نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه 5 دی1392
رايحه و عطر خوش ، هميشه مختص به گل ها و گياهان خوش بو و معطر نيست بلكه در اين كره پهناور رايحه هاي شگفت انگيز و بسيار دلنشيني وجود دارد كه منشا حيواني دارند.
چند سال پيش كه به دليلي در "خُنج" لارستان در جنوب استان "فارس" بودم ، روزي دوستانم عقربي گرفتند، آن را در شيشه انداختند و با خودكار با آن جانور بازي كردند . در نهايت ، عقرب خودكشي كرد. آنها براي من تعريف كردند كه چند لحظه بعد بوي خودشي از درون آن شيشه به هوا برخاست كه منشاآن رايحه ، زهر آن عقرب بود. آيا واقعا هم عقرب ها زهر خوش بويي دارند يا اين منحصر به عقرب هاي "خنج" لارستان است ؟به هر روي ، اين پيش زمينه باعث شد كه راجع به رايحه هاي شگفت انگيز و خوش بو با منشا حيواني جست و جو و تحقيق كنم و نتايج مشتاقان دانش ارائه نمايم.

 مشک

از معروف ترين رايحه هاي خوش بو و معطر با منشا حيواني ، مشك آهو است . در زبان فارسي به اين رايحه "مشك" و اهل ماوراءالنهر بدان "مشك" گويند.

آهویی که مشک از آن گرفته می شود با نام علمی Moschus moschi ferus شناخته می شود. این حیوان آهویی است با قد یک متری، قهوه ای رنگ و سرعتی بالا که شکارچی ها به سختی می توانند آن را شکار کنند. این حیوان بیشتر در ارتفاعات کوه های جنگل هیمالایا زندگی می کند. این نوع آهو در مناطقی همچون تبت، سیبیری، شمال غرب چین و برخی مناطق مرکزی آسیا نیز یافت می شود. تنها در زمان های خاصی از سال مانند زمستان می توان مشک را از بدن این آهو بدست آورد زیرا در زمستان مشک که در اصل به صورت مایع است، جامد می شود.

اعراب آن را "مسك" و انگليسي ها MUSK مي خوانند . مشك چهار قسم است :
قسم اول ، تركي : از حيواني شبيه آهوي چيني به طريق "حيض" يا "بواسير" دفع شود.
قسم دوم " تبتي " از ناقه (ناف حيوان) حاصل شود كه خون اطراف در ناف جمع شده بعد از رسيدن به سبب خارشي كه در پوست آن حادث شود ، حيوان بر سنگ ها ماليده تا جدا شود.
قسم سوم ، چيني: بعد از ذبح حيوان ، اطراف ناف آن را با دست ماليده تا خون اطراف در ناف جمع شود.

قسم چهارم ، هندي: آن خوني است كه از ذبح آن حيوان گرفته با جگر و سرگين روده او مخلوط نموده قدري مشك خالص به آن ممزوج ساخته ...

اما آهوي آن حيواني است كه از آهو كوچك تر ، در بلاد "چين" و "هند" و "ترك" پيدا شود . دست ها كوتاه تر از پاي اوست و دو دندان پيش كج به طرف زمين [خارج از فضاي صورت مثل فيل] و شاخ آن سپيد و منحني است.(1)مشک آهویی بسیار خوب است که از گیاه بهمنین و سنبل بخورد و در درجه ی دوم مشکی است که آهوی آن مر خورده باشد .از حیث رنگ و بو زرد شکوفه آسا بهترین است

پيامبر بزرگ اسلام (ص) از اين ماده خوش بو استفاده مي كردند(2) كلمه "مسك" يك بار در قرآن ذكر شده است.(3)در آیه 26 سوره مطففین آمده: « تعرف فی وجوههم نظرة النعیم * یسقون من رحیق مختوم * ختامه مسک وفی ذلک فلیتنافس المتنافسون » ترجمه: از چهره هایشان (ابرار) آثار خرمی و خشنودی هویداست * آنها از نوشیدنی پاک نوشانده می شوند * مهری که بر سر سبوی نوشیدنی نهاده شده از مشک معطر است و آنها مشتاقانه آن عطر را استنشاق می کنند.


مراحل تولید مشک

پس از شکار این نوع آهو توسط شکارچیان، آن را ذبح کرده، کیسه یا غده مشک را از شکم او خارج کرده و در معرض آفتاب روی سنگ مسطح پهن کرده و یا در روغن داغ شده خشک می کنند. روش دوم بدست آوردن مشک، بدون شکار و ذبح انجام می گیرد. این کار زمانی صورت می گیرد که این غده به قدری بزرگ می شود که باعث درد آهو شده و او با ساییدن بدن خود به سنگ، پوست خود را پاره کرده و غده را از بدن خود خارج می کند. پس از آن شکارچیان که از محل آن با خبر شده، به جمع آوری آن می پردازند.

خواص :
 مزاج :گرم و خشک
خاصیت :
لطیف و توان بخش است

چشم :
دیده را نیرو می دهد . رطوبت های چشم را از بین می برد و سپیدی نازک چشم را می برد .
نفس کش و سینه :شادی آور و توان بخش دل است . ضد تپش و بیماری ترس است .
زهرها :
پادزهر است و به ویژه گزند «بیش »را خنثی می کند .
رنگ مشک مشکی است و بسیار کمیاب و گران قیمت است. این مسأله باعث شده که فروشندگان آن را با مواد دیگری مخلوط می کنند تا وزن آن زیاد تر شود. مشک مقدار زیادی ماده "کافین" دارد از همین رو برخی ها به جای چای یا قهوه از آن استفاده می کنند اما بررسی های انجام شده نشان می دهد که خوردن زیاد آن باعث ایجاد خلل در دستگاه عصبی افراد می شود.زباد

دانشمندان اسلامي به وجود سه نوع گربه قائل هستند. اهلي ، وحشي و زباد.(4)


گربهٔ زباد یا گربهٔ مُشکین پستانداری گوشت‌خوار از خانوادهٔ راسویان (Viverridae) است.

گربه‌های زباد از خانوادهٔ گربه‌ها نیستند ولی با آن‌ها همانندی ظاهری دارند.


گربه‌های زباد ماده روغنی معطر و مُشک‌مانندی از غده‌های مقعدی خود ترشح می‌کنند که زباد یا غالیه نام دارد. این ترشح‌ها برای تعیین کردن قلمرو است. در بعضی از کشورها با خوراندن دانه قهوه به این حیوان قهوه ایی تهیه میکنند به نام کوپی لواک،این حیوان پس از خوردن دانه‌های قهوه، هسته آن را دفع می‌کند که از آن برای تهیه این نوع قهوه استفاده می‌شود. این قهوه گرانترین قهوه دنیا است.

در جنوب چین خوردن گربه زباد بسیار معمول است.

پراکندگی اعضای این خانواده آفریقا و ماداگاسکار، اسپانیا و فرانسه، خاور نزدیک، شبه جزیره عربستان، هند و آسیای جنوب شرقی تا بورنئو و فیلیپین را در بر می گیرد. نام انگلیسی آن یعنی civet از واژه شرقی «زباد» گرفته شده‌است. برخی نام زباد را فارسی، برخی عربی و برخی حبشی دانسته‌اند

صاحب "برهان قاطع" در اين زمينه گويد : زياد عرق و چركي باشد كه آن را از ميان پاي جانوري گيرند و آن جانور به "گربه" مانند باشد ، ليكن سر او از سر گربه كوچك تر است و آن عرق به غايت خوش بوي مي باشد و از جمله عطريات مشهور است .
صاحب "اقرب الموارد" نوع استحصال اين ماده خوش بو را به گونه ديگري توضيح مي دهد : زباد نوعي بوي خوش است كه از حيواني شبيه گربه به نام گربه زياد دوشيده مي شود.

صاحب "منتهي الارباب" نحوه ديگري از استحصال را توضيح مي دهد و مي نويسد : براي به دست آوردن عطر ، حيوان مذكور را طوري نگه مي دارند كه هيچ گونه حركت نكند . سپس ماده خوش بوي را از آن محل جدا مي سازند.

من آرزو می کنم شما می توانید از نیازمندان کمک کند

ظاهرا نزديك مخرج (دُبُر) حيوان است و آن را با معلقه از ميان دو ران حيوان بر مي دارند .
بهترين انواع زباد ، مربوط به گربه "شمطري"(سوماطرايي) است . به فرانسوي Civette گويند.
بوي زباد مشك مانند و گاه آميخته به بويي مي باشد كه اندكي تند و زننده است . در كارخانه هاي عطر سازي براي رفع بوي تند آن ، ماده ديگر در آن مي آميزند و نيز مواد معدني چون " نشادر" يا زيركربنات ، زير فسفات ، آهك و اكسيد آهن داخل مي كنند ، زيرا زباد به تنهايي نادر و گران است . زباد داراي خاصيت تحريك شديد است . لذا در بيماري هاي عصبي و نيز براي ساختن داروهاي نشاط آور و مقوي حواس تجويز مي شود. اكنون به هيچ وجه استعمال آن به عنوان دارو تجويز نمي شود وتنها درعطرها از آن استفاده مي شود. گربه زباد را "رُبّاح" نيز گويند.(5)


عنبر یا شاهبو
 

يكي از رايحه هاي معروف و قديمي كه بشر آن را كشف نموده و مشنا حيواني دارد ، "عنبر" است كه از نوعي ماهي استحصال مي شود.

عنبر ماده اي است چرب ، خوش بو، كدر ، خاكستري رنگ و رگه دار كه از روده يا معده ماهي عنبر (كاشالو ، به فرانسوي Cachalot و به لاتيني macrocephalus) گرفته مي شود . اين ماده در عطرسازي به كار مي رود ، وزن قطعات عنبر مستخرج از داخل روده و معده ماهي عنبر بين 0/5 تا 10 كيلوگرم و گاهي بيشتر (تا 20 كيلوگرم ) است . توليد عنبر در داخل دستگاه گوارش ماهي عنبر به واسطه ترشحات سياه رنگ جانور نرم تني به نام ماهي مركب (به فرانسوي Seiche) است كه مورد تغذيه اين حيوان واقع مي شود. بوي مطبوع اين ماده سياه رنگ در داخل دستگاه گوارش ماهي عنبر حفظ مي شود و حتي پس از مرگ ماهي عنبر ، بوي مطبوع آن در داخل دستگاه گوارشي حيوان محفوظ مي ماند . معمولا ماهي عنبر را در درياهاي شمال و اطراف ژاپن و گاهي در درياها مجار "جاده و "سوماترا" شكار مي كنند و پس از شكافتن شكمش، از داخل معده و روده اش عنبر را استخراج مي نمايند. هر قدر حيوان، از ماهي مركب بيشتري تغذيه كرده باشد ، مقدار عنبر موجود در داخل دستگاه گوارش آن بيشتر است.(6)

 ﻋﻧﺑﺭ ﻏﺎﻟﺑﺎً ﺑﻪ ﺷﮑﻝ ﺟﺎﻣﺩ ﻭ ﺑﻪ ﺣﺎﻟﺕ ﺷﻧﺎﻭﺭ ﺩﺭ ﺍﻗﻳﺎﻧﻭﺱ ﻳﺎﻓﺕ ﻣﯽﺷﻭﺩ، ﻭ ﻫﺭ ﺗﮑﻪ ﺁﻥ ﺣﺩﻭﺩ 45 ﮐﻳﻠﻭﮔﺭﻡ ﻭﺯﻥ ﺩﺍﺭﺩ

خواص عنبر در طب سنتی:

دارای گرمای لطیفی است که از این رو با مزاج پیران سازگار است،به نفع مغز و حواس است،برای قلب بسیار نافع است،در تحریک قوای جنسی زنان بسیار مفید است،حافظ ارواح و قوت هاست،برگرداننده ی قوای از دست رفته ی جماع می باشد .از بین برنده ی امراض سرد مغز است،دافع امراضی مانند ربو ، خفقان ، غشی ، قرحه ی ریه ، ضعف دل، ضعف معده ، ضعف جگر،استسقا، یرقان ، درد معده ،درد طحال ، درد کلیه ، ریاح، فالج ، لقوه ، رعشه ، سیاتیک میباشد .اگر آن را با روغن های داغ بر اعضای تناسلی بمالند باعث زیاد شدن لذت جماع در دو طرفین می شود.خون را رقیق میکند و باعت غلیان میشود،برای امراض سرد مغز و قلب نافع است،دهان را خوشبو می کند

  لازم به ذكر است كه پيامبر بزرگ اسلام (ص) از عنبر نيز استفاده مي نمودند.(7)


ناخن پریان
 

از رايحه هاي خوش با منشا حيواني كه بيشتر به آن دست يافته ، "اظفارالطيب" است كه علاوه بر رايحه خوش ، خاصيت درماني نيز دارد . به فارسي "ناخن پريان" گويند. "دولعه" نام ديگر ؟ان است و آن يك نوع صدف مدور است كه چون آن را به خاكستر گرم كنند، بر شكل ناخن چيزي از آن برمي آيد . از جزاير "هندوستان" آرند آنجا كه سنبل برويد و بعضي از "قلزم" آرند و بعضي بابلي باشد و بعضي را مكي گويند. از "جده " آرند بوي او لطيف كننده است .
ابن بيطار در "مفردات" آورده : ماده اي معطر است به رنگ سياه شبيه به ناخن و در بخور به كار برند. اظفار الطيب بحرين از ديگر جاها بهتر است و هم] اين عطر [در بحراحمر به دست آيد و از جده آرند.

حمزه گويد : نيكوترين وي آن است كه به جهت بخور به اطراف برند و آن چه خام بود از او بوي كريه آيد و آنچه بريان كرده باشند از او بويي [شبيه ] عنبر آيد .(8)

گرم و خشک بدرجه ٔ دوم . خلط غلیظ را نیک کند و درد معده و جگر و خفقان و امراض رحم را مفید بود، به خوردن مصروع را به هوش آورد. (از نزهةالقلوب)در فضلات و خون و ملطّف اخلاط غليظه و جهت اختناق رحم و صرع و خفقان معدى و رطوبى و درد بارد جگر و رحم و اخراج خون منعقد در گرده و جميع امراض بارده رحم و بخور او جهت صرع و سكته و نزلات و غشى و اختناق رحم و احتباس حيض، نافع.مصدع و مصلحش سكنجبين و مورث سحج و مصلحش گل ارمنى و قدر شربتش از يك درهم تا سه درهم و بدلش قصب الذريرة است.فارالمسک


 

صاحب "آثار البلاد و اخبار العباد" چنين گزارش نمودهاست كه : در خانه هاي "تبت" موش هايي است سياه كه بوي مشك دهند و ليكن مشك از آنها حاصل نشود .(9) عرب به موش مشك "فاره المسك، گويد .(10)


فيل
 

از رايحه هاي شگفت انگيز ديگر با منشا حيواني ، فيل در حالت برانگيختگي است كه كمتر به آن پرداخته شده است . شيخ مسعودي در كتاب ارزشمند "مروج الذهب" در اين موضوع تحقيق كرده و آورده است :
در وقت معين سال به سرزمين هندوستان از پيشاني و سر فيل عرقي خارج مي شود كه چون "مِشك" است و هنديان در زماني معين منتظر پيدايش اين بوي خوش هستند كه آن را استحصال مي نمايند و با روغن هاي خوش بو بياميزند و از همه بوهاي خوش گرانقدرتر و مرغوب تر است ، و پادشاهان و خواص آن را براي مقاصد گوناگون به كار برند كه از آن جمله ، خوش بويي و بخورسوزي است كه از همه بوهاي خوش بهتر است و استعمال و استشمام آن در مرد و زن رغبت ، هيجان ، طرب ، نشاط و شادماني به همراه آورد. بسياري از دليران و شجاعان هند هنگام جنگ از اين روغن استفاده مي كنند كه به عقيده آنها دل را شجاع و جان را نيرومند مي سازد و آنها را به هجوم و حمله وامي دارد . بيشتر اين نوع عرق در پيشاني فيل ، موقعي از سال پديدار مي شود كه در حالت جفت يابي و هيجان است . در اين موقع فيل بانان و مراقبان از فيل گريزان مي شوند زيرا بين غريبه و اشنا تفاوتي نمي گذارد و چون فيل چنين شود به دره ها ، كوه ها و جنگل ها رود و از محل خود دور مي شود و از وطن غيب مي كنند . هنديان درباره پيدايش اين نوع بوي خوش كه در اين حالت از فيل پديد مي آيد ، گفت و گوها دارند.(11)

کوالا
 

"كوآلا" نوعي خرس درختي است كه در "استراليا" زندگي مي كند . كوآلا به زبان بومي يعني "من آب نمي خورم!" و اين اسم را از اين جهت به اين حيوان ملايم و شيرين داده اند كه هرگز آب نمي خورد و مايع لازم بدن او از شيره برگ درخت "اكاليپتوس" تامين مي شود.(12) بدن كوآلا به علت اين كه اين حيوان برگ اكاليپتوس مي خورد ، بوي مخصوصي مي دهد كه بسيار مطبوع است ولي حشرات از اين بو متنفرند.(13)

بيدَستَر
 

بيدستر (سگ آبي) بمي امريكاي شمالي (14) (با نام علمي (ondatra zibethicus) از قرن هفدهم شناخته شده است . اين جانور داراي غده مترشحه مرموزي است كه رايحه اي خوش از آن صادر مي شود. از طريق وسايل شيميايي ، اين ماده در دهه 1940 استخراج و كشف شد.(15)

 


اردک
ديگر از جانوران با رايحه خوش اردك استراليايي جنوبي (16) (Biziura lobata) است . اردك Musk duck يا "اردك مشك بوي" نام خود را از رايحه خوشي گرفته كه از طريق غده مترشحه در ناحيه پشت آن صادر مي شود.(17)


سوسك
 

نوعي سوسك (18) (با نام علمي Aromia moschata) از جمله سوسك هاي اروپايي ـ آسيايي است كه رايحه اي خوش از خود صادر مي كند.(19)

اين سوسك شاخك دراز از خود رايحه خوشي مانند عطر گل هاي سرخ توليد مي كند.

لاک پشت

نوعي لاك پشت (21) وجود دارد كه از زمره جانوران با رايحه خوش به حساب مي آيد .Sternotherus odoratus گونه اي از لاك پشت هاي كوچك است كه در نواحي كانادا و نواحي شرقي ايالات متحده زندگي مي كنند . اين لاك پشت در مواقع خطر ، يك رايحه از خود صادر مي كند كه مثل بوي مشك است.(22)

تمساح


در نواحي آمريكاي مركزي نيز تمساحي وجود دارد كه رايحه خوش از آن به دست مي آيد . در اين نوع تمساح ها دو جفت غذه مترشحه با رايحه خوش وجود دارد كه يك جفت آن در گوشه ارواره و يك جفت نيز در نزديكي مخرج جانور است.(23)


مار 


 برخي مارها نيز داراي بوي خوش هستند.(24) اين مارها را رايحه اي چون بوي مشك از انتهاي دم در حالت تدافعي خارج مي كنند.(25)

گاو
 

گاوهاي بومي نواحي قطبي شمال قاره آمريكا و سوئد ، سيبري و نروژ (26) (با نام علمي Ovibos moshatus) از منابع رايحه خوش با منشا حيواني محسوب مي شوند. اين پوست اين نوع گاوها كت هاي ضخيم و گرم درست مي كنند.

وجه تسميه اين حيوان به Mushox (گاو خوش بو) به علت وجود اين رايحه خوشي است كه در فصل جفتگيري نرها براي جذب ماده ها ايجاد مي كنند.


