ، پناه بردن به خداوند از شر وسوسه های شیطان ، گفتن ذکر ، فرستادن صلوات و گرفتن وضو جهت کنترل پرخاشگری وجود دارد.

ثمره گفتن اذکار مختلف : ذهن و مغز انسان مخصوصا ً مردان در آن واحد نمی تواند بر روی دو موضوع متفاوت و بدون ارتباط تمرکز نماید و زمانی که فرد مشغول گفتن ذکر بخصوص با صدای تقریباً بلند می باشد ذهنش به شکل ناخودآگاه از موضوع پرخاشگری منحرف می شود . البته از این روش می توان جهت درمان برخی از درگیریهای ذهنی که اغلب اوقات دچار آن می باشیم نیزاستفاده نمود .

ترک محل : با ترک محل و دور شدن از محرکهای مولد پرخاشگری کمی فرصت اندیشیدن به خود داده و به راه حل منطقی تر دست می یابیم .

گرفتن وضو :گرفتن وضو( مسلمانان برای اقامه نماز در هر شبانه روز پنج مرتبه اقدام به گرفتن وضو می کنند) شاید از مهمترین و اثر بخش ترین روشها در جهت کنترل خشم و پرخاشگری باشد که دلایل آن به شکل مختصر بیان می شود .

1- همانطور که می دانید فعالیت دستگاه اعصاب سمپاتیک در هنگام خشم بسیار افزایش می یابد ، که منجر به افزایش ضربان قلب و فشار خون ، ایجاد حالت داغی و گر گرفتگی در بدن و نیز افزایش دمای مغز و کاهش انتقال دهنده عصبی سروتونین که آرام بخش بوده و موجب شادی و نشاط در انسان است ، می شود .2- اعصاب فراوانی مثل اعصاب صورتی ، اعصاب واگ و اعصاب سه شاخه یا سه گانه از ناحیه صورت به مغز می روند .

3- براساس اصول طب سوزنی نقاط آغازین و انتهائی تامین انرژی بدن در سر و نوک انگشتان دست و پا قرار دارد.گرفتن وضو زمان جهت کاهش خشم به اشکال زیر به بدن کمک می شود .

الف) – وضو باعث کاهش دمای بدن و حالت داغی ناشی از هیجان خشم و کنترل فعالیت بیش از حد اعصاب سمپاتیک می شود .ب) شستن صورت : شستن ناحیه صورت در هنگام وضو علاوه بر کاهش دما در ناحیه صورت با فشار مختصر بر اعصاب و نقاط انتقال انرژی موجود درصورت باعث آرامش می شود . ج) فشار ناشی از شستن دستها غیر از کم کردن داغی بدن باعث تحریک نقاط انرژی بدن وتعادل انرژی شده و شروع شرایط مساعد برای آرامش را مهیا می کند. د) مس سر : شروع نقطه مس سر نقطه تمرکز دقت و هشیاری بوده و فرد با انجام این عمل به شکلی بهتر می تواند بر روی موضوع مولد پرخاشگری تمرکز نماید . و نیز مس سر باعث کاهش دما ی مغز و افزایش ترشح انتقال دهنده عصبی سروتونین و کمک به آرامش فرد می شود . س)مس پا : در مس پا نیز با ایجاد فشار مختصر بر روی نقاط انتقال انرژی در پا به تعادل انرژی و در نتیجه ایجاد آرامش به انسان کمک شایانی می شود .

کنترل خشم با ماساژ یا سوزنگذاری نقاط طب سوزنی

در جهت کنترل خشم با روش طب سوزنی می نوان از نقاط چندی بهره جست که در ذیل به چند نقطه اشاره می شود :

1=نقطه یین تانگ ، در وسط دو ابرو را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید .

2-نقطه آنمی ین ، زیر لاله گوش به سمت رویش مو را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید .

3-نقطه Shen men ،که در ناحیه مثلثی لاله گوش قرار دارد را به آرامی با انگشت جهت عقربه ساعت فشار دهید این نقطه دارای اهمیت فراوانی بوده و به ناحیه آرامش الهی معروف است .

4-نقطه DU 20 ، در ناحیه مس سر را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهیداین نقطه در افزایش هوش و حافظه تاثیر گذار است .

5- نقطه UB10 (نقطه 10 مریدین مثانه) ، که وسط پشت سر در ناحیه اتصال گردن به جمجمه (بصل النخاع به پایه مغز)قرار دارد را 2 سانتی متر به سمت طرفین رفته و این نقاط را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید.

6- بر اساس جنس زن یا مرد ناحیه آغاز شستن دست جهت وضو نقطه آرامش می باشد . برای زنان نقطه H3  )از مریدین قلب ) و نیز در انتهای داخلی چین آرنج (در حالت تا شدن ) به سمت بیرون و نقطه LU5 ( مریدین ریه) در انتهای داخلی چین آرنج(در حالت تا شدن ) به سمت داخل ، و برای مردان نقطه ) LI 11 روده بزرگ ) و نقطه Sj 10 (نقطه تضعیف در مریدین سان جیائو) این نقاط را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید.

7- نقطه H7 (نقطه 7 از مریدین قلب ) روی چین عرضی مچ دست (موازی انگشت کوچک) را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید این نقطه برای آرامش قلب از اهمیت زیادی بر خوردار است .

8- نقطه P6 (نقطه 6 از مریدین پریکارد) فاصله حدود دو ونیم عرض انگشت بالای چین عرضی مچ دست درقسمت وسط دست (کنار قسمتی که نبض می زند) را به آرامی با انگشت در جهت عقربه ساعت فشار دهید .

برای دستیابی به نتیجه بهتر توصیه می شود از سوزنگذاری در این نقاط استفاده نمود . اما در مواقعی که به علت محدودیت زمان و موقعیت نمی توان از سوزن بهره گرفت ، می توان از فن ماساژ درمانی به شکل مقطعی و کمک به آرامش فرد استفاده کرد تا کارکرد فرد به حالت طبیعی بر گشته و کم کم با استفاده ازاین روش به درمان این عارضه پرداخته و آرامش در وی درونی گردد .

مدت ماساژ دادن نقاط مورد نظر در افراد مختلف و شدت عصبانیت متفاوت می باشد . در زمان شدت این عارضه    می توان زمان بیشتری صرف ماساژ دادن کرد . اما حداقل باید یک تا دو دقیقه از ماساژ دادن استفاده کرد .

نتیجه گیری : با کنترل خشم می توان از اعمال خطرناک بسیاری جلوگیری نموده و از آن اجتناب کرد .


افسانه غلامپور کارشناس ارشد روان شناسی وکار شناس طب سوزنی

نادعلی اسماعیلی متخصص طب سوزنی - بهمن غلامپور کار شناس طب سوزنی

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 10 دی1392

احتمالاْ خیلی از شما با مشکل بوی بد دهان ، خصوصاْ در ابتدای بیداری صبح و یا ایام روزه داری شرعی مواجه شدین و یا کسانی رو می شناسین که از این مشکل رنج می برن . باید بگم که اگه بوی بد دهان ، ناشی از کثیفی معده و روده ها باشه ، با یه رژیم ساده و البته خوشمزه می شه اونو حل و فصل کرد !

من این کار رو قبل از شروع دوره ۳۸ روزه طبیم انجام دادم و نتیجه بسیار عالی از اون گرفتم . شما هم می تونید با یه هزینه جزئی ، این کار رو انجام بدین و ان شاءالله نتیجه بگیرین .

اما رژیم مخصوص پاکسازی دستگاه گوارش و رفع بوی بد دهان :

۱- تعدادی بادام شیرین تازه رو بشکنید و مغز اونا رو در بیارین .

۲- توی یه قابلمه ( ترجیحاْ آلومینیمی نباشه ) ، یه مقدار آب بریزین و بذارین تا جوش بیاد .

۳- بادام ها رو حدود ۱ دقیقه توی آب جوش بریزین و بذارین پوستشون نیم کند بشه .

۴- نهایتاْ هم اونا رو از آب دربیارین و پوست روشونو بکنین تا یه مشت بادام پوست کنده داشته باشین .

۵- مغز بادام ها رو روی یه پارچه تمیز پهن کنین تا خوب خشک بشه و بعد هم با دستگاه آسیاب خانگی ، خوردشون کنین .

۶- از یه عطاری خوب و تر و تمیز ، یه مقدار بارهنگ بخرین . شکر هم که معمولاْ تو همه خونه ها پیدا میشه .

فرمول :

هر روز صبح ( لااقل تا دو هفته ) ، صبح که از خواب بیدار شدین ، همون طور ناشتا و بدون خوردن هیچ چیزی ، نه آب ، نه چای و نه ... ، دو قاشق مربا خوری سر صاف پودر بادام ، یه قاشق مربا خوری سر صاف بارهنگ و دو قاشق مربا خوری شکر رو توی یه لیوان آب جوش حل کنین و جرعه جرعه و با حوصله بنوشین . یادتون باشه که تا ۳ ساعت بعد از خوردن معجون ، نباید چیز دیگه ای بخورین .

این رژیم ساده و بسیار موثر رو بعد از دو هفته انجام متوالی و رفع مشکل ، به هفته ای دو روز تقلیل بدین و از بوی خوش دهان تون لذت ببرین .

منبع:www.roozetebbi.blogfa.com

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 10 دی1392
در بسیاری از سنت‌های درمانی، روده اهمیت زیادی در رابطه با سلامت روانی دارد. اما دانشمندان در ابتدا به این مساله اهمیت چندانی نمی‌دادند.
 اکنون یافته‌های جدید علمی نشان می‌دهند که مغز و روده ارتباطی قوی با یکدیگر دارند.

بر اساس گفته بسیاری از دانشمندان، مواد غذایی می‌توانند در دستگاه گوارشی واکنش‌هایی ایجاد کنند که باعث تغییرات روحی در انسان می‌شود. برخی از دانشمندان حتی گمان می‌برند که مواد غذایی بر شخصیت‌ها نیز تاثیر می‌گذارند.
این ایده که روده منشا احساسات انسان است، بخشی از پزشکی سنتی است. در سنت‌های بهداشتی آسیایی، شکم مرکز بدن و منشا استحکام روحی است. اما پژوهشگران مدت زمانی طولانی به این مساله اهمیت نمی‌دادند و آن را جدی نمی‌گرفتند.

رابطه‌ی خاص روده با مغز

در مغز انسان هیچ بخشی وجود ندارد که مخصوص دستگاه گوارشی باشد.
ولی ۴ تا ۵ برابر اعصابی که در نخاع وجود دارند، از دیوار‌ه‌های روده می‌گذرند. این اعصاب حتی می‌توانند مزه‌های مختلف غذا را نیز تشخیص دهند. اما با وجود این شکم و مغز همواره در ارتباط هستند.
مغز سیگنال‌های مربوطه را از طریق گردش خون یا از طریق هورمون‌ها دریافت می‌کند. سپس این سیگنال‌ها در مغز به بخشی که مربوط به احساسات است، انتقال داده می‌شوند.
این رابطه نزدیک بین شکم و احساسات در طی دوران تکامل انسان شکل گرفته است. این مساله حتی در زندگی عادی برای همه مشخص است: گرسنگی حال را بد می‌کند و اگر هم انسان از نظر روحی حالش خوب نباشد، اشتها ندارد.

تاثیرات نوع مواد غذایی بر روح و روان انسان

غذایی که انسان مصرف می‌کند، در مغز دقیقا ثبت می‌شود. اگر او اشتها داشته باشد و دستگاه گوارشی‌اش درست کار کند، سیستم درست است. اما اگر در دستگاه گوارشی اختلالی ایجاد شود، مغز متوجه این مساله می‌شود. به همین دلیل بسیاری از بیماری‌های مربوط به روده با ترس و افسردگی همراه هستند.

برخی از پژوهشگران تاثیرات مستقیم نوع غذا را بر رفتار و حالت موش‌های آزمایشگاهی بررسی کرده‌اند. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که نوع ماده غذایی تاثیر مستقیم بر حال موش‌ها دارد.
اگر این امر در میان انسان‌ها نیز صدق کند، این یافته‌ای بسیار موثر خواهد بود، زیرا می‌توان از این طریق با بیماری‌‌های روحی و روانی مبارزه کرد.
اما از طرف دیگر، برخی پژوهشگران با این یافته‌های علمی محتاط‌تر برخورد می‌کنند و می‌گویند که این مساله به فاکتورهای متعدد دیگری بستگی دارد.
آنها قصد دارند که در سال آینده تحقیقی در این مورد انجام دهند و کشف کنند که تغییرات در نوع مواد غذایی چه تاثیراتی بر مغز انسان می‌گذارد.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 8 دی1392
طرحی برای نازا کردن زنان و مقطوع‌النسل کردن مردان

سران سازمان‌های مخفی انگلیس و آمریکا با مدیریت رژیم صهیونیستی، از طریق طرح پروژه یوژنیکس همه تلاش خود را مصروف عقیم سازی مردم جهان کردند و با همه قوا این پروژه را به کشورهای شرقی و مذهبی تحمیل کردند.
 ادوارد سعید، محقق معروف فلسطینی الاصل که در مجامع دانشگاهی آمریکایی صاحب نام و کرسی است معتقد است غرب همواره به شرق اسلامی با کینه و ترس برخورد کرده است. برای این کینه و ترس، دلایل مختلف و فراوان روان شناختی و مذهبی می توان ذکر کرد؛ اما همه دشمنی غرب، به نگاه آنها به چالش های آخر الزمانی بر می گردد.

موضوع کشتار خاموش ساکنان زمین و به حداقل رساندن این جمعیت و غلبه دادن جماعتی خاص بر عموم مردم، جزء برنامه های دائمی سران مخفی و موسسان حکومت جهانی بوده است. تباه شدن حرث و نسل، آلودگی آب و نان، تحمیل غذا و داروی رنگین، اما مسموم در کنار بسیاری از ترفندها، عمر عمومی ساکنان زمین را به 50% عمر طبیعی کاهش داده است. سران سازمان های مخفی یعنی انگلیس و آمریکا با مدیریت رژیم صهیونیستی از همه حیله ها برای این منظور بهره جستند. آنها با طرح پروژه یوژنیکس یا همان علم به نژادی، همه تلاش خود را مصروف عقیم سازی مردم جهان، ممانعت از تولد و کنترل زاد و ولد کردند و با همه قوا این پروژه را بر کشورهای شرقی و مذهبی تحمیل نمودند.


مهندسی ژنتیک، علم جدیدی است که با دست کاری در اساس طبیعت، موجودات گیاهی و حیوانی و دخل و تصرف در ژن ها و حتی وارد ساختن ژن های سایر موجودات در دانه های زراعی به تولید محصولات جدید مبادرت می ورزد. محصولاتی که در صورت و شکل ظاهری مشابهتی کامل با محصول اصلی دارند اما با حمل مولکول های جدید در خود، پیامدهای غیر منتظره و مطالعه نشده ای را خواهند داشت که یکی از پیامدهای جدی و خطرناک آن عقیم کردن زنان و مردان، سرطانی کردن سلول ها و نیز ایجاد اختلالات شدید روحی و روانی در افراد است.

بنیادهای صهیونیستی راکفلر، بیل گیتس، بنیانگذار مایکروسافت و چند شرکت فرا ملیتی در زمره سرمایه گذاران اصلی این پروژه شیطانی اند. آنها این پروژه را در دهه 1970 میلادی با عنوان و به بهانه انقلاب سبز برای تغییر ژنتیکی بذرها و تخم های گیاهی آغاز کرده اند
.


* خزانه و انبار بذرها و تخم های قیامت

یکی از اهداف پروژه یوژنیکس، جمع آوری کلیه گونه های مختلف بذر و دانه خوراکی مورد نیاز کشاورزان همچون گندم، برنج و ذرت و نگهداری انحصاری و منجمد شده این دانه های بومی در دپوی تخم و بذر، در نزدیکی روستای لانگربین واقع در جزیرة اسپیدس برگن و در داخل یک کوه است. برنامه ریزی شده است تا در خزانه و انبار بذرها و تخم های قیامت 3 میلیون تخم و بذر نباتی و گیاهی ذخیره گردد. این انبار از ساختار فنی ویژه‌ای، از جمله دیوارهای مسلّح به فولاد به ضخامت یک متر، درب‌های فولادی و سیستم کنترل بسیار پیشرفته برخوردار است. بذرها و دانه‌های موجود در این انبار برای حفظ و به دور نگه داشتن از رطوبت در ظرف‌های ویژه‌ای نگه‌داری می‌شوند.

برای ساخت انبار بذرها و تخم های قیامت بالغ بر 123 میلیارد دلار هزینه شده است و ریاست این انبار بر عهده شخصی کانادایی به نام مارگاریت کتلی کارسون است ( رئیس سابق شورای جمعیت آقای راکفلر یهودی بوده است و این شورا نیز با هدف کاهش جمعیت کشورهای در حال توسعه و عقیم کردن مردم آن کشورها تاسیس شده است.) بعد از دپوی دانه های بومی در انبار قیامت بذرهای دست کاری شده ژنتیکی و محصولات غذایی ای که تغییر ژنتیکی پیدا کرده اند در بین کشاورزان و مردم مستضعف توزیع می گردد و بدین ترتیب کشاورزان ناگزیر به خرید بذری می شوند که تنها برای یک بار قدرت زایش دارند و بنابراین هر ساله کشاورزان در هنگام کشت، ناگزیر به خرید دانه های بذر جدید می شوند و با این برنامه ریزی، مواد گیاهی و حیوانی دست کاری شده هر ساله با ساختارهای جدیدتر و البته خطرناک تر در سبد غذایی مردم قرار می گیرد.


 

شرکت بیوتکنولوژیکی Epicyte اعلام کرد به روش مهندسی ژنتیکی، ذرتی را تولید نموده است که کشنده اسپرم و عقیم کننده مردان می باشد. وزارت کشاورزی آمریکا، حامی تولید ذرت عقیم کننده بود.


حکومت فدرال «ایالات متحده آمریکا» از سال 2001 تا 2004 میلادی در ارتباط با مطالعات تحقیقات مربوط به جنگ های بیولوژیکی 5/14 میلیارد دلار هزینه کرده است.

در پروژه یوژنیکس یا همان علم به نژادی؛ پروژه‌ها و برنامه‌های متنوعی به کار گرفته شده است، از جمله «عقیم و نازا کردن» زنانی که عموماً در سنین باروری قرار دارند، «مقطوع‌النسل کردن» مردان، به اجرا گذاردن برنامه‌هایی از قبیل «تنظیم خانواده» و شعارهایی مثل: جمعیّت کمتر و زندگی بهتر(!)، عمومی و اجباری کردن کشت بذرها و دانه‌های تغییر ژنتیک داده شده (GMO) که دارای اثرات مخرّب و مرگ‌آوری بر محیط زیست و سلامتی و حیات انسان است، مثل پروژه‌های تولید «ذرّت عقیم کننده» و «برنج سرطان‌زا» به عنوان دست‌آورد مهندسی ژنتیک، دستکاری ژنتیکی DNA حیوانات و تغییر ماهیّت طبیعی آنها و در نتیجه «بیماری‌زا نمودن گوشت و محصولات لبنی و گوشتی» حاصل از آنها که حامل بسیاری از بیماری‌های کشنده و مرگ آفرین، «مثل سرطان پروستات» در مردان و «سرطان سینه» در زنان، به عنوان حاصل این‌گونه اقدامات ژنتیکی اعلام شده است، تولید داروهای مرگ آفرین، یا تعبیه نمودن مواد عقیم‌کننده در داروها، تولید و فروش بیماری‌ها! و… همه و همه نقشه های شومی است که امریکا و رژیم صهیونیستی در سر می پروراند.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 7 دی1392
«توتياي صناعي» نيز يکي از محصولات معدني است که درگذشته در کوره هاي ذوب فلزي که آثار آنها هنوز در بخشهاي مرکزي ايران باقي است، توليد مي شده است. از آنجايي که امروزه اين ماده مورد استفاده يي ندارد و واژه توتيا نيز بارمعنايي ديگري پيدا کرده و معمولاً به معني سرمه به کار مي رود، سعي خواهد شد تا در اين مختصر ضمن معرفي دقيق اين ترکيب شيميايي، کاربرد ها و نحوه فراوري آن در گذشته مورد بررسي قرار گيرد.1

ترکيب شيميايي :

«توتيا» نام قديمي ماده اي است که ترکيب شيميايي آن اکسيد روي (ZnO) بوده و وجود آن به دو شکل ممکن است:

1.طبيعي:

درطبيعت و معادن روي (Zn) کانيي به نام زينسيت يافت مي شود که اختصاصات کاني شناسي آن عبارتند از: رنگ قرمز، سختي 5/4تا 5 ، و وزن مخصوص 4/5 تا 7/5

2. صناعي

توتيا را در گذشته به طور مصنوعي نيز از سنگ معدن فراوري و تهيه مي کرده اند. البته اين نوع از توتيا که امروزه در دسترس نمي باشد احتمالاً داراي ناخالصي هايي از عناصر ديگر هم بوده است.

ريشه واژه توتيا

به طور کلي در دو دسته از کتب علمي قديم از توتيا نام برده شده است. دسته اول کتب ادويه، که درباره داروشناسي ، و دسته دوم کتاب هاي جواهر، که درمورد سنگ شناسي و کاني شناسي ، تاليف شده اند. اکثر مولفين فارسي و عربي زبان کتب ادويه و جواهر واژه توتيا را معرب کلمه «دودها» يا «دوديا»ي فارسي دانسته اند. در فرهنگ هاي فارسي از قبيل مجمع الفرس، آنندراج، برهان قاطع، ( که فقط درباره توتياي اکبر مطلبي دارد)، فرهنگ رشيدي و غياث اللغات درباره توتيا چيزي نوشته نشده است اما در فرهنگ معين و لغت نامه دهخدا توتيا را همان اثمد (سرمه ) دانسته اند.

در فرهنگ انگليسي آکسفورد در توضيح ريشه اين واژه گفته شده است که يک کلمه خارجي و احتمالاً فارسي مي باشد که وارد زبان عربي شده است ميرهوف اين واژه را سرياني مي خواند و گفته است که احتمالاً از «Tuta» به معني «رسيده » ريشه گرفته است. در تاييد فارسي بودن ريشه واژه توتيا بايد گفت که، اولاً اين ماده همچنان که بعداً دقيق تر توضيح داده خواهد شد به صورت دودي است که از حرارت دادن سنگ هاي حاوي روي در کوره هاي تهيه توتيا توليد مي شده است ثانياً با توجه به تحقيقات پژوهشگران توتيا از محصولات قديمي ايران است به طوري که ب. لوفر اين ماده را جزو صادرات ايران در زمان ساسانيان مي داند و ثالثاً اينکه در چند زبان ديگري که بررسي شده است اين واژه به شکل قرض گيري به کار رفته و در اين زبانها معادلي براي آن وجود ندارد.

انواع توتيا

مولفين کتب ادويه و جواهر تقسيم بنديهاي مختلفي را براي توضيح انواع توتيا به کار برده اند که اين تقسيم بنديها اساساً از سه ديدگاه صورت گرفته است.

1-منشاء يا نحوه تهيه توتيا

اين ديدگاه يکي از جنبه هاي کاملاً علمي اي است که براي تقسيم بندي و توضيح توتيا به کار رفته و براساس آن از سه نوع توتيا نام برده شده است.

الف:توتياي معدني: اين نوع توتيا که همه مولفين به آن اشاره کرده اند خود داراي گونه هايي به رنگهاي سفيد، زرد، کبود، قرمز، قهوه اي و ... بوده است و انواعي چون توتياي فيدي و توتياي پيکانک را شامل مي شده است.

ب:توتياي صناعي: اکثر مولفين از نوعي توتيا به نام توتياي صناعي نام مي برند و همگي آن را به کرمان نسبت مي دهند. خواجه نصيرالدين طوسي در «تنسوخ نامه ايلخاني» مي نويسد: «توتيا را انواعي است بعضي صناعي و بعضي معدني اما آن چه صناعي است توتياي نايژه خوانند و آن در زمين کرمان سازند» توتياي صناعي را به نامهاي ديگري چون توتياي نايژه ، قلمي، ناوداني، انابيبي ، مزاربي و سفالک نيز خوانده اند.

ج:توتياي دريايي: اين نوع از توتيا که در کتب جواهر به آن توتياي ديکک گفته اند به اسامي ديگري چون اشينه، توتياء البحر و تنفذ البحر نيز ناميده شده است محمدزاوش اين نوع از توتيا را حيوان دريايي مي داند که بدن آن از صدف خاردار پوشيده شده است و به نام بلوط دريايي يا خارپشت دريايي معروف است و ازخانواده «Oursin»هاست درحاليکه عقيلي خراساني در توضيح اين نوع از توتيا مي نويسد:«... آن سنگ هاي سفيد مستدير شبيه به سنگريزه است» که اين توضيح مسلماً با گفته زاوش مغايرت دارد.

 د:توتیای گیاهی که گرد گیاه پامچال طناز است.

2- اختصاصات فيزيکي

از اين جنبه خصوصيات فيزيکي ماده مطالعه و وسيله اي براي طبقه بندي و توضيح آن قرار گرفته است . اين خصوصيات که عبارت از رنگ ، وزن و لمس هستند، امروزه نيز از عامل هاي اصلي طبقه بندي کاني ها محسوب مي شوند. در بين اين ويژگي ها، رنگ که خاصيتي ملموس تر بوده و درک آن آسانتر است ، بيشتر به کار گرفته شده و تقريباً همه مولفين انواعي از توتيا را به رنگ هاي سفيد ، زرد، سبز، سرخ، قهوه اي ، ... نام برده اند در حالي که از فاکتورهاي وزن و لمس، که به عنوان يک مشخصه فيزيکي نسبت به رنگ کمي پيچيده تر بوده و نياز به دقت بيشتري دارند کمتر استفاده شده است. بيروني در توضيح انواع توتيا به نوع مرازي اشاره کرده و مي نويسد:«... ماده شبيه پوست تخم مرغ است و به وزن سبک ...»

3- محل جغرافيايي

در واقع از اين لحاظ به انواع توتيا با توجه به محل پيدايش (انواع معدني) و يا محل تهيه ( انواع صناعي) آن اشاره کرده و از انواع کرماني، هندي، طبسي، خوزستاني و فيدي نام برده اند.

با توجه به نکات ذکر شده و بررسي انواع مختلفي از توتيا که مولفين از آنها نام برده اند مي توان چنين نتيجه گيري کردکه:

اولاً: گونه هاي توتيا متنوع بوده است. به طوري که رازي از شش نوع، بيروني از هفت نوع و خواجه نصيرالدين طوسي از شش نوع آن نام برده اند که در بين انواعي هم که هر يک از آنها ذکر کرده اختلافاتي مشاهده مي شود.

ثانياً:در واقع تمام مواردي که مولفين از آنها به اسم «توتيا» نام برده اند، اکسيد روي نيستند و گاهي ترکيبات ديگري نيز در بين آنها ديده مي شود. بيروني مي نويسد:«يک نوع از آن سبز باشد به لون گردن طاووس که به فارسي سنگ مس  و به روم آن را دهنج گويند».

در حالي که اين توضيح مربوط به يک کاني کربناته مس به نام مالاکيت مي باشد و يا خواجه نصيرالدين طوسي از نوعي به نام فيدي نام برده و در توضيح آن مي گويد «لون او سبز باشد و شفاف بوده مشابهتي دارد به صابوني ...» که احتمالاً توصيف يک کاني ديگر به نام تالک است .

ثالثاً: توتيا را به طور خالص بايد اکسيدزنگ دانست و انواع مختلفي که از آن توضيح داده شده است . احتمالاً به علت ناخالصي هايي است که همراه آن بوده است. رنگ زرد ممکن است به وسيله املاح کرم، رنگ سرخ به وسيله اکسيدآهن، رنگ سبز به وسيله سولفات آهن و سولفات مس درست شده باشد و در جايي که صحبت از رنگ سفيد است مي توان گفت که اکسيد يا کربنات روي بوده است.

 

ترکيب توتيا

در مورد ترکيب اين ماده بين نويسندگان مختلف اتفاق نظر وجود ندارد .درکتب جواهر ماده اوليه توتيا را سنگ توتيا نوشته اند که احتمالاً به کاني هاي اکسيد روي از قبيل «کالامين» و «اسميتسونيت» نظر داشته اند در حالي که در کتب ادويه توتياي صناعي را حاصل از بخار مس و سرب دانسته اند . زکرياي رازي از ترکيب توتيا نامي نبرده و تنها در تقسيم بندي مواد آن را جزو سنگ ها از مواد خاکي دانسته است. ابن بيطار مي گويد که توتياي صناعي از ذوب سنگ هاي مس و اقليميا به دست مي آيد.

به نظر مي رسد که اين آشفتگي و عدم اتفاق نظرناشي از دو نکته باشد:

1- ناشناخته بودن فلز «روي» در آن زمان، چراکه اين عنصر بعدها يعني در قرن هفدهم ميلادي توسط پاراسلسوس کشف شده است.

2- چون کاني هاي روي اغلب با مس و سرب همراه است و از اين کاني ها براي تهيه توتياي صناعي استفاده مي کرده اند تصور مي شده است که توتيا از مس و سرب ساخته شده است.

 

کاربردهاي طبي:

اين ماده در گذشته دو نوع کاربرد داشته است.

