نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : دوشنبه ۲۷ آبان۱۳۹۲
چای انار در این هوای سرد زمستان و پاییز میتواند جایگزین خوبی برای چای سیاه سریلانکایی باشد.بخصوص برای کسانی که حال و حوصله تهیه چای های گیاهی پردردسر رو ندارند.میوه های دم دستی راه خوبی برای تهیه دمنوش است.

مواد لازم:

انار دونه شده ٣/٢ پیمانه

آب ٢ پیمانه

نبات یک شاخه

خیلی راحت آماده میشه، اینطوری که انارای دون شده رو بریزین توی آب جوش ترجیحا ظرفتون لعابی باشه که چای خوشرنگ بشه، نبات رو هم اضافه کنین و بذارین روی حرارت کم تا آروم چای آماده بشه و رنگ خوشرنگش دیده بشه، با یه وسیله مثه مش پوتیتو دونه ها رو یکم توش له کنین و نوشیدنی رو صاف کنین خیلی محکم نکوبین که تلخی هسته هاش دربیاد ، نوشیدنی تون آماده است.

منبع:http://tosterr.persianblog.ir

برچسب‌ها: دمنوش ها
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : یکشنبه ۲۶ آبان۱۳۹۲

یک نسخه ساده و مقوی برای تقویت قوه جنسی

ﺍﻧﺟﻳﺭ 15ﻋﺩﺩ عسلﺧﺎﻟﺹ1 کیلوﮔﺭﻡ
انجیر ها را در عسل قرار دهید تا به مدت یک هفته در جای نیم گرم بماند.سپس یک انجیر صبح و یک انجیر شب آغشته با عسل میل نمایید.


برچسب‌ها: نسخه های جنسی
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه ۲۵ آبان۱۳۹۲
مواد مورد نیاز: ﺧﺭﺍﻁﻳﻥ ﺧﺷﮏ 20ﮔﺭﻡ،زالو 7ﻋﺩﺩ،ﺭﻭﻏﻥ ﺯﻳﺗﻭﻥ80  ﮔﺭﻡ،ﺁﺏ ﭘﻳﺎﺯ100 ﮔﺭﻡ، ﺁﺏ زنجفیل 100ﮔﺭﺍﻡ

آب پیاز و آب زنجفیل را با روغن زیتون مخلوط میکنیم.زالوها را جلوی آفتاب قرار میدهیم تا مرده و خشک شود.سپس به همراه خراطین سابیده و به صورت پودر درمیاوریم.پودر حاصله را با مایع بالا مخلوط میکنیم و به مدت 10روز جلوی نور آفتاب قرار میدهیم.

ﻁﺭﻳﻘہ ﺍﺳﺗﻌﻣﺎﻝ
:ﺻﺑﺢ ﻭ ﺷﺎﻡ 10 ﻗﻁﺭه به ﻋﺿﻭ ﻣﺎﻟﺵ بدهید.

ﻓﻭﺍﺋﺩ:: باعث ﺳﺧﺗﯽ و ضخیمی عضو شده و ﻣﻔﻳﺩ ﻭ ﻣﺟﺭﺏ است.
امیدوارم کسانی که اعضای تانسلی انها دچار سردی و ناتوانی است از این نسخه بهره ببرند
برچسب‌ها: نسخه های جنسی
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : شنبه ۲۵ آبان۱۳۹۲
آهن یکی از عناصر ضروری برای بدن انسان است. اکثر پزشکان بر این باورند که ازدیاد آهن به ندرت اتفاق می افتد و اگر هم باشد بیشتر جنبه ارثی و ژنتیکی دارد. اما در واقعیت، امروزه ازدیاد آهن بسیار شایع و خطرناک تر از آنچه است که مردم تصور می کنند.

امراضی که ازدیاد آهن می تواند فاکتور مهمی در ایجاد آن ها باشد عبارتند از: دیابت، ناراحتی های قلبی، آرتروز، آلزایمر، سرطان، ریزش مو، کم کاری تیروئید، خشونت و حالات عصبی و...