ماسك شرو
 

نوعي جانور شبيه موش است كه پوزه درازي دارد و به آن Muskshrew گفته مي شود . نام علمي اين جانور sorrex murinus است . اين جانور رايحه اي قوي از مشك ايجاد مي كند. ماسك شرو در هند يافت شده و به آن سوندلي (sondeli) و مونجورو (Mondjourou) مي گويند


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 2 دی1392
اهمیت نزله(اب الامراض)درپیدایش بسیاری ازبیماریها


از نظر ابن سینا: نزله ماده ایست که در مغز و ریه تولید شده و خود را به فضاهای حلق و بینی و چشم و گوش و از آنجا به هر نقطه ای از بدن تا دوردست ترین نقاط آن می رساند.

 

تفاوت های نزله سرد از نزله گرم:

 

1. حرارت نزله :
بدین معنا که نزله سرد از سردی مزاج یا سردی محیط یا حالات روحی سرد کننده پدید می آید ، حال آنکه نزله گرم از گرمی مزاج یا گرمی محیط یا حالات روحی گرم کننده به وجود می آید.

 

1.غلظت نزله : معملاً نزله سرد غلیظ است ولی نزله گرم رقیق و آبکی  سیال می باشد.

 

2.تأثیر پذیری نزله ها بر لوزتین و بینی : نزله سرد ، در بینی و گلو، درد ایجاد می کند حال آنکه نزله گرم سوزش و آلرژی. همانگونه که میکروبها در گلو چرک ایجاد نموده و بیشتر درد ایجاد می کنند اما ویروسها اکثراً سوزش و التهاب در گلو و  لوزه ها ایجاد می نمایند .

 

3.تأثیر پذیری نزله ها از تب: بیماری ایجاد شده با نزله سرد ، با تب کردن بهبود می یابد حال آنکه سرما خورده ناشی از نزله گرم از تب کردن بهره ای نمی بیند و گاه بدتر هم می شود . فلسفه پیدایش بخور سرد و گرم نیز بر همین اساس شکل می گیرد و کسانی که نزله سرد دارند احتیاج به بخور گرم و کسانی که نزله گرم دارند به بخور سرد نیاز پیدا می کنند . گاه لازم می شود که در جریان یک بیماری سرماخوردگی و در روزهای نخست بیماری نزله ای ، از بخور سرد و از روز دوم یا سوم به بعد از بخور گرم استفاده شود.

 

4.میزان جذب نزله ها در سر وگردن : نزله سرد چون غلیظ تر است بیشتر در فضاهای مربوط به حلق و بینی جذب می شود و مقادیر کمتری از آن به پایین دست بدن منتقل می شود لیکن نزله گرم چون سیال تر است فوراً به نقاط پایین دست تر از سر و گردن مثل فم معده منتقل شده و در ناحیه سر و گردن کمتر جذب می گردد.

 

5.توأم بودن نزله سرد با سردرد: نزله سرد با سردرد بیشتری توأم است و در نتیجه بهتر متوجه وجود آن می شویم و از طرفی سردرد معمولی ( یا میگرن ) توأم با نزله سرد، نزله ها را متوجه جذب بیشتری در ناحیه سر و گردن می نماید. اما نزله گرم ، کمتر با سردرد توأم است و لذا به دلیل سیالیت بیشتر و نیز عدم همراهی آن با سردرد ، به سرعت از ناحیه سر و گردن عبور کرده و خود را به نقاط پایین دست تر بدن می رساند.

 

6.نقاط نزله گیر در بدن: نزله سرد بیشتر در سر  و گردن گیرنده دارد لیکن نزله گرم در نقاط پایین دست بدن (مثلاً در معده ، روده، رکتوم و ...)

 

راههای تشخیص سردی یا گرمی نزله ها از طریق سر و گردن:

 

1.علائم نزله سرد در سر و  گردن:
وجود خلط غلیظ سبز رنگ (چرکی ) یا سفید رنگ (بلغمی) و خلط سرد، درد گلو، درد بینی ، سرفه های خلط دار و مرطوب،درد پیشانی و گونه ها، احساس سردی سر و صورت و پیشانی در لمس بیشتر علائم در بینی اتفاق می افتد تا در گلو ( به دلیل مجاورت سینوسهای صورت با بینی ) ، و بالاخره تخفیف یافتن علائم در همراهی آن با تب یا بخور گرم می باشد .

 

2.علائم نزله گرم در سر و گردن: وجود خلط رقیق در بینی یا حلق ، زردبودن یا مایل به سرخی آب دهان، وجود بخار و حرارت زیاد در آب دهان و گلو، سوزش گلو، سوزش بینی ، احساس حرارت و گرمی سر و صورت در لمس، بیشتر علائم نزله گرم در گلو اتفاق می افتد تا در بینی و پیشانی یا گونه ها ، عدم بهبودی بیمار با تب کردن و تخفیف یافتن علائم با بخور سرد می باشد.

 

زمان تحرکات نزله ای در بدن
:

 
بیشترین زمان حرکت نزله از تولید آن تا محل اعمال اثر ، صبحگاهان و در وقت سحر یا در سایر اوقات بیدار شدن از خواب می باشد. شاید یکی از دلایل سحرخیزی به توصیه علما و بزرگان دین ما اعتقاد به بیدار شدن افراد در وقت سحر و انجام مناجات و نماز و راز و نیاز به درگاه دوست ، همین جلوگیری از حرکت نزله نابجا به سوی اندامهای پایین دست بوده باشد. زیرا مثلاً به طور علمی در مورد قلب، ثابت شده است که مواد نیتروژن دار گشاد کننده عروق و مفید در تقویت اعمال قلبی نیز در همین ساعات سحرگاهی همزمان با بیدار شدن از خواب ، تولید گردیده و موجب تقویت و سلامت هر چه بیشتر قلب می گردد، در صورتی که اگر کسی به طور مداوم در این ساعات صبحگاهی از خواب بیدار نشود سرانجام کار ، دچار سکته یا امراض قلبی بیشتری نسبت به سایرین خواهد شد. به نظر می رسد که یکی از علل سلامتی و طول عمر بیشتر افراد قدیمی ، سحرخیزی آنان بوده باشد

لذا از جمله درمانهای نزله : ممانعت از تولید و تحرکات سیال نزله ای با بیدار شدن به موقع از خواب در وقت سحر می باشد، خورانیدن پوره بادام مخلوط شده در عسل در وقت سحر ، پوشانیدن متداوم سر بیمار با کلاه و یا ریختن متناوب آب گرم بر سر مریض (دوش آب گرم بر ناحیه سر و گردن) نیز از دیگر روشهای درمانی ضد نزله ای سرد محسوب می شوند.

 
بخش عمده ای از نزله ها از طریق سوراخها و منافذ مغزی ، مستقیماً وارد فضاها و حفرات سر و صورت مثل گوش و حلق و بینی می شوند و نقش نزله ای خویش را به معنای واقعی و معروف خود و به طور مستقیم در آنجا بازی می کنند .

 

اگر تصور می کنید که نزله ها به دلیل انسداد مسیر راه فوق، زمینگیر شده و در داخل مغز آدمی برای بیمار در آینده اتفاق خواهد افتاد! مثل بیماران اسکیزوفرنی و مجنون . یعنی در این حالت ، نزله ها به سرعت و در حجم زیادی وارد خون یا مایع مغزی نخاعی شده و آنگاه جنون یا مرگ و نابودی شخص ازخیلی از جهات دیگر حتمی و قطعی می شود. لذا به متخصصان محترم اعصاب و روان متذکر می شویم که یکی از دلایل نامعلوم شروع ناگهانی امراض روانپزشکی همین انسداد مسیر مستقیم خروج نزله از طرف مغز به سمت گوش و حلق و بینی می تواند بوده باشد که دانستن این موضوع می تواند راهنمای مفیدی برای شروع درمان بیماران اعصاب و روان جدید بوده باشد. همچنین کشیدن انفیه به بینی ، استفاده از بخورات گرم یا سرد مغزی ، رایحه درمانی تخصصی و چکاندن قطره های تخصصی به داخل بینی در اولین روزهای شروع امراض روانی ممکن است از وخامت اوضاع بیماران کاسته و یا اینکه سریعاً آنها را به سمت درمان رهنمون کند.

 

مغز برای تولید نزله ، به عوامل درونی و بیرونی از بدن احتیاج دارد . عامل درونی را بیشتر اخلاط مشهور چهارگانه می سازند . پس مغز تحت تأثیر عوامل درونی ( اخلاط چهارگانه ) از طرفی و عوامل محیطی ( نحوه تغذیه ، سردی ، گرمی و حالات روحی و عصبی ) از طرف دیگر ، نزله خود را می سازد و در اوقات خاصی مثل صبح زود و سایر اوقات بیدار شدن از خواب ، آنرا مستقیماً به سمت پایین یعنی از فضای داخلی مغز به فضاهای سر و صورت ( مثل فضاهای بینی ، گوش ، دهان و چشم) می ریزد . نزله ریخته شده به فضاهای مزبور تحت عناوین زکام، نزله ، موکوس  یا جذب موضع سر و صورت می شود و یا از آنجا مستقیماً به بیرون از بدن پرتاب می شود و یا اینکه مجدداً به سیر نزولی خود تا ریه، معده ، روده و یا حتی به طور مستقیم تا خود مقعد ادامه  طریق می دهد و در این مسیر هر بافت نزله گیری را شناسایی کند به خود آلوده می کند ( مثلا ًبر روی زبان می ریزد و بسته به نوع نزله، آنرا بزرگ یا پهن یا حتی کوچک می کند یا مثلاً بر تارهای صوتی حلق می ریزد و صدا را به کلی تغییر داده و بلند ، کلفت یا ضعیف می کند و یا برریه ها می ریزد و سرفه یا آسم ایجاد می کند و یا مستقیماً به معده ریخته زخم معده یا خرابی دریچه های معده ای ایجاد می نماید و یا اینکه به روده ها ریخته و کولیت یا نفخ شدید ایجاد می کند . یا ممکن است نزله از طریق جذب مخاطی در طول مسیر ریزش خود ویا از طریق جذب روده ای دستگاه گوارش و نظایر آن، وارد سیستم گردش خون بدن شده و پس از تغییر شکل بیوشیمیایی تحت عنوان خلط خونی ( بلغم ، سودا ، صفرا و دم ) خود را به طور غیر مستقیم به سایر بافتهای هدف برساند ( مثلاً به رحم برساند ومیوم ایجاد کند یا به پروستات برساند و تورم ایجاد کند . بنابراین نزله های اضافی را از همان مرحله تولید حتی الامکان به بیرون از بدن برانید ورنه ممکن است سلامتی اشخاص تحت تأثیر سوء قرار بگیرد .

 

درمان نزله:

 
درمان های مشترک در انواع مختلف نزله های سرد یا گرم

 

1-    انجام بخور سندروس در هر شب

 

2-    پرهیز اکید از نوشیدن آب و مایعات

 

3-    غرغره آب انار یا قابضات دیگر در طول شبانه روز در چندین مرحله.

 

4-    خوردن عناب + سه پستان+ گل اروانه+گل بنفشه بصورت جوشانده .

 

5-    بیدار شدن از خواب در وقت سحر و پرهیز از خواب سنگین دربعدازظهر.

 

6-    خوابیدن گه گائی بیمار بر روی شکم به منظور تسهیل در خروج نزله های مغزی از بینی.

 

7-    تجویز انفیه یا عطسه آور در مراحلی که از پخته بودن نزله در مغز مطمئن هستیم ( یعنی از روزهای دوم یا سوم بیماری به بعد).

 

8-    تنقیه آنال با آب جو(دم کرده صاف شده جو) که زوائد و نزله های اضافی بدن را به خوبی از طریق روده بزرگ فرو می کشد.

 

9-    گرفتن روزه 24 ساعته یا حداقل جلوگیری از پرخوری بیمار و یا جلوگیری از خوابیدن او با شکم سیر، در هنگام بیماری سرماخوردگی یاآلرژی نزله ساز.

 

10-در هنگام هجوم نزله ها بر بدن مثل حالت سرماخوردگی ترجیحاً تا سه شبانه روز به جز آش جو ، غذای دیگری نخورید و از خوردن غذاهای سرخ کرده ، ترش و بسیار سرد و محرک بپرهیزید ، مصلح آش جو نیز عسل می باشد.

 

11-اینگونه بیماران نزله ای بایستی کمتر دراز بکشند زیرا در غیر اینصورت ماده بیماری زا و نزله ای می تواند به میزان بیشتری به سوی حلق سرازیر شود و بهتر است بیماران غالباً به حالت نیمه نشسته به سر برده و استراحت کامل کنند و همچنین بر سر کار هم نروند، استراحت در بستر از واجبات درمان بیماران سرماخورده، آنفلونزایی و آلرژیک شدیداً نزله ای می باشد. زیرا در غیر اینصورت حجم تولید نزله ها بیشترشده و روند بیماری درافراد مستعد ،گاه از هفته ها تا ماهها طول خواهد کشید.

 

12-خوردن شربت ساده خشخاش در افراد کم خواب ، خوردن شربتی از خشخاش + شکر سرخ ، یا نبات در افراد معمولی ، این کارها به منظور تنظیم خواب  از طرفی و رفع عطش از طرف دیگر تدارک دیده شده است.

 

13-استفاده خوراکی از صمغ صنوبر در اشخاصی که به طور چهار فصل یا در فصول سرد و گرم سال توأمان از وجود نزله سرد و گرم رنج می برند .

 

14-انجام بخور ترکیبی از گیاهان سرد و گرم مثل ترکیب بنفشه همراه با انیسون.

 

15-ریختن قطراتی از اسانس گیاهان سرد و گرم متضاد به روی بالش خواب مثل اسانس بنفشه و نعناع به منظور رایحه درمانی مفید.

 

درمان اختصاصی نزله سرد:

 
ضمن پوشانیدن سر با کلاه و شال و استفاده مرتب از ماسک دهانی و پوشانیدن لباس گرم و پشمی و جلوگیری کننده از سرمای محیط در دو زمان مختلف از شبانه روز ، خوردن ضد نزله های گرم نیز به طور جداگانه توصیه می شود:
صبح ها وقت سحر، خوردن ترکیبی از بادام و عسل یا ترکیبی از فلوس + هلیله زرد + عسل که طرز تهیه ضد نزله اولی به این صورت است که مقدار 50- 100 گرم از پودر شده نرم بادام را در یک کیلوگرم عسل حل نمایید.
و طرز تهیه ضد نزله دومی عبارت است از مقدار مساوی 50 گرم از هر یک از گیاهان تیغه مغز فلوس و پوست هلیله زرد را نرم کوبیده در داخل یک کیلوگرم عسل حل نمایید. همچنین می توانید در فرمول دوم به منظور جلوگیری از تلخی دارو هر صبح ناشتا یک کپسول هلیله زرد را توأم با یک قاشق مرباخوری عسل میل نمایید. شبها وقت خواب ، خوردن ضد نزله سه گانه بادرنجبویه، سنبل الطیب  و گاوزبان با هم یا خوردن اسطوخدوس ، انیسون و غیره

 

اثرات نزله مغزی بر رحم:

 

1-    نزله های بلغمی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد کیست یا ترشحات زیاد آبکی و بلغمی نظیر لکوره می نمایند.

 

2-    نزله های سوداوی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد فیبروم و ترشحات مختصر زنانگی می کنند.

 

3-    نزله های صفراوی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد فیبروم صفراوی و خشکی در بافت رحم از نظر ترشحی می نمایند .

 

4-    نزله های دموی مغزی در رحم و ضمائم آن : ایجاد میوم و ترشحات قابل توجه ولی کمتر از نوع بلغمی می نمایند.

 

جهت درمان توده های خیس یا مرطوب رحمی مثل بلغم و دم احتیاج به خشک کننده و قابضات داریم و برعکس برای درمان توده های خشک رحمی مثل فیبروم صفراوی نیاز به ریزش دهنده خواهیم داشت و در حالت دوم ، مصلح مفید موضعی ، روغن های گیاهی بنفشه و گلسرخ و سیاهدانه درترکیب با ریزش دهنده ها می باشد در حالیکه در حالت اول مصلح مناسب موضعی  ، سرکه یا سرکه انگبین در ترکیب با قابضات زنانگی می باشد.


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 2 دی1392


 تشخیص ساده بالا بودن چربی و قند و اختلالات کبدی

یک استکان آبغوره طبیعی بنوشید و 50 ثانیه صبر کنید، اگر دهان آب افتد نشانه ی بالا بودن قند خون است. اگر دهان خشک شود نشانه ی اختلالات کبدی است.اگر دهان کف آلود یا چسبناک شود نشانه ی بالا بودن چربی خون است

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه 27 آذر1392
بسیار مقوی و با خواص دارویی فراوان که درزمستان تهیه و مصرف می شود.این چایی که در خانواده ما جزء ضروریات زمستان می باشد.علاوه بر خواص دارویی به مصرف دیگری هم می رسد و آن موقعی که خانمی در حال زایمان است به او این چایی را می خورانند تا از درد آن کاسته شود.

مواد لازم :

به :یک عدد

طرز تهیه :

ابتدا به را با پوست در دستگاه غذا ساز ریخته وخرد می کنیم .اگر دستگاه غذا ساز نداشتید با رنده درشت با پوست رنده کنید .سپس به ها را در ظرفی ریخته وروی مکان گرمی مثل بخاری یا شوفاژمی گذاریم تا خشک شود.

سپس به ها را در ماهیتابه ای روی گاز بو داده تا به هابه رنگ قهوه ای نسبتا تیره در بیاید .

در حال تفت دادن به ها باید مدام به ها را بهم زد تا نسوزد  و بوی سوختگی نگیرد .به همین راحتی چای به ما آماده می شود .


چای را را به روش چای معمولی دم کنید وبگذارید مدت بیشتری دم بکشد .بعد از دم کشیدن یک چای خوشرنگ به شما می دهد که اصلا با چای معمولی فرق نمی کند فقط سالم تر است وبوی دلنشین تری دارد .

اگر دوست داشته باشید با نبات یا شکر هم خوشمزه می شود .چرا که طعم تلخی چای را ندارد .موقع دم کشیدن بوی عطر به همه جای خانه را پر میکند و واقعا لذت بخش است.


خواص:

تجدید و احیای روحیه

خوشحال بودن

از بین برنده افسردگی ناشی از انواع سردردها

تقویت کننده قلب، کبد و معده

مفید برای زخم معده

تحریک کننده اشتها

نرم کننده سینه

ادرارآور

کمک به هضم غذا

از بین برنده بوی بد دهان

خوشبوکردن اتاق

مفید برای کاهش وزن،

کمک به پایین آوردن کلسترول خون

کمک به پایین آوردن فشار خون، به خاطر دارا بودن پتاسیم

کاهش خطرات بیماری های قلبی، به خاطر دارا بودن ویتامین C


برچسب‌ها: دمنوش ها
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه 26 آذر1392
 در طب سنتی سرکه معادل انسولین است. سرکه خاصیت ذوب کنندگی دارد و مانند داروی جرم گیر (چانته و...) عمل می کند و تمام رسوبات و گرفتگی های عروق، مثل چربی‌های انباشته شده در عروق را ذوب و برطرف می کند. بنابراین سرکه را می توان رقیق کننده ی خون، دفع کننده ی سودای خون، پاک کننده سودای سطحی خون، کاهنده فشار خون، پایین آورنده‌ی قند و چربی خون و رفع کننده‌ی مجموعه‌ی انسدادهای سطحی و عمقی عروقی خونی دانست.