1. کاربرد طبي

اين جنبه از کاربرد توتيا مهمتر بوده است و تقريباً همه مولفين به آن اشاره کرده اند و خواص طبي زيادي چون درمان درد چشم ، درمان زخم ها و سرطان ها، تحليل رطوبت منفذ چشم ، جلوگيري از عرق بدن و ... را به آن نسبت داده اند

2.کاربرد صنعتي

يکي ديگراز کاربردهاي توتيا استفاده از آن در تهيه آلياژ برنج (هم بسته اي از روي و مس) مي باشد. ذکرياي رازي در کتاب «الاثبات» نحوه تهيه برنج را از مس و توتيا توضيح مي دهد و خواجه نصيرالدين طوسي در اين باره مي نويسد: اگر توتيا را بکوبند و به آتش نرم بريان کنند چنان که نسوزد پس بر مس گداخته اندازند و سربوته را بپوشانند مس رنگ بگرداند و رنگ زر گيرد».


محل هاي تهيه توتياي صناعي:


کرمان از نظر تاريخي به عنوان يکي از مناطق پيشرو صنعت ذوب فلزات شناخته مي شود. محمد زاوش علت اين امر را موقعيت جغرافيايي و زيست محيطي کرمان مي داند که نسبت به ساير مناطق «مرکزي» ايران از آب بيشتري برخوردار بوده و به علاوه وجود درختهاي پسته وحشي (بُنه) و بوته هاي قيچ (که در شمال کوير به آن طاق مي گويند) در اين نواحي سوخت مناسبي براي کوره ها محسوب مي شده است. البته بايد به اين عوامل وجود معادن فراوان در اين ناحيه را که اکثراً نيز در دوره هاي گذشته مورد بهره برداري قرار مي گرفته اند اضافه کرد.همه مولفين کتب ادويه وجواهر توتياي صناعي را به کرمان نسبت داده اند. گذشته از آثار اين نويسندگان در نوشته هاي جغرافي دانان و جهانگرداني هم که از منطقه کرمان و کوهبنان عبور کرده و يا درباره آن مطلب نوشته اند به توتيا به عنوان يکي از محصولات اين منطقه اشاره شده است.

حمدالله مستوفي مي نويسد: «توتيا را در کرمان در ديه توتياگران مي سازند» و ياقوت حمومي در توضيح کوبيان ] کوهبنان [ چنين مي نگارد:«در کوهبنان و بهاباد توتيا تهيه مي شود و از آنجا به اقصي نقاط جهان صادر مي گردد»

مارکوپولو نيز در سفرنامه خود هنگام عبور از کوهبنان چنين مي نويسد:«دراين نواحي توتيا تهيه مي شود که از صادرات مهم کوهبنان است.»

مناطقي که امروزه در آنها آثار وجود کوره هاي تهيه توتياي صناعي به چشم مي خورد همگي در نواحي مرکزي ايران و درنزديکي معادن سرب ورويي قرار دارند که بعضي از آن معادن امروزه نيز فعال مي باشند اين محلها عبارتند از:

1- درفاصله 15کيلومتري بخش شمالي کوهبنان واقع در دره تيتوئيه به طرف جنوب شرق تعداد زيادي از کوره ها مشاهده مي شود که در مسير معادن کاروانگاه تا گوجهر قرار دارند.

2- در فاصله 30 کيلومتري غرب کوهبنان درنزديکي معدن تاشکو

3- درفاصله 40 کيلومتري شمال غرب کوهبنان در نزديکي بهاباد

4- «در منطقه طبس در شمال ازبک کوه و شمال شرق بشرويه در محلي به نام قلعه عليمراد نيز اين کوره ها مشاهده شده است.»

 نحوه فراوري توتيا

فلز روي در قرن هفدهم ميلادي توسط پاراسلسوس کشف شده است در حالي که براساس تحقيقات «لوفر» توتيا از صادرات ايران در زمان ساسانيان «يعني حداقل هزار سال قبل از کشف عنصر روي» بوده است . علت عدم امکان تهيه عنصر روي به طور خالص از سنگ معدن اين بوده است که براي فراوري اين فلز بايد اکسيد روي را در حرارت 1200 تا 1400 درجه سانتي گراد در مجاورت زغال و در ظروف سربسته احيا نمود ولي فلز روي در 906 درجه بخار مي شود و از اين درجه حرارت به بعد به صورت بخار موجود است که بايد بدون مجاور شدن با هوا، سرد شود اما درگذشته به علت اين که تمام کارها در مجاورت هوا صورت مي گرفته محصول نهايي، «اکسيد روي» بوده است.

کوره هاي باستاني تهيه توتيا که هنوز آثارشان باقي است، عموماً در دره ها و در نزديکي آب قرار گرفته و به علت گذشت زمان و تاثير عوامل فرسايشي به شدت تخريب شده اند. در مورد نحوه استحصال توتيا از سنگ معدن مولفين توضيحات مختلفي داده اند که جامع ترين و دقيق ترين آن ها متعلق به عقيلي خراساني مي باشد. وي در توضيح خود به دو نوع کوره دو طبقه اشاره مي کند که براي تهيه توتيا ساخته مي شده است.

1- نوع بلند

2- نوع کوتاه و سرتنگ

و در زيرهر دو آنها جايي براي آتش کردن که مانند اجاق بوده است، مي گذاشته اند. و در کوهبنان نوع کوتاه آن ديده مي شود.

عقيلي خراساني در مورد نحوه استحصال توتيا مي نويسد: «از خاک چسبنده که درعراق آن را خاک رست مي نامند قلم ها و شمش هاي بلند به طوري که دوسر آن اندک باريک باشد مي سازند و خشک نموده و به آن نمک غوطه مي دهند و باز خشک نموده و در طبقات کوره ، چپ و راست و چليپا خوابانده مي چينند تا اين که در حين گداز سرب دود بر آنها بپيچد  و منعقد گردد و دود ضايع نگردد و چون زماني ممتد گذشت و يافتند که دود بسياري در آنها پيچيده و منعقد شده است آنها را برمي آورند و مي شکنند و دودهاي منعقد را از آنها جدا مي نمايند.»

قلم هايي را که عقيلي خراساني توضيح داده است مي توان به فراواني در اطراف کوره هاي تهيه توتيا مشاهده کرد. اين قلمها به اندازه هاي مختلفي ساخته مي شده است و داراي طولهايي بين 10 تا 30 سانتي متر و قطرهايي بين 2 تا 5/3 سانتي متر مي باشند و به نظر مي رسد که اندازه طولي و قطري آنها تاثيري در کاربردشان نداشته است. البته حمدالله مستوفي در مورد طول اين ميله ها مي نويسد: «... به شکل ميل به طول يک گز ساخته ....» ولي ميخ هايي با اين طول مشاهده نشد.

از اين نمونه ها مقطع نازک تهيه و کاني هاي زير در آنها مشاهده شده است:

کاني هاي رسي

-  کالسدوئن

-  کاني هاي اوپک اکثراً از جنس هماتيت

«همايند کاني شناسي» فوق نشان دهنده يک خاک رس پخته شده و تاييد کننده گفته عقيلي خراساني مي باشد.

چون براي جدا کردن توتيا ميخها را از وسط دونيم مي کرده اند همه ميخها شکسته هستند و در بين آنها هيچ نمونه سالمي ديده نمي شود. شکل کوره ها با توجه به آن چه که از حفاري آنها به دست آمد پهن و دو طبقه بوده که در زيرطبقه پاييني آن به صورت طاق مانند پوشيده شده و محل توليد حرارت لازم براي تهيه توتيا بوده است. سوخت کوره احتمالاً مانند ساير کوره هاي ذوب فلزات کرمان از درختان بنه و گياه قيچ تهيه مي شده است. به نظر مي رسد که اين کوره ها براي رسيدن به درجه حرارت مناسب چند روزي روشن نگاه داشته مي شده اند. سپس هنگامي که کوره به حرارت مناسب (960 درجه سانتي گراد) مي رسيده است توتيا به صورت بخار از سنگ معدن جدا شده و از طريق سوراخ هاي بين دو طبقه کوره به قسمت بالايي که در کف آن ميخه اي سفالين را چيده بوده اند منتقل مي گرديده است. چون درجه حرارت در بخش بالايي از نقطه تبخير «روي» کمتر بوده درنتيجه اين بخار تصعيد شده و به صورت جامد بر روي ميخ ها مي نشسته است. سپس کوره را خاموش کرده ، ميخ ها را از کوره بيرون مي آوردند و توتيا را از آن جدا مي کرده اند. ابوالقاسم عبدالله کاشاني در مورد نحوه جدا کردن توتيا مي نويسد:«چون آتش بازگيرند و سرد شود توتياي مصعد از آن ميخ ها جدا کنند هرچه بر سر ميخ بود سبکتر و نيکوتر بود و وسط ميخ جدا کنند و شيب ميخ جدا بگيرند.»

توتيايي که به اين طريق به دست مي آمده است احتمالاً شکل استوانه اي خود را حفظ مي کرده است چرا که به اين توتيا اسامي چون نايژه، قلم و ناوداني داده اند. حمدالله مستوفي نيز در اين مورد مي نويسد: «توتيا را از او ] ميخ هاي سفالين [ به شکل غلامي بيرون مي آورند.»ابن سينا در قانون نوشته است :«آن چه مي ماند اقليميا و آن چه تصعيد مي شود توتياي خالص است، اين اقليميا اسمش سودقرديون است.» از آن به عنوان سرقوديون نام مي برد مي توان دربخش پاييني کوره ها مشاهده کرد که درواقع جسم سنگين وزني است و علت سنگيني آن هم اين است که سنگ معدني اوليه سنگ هاي سرب و روي بوده است که با جدا شدن روي به شکل توتيا سرب به تنهايي در کوره باقي مانده است.

حمدالله مستوفي در«نزهة القلوب» مي نويسد: «توتيا را در کرمان ... مي سازند» و ياقوت حموي مي گويد:«در کوهبنان و بهاباد تهيه وبه اقصي نقاط جهان صادرمي گردد»

مارکوپولو در سفرنامه خود هنگام عبور از کوهبنان مي نويسد: «در اين نواحي توتيا تهيه مي شود که از صادرات مهم کوهبنان است.»

مولفين کتب قديمي خواص طبي زيادي براي توتيا قائل شده اند، مانند درمان درد چشم، درمان زخمها، تحليل رطوبت منفذ چشم و جلوگيري از عرق بدن

 

دانستني هايي در مورد خاصيت توتيا

«عرق را خشک کند، و اگر توتياي آب سايي طلا کنند نافع باشد. و فربهان را زير بغل و زير پستان و پيخوله ران سمين از عرق کردن در تابستان توتياي سوده پراکندن نافع باشد.

و اگر توتياي نيم کوفته را با مويز بي دانه بر هم کوبند تا نرم شود و به آتشي نرم بريان کنند چنانچه نسوزد و مس را بگدازد و قدري از آن توتياي مدبر بروي افکنند و لحظه اي سر بوته را بپوشند تا توتيا اثر فعل خويش بکند و سرد شود، مس رنگ زر سرخ گرفته باشد و جوهر برنج شاهي بدين طريق سازند و در صناعت اکسير به کار دارند.»2


در ذکر حجر اثمد و خواص آن:

اثمد سنگ سرمه باشد مشهور معروف، و آن سنگي سياه براق است غيرشفاف ثقيل و معدن او در اکثر مواضع باشد، و نوع بهترين آن اصفهاني باشد توتوي ، و سنگي سفيد غريب با وي آميخته بود. و از کرمان هم خيزد، و آن نوع بسيار است و کم بها و بي عزت.

 خاصيت اثمد

«چشم را به غايت نافع بود. تقويت اعصاب نمايد و نور بصر جمع کند3 و آفتهاي را دفع کند و چشم پيران را به سبب کبر سن ضعف پذيرفته باشد وکسالتي بدان راه يافته کحل اثعد به غايت نافع بود با قدري مشک آميخته و اگر به وقتي که نقره را گداخته باشند  قدري اثعد بر وي افکنند نقره را شکل دار کند و خاميسك قبول نکند تا آنگاه که درکاه بفهمند، و آن به سبب امتزاج سرب باشد يا جوهر نقره، و اگر اثعد مسول کرده در شراب به کسي دهند زود مست گردد. درو سميّتي هست به واسطه اسرب و طبيعت او گرم و خشک است و درد قبضي است و مجفّف است.

خون باز دارد و ريش ها را نافع بود و اگر اثمد سوده را با پيه پاره اي بکوبند و به سوختگيها نهند نگذارد که ريش شود. و اگر ريش شده باشد با صمغ سفيد آميخته طلا کنند نافع باشد.»4

توتیای صناعی و اثمد در روایات:
1_ محمد بن الحسن گفت از علت چشم درد شدیدی که گرفتار شدم پس برای ابی محمد علیه‌السلام نوشتم آن را سوال کردم. همانا برای من بیان کرد چیزی که اثر دارد از کتاب (قرآن) به خودم گفتم ای کاش خود آنجا بودم و سوال می‌کردم او را و اینکه سرمه کشیدن را برای من و صف کند پس با خط خودش نوشت برای من سلامتی چشم را بیان کرد همگامی که باشد باید یکی از این دو مورد، کم شدن نور جشم و نوشیت بعدش اینکه می‌خواهم برای تو وصف سرمه کشیدن را کنم، سرمه کشیدنی که به گیاه صبر همراه سرمه کافور ... و توتیا است. پس همانا روشن می‌کند چیزی که در چشم از پرده است و (مورد دوم) خشک شدن رطوبت چشم فرمود پس استعمال کردم به آنچه امام علیه‌السلام من را امر کرد و در نتیجه سلامتی پیدا کردم و شکر خدا.

   بحارالانوار 50-299 ـ باب 3 ـ معجزاته و معالی اموره
                                                                    
2_ احمد بن حبیب ... گفت: مردی پیش امام محمد باقر علیه‌السلام از سفیدی در چشمش شکایت کرد پس فرمود توتیا هندی یک جزء و اقلیمیاء الذهب (دوده طلائی) یک جزء و یک جزء هم سرمه را بگیرد و با آنها یک جزء از هلیله زرد و جزئی از أندرانی[1] (اشق ـ اشه) و هر یک از اینها را بتنهایی با آب باران کوبیدم سپس بعد از کوبیده شدن جمع کردم بعد به چشمم سرمه کشیدم در نتیجه سفیدی چشم را از بین برد و این دارو گوشت چشم را طراوت و پاکی می‌بخشد و چشم را از هر بیماری پاک و تمیز می‌کند بخواست خداوند.

بحارالانوار 59 ـ 147 ـ‌ باب 57 ـ معالجات العین و الاذن ...

3_الكافى - به نقل از جميل بن صالح -: به امام صادق (ع) گفتم : دختر جوانى داريم كه ستاره را به سانِ كهكشان مى بيند.
فرمود: ((خوب ! و گاه نيز آن را به سان يك دانه مى بيند)).
گفتم : چشمش ضعيف شده است .
فرمود: ((آن را به گياه صبر زرد و تلخه (توتيا) و كافور، به سهم هاى برابر، سرمه كن )).
وى را بدان چيزها سرمه كرديم و برايش سودمند افتاد.
4_الكافى - به نقل از ابن محبوب ، از راوى ديگرى -: مردى كه چشم درد داشت ، بر امام صادق (ع) وارد شد. امام (ع) به او فرمود: ((چرا از اين سه چيز: گياه صبر زرد، كافور و توتيا، غافلى ؟)).
مرد، آن كار را انجام داد و چشم دردِ او از ميان رفت .

5_از عُمر بن توبه ، از پدرش ، درباره ى امام صادق (ع) نقل شد كه مردى نزد آن حضرت از سفيدى اى در چشمش ، دردى در دندانش و بادى در مفصل هايش اظهار ناراحتى كرد. امام (ع) به او فرمود كه قدرى فُلفُل سفيد و قدرى دار فلفل ، از هر كدام به وزن يك درهم ( مثقال ) ، و نیز  به وزن يك درهم ، نشادر بردارد (سپس فرمود: ) ((همه ى اينها را بساب و غربال كن و در هر چشمى از اين مخلوط، سه ميل سرمه كن و دمى آن را نگه دار كه اذن خداوند (عزوجل ) سفيدى چشم را ريشه كن مى كند، گوشت چشم را تميز مى كند و درد را تسكين مى دهد. پس چشمانت را با آب سرد بشوى و در پِى آن ، با سرمه ى سیاه ( اثمد ) ، سرمه كن )).


6_امام صادق عليه السلام : عربى باديه نشين كه او را ((قُلَيْبْ)) مى گفتند و آبريزش چشم داشت ، نزد پيامبر (ص) آمد. به او فرمود: ((اى قليب ! مى بينم چشمانت آبريزش دارد. بر تو باد سرمه ى اِثمِد، كه روشنايى چشم است )).


7_امام صادق عليه السلام : سرمه كشيدن در هنگام خواب ، مايه ايمنى از آب (چشم ) است .

8_امام صادق عليه السلام : هركس با سرمه ى اِثمِد آميخته ناشده با مُشك بخوابد، براى هميشه ، تا زمانى كه بر اين حالت مى خوابد، از آب سياه در امان مى مانَد.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 6 دی1392
گیاه Primula auriculata با نام فارسی پامچال جویباری یا پامچال طناز از خانواده Primulaceae می‌باشد.
 در استان های آذربایجان غربی، همدان، کردستان و مرکزی در دامنه رشته کوه های زاگرس در ارتفاع بین 2 هزار تا 2 هزار و 400 متر بالاتر از سطح دریا رشد می کند.این گیاه دارویی هر سال تنها در مدت 10 تا 15 روز در اردیبهشت عمر می کند.

از وسط بـوته این گیاه ساقه ای به ارتفاع 15 تا 20 سانتی متر رشد می کند که روی آن گلی زیبا به رنگهای صورتی و بنفش شکوفه می زند.
در زیر این گل 2 تا 3 سانتیمتر گـرد سفید رنگی وجود دارد كه عوام آنرا به نام توتیا می‌شناسند . با قطع کردن گل آن، گرد سفید رنگ را به داخل چشم و زیر پلک بـه مـدت 10 ثانیه نگه می دارند تا گرده به خوبی چشم جذب شود.اگـرچه این کـار سوزش مسرت بخشی را در پی دارد و پس از یک دقیقه هـم اشک زیـادی را از چشم سرازیر می کند اما موجب پاکیزگی و شفافیت چشم می شود.
بر اساس نوشته های تاریخی ،پـادشاهان هندی از این گیـاه بـرای درمان بیماریهای چشمی خود استفاده می کردند.
این گیاه از قدیم در ایران به عنوان یكی از گیاهان دارویی مهم مورد استفاده قرار می‌گرفته است که اکثر بیماریهای چشم را درمان و در تقویت دید فوق العاده موثر است . ایرانیان معتقدند كه با كشیدن این پودر در چشم می‌توان از عوارض متعدد و ناراحتی‌های مختلف چشمی ممانعت نمود. اعتقاد عمومی همچنین بر تأثیر این ماده در پیشگیری و درمان بیماریهایی نظیر آب مروارید، آب سیاه، تراخم و بهبود خشكی‌های چشمی و ضدعفونی كردن آن می‌باشد.
این گیاه  علفی دائمی زودرس و بهاره كه در چمنزارهای مرطوب ارتفاعات كوهستانی رشد می‌نماید. این گیاه در اردیبهشت ماه به گل می نشیند و افراد زیادی از داخل کشور و کشورهای اروپایی نظیر فرانسه را به سوی خود می کشاند .علاوه بر شهرت این گیاه در بهبود بیماریهای چشم، Sezik و همكاران با تحقیقاتی كه برروی 103 گیاه در تركیه انجام داده‌اند به استفاده‌های محلی این گیاه جهت بیماری آنفولانزا اشاره نموده اند.

  توتیا داروئی است نفوذپذیر ـ تقویت کنند ـ تنظیم کننده اعمال فیزیولوژیکی چشم ضد عفونی کننده  بسیار قوی ترمیم کننده و جاذب الرطوبه می‌باشد.كشیدن توتیا در چشم دید بهتری به چشم بخشیده و باعث افزایش قدرت بینایی می‌شود و اگر قبل از طلوع خورشید آنرا از گیاه جمع نمایند دارای خاصیت درمانی بهتری می‌باشد.

توتیا تقویت كننده چشم بوده و باعث از بین رفتن خارش چشم می‌گردد. استفاده از آن باعث شستشو و تمیزی چشم می‌شود. عده‌ای بر این باورند كه باید این پودر را در شیر تازه ریخته و آنرا خشك نمایند و عده‌ای دیگر آنرا در آبغوره حل كرده و برای مصارف بعدی نگهداری می‌نمایند.

اطبا سنتی  معتقدند كه كشیدن توتیا در چشم باعث از بین رفتن تاری چشم و چشم درد می‌گردد. همچنین با استعمال آن ماهیچه‌های چشم از جمله ماهیچه‌های حركت دهنده عدسی چشم تقویت شده و بنابراین افرادی كه از این دارو استفاده می‌نمایند دیرتر به پیر چشمی مبتلا می‌گردند. توتیا ضدعفونی كننده بسیار قوی است و بنابراین در گذشته با توجه به آلودگی‌های میكروبی فراوان كسانی كه از آن استفاده می‌نموده‌اند از بیماریهای چشمی به دور بوده و به چشم درد مبتلا نمی‌شده‌اند. همچنین توتیا سبب تحریك غدد اشكی و غدد مترشحه لبه پلكها شده و سطح كره چشم را مرطوب و شفاف می‌سازد و چون دافع رطوبات اضافی داخل چشم می‌شود از تار شدن یا كم شدن نور چشم جلوگیری می‌كند.

چون این دارو نفوذ پذیر بوده پس از نفوذ در چشم می‌تواند گردش خون را در مویرگهای شبکیه تنظیم نماید در نتیجه شبکیه خوب تغذیه نموده و به بیماری شبکوری کمتر مبتلا می‌گردد به ترمیم بعضی از ضایعات چشمی نیز کمک می‌کند.استفاده از این دارو خونرسانی به شبكیه و سایر قسمتهای چشم را تنظیم نموده و چشم كمتر به شبكوری مبتلا می‌گردد. همچنین می‌تواند در ترمیم بعضی از ضایعات چشمی نیز كمك نماید. بررسی‌های جدید نشان داد كه توتیا كاملاً در محیط اسیدی محلول بوده و در محیطهای خنثی و قلیایی نامحلول می‌باشد (شاید علت حل كردن و نگهداری آن در آبغوره نیز به همین دلیل باشد)
این گیاه در ادبیات فارسی هم به عنوان روشنی بخش دیده به کرات به کار رفته است.


کردم ز سنگ ریزه ره توتیای چشم                       تا آنچه کس ندید بدیدم به صبحگاه

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 6 دی1392
شاید به گوش خیلی ها نا آشنا باشد اما سبب اساسی بسیاری بیماری ها خشکی است و با روغن مالی رفع می شود.


چگونه؟
-----------------
1. هر شب کف پاها را با روغن زیتون یا کنجد طبیعی و زیاد روغن مالی کنید.
2. یک کیسه فریزر پا کنید و روی آن جوراب بپوشید یا پاها را در سلفون نرم و نازک بپیچید

همین و همین


چرا؟
-----------------
1. در تعالیم آیورودا (طب سنتی 6000 ساله هند که ریشه در تعالیم آریایی ها دارد) آمده است که 40 شب روغن مالی پاها بدن را از هر بیماری پاک می کند.

2. در آیورودا بیماران را روی یک تخته سنگ گود می خوابانند و سطل روغن را روی آن ها خالی می کنند و اضافات روغن را جمع می کنند و بیمار را قدری ماساژ می دهند. و این کار را هر روز تکرار می کنند. حدود ده روز بعد روغن در مدفوع بیمار دیده می شود که به این معنی است که روغن تمام مسیر را از پوست تا مرکز بدن طی کرده و پاکسازی کرده است.

3. روغن های کنجد و زیتون بسیار نافذ هستند و در بافت جذب می شوند. برای مثال می توانید روغن های مختلف را روی جداره نی تست کنید و ببینید بعد از چند ساعت این روغن ها چگونه در بافت متراکم نی جذب می شوند.

4. کف پاها در بازتاب درمانی تصویر سیستم های زیر هستند:
الف ـ تصویر کل بدن (ارتباط با سلامت همه ارگان ها و کل بدن)
ب ـ تصویر صورت (ارتباط با زیبایی)
ج ـ تصویر کلیه ها (که در طب چینی ریشه های بدن هستند و سلامت همه ارگان های داخلی وابسته به آن هاست.

5. در اغلب بیماران سبب اصلی بیماری، خشکی ست و بهترین راه رفع خشکی تامین گرمی و رطوبت کافی برای بدن است که این امر با وارد کردن روغن های گرم و ملایم به بافت ها میسر می شود.

6. برخی از اختلالات خشکی عبارتند از:
ـ تظاهرات پیری مثل چروکیدگی ها، سفیدی موها، پوکی استخوان ...
ـ غم و افسردگی
ـ یبوست
ـ خشکی پوست بدن، کف پاها، سوزش کف پا
ـ کاهش فعالیت ارگان ها مثل کاهش ضربان قلب، کاهش فعالیت تخمدان ها و یائسگی زودرس، کم کاری تیرویید
ـ حساس بودن به سردی و گرمی
ـ ضعف حافظه و کندی فرایندهای فکری
ـ ناتوانی در فراگیری و ذخیره اطلاعات
ـ تشکیل بافت های متراکم و فیبری مثل فیبروم
ـ بسیاری از سرطان ها
ـ فشارخون بالا در افراد سرد
ـ فشار خون پایین
ـ کم خونی
ـ علایمی که در پاییز بدتر می شوند
ـ دردهای شدید کوتاه مدت و تیر کشنده مثل دردهای قلبی، قاعدگی، میگرن و ...
- احساس خالی بودن در بخش هایی از بدن
- خشم زیاد
ـ اسپاسم و گرفتگی عضلانی
ـ ضعف جنسی و بی میلی جنسی
ـ عدم تمرکز
ـ دیابت خصوصا نوع 2
- لاغری
- کله شقی، خودرایی، زورگویی، سرسختی
- خساست
ـ انعطاف ناپذیری و شکنندگی

7. انواع روغن ها برای ماساژ استفاده می شوند اما روغن های زیتون و کنجد روغن های ملایمی هستند؛ روغن زیتون معتدل تر و روغن کنجد به نسبت زیتون گرم تر است. اگر احساس سرما دارید بهتر است از روغن کنجد استفاده کنید.

8. از روغن های صنعتی استفاده نکنید. اصولا به صنعت نباید اعتماد کرد. روغن زیتون و کنجد باید بوی زیتون و کنجد داشته باشند در غیر این صورت قابل اطمینان نیستند.

9. مقدار روغن زیادی روی پوست پا اسفاده کنید چراکه فرایند جذب تا صبح ادامه خواهد داشت.

10. طبق تعالیم آیورودا خوب است این کار را تا 40 روز ادامه دهید اما با روشی که گفته شد انتظار می رود این زمان کوتاه تر شود.

11. صبح روغن را از پاها پاک کنید.


امید که تاثیرات خوب این روش برای شما هم خیلی زود اتفاق بیفتد. اگر شما هم اطلاعاتی در این زمینه دارید یا برای بهتر کردن این روش پیشنهادی دارید لطفا از همراهان دریغ نکنید.

تجارب دوستان
-----------------
Behnaz Irani دوستی‌ دارم که مبتلا به اگزمای حاد در پاها بود و به همین وسیله معالجه شد
---
Mim Zakhire سلام. من 2 شب استفاده كردم. روي پام چند تا زگيل داشتم. زگيل ها از بين نرفته بودن گرچه روشون كار كرده بودم. شب دوم ديدم كه برجستگي يكي از زگيل ها كامل رفت. و يكي ديگر از زگيل ها كلا نيست شد. هم رنگش و هم برجستگي اش.
---
Betti Fattahi باتشکر ازشما به اطلاع دوستان میرسانم اگرکمردرد دارید یا کتف هاتون خسته ودردمندهستش حتما حتما با روغن کنجداصل ماساژدهید خیلی اثربخشه.