امیدواریم پزشکان و متخصصین تغذیه با خواندن این مقاله در تجویز بدون بررسی قرص های آهن دقت بیشتری به خرج دهند.

وظایف آهن در بدن‌:

1. کمک به حمل اکسیژن از ریه به سلول های بدن: هموگلوبین یکی از اجزاء خون می باشد و بیشترین میزان آهن در بدن در مولکول های هموگلوبین می باشد که وظیفه حمل اکسیژن از ریه ها به تمامی سلول های بدن را بر عهده دارد. کم شدن میزان هموگلوبین باعث خستگی زودرس و سایر مشکلات می شود.

2. آهن برای تولید انرژی در سلول ها مورد نیاز است: تولید انرژی نیازمند تبدیل مواد قندی، چربی ها و پروتئین ها به ATP Adenosin Triphosphate  می باشد، حالتی که بدن بتواند از انرژی برای فعالیت های خود استفاده نماید. بدن به آهن و مس برای این امر احتیاج دارد. کمبود انرژی در افرادی که دارای مشکلات کمبود یا ازدیاد آهن هستند در نهایت منجر به سرطان خواهد شد.

3. تولید کاتالاز: کاتالاز آنزیمیست در حال چرخش در بدن که اتم های آزاد اکسیژن را به نام رادیکال های آزاد جمع آوری می کند، تولید این آنزیم بدن را در برابر صدمات رادیکال های آزاد مصون می نماید.

کمبود آهن:

بر اساس تجربه ما و بسیاری از تحقیقات محققین در سراسر دنیا، امروز به ندرت و بیشتر در آفریقا که امراضی مانند مالاریا و یا سایر بیماری های انگلی که موجب تخریب خون و خونریزی داخلی می شوند و در آمریکا و سایر نقاط دنیا در کودکان بسیار فقیر و یا در افرادی که دچار خونریزی های شدید شده اند، افراد گیاه خوار افراطی و در زنان با قاعدگی های بسیار شدید دیده می شود.

در خیلی از کم خونی ها که با نام کم خونی فقر آهن خوانده می شود علت واقعی کم خونی، کمبود آهن نیست بلکه مس زیاد در بدن و یا آهن غیر قابل دسترس می باشد. آهن غیر قابل دسترس یعنی آهن به اندازه کافی در بدن وجود دارد اما بدن نمی تواند از آن استفاده نماید، که متأسفانه اکثر پزشکان آشنایی با این نوع کم خونی ندارند و با تجویز قرص آهن به بیماران و کسانی که واقعاً به آهن احتیاج ندارند موجب بروز مشکلات جدی می شوند.

کم خونی فقر آهن و رابطه آن با مس: مس برای تبدیل آهن از فرم Ferric به فرم Ferrous و همچنین برای داخل شدن آهن در مولکول هموگلوبین و برای تولید آن احتیاج است، وقتی میزان مس در بدن در حد متعادل نباشد سبب ایجاد اختلال در این چرخه می شود. به عبارتی فرد واقعاً دچار کمبود آهن نمی باشد بلکه مس زیاد باعث اختلال در نقش آهن شده، این نوع کم خونی در زنان جوان و کودکان بسیار شایع است، گرچه هر فردی می تواند به آن مبتلا شود. این نوع کم خونی که به خاطر ازدیاد مس می باشد در آزمایش خون کاملاً شبیه حالتی است که فرد دچار کمبود آهن است، اما علت و نوع درمان آن کاملاً متفاوت بوده و معمولاً با خوردن قرص آهن بطور کامل رفع نمی شود و مصرف قرص آهن در خیلی از افراد باعث ازدیاد آهن و مشکلات مرتبط با آن می شود. (جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ازدیاد مس را مطالعه نمایید.)