 با توجه به مطالب بالا می توان بوسیله سرکه دیابت و فشار خون را که خود منجر به وجود آمدن نسل بزرگی از بیماریها نظیر سکته قلبی و مغزی و غیره می شود را کنترل و درمان کرد.

 علت بروز دیابت:

اخلاط و رسوبات ناشی از دم و بلغم در اندامهایی مثل کبد و پانکراس رسوب می‌کند. این رسوب چون از خلط، ماده‌ای غلیظ است رسوبش موجب کاهش کارایی طبیعی غده پانکراس شده و در نتیجه مانع تولید انسولین و ترشح آن در خون گردیده و در نتیجه دیابت بروز می کند.

نقش انسولین در خون مثل نقش سرکه است.

به عنوان مثال: همانطوری که اگر سماور یا کتری جرم گرفته باشد در آن سرکه می ریزند تا رسوبات آنرا پاک کنند، سرکه هم خون را از چربی‌ها و رسوبات تمیز و رگها را پاک می کند. انسولین هم چنین نقشی در بدن دارد و در سراسر بدن می چرخد و عروق را پاکسازی می کند. لیکن رسوب بلغم و دم در غده تولید کننده انسولین یعنی پانکراس مانع ترشح انسولین شده و کار شستشوی داخل بدن کُند می شود. و دیابت به وجود می آید. لذا انسولین صنعتی یا شیمیایی به افراد داده می شود که بدن را از رسوبات پاکسازی کند. ولی درمان واقعی زمانی صورت می پذیرد که غده پانکراس را از رسوبات پاکسازی کنیم تا دوباره به کار بیفتد و دوباره انسولین طبیعی را تولید کند.

بیشترین زمینه بروز دیابت کاهش صفراست که موجب رسوب مواد و ایجاد انسداد در اندامهای گوناگون بخصوص اندامهای انتهایی بدن می شود.

گرمای ناشی از صفرا خاصیت سوزانندگی و نفوذپذیربی به ریزترین مویرگهای بدن  و انتهایی‌ترین قسمتهای بدن را داراست. بنابراین اگر ماده صفرا به اندازه کافی در بدن وجود داشته باشد اجازه رسوب دم و بلغم اضافی را در هیچ عضوی از جمله پانکراس نمی‌دهد و دیابت هم به وجود نمی‌آید. کمبود صفرا باعث ایجاد دیابت سرد در افراد بلغمی (سرد و تر) و دیابت گرم در افراد دموی (گرم و تر) می شود. دیابت سرد بیشتر در زنان و دیابت گرم بیشتر در مردان شایع است. علت بروز دیابت در افراد دموی این است که گرمی بدن آنها خاصیت سوزانندگی و نفوذپذیری مثل صفرا را ندارد و نمی‌تواند مانع رسوب مواد در بدن شود.

همانطور که گفتیم صفرا عامل گذر خون به ریزترین مویرگ‌ها و قسمتهای انتهایی بدن است. کمبود صفرا مانع رسیدن خون به قسمتهای انتهایی بدن و در نتیجه احساس سرما، گزگز و مورمور شدن این اندامها می شود. این علائم در افراد دیابتی بیشتر دیده می‌شود و عوارض شدیدی را برای‌شان ایجاد می‌کند. به عنوان مثال با کوچکترین خراشی، پا زخم شده و به علت عدم خون رسانی به موقع، زخم پا دچار عفونت می‌شود. در بعضی مواقع نیز عفونت منتشر شده و قسمتهای بالای پا را فرا می‌گیرد. در این شرایط طب کلاسیک راهی جز قطع عضو پیشنهاد نمی‌کند.

در طب سنتی برای درمان زخم پای دیابتی تلاش می‌شود که صفرا و خون را به قسمت‌های انتهایی بدن برسانند و زخم را درمان کنند. در افراد دیابتی پا سرد و سوداوی شده و رسوبات مانع حرکت خون به قسمت‌های پایین پا می‌شوند. با مصرف سرکه به صورت سرکنگبین (عسل 3 واحد+ عرق نعنا 2 واحد+ سرکه 1 واحد) و خوردن غذاهای با مزاج گرم و صفرا زا مسیر رگها از رسوبات پاکسازی شده و خون در قسمت‌های پایین پا جریان می‌یابد. (انتخاب واحد اندازه گیری با شماست می تواند یک قاشق یا فنجان و حتی لیوان باشد).

با خوردن غذاهای صفرا زا مثل عسل، حرارت مورد نیاز بدن تامین شده و با سرکه مسیر رگها باز می شود. صفرای تولید شده نیز به راحتی می‌تواند در اندامهای تحتانی نفوذ کند و خون گرم و تازه را به زخم برساند. با این شیوه، عفونت ایجاد شده از بین می‌رود و زخم ترمیم می‌یابد.

نکته: در دیابت کودکان بهتر است به جای سرکه از آبغوره یا آبلیمو تازه استفاده شود.

توجه داشته باشید که در زخم پای دیابتی علاوه بر خوردن غذاهای گرم و صفرا زا و استفاده از سرکنگبین، برای خارج کردن عفونت از پا نیاز به یک مکنده قوی داریم تا عفونت ها را کشیده و خارج کند و آن چیزی نیست جز نمک. حتماً ضرب المثل معروف هر چه بگندد نمکش می زنند را شنیده اید. 2 واحد نمک را به 5 واحد عسل اضافه کرده خوب هم بزنید و آنرا روی زخم پانسمان کنید تا جایی از پا که عفونت پیش رفته باشد دچار سوزش خواهد شد. به عنوان مثال اگر انگشت پا زخم شده و عفونت آن تا زانو پیش رفته باشد پانسمان نمک و عسل باعث سوزش پا تا زانو می شود و در واقع نشان می دهد که عفونت تا کجا پیش روی کرده است. هر چه از سوزش پا کمتر شود نشان دهنده آن است که عفونت کاهش یافته و رو به بهبود است و باتمام شدن سوزش عفونت کاملاً از بین رفته است.  در این موقع رنگ زخم هم از طوسی به قرمز تغییر رنگ می دهد و این یعنی اینکه صفرا به زخم رسیده و بوی بد زخم هم از بین می رود هر 12 یا 24 ساعت پانسمان را تعویض کنید. در مرحله بعد برای کمک به درمان و بسته شدن زخم از روغن زیتون و عسل استفاده می کنیم. به این صورت که 5 واحد روغن زیتون+ 2 واحد عسل یا برعکس5 واحد عسل+ 2 واحد روغن زیتون را با هم خوب حل کرده روی زخم را پانسمان کنید. البته همه افراد در تمامی زخمها و سوختگی‌ها می توانند از این پانسمان استفاده کنند.

در ضمن برای اینکه شتاب باز کردن عروق بیشتر شود بهتر است از زالو هم استفاده کنیم. زالو موادی را به درون خون تزریق کرده و باعث رقیق شدن خون می شود و از طریق مکش خونهای کثیف و آلوده را از بدن خارج می کند و به جای آن خون سالم در رگها جریان می یابد که باعث تسریع در درمان می شود.

اگر می خواهید به دیابت مبتلا نشوید صفرا را در بدن خود نگه دارید. یادتان باشد که خشم و عصبانیت باعث افسردگی و سرد مزاجی می شود استمرار در مصرف آب یخ بخصوص در سرد مزاجان باعث سرد شدن کل بدن می شود و این به معنی شروع نسل بزرگی از بیماریها.

- دیابت بیشتر در کودکان سرد مزاج بوجود می آید.

- منتشرترین و اولین گروه مبتلایان به دیابت سرد مزاجها هستند.

- دیابت حاملگی در زن سرد مزاج پدید می آید.

- دیابت عصبی در افراد سرد مزاج بوجود می آید.

زن باردار طبع سرد + خوردن غذاهای سرد مزاج = دیابت

دیابت کودکان از سردی است و شاید سردی است که از رحم مادر با خودآورده است بنابراین توجه به نوع تغذیه در دوران بارداری و شیردهی خیلی اهمیت دارد. زنان سرد مزاج بهتر است که در دوران بارداری از مصرف لبنیات و ترشیجات آب یخ و انواع گوشت های سرد مزاج مثل مرغ، ماهی- گاو. سوسیس و کالباس و فست فودها و دیگر تنقلات کارخانه ای خودداری کنند یا در صورت لزوم همراه با مصلح استفاده کنند.

 افرادسردمزاج بهتراست از گرمی جات بلند مدت استفاده کنند مثلاً ارده و شیره در زمستان.

استفاده از گرمی کوتاه مدت مثل دود کردن اسفند و نمک زیرا دود اسفند و عطرها زودتر از مواد خوراکی به مغز می رسد و روان را گرم می کند. خوردن هر شب یک قاشق مربا خوری اسفند با آب تا 40 شب سودا و بلغم اضافی را از بدن خارج و صفرا تولید می‌کند البته اسفند را نباید جوید بلکه باید با آب قورت داد. سردیجات را همراه با مصلح آنها مصرف کنید. مثلاً ماست را همراه با موسیر و نمک یا پونه، آویشن، فلفل و گل سرخ مصرف کنید یا پنیر تازه را با مغز گردو، آویشن- نعنا خشک- سبزیهای معطر سیاهدانه و زیره استفاده کنید.

قابل توجه افراد دیابتی

در صورتیکه شخصی بیش از اندازه مورد نیاز انسولین مصرف کند مجاری بیش از حد باز شده و این افراد سریع افت قند پیدا می کنند و دچار مشکل می شوند مثلا راه می روند می افتند. یا بی قراری و بی حوصلگی شدیدی در مغز پدید می آید به طوری که فرد می خواهد به سرش ضربه بزند یا جیغ بکشد چرا؟ چون انسولین اضافی صفرای موجود در مغز را پایین کشیده و گرما در سرش ندارد و به همین دلیل بی قرار شده است در این حالت فوری به فرد دیابتی عسل یا هر ماده شیرین دیگری را بخورانید.

قابل توجه افراد سرد مزاج یعنی بلغمیها و سوداویها و حتی دمویها:
 
طیف وسیعی از بیماریها مثل انواع سرطانها، گرفتگی های عروقی قلبی و مغزی، کمردردها، پادردها، واریس. بعضی رماتیسم ها، بیماری ریوی و غیره ... ناشی از سردی و رطوبت زیاد و همچنین ناشی از تجمع رسوبات در خون و بدن است که باعث ایجاد بیماری و گرفتگی های مختلفی می شود. در این زمینه کم خوری و ورزش و استفاده از غذاهای با طبع گرم کمک شایانی به درمان و رفع گرفتگیها و بیماریها می کند
به عنوان مثال: برای درمان سرطانها و گرفتگی های ناشی از سردی و رسوب مواد در بدن روزانه 3 تا 6 لیوان آب جوش بخورید و بدوید تا خوب عرق کنید حتماً تجربه کرده اید که پس از خوردن یک لیوان چای داغ گرم می شوید و عرق می کنید درواقع با عرق کردن یک سری سموم همراه با آب از پوستمان دفع می شود (یعنی لزوماً نباید آب مصرف شده حتماً از کلیه ها دفع شود) به این صورت که وقتی شما آب جوش می خورید (مثل گرمای چای) معده گرم می شود و همین گرما وارد سلولها شده و در بدن منتشر می شود. حرارت از طریق عروق به صورت عرق همراه با سموم موجود در بدن از طریق پوست دفع می شود. حالا اگر خوردن آب جوش همراه با تحرک و دویدن باشد گرمای بدن افزایش یافته و گردش خون نیز بواسطه تحرک ما سریعتر می شود و این گرما و حرکت سریع خون باعث آب شدن و کنده شدن رسوبات در مجاری شده یک سری رسوبات نرم و در خون جریان می یابند و یک سری از رسوبات از طریق عرق کردن از پوست خارج می شوند درست مثل جوی آبی که با فشار زیاد آب تمام گل و لای آن شسته و تمیز می شود. تمام عروق بدن نیز شسته و تمیز می شوند. در افرادی که منافذ پوستی آنها به دلیل سودای زیاد بسته باشد و معمولاً هم عرق نمی کنند. عرق با فشار خارج شده و بوی نامطبوعی هم خواهد داشت.

منافذ پوست در واقع پنجره های تنفسی بدن است که باید باز باشند و در صورت بسته بودن این منافذ بخاطر سودای موجود در سلول پوست تیره و فشرده می شود و سودای زیادی خود عامل سرطان است.

برای باز کردن منافذ پوست بهتر است هفته ای یک بار کیسه کشیده شود و بعد از اتمام حمام دوباره کیسه را به سرکه آغشته کنید و یک بار دیگر هم آرام کیسه بکشید زیرا سرکه خاصیت نفوذپذیری و جرم گیری دارد و با نفوذ در سلولهای پوست آنها را جرم گیری می کند البته ممکن است کمی پوست تان دچار سوزش شود بعد از 5 الی 10 دقیقه خودتان را بشورید و خشک کنید.

نکته قابل توجه اینکه اگر 12 ساعت قبل از حمام بدن را روغن مالی کنید مثلا با روغن کنجد یا روغن بادام شیرین و غیره رسوبات نرم شده و راحت تر با کیسه از بدن جدا می شوند.

روش جمشید خدادادی برای درمان بیماری دیابت

1- عدم استفاده از مواد غذایی مضر شامل: چای، قهوه، نسکافه، سرخ کردنیها، قند و شکر، شیرینی جات قنادی و مصنوعی، غذاهای فریزر شده، غذاهای با زودپز پخته شده، غذاهای چرب و پرحجم، سوسیس و کالباس، غذاهای کنسرو شده پیتزا و غذاهای ساندویچی، ادویه جات تند نوشابه های گازدار، سُس و رب مخلوط ماست و سرکه و ماست و آبلیمو، مرغ و تخم مرغ ماشینی، ماکارونی ماست و دوغ زیاد، شور و نمک زیاد، تنقلات مصنوعی، ترشی جات زیاد، گوشت زیاد بخصوص گوشت گاو، آب یخ، غذای رستوران، غذاهای مانده و بیات، انواع چیپس و پفک، تند و سریع غذا خوردن، پرخوری، ریزه خواری یعنی اینکه دهان پیوسته بجنبد ونوشیدن مایعات همراه با غذا یا بلافاصله بعد از آن، استعمال دخانیات، نوشابه های الکلی و غذاهایی که با مزاج انسان سازگاری ندارند.

2- از عصبی شدن و حرص خوردن جداً پرهیز نمایید زیرا سردمزاجی می آورد.

3- از داشتن یبوست مزاج که مخرّب اعصاب و روان است جداً دوری کنید.

4- روزانه 6 لیوان آب خنک بنوشید، نیم ساعت قبل و دو و نیم ساعت بعد از غذای روزانه

5- هفته ای 2 روز از سیرابی و شیردان گوسفند (پانکراس) استفاده کنید. شیردان گوسفند در واقع پانکراس گوسفند بوده و مملو از انسولین حیوانی است.

6- لوبیای چشم بلبلی دارای انسولین گیاهی است. بیماران دیابتی می توانند خوراک لوبیای چشم بلبلی را برای صبحانه یا شام با لیمو ترش تازه و روغن زیتون بکر میل کنند. و در موقع مصرف کمی گلپر اضافه کنند.

7- هفته ای 2 روز خوراک آلو اسفناج با قارچ صدفی، یک عدد پیاز و 20 عدد آلو بخارا و کمی فلفل و زردچوبه و مقداری روغن زیتون یا کنجد را به مواد اضافه کرده اجازه دهید تا بخارپز شود؛ سپس با یک تکه نان جو میل شود.

8- هفته ای 2 روز سوپ جو همراه با یک عدد پاچه گوسفند و هویچ و سبزیجاتی مانند: گشنیز، اسفناج و 2 قاشق غذاخوری زرشک پلوئی و 10 عدد آلو بخارا میل کنید؛ هنگام میل کردن نیز لیمو ترش تازه و روغن زیتون را به سوپ اضافه کنید.

9- بقیه روزها از خوراک سبزیجات بخارپز با لیمو ترش تازه و روغن زیتون و یا روغن کنجد استفاده شود.

10- بیماران دیابتی روزانه یک قاشق مرباخوری عسل کنار یا سدر استفاده کنند که بهتر است به صورت شربت با لیمو ترش تازه و یخ میل شود.

11- بیماران دیابتی می توانند از دم کرده دارچین به جای چای استفاده کنند که بسیار مفید است.

12- شب ها برای شام از سبزیجات بخار پزشده با لیموترش تازه و روغن زیتون استفاده کنند.

13- بیماران دیابتی می توانند از هویج فرنگی پخته یا خام رنده شده و یا از کدو حلوایی بخارپز شده استفاده کنند. بهتر است هفته ای یکی دو بار به عنوان شام مصرف شود.

14- سبزی خوردن این بیماران بهتر است که شنبلیله تازه باشد.

15- روزانه 5 تا 6 کیلومتر راه پیمایی و تحرک داشته باشند.

توصیه مهم:

افرادی که دوست ندارند با فرآورده های حیوانی دیابت آن ها برطرف شود می توانند از گیاه خواری مطلق (خام گیاه خواری) استفاده کنند. به عنوان مثال می توان به جای پاچه گوسفند از بامیه گیاهی استفاده کرد و به جای سیرابی و شیردان گوسفند از هویج فرنگی و گشنیز و اسفناج استفاده کرد.

 

مهمترین عامل ایجاد دیابت نوع 2: افزایش وزن و توده چربی بدن و کاهش فعالیت فیزیکی است.
درمان: شامل کاهش وزن و ورزش منظم می باشد زیرا ورزش حساسیت به انسولین را افزایش می دهد.

گیاهان کاهنده قند خون

 گروه دانه ها: بذر شنبلیله، بذر گشنیز، بذر سیاهدانه، کتان، تخم خیار، اسفرزه، البته اسفرزه نباید پودر شود زیرا باعث ضعف در سیستم گوارش می شود. ارزن، نخود، جو، جوشانده جو، جوانه جو، دال عدس شیره 4 تخمه و ...

 گروه برگها: برگ درخت زیتون، گردو، شاتوت، توت سیاه و گزنه ...

 گروه ریشه ها: ریشه بابا آدم، ریشه قاصدک، سیب زمینی ترشی، زنجبیل، آب شلغم خام، ترب

 گروه مغزها: مغز بادام، فندق، گردو

 گروه میوه ها: هلو، گلابی، توت فرنگی، آلبالو، گیلاس، زردآلو، انگور سبز نرسیده، سیب درختی ترش مزه، پرتقال ترش یا ملس، آب انار ترش، خیار، تمشک، گرمک، آب لیمو ترش، آب نارنج ، آب عناب، آب غوره، آلو، توت خشک، سرکه.

گروه سبزیجات و صیفی جات:

کدوی خام، کدوی آب پز شده، سیر، پیاز، موسیر، هویج، سیب زمینی ترشی یا (قلقاسی)، پیازچه، فلفل سبز، کنگر، کلم، سبزیجات خام، شاهی، جعفری، اسفناج، شنبلیله،کاهو، کرفس، آلوئه ورا، لوبیا سبز، نخود فرنگی.

سایر موارد:

تمرهندی، آش تمر هندی، آش آلو، آش آلوچه برقانی، نان برشته نیم سوز شده، سماق، تیاشیرهندی، هندوانه ابوجهل، آب جوشانده تخم ترشک، برگ ترشک، ماء الشعیر، سیاه گله یا قرقات، گیاه شیرساز، سبوس گندم.