جناب آقای معارفی از قم:

تجارب موثق و تکرارشده در دهها بیمار =

اگر پای راست شما از زانو به پایین درد میکنه نتیجه غالب شدن خلط سودای سوخته و بلغم سوخته و صفرای سوخته شده است و خون در این قسمتها به سختی عبور میکنه ( نشانی اگر موی پای شما در این قسمت فعال و نمو دارد یعنی خون فعال است و لیکن اگر موی پای شما در این قسمت ریخته نشان از آنست که خون منجمد شده و سودای سوخته در این پا حرف اول را میزند .شما بایستی روغنی مخصوص پا ( مثل قسط یا روغن بادام تلخ و یا شیرین یا روغن سیاهدانه و یا روغن شتر مرغ و یا روغن کنجد و یا روغن زیتون در مرحله آخر ) را از سمت قوزک پا به سمت بالا مالش بدهید یعنی برخلاف جاذبه زمین چون سودا سوخته در پایین انباشت شده و ده روز این کار را انجام بدهید (( دقت کنیداز کف پا به بالا روغن مدیریت شود )) .سپس عروق خشک شده نرم شده و +بایستی با کمک عرقهای خارخاسک و خارشتر و بنسر بصورت مخلوطی یک دوره 14 روزه در دو نوبت مصرف شود + سپس تغذیه فست فود و سیب زمینی و ماکارونی و عدسی و قارچ و نان بربری و برنج و گوشتهای سرد مثل گوساله و گاو و خاصه روغن نباتی و چای و قند و شکر قطع شوند + سپس در مرکز حجامت پس از 15 روز قرار گرفته در سه نوبت بادکش یک روز در میان از پشت کتف تا سر قوزک پا با 22 لیوان همزمان انجام شود و سپس حجامت عام انجام شود + و به قول شیخ الرئیس بوعلی سینا قوز پشت را بایستی با روغن بادام تلخ در یک دوره شش ماهه صاف کنیم پس برای پا هم میتوان این درمان ارزان را انجام بدهیم فقط در طب سنتی اعتماد و اعتقاد و یقین به نوع درمان شفاگری دارد انشاالله : اگر مورد اینجوری ییمارباشد از طریق ایمیل جوابگو هستم

پاورقی
-----------------
- کیسه فریزر و جوراب تا صبح می مانند، ضرر هم ندارد.
 - کیست رطوبت است اما این روش برای کسانی که کیست دارند مضر نیست چون کیست نتیجه توقف جریان است و روغن مسیرها را باز می کند. اما بهتر است در این موارد از روغن های گرم تر استفاده شود.
- از کرم های مرطوب کننده نمی شه استفاده کرد چون نه تنها خاص روغن ها رو ندارند بلکه حاوی مواد شیمیایی سرطان زا هستند. همه کرم ها، شربت ها، قرص ها، آمپول ها همینطور هستند.
- برای پوست صورت هم پا رو روغن مالی می کنیم.
- برای دیابت نوع دو هم این روش خوب است چون در این نوع دیابت خشکی در سطح سلول ها خیلی زیاد است.

_برای ام اس هم مفید است. چون ام اس خشکیه
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 5 دی1392
رايحه و عطر خوش ، هميشه مختص به گل ها و گياهان خوش بو و معطر نيست بلكه در اين كره پهناور رايحه هاي شگفت انگيز و بسيار دلنشيني وجود دارد كه منشا حيواني دارند.
چند سال پيش كه به دليلي در "خُنج" لارستان در جنوب استان "فارس" بودم ، روزي دوستانم عقربي گرفتند، آن را در شيشه انداختند و با خودكار با آن جانور بازي كردند . در نهايت ، عقرب خودكشي كرد. آنها براي من تعريف كردند كه چند لحظه بعد بوي خودشي از درون آن شيشه به هوا برخاست كه منشاآن رايحه ، زهر آن عقرب بود. آيا واقعا هم عقرب ها زهر خوش بويي دارند يا اين منحصر به عقرب هاي "خنج" لارستان است ؟به هر روي ، اين پيش زمينه باعث شد كه راجع به رايحه هاي شگفت انگيز و خوش بو با منشا حيواني جست و جو و تحقيق كنم و نتايج مشتاقان دانش ارائه نمايم.

 مشک

از معروف ترين رايحه هاي خوش بو و معطر با منشا حيواني ، مشك آهو است . در زبان فارسي به اين رايحه "مشك" و اهل ماوراءالنهر بدان "مشك" گويند.

آهویی که مشک از آن گرفته می شود با نام علمی Moschus moschi ferus شناخته می شود. این حیوان آهویی است با قد یک متری، قهوه ای رنگ و سرعتی بالا که شکارچی ها به سختی می توانند آن را شکار کنند. این حیوان بیشتر در ارتفاعات کوه های جنگل هیمالایا زندگی می کند. این نوع آهو در مناطقی همچون تبت، سیبیری، شمال غرب چین و برخی مناطق مرکزی آسیا نیز یافت می شود. تنها در زمان های خاصی از سال مانند زمستان می توان مشک را از بدن این آهو بدست آورد زیرا در زمستان مشک که در اصل به صورت مایع است، جامد می شود.

اعراب آن را "مسك" و انگليسي ها MUSK مي خوانند . مشك چهار قسم است :
قسم اول ، تركي : از حيواني شبيه آهوي چيني به طريق "حيض" يا "بواسير" دفع شود.
قسم دوم " تبتي " از ناقه (ناف حيوان) حاصل شود كه خون اطراف در ناف جمع شده بعد از رسيدن به سبب خارشي كه در پوست آن حادث شود ، حيوان بر سنگ ها ماليده تا جدا شود.
قسم سوم ، چيني: بعد از ذبح حيوان ، اطراف ناف آن را با دست ماليده تا خون اطراف در ناف جمع شود.

قسم چهارم ، هندي: آن خوني است كه از ذبح آن حيوان گرفته با جگر و سرگين روده او مخلوط نموده قدري مشك خالص به آن ممزوج ساخته ...

اما آهوي آن حيواني است كه از آهو كوچك تر ، در بلاد "چين" و "هند" و "ترك" پيدا شود . دست ها كوتاه تر از پاي اوست و دو دندان پيش كج به طرف زمين [خارج از فضاي صورت مثل فيل] و شاخ آن سپيد و منحني است.(1)مشک آهویی بسیار خوب است که از گیاه بهمنین و سنبل بخورد و در درجه ی دوم مشکی است که آهوی آن مر خورده باشد .از حیث رنگ و بو زرد شکوفه آسا بهترین است

پيامبر بزرگ اسلام (ص) از اين ماده خوش بو استفاده مي كردند(2) كلمه "مسك" يك بار در قرآن ذكر شده است.(3)در آیه 26 سوره مطففین آمده: « تعرف فی وجوههم نظرة النعیم * یسقون من رحیق مختوم * ختامه مسک وفی ذلک فلیتنافس المتنافسون » ترجمه: از چهره هایشان (ابرار) آثار خرمی و خشنودی هویداست * آنها از نوشیدنی پاک نوشانده می شوند * مهری که بر سر سبوی نوشیدنی نهاده شده از مشک معطر است و آنها مشتاقانه آن عطر را استنشاق می کنند.


مراحل تولید مشک

پس از شکار این نوع آهو توسط شکارچیان، آن را ذبح کرده، کیسه یا غده مشک را از شکم او خارج کرده و در معرض آفتاب روی سنگ مسطح پهن کرده و یا در روغن داغ شده خشک می کنند. روش دوم بدست آوردن مشک، بدون شکار و ذبح انجام می گیرد. این کار زمانی صورت می گیرد که این غده به قدری بزرگ می شود که باعث درد آهو شده و او با ساییدن بدن خود به سنگ، پوست خود را پاره کرده و غده را از بدن خود خارج می کند. پس از آن شکارچیان که از محل آن با خبر شده، به جمع آوری آن می پردازند.

خواص :
 مزاج :گرم و خشک
خاصیت :
لطیف و توان بخش است

چشم :
دیده را نیرو می دهد . رطوبت های چشم را از بین می برد و سپیدی نازک چشم را می برد .
نفس کش و سینه :شادی آور و توان بخش دل است . ضد تپش و بیماری ترس است .
زهرها :
پادزهر است و به ویژه گزند «بیش »را خنثی می کند .
رنگ مشک مشکی است و بسیار کمیاب و گران قیمت است. این مسأله باعث شده که فروشندگان آن را با مواد دیگری مخلوط می کنند تا وزن آن زیاد تر شود. مشک مقدار زیادی ماده "کافین" دارد از همین رو برخی ها به جای چای یا قهوه از آن استفاده می کنند اما بررسی های انجام شده نشان می دهد که خوردن زیاد آن باعث ایجاد خلل در دستگاه عصبی افراد می شود.زباد

دانشمندان اسلامي به وجود سه نوع گربه قائل هستند. اهلي ، وحشي و زباد.(4)


گربهٔ زباد یا گربهٔ مُشکین پستانداری گوشت‌خوار از خانوادهٔ راسویان (Viverridae) است.

گربه‌های زباد از خانوادهٔ گربه‌ها نیستند ولی با آن‌ها همانندی ظاهری دارند.


گربه‌های زباد ماده روغنی معطر و مُشک‌مانندی از غده‌های مقعدی خود ترشح می‌کنند که زباد یا غالیه نام دارد. این ترشح‌ها برای تعیین کردن قلمرو است. در بعضی از کشورها با خوراندن دانه قهوه به این حیوان قهوه ایی تهیه میکنند به نام کوپی لواک،این حیوان پس از خوردن دانه‌های قهوه، هسته آن را دفع می‌کند که از آن برای تهیه این نوع قهوه استفاده می‌شود. این قهوه گرانترین قهوه دنیا است.

در جنوب چین خوردن گربه زباد بسیار معمول است.

پراکندگی اعضای این خانواده آفریقا و ماداگاسکار، اسپانیا و فرانسه، خاور نزدیک، شبه جزیره عربستان، هند و آسیای جنوب شرقی تا بورنئو و فیلیپین را در بر می گیرد. نام انگلیسی آن یعنی civet از واژه شرقی «زباد» گرفته شده‌است. برخی نام زباد را فارسی، برخی عربی و برخی حبشی دانسته‌اند

صاحب "برهان قاطع" در اين زمينه گويد : زياد عرق و چركي باشد كه آن را از ميان پاي جانوري گيرند و آن جانور به "گربه" مانند باشد ، ليكن سر او از سر گربه كوچك تر است و آن عرق به غايت خوش بوي مي باشد و از جمله عطريات مشهور است .
صاحب "اقرب الموارد" نوع استحصال اين ماده خوش بو را به گونه ديگري توضيح مي دهد : زباد نوعي بوي خوش است كه از حيواني شبيه گربه به نام گربه زياد دوشيده مي شود.

صاحب "منتهي الارباب" نحوه ديگري از استحصال را توضيح مي دهد و مي نويسد : براي به دست آوردن عطر ، حيوان مذكور را طوري نگه مي دارند كه هيچ گونه حركت نكند . سپس ماده خوش بوي را از آن محل جدا مي سازند.

من آرزو می کنم شما می توانید از نیازمندان کمک کند

ظاهرا نزديك مخرج (دُبُر) حيوان است و آن را با معلقه از ميان دو ران حيوان بر مي دارند .
بهترين انواع زباد ، مربوط به گربه "شمطري"(سوماطرايي) است . به فرانسوي Civette گويند.
بوي زباد مشك مانند و گاه آميخته به بويي مي باشد كه اندكي تند و زننده است . در كارخانه هاي عطر سازي براي رفع بوي تند آن ، ماده ديگر در آن مي آميزند و نيز مواد معدني چون " نشادر" يا زيركربنات ، زير فسفات ، آهك و اكسيد آهن داخل مي كنند ، زيرا زباد به تنهايي نادر و گران است . زباد داراي خاصيت تحريك شديد است . لذا در بيماري هاي عصبي و نيز براي ساختن داروهاي نشاط آور و مقوي حواس تجويز مي شود. اكنون به هيچ وجه استعمال آن به عنوان دارو تجويز نمي شود وتنها درعطرها از آن استفاده مي شود. گربه زباد را "رُبّاح" نيز گويند.(5)


عنبر یا شاهبو
 

يكي از رايحه هاي معروف و قديمي كه بشر آن را كشف نموده و مشنا حيواني دارد ، "عنبر" است كه از نوعي ماهي استحصال مي شود.

عنبر ماده اي است چرب ، خوش بو، كدر ، خاكستري رنگ و رگه دار كه از روده يا معده ماهي عنبر (كاشالو ، به فرانسوي Cachalot و به لاتيني macrocephalus) گرفته مي شود . اين ماده در عطرسازي به كار مي رود ، وزن قطعات عنبر مستخرج از داخل روده و معده ماهي عنبر بين 0/5 تا 10 كيلوگرم و گاهي بيشتر (تا 20 كيلوگرم ) است . توليد عنبر در داخل دستگاه گوارش ماهي عنبر به واسطه ترشحات سياه رنگ جانور نرم تني به نام ماهي مركب (به فرانسوي Seiche) است كه مورد تغذيه اين حيوان واقع مي شود. بوي مطبوع اين ماده سياه رنگ در داخل دستگاه گوارش ماهي عنبر حفظ مي شود و حتي پس از مرگ ماهي عنبر ، بوي مطبوع آن در داخل دستگاه گوارشي حيوان محفوظ مي ماند . معمولا ماهي عنبر را در درياهاي شمال و اطراف ژاپن و گاهي در درياها مجار "جاده و "سوماترا" شكار مي كنند و پس از شكافتن شكمش، از داخل معده و روده اش عنبر را استخراج مي نمايند. هر قدر حيوان، از ماهي مركب بيشتري تغذيه كرده باشد ، مقدار عنبر موجود در داخل دستگاه گوارش آن بيشتر است.(6)

 ﻋﻧﺑﺭ ﻏﺎﻟﺑﺎً ﺑﻪ ﺷﮑﻝ ﺟﺎﻣﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺕ ﺷﻧﺎﻭﺭ ﺩﺭ ﺍﻗﻳﺎﻧﻭﺱ ﻳﺎﻓﺕ ﻣﯽﺷﻭﺩ، ﻭ ﻫﺭ ﺗﮑﻪ ﺁﻥ ﺣﺩﻭﺩ 45 ﮐﻳﻠﻭﮔﺭﻡ ﻭﺯﻥ ﺩﺍﺭﺩ

خواص عنبر در طب سنتی:

دارای گرمای لطیفی است که از این رو با مزاج پیران سازگار است،به نفع مغز و حواس است،برای قلب بسیار نافع است،در تحریک قوای جنسی زنان بسیار مفید است،حافظ ارواح و قوت هاست،برگرداننده ی قوای از دست رفته ی جماع می باشد .از بین برنده ی امراض سرد مغز است،دافع امراضی مانند ربو ، خفقان ، غشی ، قرحه ی ریه ، ضعف دل، ضعف معده ، ضعف جگر،استسقا، یرقان ، درد معده ،درد طحال ، درد کلیه ، ریاح، فالج ، لقوه ، رعشه ، سیاتیک میباشد .اگر آن را با روغن های داغ بر اعضای تناسلی بمالند باعث زیاد شدن لذت جماع در دو طرفین می شود.خون را رقیق میکند و باعت غلیان میشود،برای امراض سرد مغز و قلب نافع است،دهان را خوشبو می کند

  لازم به ذكر است كه پيامبر بزرگ اسلام (ص) از عنبر نيز استفاده مي نمودند.(7)


ناخن پریان
 

از رايحه هاي خوش با منشا حيواني كه بيشتر به آن دست يافته ، "اظفارالطيب" است كه علاوه بر رايحه خوش ، خاصيت درماني نيز دارد . به فارسي "ناخن پريان" گويند. "دولعه" نام ديگر ؟ان است و آن يك نوع صدف مدور است كه چون آن را به خاكستر گرم كنند، بر شكل ناخن چيزي از آن برمي آيد . از جزاير "هندوستان" آرند آنجا كه سنبل برويد و بعضي از "قلزم" آرند و بعضي بابلي باشد و بعضي را مكي گويند. از "جده " آرند بوي او لطيف كننده است .
ابن بيطار در "مفردات" آورده : ماده اي معطر است به رنگ سياه شبيه به ناخن و در بخور به كار برند. اظفار الطيب بحرين از ديگر جاها بهتر است و هم] اين عطر [در بحراحمر به دست آيد و از جده آرند.

حمزه گويد : نيكوترين وي آن است كه به جهت بخور به اطراف برند و آن چه خام بود از او بوي كريه آيد و آنچه بريان كرده باشند از او بويي [شبيه ] عنبر آيد .(8)

گرم و خشک بدرجه ٔ دوم . خلط غلیظ را نیک کند و درد معده و جگر و خفقان و امراض رحم را مفید بود، به خوردن مصروع را به هوش آورد. (از نزهةالقلوب)در فضلات و خون و ملطّف اخلاط غليظه و جهت اختناق رحم و صرع و خفقان معدى و رطوبى و درد بارد جگر و رحم و اخراج خون منعقد در گرده و جميع امراض بارده رحم و بخور او جهت صرع و سكته و نزلات و غشى و اختناق رحم و احتباس حيض، نافع.مصدع و مصلحش سكنجبين و مورث سحج و مصلحش گل ارمنى و قدر شربتش از يك درهم تا سه درهم و بدلش قصب الذريرة است.فارالمسک


 

صاحب "آثار البلاد و اخبار العباد" چنين گزارش نمودهاست كه : در خانه هاي "تبت" موش هايي است سياه كه بوي مشك دهند و ليكن مشك از آنها حاصل نشود .(9) عرب به موش مشك "فاره المسك، گويد .(10)


فيل
 

از رايحه هاي شگفت انگيز ديگر با منشا حيواني ، فيل در حالت برانگيختگي است كه كمتر به آن پرداخته شده است . شيخ مسعودي در كتاب ارزشمند "مروج الذهب" در اين موضوع تحقيق كرده و آورده است :
در وقت معين سال به سرزمين هندوستان از پيشاني و سر فيل عرقي خارج مي شود كه چون "مِشك" است و هنديان در زماني معين منتظر پيدايش اين بوي خوش هستند كه آن را استحصال مي نمايند و با روغن هاي خوش بو بياميزند و از همه بوهاي خوش گرانقدرتر و مرغوب تر است ، و پادشاهان و خواص آن را براي مقاصد گوناگون به كار برند كه از آن جمله ، خوش بويي و بخورسوزي است كه از همه بوهاي خوش بهتر است و استعمال و استشمام آن در مرد و زن رغبت ، هيجان ، طرب ، نشاط و شادماني به همراه آورد. بسياري از دليران و شجاعان هند هنگام جنگ از اين روغن استفاده مي كنند كه به عقيده آنها دل را شجاع و جان را نيرومند مي سازد و آنها را به هجوم و حمله وامي دارد . بيشتر اين نوع عرق در پيشاني فيل ، موقعي از سال پديدار مي شود كه در حالت جفت يابي و هيجان است . در اين موقع فيل بانان و مراقبان از فيل گريزان مي شوند زيرا بين غريبه و اشنا تفاوتي نمي گذارد و چون فيل چنين شود به دره ها ، كوه ها و جنگل ها رود و از محل خود دور مي شود و از وطن غيب مي كنند . هنديان درباره پيدايش اين نوع بوي خوش كه در اين حالت از فيل پديد مي آيد ، گفت و گوها دارند.(11)

کوالا
 

"كوآلا" نوعي خرس درختي است كه در "استراليا" زندگي مي كند . كوآلا به زبان بومي يعني "من آب نمي خورم!" و اين اسم را از اين جهت به اين حيوان ملايم و شيرين داده اند كه هرگز آب نمي خورد و مايع لازم بدن او از شيره برگ درخت "اكاليپتوس" تامين مي شود.(12) بدن كوآلا به علت اين كه اين حيوان برگ اكاليپتوس مي خورد ، بوي مخصوصي مي دهد كه بسيار مطبوع است ولي حشرات از اين بو متنفرند.(13)

بيدَستَر
 

بيدستر (سگ آبي) بمي امريكاي شمالي (14) (با نام علمي (ondatra zibethicus) از قرن هفدهم شناخته شده است . اين جانور داراي غده مترشحه مرموزي است كه رايحه اي خوش از آن صادر مي شود. از طريق وسايل شيميايي ، اين ماده در دهه 1940 استخراج و كشف شد.(15)

 


اردک
ديگر از جانوران با رايحه خوش اردك استراليايي جنوبي (16) (Biziura lobata) است . اردك Musk duck يا "اردك مشك بوي" نام خود را از رايحه خوشي گرفته كه از طريق غده مترشحه در ناحيه پشت آن صادر مي شود.(17)


سوسك
 

نوعي سوسك (18) (با نام علمي Aromia moschata) از جمله سوسك هاي اروپايي ـ آسيايي است كه رايحه اي خوش از خود صادر مي كند.(19)

اين سوسك شاخك دراز از خود رايحه خوشي مانند عطر گل هاي سرخ توليد مي كند.

لاک پشت

نوعي لاك پشت (21) وجود دارد كه از زمره جانوران با رايحه خوش به حساب مي آيد .Sternotherus odoratus گونه اي از لاك پشت هاي كوچك است كه در نواحي كانادا و نواحي شرقي ايالات متحده زندگي مي كنند . اين لاك پشت در مواقع خطر ، يك رايحه از خود صادر مي كند كه مثل بوي مشك است.(22)

تمساح


در نواحي آمريكاي مركزي نيز تمساحي وجود دارد كه رايحه خوش از آن به دست مي آيد . در اين نوع تمساح ها دو جفت غذه مترشحه با رايحه خوش وجود دارد كه يك جفت آن در گوشه ارواره و يك جفت نيز در نزديكي مخرج جانور است.(23)


مار 


 برخي مارها نيز داراي بوي خوش هستند.(24) اين مارها را رايحه اي چون بوي مشك از انتهاي دم در حالت تدافعي خارج مي كنند.(25)

گاو
 

گاوهاي بومي نواحي قطبي شمال قاره آمريكا و سوئد ، سيبري و نروژ (26) (با نام علمي Ovibos moshatus) از منابع رايحه خوش با منشا حيواني محسوب مي شوند. اين پوست اين نوع گاوها كت هاي ضخيم و گرم درست مي كنند.

وجه تسميه اين حيوان به Mushox (گاو خوش بو) به علت وجود اين رايحه خوشي است كه در فصل جفتگيري نرها براي جذب ماده ها ايجاد مي كنند.


ماسك شرو
 

نوعي جانور شبيه موش است كه پوزه درازي دارد و به آن Muskshrew گفته مي شود . نام علمي اين جانور sorrex murinus است . اين جانور رايحه اي قوي از مشك ايجاد مي كند. ماسك شرو در هند يافت شده و به آن سوندلي (sondeli) و مونجورو (Mondjourou) مي گويند


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 2 دی1392
اهمیت نزله(اب الامراض)درپیدایش بسیاری ازبیماریها


از نظر ابن سینا: نزله ماده ایست که در مغز و ریه تولید شده و خود را به فضاهای حلق و بینی و چشم و گوش و از آنجا به هر نقطه ای از بدن تا دوردست ترین نقاط آن می رساند.

 

تفاوت های نزله سرد از نزله گرم:

 

1. حرارت نزله :
بدین معنا که نزله سرد از سردی مزاج یا سردی محیط یا حالات روحی سرد کننده پدید می آید ، حال آنکه نزله گرم از گرمی مزاج یا گرمی محیط یا حالات روحی گرم کننده به وجود می آید.

 

1.غلظت نزله : معملاً نزله سرد غلیظ است ولی نزله گرم رقیق و آبکی  سیال می باشد.

 

2.تأثیر پذیری نزله ها بر لوزتین و بینی : نزله سرد ، در بینی و گلو، درد ایجاد می کند حال آنکه نزله گرم سوزش و آلرژی. همانگونه که میکروبها در گلو چرک ایجاد نموده و بیشتر درد ایجاد می کنند اما ویروسها اکثراً سوزش و التهاب در گلو و  لوزه ها ایجاد می نمایند .

 

3.تأثیر پذیری نزله ها از تب: بیماری ایجاد شده با نزله سرد ، با تب کردن بهبود می یابد حال آنکه سرما خورده ناشی از نزله گرم از تب کردن بهره ای نمی بیند و گاه بدتر هم می شود . فلسفه پیدایش بخور سرد و گرم نیز بر همین اساس شکل می گیرد و کسانی که نزله سرد دارند احتیاج به بخور گرم و کسانی که نزله گرم دارند به بخور سرد نیاز پیدا می کنند . گاه لازم می شود که در جریان یک بیماری سرماخوردگی و در روزهای نخست بیماری نزله ای ، از بخور سرد و از روز دوم یا سوم به بعد از بخور گرم استفاده شود.

 

4.میزان جذب نزله ها در سر وگردن : نزله سرد چون غلیظ تر است بیشتر در فضاهای مربوط به حلق و بینی جذب می شود و مقادیر کمتری از آن به پایین دست بدن منتقل می شود لیکن نزله گرم چون سیال تر است فوراً به نقاط پایین دست تر از سر و گردن مثل فم معده منتقل شده و در ناحیه سر و گردن کمتر جذب می گردد.

 

5.توأم بودن نزله سرد با سردرد: نزله سرد با سردرد بیشتری توأم است و در نتیجه بهتر متوجه وجود آن می شویم و از طرفی سردرد معمولی ( یا میگرن ) توأم با نزله سرد، نزله ها را متوجه جذب بیشتری در ناحیه سر و گردن می نماید. اما نزله گرم ، کمتر با سردرد توأم است و لذا به دلیل سیالیت بیشتر و نیز عدم همراهی آن با سردرد ، به سرعت از ناحیه سر و گردن عبور کرده و خود را به نقاط پایین دست تر بدن می رساند.

 

6.نقاط نزله گیر در بدن: نزله سرد بیشتر در سر  و گردن گیرنده دارد لیکن نزله گرم در نقاط پایین دست بدن (مثلاً در معده ، روده، رکتوم و ...)

 

راههای تشخیص سردی یا گرمی نزله ها از طریق سر و گردن:

 

1.علائم نزله سرد در سر و  گردن:
وجود خلط غلیظ سبز رنگ (چرکی ) یا سفید رنگ (بلغمی) و خلط سرد، درد گلو، درد بینی ، سرفه های خلط دار و مرطوب،درد پیشانی و گونه ها، احساس سردی سر و صورت و پیشانی در لمس بیشتر علائم در بینی اتفاق می افتد تا در گلو ( به دلیل مجاورت سینوسهای صورت با بینی ) ، و بالاخره تخفیف یافتن علائم در همراهی آن با تب یا بخور گرم می باشد .

 

2.علائم نزله گرم در سر و گردن: وجود خلط رقیق در بینی یا حلق ، زردبودن یا مایل به سرخی آب دهان، وجود بخار و حرارت زیاد در آب دهان و گلو، سوزش گلو، سوزش بینی ، احساس حرارت و گرمی سر و صورت در لمس، بیشتر علائم نزله گرم در گلو اتفاق می افتد تا در بینی و پیشانی یا گونه ها ، عدم بهبودی بیمار با تب کردن و تخفیف یافتن علائم با بخور سرد می باشد.

 

زمان تحرکات نزله ای در بدن
:

 
بیشترین زمان حرکت نزله از تولید آن تا محل اعمال اثر ، صبحگاهان و در وقت سحر یا در سایر اوقات بیدار شدن از خواب می باشد. شاید یکی از دلایل سحرخیزی به توصیه علما و بزرگان دین ما اعتقاد به بیدار شدن افراد در وقت سحر و انجام مناجات و نماز و راز و نیاز به درگاه دوست ، همین جلوگیری از حرکت نزله نابجا به سوی اندامهای پایین دست بوده باشد. زیرا مثلاً به طور علمی در مورد قلب، ثابت شده است که مواد نیتروژن دار گشاد کننده عروق و مفید در تقویت اعمال قلبی نیز در همین ساعات سحرگاهی همزمان با بیدار شدن از خواب ، تولید گردیده و موجب تقویت و سلامت هر چه بیشتر قلب می گردد، در صورتی که اگر کسی به طور مداوم در این ساعات صبحگاهی از خواب بیدار نشود سرانجام کار ، دچار سکته یا امراض قلبی بیشتری نسبت به سایرین خواهد شد. به نظر می رسد که یکی از علل سلامتی و طول عمر بیشتر افراد قدیمی ، سحرخیزی آنان بوده باشد

لذا از جمله درمانهای نزله : ممانعت از تولید و تحرکات سیال نزله ای با بیدار شدن به موقع از خواب در وقت سحر می باشد، خورانیدن پوره بادام مخلوط شده در عسل در وقت سحر ، پوشانیدن متداوم سر بیمار با کلاه و یا ریختن متناوب آب گرم بر سر مریض (دوش آب گرم بر ناحیه سر و گردن) نیز از دیگر روشهای درمانی ضد نزله ای سرد محسوب می شوند.

 
بخش عمده ای از نزله ها از طریق سوراخها و منافذ مغزی ، مستقیماً وارد فضاها و حفرات سر و صورت مثل گوش و حلق و بینی می شوند و نقش نزله ای خویش را به معنای واقعی و معروف خود و به طور مستقیم در آنجا بازی می کنند .

 

اگر تصور می کنید که نزله ها به دلیل انسداد مسیر راه فوق، زمینگیر شده و در داخل مغز آدمی برای بیمار در آینده اتفاق خواهد افتاد! مثل بیماران اسکیزوفرنی و مجنون . یعنی در این حالت ، نزله ها به سرعت و در حجم زیادی وارد خون یا مایع مغزی نخاعی شده و آنگاه جنون یا مرگ و نابودی شخص ازخیلی از جهات دیگر حتمی و قطعی می شود. لذا به متخصصان محترم اعصاب و روان متذکر می شویم که یکی از دلایل نامعلوم شروع ناگهانی امراض روانپزشکی همین انسداد مسیر مستقیم خروج نزله از طرف مغز به سمت گوش و حلق و بینی می تواند بوده باشد که دانستن این موضوع می تواند راهنمای مفیدی برای شروع درمان بیماران اعصاب و روان جدید بوده باشد. همچنین کشیدن انفیه به بینی ، استفاده از بخورات گرم یا سرد مغزی ، رایحه درمانی تخصصی و چکاندن قطره های تخصصی به داخل بینی در اولین روزهای شروع امراض روانی ممکن است از وخامت اوضاع بیماران کاسته و یا اینکه سریعاً آنها را به سمت درمان رهنمون کند.