برخی تحقیقات جدید نشان می دهد که در آمریکا و برخی نقاط دیگر جهان از طریق برنامه غذایی، آهن به اندازه کافی جذب بدن می شود و به هیچ عنوان نیازی به مصرف مکمل های آهن نمی باشد و اکثر افراد دارای میزان اضافی از آهن می باشند و یکی از دلایلی که سرطان، دیابت و سایر بیماری ها همه گیر شده اند ازدیاد آهن در بدن است که در ادامه مقاله درباره آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

آهن غیر فعال یا آهن غیر قابل دسترس چیست:

یعنی آهن به میزان زیاد یا کافی در بدن وجود دارد اما بدن نمی تواند از آن استفاده  کند. آهن باید به مولکول پروتئینی به نام Ferritin یا Metallothionein یا سایر پروتئین ها متصل شود تا بتواند به تمام نقاط بدن حمل و نقل گردد. اگر بطور صحیح به این پروتئین ها اتصال نیابد شروع به تجمع در بافت های نرم بدن می نماید. بدن برای تولید Ferritin به سایر عناصر مانند منگنز، مس، روی و برخی از ویتامین ها مانند گروه B و E احتیاج دارد. هر گونه ازدیاد و یا کمبود در این عناصر می تواند قابلیت بدن در تولید Ferritin را کاهش دهد.

در برخی از افراد آزمایش های معمول خون مانند Ferritin ,TIBC می تواند گمراه کننده باشد، چرا که این آزمایش ها فقط آهن قابل دسترس بدن را نشان می دهند و ممکن است شخصی دارای بار آهن بسیار زیاد باشد اما این آزمایش ها کماکان کمبود و یا سطح نرمال آهن را نشان دهند. که متأسفانه بسیاری از پزشکان متوجه این موضوع نیستند و با تجویز بیشتر قرص آهن مشکلات جدی و خطرناکی را برای بیمار به وجود می آورند.

ازدیاد آهن چطور بدن را تخریب می کند و باعث ایجاد چه بیماری هایی می شود؟

1. آهن در بدن با جایگزین شدن به جای سایر فلزات، منجر به اختلال در تولید آنزیم ها و ایجاد بیماری های جسمی و روانی مختلفی می شود، هر فلزی در بدن مانند آهن، روی، منگنز، کرم و... در تولید بخشی از آنزیم ها و هورمون ها نقش دارد. وقتی میزان آهن زیاد باشد، با جایگزین شدن به جای سایر فلزات باعث اختلال در تولید آنزیم ها، هورمون ها و بروز بیماری ها می گردد مانند نوعی دیابت که آهن جایگزین کرم و روی در لوزالمعده شده و سبب کاهش تولید هورمون انسولین می شود و برخی از پزشکان به آن دیابت ازدیاد آهن گویند.

2. التهاب: بعد از آنکه آهن جایگزین فلزات دیگر در بافت های بدن و سبب اختلال در تولید آنزیم ها گردید، حال نوبت به ایجاد التهاب است، آهن به طور مستقیم سبب جذب اکسیژن به خود می شود و وقتی میزان آهن در بافت های بدن زیاد باشد سبب افزایش اکسیژن در بافت ها، تخریب آن ها و بروز التهاب می گردد.

3. ازدیاد آهن تقویت کننده رشد باکتری ها در بدن است.

4. ازدیاد آهن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود: آهن مازاد باعث ایجاد اختلال در چرخه تولید انرژی می شود و با کاهش مقاومت و میزان انرژی بدن، خطر ابتلا به انواع سرطان افزایش می یابد.

برخی از بیماری های مرتبط با ازدیاد آهن:

ارگان های اصلی که آهن در آن ها تجمع پیدا می کند عبارتند از لوزالمعده، کبد، روده ها، مفاصل و در نهایت مغز

1. ناراحتی های سیستم عصبی: شامل آلزایمر، پارکینسن، ناهنجاری رفتاری مانند خشونت و غیره، آهن در بخشی از مغز که در طب چینی به آن آمایگدال Amygdale گویند و ارتقا دهنده حس خشونت و خشم است تجمع پیدا می کند و سبب افزایش حس خشونت می شود. همچنین با تجمع در سایر بخش های مغز و آسیب به ساختارهای ظریف آن سبب بروز بیماری های مرتبط با سیستم اعصاب مرکزی مانند پارکینسن، آلزایمر و... می شود.