دارچین: کمتر از نصف قاشق چایخوری صبح به صبح قند خون را پایین می آورد ولی مصرف زیاد آن فشار خون را بالا می برد.

شنبلیله: مصرف 15 تا 50 گرم پودر دانه شنبلیله خیسانده در آب باعث کاهش قند خون ناشتا و بعد از غذا و همینطور باعث کاهش چربی خون می شود.

گزنه: عرق گزنه یا دم کرده ی آن کاهنده گلوکز خون و نقش حفاظتی در برابر افزایش قند خون و تخریب سلولهای پانکراس دارد.

دانه کتان: قند خون را تنظیم و به سلولها در جذب انسولین کمک می کند.

تخم گشنیز: دم کرده ی تخم گشنیز 2 گرم 3 روز در ماه.

سیاهدانه: مصرف آن به صورت دوسین روزی یک تا 2 نخود.

طرز تهیه: 2 تا 4 واحد عسل+ 2 واحد سیاهدانه آسیاب شده که بلافاصله بعد از آسیاب شدن باید با عسل داخل شود وگرنه خواص خود را از دست می دهد. یا بصورت آسیاب نشده همراه با صبحانه مصرف شود. 7 تا 21 دانه در روز. عسل و سیاهدانه سنگ کلیه و مثانه را می شکند و دفع می کند و عروق را نیز گشاد می کند. سیاهدانه داروی همه ی بیماریهاست به جز مرگ و اثر آن تا 7 سال در بدن باقی می ماند.

    برای کاهش قند خون باید با برگ شنبلیله سوپ بپزند و با آبغوره میل کنند.
    تا 40 روز صبح ناشتا هر بار 30 گرم آب غوره بنوشند.
    مبتلایان به مرض قند باید 25 گرم برگ خشک گردو را در یک لیتر آب دم کنند و هر صبح و شب یک لیوان آن را مصرف کنند. بعد از یک هفته بهبود و شفای عاجلی در خود احساس می کنند. در ضمن می توانید از عرق گردو هم استفاده کنید.
    شاهی: چون این خاصیت را دارد که قند وارد در خون را خارج می کند مصرف آن به شکل خام و یا سالاد توصیه شده است.
    سیب زمینی ترش: بهترین غذا برای مبتلایان به دیابت می باشد و از تولید آن پیشگیری می کند. کسانیکه در اثر ابتلاء به مرض قند لاغر و ضعیف می شوند غذایی بهتر از سیب زمینی ترشی برای تقویت ندارند و آنها را چاق هم می نماید.
    جوانه ی گندم: دارای ویتامین (A1) می باشد که تاثیر زیادی در معالجه دیابت دارد. از این رو خوردن جوانه گندم به مبتلایان به مرض قند توصیه می شود.
    برگ زیتون: 20 گرم برگ خشک زیتون را در نیم لیتر آب سرد به مدت یک شب بخیسانید صبح در همان آب بجوشانید و 20 دقیقه دم کنید. سپس صاف کرده و در هر شبانه روز 4 تا 6 فنجان آب آن را به نوبت بنوشید.
    برگ گردو: هر روز 4 مثقال برگ خشک گردو را دم کنید و آب آن را در 3 نوبت بخورید.
    برگ شاتوت: در برگ شاتوت یک ماده ضدقندی وجود دارد که مرض قند را درمان کرده و قند خون را پایین می آورد.
    برگ گردو+ برگ درخت شاتوت هرندی از هر کدام 5 الی 10 برگ در 2 لیوان آب وقتی به جوش خوردن رسید روی حرارت غیرمستقیم بگذارید و اجازه دهید نیم تا یک ساعت دم بکشد سپس آنرا صاف کرده در بطری شیشه ای نگهداری کنید و صبح ناشتا و شب قبل از خواب نصف فنجان بنوشید 4 تا 6 ماه.
    مصرف نان سبوس دار زیرا نانهای بی سبوس حساسیت به انسولین را کاهش می دهند.
    جو: باعث می شود قند خون بعد از غذا تا 70 درصد کاهش یابد و ساعت ها ثابت بماند.

نکته قابل توجه: افراد دیابتی باید از مصرف نان و برنج در حد توان خودداری کنند.

درمان های تکمیلی:


بادکش گرم کلیه 7 تا 14 مرحله

بادکش گرم کنف  7 مرحله

در افراد چاق بادکش شکم 20 دقیقه یا روغن مالی و ماساژ شکم نیم ساعت کمک به لاغر شدن شکم می کند.

روغن مالی و ماساژ کف پا همراه با فشار درمانی مانع سوزش و درد کف پا می شود.

 راه رفتن بر روی سنگهای رودخانه ای یا استفاده از جعبه یا کیسه سنگ در خانه. زیرا مانع تجمع رسوبات بدن در کف پا می شود.

بعد از هر وعده غذایی 3 ساعت روزه بگیرید تا معده فرصت کافی برای هضم و جذب مواد غذایی را داشته باشد.

از ریزه خواری و مداوم خوردن به شدت بپرهیزید زیرا باعث بازماندن دریچه معده و بوجود آمدن انواع بیماریها می شود.

 استفاده از انواع آش + آبغوره بدون استفاده از رشته آش به مدت 7 الی 14 روز الزامی است در این مدت از هیچ غذای دیگری استفاده نکنید در صورت ضعف از شربت عسل، سیب و یا هویج رنده شده وتخم مرغ عسلی  استفاده کنید رژیم آش آبغوره سموم را از بدن دفع می کند بعد از رژیم سعی کنید روزانه حداقل یک وعده غذایی شما را آش تشکیل دهد.

استفاده از روش پاکسازی گوارش: به توصیه دکتر زرنگار


پاکسازی به دو روش تحریک شدید یا روش ملایم و مداوم انجام می گیرد که بسته به تشخیص پزشک متفاوت است. توجه به این نکته که چرب کردن مسیر دستگاه گوارش با مصرف یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین یا روغن زیتون مابین وعده های غذایی کمک شایانی به درمان بهتر یبوستهای مزمن و خفیف خواهد کرد مهم است (بعد از مصرف روغن مایعات گرم بنوشید).

از آنجا که افراد مبتلا به یبوست و خشکی سیستم گوارش تمایل زیاد ی به نوشیدن مایعات سرد داشته و از آب کمتر بهره می برند لذا لازم است در طی مراحل پاکسازی حتماً مصرف آب ولرم به میزان 12-10 لیوان حدود 2 تا 3 لیتر در طول روز را مد نظر داشته باشند. شایان ذکر است که مصرف یک یا دو لیوان آب گرم، صبح ناشتا دستگاه گوارش را برای دفع بهتر آماده می کند.

توجه کنید که باید از مصرف بیش از حد داروهای ملین پرهیز نمود. جهت پاکسازی روده و دستگاه گوارش علاوه بر رعایت نکات بالا به تناوب هر 3 روز از یکی از روشهای زیر به نوبت استفاده کنید.

3 روز اول فلوس: در کودکان 1 تا 2 عدد و در بزرگسالان 5 تا 6 عدد از پره های داخل گیاه را کاملاً خرد نموده در فنجان بزرگ آب داغ ریخته و هم بزنید و روی آنرا بگذارید و چند بار دیگر تا خنک شدن آب آنرا هم بزنید و هر شب میل کنید. تا 3 شب

3 روز دوم گل سرخ: یک یا دو قاشق غذاخوری سرپر به صورت دم کرده بعد از شام و در افراد گرم مزاج بصورت پودر محلول در یک پیاله ماست بعد از ناهار.

3 روز سوم برگ سنا: به میزان یک الی دو قاشق چایخوری سر پر از برگ آسیاب شده را ترجیحاً با مقداری گل سرخ دم کرده یا در یک پیاله ماست حل می کنیم بهتر است طولانی مدت مصرف نشود حداکثر 3 روز.

3 روز چهارم: مصرف شیر پرچرب گرم صبح و شب یک لیوان. زیرا در برخی از افراد سبب تحریک سیستم گوارشی می شود که مصرف آن به تنهایی کافی است.

سه روز پنجم: مصرف روزانه انجیر خیس خورده شب ها یا پر زرد آلو صبح ناشتا (7 تا 10 عدد در کنار داروهای فوق بسیار مفید است. توجه داشته باشید که به دلیل ایجاد وابستگی و عوارض زیاد هیچ یک از داروهای بالا را به طور دائم مصرف نکنید. پس از اتمام این دوره مجدداً از اول شروع کرده ولی با فواصل یک تا دو روز در میان. مثلاً فقط روزهای زوج یا روزهای فرد استفاده کنید.

مصرف آب فراوان در تمام دوره درمانی الزامی است همچنین اگر در حین مصرف تخلیه ی روده ای زیاد شد از شروع داروی بعدی خودداری نمایید. بدیهی است آشامیدن آب به مقدار زیاد از بروز دل پیچه جلوگیری کرده و یا آنرا قابل تحمل می کند کم اثر بودن یک دارو دلیلی برای نخوردن آن دارو نیست.

خاکشیر: مصرف آن با آب سرد قابض و با آب داغ ملین است. خاصیت مسهلی آن با حرارت بیشتر خواهد شد و خاصیت ضد سمی آن افزایش می یابد. بلغم و سردی معده را جذب و جمع و کاهش می دهد و معده را تقویت کرده و حالت تهوع را از بین می برد و مصرف طولانی مدت آن هیچ زیانی به بدن نمی رساند.

چند نمونه سوپ و آش برای رژیم 7 الی 14 روزه

1- سوپ دال عدس:

مواد لازم: سیب زمینی 1 عدد، هویج بزرگ 1 عدد، پیاز متوسط 1 عدد، ساقه کرفس جوان 2 عدد، دال عدس 200 گرم، اسفناج، گشنیز و جعفری خرد شده 300 گرم، زیره 1 قاشق مرباخوری، هل ساییده شده 1 قاشق مربا خوری، نمک و فلفل به ، زردچوبه و زعفران به مقدار لازم، روغن کنجد یا زیتون.

طرز تهیه: سیب زمینی، هویج و ساقه ی کرفس را کاملاً ریز خرد کرده، همراه 2 تا 3 لیوان آب و دال عدس می پزیم. بعد زیره، پودر هل، سبزیجات خرد شده و نمک و فلفل، زردچوبه و زعفران را به آن افزوده به مدت 30 دقیقه روی حرارت می گذاریم تا جا بیفتد. هنگام میل کردن سوپ روغن و آب لیمو ترش تازه به آن اضافه می کنیم.

2- آش آبغوره:

مواد لازم: جوی پوست کنده 1 پیمانه، عدس 1 پیمانه، برنج 1 پیمانه، ماش 1 پیمانه، گندم با پوست 1 پیمانه، سبزی آش 1 کیلو، پیاز متوسط 1 عدد، زرشک 2 قاشق غذاخوری، سیر تازه 1 حبه، نمک و فلفل و زردچوبه، زنجبیل و زیره به مقدار لازم. روغن زیتون یا کنجد یک استکان، پونه کوهی 1 قاشق غذاخوری. سبوس گندم 1 قاشق غذاخوری.

طرز تهیه: حبوبات را که از شب قبل خیس کرده ایم  همراه با پیاز خرد یا خلال شده روی حرارت قرار داده اجازه می دهیم تا به آرامی بپزد. سپس سبزی خرد شده و زرشک را به همراه نمک و ادویه جات به آن اضافه می کنیم و وقتی که کاملاً پخت و جا افتاد در انتها روغن زیتون یا کنجد و آبغوره را به غذا اضافه می کنیم. این غذا عامل بسیار مفیدی برای کاهش فشار خون و نیز رفع غلظت خون است و برای بیماران کبدی نیز بسیار مفید می باشد.

3- آش جوی مخصوص:

مواد لازم: جوی پوست کنده 2 پیمانه، عدس نصف پیمانه، نخود نصف پیمانه، لوبیا چیتی نصف پیمانه، گندم با پوست 1 پیمانه، ماش نصف پیمانه، لوبیا سفید نصف پیمانه، لوبیا قرمز نصف پیمانه، لوبیا چشم بلبلی، سبزی آش یک کیلو، پیاز متوسط 2 عدد، گردوی چرخ کرده 200 گرم، کشک سایید شده محلی 1 کیلو، زرشک 2 قاشق غذاخوری، سیر تازه 4 حبه، پونه کوهی 1 قاشق غذاخوری، روغن زیتون یا کنجد 8 قاشق، نمک، فلفل، زردچوبه، دارچین، زنجبیل وزیره به مقدار لازم.

طرز تهیه:

حبوبات را که از شب قبل خیس کرده ایم روی حرارت قرار داده تا به آرامی بپزد. پیاز خلال شده را نیز به آن اضافه می کنیم در نهایت سبزیجات خرد شده را به آن می افزاییم و مواد را به آرامی هم می زنیم تا اینکه ته نگیرد. سیر رنده شده به همراه پونه ونمک به غذا افزوده به آرامی هم می زنیم تا غذا جا بیفتد و آماده شود. کشک ساییده شده را همراه با یک حبه سیر و یک قاشق مرباخوری پونه در داخل مخلوط کن کاملاً مخلوط کنید. پس از آماده شدن کشک، غذا را در بشقاب کشیده، به ترتیب روی آن 2 قاشق غذاخوری روغن، مقداری کشک و 2 قاشق غذاخوری گردوی چرخ کرده ریخته میل نمایید. بهتر است پس از مصرف این آش، مقداری خرما میل شود. این غذا برای جلوگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است.

چند نوع غذا با سبزیجات مناسب برای افراد دیابتی

سالاد لوبیا چشم بلبلی:

مواد لازم: کاهو یک عدد+ لوبیا چشم بلبلی پخته نصف پیمانه+ سیب زمینی پخته و خرد شده یک عدد + سیب زمینی ترشی پخته و خرد شده متوسط 2 عدد + هویچ رنده شده 1 عدد+ تخم مرغ آبپز رنده شده 1 عدد، پونه، نمک، آبلیمو + روغن زیتون یا کنجد. در صورت تمایل چند قاشق جعفری خرد شده اضافه کنید.

سالاد کرفس:

کاهو 1 عدد خرد شده+ چند عدد ساقه جوان کرفس خیلی ریز خرد شده هویچ رنده شده 1 عدد + یک یا دو حبه سیر ریز رنده شده+ 3 الی 4 قاشق جعفری خرد شده + پونه، نمک و آبلیمو و چند قاشق روغن زیتون. در صورت تمایل می توانید از زیتون، کشمش و بادام و جوانه گندم نیز استفاده کنید.

خوراک مرغ با سبزیجات:

نصف سینه مرغ+ 3 عدد هویج+ 1 عدد پیاز بزرگ+ 2 عدد کدو سبز+ 5 حبه سیر + 3 عدد گوجه فرنگی+ 2 عدد سیب زمینی + 1 عدد فلفل دلمه+ نمک و فلفل و زردچوبه + 1 لیوان آب. همه مواد را حلقه حلقه  کرده و به همراه یک لیوان آب بگذارید به آرامی بپزد.

خوراک بامیه:

 250 گرم بامیه ریز یا خلال شده + یک عدد فلفل  دلمه + یک عدد پیاز خلال شده+ 2 عدد گوجه متوسط خرد شده + 2 حبه سیر خلال شده + یک عدد سیب زمینی خرد شده + نمک، فلفل، زردچوبه و زنجبیل همه موارد را در ماهیتابه ریخته + یک لیوان آب و کمی روغن کنجد در ماهیتابه را ببندید بگذارید به آرامی پخته شود. در نهایت کمی هم رب اضاه کنید.

خوراک گل کلم:

نیم کیلو گل کلم خرد شده + 1 عدد پیاز درشت + 2 عدد سیب زمینی خرد شده + 4 عدد گوجه خرد شده + 1عدد فلفل دلمه + 3 عدد سیر حلقه یا رنده شده همه را در ماهیتابه ریخته نمک و زردچوبه را در یک لیوان آب حل کرده روی مواد بریزید پس از پختن کمی رب در آب حل کرده همراه با چند قاشق روغن کنجد روی مواد بریزید چند جوش که زد غذا آماده است همراه با آبلیمو میل کنید.

خوراک لوبیا چشم بلبلی

مثل عدسی پخته می شود لوبیا+ یک عدد پیاز خرد شده + چند حبه سیر+ نمک و ادویه. در هنگام مصرف کمی گلپر استفاده کنید.

لوبیا پلو با شوید

این غذا مثل شوید باقالی پخته می شود ولی بجای باقالی از لوبیا چشم بلبلی که حاوی انسولین گیاهی است استفاده می شود.

سوپ لوبیا چشم بلبلی:

جو پرک 2 پیمانه+ لوبیا چشم بلبلی 1 پیمانه + پیاز 1 عدد. سبوس گندم یک قاشق غذا خوری هویج رنده یا ریز خرد شده 1 عدد، آلو بخارا 20 عدد، زرشک 2 قاشق غذاخوری، سبزی آش نیم کیلو، فلفل، زردچوبه زنجبیل به میزان لازم. در هنگام مصرف از پونه یا زیره و کمی روغن زیتون یا کنجد استفاده کنید.

سوپ کرفس:

ساقه ی ترد کرفس 4 عدد+ هویج متوسط 2 عدد+ نخود فرنگی 200 گرم جوی پوست کنده یا پرک 1 پیمانه، گشنیز و جعفری 150 گرم، پونه کوهی 1 قاشق غذا خوری+ پیاز متوسط 1 عدد، روغن زیتون 5 تا 7 قاشق غذاخوری+ نمک، فلفل و زردچوبه به میزان لازم+ آب لیمو ترش تازه.

طرز تهیه:

ابتدا جو را به همراه چند لیوان آب در یک ظرف مناسب روی حرارت قرار دهید تا بجوشد، سپس 3 ساقه از کرفس ها را  خرد کرده و به همراه پیاز خلال شده و هویج خرد شده به جو اضافه کرده و بگذارید با حرارت ملایم بپزد، در انتها یک ساقه کرفس باقی مانده را به صورت درشت رنده کرده و به همراه سبزی خرد شده، نمک و فلفل و زردچوبه به سوپ افزوده و اجازه دهید تا جا بیفتد و به همراه روغن زیتون آب لیمو ترش تازه میل کنید.

قلیه ی گوشت:

مواد لازم: گوشت گوسفندی 300 گرم، نخود یک پیمانه، لوبیا چشم بلبلی یک پیمانه، بلغور گندم 5/1 تا 2 پیمانه پیاز متوسط 3 عدد ،سیر 10 حبه، تمر هندی یک بسته، نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم.

طرز تهیه:

گوشت + پیاز+ نخود و لوبیا را با هم می پزیم و درآخر سر بلغور گندم را به مواد اضافه می کنیم تا لعاب آن مانع پختن دیگر مواد نگردد. در این هنگام سیرها را کوبیده یا رنده کرده به قلیه اضافه کنید تا پخته شود پس از اینکه همه مواد پخته و جا افتاده شد. نصف تمر هندی را در آب حل کرده صاف کنید و به قلیه اضافه کنید در صورت تمایل می توانید تمام بسته تمر هندی را حل و به مواد اضافه کنید. زیرا باعث ترش شدن قلیه می شود و این بستگی به ذائقه ی شما دارد. قلیه یک غذای لعاب دار و غلیظ می باشد.