 

مغز برای تولید نزله ، به عوامل درونی و بیرونی از بدن احتیاج دارد . عامل درونی را بیشتر اخلاط مشهور چهارگانه می سازند . پس مغز تحت تأثیر عوامل درونی ( اخلاط چهارگانه ) از طرفی و عوامل محیطی ( نحوه تغذیه ، سردی ، گرمی و حالات روحی و عصبی ) از طرف دیگر ، نزله خود را می سازد و در اوقات خاصی مثل صبح زود و سایر اوقات بیدار شدن از خواب ، آنرا مستقیماً به سمت پایین یعنی از فضای داخلی مغز به فضاهای سر و صورت ( مثل فضاهای بینی ، گوش ، دهان و چشم) می ریزد . نزله ریخته شده به فضاهای مزبور تحت عناوین زکام، نزله ، موکوس  یا جذب موضع سر و صورت می شود و یا از آنجا مستقیماً به بیرون از بدن پرتاب می شود و یا اینکه مجدداً به سیر نزولی خود تا ریه، معده ، روده و یا حتی به طور مستقیم تا خود مقعد ادامه  طریق می دهد و در این مسیر هر بافت نزله گیری را شناسایی کند به خود آلوده می کند ( مثلا ًبر روی زبان می ریزد و بسته به نوع نزله، آنرا بزرگ یا پهن یا حتی کوچک می کند یا مثلاً بر تارهای صوتی حلق می ریزد و صدا را به کلی تغییر داده و بلند ، کلفت یا ضعیف می کند و یا برریه ها می ریزد و سرفه یا آسم ایجاد می کند و یا مستقیماً به معده ریخته زخم معده یا خرابی دریچه های معده ای ایجاد می نماید و یا اینکه به روده ها ریخته و کولیت یا نفخ شدید ایجاد می کند . یا ممکن است نزله از طریق جذب مخاطی در طول مسیر ریزش خود ویا از طریق جذب روده ای دستگاه گوارش و نظایر آن، وارد سیستم گردش خون بدن شده و پس از تغییر شکل بیوشیمیایی تحت عنوان خلط خونی ( بلغم ، سودا ، صفرا و دم ) خود را به طور غیر مستقیم به سایر بافتهای هدف برساند ( مثلاً به رحم برساند ومیوم ایجاد کند یا به پروستات برساند و تورم ایجاد کند . بنابراین نزله های اضافی را از همان مرحله تولید حتی الامکان به بیرون از بدن برانید ورنه ممکن است سلامتی اشخاص تحت تأثیر سوء قرار بگیرد .

 

درمان نزله:

 
درمان های مشترک در انواع مختلف نزله های سرد یا گرم

 

1-    انجام بخور سندروس در هر شب

 

2-    پرهیز اکید از نوشیدن آب و مایعات

 

3-    غرغره آب انار یا قابضات دیگر در طول شبانه روز در چندین مرحله.

 

4-    خوردن عناب + سه پستان+ گل اروانه+گل بنفشه بصورت جوشانده .

 

5-    بیدار شدن از خواب در وقت سحر و پرهیز از خواب سنگین دربعدازظهر.

 

6-    خوابیدن گه گائی بیمار بر روی شکم به منظور تسهیل در خروج نزله های مغزی از بینی.

 

7-    تجویز انفیه یا عطسه آور در مراحلی که از پخته بودن نزله در مغز مطمئن هستیم ( یعنی از روزهای دوم یا سوم بیماری به بعد).

 

8-    تنقیه آنال با آب جو(دم کرده صاف شده جو) که زوائد و نزله های اضافی بدن را به خوبی از طریق روده بزرگ فرو می کشد.

 

9-    گرفتن روزه 24 ساعته یا حداقل جلوگیری از پرخوری بیمار و یا جلوگیری از خوابیدن او با شکم سیر، در هنگام بیماری سرماخوردگی یاآلرژی نزله ساز.

 

10-در هنگام هجوم نزله ها بر بدن مثل حالت سرماخوردگی ترجیحاً تا سه شبانه روز به جز آش جو ، غذای دیگری نخورید و از خوردن غذاهای سرخ کرده ، ترش و بسیار سرد و محرک بپرهیزید ، مصلح آش جو نیز عسل می باشد.

 

11-اینگونه بیماران نزله ای بایستی کمتر دراز بکشند زیرا در غیر اینصورت ماده بیماری زا و نزله ای می تواند به میزان بیشتری به سوی حلق سرازیر شود و بهتر است بیماران غالباً به حالت نیمه نشسته به سر برده و استراحت کامل کنند و همچنین بر سر کار هم نروند، استراحت در بستر از واجبات درمان بیماران سرماخورده، آنفلونزایی و آلرژیک شدیداً نزله ای می باشد. زیرا در غیر اینصورت حجم تولید نزله ها بیشترشده و روند بیماری درافراد مستعد ،گاه از هفته ها تا ماهها طول خواهد کشید.

 

12-خوردن شربت ساده خشخاش در افراد کم خواب ، خوردن شربتی از خشخاش + شکر سرخ ، یا نبات در افراد معمولی ، این کارها به منظور تنظیم خواب  از طرفی و رفع عطش از طرف دیگر تدارک دیده شده است.

 

13-استفاده خوراکی از صمغ صنوبر در اشخاصی که به طور چهار فصل یا در فصول سرد و گرم سال توأمان از وجود نزله سرد و گرم رنج می برند .

 

14-انجام بخور ترکیبی از گیاهان سرد و گرم مثل ترکیب بنفشه همراه با انیسون.

 

15-ریختن قطراتی از اسانس گیاهان سرد و گرم متضاد به روی بالش خواب مثل اسانس بنفشه و نعناع به منظور رایحه درمانی مفید.

 

درمان اختصاصی نزله سرد:

 
ضمن پوشانیدن سر با کلاه و شال و استفاده مرتب از ماسک دهانی و پوشانیدن لباس گرم و پشمی و جلوگیری کننده از سرمای محیط در دو زمان مختلف از شبانه روز ، خوردن ضد نزله های گرم نیز به طور جداگانه توصیه می شود:
صبح ها وقت سحر، خوردن ترکیبی از بادام و عسل یا ترکیبی از فلوس + هلیله زرد + عسل که طرز تهیه ضد نزله اولی به این صورت است که مقدار 50- 100 گرم از پودر شده نرم بادام را در یک کیلوگرم عسل حل نمایید.
و طرز تهیه ضد نزله دومی عبارت است از مقدار مساوی 50 گرم از هر یک از گیاهان تیغه مغز فلوس و پوست هلیله زرد را نرم کوبیده در داخل یک کیلوگرم عسل حل نمایید. همچنین می توانید در فرمول دوم به منظور جلوگیری از تلخی دارو هر صبح ناشتا یک کپسول هلیله زرد را توأم با یک قاشق مرباخوری عسل میل نمایید. شبها وقت خواب ، خوردن ضد نزله سه گانه بادرنجبویه، سنبل الطیب  و گاوزبان با هم یا خوردن اسطوخدوس ، انیسون و غیره

 

اثرات نزله مغزی بر رحم:

 

1-    نزله های بلغمی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد کیست یا ترشحات زیاد آبکی و بلغمی نظیر لکوره می نمایند.

 

2-    نزله های سوداوی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد فیبروم و ترشحات مختصر زنانگی می کنند.

 

3-    نزله های صفراوی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد فیبروم صفراوی و خشکی در بافت رحم از نظر ترشحی می نمایند .

 

4-    نزله های دموی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد میوم و ترشحات قابل توجه ولی کمتر از نوع بلغمی می نمایند.

 

جهت درمان توده های خیس یا مرطوب رحمی مثل بلغم و دم احتیاج به خشک کننده و قابضات داریم و برعکس برای درمان توده های خشک رحمی مثل فیبروم صفراوی نیاز به ریزش دهنده خواهیم داشت و در حالت دوم ، مصلح مفید موضعی ، روغن های گیاهی بنفشه و گلسرخ و سیاهدانه درترکیب با ریزش دهنده ها می باشد در حالیکه در حالت اول مصلح مناسب موضعی  ، سرکه یا سرکه انگبین در ترکیب با قابضات زنانگی می باشد.


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 2 دی1392


 تشخیص ساده بالا بودن چربی و قند و اختلالات کبدی

یک استکان آبغوره طبیعی بنوشید و 50 ثانیه صبر کنید، اگر دهان آب افتد نشانه ی بالا بودن قند خون است. اگر دهان خشک شود نشانه ی اختلالات کبدی است.اگر دهان کف آلود یا چسبناک شود نشانه ی بالا بودن چربی خون است

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 27 آذر1392
بسیار مقوی و با خواص دارویی فراوان که درزمستان تهیه و مصرف می شود.این چایی که در خانواده ما جزء ضروریات زمستان می باشد.علاوه بر خواص دارویی به مصرف دیگری هم می رسد و آن موقعی که خانمی در حال زایمان است به او این چایی را می خورانند تا از درد آن کاسته شود.

مواد لازم :

به :یک عدد

طرز تهیه :

ابتدا به را با پوست در دستگاه غذا ساز ریخته وخرد می کنیم .اگر دستگاه غذا ساز نداشتید با رنده درشت با پوست رنده کنید .سپس به ها را در ظرفی ریخته وروی مکان گرمی مثل بخاری یا شوفاژمی گذاریم تا خشک شود.

سپس به ها را در ماهیتابه ای روی گاز بو داده تا به هابه رنگ قهوه ای نسبتا تیره در بیاید .

در حال تفت دادن به ها باید مدام به ها را بهم زد تا نسوزد  و بوی سوختگی نگیرد .به همین راحتی چای به ما آماده می شود .


چای را را به روش چای معمولی دم کنید وبگذارید مدت بیشتری دم بکشد .بعد از دم کشیدن یک چای خوشرنگ به شما می دهد که اصلا با چای معمولی فرق نمی کند فقط سالم تر است وبوی دلنشین تری دارد .

اگر دوست داشته باشید با نبات یا شکر هم خوشمزه می شود .چرا که طعم تلخی چای را ندارد .موقع دم کشیدن بوی عطر به همه جای خانه را پر میکند و واقعا لذت بخش است.


خواص:

تجدید و احیای روحیه

خوشحال بودن

از بین برنده افسردگی ناشی از انواع سردردها

تقویت کننده قلب، کبد و معده

مفید برای زخم معده

تحریک کننده اشتها

نرم کننده سینه

ادرارآور

کمک به هضم غذا

از بین برنده بوی بد دهان

خوشبوکردن اتاق

مفید برای کاهش وزن،

کمک به پایین آوردن کلسترول خون

کمک به پایین آوردن فشار خون، به خاطر دارا بودن پتاسیم

کاهش خطرات بیماری های قلبی، به خاطر دارا بودن ویتامین C


برچسب‌ها: دمنوش ها
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 26 آذر1392
 در طب سنتی سرکه معادل انسولین است. سرکه خاصیت ذوب کنندگی دارد و مانند داروی جرم گیر (چانته و...) عمل می کند و تمام رسوبات و گرفتگی های عروق، مثل چربی‌های انباشته شده در عروق را ذوب و برطرف می کند. بنابراین سرکه را می توان رقیق کننده ی خون، دفع کننده ی سودای خون، پاک کننده سودای سطحی خون، کاهنده فشار خون، پایین آورنده‌ی قند و چربی خون و رفع کننده‌ی مجموعه‌ی انسدادهای سطحی و عمقی عروقی خونی دانست.

 با توجه به مطالب بالا می توان بوسیله سرکه دیابت و فشار خون را که خود منجر به وجود آمدن نسل بزرگی از بیماریها نظیر سکته قلبی و مغزی و غیره می شود را کنترل و درمان کرد.

 علت بروز دیابت:

اخلاط و رسوبات ناشی از دم و بلغم در اندامهایی مثل کبد و پانکراس رسوب می‌کند. این رسوب چون از خلط، ماده‌ای غلیظ است رسوبش موجب کاهش کارایی طبیعی غده پانکراس شده و در نتیجه مانع تولید انسولین و ترشح آن در خون گردیده و در نتیجه دیابت بروز می کند.

نقش انسولین در خون مثل نقش سرکه است.

به عنوان مثال: همانطوری که اگر سماور یا کتری جرم گرفته باشد در آن سرکه می ریزند تا رسوبات آنرا پاک کنند، سرکه هم خون را از چربی‌ها و رسوبات تمیز و رگها را پاک می کند. انسولین هم چنین نقشی در بدن دارد و در سراسر بدن می چرخد و عروق را پاکسازی می کند. لیکن رسوب بلغم و دم در غده تولید کننده انسولین یعنی پانکراس مانع ترشح انسولین شده و کار شستشوی داخل بدن کُند می شود. و دیابت به وجود می آید. لذا انسولین صنعتی یا شیمیایی به افراد داده می شود که بدن را از رسوبات پاکسازی کند. ولی درمان واقعی زمانی صورت می پذیرد که غده پانکراس را از رسوبات پاکسازی کنیم تا دوباره به کار بیفتد و دوباره انسولین طبیعی را تولید کند.

بیشترین زمینه بروز دیابت کاهش صفراست که موجب رسوب مواد و ایجاد انسداد در اندامهای گوناگون بخصوص اندامهای انتهایی بدن می شود.

گرمای ناشی از صفرا خاصیت سوزانندگی و نفوذپذیربی به ریزترین مویرگهای بدن  و انتهایی‌ترین قسمتهای بدن را داراست. بنابراین اگر ماده صفرا به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد اجازه رسوب دم و بلغم اضافی را در هیچ عضوی از جمله پانکراس نمی‌دهد و دیابت هم به وجود نمی‌آید. کمبود صفرا باعث ایجاد دیابت سرد در افراد بلغمی (سرد و تر) و دیابت گرم در افراد دموی (گرم و تر) می شود. دیابت سرد بیشتر در زنان و دیابت گرم بیشتر در مردان شایع است. علت بروز دیابت در افراد دموی این است که گرمی بدن آنها خاصیت سوزانندگی و نفوذپذیری مثل صفرا را ندارد و نمی‌تواند مانع رسوب مواد در بدن شود.

همانطور که گفتیم صفرا عامل گذر خون به ریزترین مویرگ‌ها و قسمتهای انتهایی بدن است. کمبود صفرا مانع رسیدن خون به قسمتهای انتهایی بدن و در نتیجه احساس سرما، گزگز و مورمور شدن این اندامها می شود. این علائم در افراد دیابتی بیشتر دیده می‌شود و عوارض شدیدی را برای‌شان ایجاد می‌کند. به عنوان مثال با کوچکترین خراشی، پا زخم شده و به علت عدم خون رسانی به موقع، زخم پا دچار عفونت می‌شود. در بعضی مواقع نیز عفونت منتشر شده و قسمتهای بالای پا را فرا می‌گیرد. در این شرایط طب کلاسیک راهی جز قطع عضو پیشنهاد نمی‌کند.

در طب سنتی برای درمان زخم پای دیابتی تلاش می‌شود که صفرا و خون را به قسمت‌های انتهایی بدن برسانند و زخم را درمان کنند. در افراد دیابتی پا سرد و سوداوی شده و رسوبات مانع حرکت خون به قسمت‌های پایین پا می‌شوند. با مصرف سرکه به صورت سرکنگبین (عسل 3 واحد+ عرق نعنا 2 واحد+ سرکه 1 واحد) و خوردن غذاهای با مزاج گرم و صفرا زا مسیر رگها از رسوبات پاکسازی شده و خون در قسمت‌های پایین پا جریان می‌یابد. (انتخاب واحد اندازه گیری با شماست می تواند یک قاشق یا فنجان و حتی لیوان باشد).

با خوردن غذاهای صفرا زا مثل عسل، حرارت مورد نیاز بدن تامین شده و با سرکه مسیر رگها باز می شود. صفرای تولید شده نیز به راحتی می‌تواند در اندامهای تحتانی نفوذ کند و خون گرم و تازه را به زخم برساند. با این شیوه، عفونت ایجاد شده از بین می‌رود و زخم ترمیم می‌یابد.

نکته: در دیابت کودکان بهتر است به جای سرکه از آبغوره یا آبلیمو تازه استفاده شود.

توجه داشته باشید که در زخم پای دیابتی علاوه بر خوردن غذاهای گرم و صفرا زا و استفاده از سرکنگبین، برای خارج کردن عفونت از پا نیاز به یک مکنده قوی داریم تا عفونت ها را کشیده و خارج کند و آن چیزی نیست جز نمک. حتماً ضرب المثل معروف هر چه بگندد نمکش می زنند را شنیده اید. 2 واحد نمک را به 5 واحد عسل اضافه کرده خوب هم بزنید و آنرا روی زخم پانسمان کنید تا جایی از پا که عفونت پیش رفته باشد دچار سوزش خواهد شد. به عنوان مثال اگر انگشت پا زخم شده و عفونت آن تا زانو پیش رفته باشد پانسمان نمک و عسل باعث سوزش پا تا زانو می شود و در واقع نشان می دهد که عفونت تا کجا پیش روی کرده است. هر چه از سوزش پا کمتر شود نشان دهنده آن است که عفونت کاهش یافته و رو به بهبود است و باتمام شدن سوزش عفونت کاملاً از بین رفته است.  در این موقع رنگ زخم هم از طوسی به قرمز تغییر رنگ می دهد و این یعنی اینکه صفرا به زخم رسیده و بوی بد زخم هم از بین می رود هر 12 یا 24 ساعت پانسمان را تعویض کنید. در مرحله بعد برای کمک به درمان و بسته شدن زخم از روغن زیتون و عسل استفاده می کنیم. به این صورت که 5 واحد روغن زیتون+ 2 واحد عسل یا برعکس5 واحد عسل+ 2 واحد روغن زیتون را با هم خوب حل کرده روی زخم را پانسمان کنید. البته همه افراد در تمامی زخمها و سوختگی‌ها می توانند از این پانسمان استفاده کنند.

در ضمن برای اینکه شتاب باز کردن عروق بیشتر شود بهتر است از زالو هم استفاده کنیم. زالو موادی را به درون خون تزریق کرده و باعث رقیق شدن خون می شود و از طریق مکش خونهای کثیف و آلوده را از بدن خارج می کند و به جای آن خون سالم در رگها جریان می یابد که باعث تسریع در درمان می شود.

اگر می خواهید به دیابت مبتلا نشوید صفرا را در بدن خود نگه دارید. یادتان باشد که خشم و عصبانیت باعث افسردگی و سرد مزاجی می شود استمرار در مصرف آب یخ بخصوص در سرد مزاجان باعث سرد شدن کل بدن می شود و این به معنی شروع نسل بزرگی از بیماریها.

- دیابت بیشتر در کودکان سرد مزاج بوجود می آید.

- منتشرترین و اولین گروه مبتلایان به دیابت سرد مزاجها هستند.

- دیابت حاملگی در زن سرد مزاج پدید می آید.

- دیابت عصبی در افراد سرد مزاج بوجود می آید.

زن باردار طبع سرد + خوردن غذاهای سرد مزاج = دیابت

دیابت کودکان از سردی است و شاید سردی است که از رحم مادر با خودآورده است بنابراین توجه به نوع تغذیه در دوران بارداری و شیردهی خیلی اهمیت دارد. زنان سرد مزاج بهتر است که در دوران بارداری از مصرف لبنیات و ترشیجات آب یخ و انواع گوشت های سرد مزاج مثل مرغ، ماهی- گاو. سوسیس و کالباس و فست فودها و دیگر تنقلات کارخانه ای خودداری کنند یا در صورت لزوم همراه با مصلح استفاده کنند.

 افرادسردمزاج بهتراست از گرمی جات بلند مدت استفاده کنند مثلاً ارده و شیره در زمستان.

استفاده از گرمی کوتاه مدت مثل دود کردن اسفند و نمک زیرا دود اسفند و عطرها زودتر از مواد خوراکی به مغز می رسد و روان را گرم می کند. خوردن هر شب یک قاشق مربا خوری اسفند با آب تا 40 شب سودا و بلغم اضافی را از بدن خارج و صفرا تولید می‌کند البته اسفند را نباید جوید بلکه باید با آب قورت داد. سردیجات را همراه با مصلح آنها مصرف کنید. مثلاً ماست را همراه با موسیر و نمک یا پونه، آویشن، فلفل و گل سرخ مصرف کنید یا پنیر تازه را با مغز گردو، آویشن- نعنا خشک- سبزیهای معطر سیاهدانه و زیره استفاده کنید.

قابل توجه افراد دیابتی

در صورتیکه شخصی بیش از اندازه مورد نیاز انسولین مصرف کند مجاری بیش از حد باز شده و این افراد سریع افت قند پیدا می کنند و دچار مشکل می شوند مثلا راه می روند می افتند. یا بی قراری و بی حوصلگی شدیدی در مغز پدید می آید به طوری که فرد می خواهد به سرش ضربه بزند یا جیغ بکشد چرا؟ چون انسولین اضافی صفرای موجود در مغز را پایین کشیده و گرما در سرش ندارد و به همین دلیل بی قرار شده است در این حالت فوری به فرد دیابتی عسل یا هر ماده شیرین دیگری را بخورانید.

قابل توجه افراد سرد مزاج یعنی بلغمیها و سوداویها و حتی دمویها:
 
طیف وسیعی از بیماریها مثل انواع سرطانها، گرفتگی های عروقی قلبی و مغزی، کمردردها، پادردها، واریس. بعضی رماتیسم ها، بیماری ریوی و غیره ... ناشی از سردی و رطوبت زیاد و همچنین ناشی از تجمع رسوبات در خون و بدن است که باعث ایجاد بیماری و گرفتگی های مختلفی می شود. در این زمینه کم خوری و ورزش و استفاده از غذاهای با طبع گرم کمک شایانی به درمان و رفع گرفتگیها و بیماریها می کند
به عنوان مثال: برای درمان سرطانها و گرفتگی های ناشی از سردی و رسوب مواد در بدن روزانه 3 تا 6 لیوان آب جوش بخورید و بدوید تا خوب عرق کنید حتماً تجربه کرده اید که پس از خوردن یک لیوان چای داغ گرم می شوید و عرق می کنید درواقع با عرق کردن یک سری سموم همراه با آب از پوستمان دفع می شود (یعنی لزوماً نباید آب مصرف شده حتماً از کلیه ها دفع شود) به این صورت که وقتی شما آب جوش می خورید (مثل گرمای چای) معده گرم می شود و همین گرما وارد سلولها شده و در بدن منتشر می شود. حرارت از طریق عروق به صورت عرق همراه با سموم موجود در بدن از طریق پوست دفع می شود. حالا اگر خوردن آب جوش همراه با تحرک و دویدن باشد گرمای بدن افزایش یافته و گردش خون نیز بواسطه تحرک ما سریعتر می شود و این گرما و حرکت سریع خون باعث آب شدن و کنده شدن رسوبات در مجاری شده یک سری رسوبات نرم و در خون جریان می یابند و یک سری از رسوبات از طریق عرق کردن از پوست خارج می شوند درست مثل جوی آبی که با فشار زیاد آب تمام گل و لای آن شسته و تمیز می شود. تمام عروق بدن نیز شسته و تمیز می شوند. در افرادی که منافذ پوستی آنها به دلیل سودای زیاد بسته باشد و معمولاً هم عرق نمی کنند. عرق با فشار خارج شده و بوی نامطبوعی هم خواهد داشت.

منافذ پوست در واقع پنجره های تنفسی بدن است که باید باز باشند و در صورت بسته بودن این منافذ بخاطر سودای موجود در سلول پوست تیره و فشرده می شود و سودای زیادی خود عامل سرطان است.

برای باز کردن منافذ پوست بهتر است هفته ای یک بار کیسه کشیده شود و بعد از اتمام حمام دوباره کیسه را به سرکه آغشته کنید و یک بار دیگر هم آرام کیسه بکشید زیرا سرکه خاصیت نفوذپذیری و جرم گیری دارد و با نفوذ در سلولهای پوست آنها را جرم گیری می کند البته ممکن است کمی پوست تان دچار سوزش شود بعد از 5 الی 10 دقیقه خودتان را بشورید و خشک کنید.

نکته قابل توجه اینکه اگر 12 ساعت قبل از حمام بدن را روغن مالی کنید مثلا با روغن کنجد یا روغن بادام شیرین و غیره رسوبات نرم شده و راحت تر با کیسه از بدن جدا می شوند.

روش جمشید خدادادی برای درمان بیماری دیابت

1- عدم استفاده از مواد غذایی مضر شامل: چای، قهوه، نسکافه، سرخ کردنیها، قند و شکر، شیرینی جات قنادی و مصنوعی، غذاهای فریزر شده، غذاهای با زودپز پخته شده، غذاهای چرب و پرحجم، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده پیتزا و غذاهای ساندویچی، ادویه جات تند نوشابه های گازدار، سُس و رب مخلوط ماست و سرکه و ماست و آبلیمو، مرغ و تخم مرغ ماشینی، ماکارونی ماست و دوغ زیاد، شور و نمک زیاد، تنقلات مصنوعی، ترشی جات زیاد، گوشت زیاد بخصوص گوشت گاو، آب یخ، غذای رستوران، غذاهای مانده و بیات، انواع چیپس و پفک، تند و سریع غذا خوردن، پرخوری، ریزه خواری یعنی اینکه دهان پیوسته بجنبد ونوشیدن مایعات همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن، استعمال دخانیات، نوشابه های الکلی و غذاهایی که با مزاج انسان سازگاری ندارند.

2- از عصبی شدن و حرص خوردن جداً پرهیز نمایید زیرا سردمزاجی می آورد.

3- از داشتن یبوست مزاج که مخرّب اعصاب و روان است جداً دوری کنید.

4- روزانه 6 لیوان آب خنک بنوشید، نیم ساعت قبل و دو و نیم ساعت بعد از غذای روزانه

5- هفته ای 2 روز از سیرابی و شیردان گوسفند (پانکراس) استفاده کنید. شیردان گوسفند در واقع پانکراس گوسفند بوده و مملو از انسولین حیوانی است.

6- لوبیای چشم بلبلی دارای انسولین گیاهی است. بیماران دیابتی می توانند خوراک لوبیای چشم بلبلی را برای صبحانه یا شام با لیمو ترش تازه و روغن زیتون بکر میل کنند. و در موقع مصرف کمی گلپر اضافه کنند.

7- هفته ای 2 روز خوراک آلو اسفناج با قارچ صدفی، یک عدد پیاز و 20 عدد آلو بخارا و کمی فلفل و زردچوبه و مقداری روغن زیتون یا کنجد را به مواد اضافه کرده اجازه دهید تا بخارپز شود؛ سپس با یک تکه نان جو میل شود.

8- هفته ای 2 روز سوپ جو همراه با یک عدد پاچه گوسفند و هویچ و سبزیجاتی مانند: گشنیز، اسفناج و 2 قاشق غذاخوری زرشک پلوئی و 10 عدد آلو بخارا میل کنید؛ هنگام میل کردن نیز لیمو ترش تازه و روغن زیتون را به سوپ اضافه کنید.

9- بقیه روزها از خوراک سبزیجات بخارپز با لیمو ترش تازه و روغن زیتون و یا روغن کنجد استفاده شود.

10- بیماران دیابتی روزانه یک قاشق مرباخوری عسل کنار یا سدر استفاده کنند که بهتر است به صورت شربت با لیمو ترش تازه و یخ میل شود.

11- بیماران دیابتی می توانند از دم کرده دارچین به جای چای استفاده کنند که بسیار مفید است.

12- شب ها برای شام از سبزیجات بخار پزشده با لیموترش تازه و روغن زیتون استفاده کنند.

13- بیماران دیابتی می توانند از هویج فرنگی پخته یا خام رنده شده و یا از کدو حلوایی بخارپز شده استفاده کنند. بهتر است هفته ای یکی دو بار به عنوان شام مصرف شود.

14- سبزی خوردن این بیماران بهتر است که شنبلیله تازه باشد.

15- روزانه 5 تا 6 کیلومتر راه پیمایی و تحرک داشته باشند.

توصیه مهم:

افرادی که دوست ندارند با فرآورده های حیوانی دیابت آن ها برطرف شود می توانند از گیاه خواری مطلق (خام گیاه خواری) استفاده کنند. به عنوان مثال می توان به جای پاچه گوسفند از بامیه گیاهی استفاده کرد و به جای سیرابی و شیردان گوسفند از هویج فرنگی و گشنیز و اسفناج استفاده کرد.

 

مهمترین عامل ایجاد دیابت نوع 2: افزایش وزن و توده چربی بدن و کاهش فعالیت فیزیکی است.
درمان: شامل کاهش وزن و ورزش منظم می باشد زیرا ورزش حساسیت به انسولین را افزایش می دهد.

گیاهان کاهنده قند خون

 گروه دانه ها: بذر شنبلیله، بذر گشنیز، بذر سیاهدانه، کتان، تخم خیار، اسفرزه، البته اسفرزه نباید پودر شود زیرا باعث ضعف در سیستم گوارش می شود. ارزن، نخود، جو، جوشانده جو، جوانه جو، دال عدس شیره 4 تخمه و ...

 گروه برگها: برگ درخت زیتون، گردو، شاتوت، توت سیاه و گزنه ...

 گروه ریشه ها: ریشه بابا آدم، ریشه قاصدک، سیب زمینی ترشی، زنجبیل، آب شلغم خام، ترب

 گروه مغزها: مغز بادام، فندق، گردو

 گروه میوه ها: هلو، گلابی، توت فرنگی، آلبالو، گیلاس، زردآلو، انگور سبز نرسیده، سیب درختی ترش مزه، پرتقال ترش یا ملس، آب انار ترش، خیار، تمشک، گرمک، آب لیمو ترش، آب نارنج ، آب عناب، آب غوره، آلو، توت خشک، سرکه.