2. فشار خون و بیماری های قلبی: آهن و فلز کادمیوم باعث سفت شدن شریان ها می شوند که منجر به افزایش فشار خون می گردد، نارسایی های قلبی، تنگی نفس همگی می توانند رابطه مستقیم با ازدیاد آهن در بدن داشته باشند.

3. بسیاری از مشکلات کلیوی: آهن با انباشته شدن در این ناحیه سبب بروز بیماری های مختلف مثل فشار خون، نارسایی کلیوی و... می گردد.

4. بیماری های التهابی: ازدیاد آهن باعث بسیاری از اختلال ها و امراض از آرتریت روماتوئید و آرتروز گرفته تا مشکلات سیستم عصبی مانند ام اس و غیره می گردد.

منابع آهن:

Irontoxicity21. :جگر، قلوه، دل و کلیه گوشت های قرمز، تخم مرغ، گوشت بوقلمون، غذاهای دریایی مانند صدف، تخم کدو و آفتابگردان، سویا، برخی از حبوبات مانند لوبیا قرمز، عدس، سبزیجات با رنگ سبز تیره و...

محصولات تولید شده با آرد سفید(گنذم): بیشترین آهن در این محصولات یافت می شود و روی آن ها نوشته شده تولید شده از آرد گندم که منظور تولیده شده از آرد سفید تصفیه شده است که معمولا با آهن غنی می شود.

در سال 1920 مشاهده شد حیواناتی که محصولات تولید شده از آرد سفید در برنامه غذایی آن ها وجود دارد به بیماری های عصبی، بیشتر از سایرین مبتلا و در نهایت با مرگ مواجه می شوند. به جای ممنوعیت استفاده از این محصولات FDA سازمان غذایی و دارویی آمریکا اعلام کرد برای حل این مسلئه آردهای تصفیه شده باید با آهن و چند ویتامین غنی شوند. متأسفانه این امر حتی موقعیت بدتری بوجود آورد و امروزه باعث بیماری هایی مثل دیابت، ناراحتی های قلبی و سرطان در هزاران نفر گردیده است، غنی شدن آرد با نوع بی کیفیتی از آهن صورت می گیرد که معمولاً برای بدن غیر قابل استفاده است. غذاهای تولید شده با آرد تصفیه شده دارای هیچ عنصر و ماده معدنی دیگری نیستند غیر از آهن و بدن به سایر مواد معدنی احتیاج دارد و بدین منظور هر چه در دسترسش باشد جذب می کند که در این حالت آهن زیاد است.

2. مکمل های غذایی: مانند بسیاری از مولتی ویتامین ها و مکمل های بارداری

3. تنباکو: با توجه به خاکی که در آن رویش یافته می تواند یکی از منابع آهن باشد(به همین علت افرادی که دخانیات استعمال می نمایند معمولا دارای غلظت خون هستند)

4. خوردن مشروبات الکلی: باعث حادتر شدن مشکل ازدیاد آهن شده، چون مصرف الکل باعث تخلیه عنصر روی در بدن می شود، روی هم عنصریست که اثرات مخرب آهن در بدن را خنثی می کند.

5. آلودگی هوا و آب: مخصوصاً آب های که دارای رنگ زرد یا همان زنگ لوله می باشند.

6. خوردن ویتامین  C و یا آب پرتقال همراه با غذا: ویتامین C در روده حالت اسیدی ایجاد می کند و باعث افزایش جذب آهن می گردد.

مصرف مواد قندی: مواد قندی باعث کاهش سرعت حرکت غذا در روده و افزایش جذب آهن می شود.