منابع:

دکتر حسین خیراندیش

کتاب عسل درمانی جمشید خدادادی
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 25 آذر1392

1_ تاریخچه بیماری دیابت یا دیانیطس:

اولین کسانیکه در دنیا این بیماری را شناسایی کرده اوری تائوس یونانی در قرن اول میلادی بوده و نام این بیماری را دیانیطس گذاشته بنظر می رسد کلمه دیابت امروزی از کلمه دیانیطس گرفته شده باشد. ولی از وی مطلبی در رابطه با درمان یا پیشگیری چیزی در دست نیست یا ما نتوانستیم پیدا کنیم.

بعداً دانشمندان طب سنتی ایران در رابطه با درمان یا پیشگیری مطالبی بسیار مفصل در کتب و نوشتارهای خودشان آورده اند. از جمله رازی، ابن سینا، جرجانی، حکیم مومن و کسانیکه بعدا نوشته هایی ارائه داده اند.

همه این دانشمندان بموجب حفظ امانتداری کلاً اظهار می دارند که اوری تائوس یونانی بیماری را شناسایی و نامگذاری کرده، لذا مرکز تحقیقات بر آن است آنچه گذشتگان بعنوان یادگار و میراث فرهنگی از خودشان باقی گذاشته اند را برسم حفظ امانتداری بدون هیچ دخل و تصرف یا کم و زیادی به اطلاع علاقه مندان برساند.

هر چه در این مقاله می آید ذکر مجدد گفتار گذشتگان است و بیشتر جنبه تاریخی و میراث فرهنگی دارد این روش درمانی شیوه دانشمندان ایرانی در رابطه با بیماری دیانیطس در قاره اروپا تا اوایل قرن نوزدهم میلادی و در ایران تا سال 1324 متداول بوده ولی پس از کشف انسولین در اورپا و ممنوع شدن طب سنتی در ایران منسوخ شده ولی در حال حاضر این روش درمانی و تطبیق آن با روش درمانی به طریقه جدید در زیر زمینهای تنگ و تاریک محل کار اطبا سنتی برای علاقه مندان به طب سنتی به صورت مشاوره ای انجام می گیرد و طرفداران نسبتا زیادی دارد چون این بیماری در قبل از کشف انسولین توسط پزشکان به روش درمان قدما پیشگیری و معالجه می شد و از بازگشت آن جلوگیری به عمل می آمد.

شایان ذکر است تعداد مبتلایان به بیماری دیانیطس در قبل از کشف انسولین به نسبت جمعیت خیلی کمتر از مبتلایان به بیماری دیابت امروزی بوده است. طی آمار رسمی حدود 14 تا 15 درصد جمعیت ایران به دیابت مبتلا هستند. در درجه اول استان یزد و بعد استان قزوین در صدر آمار دیابت قرار دارند با توجه به عده ای که دیابتی هستند و اصولاً در آمار نیستند این تعداد به 18 تا 20 % جمعیت ایران می رسد. اگر این بیماری به همین شکل به رشد خود ادامه دهد تا 30 یا 40 سال دیگر طبق پیش بینی ها حدود 30 % می رسد.

2- روش درمان بیماری دیابت از طریق طب جدید (شیمیایی) چگونه است؟


Diabetes New Medicine

الف ) هر طبی اعم از شیمیایی، سنتی، ماساژ درمانی، همیوپاتی، گیاه درمانی، رفلکسولوژی آلوپاتی، روان درمانی و حجامت زیربنا و اعتقادی دارد که بر اساس آن اعتقادات کار خود را انجام می دهد. چون بحث درمان دیابت از طریق طب شیمیایی است لذا فلسفه اعتقادی طب شیمیایی را همانطوریکه در کتب مختلف آمده مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.

طب شیمیایی را پاراسلز پزشک و شیمیدان سوئیسی که در 1493–1541 میلادی میزیسته است بنیان گذاری کرده و اعتقاد او در درمان این بوده که بیماری در نتیجه تغییرات در فعل و انفعالات شیمیایی در بدن بوجود می آید. و اساس درمان را از دریچه دید سلولی میدانسته و اثر آنرا مانند ماشینی در نظر می گرفته که از قوانین مکانیک پیروی می کند. در قرن هفدهم رنه دکارت فیلسوف فرانسوی نظریه ای ارائه داد که در درمان از نظر طب شیمیایی هیچ رابطه ای بین جسم و روح وجود ندارد. بعدا نیوتون دکترینی ارائه داد که کلیه تغییر و تحولات در دنیا تابع قوانینی است تابع قانون مکانیک از جمله طب که به قانون نیوتون موسوم است و تمامی گفته های پاراسلز و دکارت را تایید نمود.

خلاصه طب شیمیایی سلولی است تابع قانون مکانیک و اعتقاد دارد هیچ گونه رابطه ای در درمان بین جسم و روح نیست. در قرن نوزدهم فرهنگ پزشکی دوراند تعریفی برای طب شیمیایی چاپ کرده که به شرح زیر می باشد.

معادل دقیق کلمه طب فیزیک است ولی برای اینکه در سطح جهانی قابل درک باشد کلمه پزشکی به کار می رود و پزشکی عبارت است از هنر یا علم شفای بیماری ها بویژه درمانهای داخلی. این علم با حالات مختلف بدن سر و کار دارد کلا درمان در طب شیمیایی در درجه اول اهمیت قرار دارد و پیشگیری در درجه دوم در حالیکه اگر پیشگیری به درستی انجام گیرد بیماری بوجود نمی آید در ثانی پیشگیری هم ارزانتر و سلامتی آور تر است. درمان تنها برای درمانگران ایجاد درآمد می کند اما هزینه و عوارض بعدی متوجه بیماران است.

ب : به اعتقاد طب شیمیایی که به طریقه سلولی بیماریها را درمان می کند بعضی سلولها کم کار می شوند یا از کار می افتد که بیماری دیابت بوجود می آید. در بدن انسان اندامی وجود دارد بنام لوزالمعده این غده که در عقب معده روی جدار خلفی شکم وجود دارد. حجم آن 5 × 6 × 3 سانتیمتر و دارای سه قسمت سر تنه و دم است این غده آنزیمهای مهم گوارشی را به داخل دوازدهه ترشح می کند.

سه درصد حجم این غده را سلولهای مجرایی دیگر به نام جزایر لانگرهاس تشکیل می دهند این جزایر دو نوع سلول دارد آلفا و بتا. سلولهای آلفا هورمونی به نام گلوکاگون ترشح می کنند این هورمونها با افزایش فعالیت فسفرپالاژ کبد در عمل کلیکوژئولیز دخالت دارد که سبب بالا رفتن قند خون می شود.

سلولهای بتا هورمونی به نام انسولین ترشح می کنند که اثر آن کم کردن قند خون است.

اگر سلولهای آلفا و بتا در حد طبیعی انسولین و گلوکاگون ترشح کنند قند خون در حالت طبیعی باقی می ماند ولی اگر ترشح انسولین سلولهای بتا کمتر از حد طبیعی باشد در طب شیمیایی به آن کم کاری سلولهای بتا یا مرض قند گویند و توسط پزشکان معالج به نسبت کم کاری از یک قرص تا 9 قرص ضد قند تجویز می کنند تا قند خون در حد نرمال باقی بماند ولی اگر سلولهای بتا اصلا کار نکنند و انسولین ترشح نکنند پزشکان جهت بیمار، تزریق انسولین از 10 واحد الی 80 واحد از یک مرتبه تا چهار مرتبه در شبانه روز تجویز می کنند.

پس طبق اعتقاد طب شیمیایی برای آنکه نیازی به خوردن قرص ضد قند یا تزریق انسولین پیش نیاید میبایستی درمان سلولی انجام شود. طبق گفته دانشمندان طب شیمیایی چنین درمانی وجود ندارد ولی اخیراً تحقیقاتی توسط محققین طب شیمیایی انجام گرفته که از طریق کاشت سلولهای بنیادی در لوزالمعده بیماران دیابتی این امر محقق می شود ولی تا کنون در این مورد موفقیتی حاصل نشده و اگر هم تحقق پذیرد نتیجه آن معلوم نیست.

وانگهی هزینه این عمل پیچیده چه مبلغی است؟ آیا این خیل عظیم بیماران دیابتی که بیشتر آنها از اقشار کم در آمد هستند توانایی پرداخت این هزینه را دارند یا خیر؟

بسیاری از بیماریها که قابل علاج نیست بیمار را با دستگاههای پیشرفته پزشکی مدتها زنده نگه می دارند ولی آخرش چه؟

 3- ترکیبات انسولین و روش تولید آن چگونه است؟


الف : انسولین ترکیبی از اسیدهای آمینه و دارویی بسیار با ارزش است.

این دارو در بیمارانی که سلولهای بتا لوزوالمعده از کار افتاده اند بصورت تزریق زیر جلدی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر بیماران دیابتی انسولین مصرف نکنند و درمان از طریق طب سنتی هم انجام ندهند در مدتی نه چندان طولانی بر اثر پیشرفت بیماری عوارضی نظیر ارتویواسکلروز فشار خون نفریت زخمهای سطحی عفونت گانگرین اعضای انتهایی بدن بخصوص در پا به سنگ صفرا سرانجام مرگ زودرس مبتلا می شوند.

ب : انسولین را به چه طریق تولید می کنند؟

در سال 1901 میلادی سوپولف پزشک روسی از غده لوزالمعده گوساله برای اولین بار انسولینی جهت درمان بیماری قند بدست آورد و با موفقیت به کار برد.

در سال 1922 میلادی سه پزشک کانادایی به نام بست بان تینگ و ماکلود هورمونی به نام انسولین از لوزالمعده خوک بدست آوردند.

با کشف این هورمون چنین عنوان شد که بیماری دیابت برای همیشه قابل درمان است پس از مدتی مشخص شد که این هورمون یک درمان جانشینی است نه درمان کننده که با نظر پزشکان بیمار دیابتی میبایستی از یک تا چهار مرتبه در روز مصرف کند تا قند خون او نرمال شود و هیچ گونه عوارضی ندارد انسولین که از حیوانات می گرفتند تنها عوارض آن گره هایی است بر اثر فرو رفتن نوک سوزنهای تزریق است بوجود می آید.

در حدود 5 هزار کیلوگرم حیوانات ذبح شده 250 گرم انسولین حیوانی پس از 20 مرحله عملیات داروسازی بدست می آید و بسیار گران تمام می شود.

انسولین را بطریقه کشت میکروبی در آزمایشگاه ها نیز تهیه می کنند که بسیار ارزان و کم هزینه است که به نام انسولین تجاری معروف است تفاوت این دو انسولین از نظر خاصیت آنهاست انسولین حیوانی اگر چهل سال هم مصرف شود هیچ گونه عوارضی ندارد بجز همانطوریکه در قبل آمد جای گره هاست بر اثر تزریق در زیر پوست بوجود می آید ولی با مصرف انسولین تجاری بیماران پس از مدتی به بیماریهای چشمی، سیاه شدن اندامهای انتهایی از کار افتادن کلیه ها سرانجام دیالیزی شدن مبتلا می گردند. همین انسولین تجاری هم در حال حاضر به بیاران دیابتی خدمت بسیار بزرگی می کند. اگر همین هم نبود این بیماران در مدت کوتاهی به عوارض انتهایی دیابت مبتلا می شدند.

4- رژیم غذایی طب شیمیایی در مورد دیابتی ها:

طبق اصول و مبانی طب شیمیایی، بیماران دیابتی هر ماده غذائی که مواد قندی دارد مثل کلیه میوه های شیرین را نباید مصرف کنند. فقط مجاز هستند غذایی که مواد سفیده ای پروتئینی نان سوخته یا قند ساخارین دارند را مصرف کنند.

5- از نظر طب شیمیایی بیماری دیابت چگونه شناسایی می شود؟

بیماری دیابت از نظر طب شیمیایی دارای دو علائم ظاهری و آزمایشگاهی است.

الف علائم ظاهری: پولی فازی یا زیاد خوردن، پولی اوری زیاد ادرار کردن، پولی دیسیبی یا زیاد نوشیدن، مبتلایان به این بیماری لاغر می شوند بدن آنها خشک می شود تمام اندامها اعضا و جوارح را تحت تاثیر قرار می دهد.

ب : علائم آزرمایشگاهی در آزمایش ادرار قند دیده می شود قند خون هم در مرحله قبل از صبحانه و هم دو ساعت پس از صرف صبحانه بیش از حد مجاز است.

6- نظر دانشمندان طب سنتی ایران زمین درباره دیانیطس یا دیابت چه بوده است؟


دیابت از نظر طب سنتی یک نوع بیماریست. افراد مبتلا طبق تعریف طب سنتی هم مثل تعریف طب شیمیایی بیمارند و از سلامتی کامل برخوردار نمی باشند.

تعاریفی که تا کنون برای سلامتی شده در طب سنتی و طب شیمیایی به شرح زیر می باشد.

الف : تعریف سلامتی از نظر طب شیمیایی

طبق فرهنگ ویستر جلد اول 1970 آمریکا، سلامتی حالتی از موجود زنده است که همه قسمتها و اندامهای بدن انسان بدون عیب و نقص در حالتی مناسب باشد. بیماری هرگونه ناخوشی بدن یا اندامی مخصوص یا بخشی از بدن را گویند.

چون طبق تشخیص طب شیمیایی وقتی که سلولهای بتا لوزالمعده انسولینی کم در حالت استفاده از قرص در حالت و در مرحله تزریق انسولین این سلولها از ترشح انسولین می افتد پس افرادی که چنین حالتی دارند بیمار هستند.

ب : گفته ابن سینا در مورد سلامتی :

سلامتی حالتی است که در آن اعمال بدن بدرستی سر میزند و نقطه مقابل آن دور شدن از سلامتی است.

هر نوع بیماری از نظر طب سنتی از اعتدال خارج شدن اندامی یا اجزای آنهاست.

سلامتی موقعی برقرار است که تمامی اندامها یا اجزای آنها در حالت اعتدال مزاج باشند.

چون کلیه ها و غدد فوق کلیوی در بیماران دیانیطس از اعتدال خارج می گردد و به سوء مزاج سرد یا گرم کلیه مبتلا می گردند در کلیه بیماران دیانیطس از سلامت کامل برخوردار نیستند پس باید درمان شوند.

حال بررسی کنیم مزاج چیست؟

1-6 مزاج چیست؟


مزاج را بنیانهای خارجی Temperament یا کنستیتوسیون Constlticons یا دیالیزDialhesis گویند.

مزاج هم مورد قبول طب شیمیایی است هم طب سنتی.

تعریف مزاج از نظر طب شیمیایی :


ساختمان بدنی و روانی انسان تابع مراحل مختلف سوخت و ساز عمومی بدن و واکنش آن در مقابل محیط و عوامل موجود در آن اعم از خوراک محل سکونت عوامل فیزیکی و شیمیایی جوی الکتریکی میکروبی بیولوژیک انسانی اجتماعی داروئی و غیره می باشد مزاج گویند.

تعریف مزاج از نظر طب سنتی :


فعالیت کل یا اجزاء بدن آدمی را مزاج گویند. مزاج شخصیت انسان است. بحث مزاج و چگونگی بوجود آمدن آن در بدن انسان بسیار مهم و حساس می باشد اگر هر کسی علاقه مند باشد عمر طولانی و تندرست بنماید باید مزاج اندامها و اجزاء بدن خود را بخوبی بشناسد و پیوسته در حال اعتدال نگه دارد.

هر اندامی و اجزاء آن در بدن انسان دارای مزاج مخصوص به خود است که بنا به وظایفی که می بایست انجام دهد خلق شده. مجموع مزاج اندامها و اجزاء آنها مزاج کل بدن را تشکیل می دهد.

مزاج کل بدن در طول عمر آدمی در سنین مختلف عمر متغیر است در بدو تولد تا حدود 16 سالگی گرم و و تر و خونی است. از 16 الی 35 سالگی گرم و خشک و صفراوی در 35 الی حدود 60 سالگی مزاج سرد و خشک سوداوی از 60 الی پایان عمر سردتر و بلغمی است در کتب طب سنتی آمده اگر کسی پیوسته از سته ضروریه خوب طبیعی بهره مند باشد تنها دوران مزاج بلغمی متجاوز از شصت سال می رسد.

ویرایش

در طب سنتی عمر آدمی به متجاوز از صد و بیست سال می رسد مرگ طبیعی موقعی فرا می رسد که روغن چراغ زندگی که حرارت غریزی است در این سن به پایان می رسد و این حرارت به خاموشی می گراید و روح در کالبد بی جان جسم از بدن خارج می شود و در فضا قرار می گیرد. اعتدال مزاج دارای دو حد افراط و تفریط است یعنی دارای دو فاصله معین چنانچه اگر فعالیت این اندامها و اجزاء آنها بین دو حد باشد آن اندام و اجزاء آنها در حالت طبیعی انجام می گیرد.

اگر این حد که اعتدال مزاج می آفریند با دو حد موجود در ورقه های آزمایشگاهی طب جدید مقایسه کنیم این طور نتیجه می گیریم اگر قند خون یک انسان سالم ناشتا بین دو حد 70 الی 110 باشد و آزمایشهای بعدی از نظر قند خون سالم است.

از نظر طب سنتی مزاج کلیتین و غدد فوق کلیوی در حالت اعتدال مزاج قرار دارد.

1-6 منشا بیماری دیانیطس یا دیابت در طب سنتی در کجای بدن قرار دارد؟


در طب شیمیایی که با دید سلولی به درمان بیماریها توجه دارد دیابت را کم کاری یا از کار افتادن سلولهای لوزالمعده در ترشح هورمون انسولین می دانند.

در طب سنتی مزاج گرم یا سرد در کلیتین و غدد فوق کلیوی را مسبب اصلی بیماری دیانیطس است سوء مزاج همان عدم اعتدال مزاج و عامل اصلی این بیماری است.

حال بررسی میکنیم که آیا علم جدید موضوع سردی یا گرمی را تائید می کند یا عقیده دانشمندان طب سنتی بوده است. در اول قرن بیستم پزشکان و دانشمندان اروپا دو موضوع رادر دانش پزشکی مورد توجه قرار دادند.

همچنانكه در بحث مربوط به اركان ياد آور شديم، قواي اوليه عناصر عبارتند از عنصر گرمي، سردي، تري و خشكي و بيان شد كه مزاج ها در اجسام كائنه فاسده كامل قرار دارند و به تدريج كه مطالعات و تحقيقات علمي درباره آن دو موضوع پيشرفت كرد، اهميت آن روز افزون گرديد:

يكي از آن دو، سلسله اعصاب نباتي (System Neuro Vegetatif) و ديگري غدد مترشحه داخلي است كه موضوع علم Endicrinologic را تشكيل مي دهد.

كليه اعمال حياتي و هر گونه فعل و انفعالات شيميايي بدن تحت نظر مستقيم اين دو دستگاه انجام مي گيرد و هر اختلالي كه در كار اعضاء و اجزاء مختلفه بدن بروز كند دخالت مستقيم اين دو دستگاه در آن محرز است و چون خود اين دو دستگاه با هم ارتباط نزديك دارند و از لحاظ عملي لازم و ملزوم يكديگرند، به طوري كه مي توان گفت يك دستگاه محسوب مي شوند،

لذا امروزه آنها را مجموعاً به نام System Neuro – endocrinien يا System Neuro – glandulaire مي نامند.

اعضاء و اجزاء مختلف اين دستگاه بزرگ، هورمون هاي گوناگوني كه عده آنه لاتعدي و لا تحصي است، ترشح مي كند و اين هورمونها كليه نسوج و اعضاي بدن را به كار وا داشته، اعمال حياتي مختلفي را انجام مي دهند. بروز هر عمل حياتي توأم با يك سلسله فعل و انفعالات شيميايي است و تقريباً كليه فعل و انفعالات شيميايي دربدن توليل حرارت مي كنند. هر قدر فعل و انفعالات شيميايي سريعتر و شديدتر انجام گيرد، مقدار حرارتي كه توليل مي شود، بيشتر است.