گروه سبزیجات و صیفی جات:

کدوی خام، کدوی آب پز شده، سیر، پیاز، موسیر، هویج، سیب زمینی ترشی یا (قلقاسی)، پیازچه، فلفل سبز، کنگر، کلم، سبزیجات خام، شاهی، جعفری، اسفناج، شنبلیله،کاهو، کرفس، آلوئه ورا، لوبیا سبز، نخود فرنگی.

سایر موارد:

تمرهندی، آش تمر هندی، آش آلو، آش آلوچه برقانی، نان برشته نیم سوز شده، سماق، تیاشیرهندی، هندوانه ابوجهل، آب جوشانده تخم ترشک، برگ ترشک، ماء الشعیر، سیاه گله یا قرقات، گیاه شیرساز، سبوس گندم.

دارچین: کمتر از نصف قاشق چایخوری صبح به صبح قند خون را پایین می آورد ولی مصرف زیاد آن فشار خون را بالا می برد.

شنبلیله: مصرف 15 تا 50 گرم پودر دانه شنبلیله خیسانده در آب باعث کاهش قند خون ناشتا و بعد از غذا و همینطور باعث کاهش چربی خون می شود.

گزنه: عرق گزنه یا دم کرده ی آن کاهنده گلوکز خون و نقش حفاظتی در برابر افزایش قند خون و تخریب سلولهای پانکراس دارد.

دانه کتان: قند خون را تنظیم و به سلولها در جذب انسولین کمک می کند.

تخم گشنیز: دم کرده ی تخم گشنیز 2 گرم 3 روز در ماه.

سیاهدانه: مصرف آن به صورت دوسین روزی یک تا 2 نخود.

طرز تهیه: 2 تا 4 واحد عسل+ 2 واحد سیاهدانه آسیاب شده که بلافاصله بعد از آسیاب شدن باید با عسل داخل شود وگرنه خواص خود را از دست می دهد. یا بصورت آسیاب نشده همراه با صبحانه مصرف شود. 7 تا 21 دانه در روز. عسل و سیاهدانه سنگ کلیه و مثانه را می شکند و دفع می کند و عروق را نیز گشاد می کند. سیاهدانه داروی همه ی بیماریهاست به جز مرگ و اثر آن تا 7 سال در بدن باقی می ماند.

    برای کاهش قند خون باید با برگ شنبلیله سوپ بپزند و با آبغوره میل کنند.
    تا 40 روز صبح ناشتا هر بار 30 گرم آب غوره بنوشند.
    مبتلایان به مرض قند باید 25 گرم برگ خشک گردو را در یک لیتر آب دم کنند و هر صبح و شب یک لیوان آن را مصرف کنند. بعد از یک هفته بهبود و شفای عاجلی در خود احساس می کنند. در ضمن می توانید از عرق گردو هم استفاده کنید.
    شاهی: چون این خاصیت را دارد که قند وارد در خون را خارج می کند مصرف آن به شکل خام و یا سالاد توصیه شده است.
    سیب زمینی ترش: بهترین غذا برای مبتلایان به دیابت می باشد و از تولید آن پیشگیری می کند. کسانیکه در اثر ابتلاء به مرض قند لاغر و ضعیف می شوند غذایی بهتر از سیب زمینی ترشی برای تقویت ندارند و آنها را چاق هم می نماید.
    جوانه ی گندم: دارای ویتامین (A1) می باشد که تاثیر زیادی در معالجه دیابت دارد. از این رو خوردن جوانه گندم به مبتلایان به مرض قند توصیه می شود.
    برگ زیتون: 20 گرم برگ خشک زیتون را در نیم لیتر آب سرد به مدت یک شب بخیسانید صبح در همان آب بجوشانید و 20 دقیقه دم کنید. سپس صاف کرده و در هر شبانه روز 4 تا 6 فنجان آب آن را به نوبت بنوشید.
    برگ گردو: هر روز 4 مثقال برگ خشک گردو را دم کنید و آب آن را در 3 نوبت بخورید.
    برگ شاتوت: در برگ شاتوت یک ماده ضدقندی وجود دارد که مرض قند را درمان کرده و قند خون را پایین می آورد.
    برگ گردو+ برگ درخت شاتوت هرندی از هر کدام 5 الی 10 برگ در 2 لیوان آب وقتی به جوش خوردن رسید روی حرارت غیرمستقیم بگذارید و اجازه دهید نیم تا یک ساعت دم بکشد سپس آنرا صاف کرده در بطری شیشه ای نگهداری کنید و صبح ناشتا و شب قبل از خواب نصف فنجان بنوشید 4 تا 6 ماه.
    مصرف نان سبوس دار زیرا نانهای بی سبوس حساسیت به انسولین را کاهش می دهند.
    جو: باعث می شود قند خون بعد از غذا تا 70 درصد کاهش یابد و ساعت ها ثابت بماند.

نکته قابل توجه: افراد دیابتی باید از مصرف نان و برنج در حد توان خودداری کنند.

درمان های تکمیلی:


بادکش گرم کلیه 7 تا 14 مرحله

بادکش گرم کنف  7 مرحله

در افراد چاق بادکش شکم 20 دقیقه یا روغن مالی و ماساژ شکم نیم ساعت کمک به لاغر شدن شکم می کند.

روغن مالی و ماساژ کف پا همراه با فشار درمانی مانع سوزش و درد کف پا می شود.

 راه رفتن بر روی سنگهای رودخانه ای یا استفاده از جعبه یا کیسه سنگ در خانه. زیرا مانع تجمع رسوبات بدن در کف پا می شود.

بعد از هر وعده غذایی 3 ساعت روزه بگیرید تا معده فرصت کافی برای هضم و جذب مواد غذایی را داشته باشد.

از ریزه خواری و مداوم خوردن به شدت بپرهیزید زیرا باعث بازماندن دریچه معده و بوجود آمدن انواع بیماریها می شود.

 استفاده از انواع آش + آبغوره بدون استفاده از رشته آش به مدت 7 الی 14 روز الزامی است در این مدت از هیچ غذای دیگری استفاده نکنید در صورت ضعف از شربت عسل، سیب و یا هویج رنده شده وتخم مرغ عسلی  استفاده کنید رژیم آش آبغوره سموم را از بدن دفع می کند بعد از رژیم سعی کنید روزانه حداقل یک وعده غذایی شما را آش تشکیل دهد.

استفاده از روش پاکسازی گوارش: به توصیه دکتر زرنگار


پاکسازی به دو روش تحریک شدید یا روش ملایم و مداوم انجام می گیرد که بسته به تشخیص پزشک متفاوت است. توجه به این نکته که چرب کردن مسیر دستگاه گوارش با مصرف یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین یا روغن زیتون مابین وعده های غذایی کمک شایانی به درمان بهتر یبوستهای مزمن و خفیف خواهد کرد مهم است (بعد از مصرف روغن مایعات گرم بنوشید).

از آنجا که افراد مبتلا به یبوست و خشکی سیستم گوارش تمایل زیاد ی به نوشیدن مایعات سرد داشته و از آب کمتر بهره می برند لذا لازم است در طی مراحل پاکسازی حتماً مصرف آب ولرم به میزان 12-10 لیوان حدود 2 تا 3 لیتر در طول روز را مد نظر داشته باشند. شایان ذکر است که مصرف یک یا دو لیوان آب گرم، صبح ناشتا دستگاه گوارش را برای دفع بهتر آماده می کند.

توجه کنید که باید از مصرف بیش از حد داروهای ملین پرهیز نمود. جهت پاکسازی روده و دستگاه گوارش علاوه بر رعایت نکات بالا به تناوب هر 3 روز از یکی از روشهای زیر به نوبت استفاده کنید.

3 روز اول فلوس: در کودکان 1 تا 2 عدد و در بزرگسالان 5 تا 6 عدد از پره های داخل گیاه را کاملاً خرد نموده در فنجان بزرگ آب داغ ریخته و هم بزنید و روی آنرا بگذارید و چند بار دیگر تا خنک شدن آب آنرا هم بزنید و هر شب میل کنید. تا 3 شب

3 روز دوم گل سرخ: یک یا دو قاشق غذاخوری سرپر به صورت دم کرده بعد از شام و در افراد گرم مزاج بصورت پودر محلول در یک پیاله ماست بعد از ناهار.

3 روز سوم برگ سنا: به میزان یک الی دو قاشق چایخوری سر پر از برگ آسیاب شده را ترجیحاً با مقداری گل سرخ دم کرده یا در یک پیاله ماست حل می کنیم بهتر است طولانی مدت مصرف نشود حداکثر 3 روز.

3 روز چهارم: مصرف شیر پرچرب گرم صبح و شب یک لیوان. زیرا در برخی از افراد سبب تحریک سیستم گوارشی می شود که مصرف آن به تنهایی کافی است.

سه روز پنجم: مصرف روزانه انجیر خیس خورده شب ها یا پر زرد آلو صبح ناشتا (7 تا 10 عدد در کنار داروهای فوق بسیار مفید است. توجه داشته باشید که به دلیل ایجاد وابستگی و عوارض زیاد هیچ یک از داروهای بالا را به طور دائم مصرف نکنید. پس از اتمام این دوره مجدداً از اول شروع کرده ولی با فواصل یک تا دو روز در میان. مثلاً فقط روزهای زوج یا روزهای فرد استفاده کنید.

مصرف آب فراوان در تمام دوره درمانی الزامی است همچنین اگر در حین مصرف تخلیه ی روده ای زیاد شد از شروع داروی بعدی خودداری نمایید. بدیهی است آشامیدن آب به مقدار زیاد از بروز دل پیچه جلوگیری کرده و یا آنرا قابل تحمل می کند کم اثر بودن یک دارو دلیلی برای نخوردن آن دارو نیست.

خاکشیر: مصرف آن با آب سرد قابض و با آب داغ ملین است. خاصیت مسهلی آن با حرارت بیشتر خواهد شد و خاصیت ضد سمی آن افزایش می یابد. بلغم و سردی معده را جذب و جمع و کاهش می دهد و معده را تقویت کرده و حالت تهوع را از بین می برد و مصرف طولانی مدت آن هیچ زیانی به بدن نمی رساند.

چند نمونه سوپ و آش برای رژیم 7 الی 14 روزه

1- سوپ دال عدس:

مواد لازم: سیب زمینی 1 عدد، هویج بزرگ 1 عدد، پیاز متوسط 1 عدد، ساقه کرفس جوان 2 عدد، دال عدس 200 گرم، اسفناج، گشنیز و جعفری خرد شده 300 گرم، زیره 1 قاشق مرباخوری، هل ساییده شده 1 قاشق مربا خوری، نمک و فلفل به ، زردچوبه و زعفران به مقدار لازم، روغن کنجد یا زیتون.

طرز تهیه: سیب زمینی، هویج و ساقه ی کرفس را کاملاً ریز خرد کرده، همراه 2 تا 3 لیوان آب و دال عدس می پزیم. بعد زیره، پودر هل، سبزیجات خرد شده و نمک و فلفل، زردچوبه و زعفران را به آن افزوده به مدت 30 دقیقه روی حرارت می گذاریم تا جا بیفتد. هنگام میل کردن سوپ روغن و آب لیمو ترش تازه به آن اضافه می کنیم.

2- آش آبغوره:

مواد لازم: جوی پوست کنده 1 پیمانه، عدس 1 پیمانه، برنج 1 پیمانه، ماش 1 پیمانه، گندم با پوست 1 پیمانه، سبزی آش 1 کیلو، پیاز متوسط 1 عدد، زرشک 2 قاشق غذاخوری، سیر تازه 1 حبه، نمک و فلفل و زردچوبه، زنجبیل و زیره به مقدار لازم. روغن زیتون یا کنجد یک استکان، پونه کوهی 1 قاشق غذاخوری. سبوس گندم 1 قاشق غذاخوری.

طرز تهیه: حبوبات را که از شب قبل خیس کرده ایم  همراه با پیاز خرد یا خلال شده روی حرارت قرار داده اجازه می دهیم تا به آرامی بپزد. سپس سبزی خرد شده و زرشک را به همراه نمک و ادویه جات به آن اضافه می کنیم و وقتی که کاملاً پخت و جا افتاد در انتها روغن زیتون یا کنجد و آبغوره را به غذا اضافه می کنیم. این غذا عامل بسیار مفیدی برای کاهش فشار خون و نیز رفع غلظت خون است و برای بیماران کبدی نیز بسیار مفید می باشد.

3- آش جوی مخصوص:

مواد لازم: جوی پوست کنده 2 پیمانه، عدس نصف پیمانه، نخود نصف پیمانه، لوبیا چیتی نصف پیمانه، گندم با پوست 1 پیمانه، ماش نصف پیمانه، لوبیا سفید نصف پیمانه، لوبیا قرمز نصف پیمانه، لوبیا چشم بلبلی، سبزی آش یک کیلو، پیاز متوسط 2 عدد، گردوی چرخ کرده 200 گرم، کشک سایید شده محلی 1 کیلو، زرشک 2 قاشق غذاخوری، سیر تازه 4 حبه، پونه کوهی 1 قاشق غذاخوری، روغن زیتون یا کنجد 8 قاشق، نمک، فلفل، زردچوبه، دارچین، زنجبیل وزیره به مقدار لازم.

طرز تهیه:

حبوبات را که از شب قبل خیس کرده ایم روی حرارت قرار داده تا به آرامی بپزد. پیاز خلال شده را نیز به آن اضافه می کنیم در نهایت سبزیجات خرد شده را به آن می افزاییم و مواد را به آرامی هم می زنیم تا اینکه ته نگیرد. سیر رنده شده به همراه پونه ونمک به غذا افزوده به آرامی هم می زنیم تا غذا جا بیفتد و آماده شود. کشک ساییده شده را همراه با یک حبه سیر و یک قاشق مرباخوری پونه در داخل مخلوط کن کاملاً مخلوط کنید. پس از آماده شدن کشک، غذا را در بشقاب کشیده، به ترتیب روی آن 2 قاشق غذاخوری روغن، مقداری کشک و 2 قاشق غذاخوری گردوی چرخ کرده ریخته میل نمایید. بهتر است پس از مصرف این آش، مقداری خرما میل شود. این غذا برای جلوگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است.

چند نوع غذا با سبزیجات مناسب برای افراد دیابتی

سالاد لوبیا چشم بلبلی:

مواد لازم: کاهو یک عدد+ لوبیا چشم بلبلی پخته نصف پیمانه+ سیب زمینی پخته و خرد شده یک عدد + سیب زمینی ترشی پخته و خرد شده متوسط 2 عدد + هویچ رنده شده 1 عدد+ تخم مرغ آبپز رنده شده 1 عدد، پونه، نمک، آبلیمو + روغن زیتون یا کنجد. در صورت تمایل چند قاشق جعفری خرد شده اضافه کنید.

سالاد کرفس:

کاهو 1 عدد خرد شده+ چند عدد ساقه جوان کرفس خیلی ریز خرد شده هویچ رنده شده 1 عدد + یک یا دو حبه سیر ریز رنده شده+ 3 الی 4 قاشق جعفری خرد شده + پونه، نمک و آبلیمو و چند قاشق روغن زیتون. در صورت تمایل می توانید از زیتون، کشمش و بادام و جوانه گندم نیز استفاده کنید.

خوراک مرغ با سبزیجات:

نصف سینه مرغ+ 3 عدد هویج+ 1 عدد پیاز بزرگ+ 2 عدد کدو سبز+ 5 حبه سیر + 3 عدد گوجه فرنگی+ 2 عدد سیب زمینی + 1 عدد فلفل دلمه+ نمک و فلفل و زردچوبه + 1 لیوان آب. همه مواد را حلقه حلقه  کرده و به همراه یک لیوان آب بگذارید به آرامی بپزد.

خوراک بامیه:

 250 گرم بامیه ریز یا خلال شده + یک عدد فلفل  دلمه + یک عدد پیاز خلال شده+ 2 عدد گوجه متوسط خرد شده + 2 حبه سیر خلال شده + یک عدد سیب زمینی خرد شده + نمک، فلفل، زردچوبه و زنجبیل همه موارد را در ماهیتابه ریخته + یک لیوان آب و کمی روغن کنجد در ماهیتابه را ببندید بگذارید به آرامی پخته شود. در نهایت کمی هم رب اضاه کنید.

خوراک گل کلم:

نیم کیلو گل کلم خرد شده + 1 عدد پیاز درشت + 2 عدد سیب زمینی خرد شده + 4 عدد گوجه خرد شده + 1عدد فلفل دلمه + 3 عدد سیر حلقه یا رنده شده همه را در ماهیتابه ریخته نمک و زردچوبه را در یک لیوان آب حل کرده روی مواد بریزید پس از پختن کمی رب در آب حل کرده همراه با چند قاشق روغن کنجد روی مواد بریزید چند جوش که زد غذا آماده است همراه با آبلیمو میل کنید.

خوراک لوبیا چشم بلبلی

مثل عدسی پخته می شود لوبیا+ یک عدد پیاز خرد شده + چند حبه سیر+ نمک و ادویه. در هنگام مصرف کمی گلپر استفاده کنید.

لوبیا پلو با شوید

این غذا مثل شوید باقالی پخته می شود ولی بجای باقالی از لوبیا چشم بلبلی که حاوی انسولین گیاهی است استفاده می شود.

سوپ لوبیا چشم بلبلی:

جو پرک 2 پیمانه+ لوبیا چشم بلبلی 1 پیمانه + پیاز 1 عدد. سبوس گندم یک قاشق غذا خوری هویج رنده یا ریز خرد شده 1 عدد، آلو بخارا 20 عدد، زرشک 2 قاشق غذاخوری، سبزی آش نیم کیلو، فلفل، زردچوبه زنجبیل به میزان لازم. در هنگام مصرف از پونه یا زیره و کمی روغن زیتون یا کنجد استفاده کنید.

سوپ کرفس:

ساقه ی ترد کرفس 4 عدد+ هویج متوسط 2 عدد+ نخود فرنگی 200 گرم جوی پوست کنده یا پرک 1 پیمانه، گشنیز و جعفری 150 گرم، پونه کوهی 1 قاشق غذا خوری+ پیاز متوسط 1 عدد، روغن زیتون 5 تا 7 قاشق غذاخوری+ نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم+ آب لیمو ترش تازه.

طرز تهیه:

ابتدا جو را به همراه چند لیوان آب در یک ظرف مناسب روی حرارت قرار دهید تا بجوشد، سپس 3 ساقه از کرفس ها را  خرد کرده و به همراه پیاز خلال شده و هویج خرد شده به جو اضافه کرده و بگذارید با حرارت ملایم بپزد، در انتها یک ساقه کرفس باقی مانده را به صورت درشت رنده کرده و به همراه سبزی خرد شده، نمک و فلفل و زردچوبه به سوپ افزوده و اجازه دهید تا جا بیفتد و به همراه روغن زیتون آب لیمو ترش تازه میل کنید.

قلیه ی گوشت:

مواد لازم: گوشت گوسفندی 300 گرم، نخود یک پیمانه، لوبیا چشم بلبلی یک پیمانه، بلغور گندم 5/1 تا 2 پیمانه پیاز متوسط 3 عدد ،سیر 10 حبه، تمر هندی یک بسته، نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم.

طرز تهیه:

گوشت + پیاز+ نخود و لوبیا را با هم می پزیم و درآخر سر بلغور گندم را به مواد اضافه می کنیم تا لعاب آن مانع پختن دیگر مواد نگردد. در این هنگام سیرها را کوبیده یا رنده کرده به قلیه اضافه کنید تا پخته شود پس از اینکه همه مواد پخته و جا افتاده شد. نصف تمر هندی را در آب حل کرده صاف کنید و به قلیه اضافه کنید در صورت تمایل می توانید تمام بسته تمر هندی را حل و به مواد اضافه کنید. زیرا باعث ترش شدن قلیه می شود و این بستگی به ذائقه ی شما دارد. قلیه یک غذای لعاب دار و غلیظ می باشد.

منابع:

دکتر حسین خیراندیش

کتاب عسل درمانی جمشید خدادادی
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 25 آذر1392

1_ تاریخچه بیماری دیابت یا دیانیطس:

اولین کسانیکه در دنیا این بیماری را شناسایی کرده اوری تائوس یونانی در قرن اول میلادی بوده و نام این بیماری را دیانیطس گذاشته بنظر می رسد کلمه دیابت امروزی از کلمه دیانیطس گرفته شده باشد. ولی از وی مطلبی در رابطه با درمان یا پیشگیری چیزی در دست نیست یا ما نتوانستیم پیدا کنیم.

بعداً دانشمندان طب سنتی ایران در رابطه با درمان یا پیشگیری مطالبی بسیار مفصل در کتب و نوشتارهای خودشان آورده اند. از جمله رازی، ابن سینا، جرجانی، حکیم مومن و کسانیکه بعدا نوشته هایی ارائه داده اند.

همه این دانشمندان بموجب حفظ امانتداری کلاً اظهار می دارند که اوری تائوس یونانی بیماری را شناسایی و نامگذاری کرده، لذا مرکز تحقیقات بر آن است آنچه گذشتگان بعنوان یادگار و میراث فرهنگی از خودشان باقی گذاشته اند را برسم حفظ امانتداری بدون هیچ دخل و تصرف یا کم و زیادی به اطلاع علاقه مندان برساند.

هر چه در این مقاله می آید ذکر مجدد گفتار گذشتگان است و بیشتر جنبه تاریخی و میراث فرهنگی دارد این روش درمانی شیوه دانشمندان ایرانی در رابطه با بیماری دیانیطس در قاره اروپا تا اوایل قرن نوزدهم میلادی و در ایران تا سال 1324 متداول بوده ولی پس از کشف انسولین در اورپا و ممنوع شدن طب سنتی در ایران منسوخ شده ولی در حال حاضر این روش درمانی و تطبیق آن با روش درمانی به طریقه جدید در زیر زمینهای تنگ و تاریک محل کار اطبا سنتی برای علاقه مندان به طب سنتی به صورت مشاوره ای انجام می گیرد و طرفداران نسبتا زیادی دارد چون این بیماری در قبل از کشف انسولین توسط پزشکان به روش درمان قدما پیشگیری و معالجه می شد و از بازگشت آن جلوگیری به عمل می آمد.

شایان ذکر است تعداد مبتلایان به بیماری دیانیطس در قبل از کشف انسولین به نسبت جمعیت خیلی کمتر از مبتلایان به بیماری دیابت امروزی بوده است. طی آمار رسمی حدود 14 تا 15 درصد جمعیت ایران به دیابت مبتلا هستند. در درجه اول استان یزد و بعد استان قزوین در صدر آمار دیابت قرار دارند با توجه به عده ای که دیابتی هستند و اصولاً در آمار نیستند این تعداد به 18 تا 20 % جمعیت ایران می رسد. اگر این بیماری به همین شکل به رشد خود ادامه دهد تا 30 یا 40 سال دیگر طبق پیش بینی ها حدود 30 % می رسد.

2- روش درمان بیماری دیابت از طریق طب جدید (شیمیایی) چگونه است؟


Diabetes New Medicine

الف ) هر طبی اعم از شیمیایی، سنتی، ماساژ درمانی، همیوپاتی، گیاه درمانی، رفلکسولوژی آلوپاتی، روان درمانی و حجامت زیربنا و اعتقادی دارد که بر اساس آن اعتقادات کار خود را انجام می دهد. چون بحث درمان دیابت از طریق طب شیمیایی است لذا فلسفه اعتقادی طب شیمیایی را همانطوریکه در کتب مختلف آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.

طب شیمیایی را پاراسلز پزشک و شیمیدان سوئیسی که در 1493–1541 میلادی میزیسته است بنیان گذاری کرده و اعتقاد او در درمان این بوده که بیماری در نتیجه تغییرات در فعل و انفعالات شیمیایی در بدن بوجود می آید. و اساس درمان را از دریچه دید سلولی میدانسته و اثر آنرا مانند ماشینی در نظر می گرفته که از قوانین مکانیک پیروی می کند. در قرن هفدهم رنه دکارت فیلسوف فرانسوی نظریه ای ارائه داد که در درمان از نظر طب شیمیایی هیچ رابطه ای بین جسم و روح وجود ندارد. بعدا نیوتون دکترینی ارائه داد که کلیه تغییر و تحولات در دنیا تابع قوانینی است تابع قانون مکانیک از جمله طب که به قانون نیوتون موسوم است و تمامی گفته های پاراسلز و دکارت را تایید نمود.

خلاصه طب شیمیایی سلولی است تابع قانون مکانیک و اعتقاد دارد هیچ گونه رابطه ای در درمان بین جسم و روح نیست. در قرن نوزدهم فرهنگ پزشکی دوراند تعریفی برای طب شیمیایی چاپ کرده که به شرح زیر می باشد.

معادل دقیق کلمه طب فیزیک است ولی برای اینکه در سطح جهانی قابل درک باشد کلمه پزشکی به کار می رود و پزشکی عبارت است از هنر یا علم شفای بیماری ها بویژه درمانهای داخلی. این علم با حالات مختلف بدن سر و کار دارد کلا درمان در طب شیمیایی در درجه اول اهمیت قرار دارد و پیشگیری در درجه دوم در حالیکه اگر پیشگیری به درستی انجام گیرد بیماری بوجود نمی آید در ثانی پیشگیری هم ارزانتر و سلامتی آور تر است. درمان تنها برای درمانگران ایجاد درآمد می کند اما هزینه و عوارض بعدی متوجه بیماران است.

ب : به اعتقاد طب شیمیایی که به طریقه سلولی بیماریها را درمان می کند بعضی سلولها کم کار می شوند یا از کار می افتد که بیماری دیابت بوجود می آید. در بدن انسان اندامی وجود دارد بنام لوزالمعده این غده که در عقب معده روی جدار خلفی شکم وجود دارد. حجم آن 5 × 6 × 3 سانتیمتر و دارای سه قسمت سر تنه و دم است این غده آنزیمهای مهم گوارشی را به داخل دوازدهه ترشح می کند.

سه درصد حجم این غده را سلولهای مجرایی دیگر به نام جزایر لانگرهاس تشکیل می دهند این جزایر دو نوع سلول دارد آلفا و بتا. سلولهای آلفا هورمونی به نام گلوکاگون ترشح می کنند این هورمونها با افزایش فعالیت فسفرپالاژ کبد در عمل کلیکوژئولیز دخالت دارد که سبب بالا رفتن قند خون می شود.

سلولهای بتا هورمونی به نام انسولین ترشح می کنند که اثر آن کم کردن قند خون است.

اگر سلولهای آلفا و بتا در حد طبیعی انسولین و گلوکاگون ترشح کنند قند خون در حالت طبیعی باقی می ماند ولی اگر ترشح انسولین سلولهای بتا کمتر از حد طبیعی باشد در طب شیمیایی به آن کم کاری سلولهای بتا یا مرض قند گویند و توسط پزشکان معالج به نسبت کم کاری از یک قرص تا 9 قرص ضد قند تجویز می کنند تا قند خون در حد نرمال باقی بماند ولی اگر سلولهای بتا اصلا کار نکنند و انسولین ترشح نکنند پزشکان جهت بیمار، تزریق انسولین از 10 واحد الی 80 واحد از یک مرتبه تا چهار مرتبه در شبانه روز تجویز می کنند.

پس طبق اعتقاد طب شیمیایی برای آنکه نیازی به خوردن قرص ضد قند یا تزریق انسولین پیش نیاید میبایستی درمان سلولی انجام شود. طبق گفته دانشمندان طب شیمیایی چنین درمانی وجود ندارد ولی اخیراً تحقیقاتی توسط محققین طب شیمیایی انجام گرفته که از طریق کاشت سلولهای بنیادی در لوزالمعده بیماران دیابتی این امر محقق می شود ولی تا کنون در این مورد موفقیتی حاصل نشده و اگر هم تحقق پذیرد نتیجه آن معلوم نیست.

وانگهی هزینه این عمل پیچیده چه مبلغی است؟ آیا این خیل عظیم بیماران دیابتی که بیشتر آنها از اقشار کم در آمد هستند توانایی پرداخت این هزینه را دارند یا خیر؟

بسیاری از بیماریها که قابل علاج نیست بیمار را با دستگاههای پیشرفته پزشکی مدتها زنده نگه می دارند ولی آخرش چه؟

 3- ترکیبات انسولین و روش تولید آن چگونه است؟


الف : انسولین ترکیبی از اسیدهای آمینه و دارویی بسیار با ارزش است.

این دارو در بیمارانی که سلولهای بتا لوزوالمعده از کار افتاده اند بصورت تزریق زیر جلدی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر بیماران دیابتی انسولین مصرف نکنند و درمان از طریق طب سنتی هم انجام ندهند در مدتی نه چندان طولانی بر اثر پیشرفت بیماری عوارضی نظیر ارتویواسکلروز فشار خون نفریت زخمهای سطحی عفونت گانگرین اعضای انتهایی بدن بخصوص در پا به سنگ صفرا سرانجام مرگ زودرس مبتلا می شوند.

ب : انسولین را به چه طریق تولید می کنند؟

در سال 1901 میلادی سوپولف پزشک روسی از غده لوزالمعده گوساله برای اولین بار انسولینی جهت درمان بیماری قند بدست آورد و با موفقیت به کار برد.