سرعت و كندي اين فعل و انفعالات و بالنتيجه شدت و ضعف توليد حرارت در بدن مستقيماً مربوط به فعاليت غدد مترشحه داخلي است. و اندازه گيري آن با تعيين متابوليسم بازال صورت مي گيرد: در بين غدد مترشحه داخلي غده تيروئيد بيش از همه در سرعت فعل و انفعالات شيميايي و توليد حرارت و بالا بردن متابوليسم بازال دخالت دارد بطوريكه هر قدر فعاليت اين غده بيشتر باشد، متابوليسم بازال بالاتر مي رود.

اگر چند شخص هم سن و هم جنس را كه از لحاظ باليني سالم تشخيص داده شده اند انتخاب كنيم و متابوليسم بازال آنها را اندازه بگيريم خواهيم ديد همه آنها از اين لحاظ يكسان نيستند بلكه متابوليسم بازال در عده اي از آنه طبيعي و متوسط، در عده اي قدري بالاتر از طبيعي و در جمعي نيز پايين تر از طبيعي مي باشد.

دسته اول كساني هستند كه فعاليت غده تيروئيد در آنها به حد اعتدال است و حكماي قديم اين اشخاص را صاحب مزاج معتدل مي ناميدند.

دسته دوم اشخاصي هستند كه در آنها فعاليت اين غده كمي بيش از حد طبيعي است و قدما آنها را گرم مزاج ناميده اند و در دسته سوم فعاليت غده تيروئيد كمتر از عادي مي باسد و در نزد حكماي قديم به سرد مزاج معروف بودند.

از اينجا معلوم مي شود كه نظريه گرمي و سردي مزاج تا چه اندازه اصالت علمي متين و محكم دارد. اكنون گوييم هر ماده كه از خارج وارد بدن انسان مي شود، اعم از ماد غذايي و دوايي، در غدد مترشحه داخلي و منجمله تيروئيد تاثير دارد و متابوليسم بازال را بالا يا پايين مي برد و بالنتيجه ايجاد حرارت يا برودت مي كند. قدما هر ماده كه متابوليسن بازال را پايين آورده است سرد، و هر ماده كه متابوليسم بازال را بالا برده است گرم و هر ماده اي كه آن را به حد اعتدال نگه داشته است معتدل مي ناميدند.

پس به اين قاعده، كلم و كدو يا خيار و كاهو كه به زعم قدما سردند، متابوليسم بازال را پايين مي آورند و تره و جعفري و شنبليله كه به عقيده حكماي قديمگرم اندمتابوليسم بازال را بالا مي برند.

 پس ملاحظه شد همانطوریکه مزاج از اصالت علمی برخوردار بود موضوع سردی و گرمی از جنبه ی علمی مورد تایید علم جدید می باشد.

در مجموع به گفته ابن سینا گرمی حالت تجمع و سردی حالت تفرق انرژی و نرمی و خشکی حالاتی از ماده در بدن انسان است. تمامی دانشمندان طب سنتی در کتب علمی خودشان نظیر الحاوی رازی و قانون ابن سینا ذخیره خوارزمشاهی تحفه حکیم مومن هدایه المتعلمین خلاصه تجارب و صدها کتاب و جنگ ها تذکره ها و کتیبه ها که درباره طب سنتی نوشته شده همه و همه علت دیانیطس را سوء مزاج سرد یا گرم کلیه و غدد فوق کلیه می دانند.

در یکی از این کتاب ها که تقریبا جامع تر نوشته شده است علت دیانیطس یا دیابت را در چهار مورد زیر خلاصه کرده :
الف : ضعیفی کلیه ها است که عاجز در نگاه داشتن آبی که در جگر به کلیه ها می رسد.

از چهار قوه که هر اندامی وجود دارد به ترتیب ماسکه که مسئول نگهداری غذا، جاذبه که میبایستی غذا و مواد مورد نیاز اندامها را جذب کند، مغیره وظیفه اش این است که مواد جذب شده را تغییر دهد، دافعه مواد زائد هر اندام را باید دفع کند.

قوه جاذبه آب را از جگر جذب می کند این آب ضایعات هضم دوم را به اضافه ی غذای کلیه ها که به صورت خونابه است ولی به علت ضعیف بودن قوه ی ماسکه این آب اضافی مواد غذایی و ادرار به علت ضعیف بودن این قوه نمی تواند مدتی این خونابه را در کلیه نگه دارد هم مواد غذایی خود کلیه را بردارد و آب اضافی که به صورت ادرار است رد کند در نتیجه کلیه به اندازه کافی غذا دریافت نمی کند و ضعیف می شود و قوه مغیره هم نمی تواند به علت عدم توقف این خونابه کارش را بدرستی انجام دهد قوه دافعه وارد کار می شود مواد زائد که ادرار است دفع می کند بنظر می رسد در بیماران دیابتی قند در ادرار مشاهده می شود بر اثر ناتوانی این قوا در کلیه ها است و تند تند ادرار کردن به بیمار دیابتی دست می دهد.

از اینکه در طب سنتی توصیه شده در خوردن قلوه های حیوانات اجتناب شود این است که غذا در کلیه ها مواد غذایی همراه ادرار است در کل این جذب ضایعات هضم دوم قوه ماسکه قوه مغیره را پخته شدن ادرار در کلیه ها می گویند.

ب: فراخی دهانه رگها مجرای بول تا بدان سبب آب را درون هیچ درنگ نباشد تا پخته شود بیرون آید این بند ب در رابطه است با بند ت حرارتی غریب و به افراط که بر کلیه ها مستولی شود.

حرارت از نظر طب سنتی گشاد کننده است وقتی که سوء مزاج گرم در کلیه ها ایجاد شود گشادی در مویرگها بوجود می آید در درمان دیانیطس که در سوء مزاج گرم در نوجوانان و جوانان بوجود می آید داروهای قابض و تنگ کننده با مزاج سرد بکار می رود مثل آبغوره صمغ عربی ازگیل زرشک سیاه دانه دار آبگیری.

و در سوء مزاج سرد که در میانسالان و پیران موجب بیماری دیانیطس می شود از گیاهان و اغذیه گرمتر یا خشک در درمان استفاده می گردد.

داروی قابض و تنگ کننده رگها و مویرگهای گشاد شده را تنگ می کند.

داروی گشاد کننده و باز کننده رگها و مویرگهای تنگ شده را گشاد می کند.

در بیماران دیالیزی آب زیر پوست بدن جمع می شود. علت آن رسوب خلط سودا در مویرگ ها است که رگها را تنگ کرده است.خلط سودا سرد و خشک است داروی خلط سودا گیاهانی است که خاصیت گرم تر یا خشک داشته باشند.

همین موضوع در طب سنتی جهت جلوگیری از سکته مغزی پس از سکته اول بسیار مطرح است که به همراه مسهلات بر حسب مزاج کاربرد دارد تا سکته دوم روی ندهد.

پ : سوء مزاج سرد که بر همه تن یا جگر یا کلیه مستولی می گردد و سبب آب سرد خوردن ناشتا یا سببی دیگر
ت : چهارم حرارتی غریب و به افراط که بر کلیه ها مستولی می شود.

بند ت در مورد دیانیطس برخی است که دچار سوء مزاج گرمتر هستند که سن آن ها زیر چهل سال و دارای دو نوع مزاج نوجوانان تا 16 سال دارای مزاج خونی گرم تر و جوانان از 16 الی 40 سالگی که دارای مزاج صفراوی هستند در زیر دو نوع این بیماران بعلت حرارت زیاد بدن نیاز به آب دارند.

در این گونه افراد کلیه ها آب، بخصوص آب خنک را در جگر می کشند فزون تر از آن که در وی بگنجد جگر از ما ساریقا از معده طلب آب بخصوص آب سرد می کند در نتیجه تشنگی بر بدن غالب می شود.

پس این دلیل زیاد آب خوردن است در صورت زیاد آب خوردن و فراخی دهانه رگ ها مجراتی بول زیاد ادرار کردن اما علت زیاد غذا خوردن از نظر طب سنتی این است غذا در معده مدتی باید توقف کند که عصاره کشی شود و طبق اصول طب سنتی پس از دو ساعت از غذا خوردن باید جهت رقیق شدن کیموس باید آب یا مایعات دیگر خورده شود.

ولی بیماران دیابتی همراه غذا بلافاصله پس از غذا خوردن بموجب حرارت غریب در کلیه ها نیاز به آب خوردن پیدا می کند در نتیجه خوردن آب مانع از بوجود آمدن کیموس قابل جذب در بدن می شود لذا غذا در معده خوب پخته نمی شود و کیموس که باید جذب شود درست عمل نمی آید مقداریکه قابل جذب است از طریق ماساریقا جذب می شود و مقداریکه درست عمل نیامده از راه خروجی دفع، دفع می شود یعنی نصفه غذا خوردن است. پس اینکه بیماران دیابتی باید بیش از حد معمول غذا بخورند تا احساس گرسنگی نکنند.

پس سه علائم زیاد آب خوردن و غذا خوردن و زیاد ادرار کردن هر دو طب یکی است.

دو فاکتور دیگر در طب جدید در مورد دیابتی ها از طریق آزمایشگاه وجود دارد یکی قند در ادرار و دیگری بالا بودن قند در خون که این دو فاکتور در قرن نوزدهم میلادی کشف شده و در زمان حیات ابن سینا نبوده. پزشکان سنتی به جای این دو فاکتور از طریق معاینات بالینی 3 فاکتور دیگر که از برداشتهای خودشان بوده به 3 فاکتور اولی اضافه می کردند یکی سن بیماران که آنها را به دو گروه نوجوانان و جوانان و پیران تقسیم می نمود و دیگری مزاج. حکما با توجه به 3 فاکتور قبلی جمعا 6 علائم را در معالجات خودشان در نظر می گرفتند.

7- چه کسی برای اولین بار مطرح کرد که بیماری دیانیطس از سوء مزاج کلیه ها می باشد؟


اولین کس عنوان نمود که بیماری دیانیطس از سوء مزاج سرد یا گرم در کلیه ها میباشد محمد ذکریای رازی بوده. رازی متجاوز از 103 اثر در طب سنتی شیمی ( کیمیا ) تغذیه گیاهان دارویی، مخترع الکل در تقطیر شراب که مادر صنعت می باشد دارد و به نام رازیست در اروپا قرن ها معروف بوده دو اثر بسیار نفیس به نام های الحاوی صغیر و کبیر در طب سنتی دارد که اکنون نسخه ای از این اثر در موزه مادرید اسپانیا موجود است. رازی اولین کسی بوده که عنوان نموده دیابت نوع دو نوع است دیابت جوانان و پیران شناسایی کرده و مطرح کرد که معالجه آنها متفاوت است.

دیابت نوجوانان و جوانان به علت گرمی مزاج آنها تا 16 سالگی مزاج نوجوانان گرمِ تر است از 16 سالگی الی 40 سالگی مزاج گرم و خشک و صفراوی است.

در این دو مرحله دیابتیها آب زیاد می خورند.

از 40 سالگی تا 60 سالگی مزاج انسان ها سودایی است سرد و خشک و از 60 سالگی به بعد مزاج بلغمی می شود و سردِ تر است چون طبیعت بلغم سردِ تر است در این دو مرحله مزاجی دیابتیها آب کم می خورند و به دیابت پیران از نظر رازی معروف است. بر اساس این نظریه رازی، دیابتیها تا قبل از اختراع انسولین و دوران بونژوازی کلان طب شیمیایی در اروپا و در ایران به مدت 10 قرن متداول بوده است و روشهایی جهت پیشگیری درمان و جلوگیری از بازگشت بیماری دیابت وجود داشته و اکنون هم طبق همان روش در زیر زمینهای تنگ و تاریک درمان گران سنتی برقرار است و متقاضیان زیادی هم دارد.

پس از گذشت 11 قرن از عنوان نمودن که دیابت دو نوع است دیابت شناسان طب جدید پس از تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که دیابت جوانان با پیران فرق دارد.

ولی هم چنان درمان هر دو نوع دیابت در کشور ما همان استفاده از قرص قند و انسولین است.

حال استفاده از روشهای درمانی رازی چه منافعی برای بیماران دیابتی دارد؟

روش درمانی رازی برای هر دو نوع دیابت عبارت از پیشگیری معالجه و جلوگیری از برگشت بیماریست تمامی داروهای درمانی در هر سه مرحله درمان طبق اصول و مبانی درمان سنتی و درمانگران ایرانی است و منافعی بجز برای بیمار برای کسی یا کسان دیگر ندارد.

ولی استفاده از روش درمانی استفاده از قرص ضد قند و تزریق زیر جلدی انسولین و درمان بیماری زنجیره ای ناشی از این درمان منافع سرشاری با توجه به انبوه این بیماران برای خیلی کسها دارد.

شخصی که اولین قرص ضد قند را طبق آزمایشات متعدد نوش جان می کند تازه کمند را بر دور کمر خود بسته این کمند مرتب کشیده می شود که منتظر بیماریهای بعدی باشد که امروزه بر همگان آشکار است. علت این موضوع چیست؟

بریدن از تاریخ گذشتگان و وصل شدن به فرهنگ بیگانگان.

8- چه دلایلی دانشمندان طب سنتی ارائه می دهند که بیماری دیابت نتیجه مزاج گرم یا سرد کلیتین می باشد.


1-8 در طب جدید ثابت شده وقتیکه ذخیره ویتامین c غده فوق کلیوی کم شود این غده شروع میکند به قند سازی قند خون بالا می رود. غده فوق کلیوی دو غده هستند به شکل کلاه ناپلئون بالای کلیه ها در طب سنتی غده های فوق الذکر و کلیه ها با هم در نظر داشتند و مزاج هر دو گرمِ تر است.

مزاج کلیه ها و غده ها و مزاج دیابتیهای زیر 40 سال گرم است اگر چنانچه کسانی در این سنین قرار دارند و مزاج آنها گرمِ تر یا گرمِ خشک می باشد در حالت عادی و سلامتی در حال اعتدال مزاج است چنانچه در این شرایط از اغذیه و اشربه گرم تر یا خشک نظیر چربیهای حیوانی و مواد پروتئینی و میوه های مقوی و شیرینیجات استفاده کنند، تحرک کمی داشته باشند و در مکانهای گرم زندگی کنند به سوء مزاج گرم مبتلا می گردند.

امروزه ثابت شده که این گونه مواد غذایی نیروزا و طبیعت آنها گرم تر یا خشک هستند و دارای ویتامین E و A میباشند. بر اثر چنین رژیم غذایی ذخیره ویتامین C در غدد فوق کلیوی کاهش پیدا می کردند و بیماری دیانیطس در بدن بیمار ایجاد می شود.

قدما طب سنتی اصلاً نمی دانستند ویتامین C چیست درمان پیشگیری یا درمان بر حسب مزاج در بدن این نوع بیماران در گیاهان دارویی و مواد غذایی بهره می بردند که خاصیت سرد و خشک یا تر و قابض هستند مثل گلنار فارسی صمغ عربی زرشک سیاه آبگیری که مزه آنها ترش هستند امروزه ثابت شده که این گونه گیاهان دارویی سرشار از ویتامین C است در نتیجه ذخیره ویتامین C غدد فوق کلیوی جبران شده و مزاج کلیتین و غدد فوق کلیه به حد اعتدال بر میگشت و بیماری خوب می شد.

2-8 درج این مطلب چندان ارتباطی به بند 8 ندارد ولی از نظر اینکه کسانیکه بیماری دیابت دارند و با افرادیکه آمادگی ابتلا به این بیماری را دارند دانستن آن برای آنها مفید است.

در طب جدید جهت درمان و جلوگیری از درد داروهای کورتنی از جمله استخوانی داخلی پوستی کاربرد دارد. این داروها ضمن بالا بردن قند خون عوارضی دارد از طرفی مصرف آنها اجتناب نا پذیر است لذا در طب سنتی صمغها و گیاهانی وجود دارد که بر حسب مزاج به جای داروهای کورتنی مورد استفاده قرار بگیرد و عوارض هم ندارد.

ضمناً در زمانهای قدیم روشهایی نظیر مالش درمانی مشت و مال وجود داشته که ضمن بر طرف کردن درد بجای داروهای کورتنی مورد استفاده قرار می گرفت.

این مشت و مال چیان و مالش دهندگان بدون اینکه بدانند چه می کنند نقاطی را در بدن روی آنها کار می کردند که امروزه ثابت شده تحریک این نقاط کورتن طبیعی در بدن تولید می کند.

3-8 گلوکز

گلوکز از تجزیه مواد قندی و نشاسته ای وارد خون می شود. گلوکز دارای مزاج گرم و تر مثل مزاج خون است و بهترین سوخت بدن انسان است مصرف گلوکز شادی آور و ضد خلط سوداست خلط سودا غم و اندوه در بدن ایجاد می کند. گلوکز در بدن با حرارت بطئی می شود و حرارت غریزی تولید می کند. تا زمانیکه این چراغ روشن است انسان زنده و حیات دارد وقتیکه این چراغ خاموش شود روح از کالبد بی جان جسم جدا می شود و در فضا قرار می گیرد و انسان بدرود حیات می گوید.

گلوکز غذای سلولهای مغز است.

ذخیره گلیکوژن در بدن محدود است فقط برای چند ساعت بدن انسان نرسیدن گلوکز را می تواند جبران کند اگر مواد قندی و نشاسته ای مصرف نشود بدن انسان از مواد چربی و مواد سفیده ای توسط غدد فوق کلیوی با کمک کبد گلوکز می سازد و به این عمل فیزیولوژی سنتز گلوکز می گویند که احتیاج به خوردن آب است.

4-8 یکی از عوارض دیابت بخصوص دیابت بالای چهل سال دیابت پیران ضعیف شدن قوه باه است. طبق تحقیقات طب جدید رابطه قوای تناسلی با غدد فوق کلیوی و هورمون کورتیکو استروئید است اطباء سنتی جهت برطرف کردن این نقیصه که از نظر طب سنتی بسیار با اهمیت است و تاثیر بسیار بدی روی بیماران از نظر روحی و روانی می گذارد داروهای قوه باه و باد انگیز در ماهیچه های قضیب اضافه می کردند. از طرفی داروهای قوه باه تقویت کننده مراکز مغزی است که بعدا خواهیم گفت که مراکز مغزی در درمان دیابت نقش بسزایی دارد لذا درمان به این طریق از نظر روحی و روانی تاثیر خود را می گذارد و هم از نظر بالا بردن قوای مغزی و هم از نظر قوه باه.

5-8 در طب سنتی علت هر بیماری را مشروط به معرفت ما بر منشا و علل آن است. اگر منشا و علل آن آشکار باشد نحوه درمان مشخص است در مجموع میبایست از علل چهار گانه مادی فاعلی صوری تمامی یا عامی کمک گرفت که نتیجه حاصل شود. در بیماری دیابت شرح علل چهار گانه بدین شرح می باشد :

الف : علل مادی در این بیماری کم شدن ذخیره ویتامین C در غدد فوق کلیوی است.

ب : علت فاعلی ترشحات گوناگون غدد مترشحه داخلی هیپوفیز صفراوی تیروئید پاراتیروئید تیموس جنسی کلیوی لوزالمعده و کبد است که اختلالی در ترشح این غدد بوجود می آید هم چنین نقصانی در قوه دافعه بدن که نتیجه یبوست است با مشارکت غدد لنفاوی بوجود می آید که قبلا موجب سخت شدن غشاء سلول هاست که ممکن است بر اثر زیاد خوردن چربیهای سنگین اشباع شده و نخوردن چربیهای اشباع نشده باشد.

پ : علت صوری آن سوء مزاج گرم یا سرد کلیه هاست.

6-8 طبق اعتقاد قدمای طب سنتی سوء تغذیه و عادت در غذاهای چرب سنگین خانواده ها که بیشتر به این بیماری مبتلا می گردند خانواده هایی هستند که زیاد می خورند و قوت غالب آنها گوشت و مواد پروتئینی و روغنهای حیوانی است بیماری دیابت بیشتر است.

7-8 موضوعی که اینک می آید در ماهنامه پزشکی وزارت بهداشت به چاپ رسیده :

در آمریکا شخصی به بیماری سرطان لوزالمعده مبتلا می شود پزشکان مجبور شدند لوزالمعده این شخص را بردارند و فکر می کردند این بیمار جهت ادامه حیات روزانه مقدار زیادی انسولین باید مصرف کند تا زنده بماند تا قند خون کنترل شود.

با کمال تعجب دریافتند این شخص روزانه 20 واحد سپس 10 واحد و پس از مدتی اصلا نیازی به استفاده از انسولین ندارد.

پس در بررسیها متوجه شدند که بیماری دیابت نتیجه اختلال درتحریک مراکز مغزی ایجاد میشود.

شایان ذکر است ابن سینا در درمان دیانیطس از گیاهان دارویی و صمغهای گیاهی نام میبرد که برای تقویت مغز نیز به کار می رود و در ایجاد روح و روان سالم تاثیر می گذارد پس روح و روان در تنظیم قند خون موثر هستند.

بیمارانی که به این بیماری مبتلا هستند و مرتبا قند خونشان را کنترل می کنند خودشان می گویند بر اثر استرس و عصبانی شدن خود بخود قند خون بالا میرود بدون اینکه مواد قندی و نشاسته ای مصرف کرده باشند.

9- چه فاکتورهایی دانشمندان طب سنتی در پیشگیری درمان و جلوگیری از برگشت بیماری دیابت در نظر می گرفتند؟

1-9 اولین فاکتور روح و روان بیمار بود.

در طب سنتی اولین فاکتور در سنجش سلامتی یا بیماری و درمان رابطه روح بیمار با جسم اوست. در حالیکه در طب جدید بنا به اعتقاد بنیانگذاران این طب هیچ رابطه ای در درمان بین جسم و روح وجود ندارد حال بررسی می کنیم از نظر ابن سینا روح چیست؟

روح نیروی ناشی از ماده است روح مانند یک جسم مادی از بخش لطیف اخلاط منشا میگیرد. بوسیله عروق خونی حمل توسط هوا تصفیه سرد می شود روح به عنوان یک انرژی به صورت حرارت غریزی ظاهر می شود.

پس روح از بخش لطیف اخلاط اربعه خون صفرا بلغم سودا بوجود می آید. اخلاط اربعه از مواد غذایی بوجود می آید در نتیجه روح سالم پاکیزه دور میزند روی سته ضروریه هوا آب غذا پوشاک مسکن غرائز جنسی اگر هر چه طبیعی تر باشد انسان سالمتر و ابتلا به بیماریها کمتر و هرچه غیر طبیعی تر باشد بیماریها بیشتر.

2-9 فاکتور دوم یبوست است.

یبوست در طب سنتی احتباس می گویند بمعنی تخلیه موادی زائدکه باید به صورت طبیعی تخلیه شود لیکن از تخلیه سر باز می زند یبوست تنها کار کردن معده نیست انسان در طول زندگی نیاز به خوردن غذا در صورت ابتلا به بیماری نیاز به دارو دارد بخش کوچکی از این مواد عصاره گیری می شود و جذب بدن می شود درصد بالایی به صورت مواد زائد میبایستی بصورت طبیعی در بدن تخلیه شود.

تخلیه این مواد زائد وظیفه قوه دافعه هر اندام و اجزاء آنهاست اگر این قوه بتواند وظیفه اش را به نحو احسن انجام ندهد مواد زائد رسوب می کند مواد طبیعی رسوباتش آسانتر قابل دفع است.

بدلیل اینکه مواد طبیعی هم جنس بدن انسان است مواد غیر طبیعی هم جنس بدن نیست که داروی شیمیایی از این نوع هستند و رسوبات آنها سخت تر بوسیله قوه دافعه دفع می شود و اینکه می گویند داروی شیمیایی عوارض دارد یکی از علل آن همین رسوبات است.

وقتیکه این رسوبات در هر اندامی و اجزاء آنها باقی ماند موجب کم کاری و سستی آن اندامها و اجزاء آنها می گردد. 9 علت درباره یبوست در کتب طب سنتی ذکر شه که تعدادی ارثی است و تعدادی عارضی. یک راه در مجموع برای دفع این رسوبات در بدن از ایام بسیار دور مرسوم بوده که نتیجه خوبی داده که عبارت بود اول نرم کردن این رسوبات خوردن جوشانده هایی بر حسب مزاج و مدت خوردن آنها نیز متفاوت بود. دوم خوردن مسهلاتی بر حسب مزاج که این رسوبات از بدن دفع شود در مجموع پاکسازی بدن از فضولات و مواد زائد در بسیاری از بیماریها با همین پاکسازی اندامها و اجزاء آنها بحالت طبیعی در می آمدند و بیماریها مرتفع می شدند.

پس از پاکسازی نوبت خوردن داروی مورد نظر می رسید. یکی از عللی که در بسیاری از موارد چه داروی شیمیایی و گیاهی روی بیماران نتیجه بخش نیست وجود همین رسوبات در بدن است که دارو با رسوبات ترکیب می شود در نتیجه این ترکیب دارو هم ضایع می شود.

چه بسا وقتیکه عمل رسوب زدایی در بیماران دیابتی به نحو شایسته انجام گیرد و رسوبات موجود در اثر خوردن قرص های ضد قند در سلول های بتا لوزالمعده پاکسازی شود مجددا این سلولها به حالت طبیعی باز گردند و ترشح هورمون انسولین از سر گرفته شود این عمل پاکسازی که ضرری ندارد. از آثار خوب این پاکسازی در بدن هر بیماری یک احساس سبکی و شادی روح در بیمار ایجاد می شود و امید به زندگی و درمان بالا می رود.

3-9 فاکتور سوم توجه به غدد درون ریز است.

با توجه به نظریات دانشمندان اروپا در اوایل قرن بیستم که کلیه بیماریها نتیجه اختلال در ترشحات غدد درون ریز و سلسله اعصاب نباتی می باشد.

دانشمندان طب سنتی در قرن ها پیش پیوسته در درمان هر بیماری از جمله دیانیطس را به تنظیم کردن ترشحات این غدد اهمیت زیادی قائل بودند.

ترشحات این غدد که نام آنها قبلا ذکر شد مثل حلقه های زنجیر به هم پیوسته اند. هر گونه نقصی در ترشح هر کدام از این غدد روی بقیه همچنین در اختلال مزاج کل بدن اثر گذار می باشد.

وقتیکه ترشح یک غده کم یا زیاد می شود از حالت طبیعی خارج می شود و جهت درمان از خارج از بدن بوسیله یک ماده غیر طبیعی بجای ترشح طبیعی مواد غیر طبیعی که با بدن انسان غیر هم جنس می باشد وارد حلقه زنجیر ترشحات شویم در طول این مدت تعادل این غدد بهم می خورد و روی ترشحات سایر غدد اثر می گذارد.

و این موضوع یکی دیگر از علل عوارضات داروهای شیمیایی را به اثبات می رساند.

4-9 توجه به مراکز مغزی چهارمین فاکتور درمان در بیماری دیانیطس است.

قبلا آمد که نقش سلسله اعصاب نباتی و گزارش ماهنامه وزارت بهداشت و نظر ابن سینا درباره کاربرد صمغ هائیکه به تناسب مزاج بیمار در درمان دیانیطس بکار می رود.

بخصوص در دیانیطس هائیکه در سنین بالا دیابت پیران از 40 سال به بالا چون مدتها داروئیکه این اشخاص مصرف می کردند مزاج آنها سرد و خشک یا تر بوده و مزاج کل بدن این گونه بیماران کلا در این سنین سرد است نتیجه همین سردیها یخ گرایی بدن بیمار می شود که عوارضی نظیر ضعف هضم روده خسته شدن یبوست گاز و نفخ و تنبلی کم حوصلگی ضعف قوه باه غلظت خون و عوارض دیگر پیوسته مد نظر درمانگران طب قدیم بوده که برای آنها هم راه چاره ای داشته اند.

5-9 فاکتور پنجم بالا بردن توان جسمی بیماران دیانیطس یکی دیگر از فاکتورهای درمان بوده.

در مجموع با این 5 فاکتور به درمان پیشگیری و جلوگیری از برگشت بیماری دیابت میرسند. علت اصلی بیماری که سوء مزاج سرد یا گرم کلیه بود برطرف می کردند.

در حقیقت این نوع روش درمانی مبارزه با علت است نه با معلول.

10- فاکتورهایی که طب شیمیایی در درمان جانشینی دیابت انجام می دهد کدام می باشد.؟
1-10 بطوریکه در کتب مرجع در طب شیمیایی درباره بیماری دیابت آمده این بیماری درمان ندارد. فقط درمان جانشینی دارد و برگشت به عقب هم ندارد.

در مورد پیشگیری هم تدابیری دارد که بیشتر جنبه تغذیه ای دارد که مواد قندی و نشاسته ای مصرف نشود ورزش کردن کم غذا خوردن ضمناً کسانیکه ژن بیماری دیابت در خانواده آنها ارثی است ابتلا به بیماری دیابت اجتناب نا پذیر است.

علت بیماری را در سلولهای بتا لوزالمعده می دانند که به تدریج از ترشح هورمون انسولین سر باز می زنند.

درمان از این طریق مبارزه با معلول است به علت بوجود آمدن دیابت توجهی ندارد.

2-10 علت اینکه بیماران دیابتی در هر مرحله درمان جانشینی به مرحله بعدی که پیشرفت بیماری است میرسند چیست؟

چون روش درمان مبارزه با معلول است و به ریشه بیماری و علت آن توجهی نمی شود بتدریج علت رشد پیدا می کند مبارزه با معلول بتدریج اثر خودش را از دست می دهد و مراحل بعدی آشکار تر می شود. سرانجام بیمار به مرحله نهایی می رسد.

شایان ذکر است از ابتدای قرن نوزدهم تا کنون اگر همین روش درمانی با انسولین نبود و این خدمات ارزنده دانشمندان طب جدید و فداکاری پزشکان هم نبود بعلت جدا شدن هم وطنان از فرهنگ نیاکان و اجدادیشان این بیماری تلفات زیادی می گرفت که واقعا فاجعه بود.

12- روش درمان دیانیتی طبق طب سنتی چگونه بوده است؟

1-12 روش درمانی در سه مرحله انجام می گرفته:


الف) پیش گیری

ب) درمان

ت) جلوگیری از برگشت بیماری

روش پیشگیری از بیماری ها اولین درس ابن سینا در تعریف طب سنتی پایداری سلامت بدن انسان است همگان بخصوص خواص علم پزشکی این درس اول پذیرفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است اصولا همه بیماری ها از جمله دیابت هیچ وقت ناگهانی و بدون علائم اولیه ظاهر نمی گردند

در مرحله علائم اولیه اگر بیماران اطلاعاتی داشته باشند و یا به موقع به مطلعین مراجعه کنند در همین مرحله می توانند جلوی بسیاری از فجایع آینده را بگیرند.

اصولا خیلی به ندرت اتفاق می افتد که دیابت در سنین بالا سراغ افراد بیاید معمولا این بیماری از نوجوانی اخیرا که در کودکی و جوانی یعنی زیر چهل سال گریبان گیر افراد میشود ولی دارای علائم اولیه است ای علائم عبارتند از:

1) عطش زیاد

2) گرم شدن بدن بخصوص اندرون آدمی بخصوص در شکم در ناحیه لوزالمعده، عقب معده، خود معده

3) عرق کردن که انسان را وادار به آب خورن میکند

علت در این مرحله علائم اولیه دو موضوع است:

الف) یا ژنتیکی است که ژن دیابت در بدن دارد فعال می شود.

ب) یا بر اثر عدم رعایت سته ضروریه طبیعی که عبارت از در هوای گرم زندگی کردن و فعالیت داشتن، استفاده از غذاهای پر چرب، روغن های حیوانی اشباع نشده، گوشت زیاد پرچرب، غذا خورن زیاد، ورزش نکردن، استفاده از پوشاک گرم، استفاده از مواد قندی مصنوعی مثل شیرینیجات

مورد دوم که معلوم است به دست خود شخص است که اراده داشته باشد و اینگونه کارها را نکند
مورد اول موضوع ژن است این کلمه ژن به تازگی از خارج وارد فرهنگ ما شده است به جای کلمه ژن در طب سنتی وراثت می گفتند منظور تخم یا ریشه یا رگه هایی بوده که به نیروی حیات معروف بوده.

نحوه بوجود آمدن این نیروی حیات به عقیده قدمای طب قدیم این چنین است که وقتیکه اسپرم مرد با تخمک زن با هم می آمیزند نطفه آدمی بوجود در این ترکیب اول جرقه حیات زده می شود خصوصیات وراثتی زوجینی به این نطفه منتقل می شود و نیروی حیات یعنی گفته جدیدیها ژن بوجود می آید روی نیروی حیات قرن ها از طریق طب قدیم تحقیقاتی در جهت چگونگی بحالت خفته نگهداشتگی رگه یا ریشه یا تخمها بد کار شده و در جهت فعال کردن این رگه یا ریشه یا تخم ها خوب بر روش هائی وجود داشته این نیروی حیات در تمام اندامها و اجزای آنها و در کوچکترین ذرات بدن وجود دارد در مجموع همان کروموزومهاست در داخل سلول های بدن.

اعتقاد قدمای طب سنتی در خفته نگه داشتن ریشه یا رگه یا تخم ها بر این بوده که اگر این ها را در مزاج اولیه و یا به قول طب جدید در سطح سلولی بحالت خفته یا همان پایداری نگه دارند چندان ضرری ندارد ولی اگر در مزاج اول به مزاج دوم برسد مهار کردن آنها بسیار مشکل و در مواردی غیر ممکن است در مورد ناقص الخلقه هم کاری نمی توانستند بکنند.

حال اگر این رگه یا ریشه یا تخم ها از پدر یا مادر یا یکی از نسلهای قدیمی کسی بفردی یا اولادی منتقل با آنها منتقل شده باشد اگر خوب باشد مشکلی نیست و اگر ریشه یا رگه یا تخم ها بد هم باشد در جهت فعال شدن احتیاج به بستر مناسب دارد که در بدن آن شخص آماده باشد.

بعقیده قدما طب سنتی خود آن شخص بستر را جهت فعال شدن آن تخم های بد آماده می کنند.

آن بستر چیست؟ عدم رعایت سته ضرورت طبیعی که توسط همان شخص ایجاد می شود و روشی که قدمای طب سنتی جهت مهار کردن و خفته نگه داشتن تخم های بد بکار می بردند باز از طریق رعایت سته ضروریه طبیعی بوده که در اثر این رعایت فردی روح خوب پاداش می یابد و میشود مایه اولیه نیروی حیات و جهت می دهد به این نیرو.

امروزه از همین گفته ابن سینا در بسیاری از کشورهای پیشرفته کسانی که مرتکب جرائم سنگین جنائی می شوند زیر 40 سال با استفاده از سته ضروریه طبیعی دوباره به جامعه برمی گردانند و این افراد تا آخر عمرشان هرگز مجددا دست به ارتکاب جرائم نمی زنند و در خدمت جامعه قرار می گیرند برعکس کشورهایی که قوانین آن ها اعتقاد به کیفر دارد.

پس نتیجه می گیریم که ژن یا ریشه در هر حال قابل هدایت و کنترل است حتی در مرحله مزاج ثانویه
بر جسب تئوری مزاج نوجوانان و جوانان تا زیر 40 سال مزاج آن ها به ترتیب گرمِ تر خونی و گرمِ خشک صفراوی است شایان ذکر است که خیلی کم اتفاق می افتد که بالای چهل سال دیابت سراغ انسانها بیاید و پیشگیری به دو صورت انجام میگرفت:

الف) پیشگیری در مزاج های خونی

ب) پیشگیری در مزاج های صفراوی

 


1- علائم آمادگیهای افرادی که در مزاج خونی دیانیطس دارند چگونه است؟
خصوصیات خونی مزاجهای درحالت طبیعی بدین صورت می باشد در حالت اعتدال خونی مزاجها را دموی مزاج و به زبان خارجی sanguine می گویند

رنگ صورت و بدن آنها سرخ و با کمی قرمز رنگ است قوی زورمند و زنده دل خوش رو خوش برخورد با تحرک زیاد خون پیوسته در طلب بهترین هستند افسرده نیستند اعتماد به نفس دارند ولی اگر این حد اعتدال مزاج خونی از حد اعتدال خارج شود تبدیل به عدم اعتدال برسد و به نسبت خارج شدن اc اعتدال این عوارض در بدن ایجاد می شود.

شخص مبتلا احساس سنگینی می کند بیخ چشمها سر و گیجگاه او سنگینی می کند حرارت بدن بالا می رود پس از غذا خوردن خمیازه به شخص دست می دهد خواب سنگینی و دیرپا و تیرگی حواس پیدا میکند بدن بدون رنج کشیدن همیشه خسته است در دهان طعم شیرین غیر عادی دارد زبانش سرخ می شود دملها و جوش هایی در بدن و دهان بیمار بوجود می آید خون بسهولت از مواضع بدن وی از مقعد بینی لثه ها بیرون می آید در خواب چیزهای سرخرنگ مثل آتش گرفتگی می بیند خونش غلیظ می شود.

علائم ذکر شده در بالا مقدمه ابتلا به بیماری های متعددی است که ناشی از غلبه خون است امکان دارد یک یا چند از این علائم در شخصی که آمادگی ابتلا به به بیماری دیانیطس همراه به سه علائم ذکر شده قبلی ( عطش زیاد، گرم شدن بدن، عرق کردن ) بوجود آید که استناد اطبا سنتی بوده درمان ها یا پیش گیری را شروع می کردند

این علائم ظاهری بودند و در زمانی مورد تصمیم گیری قرار می گرفتند که مثل امروزه آزمایشگاه های تشخیص طبی وجود نداشته ولی در حال حاضر با توجه به وجود چنین آزمایشگاه هایی و علم جدید تشخیص براحتی پزشکان می توانند بالارفتن قند را تشخیص بدهند.

پس از آگاهی از بالا رفتن قند خون قدما طب سنتی پیش گیری را اول جلوگیری از عطش و آب خوردن شروع می کردند

حالا فلسفه طب سنتی بر این اساس یعنی جلوگیری از آب زیاد خوردن چه بوده که پایه اولین مبارزه قرار می گرفته؟

فلسفه خوردن آب از مسیر کلیه ها شروع می شد تا به کبد از آنجا به معده سپس نیاز به آب از خارج.

قدما طب سنتی معتقد بودند آب خالی خوردن تنها جلوی پیشگیری را نمی کند بلکه هرچه شخص آماده به دیانیطس آب خالی بخورد زودتر به این بیماری مبتلا می گردد.