در سال 1922 میلادی سه پزشک کانادایی به نام بست بان تینگ و ماکلود هورمونی به نام انسولین از لوزالمعده خوک بدست آوردند.

با کشف این هورمون چنین عنوان شد که بیماری دیابت برای همیشه قابل درمان است پس از مدتی مشخص شد که این هورمون یک درمان جانشینی است نه درمان کننده که با نظر پزشکان بیمار دیابتی میبایستی از یک تا چهار مرتبه در روز مصرف کند تا قند خون او نرمال شود و هیچ گونه عوارضی ندارد انسولین که از حیوانات می گرفتند تنها عوارض آن گره هایی است بر اثر فرو رفتن نوک سوزنهای تزریق است بوجود می آید.

در حدود 5 هزار کیلوگرم حیوانات ذبح شده 250 گرم انسولین حیوانی پس از 20 مرحله عملیات داروسازی بدست می آید و بسیار گران تمام می شود.

انسولین را بطریقه کشت میکروبی در آزمایشگاه ها نیز تهیه می کنند که بسیار ارزان و کم هزینه است که به نام انسولین تجاری معروف است تفاوت این دو انسولین از نظر خاصیت آنهاست انسولین حیوانی اگر چهل سال هم مصرف شود هیچ گونه عوارضی ندارد بجز همانطوریکه در قبل آمد جای گره هاست بر اثر تزریق در زیر پوست بوجود می آید ولی با مصرف انسولین تجاری بیماران پس از مدتی به بیماریهای چشمی، سیاه شدن اندامهای انتهایی از کار افتادن کلیه ها سرانجام دیالیزی شدن مبتلا می گردند. همین انسولین تجاری هم در حال حاضر به بیاران دیابتی خدمت بسیار بزرگی می کند. اگر همین هم نبود این بیماران در مدت کوتاهی به عوارض انتهایی دیابت مبتلا می شدند.

4- رژیم غذایی طب شیمیایی در مورد دیابتی ها:

طبق اصول و مبانی طب شیمیایی، بیماران دیابتی هر ماده غذائی که مواد قندی دارد مثل کلیه میوه های شیرین را نباید مصرف کنند. فقط مجاز هستند غذایی که مواد سفیده ای پروتئینی نان سوخته یا قند ساخارین دارند را مصرف کنند.

5- از نظر طب شیمیایی بیماری دیابت چگونه شناسایی می شود؟

بیماری دیابت از نظر طب شیمیایی دارای دو علائم ظاهری و آزمایشگاهی است.

الف علائم ظاهری: پولی فازی یا زیاد خوردن، پولی اوری زیاد ادرار کردن، پولی دیسیبی یا زیاد نوشیدن، مبتلایان به این بیماری لاغر می شوند بدن آنها خشک می شود تمام اندامها اعضا و جوارح را تحت تاثیر قرار می دهد.

ب : علائم آزرمایشگاهی در آزمایش ادرار قند دیده می شود قند خون هم در مرحله قبل از صبحانه و هم دو ساعت پس از صرف صبحانه بیش از حد مجاز است.

6- نظر دانشمندان طب سنتی ایران زمین درباره دیانیطس یا دیابت چه بوده است؟


دیابت از نظر طب سنتی یک نوع بیماریست. افراد مبتلا طبق تعریف طب سنتی هم مثل تعریف طب شیمیایی بیمارند و از سلامتی کامل برخوردار نمی باشند.

تعاریفی که تا کنون برای سلامتی شده در طب سنتی و طب شیمیایی به شرح زیر می باشد.

الف : تعریف سلامتی از نظر طب شیمیایی

طبق فرهنگ ویستر جلد اول 1970 آمریکا، سلامتی حالتی از موجود زنده است که همه قسمتها و اندامهای بدن انسان بدون عیب و نقص در حالتی مناسب باشد. بیماری هرگونه ناخوشی بدن یا اندامی مخصوص یا بخشی از بدن را گویند.

چون طبق تشخیص طب شیمیایی وقتی که سلولهای بتا لوزالمعده انسولینی کم در حالت استفاده از قرص در حالت و در مرحله تزریق انسولین این سلولها از ترشح انسولین می افتد پس افرادی که چنین حالتی دارند بیمار هستند.

ب : گفته ابن سینا در مورد سلامتی :

سلامتی حالتی است که در آن اعمال بدن بدرستی سر میزند و نقطه مقابل آن دور شدن از سلامتی است.

هر نوع بیماری از نظر طب سنتی از اعتدال خارج شدن اندامی یا اجزای آنهاست.

سلامتی موقعی برقرار است که تمامی اندامها یا اجزای آنها در حالت اعتدال مزاج باشند.

چون کلیه ها و غدد فوق کلیوی در بیماران دیانیطس از اعتدال خارج می گردد و به سوء مزاج سرد یا گرم کلیه مبتلا می گردند در کلیه بیماران دیانیطس از سلامت کامل برخوردار نیستند پس باید درمان شوند.

حال بررسی کنیم مزاج چیست؟

1-6 مزاج چیست؟


مزاج را بنیانهای خارجی Temperament یا کنستیتوسیون Constlticons یا دیالیزDialhesis گویند.

مزاج هم مورد قبول طب شیمیایی است هم طب سنتی.

تعریف مزاج از نظر طب شیمیایی :


ساختمان بدنی و روانی انسان تابع مراحل مختلف سوخت و ساز عمومی بدن و واکنش آن در مقابل محیط و عوامل موجود در آن اعم از خوراک محل سکونت عوامل فیزیکی و شیمیایی جوی الکتریکی میکروبی بیولوژیک انسانی اجتماعی داروئی و غیره می باشد مزاج گویند.

تعریف مزاج از نظر طب سنتی :


فعالیت کل یا اجزاء بدن آدمی را مزاج گویند. مزاج شخصیت انسان است. بحث مزاج و چگونگی بوجود آمدن آن در بدن انسان بسیار مهم و حساس می باشد اگر هر کسی علاقه مند باشد عمر طولانی و تندرست بنماید باید مزاج اندامها و اجزاء بدن خود را بخوبی بشناسد و پیوسته در حال اعتدال نگه دارد.

هر اندامی و اجزاء آن در بدن انسان دارای مزاج مخصوص به خود است که بنا به وظایفی که می بایست انجام دهد خلق شده. مجموع مزاج اندامها و اجزاء آنها مزاج کل بدن را تشکیل می دهد.

مزاج کل بدن در طول عمر آدمی در سنین مختلف عمر متغیر است در بدو تولد تا حدود 16 سالگی گرم و و تر و خونی است. از 16 الی 35 سالگی گرم و خشک و صفراوی در 35 الی حدود 60 سالگی مزاج سرد و خشک سوداوی از 60 الی پایان عمر سردتر و بلغمی است در کتب طب سنتی آمده اگر کسی پیوسته از سته ضروریه خوب طبیعی بهره مند باشد تنها دوران مزاج بلغمی متجاوز از شصت سال می رسد.

ویرایش

در طب سنتی عمر آدمی به متجاوز از صد و بیست سال می رسد مرگ طبیعی موقعی فرا می رسد که روغن چراغ زندگی که حرارت غریزی است در این سن به پایان می رسد و این حرارت به خاموشی می گراید و روح در کالبد بی جان جسم از بدن خارج می شود و در فضا قرار می گیرد. اعتدال مزاج دارای دو حد افراط و تفریط است یعنی دارای دو فاصله معین چنانچه اگر فعالیت این اندامها و اجزاء آنها بین دو حد باشد آن اندام و اجزاء آنها در حالت طبیعی انجام می گیرد.

اگر این حد که اعتدال مزاج می آفریند با دو حد موجود در ورقه های آزمایشگاهی طب جدید مقایسه کنیم این طور نتیجه می گیریم اگر قند خون یک انسان سالم ناشتا بین دو حد 70 الی 110 باشد و آزمایشهای بعدی از نظر قند خون سالم است.

از نظر طب سنتی مزاج کلیتین و غدد فوق کلیوی در حالت اعتدال مزاج قرار دارد.

1-6 منشا بیماری دیانیطس یا دیابت در طب سنتی در کجای بدن قرار دارد؟


در طب شیمیایی که با دید سلولی به درمان بیماریها توجه دارد دیابت را کم کاری یا از کار افتادن سلولهای لوزالمعده در ترشح هورمون انسولین می دانند.

در طب سنتی مزاج گرم یا سرد در کلیتین و غدد فوق کلیوی را مسبب اصلی بیماری دیانیطس است سوء مزاج همان عدم اعتدال مزاج و عامل اصلی این بیماری است.

حال بررسی میکنیم که آیا علم جدید موضوع سردی یا گرمی را تائید می کند یا عقیده دانشمندان طب سنتی بوده است. در اول قرن بیستم پزشکان و دانشمندان اروپا دو موضوع رادر دانش پزشکی مورد توجه قرار دادند.

همچنانكه در بحث مربوط به اركان ياد آور شديم، قواي اوليه عناصر عبارتند از عنصر گرمي، سردي، تري و خشكي و بيان شد كه مزاج ها در اجسام كائنه فاسده كامل قرار دارند و به تدريج كه مطالعات و تحقيقات علمي درباره آن دو موضوع پيشرفت كرد، اهميت آن روز افزون گرديد:

يكي از آن دو، سلسله اعصاب نباتي (System Neuro Vegetatif) و ديگري غدد مترشحه داخلي است كه موضوع علم Endicrinologic را تشكيل مي دهد.

كليه اعمال حياتي و هر گونه فعل و انفعالات شيميايي بدن تحت نظر مستقيم اين دو دستگاه انجام مي گيرد و هر اختلالي كه در كار اعضاء و اجزاء مختلفه بدن بروز كند دخالت مستقيم اين دو دستگاه در آن محرز است و چون خود اين دو دستگاه با هم ارتباط نزديك دارند و از لحاظ عملي لازم و ملزوم يكديگرند، به طوري كه مي توان گفت يك دستگاه محسوب مي شوند،

لذا امروزه آنها را مجموعاً به نام System Neuro – endocrinien يا System Neuro – glandulaire مي نامند.

اعضاء و اجزاء مختلف اين دستگاه بزرگ، هورمون هاي گوناگوني كه عده آنه لاتعدي و لا تحصي است، ترشح مي كند و اين هورمونها كليه نسوج و اعضاي بدن را به كار وا داشته، اعمال حياتي مختلفي را انجام مي دهند. بروز هر عمل حياتي توأم با يك سلسله فعل و انفعالات شيميايي است و تقريباً كليه فعل و انفعالات شيميايي دربدن توليل حرارت مي كنند. هر قدر فعل و انفعالات شيميايي سريعتر و شديدتر انجام گيرد، مقدار حرارتي كه توليل مي شود، بيشتر است.

سرعت و كندي اين فعل و انفعالات و بالنتيجه شدت و ضعف توليد حرارت در بدن مستقيماً مربوط به فعاليت غدد مترشحه داخلي است. و اندازه گيري آن با تعيين متابوليسم بازال صورت مي گيرد: در بين غدد مترشحه داخلي غده تيروئيد بيش از همه در سرعت فعل و انفعالات شيميايي و توليد حرارت و بالا بردن متابوليسم بازال دخالت دارد بطوريكه هر قدر فعاليت اين غده بيشتر باشد، متابوليسم بازال بالاتر مي رود.

اگر چند شخص هم سن و هم جنس را كه از لحاظ باليني سالم تشخيص داده شده اند انتخاب كنيم و متابوليسم بازال آنها را اندازه بگيريم خواهيم ديد همه آنها از اين لحاظ يكسان نيستند بلكه متابوليسم بازال در عده اي از آنه طبيعي و متوسط، در عده اي قدري بالاتر از طبيعي و در جمعي نيز پايين تر از طبيعي مي باشد.

دسته اول كساني هستند كه فعاليت غده تيروئيد در آنها به حد اعتدال است و حكماي قديم اين اشخاص را صاحب مزاج معتدل مي ناميدند.

دسته دوم اشخاصي هستند كه در آنها فعاليت اين غده كمي بيش از حد طبيعي است و قدما آنها را گرم مزاج ناميده اند و در دسته سوم فعاليت غده تيروئيد كمتر از عادي مي باسد و در نزد حكماي قديم به سرد مزاج معروف بودند.

از اينجا معلوم مي شود كه نظريه گرمي و سردي مزاج تا چه اندازه اصالت علمي متين و محكم دارد. اكنون گوييم هر ماده كه از خارج وارد بدن انسان مي شود، اعم از ماد غذايي و دوايي، در غدد مترشحه داخلي و منجمله تيروئيد تاثير دارد و متابوليسم بازال را بالا يا پايين مي برد و بالنتيجه ايجاد حرارت يا برودت مي كند. قدما هر ماده كه متابوليسن بازال را پايين آورده است سرد، و هر ماده كه متابوليسم بازال را بالا برده است گرم و هر ماده اي كه آن را به حد اعتدال نگه داشته است معتدل مي ناميدند.

پس به اين قاعده، كلم و كدو يا خيار و كاهو كه به زعم قدما سردند، متابوليسم بازال را پايين مي آورند و تره و جعفري و شنبليله كه به عقيده حكماي قديمگرم اندمتابوليسم بازال را بالا مي برند.

 پس ملاحظه شد همانطوریکه مزاج از اصالت علمی برخوردار بود موضوع سردی و گرمی از جنبه ی علمی مورد تایید علم جدید می باشد.

در مجموع به گفته ابن سینا گرمی حالت تجمع و سردی حالت تفرق انرژی و نرمی و خشکی حالاتی از ماده در بدن انسان است. تمامی دانشمندان طب سنتی در کتب علمی خودشان نظیر الحاوی رازی و قانون ابن سینا ذخیره خوارزمشاهی تحفه حکیم مومن هدایه المتعلمین خلاصه تجارب و صدها کتاب و جنگ ها تذکره ها و کتیبه ها که درباره طب سنتی نوشته شده همه و همه علت دیانیطس را سوء مزاج سرد یا گرم کلیه و غدد فوق کلیه می دانند.

در یکی از این کتاب ها که تقریبا جامع تر نوشته شده است علت دیانیطس یا دیابت را در چهار مورد زیر خلاصه کرده :
الف : ضعیفی کلیه ها است که عاجز در نگاه داشتن آبی که در جگر به کلیه ها می رسد.

از چهار قوه که هر اندامی وجود دارد به ترتیب ماسکه که مسئول نگهداری غذا، جاذبه که میبایستی غذا و مواد مورد نیاز اندامها را جذب کند، مغیره وظیفه اش این است که مواد جذب شده را تغییر دهد، دافعه مواد زائد هر اندام را باید دفع کند.

قوه جاذبه آب را از جگر جذب می کند این آب ضایعات هضم دوم را به اضافه ی غذای کلیه ها که به صورت خونابه است ولی به علت ضعیف بودن قوه ی ماسکه این آب اضافی مواد غذایی و ادرار به علت ضعیف بودن این قوه نمی تواند مدتی این خونابه را در کلیه نگه دارد هم مواد غذایی خود کلیه را بردارد و آب اضافی که به صورت ادرار است رد کند در نتیجه کلیه به اندازه کافی غذا دریافت نمی کند و ضعیف می شود و قوه مغیره هم نمی تواند به علت عدم توقف این خونابه کارش را بدرستی انجام دهد قوه دافعه وارد کار می شود مواد زائد که ادرار است دفع می کند بنظر می رسد در بیماران دیابتی قند در ادرار مشاهده می شود بر اثر ناتوانی این قوا در کلیه ها است و تند تند ادرار کردن به بیمار دیابتی دست می دهد.

از اینکه در طب سنتی توصیه شده در خوردن قلوه های حیوانات اجتناب شود این است که غذا در کلیه ها مواد غذایی همراه ادرار است در کل این جذب ضایعات هضم دوم قوه ماسکه قوه مغیره را پخته شدن ادرار در کلیه ها می گویند.

ب: فراخی دهانه رگها مجرای بول تا بدان سبب آب را درون هیچ درنگ نباشد تا پخته شود بیرون آید این بند ب در رابطه است با بند ت حرارتی غریب و به افراط که بر کلیه ها مستولی شود.

حرارت از نظر طب سنتی گشاد کننده است وقتی که سوء مزاج گرم در کلیه ها ایجاد شود گشادی در مویرگها بوجود می آید در درمان دیانیطس که در سوء مزاج گرم در نوجوانان و جوانان بوجود می آید داروهای قابض و تنگ کننده با مزاج سرد بکار می رود مثل آبغوره صمغ عربی ازگیل زرشک سیاه دانه دار آبگیری.

و در سوء مزاج سرد که در میانسالان و پیران موجب بیماری دیانیطس می شود از گیاهان و اغذیه گرمتر یا خشک در درمان استفاده می گردد.

داروی قابض و تنگ کننده رگها و مویرگهای گشاد شده را تنگ می کند.

داروی گشاد کننده و باز کننده رگها و مویرگهای تنگ شده را گشاد می کند.

در بیماران دیالیزی آب زیر پوست بدن جمع می شود. علت آن رسوب خلط سودا در مویرگ ها است که رگها را تنگ کرده است.خلط سودا سرد و خشک است داروی خلط سودا گیاهانی است که خاصیت گرم تر یا خشک داشته باشند.

همین موضوع در طب سنتی جهت جلوگیری از سکته مغزی پس از سکته اول بسیار مطرح است که به همراه مسهلات بر حسب مزاج کاربرد دارد تا سکته دوم روی ندهد.

پ : سوء مزاج سرد که بر همه تن یا جگر یا کلیه مستولی می گردد و سبب آب سرد خوردن ناشتا یا سببی دیگر
ت : چهارم حرارتی غریب و به افراط که بر کلیه ها مستولی می شود.

بند ت در مورد دیانیطس برخی است که دچار سوء مزاج گرمتر هستند که سن آن ها زیر چهل سال و دارای دو نوع مزاج نوجوانان تا 16 سال دارای مزاج خونی گرم تر و جوانان از 16 الی 40 سالگی که دارای مزاج صفراوی هستند در زیر دو نوع این بیماران بعلت حرارت زیاد بدن نیاز به آب دارند.

در این گونه افراد کلیه ها آب، بخصوص آب خنک را در جگر می کشند فزون تر از آن که در وی بگنجد جگر از ما ساریقا از معده طلب آب بخصوص آب سرد می کند در نتیجه تشنگی بر بدن غالب می شود.

پس این دلیل زیاد آب خوردن است در صورت زیاد آب خوردن و فراخی دهانه رگ ها مجراتی بول زیاد ادرار کردن اما علت زیاد غذا خوردن از نظر طب سنتی این است غذا در معده مدتی باید توقف کند که عصاره کشی شود و طبق اصول طب سنتی پس از دو ساعت از غذا خوردن باید جهت رقیق شدن کیموس باید آب یا مایعات دیگر خورده شود.

ولی بیماران دیابتی همراه غذا بلافاصله پس از غذا خوردن بموجب حرارت غریب در کلیه ها نیاز به آب خوردن پیدا می کند در نتیجه خوردن آب مانع از بوجود آمدن کیموس قابل جذب در بدن می شود لذا غذا در معده خوب پخته نمی شود و کیموس که باید جذب شود درست عمل نمی آید مقداریکه قابل جذب است از طریق ماساریقا جذب می شود و مقداریکه درست عمل نیامده از راه خروجی دفع، دفع می شود یعنی نصفه غذا خوردن است. پس اینکه بیماران دیابتی باید بیش از حد معمول غذا بخورند تا احساس گرسنگی نکنند.

پس سه علائم زیاد آب خوردن و غذا خوردن و زیاد ادرار کردن هر دو طب یکی است.

دو فاکتور دیگر در طب جدید در مورد دیابتی ها از طریق آزمایشگاه وجود دارد یکی قند در ادرار و دیگری بالا بودن قند در خون که این دو فاکتور در قرن نوزدهم میلادی کشف شده و در زمان حیات ابن سینا نبوده. پزشکان سنتی به جای این دو فاکتور از طریق معاینات بالینی 3 فاکتور دیگر که از برداشتهای خودشان بوده به 3 فاکتور اولی اضافه می کردند یکی سن بیماران که آنها را به دو گروه نوجوانان و جوانان و پیران تقسیم می نمود و دیگری مزاج. حکما با توجه به 3 فاکتور قبلی جمعا 6 علائم را در معالجات خودشان در نظر می گرفتند.

7- چه کسی برای اولین بار مطرح کرد که بیماری دیانیطس از سوء مزاج کلیه ها می باشد؟


اولین کس عنوان نمود که بیماری دیانیطس از سوء مزاج سرد یا گرم در کلیه ها میباشد محمد ذکریای رازی بوده. رازی متجاوز از 103 اثر در طب سنتی شیمی ( کیمیا ) تغذیه گیاهان دارویی، مخترع الکل در تقطیر شراب که مادر صنعت می باشد دارد و به نام رازیست در اروپا قرن ها معروف بوده دو اثر بسیار نفیس به نام های الحاوی صغیر و کبیر در طب سنتی دارد که اکنون نسخه ای از این اثر در موزه مادرید اسپانیا موجود است. رازی اولین کسی بوده که عنوان نموده دیابت نوع دو نوع است دیابت جوانان و پیران شناسایی کرده و مطرح کرد که معالجه آنها متفاوت است.

دیابت نوجوانان و جوانان به علت گرمی مزاج آنها تا 16 سالگی مزاج نوجوانان گرمِ تر است از 16 سالگی الی 40 سالگی مزاج گرم و خشک و صفراوی است.

در این دو مرحله دیابتیها آب زیاد می خورند.

از 40 سالگی تا 60 سالگی مزاج انسان ها سودایی است سرد و خشک و از 60 سالگی به بعد مزاج بلغمی می شود و سردِ تر است چون طبیعت بلغم سردِ تر است در این دو مرحله مزاجی دیابتیها آب کم می خورند و به دیابت پیران از نظر رازی معروف است. بر اساس این نظریه رازی، دیابتیها تا قبل از اختراع انسولین و دوران بونژوازی کلان طب شیمیایی در اروپا و در ایران به مدت 10 قرن متداول بوده است و روشهایی جهت پیشگیری درمان و جلوگیری از بازگشت بیماری دیابت وجود داشته و اکنون هم طبق همان روش در زیر زمینهای تنگ و تاریک درمان گران سنتی برقرار است و متقاضیان زیادی هم دارد.

پس از گذشت 11 قرن از عنوان نمودن که دیابت دو نوع است دیابت شناسان طب جدید پس از تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که دیابت جوانان با پیران فرق دارد.

ولی هم چنان درمان هر دو نوع دیابت در کشور ما همان استفاده از قرص قند و انسولین است.

حال استفاده از روشهای درمانی رازی چه منافعی برای بیماران دیابتی دارد؟

روش درمانی رازی برای هر دو نوع دیابت عبارت از پیشگیری معالجه و جلوگیری از برگشت بیماریست تمامی داروهای درمانی در هر سه مرحله درمان طبق اصول و مبانی درمان سنتی و درمانگران ایرانی است و منافعی بجز برای بیمار برای کسی یا کسان دیگر ندارد.

ولی استفاده از روش درمانی استفاده از قرص ضد قند و تزریق زیر جلدی انسولین و درمان بیماری زنجیره ای ناشی از این درمان منافع سرشاری با توجه به انبوه این بیماران برای خیلی کسها دارد.

شخصی که اولین قرص ضد قند را طبق آزمایشات متعدد نوش جان می کند تازه کمند را بر دور کمر خود بسته این کمند مرتب کشیده می شود که منتظر بیماریهای بعدی باشد که امروزه بر همگان آشکار است. علت این موضوع چیست؟

بریدن از تاریخ گذشتگان و وصل شدن به فرهنگ بیگانگان.

8- چه دلایلی دانشمندان طب سنتی ارائه می دهند که بیماری دیابت نتیجه مزاج گرم یا سرد کلیتین می باشد.


1-8 در طب جدید ثابت شده وقتیکه ذخیره ویتامین c غده فوق کلیوی کم شود این غده شروع میکند به قند سازی قند خون بالا می رود. غده فوق کلیوی دو غده هستند به شکل کلاه ناپلئون بالای کلیه ها در طب سنتی غده های فوق الذکر و کلیه ها با هم در نظر داشتند و مزاج هر دو گرمِ تر است.

مزاج کلیه ها و غده ها و مزاج دیابتیهای زیر 40 سال گرم است اگر چنانچه کسانی در این سنین قرار دارند و مزاج آنها گرمِ تر یا گرمِ خشک می باشد در حالت عادی و سلامتی در حال اعتدال مزاج است چنانچه در این شرایط از اغذیه و اشربه گرم تر یا خشک نظیر چربیهای حیوانی و مواد پروتئینی و میوه های مقوی و شیرینیجات استفاده کنند، تحرک کمی داشته باشند و در مکانهای گرم زندگی کنند به سوء مزاج گرم مبتلا می گردند.

امروزه ثابت شده که این گونه مواد غذایی نیروزا و طبیعت آنها گرم تر یا خشک هستند و دارای ویتامین E و A میباشند. بر اثر چنین رژیم غذایی ذخیره ویتامین C در غدد فوق کلیوی کاهش پیدا می کردند و بیماری دیانیطس در بدن بیمار ایجاد می شود.

قدما طب سنتی اصلاً نمی دانستند ویتامین C چیست درمان پیشگیری یا درمان بر حسب مزاج در بدن این نوع بیماران در گیاهان دارویی و مواد غذایی بهره می بردند که خاصیت سرد و خشک یا تر و قابض هستند مثل گلنار فارسی صمغ عربی زرشک سیاه آبگیری که مزه آنها ترش هستند امروزه ثابت شده که این گونه گیاهان دارویی سرشار از ویتامین C است در نتیجه ذخیره ویتامین C غدد فوق کلیوی جبران شده و مزاج کلیتین و غدد فوق کلیه به حد اعتدال بر میگشت و بیماری خوب می شد.

2-8 درج این مطلب چندان ارتباطی به بند 8 ندارد ولی از نظر اینکه کسانیکه بیماری دیابت دارند و با افرادیکه آمادگی ابتلا به این بیماری را دارند دانستن آن برای آنها مفید است.

در طب جدید جهت درمان و جلوگیری از درد داروهای کورتنی از جمله استخوانی داخلی پوستی کاربرد دارد. این داروها ضمن بالا بردن قند خون عوارضی دارد از طرفی مصرف آنها اجتناب نا پذیر است لذا در طب سنتی صمغها و گیاهانی وجود دارد که بر حسب مزاج به جای داروهای کورتنی مورد استفاده قرار بگیرد و عوارض هم ندارد.

ضمناً در زمانهای قدیم روشهایی نظیر مالش درمانی مشت و مال وجود داشته که ضمن بر طرف کردن درد بجای داروهای کورتنی مورد استفاده قرار می گرفت.

این مشت و مال چیان و مالش دهندگان بدون اینکه بدانند چه می کنند نقاطی را در بدن روی آنها کار می کردند که امروزه ثابت شده تحریک این نقاط کورتن طبیعی در بدن تولید می کند.

3-8 گلوکز

گلوکز از تجزیه مواد قندی و نشاسته ای وارد خون می شود. گلوکز دارای مزاج گرم و تر مثل مزاج خون است و بهترین سوخت بدن انسان است مصرف گلوکز شادی آور و ضد خلط سوداست خلط سودا غم و اندوه در بدن ایجاد می کند. گلوکز در بدن با حرارت بطئی می شود و حرارت غریزی تولید می کند. تا زمانیکه این چراغ روشن است انسان زنده و حیات دارد وقتیکه این چراغ خاموش شود روح از کالبد بی جان جسم جدا می شود و در فضا قرار می گیرد و انسان بدرود حیات می گوید.

گلوکز غذای سلولهای مغز است.

ذخیره گلیکوژن در بدن محدود است فقط برای چند ساعت بدن انسان نرسیدن گلوکز را می تواند جبران کند اگر مواد قندی و نشاسته ای مصرف نشود بدن انسان از مواد چربی و مواد سفیده ای توسط غدد فوق کلیوی با کمک کبد گلوکز می سازد و به این عمل فیزیولوژی سنتز گلوکز می گویند که احتیاج به خوردن آب است.

4-8 یکی از عوارض دیابت بخصوص دیابت بالای چهل سال دیابت پیران ضعیف شدن قوه باه است. طبق تحقیقات طب جدید رابطه قوای تناسلی با غدد فوق کلیوی و هورمون کورتیکو استروئید است اطباء سنتی جهت برطرف کردن این نقیصه که از نظر طب سنتی بسیار با اهمیت است و تاثیر بسیار بدی روی بیماران از نظر روحی و روانی می گذارد داروهای قوه باه و باد انگیز در ماهیچه های قضیب اضافه می کردند. از طرفی داروهای قوه باه تقویت کننده مراکز مغزی است که بعدا خواهیم گفت که مراکز مغزی در درمان دیابت نقش بسزایی دارد لذا درمان به این طریق از نظر روحی و روانی تاثیر خود را می گذارد و هم از نظر بالا بردن قوای مغزی و هم از نظر قوه باه.

5-8 در طب سنتی علت هر بیماری را مشروط به معرفت ما بر منشا و علل آن است. اگر منشا و علل آن آشکار باشد نحوه درمان مشخص است در مجموع میبایست از علل چهار گانه مادی فاعلی صوری تمامی یا عامی کمک گرفت که نتیجه حاصل شود. در بیماری دیابت شرح علل چهار گانه بدین شرح می باشد :

الف : علل مادی در این بیماری کم شدن ذخیره ویتامین C در غدد فوق کلیوی است.