امروزه ثابت شده از طریق علم جدید آب خالی توانایی عبور از سلول های بدن اشخاصی که بر اثر خوردن چربی های اشباع شده گوشت مواد پروتئینی، قندهای غیرطبیعی که سفت سخت شده مشکل است و نمی تواند عمل پاک سازی داخل سلول را انجام دهد.

آب میوه جات موافق مزاج است که می تواند به داخل سلول ها وارد شود و عمل پاکسازی سلول ها را انجام دهد آب میوه جات موافق مزاج معتدل در این پیش گیری به دیانیطس میوه جاتی هستند دارای مزاج سرد و خشک یا اینکه مزه آنها ترش یا گس یا بی مزه است امروزه علم گیاه شناسی به همه ثابت کرده که این گونه میوه جات سرشار از ویتامین C است آب اینگونه میوه جات در این حالت چند کار با هم انجام می دهد اول اینکه جلوی عطش را می گیرد، دوم از جدار سلول ها عبور می کند و عمل پاکسازی داخل سلول را انجام می دهد، سوم ذخیره وینامین C غده فوق کلیوی را بالا میبرد در نتیجه جلوگیری از بالارفتن قند خون میشود در نتیجه عمل پیشگیری انجام می گیرد این آب میوه جات عبارت بودند از : آب زرشک، آب لیمو، آب گشنیز، کدو، خیار، کرفس، شلغم، آلبالو، آلو، گوجه درختی، هویج، هلو، خاکشیر با آب لیمو، آب پرتقال، به، زرد آلو، انار، طالبی، توت فرنگی، ازگیل، تمشک و خلاصه کلیه آب میوه جات سرد تر، از جمله تمبر هندی و تمبر کجرات.

گردو 3 دانه در روز، بادام 5 دانه، فندق 5 دانه، غذاها، سوپ ها، آش های ترش آش آبغوره، گشنیز، گل سرخ، ثمرگراست آش آلوچه، جو. در مجموع حالت ترشی گسی داشته باشد همراه با برنج حبوبات مثل عدس لوبیا نخود خورشتها انواع خورشتها فقط بدن چربی حیوانی با گوشت کم یا سماق و ترشیجات کباب ها از گوشت گوسفند، گوساله، مرغ بدون چربی با سماق و ترشیجات.

پرهیز از غذاهای چرب و روغنی، گوشتهای کنسروی و روغنی و خامه ای شیرینیجات با قند مصنوعی و کم غذا خوردن یا به دفعات غذا خوردن زیاد تاکید شده.

یک نکته در این هست که ترشیجاتی که با سرکه طبیعی که از انگور درست می شود مورد نظر است اخیرا بعلت گران تمام شدن تهیه سرکه طبیعی از انگور سرکه از ملاس چغندر که ارزان تر است تهیه می کنند درست است که هر دو سرکه چه از سرکه انگور و هم سرکه ملاس چغندر تهیه می شود فرمول آنها یکی است ولی سرکه تهیه شده از انگور قند را پایین می آورد ولی سرکه تهیه شده از ملاس چغندر قند را بالا می برد.

ورزش، نرمش، پیاده روی تحرک داشتنی، بخصوص شنا در پیش گیری بسیار موثر است زندگی در مکان های خنک.

تا اینجا ذکر رژیم غذایی به عقیده قدمای طب سنتی بود درباره پیش گیری به دیانیطس بود جهت هر دو گروه ژنتیکی ها دوم عارضی در نظر می گرفتند

ب) درمان دیابتیهائیکه در حال حاضر مبتلا به این بیماری هستند درمانهای قدیم چگونه بود؟
این بیماران به دو دسته تقسیم می شوند

اول کسانیکه قرص مصرف می کنند

دوم کسانیکه هورمون انسولین تزریق می کنند

اول کسانیکه قرص مصرف می کنند آن دو اصل دیابت جوانان پیران در مورد این گونه بیماران باید رعایت شود قبلا آن دیابتی هایی که قرص مصرف میکنند سلول های بتا لوزالمعده کار می کنند و انسولینی تولید می کنند ولی به آن مقدار نیست که بتواند قند خون را پایین بیاورد این کمبود به نسبت مورد نیاز توسط پزشک معالج تعیین می شود حال اگر قرار باشد که قند خون بوسیله استفاده از قرص ادامه پیدا کند طبق تعریف سلامتی در طب سنتی این افراد در سلامت کامل نیستند به مرور زمان چون با علت مبارزه نمی شود معلول باید تقویت گردد یعنی تعداد قرص را بالا برد تا مقصود که کنترل قند خون است حاصل شود.

قرص ضد قند خون از مواد غیرطبیعی ساخته میشود با ورود مواد غیرطبیعی به بدن به تدریج روی سایر اندام ها اثر می گذارد از طرفی به جای درمان سلول ها بتا لوزالمعده به تدریج کم کارتر می شودند تا جایی می رسد که اصلا سلول ها از کار می افتد و بمرحله تزریق زیر جلدی انسولین می رسد.

با توجه به سیر بیماری از عدم جلوگیری، خوردن قرص تا تزریق هورمون انسولین و طبق کتب جدید که آمده است بیماری دیابت درمان ندارد فقط درمان خانه نشینی است سرانجام بیماران دیابتی رسیدن به مرحله تنهایی امریست اجتناب ناپذیر علت آنهم قبلا آمد مبارزه با معلول بدون توجه کردن به علت.

ولی براساس عقاید قدما طب سنتی بدن مکانیک خودش است وقتی که اندامی از اعتدال خارج شد امکان این هست که با در اختیار قرار دادن ابزار لازم درمانی آن اندام مجددا به اعتدال برگردد یعنی در حقیقت مبارزه با علت. پس در طب سنتی اگر بیماری از هر نوع باشد هم پیشگیری دارد هم عقب گرد بشرط اینکه بیماری بحدی نرسیده باشد که توانایی در انجام وظیفه اندام را باطل کرده باشد در آن موقع است که بتدریج قوه تعدیه را از دست می دهد و میمیرد.

ولی جای بحث اینجاست بیمارانی که اکنون قرص مصرف می کنند در گذشته چگونه درمان می شدند یا جلوگیری از پیشرفت می کردند؟ این گونه بیماران مثل تعاریف قبل از نظر طب سنتی به دو دسته جوانان و پیران تقسیم بندی می شدند و از نظر مزاجی نوجوانان و جوانان به صفراوی و خونی و پیران نیز سوداوی و بلغمی مزاجی تقسیم بندی می شوند

مشخصات خونی مزاجها قبلا آمده اینک مشخصات صفراوی مزاجها

صفراوی مزاج ها را به زبان خارجی Cholerie فزونی صفرا گویند.

مشخصات این افراد در حالت طبیعی عبارت است از آتشی مزاجی تحریک پذیری زیادی دارند رنگ پوست و چشمهای آن ها زرد لیمویی کم رنگ لاغری اندام عصبانی می باشند

در این حالت هیچ گونه صفرای اضافی در بدن این افراد وجود ندارد و کاملا مزاج در حالت اعتدال است ولی اگر صفرای موجود در بدن از این حد اعتدال عبور کند و غلبه صفرا در بدن بوجود آید این علائم در بیمار بوجود می آید :

رنگ پوست و چشم ها زرد می شود دهانش تلخ و زبانش زبر و خشک میگردد در بینی احساس خشکی می کند از هوای سرد لذت می برد بسیار تشنه می گردد حرکات تنفسی اش تند می گردد علاقه اش به طعام کم می گردد حالش به می خورد و استفراغ زرد و سبز بیرون می دهد حالت سوزنده مطبوع بر پوست و حالت فراتر مانند فرو کردن سوزن در بدن احساس می کند این بیماران در خواب آتش و گواره های زرد می بینند اصولا چیزهایی که زرد رنگ نیستند در نظر آنها زرد رنگ جلوه می کند

این حالات می تواند منشا بسیاری از بیماری ها در بدن باشد از جمله موجب بیماری دیانیطس یا دیابت که امروزه با آزمایش بالینی مشخص می گردد که قرص ضد قند مصرف میکنند.

درمان خونی مزاجها و صفراوی مزاجها که زیر چهل سال میباشند و دارای دو نوع مشخصات ذکر شده بودند بدین صورت است رژیم غذایی جلوگیری از هم چینی جلوگیری از پیش روی بیماری که از قرص ضد قند به تزریق نرسد همان رژیم پیش گیری است که قبلا گفته شد.

درمان بر اساس 5 اصل دیانیطس روح یبوست، غدد درون ریز، توجه به مراکز مغزی، بالا بردن توان جسمی بر حسب مزاج انجام می گرفته.

در زمان های قبل از کشف هورمون انسولین در سال 1922 میلادی که از لوزالمعده خوک بدست آوردند که این کشف ادامه تحقیقات سوپولف پزشک روسی بود که از غده لوزالمعده گوساله را برای اولین بار انسولین جهت درمان بیماری قند با موفقیت بکار برد کشف شد

کسانیکه به این بیماری مبتلا بودند یک نوع روش پیشگیری و درمان وجود داشت که اگر امروزه یک تطبیقی میان بیماران دیابتی فعلی و دیانیطس آن زمان داده شود به این نتیجه می رسیم که دیابتیهای امروزه بعلت استفاده زیاد از قرص های ضد قند و استقاده سالیان دراز از انسولین سرد مزاجی دیابتیهای امروزی خیلی بیشتر از زمان قبل از کشف انسولین است و این سرد مزاجی که ایجاد سوء مزاج کلیه ها و غدد فوق کلیوی گردیده عوارض بیشتری در مبتلایان نظیر چشمی کلیه ها اندام های انتهایی ایجاد می کند به دلیل اینکه این سرد مزاجی که نتیجه آن رسوب خلط سودا و بلعم در داخل رگ هاست که ایجاد انسداد در حوضچه های کلیه ها به اصطلاح امروزی کالیبس های کلیه ها و رگ های داخل چشم و در مویرگ ها اندام های انتهایی نظیر شصت پا می کند و علائم اولیه آن خواب کم خوب هضم نشدن غذا در دستگاه گوارش زود خسته شدن و کم حوصله ای و ضعف قوه باه اینگونه بیماران است به محض اینکه اینگونه بیماران از قند های طبیعی مثل آب هویج و یا کمی عسل طبیعی ناشتا و یا گیاهان داروئی که قند دارند مثل کندور و خوراکی بهره می برند مشاهده می شود که اغلب این علائم از بین می روند

پس نتیجه می گیریم که جلوگیری از پیشرفت بیماری دیابت و درمان آن ها در سنین بالا متفاوت است با پیش گیری و درمان بیماران دیابتی زیر 40 سال.

رژیم غذایی بیماران دیابتی بالای چهل سال کلا میبایستی در مواردی باشد با مزاج گرم تر و یا خشک و از طرفی توان جسمی اینگونه بیماران بایستی بالا رود

درمان بر اساس 5 اصل درمانی دیابت بر حسب مزاج استوار است

اگر همین روش درمانی و پیش گیری برحسب اعتقاد قدما طب سنتی معمول گردد منافع بسیار زیادی برای جامعه دارد در مرحله اول با پیشگیری به تعداد دیابتی ها زیاد نمی شود و در مراحل بعدی جلوگیری از پیشرفت بیماری و عده زیادی هم که واقعا اعتقادی بر روش های طب سنتی داشته باشند درمان می شوند خیلی ساده رژیم غذایی از خود بیمار تجویز گیاهاه دارویی بر اساس 5 اصل درمان با درمانگران طب سنتی نتیجه درمان یا پیش گیری با پزشکان متخصص.

حال چرا نوع گیاهان داروئی برده نمی شود به این دلیل است که بسیاری از این گیاهان داروئی از نظر طب جدید قند دارند در حالیکه چون عقاید طب جدید و سنتی در باره بهره مندی از قند طبیعی اختلاف نظر وجود دارد که اولین عامل درمانی روح بیماران آزرده میشود و درمان به خوبی انجام نمی گیرد این است که نتیجه را در پروسه درمان بعهده آزمایشهائیکه توسط پزشکان جدید می گیرند واگذار می شود که در صورت مثبت بودن راه درمانی ادامه پیدا کند.

در خاتمه مطالبی که در 12 مورد آمد خلاصه ای بود از نحوه پیش گیری، درمان، جلوگیری از برگشت بیماری دیانیطس در زمانهای قدیم بخصوص قبل از کشف انسولین بوده.


13- در مورد جای سوزن های تزریق انسولین در بدن بیماران انسولینی روش هایی در طب سنتی هست که می توان به طریق مالش درمانی همراه روغنهای ماساژ گره های ایجاد شده زیر پوست را برطرف کرد.

در آخرین مراحل تهیه این گزارش فردی به اینجانب مراجعه کرد، که پس از شنیدن این گزارش اظهار داشت حدود 20 سال است که اطبای سنتی چینی به همین روش مشغول مداوای بیماران دیابتی هستند یعنی بیاری دیابت را از طریق درمان کلیه ها درمان می کنند.

منبع: مهندس آشوری
محقق گرانقدر و زحمتکش طب سنتی و گیاهی قزوین

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 25 آذر1392
رنگ مدفوع:
رنگ طبيعي مدفوع آتشي روشن است .اگر مدفوع به رنگ آتشي تيره درآيدنشان از زيادي زهره دارد وا گر روشن تر از رنگ طبيعي باشد دليل خامي وناپختگي است . اگر مدفوع سفيد رنگ باشد ممكن است در مجراي زهره بندآمدني رخ داده باشد و در اين صورت نشانه يرقان است . اگر رنگ آن سفيد باشد وچرك سفيد به همراه داشته باشد و بوي چرك بدهد، علامت آن است كه خراج و دملي در درون تركيده است.
بسيار اتفّاق مي افتد كه شخص سالم و كم حركت، چرك خون آلودو يا چرك سفيد از خود دفع كند . اين نوع تخليه " خوب " است و درون راپالايش مي دهد و بالنتيجه فروهشتگي ناشي ازبي ورزشي از بين مي رود . بدان كه اگر رنگ مدفوع، در اوج بيماري خيلي بيش از حدبه رنگ آتشين درآيد، دو احتمال وجود دارد :يا دليل پختگي است و يا دليل بدحالي بيمار است.

اگر رنگ مدفوع سياه باشد، بايد مانند حالت ادرار سياه حكم كرد يعني چند احتمال وجود دارد به قرار زير:
1)سوختن شديد.
2)پخته شدن بيماري سودايي.
3)وجود غذاهاي رنگي كننده
4)نوشيدن نوشابه اي كه به رنگ سياه تخليه مي شود.

اگر سوختن شديد باشد،" خوب "نيست . اگر مربوط به سوداي تنها باشد رنگش دليل كافي به دست نمي دهد و بايد ترشي و گسي و جوش زدن در روي خاك را دليل قرار د هي .چنين تخليه اي كه از پايين و يا از بالا باشد نشانه بدي حالت است . از ويژگي هاي آن اين است كه نوعي درخشندگي دارد. به طور كلّي اگر خلط سودايي
خالص به صورت مدفوع بيرون آيد دليل مرگ است . بسيار اتفّاق مي افتد كه كيموس سياه دفع شود، زيرا بيرون آمدن سوداي اصلي نشانه سوختگي بسيار زياد بدن و از بين رفتن رطوبت هاي آن است.
مدفوع سبزرنگ و مدفوع رنگ پريده
 نشانه خاموش شدن غريزه است .از درهم پيچيدن و باد كردن مدفوع نيز مي توان نشانه هايي به دست آورد . مدفوع كه باد مي كند و به سرگين گاومي ماند دليل بر وج ود باد است.
شتاب و درنگ درمدفوع :
اگر مدفوع نسبت به حالت عادي پيشي گرفت و در بيرون آمدن شتاب كرد نشانه خوبي نيست
و دليلي است بر زياد بودن زهره و ناتواني نيروي گيرنده) ماسكه .(و اگر نسبت به حالت عادي
تاخيرداشت دليل بر ناتواني نيروي هاضمه و سردي روده ها و فر اواني رطوبت است .
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه 25 آذر1392
یکی از ترکیبات مناسب برای التهابات شبه آسم و آلرژیک با ترشحات غیر چرکی ولی بسیار غلیظ گلو و مجاری تنفسی فوقانی با احساس خشکی و تنگی نفس و سرفه و درد گوش حساسیتی پونه وحشی و انجیر میباشد.
پونه سه نوع کاشتنی جویباری و صحرایی یا بیابانی دارد.
کاشتی آن گرمی و خشکی کمتری دارد کوهی آن تندی و تلخی شدیدتری دارد و نوع جویباری که در کناره جویبارهای کوهستان می روید مرطوب تر و مشهی و مقوی معده و کبد بوده و نزد کوهنوردان معروف بوده و کوکوی آن برایشان شناخته شده است.نوع بیابانی جریان خون پوستی را زیاد میکند گرمی بیشتر از آویشن دارد.نرمی بخش تحلیل برنده و مقطع و دافع بلغم و مره سودا است.
دقت کنیم پونه برای زنان حیض آور و کم کننده شهوت است.انجیر خشک سفید تند مزه و پرگوشت گرم و لطیف رساننده و گدازنده مقطع ملطف ضد زبری گلو و ورم مجاری تنفسی است.
انجیر خشک را ۸ ساعت در شیر یا آب ولرم نرم کرده به علاوه پونه یا عرق آن کرده در مخلوط کن یکنواخت کنید ترکیب لزج حاصل آماده استفاده است که می توانید روزی سه نیم تا یک فنجان در روز استفاده شود. 
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه 24 آذر1392کزنگ گیاهی است که در دامنه‌های کوه‌های مرکزی ایران می‌روید. این گیاه عطر و طعم فوق‌العاده‌ای دارد و البته خارهایی وحشتناک. وقتی این گیاه تازه روییده است و برگ‌هایش تازه و آب‌دار است، عطر و طعمش بیشتر است. برای چیدن یک چاقو همراه داشته باشید و آن را از روی سطح خاک ببرید. بعد باید با حوصله تک‌تک تیغ‌ها رو با قیچی قطع کنید. کار سختی است. اما من چون طعم کزنگ را دوست دارم، این زحمت برایم زیاد نیست.
بعد باید آنها را تازه در ماست یا دوغ بریزید. برای طعم‌دهی بیشتر، بهتر است کمی ان را پیش از ریختن در ماست یا دوغ فشار بدهید تا بافت‌های آن اندکی پاره شود و طعم بیشتری آزاد کند. از خشک کردن یا پودر کردن آن پرهیز کنید. طعمش از دست می‌رود. راه خوب این است که آنها را خیلی فشرده در یک ظرف نوشابه بریزید و آن را با دوغ پر کنید. به این ترتیب دوغی با طعم کزنگ بالا دارید که می‌توانید به عنوان اسانس برای هنگامی که دوغ درست می‌کنید، استفاده کنید. به این ترتیب، کزنگ را در دوغ تازه نگه می‌دارید.
 
 
يا ايها الرسل كلوا من الطيبات و اعملوا صالحا اني بما تعملون عليم:مومنون 51

يا ايها الذين امنوا كلوا من طيبات ما رزقناكم واشكروالله ان كنتم اياه تعبدون:بقره 172

و كلوا مما رزقكم الله حلالا طيبا و اتقوا الله الذي انتم به مومنون :مائده 88

يا ايها الناس كلوا مما في الارض حلالا طيبا و لا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين:بقره 168

tebbehirani@gmail.com
www.tebbeirani.com