ب : علت فاعلی ترشحات گوناگون غدد مترشحه داخلی هیپوفیز صفراوی تیروئید پاراتیروئید تیموس جنسی کلیوی لوزالمعده و کبد است که اختلالی در ترشح این غدد بوجود می آید هم چنین نقصانی در قوه دافعه بدن که نتیجه یبوست است با مشارکت غدد لنفاوی بوجود می آید که قبلا موجب سخت شدن غشاء سلول هاست که ممکن است بر اثر زیاد خوردن چربیهای سنگین اشباع شده و نخوردن چربیهای اشباع نشده باشد.

پ : علت صوری آن سوء مزاج گرم یا سرد کلیه هاست.

6-8 طبق اعتقاد قدمای طب سنتی سوء تغذیه و عادت در غذاهای چرب سنگین خانواده ها که بیشتر به این بیماری مبتلا می گردند خانواده هایی هستند که زیاد می خورند و قوت غالب آنها گوشت و مواد پروتئینی و روغنهای حیوانی است بیماری دیابت بیشتر است.

7-8 موضوعی که اینک می آید در ماهنامه پزشکی وزارت بهداشت به چاپ رسیده :

در آمریکا شخصی به بیماری سرطان لوزالمعده مبتلا می شود پزشکان مجبور شدند لوزالمعده این شخص را بردارند و فکر می کردند این بیمار جهت ادامه حیات روزانه مقدار زیادی انسولین باید مصرف کند تا زنده بماند تا قند خون کنترل شود.

با کمال تعجب دریافتند این شخص روزانه 20 واحد سپس 10 واحد و پس از مدتی اصلا نیازی به استفاده از انسولین ندارد.

پس در بررسیها متوجه شدند که بیماری دیابت نتیجه اختلال درتحریک مراکز مغزی ایجاد میشود.

شایان ذکر است ابن سینا در درمان دیانیطس از گیاهان دارویی و صمغهای گیاهی نام میبرد که برای تقویت مغز نیز به کار می رود و در ایجاد روح و روان سالم تاثیر می گذارد پس روح و روان در تنظیم قند خون موثر هستند.

بیمارانی که به این بیماری مبتلا هستند و مرتبا قند خونشان را کنترل می کنند خودشان می گویند بر اثر استرس و عصبانی شدن خود بخود قند خون بالا میرود بدون اینکه مواد قندی و نشاسته ای مصرف کرده باشند.

9- چه فاکتورهایی دانشمندان طب سنتی در پیشگیری درمان و جلوگیری از برگشت بیماری دیابت در نظر می گرفتند؟

1-9 اولین فاکتور روح و روان بیمار بود.

در طب سنتی اولین فاکتور در سنجش سلامتی یا بیماری و درمان رابطه روح بیمار با جسم اوست. در حالیکه در طب جدید بنا به اعتقاد بنیانگذاران این طب هیچ رابطه ای در درمان بین جسم و روح وجود ندارد حال بررسی می کنیم از نظر ابن سینا روح چیست؟

روح نیروی ناشی از ماده است روح مانند یک جسم مادی از بخش لطیف اخلاط منشا میگیرد. بوسیله عروق خونی حمل توسط هوا تصفیه سرد می شود روح به عنوان یک انرژی به صورت حرارت غریزی ظاهر می شود.

پس روح از بخش لطیف اخلاط اربعه خون صفرا بلغم سودا بوجود می آید. اخلاط اربعه از مواد غذایی بوجود می آید در نتیجه روح سالم پاکیزه دور میزند روی سته ضروریه هوا آب غذا پوشاک مسکن غرائز جنسی اگر هر چه طبیعی تر باشد انسان سالمتر و ابتلا به بیماریها کمتر و هرچه غیر طبیعی تر باشد بیماریها بیشتر.

2-9 فاکتور دوم یبوست است.

یبوست در طب سنتی احتباس می گویند بمعنی تخلیه موادی زائدکه باید به صورت طبیعی تخلیه شود لیکن از تخلیه سر باز می زند یبوست تنها کار کردن معده نیست انسان در طول زندگی نیاز به خوردن غذا در صورت ابتلا به بیماری نیاز به دارو دارد بخش کوچکی از این مواد عصاره گیری می شود و جذب بدن می شود درصد بالایی به صورت مواد زائد میبایستی بصورت طبیعی در بدن تخلیه شود.

تخلیه این مواد زائد وظیفه قوه دافعه هر اندام و اجزاء آنهاست اگر این قوه بتواند وظیفه اش را به نحو احسن انجام ندهد مواد زائد رسوب می کند مواد طبیعی رسوباتش آسانتر قابل دفع است.

بدلیل اینکه مواد طبیعی هم جنس بدن انسان است مواد غیر طبیعی هم جنس بدن نیست که داروی شیمیایی از این نوع هستند و رسوبات آنها سخت تر بوسیله قوه دافعه دفع می شود و اینکه می گویند داروی شیمیایی عوارض دارد یکی از علل آن همین رسوبات است.

وقتیکه این رسوبات در هر اندامی و اجزاء آنها باقی ماند موجب کم کاری و سستی آن اندامها و اجزاء آنها می گردد. 9 علت درباره یبوست در کتب طب سنتی ذکر شه که تعدادی ارثی است و تعدادی عارضی. یک راه در مجموع برای دفع این رسوبات در بدن از ایام بسیار دور مرسوم بوده که نتیجه خوبی داده که عبارت بود اول نرم کردن این رسوبات خوردن جوشانده هایی بر حسب مزاج و مدت خوردن آنها نیز متفاوت بود. دوم خوردن مسهلاتی بر حسب مزاج که این رسوبات از بدن دفع شود در مجموع پاکسازی بدن از فضولات و مواد زائد در بسیاری از بیماریها با همین پاکسازی اندامها و اجزاء آنها بحالت طبیعی در می آمدند و بیماریها مرتفع می شدند.

پس از پاکسازی نوبت خوردن داروی مورد نظر می رسید. یکی از عللی که در بسیاری از موارد چه داروی شیمیایی و گیاهی روی بیماران نتیجه بخش نیست وجود همین رسوبات در بدن است که دارو با رسوبات ترکیب می شود در نتیجه این ترکیب دارو هم ضایع می شود.

چه بسا وقتیکه عمل رسوب زدایی در بیماران دیابتی به نحو شایسته انجام گیرد و رسوبات موجود در اثر خوردن قرص های ضد قند در سلول های بتا لوزالمعده پاکسازی شود مجددا این سلولها به حالت طبیعی باز گردند و ترشح هورمون انسولین از سر گرفته شود این عمل پاکسازی که ضرری ندارد. از آثار خوب این پاکسازی در بدن هر بیماری یک احساس سبکی و شادی روح در بیمار ایجاد می شود و امید به زندگی و درمان بالا می رود.

3-9 فاکتور سوم توجه به غدد درون ریز است.

با توجه به نظریات دانشمندان اروپا در اوایل قرن بیستم که کلیه بیماریها نتیجه اختلال در ترشحات غدد درون ریز و سلسله اعصاب نباتی می باشد.

دانشمندان طب سنتی در قرن ها پیش پیوسته در درمان هر بیماری از جمله دیانیطس را به تنظیم کردن ترشحات این غدد اهمیت زیادی قائل بودند.

ترشحات این غدد که نام آنها قبلا ذکر شد مثل حلقه های زنجیر به هم پیوسته اند. هر گونه نقصی در ترشح هر کدام از این غدد روی بقیه همچنین در اختلال مزاج کل بدن اثر گذار می باشد.

وقتیکه ترشح یک غده کم یا زیاد می شود از حالت طبیعی خارج می شود و جهت درمان از خارج از بدن بوسیله یک ماده غیر طبیعی بجای ترشح طبیعی مواد غیر طبیعی که با بدن انسان غیر هم جنس می باشد وارد حلقه زنجیر ترشحات شویم در طول این مدت تعادل این غدد بهم می خورد و روی ترشحات سایر غدد اثر می گذارد.

و این موضوع یکی دیگر از علل عوارضات داروهای شیمیایی را به اثبات می رساند.

4-9 توجه به مراکز مغزی چهارمین فاکتور درمان در بیماری دیانیطس است.

قبلا آمد که نقش سلسله اعصاب نباتی و گزارش ماهنامه وزارت بهداشت و نظر ابن سینا درباره کاربرد صمغ هائیکه به تناسب مزاج بیمار در درمان دیانیطس بکار می رود.

بخصوص در دیانیطس هائیکه در سنین بالا دیابت پیران از 40 سال به بالا چون مدتها داروئیکه این اشخاص مصرف می کردند مزاج آنها سرد و خشک یا تر بوده و مزاج کل بدن این گونه بیماران کلا در این سنین سرد است نتیجه همین سردیها یخ گرایی بدن بیمار می شود که عوارضی نظیر ضعف هضم روده خسته شدن یبوست گاز و نفخ و تنبلی کم حوصلگی ضعف قوه باه غلظت خون و عوارض دیگر پیوسته مد نظر درمانگران طب قدیم بوده که برای آنها هم راه چاره ای داشته اند.

5-9 فاکتور پنجم بالا بردن توان جسمی بیماران دیانیطس یکی دیگر از فاکتورهای درمان بوده.

در مجموع با این 5 فاکتور به درمان پیشگیری و جلوگیری از برگشت بیماری دیابت میرسند. علت اصلی بیماری که سوء مزاج سرد یا گرم کلیه بود برطرف می کردند.

در حقیقت این نوع روش درمانی مبارزه با علت است نه با معلول.

10- فاکتورهایی که طب شیمیایی در درمان جانشینی دیابت انجام می دهد کدام می باشد.؟
1-10 بطوریکه در کتب مرجع در طب شیمیایی درباره بیماری دیابت آمده این بیماری درمان ندارد. فقط درمان جانشینی دارد و برگشت به عقب هم ندارد.

در مورد پیشگیری هم تدابیری دارد که بیشتر جنبه تغذیه ای دارد که مواد قندی و نشاسته ای مصرف نشود ورزش کردن کم غذا خوردن ضمناً کسانیکه ژن بیماری دیابت در خانواده آنها ارثی است ابتلا به بیماری دیابت اجتناب نا پذیر است.

علت بیماری را در سلولهای بتا لوزالمعده می دانند که به تدریج از ترشح هورمون انسولین سر باز می زنند.

درمان از این طریق مبارزه با معلول است به علت بوجود آمدن دیابت توجهی ندارد.

2-10 علت اینکه بیماران دیابتی در هر مرحله درمان جانشینی به مرحله بعدی که پیشرفت بیماری است میرسند چیست؟

چون روش درمان مبارزه با معلول است و به ریشه بیماری و علت آن توجهی نمی شود بتدریج علت رشد پیدا می کند مبارزه با معلول بتدریج اثر خودش را از دست می دهد و مراحل بعدی آشکار تر می شود. سرانجام بیمار به مرحله نهایی می رسد.

شایان ذکر است از ابتدای قرن نوزدهم تا کنون اگر همین روش درمانی با انسولین نبود و این خدمات ارزنده دانشمندان طب جدید و فداکاری پزشکان هم نبود بعلت جدا شدن هم وطنان از فرهنگ نیاکان و اجدادیشان این بیماری تلفات زیادی می گرفت که واقعا فاجعه بود.

12- روش درمان دیانیتی طبق طب سنتی چگونه بوده است؟

1-12 روش درمانی در سه مرحله انجام می گرفته:


الف) پیش گیری

ب) درمان

ت) جلوگیری از برگشت بیماری

روش پیشگیری از بیماری ها اولین درس ابن سینا در تعریف طب سنتی پایداری سلامت بدن انسان است همگان بخصوص خواص علم پزشکی این درس اول پذیرفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است اصولا همه بیماری ها از جمله دیابت هیچ وقت ناگهانی و بدون علائم اولیه ظاهر نمی گردند

در مرحله علائم اولیه اگر بیماران اطلاعاتی داشته باشند و یا به موقع به مطلعین مراجعه کنند در همین مرحله می توانند جلوی بسیاری از فجایع آینده را بگیرند.

اصولا خیلی به ندرت اتفاق می افتد که دیابت در سنین بالا سراغ افراد بیاید معمولا این بیماری از نوجوانی اخیرا که در کودکی و جوانی یعنی زیر چهل سال گریبان گیر افراد میشود ولی دارای علائم اولیه است ای علائم عبارتند از:

1) عطش زیاد

2) گرم شدن بدن بخصوص اندرون آدمی بخصوص در شکم در ناحیه لوزالمعده، عقب معده، خود معده

3) عرق کردن که انسان را وادار به آب خورن میکند

علت در این مرحله علائم اولیه دو موضوع است:

الف) یا ژنتیکی است که ژن دیابت در بدن دارد فعال می شود.

ب) یا بر اثر عدم رعایت سته ضروریه طبیعی که عبارت از در هوای گرم زندگی کردن و فعالیت داشتن، استفاده از غذاهای پر چرب، روغن های حیوانی اشباع نشده، گوشت زیاد پرچرب، غذا خورن زیاد، ورزش نکردن، استفاده از پوشاک گرم، استفاده از مواد قندی مصنوعی مثل شیرینیجات

مورد دوم که معلوم است به دست خود شخص است که اراده داشته باشد و اینگونه کارها را نکند
مورد اول موضوع ژن است این کلمه ژن به تازگی از خارج وارد فرهنگ ما شده است به جای کلمه ژن در طب سنتی وراثت می گفتند منظور تخم یا ریشه یا رگه هایی بوده که به نیروی حیات معروف بوده.

نحوه بوجود آمدن این نیروی حیات به عقیده قدمای طب قدیم این چنین است که وقتیکه اسپرم مرد با تخمک زن با هم می آمیزند نطفه آدمی بوجود در این ترکیب اول جرقه حیات زده می شود خصوصیات وراثتی زوجینی به این نطفه منتقل می شود و نیروی حیات یعنی گفته جدیدیها ژن بوجود می آید روی نیروی حیات قرن ها از طریق طب قدیم تحقیقاتی در جهت چگونگی بحالت خفته نگهداشتگی رگه یا ریشه یا تخمها بد کار شده و در جهت فعال کردن این رگه یا ریشه یا تخم ها خوب بر روش هائی وجود داشته این نیروی حیات در تمام اندامها و اجزای آنها و در کوچکترین ذرات بدن وجود دارد در مجموع همان کروموزومهاست در داخل سلول های بدن.

اعتقاد قدمای طب سنتی در خفته نگه داشتن ریشه یا رگه یا تخم ها بر این بوده که اگر این ها را در مزاج اولیه و یا به قول طب جدید در سطح سلولی بحالت خفته یا همان پایداری نگه دارند چندان ضرری ندارد ولی اگر در مزاج اول به مزاج دوم برسد مهار کردن آنها بسیار مشکل و در مواردی غیر ممکن است در مورد ناقص الخلقه هم کاری نمی توانستند بکنند.

حال اگر این رگه یا ریشه یا تخم ها از پدر یا مادر یا یکی از نسلهای قدیمی کسی بفردی یا اولادی منتقل با آنها منتقل شده باشد اگر خوب باشد مشکلی نیست و اگر ریشه یا رگه یا تخم ها بد هم باشد در جهت فعال شدن احتیاج به بستر مناسب دارد که در بدن آن شخص آماده باشد.

بعقیده قدما طب سنتی خود آن شخص بستر را جهت فعال شدن آن تخم های بد آماده می کنند.

آن بستر چیست؟ عدم رعایت سته ضرورت طبیعی که توسط همان شخص ایجاد می شود و روشی که قدمای طب سنتی جهت مهار کردن و خفته نگه داشتن تخم های بد بکار می بردند باز از طریق رعایت سته ضروریه طبیعی بوده که در اثر این رعایت فردی روح خوب پاداش می یابد و میشود مایه اولیه نیروی حیات و جهت می دهد به این نیرو.

امروزه از همین گفته ابن سینا در بسیاری از کشورهای پیشرفته کسانی که مرتکب جرائم سنگین جنائی می شوند زیر 40 سال با استفاده از سته ضروریه طبیعی دوباره به جامعه برمی گردانند و این افراد تا آخر عمرشان هرگز مجددا دست به ارتکاب جرائم نمی زنند و در خدمت جامعه قرار می گیرند برعکس کشورهایی که قوانین آن ها اعتقاد به کیفر دارد.

پس نتیجه می گیریم که ژن یا ریشه در هر حال قابل هدایت و کنترل است حتی در مرحله مزاج ثانویه
بر جسب تئوری مزاج نوجوانان و جوانان تا زیر 40 سال مزاج آن ها به ترتیب گرمِ تر خونی و گرمِ خشک صفراوی است شایان ذکر است که خیلی کم اتفاق می افتد که بالای چهل سال دیابت سراغ انسانها بیاید و پیشگیری به دو صورت انجام میگرفت:

الف) پیشگیری در مزاج های خونی

ب) پیشگیری در مزاج های صفراوی

 


1- علائم آمادگیهای افرادی که در مزاج خونی دیانیطس دارند چگونه است؟
خصوصیات خونی مزاجهای درحالت طبیعی بدین صورت می باشد در حالت اعتدال خونی مزاجها را دموی مزاج و به زبان خارجی sanguine می گویند

رنگ صورت و بدن آنها سرخ و با کمی قرمز رنگ است قوی زورمند و زنده دل خوش رو خوش برخورد با تحرک زیاد خون پیوسته در طلب بهترین هستند افسرده نیستند اعتماد به نفس دارند ولی اگر این حد اعتدال مزاج خونی از حد اعتدال خارج شود تبدیل به عدم اعتدال برسد و به نسبت خارج شدن اc اعتدال این عوارض در بدن ایجاد می شود.

شخص مبتلا احساس سنگینی می کند بیخ چشمها سر و گیجگاه او سنگینی می کند حرارت بدن بالا می رود پس از غذا خوردن خمیازه به شخص دست می دهد خواب سنگینی و دیرپا و تیرگی حواس پیدا میکند بدن بدون رنج کشیدن همیشه خسته است در دهان طعم شیرین غیر عادی دارد زبانش سرخ می شود دملها و جوش هایی در بدن و دهان بیمار بوجود می آید خون بسهولت از مواضع بدن وی از مقعد بینی لثه ها بیرون می آید در خواب چیزهای سرخرنگ مثل آتش گرفتگی می بیند خونش غلیظ می شود.

علائم ذکر شده در بالا مقدمه ابتلا به بیماری های متعددی است که ناشی از غلبه خون است امکان دارد یک یا چند از این علائم در شخصی که آمادگی ابتلا به به بیماری دیانیطس همراه به سه علائم ذکر شده قبلی ( عطش زیاد، گرم شدن بدن، عرق کردن ) بوجود آید که استناد اطبا سنتی بوده درمان ها یا پیش گیری را شروع می کردند

این علائم ظاهری بودند و در زمانی مورد تصمیم گیری قرار می گرفتند که مثل امروزه آزمایشگاه های تشخیص طبی وجود نداشته ولی در حال حاضر با توجه به وجود چنین آزمایشگاه هایی و علم جدید تشخیص براحتی پزشکان می توانند بالارفتن قند را تشخیص بدهند.

پس از آگاهی از بالا رفتن قند خون قدما طب سنتی پیش گیری را اول جلوگیری از عطش و آب خوردن شروع می کردند

حالا فلسفه طب سنتی بر این اساس یعنی جلوگیری از آب زیاد خوردن چه بوده که پایه اولین مبارزه قرار می گرفته؟

فلسفه خوردن آب از مسیر کلیه ها شروع می شد تا به کبد از آنجا به معده سپس نیاز به آب از خارج.

قدما طب سنتی معتقد بودند آب خالی خوردن تنها جلوی پیشگیری را نمی کند بلکه هرچه شخص آماده به دیانیطس آب خالی بخورد زودتر به این بیماری مبتلا می گردد.

امروزه ثابت شده از طریق علم جدید آب خالی توانایی عبور از سلول های بدن اشخاصی که بر اثر خوردن چربی های اشباع شده گوشت مواد پروتئینی، قندهای غیرطبیعی که سفت سخت شده مشکل است و نمی تواند عمل پاک سازی داخل سلول را انجام دهد.

آب میوه جات موافق مزاج است که می تواند به داخل سلول ها وارد شود و عمل پاکسازی سلول ها را انجام دهد آب میوه جات موافق مزاج معتدل در این پیش گیری به دیانیطس میوه جاتی هستند دارای مزاج سرد و خشک یا اینکه مزه آنها ترش یا گس یا بی مزه است امروزه علم گیاه شناسی به همه ثابت کرده که این گونه میوه جات سرشار از ویتامین C است آب اینگونه میوه جات در این حالت چند کار با هم انجام می دهد اول اینکه جلوی عطش را می گیرد، دوم از جدار سلول ها عبور می کند و عمل پاکسازی داخل سلول را انجام می دهد، سوم ذخیره وینامین C غده فوق کلیوی را بالا میبرد در نتیجه جلوگیری از بالارفتن قند خون میشود در نتیجه عمل پیشگیری انجام می گیرد این آب میوه جات عبارت بودند از : آب زرشک، آب لیمو، آب گشنیز، کدو، خیار، کرفس، شلغم، آلبالو، آلو، گوجه درختی، هویج، هلو، خاکشیر با آب لیمو، آب پرتقال، به، زرد آلو، انار، طالبی، توت فرنگی، ازگیل، تمشک و خلاصه کلیه آب میوه جات سرد تر، از جمله تمبر هندی و تمبر کجرات.

گردو 3 دانه در روز، بادام 5 دانه، فندق 5 دانه، غذاها، سوپ ها، آش های ترش آش آبغوره، گشنیز، گل سرخ، ثمرگراست آش آلوچه، جو. در مجموع حالت ترشی گسی داشته باشد همراه با برنج حبوبات مثل عدس لوبیا نخود خورشتها انواع خورشتها فقط بدن چربی حیوانی با گوشت کم یا سماق و ترشیجات کباب ها از گوشت گوسفند، گوساله، مرغ بدون چربی با سماق و ترشیجات.

پرهیز از غذاهای چرب و روغنی، گوشتهای کنسروی و روغنی و خامه ای شیرینیجات با قند مصنوعی و کم غذا خوردن یا به دفعات غذا خوردن زیاد تاکید شده.

یک نکته در این هست که ترشیجاتی که با سرکه طبیعی که از انگور درست می شود مورد نظر است اخیرا بعلت گران تمام شدن تهیه سرکه طبیعی از انگور سرکه از ملاس چغندر که ارزان تر است تهیه می کنند درست است که هر دو سرکه چه از سرکه انگور و هم سرکه ملاس چغندر تهیه می شود فرمول آنها یکی است ولی سرکه تهیه شده از انگور قند را پایین می آورد ولی سرکه تهیه شده از ملاس چغندر قند را بالا می برد.

ورزش، نرمش، پیاده روی تحرک داشتنی، بخصوص شنا در پیش گیری بسیار موثر است زندگی در مکان های خنک.

تا اینجا ذکر رژیم غذایی به عقیده قدمای طب سنتی بود درباره پیش گیری به دیانیطس بود جهت هر دو گروه ژنتیکی ها دوم عارضی در نظر می گرفتند

ب) درمان دیابتیهائیکه در حال حاضر مبتلا به این بیماری هستند درمانهای قدیم چگونه بود؟
این بیماران به دو دسته تقسیم می شوند

اول کسانیکه قرص مصرف می کنند

دوم کسانیکه هورمون انسولین تزریق می کنند

اول کسانیکه قرص مصرف می کنند آن دو اصل دیابت جوانان پیران در مورد این گونه بیماران باید رعایت شود قبلا آن دیابتی هایی که قرص مصرف میکنند سلول های بتا لوزالمعده کار می کنند و انسولینی تولید می کنند ولی به آن مقدار نیست که بتواند قند خون را پایین بیاورد این کمبود به نسبت مورد نیاز توسط پزشک معالج تعیین می شود حال اگر قرار باشد که قند خون بوسیله استفاده از قرص ادامه پیدا کند طبق تعریف سلامتی در طب سنتی این افراد در سلامت کامل نیستند به مرور زمان چون با علت مبارزه نمی شود معلول باید تقویت گردد یعنی تعداد قرص را بالا برد تا مقصود که کنترل قند خون است حاصل شود.

قرص ضد قند خون از مواد غیرطبیعی ساخته میشود با ورود مواد غیرطبیعی به بدن به تدریج روی سایر اندام ها اثر می گذارد از طرفی به جای درمان سلول ها بتا لوزالمعده به تدریج کم کارتر می شودند تا جایی می رسد که اصلا سلول ها از کار می افتد و بمرحله تزریق زیر جلدی انسولین می رسد.

با توجه به سیر بیماری از عدم جلوگیری، خوردن قرص تا تزریق هورمون انسولین و طبق کتب جدید که آمده است بیماری دیابت درمان ندارد فقط درمان خانه نشینی است سرانجام بیماران دیابتی رسیدن به مرحله تنهایی امریست اجتناب ناپذیر علت آنهم قبلا آمد مبارزه با معلول بدون توجه کردن به علت.

ولی براساس عقاید قدما طب سنتی بدن مکانیک خودش است وقتی که اندامی از اعتدال خارج شد امکان این هست که با در اختیار قرار دادن ابزار لازم درمانی آن اندام مجددا به اعتدال برگردد یعنی در حقیقت مبارزه با علت. پس در طب سنتی اگر بیماری از هر نوع باشد هم پیشگیری دارد هم عقب گرد بشرط اینکه بیماری بحدی نرسیده باشد که توانایی در انجام وظیفه اندام را باطل کرده باشد در آن موقع است که بتدریج قوه تعدیه را از دست می دهد و میمیرد.

ولی جای بحث اینجاست بیمارانی که اکنون قرص مصرف می کنند در گذشته چگونه درمان می شدند یا جلوگیری از پیشرفت می کردند؟ این گونه بیماران مثل تعاریف قبل از نظر طب سنتی به دو دسته جوانان و پیران تقسیم بندی می شدند و از نظر مزاجی نوجوانان و جوانان به صفراوی و خونی و پیران نیز سوداوی و بلغمی مزاجی تقسیم بندی می شوند

مشخصات خونی مزاجها قبلا آمده اینک مشخصات صفراوی مزاجها

صفراوی مزاج ها را به زبان خارجی Cholerie فزونی صفرا گویند.

مشخصات این افراد در حالت طبیعی عبارت است از آتشی مزاجی تحریک پذیری زیادی دارند رنگ پوست و چشمهای آن ها زرد لیمویی کم رنگ لاغری اندام عصبانی می باشند

در این حالت هیچ گونه صفرای اضافی در بدن این افراد وجود ندارد و کاملا مزاج در حالت اعتدال است ولی اگر صفرای موجود در بدن از این حد اعتدال عبور کند و غلبه صفرا در بدن بوجود آید این علائم در بیمار بوجود می آید :

رنگ پوست و چشم ها زرد می شود دهانش تلخ و زبانش زبر و خشک میگردد در بینی احساس خشکی می کند از هوای سرد لذت می برد بسیار تشنه می گردد حرکات تنفسی اش تند می گردد علاقه اش به طعام کم می گردد حالش به می خورد و استفراغ زرد و سبز بیرون می دهد حالت سوزنده مطبوع بر پوست و حالت فراتر مانند فرو کردن سوزن در بدن احساس می کند این بیماران در خواب آتش و گواره های زرد می بینند اصولا چیزهایی که زرد رنگ نیستند در نظر آنها زرد رنگ جلوه می کند

این حالات می تواند منشا بسیاری از بیماری ها در بدن باشد از جمله موجب بیماری دیانیطس یا دیابت که امروزه با آزمایش بالینی مشخص می گردد که قرص ضد قند مصرف میکنند.

درمان خونی مزاجها و صفراوی مزاجها که زیر چهل سال میباشند و دارای دو نوع مشخصات ذکر شده بودند بدین صورت است رژیم غذایی جلوگیری از هم چینی جلوگیری از پیش روی بیماری که از قرص ضد قند به تزریق نرسد همان رژیم پیش گیری است که قبلا گفته شد.

درمان بر اساس 5 اصل دیانیطس روح یبوست، غدد درون ریز، توجه به مراکز مغزی، بالا بردن توان جسمی بر حسب مزاج انجام می گرفته.

در زمان های قبل از کشف هورمون انسولین در سال 1922 میلادی که از لوزالمعده خوک بدست آوردند که این کشف ادامه تحقیقات سوپولف پزشک روسی بود که از غده لوزالمعده گوساله را برای اولین بار انسولین جهت درمان بیماری قند با موفقیت بکار برد کشف شد

کسانیکه به این بیماری مبتلا بودند یک نوع روش پیشگیری و درمان وجود داشت که اگر امروزه یک تطبیقی میان بیماران دیابتی فعلی و دیانیطس آن زمان داده شود به این نتیجه می رسیم که دیابتیهای امروزه بعلت استفاده زیاد از قرص های ضد قند و استقاده سالیان دراز از انسولین سرد مزاجی دیابتیهای امروزی خیلی بیشتر از زمان قبل از کشف انسولین است و این سرد مزاجی که ایجاد سوء مزاج کلیه ها و غدد فوق کلیوی گردیده عوارض بیشتری در مبتلایان نظیر چشمی کلیه ها اندام های انتهایی ایجاد می کند به دلیل اینکه این سرد مزاجی که نتیجه آن رسوب خلط سودا و بلعم در داخل رگ هاست که ایجاد انسداد در حوضچه های کلیه ها به اصطلاح امروزی کالیبس های کلیه ها و رگ های داخل چشم و در مویرگ ها اندام های انتهایی نظیر شصت پا می کند و علائم اولیه آن خواب کم خوب هضم نشدن غذا در دستگاه گوارش زود خسته شدن و کم حوصله ای و ضعف قوه باه اینگونه بیماران است به محض اینکه اینگونه بیماران از قند های طبیعی مثل آب هویج و یا کمی عسل طبیعی ناشتا و یا گیاهان داروئی که قند دارند مثل کندور و خوراکی بهره می برند مشاهده می شود که اغلب این علائم از بین می روند

پس نتیجه می گیریم که جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت و درمان آن ها در سنین بالا متفاوت است با پیش گیری و درمان بیماران دیابتی زیر 40 سال.

رژیم غذایی بیماران دیابتی بالای چهل سال کلا میبایستی در مواردی باشد با مزاج گرم تر و یا خشک و از طرفی توان جسمی اینگونه بیماران بایستی بالا رود

درمان بر اساس 5 اصل درمانی دیابت بر حسب مزاج استوار است

اگر همین روش درمانی و پیش گیری برحسب اعتقاد قدما طب سنتی معمول گردد منافع بسیار زیادی برای جامعه دارد در مرحله اول با پیشگیری به تعداد دیابتی ها زیاد نمی شود و در مراحل بعدی جلوگیری از پیشرفت بیماری و عده زیادی هم که واقعا اعتقادی بر روش های طب سنتی داشته باشند درمان می شوند خیلی ساده رژیم غذایی از خود بیمار تجویز گیاهاه دارویی بر اساس 5 اصل درمان با درمانگران طب سنتی نتیجه درمان یا پیش گیری با پزشکان متخصص.

حال چرا نوع گیاهان داروئی برده نمی شود به این دلیل است که بسیاری از این گیاهان داروئی از نظر طب جدید قند دارند در حالیکه چون عقاید طب جدید و سنتی در باره بهره مندی از قند طبیعی اختلاف نظر وجود دارد که اولین عامل درمانی روح بیماران آزرده میشود و درمان به خوبی انجام نمی گیرد این است که نتیجه را در پروسه درمان بعهده آزمایشهائیکه توسط پزشکان جدید می گیرند واگذار می شود که در صورت مثبت بودن راه درمانی ادامه پیدا کند.

در خاتمه مطالبی که در 12 مورد آمد خلاصه ای بود از نحوه پیش گیری، درمان، جلوگیری از برگشت بیماری دیانیطس در زمانهای قدیم بخصوص قبل از کشف انسولین بوده.


13- در مورد جای سوزن های تزریق انسولین در بدن بیماران انسولینی روش هایی در طب سنتی هست که می توان به طریق مالش درمانی همراه روغنهای ماساژ گره های ایجاد شده زیر پوست را برطرف کرد.

در آخرین مراحل تهیه این گزارش فردی به اینجانب مراجعه کرد، که پس از شنیدن این گزارش اظهار داشت حدود 20 سال است که اطبای سنتی چینی به همین روش مشغول مداوای بیماران دیابتی هستند یعنی بیاری دیابت را از طریق درمان کلیه ها درمان می کنند.

منبع: مهندس آشوری
محقق گرانقدر و زحمتکش طب سنتی و گیاهی قزوین

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 25 آذر1392
رنگ مدفوع:
رنگ طبيعي مدفوع آتشي روشن است .اگر مدفوع به رنگ آتشي تيره درآيدنشان از زيادي زهره دارد وا گر روشن تر از رنگ طبيعي باشد دليل خامي وناپختگي است . اگر مدفوع سفيد رنگ باشد ممكن است در مجراي زهره بندآمدني رخ داده باشد و در اين صورت نشانه يرقان است . اگر رنگ آن سفيد باشد وچرك سفيد به همراه داشته باشد و بوي چرك بدهد، علامت آن است كه خراج و دملي در درون تركيده است.
بسيار اتفّاق مي افتد كه شخص سالم و كم حركت، چرك خون آلودو يا چرك سفيد از خود دفع كند . اين نوع تخليه " خوب " است و درون راپالايش مي دهد و بالنتيجه فروهشتگي ناشي ازبي ورزشي از بين مي رود . بدان كه اگر رنگ مدفوع، در اوج بيماري خيلي بيش از حدبه رنگ آتشين درآيد، دو احتمال وجود دارد :يا دليل پختگي است و يا دليل بدحالي بيمار است.

اگر رنگ مدفوع سياه باشد، بايد مانند حالت ادرار سياه حكم كرد يعني چند احتمال وجود دارد به قرار زير:
1)سوختن شديد.
2)پخته شدن بيماري سودايي.
3)وجود غذاهاي رنگي كننده
4)نوشيدن نوشابه اي كه به رنگ سياه تخليه مي شود.

اگر سوختن شديد باشد،" خوب "نيست . اگر مربوط به سوداي تنها باشد رنگش دليل كافي به دست نمي دهد و بايد ترشي و گسي و جوش زدن در روي خاك را دليل قرار د هي .چنين تخليه اي كه از پايين و يا از بالا باشد نشانه بدي حالت است . از ويژگي هاي آن اين است كه نوعي درخشندگي دارد. به طور كلّي اگر خلط سودايي
خالص به صورت مدفوع بيرون آيد دليل مرگ است . بسيار اتفّاق مي افتد كه كيموس سياه دفع شود، زيرا بيرون آمدن سوداي اصلي نشانه سوختگي بسيار زياد بدن و از بين رفتن رطوبت هاي آن است.
مدفوع سبزرنگ و مدفوع رنگ پريده
 نشانه خاموش شدن غريزه است .از درهم پيچيدن و باد كردن مدفوع نيز مي توان نشانه هايي به دست آورد . مدفوع كه باد مي كند و به سرگين گاومي ماند دليل بر وج ود باد است.
شتاب و درنگ درمدفوع :
اگر مدفوع نسبت به حالت عادي پيشي گرفت و در بيرون آمدن شتاب كرد نشانه خوبي نيست
و دليلي است بر زياد بودن زهره و ناتواني نيروي گيرنده) ماسكه .(و اگر نسبت به حالت عادي
تاخيرداشت دليل بر ناتواني نيروي هاضمه و سردي روده ها و فر اواني رطوبت است .
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 25 آذر1392
یکی از ترکیبات مناسب برای التهابات شبه آسم و آلرژیک با ترشحات غیر چرکی ولی بسیار غلیظ گلو و مجاری تنفسی فوقانی با احساس خشکی و تنگی نفس و سرفه و درد گوش حساسیتی پونه وحشی و انجیر میباشد.
پونه سه نوع کاشتنی جویباری و صحرایی یا بیابانی دارد.
کاشتی آن گرمی و خشکی کمتری دارد کوهی آن تندی و تلخی شدیدتری دارد و نوع جویباری که در کناره جویبارهای کوهستان می روید مرطوب تر و مشهی و مقوی معده و کبد بوده و نزد کوهنوردان معروف بوده و کوکوی آن برایشان شناخته شده است.نوع بیابانی جریان خون پوستی را زیاد میکند گرمی بیشتر از آویشن دارد.نرمی بخش تحلیل برنده و مقطع و دافع بلغم و مره سودا است.
دقت کنیم پونه برای زنان حیض آور و کم کننده شهوت است.انجیر خشک سفید تند مزه و پرگوشت گرم و لطیف رساننده و گدازنده مقطع ملطف ضد زبری گلو و ورم مجاری تنفسی است.
انجیر خشک را ۸ ساعت در شیر یا آب ولرم نرم کرده به علاوه پونه یا عرق آن کرده در مخلوط کن یکنواخت کنید ترکیب لزج حاصل آماده استفاده است که می توانید روزی سه نیم تا یک فنجان در روز استفاده شود. 
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 24 آذر1392کزنگ گیاهی است که در دامنه‌های کوه‌های مرکزی ایران می‌روید. این گیاه عطر و طعم فوق‌العاده‌ای دارد و البته خارهایی وحشتناک. وقتی این گیاه تازه روییده است و برگ‌هایش تازه و آب‌دار است، عطر و طعمش بیشتر است. برای چیدن یک چاقو همراه داشته باشید و آن را از روی سطح خاک ببرید. بعد باید با حوصله تک‌تک تیغ‌ها رو با قیچی قطع کنید. کار سختی است. اما من چون طعم کزنگ را دوست دارم، این زحمت برایم زیاد نیست.
بعد باید آنها را تازه در ماست یا دوغ بریزید. برای طعم‌دهی بیشتر، بهتر است کمی ان را پیش از ریختن در ماست یا دوغ فشار بدهید تا بافت‌های آن اندکی پاره شود و طعم بیشتری آزاد کند. از خشک کردن یا پودر کردن آن پرهیز کنید. طعمش از دست می‌رود. راه خوب این است که آنها را خیلی فشرده در یک ظرف نوشابه بریزید و آن را با دوغ پر کنید. به این ترتیب دوغی با طعم کزنگ بالا دارید که می‌توانید به عنوان اسانس برای هنگامی که دوغ درست می‌کنید، استفاده کنید. به این ترتیب، کزنگ را در دوغ تازه نگه می‌دارید.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه 23 آذر1392
شربت سيب بهترين دارو براي درمان سرفه و گرفتگي صداست.اين شربت براي كساني كه معده ناتوان دارند و براي كساني كه قلبشان از اثر حرارت مزاج به تپش مبتلا است خوب است. تشنگي را برطرف مي كند و از قَي كردن جلوگيري به عمل مي آورد.شربت سیب در رفع ناراحتی‌های روحی و روانی بسیار نافع است.گفتنی است که این شربت سیستم گوارش را تقویت کرده و رخسار را خوش رنگ و نیکو می‌کند.

طرز تهيه شربت سيب :

ابتدا 3 کیلو آب سیب را چند دقیقه روی شعله کم بجوشانید، البته باید دقت کنید که مدت زمان جوشیدن بسیار کوتاه باشد و فقط چند قل بزند. سپس آب سیب را به مدت 24 ساعت کنار گذاشته و پس از گذشت 24 ساعت یک کیلو عسل به آن اضافه کنید و بر روی شعله کم قرار دهید تا به قوام مایع شربت درآید. می‌توان چند قاشق غذاخوری از این مایع شربت را با آب خنک مخلوط کرده و مصرف نمود.

خواص:
سيب ميوه‌اي كلسيم‌دار است كه به جذب كلسيم نيز كمك مي‌كند.

اين ميوه خستگي مفرط بدن را از بين مي‌برد و دم‌كرده برگ آن ادرارآور و درمان‌كننده التهاب كليه و مثانه است.

نوشيدن آب سيب داروي موثري براي درمان سرماخوردگي و گرفتگي صدا و سرفه است.

اين ميوه مقوي كبد و اشتهاآور است و براي درمان تنگي نفس بسيار مفيد است. خوردن سيب حتي براي آنهايي كه بيماري قند دارند مفيد است چون قند خون را بالا نمي‌برد.

پوست سيب را مانند چايي دم كنيد و بياشاميد. اين چايي بهترين دوست كليه است.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 22 آذر1392
 از قضا سرکنجبین صفرا فزود

برخی از پسرها که به دلیل تغذیه بد و نا مناسب احساس می کنند رشد کافی ندارند و مرد نشده اند برای جبران این مسئله و بروز علائم ثانویه ی جنسی اعم از عضله سازی و رویش مو در صورت و ... روی به مصرف مواد استروئیدی به خصوص تزریق تستسترون به همراه تمرینات شدید بدن سازی می آورند.

تزریق و یا مصرف خوراکی هر ماده و یا هر هورمونی که حاوی تستسترون بوده و یا در بدن آدمی به این هورمون جنسی مردانه تبدیل شود با محدود شدن ترشح طبیعی تستسترون در بدن همراه بوده و منجر به بروز عوارضی ناگوار در بدن آدمی می شود . هورمون تستسترون در بدن آدمی از بیضه ها ترشح می شود و میزان ترشح آن نیز تحت کنترل دستورات و فرامینی است که از هیپوتالاموس مغز صادر می شود . فرامین عصبی و هورمونی که از این غده صادر می شود با تأثیر بر هیپوفیز و در نهایت نیز با تحریک بیضه ها آنها را وادار به ترشح هورمونی موسوم به « Dehdro – epiandrosterone» که اغلب به نام عمومی «DHEA » شناخته می شود این هورمون از کلسترول ساخته شده منشأ تولید تستسترون و دیگر های استروئیدی از کلسترول و چربی ساخته می شود .

 تبدیل شده و در نهایت نیز به هورمون تستسترون تبدیل می شود زمانی که بدن نیازی به ترشح بیشتر این هورمون نداشته باشد با ارسال دستوری به هیپوتالاموس ترشح آن را متوفق می کند . این در حالی است که وارد کردن نوع تزریقی و یا خوراکی استروئیدهای آناتولیک و آندروژن به بدن دقیقاً همانند این دستور عمل کرده و موجب محدود شدن و حتی در موارد حادتر نیز موجب متوقف شدن طبیعی تستسترون در بدن می گردد .

زمانی که میزان هورمون موجود در خون از حد معینی پائین تر برود بدن این مسئله را به عنوان نوعی هشدار تلقی کرده و میزان ترشح آن هورمون در خون از حد مجاز بالاتر برود بدن خودبخود اقدام به محدود کردن و حتی توقف نمودن ترشح هورمون مزبور می کند .  

شاید برای شما این پرسش مطرح شود که چرا متوقف نمودن ترشح طبیعی تستسترون می تواند برای سلامت آدمی مضر باشد ؟

با متوقف شدن و یا محدود شدن شدید ترشح طبیعی هورمون تستسترون سلولهای ترشح کننده این هورمون نیز به مرور زمان دچار تنبلی شده و حتی در طولانی مدت تیز دچار تغییرات اساسی شده و قابلیت ترشح دوباره این هورمون را به کل از دست می دهند . شما هم شما هم اگر از فرمهای دارویی تستسترون و یا از فرم های تزریقی دیگر استروئیدها استفاده کنید به ناچار مصرف این داروها را باید پس از مدتی قطع کنید . زمانی که بدن در نتیجه مصرف توان خود را برای ترشح طبیعی تستسترون از دست دهد و از منابع بیرونی تستسترون محروم شد بیضه ها کوچک شده قدرت باروری از دست می رود ، افت شدید قدرت بدنی و کم شدن حجم عضلانی  نتیجه این تغییرات هورمونی است . کم نیستند ورزشکارانی که که از داروهای استروئیدی استفاده می کنند و در نتیجه پس از قطع مصرف قسمت اعظمی از حجم حاصل شده از تمرینات را به راحتی از کف داده و در طولانی مدت نیز قدرت باروری و انرژی جنسی خود را فدای باورها غلط و متدهای غیر علمی و دیمی می کنند .

از کار افتادن بیضه ها و کم شدن ترشح طبیعی تستسترون در بدن نه تنها با افت قوای جنسی و یا عقیمی فرد همراه می شود بلکه در موارد حادتر موجب بروز صفات زنانه ، نازک شدن صدا ، کم شدن رشد موهای صورت ، تغییر خلق و خو و حتی موجب بروز اختلالات جنسی شخصیتی و رفتاری در مردان می گردد .

استروژن یکی از هورمونهای جنسی موجود در بدن آدمی است که در بدن زنان فعال تر بوده و در بدن مردان نیز به مقدار بسیار کم و اندک وجود دارد . زمانی که شما از تستسترون تزریقی استفاده کرده و یا از دیگر استروئیدهای مشتق شده از تستسترون بهره بگیرید مقادیر قابل توجهی از این هورمونها به استروژن تبدیل شده و منجر به بروز برخی عوارض جانبی نگران کننده و آزار دهنده در بدن مردان می شود .

 «آرماتیزاسیون»  البته به تلفظ فرانسوی فرایندی است که در طی آن فرآیند ، تستسترون تحت تأثیر آنزیم « آرموتاز » قرار گرفته و به هورمون جنسی زنانه استروژن تبدیل می شود . اغلب هورمون های استروئیدی در ساختمان شیمیایی خود 17 عدد کربن دارند که در این تغییر و فعل و انفعالات شیمیایی ، تغییر مختصری در سومین اتم کربن این ترکیبات رخ داده و ماهیت آنها را به کلی عوض کرده و آنها را به هورمون زنانه استروژن بدل می کند .

بارز ترین تأثیر تبدیل شدن هورمون تستسترون به هورمون های جنسی زنانه در مردان به صورت بروز صفات زنانه در آنان دیده شود شاید اولین و مهمترین صفات زنانه ای که در مردان دیده می شود عارضه نوک سینه یا ژنیکوماستی  باشد . این عارضه عبارت است از رشد و بزرگی نامتعادل یکی از پستان ها یا هر دوی آنها که اغلب با درد و تجمع چربی در نوک سینه ها نیز همراه است

سینه


استروژن تأثیر شدیدی بر احتباس آب و املاح در بدن داشته و ازدیاد آن در بدن مردان منجر به شل شدن عضلات ، افزایش کاذب و دست و پا گیر وزن ، از بین رفتن کات عضلات و افزایش حجم نامطلوب و آبکی بدن می شود . دانشمندان عرصه دامپزشکی از این خاصیت اسنروژن برای پروار کردن دام های گوشتی استفاده می کنند . آنها با افزودن مقداری استروژن به استروئیدهای تزریقی حیواناتی چون مرغ ، گاو و گوسفند افزایش حجم و وزن خوبی را در کوتاه مدت به دست می آورند .

کسانی که از استروئیدها استفاده می کنند با تبدیل شدن این مواد به استروژن افزایش شدید و آنی وزن و سایز عضلانی را تجربه کرده و در بسیاری از موارد نیز این شرایط را با آنابوبیسم واقعی و افزایش مطلوب و با کیفیت حجم و وزن عضلانی اشتباه گرفته و از این شرایط نیز احساس رضایت می کنند . امّا زمانی که مصرف دارو متوفق شود تعادل هورمونی در بدن برقرار شده و حجم و وزن ناشی از استروژن در بدن مردان نیز از بین رفته و ورزشکار از همه جا بی خبر را که به این سراب دلخوش کرده بود ناامید کرده و او را به عزای چربی ها و آب شبه عضله از دست رفته خود می نشاند .

بزرگ شدن پروستات یکی دیگر از عوارض مصرف استروئیدهاست . پروستات غده ای است که در قسمت جلود مثانه و در اطراف مجرای خروج ادرار در بدن مردان وجود دارد این غده وظیفه تولید و ترشح مایع منی را در مردان بر عهده دارد بزرگی این غده که به طور طبیعی در درصدی از مردان نیز دیده می شود از شایع ترین عوامل مرگ و میر مردان در جهان بوده است .

این غده در برابر هورمون های مردانه و مخصوصاً در برابر تستسترون و همچنین در برابر  هورمون های استروئیدی بسیار حساس بوده و به سرعت عکس العمل نشان می دهد .

کسانی که استروئید مصرف می کنند در بسیاری از موارد بدون اینکه خود متوجه باشند از عارضه بزرگ شدن غیر طبیعی این غده در بدن خود رنج می برند .(حقایقی در مورد استروئیدها ، صفحات 64 تا 67 و 195و 196 و200 - دوپینگ و داروهای نیروزا ، صفحه ی 183)

همانطور که ملاحظه فرمودید مصرف تستسترون و استروئیدهای مشکلات متعددی را برای دستگاه و جهاز تناسلی مردان ایجاد می کند و مهمترین عارضه آن بر هم زدن تعادل هورمونی در بدن و در موارد پیشرفته عقیم شدن مردان است


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 22 آذر1392
Thyroidغده تیروئید به شکل پروانه در جلوی گلو و فعالیت آن برای ادامه حیات  انسان ضروری است، این غده هورمون های بسیار مهمی مانند تیروکسین، T3 ،T4 و غیره را تولید می کند.


وظایف هورمون های تیروئید در بدن:

هورمون های تیروئید از مهمترین هورمون های بدن می باشند، آن ها برای مشتعل شدن سوخت درون میتوکندری سلول ها به منظور تولید انرژی، که بدن برای تمامی فعالیت های خود از آن استفاده می نماید ضروریند. بنابراین هر گونه اشکال در عملکرد غده تیروئید باعث ایجاد اختلال در تولید انرژی و بروز خستگی می شود.

این هورمون ها باعث افزایش متابولیزم(سوخت و ساز بدن) شده که تقریباً تمامی بخش های بدن را تحت تأثیر قرار می دهند از قبیل: سیستم گوارش(متابولیزم چربی ها، کربوهیدرات ها، تولید پروتئین)، تنظیم وزن بدن، تنظیم ضربان قلب و فشار خون، تنظیم تنفس، قدرت عضلانی، تنظیم خواب و عملکرد جنسی و غیره.

هورمون های تیروئید همچنین بر خلق و خوی و بخش روان انسان تأثیر گذارند، میزان کم آن ها در دوران حاملگی موجب نوعی عقب افتادگی ذهنی در جنین بنام کوتینیسم و در کودکان باعث کاهش فعالیت ذهنی و افسردگی می شود. زیادی هورمون ها نیز سبب بی قراری، عصبانیت و جنب و جوش بیش از حد می شود که به آن هایپرتیروئیدیسم(پرکاری تیروئید) گویند.

مشکلات متداول غده تیروئید:

1. کم کاری تیروئید

2. تیروئیدیت (عفونت خفیف تیروئید)

3. پرکاری تیروئید

4. گواتر

5. سرطان تیروئید

بنا به تجربه ما روش های طبیعی درمان تیروئید بسیار موثرتر از استفاده از داروهای شیمیایی و هورمون های جاگزین می باشند، غیر از مواقعی که غده تیروئید بطور کامل تخریب شده و یا با جراحی آن را برداشته اند نیاز به استفاده از هورمون های جایگزین نمی باشد، در مواردی که تیروئید فرد تخریب نشده و فقط مشکلات تیروئید وجود دارد، هورمون درمانی ظاهراً باعث رهایی فرد از عوارض می شود اما به مرور زمان مشکلات بیشتر و درمان سختر می گردد.

چرا امروزه مشکلات تیروئید گسترش یافته؟

1. استرس: استرس به هر شکل اعم از جسمی، عاطفی، اقتصادی، زندگی در شهرهای شلوغ و پر سر و صدا و غیره باعث بهم خوردن توازن مواد معدنی بدن و تعادل تیروئید می شود. هرگاه شخصی تحت استرس قرار می گیرد غدد آدرنال(فوق کلیوی) به کمک بدن شتافته و با تولید هورمون های مختلف به بدن کمک می کند تا از حالت فشار و استرس خارج شود به همین دلیل ممکن است شما بارها هنگام استرس دردی در ناحیه کلیه ها احساس کرده باشید، این امر موجب مصرف مقدار زیادی عنصر روی و منیزیوم توسط بدن می گردد، استمرار استرس موجب مصرف بیشتر و در نهایت تخلیه ذخایر روی، منیزیوم و برخی دیگر از ویتامین ها و مواد معدنی و به هم خوردن توازن آن ها در بدن می گردد. بسیاری از مواد معدنی که هنگام استرس از بدن فرد حذف می شوند برای فعالیت صحیح غده تیروئید مورد نیاز می باشند.

2. وجود مواد و عناصر تداخل کننده با عملکرد عنصر ید: امروزه در آب و مواد غذایی، هالوژن ها مانند فلوریدها، کلریدها، برمیدها به فراوانی وجود دارند که می توانند جایگزین ید در تیروئید شوند. این مواد با جذب و متابولیزم ید تداخل دارند و وقتی آن ها جایگزین ید در بدن شوند، غده تیروئید دچار اختلال در فعالیت می شود.

3. ازدیاد مس و جیوه در بدن: امروزه تقریباً اکثر افراد دارای مس و جیوه مازاد در بدنشان به خاطر آلودگی محیط زیست می باشند. این دو عنصر با عناصری مثل روی، سلنیوم و منگنز که تیروئید جهت فعالیت خود به آن ها نیاز دارد تداخل عملکرد دارند، مس عنصر ضروری برای سلامت انسان است اما ازدیاد آن موجب اختلال در عملکرد غده تیروئید می شود، غده تیروئید نسبت به مس بسیار حساس است. بخشی از آن به این دلیل است که تیروئید به آسانی توسط سیستم اعصاب سمپاتیک  تحت تاثیر  قرار می گیرد. مشکلاتی از قبیل کم کاری یا پرکاری تیروئید رابطه مستقیم با عدم تعادل مس در بدن دارند. (جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ازدیاد مس را مطالعه نمایید)

جیوه نیز از طریق مواد مصرفی در پر کرده دندان ها(آمالگام)، خوردن بیش از حد ماهی و سایر آبزیان وارد بدن انسان شده و باعث ایجاد اختلال در عملکرد بخش های مختلف بدن مانند کبد، غده تیروئید و... می شود، بسیاری از بیماری دیگر مانند ام اس نیز رابطه مستقیم با ازدیاد جیوه در بدن دارند.

4. کمبود مواد معدنی و ویتامین ها به دلیل تغذیه نادرست و کاهش کیفیت مواد غذایی:
مردم به علت مشغله و نوع زندگی تمایل بیشتری به خوردن غذاهای فست فود و آماده دارند. معمولاً این غذاها دارای کالری زیاد و فاقد مواد مغذی به اندازه کافی هستند، همچنین کاهش کیفیت مواد غذایی به دلیل استفاده از هورمون ها برای پروار کردن دام ها و طیور و روش های رویش سریع در پرورش میوه ها و سایر مواد غذایی، سبب تهی شدن آن ها از مواد معدنی و ویتامین ها شده است. کمبود مواد معدنی مانند روی، ید، سلنیوم، منگنز، ویتامین سی و ویتامین های گروه B در فعالیت این غده ایجاد اختلال می نمایند، میزان کافی تمامی این عناصر در بدن برای عملکرد صحیح غده تیروئید لازم می باشند.

5.  عفونت و سرطان ها در بدن نیز فعالیت غده تیروئید را تحت تاثیر قرار می دهند.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه 22 آذر1392
وَاللَّهُ خَلَقَكُمْ ثُمَّ يتَوَفَّاكُمْ وَمِنْكُمْ مَنْ يرَدُّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَي لَا يعْلَمَ بَعْدَ عِلْمٍ شَيئًا إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ قَدِيرٌ(النحل/70)

و خدا شما را آفريد سپس جان شما را مي‏گيرد و بعضي از شما تا خوارترين سالهاي زندگي [فرتوتي] بازگردانده مي‏شود به طوري که بعد از  دانستن چيزي نمي‏دانند.(نقصان حافظه می گیرند) قطعاخدا داناي تواناست

وَمِنْكُمْ مَنْ يرَدُّ إِلَى أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِكَيلَا يعْلَمَ مِنْ بَعْدِ عِلْمٍ شَيئًا (حج5)

و برخي از شما به غايت پيري مي‏رسد به گونه‏اي که پس از دانستن [بسي چيزها] چيزي نمي‏داند (حافظه اش مختل می شود)وَلَقَدْ يسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّكِرٍ(القمر/22)

ما قرآن را براي یادآوری و پندآموزی آسان ساختيم؛ آيا پند گیرنده ای هست؟ !

علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظه موقت در دوران پیری آغاز شده و به تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی ، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی‌های تنفسی به پایان می‌رسد.آیات زیر اشاره ایی به این بیماری است:

آيات مورد بحث مساله اثبات خالق يكتا را از طريق دگرگونى و تغييرات نعمتها تعقيب مى كند و آن از اختيار انسان بيرون است و نشان مي دهد از ناحيه ديگرى مقدر مى شود.
در این آیه نخست مى گويد: خداوند شما را آفريد(و الله خلقكم ).
سپس روح شما را مى گيرد و مرگتان فرا مى رسد (ثم يتوفاكم ).
هم حيات از ناحيه او است، و هم مرگ، تا بدانيد اين شما نيستيد كه آفريننده مرگ و حياتيد.
مقدار طول عمر شما نيز در اختيارتان نيست ، بعضى در جوانى يا نزديك به پيرى از دنيا مى روند ولى بعضى از شما به بالاترين و بدترين ساليان عمر يعنى نهايت پيرى باز مى گردند(و منكم من يرد الى ارذل العمر).
و نتيجه اين عمر طولانى آن خواهد شد كه بعد از علم و دانش و آگاهى چيزى نخواهد دانست و همه را بدست فراموشى مى سپارد (لكى لا يعلم بعد علم شيئا).
درست مانند آغاز عمر و سنين كودكى كه يكپارچه نسيان بود و فراموشكارى و ناآگاهى، آرى خداوند آگاه و قادر است (ان الله عليم قدير).
همه قدرتها در اختيار او است و به هر مقدار كه صلاح بداند مي بخشد و به هر موقع كه لازم ببيند مى گيرد
 
 
يا ايها الرسل كلوا من الطيبات و اعملوا صالحا اني بما تعملون عليم:مومنون 51

يا ايها الذين امنوا كلوا من طيبات ما رزقناكم واشكروالله ان كنتم اياه تعبدون:بقره 172

و كلوا مما رزقكم الله حلالا طيبا و اتقوا الله الذي انتم به مومنون :مائده 88

يا ايها الناس كلوا مما في الارض حلالا طيبا و لا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين:بقره 168

tebbehirani@gmail.com
www.tebbeirani.com