7. ازدیاد مادرزادی آهن: بسیاری از کودکان امروز با ازدیاد آهن متولد می شوند اما ممکن است باز هم دچار کم خونی باشند، مصرف مقدار زیاد آرد تصفیه شده، گوشت قرمز، مولتی ویتامین های آهن دار توسط زنان جوانی که قصد بارداری دارند باعث ازدیاد آهن در بدن آن ها و انتقال به فرزندانشان می گردد.

نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه ۲۴ آبان۱۳۹۲
بیشتر اوقات شما در حال شنیدن اخباری مبنی بر کمبود عناصر یا ویتامین های مختلف هستید.لیکن گاهی پیش می آید که ازدیاد بعضی عناصر باعث ناراحتی یا اختلال در بدن میشود.یکی از آنها ازدیاد مس در بدن است.
مس یک ماده معدنی و ضروری برای بدن است که اهمیت حیاتی برای سلامت جسم و روان انسان دارد، سال ها بروی این ماده معدنی در آزمایشگاه های دولتی و خصوصی مطالعه و تحقیق شده، با این حال اهمیت آن برای سلامت هنوز هم تا حد زیادی مورد بی توجهی قرار می گیرد.

وظایف مس در بدن:

مس نقش های بسیاری مهمی در بدن انسان ایفا می کند. مشکل زمانی رخ می دهد که مقدار آن در بدن افزایش یابد. برخی از وظایف مهم مس در بدن عبارتند از:

۱. حفظ استخوان، مفاصل و بافت های همبند: مس در پیوند خوردن کلسیم به استخوان ها و بافت های همبند به منظور ساخت و ترمیم آن ها مورد نیاز است. این شامل تاندون ها، رباط ها، پوست، مو، ناخن، شریان ها، وریدها و غیره  می شود. عدم توازن می تواند به پوکی استخوان و تقریبا به تمام مشکلات پوستی، تاندون ها، مو و ناخن ها دامن بزند.

۲. تولید انرژی در سلول ها: مس در مرحله نهایی چرخه تولید انرژی به نام سیستم حمل و نقل الکترون مورد نیاز است. در این سیستم بیشترین انرژی سلولی ما تولید می شود. هر گونه مشکل در این بخش باعث خستگی، افسردگی و ناتوانی های دیگر که مربوط به کم بودن انرژیست می شود.

۳. سیستم ایمنی بدن: روی فلزیست که در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش بسیار مهمی دارد، میزان مس و روی باید در بدن باهم متوازن باشند، زمانی که مس افزایش یاید باعث کاهش روی و تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد و شخص در معرض ابتلا به انواع عفونت ها و قارچ ها قرار می گیرد.

۴. سیستم غدد درون ریز، به ویژه تیروئید و غدد آدرنال: غده تیروئید نسبت به مس بسیار حساس است. بخشی از آن به این دلیل است که تیروئید به آسانی توسط سیستم اعصاب سمپاتیک تحت تاثیر  قرار می گیرد. مشکلاتی از قبیل کم کاری یا پرکاری تیروئید رابطه مستقیم با عدم تعادل مس در بدن دارند، بنا بر تجربه ما اکثر مشکلات تیروئید با تنظیم سطح مواد معدنی و ایجاد توازن بین آن ها رفع می گردد و نیازی به هورمون درمانی نمی باشد.

۵. سیستم تولید مثل: مس ارتباط تنگاتنگی با متابولیزم استروژن دارد و برای باروری در زنان و حفظ بارداری مورد نیاز است. عدم تعادل می تواند باعث مشکلات مختلف در ارگان های زنانه و ایجاد نارحتی هایی از قبیل سندرم قبل از قاعدگی، کیست تخمدان، ناباروری، سقط جنین، اختلالات جنسی و غیره شود. در مردان فلز روی برای تولید اسپرم مورد نیاز است و عدم تعادل مس تاثیر مستقیم بروی عملکرد فلز روی می گذارد و منجر به کاهش میل و توانایی های جنسی در مردان می شود.

۶. سیستم عصبی: مس محرک تولید انتقال دهنده های عصبی از قبیل: اپی نفرین، دوپامین، نوراپی نفرین و مونو آمینو اکسیداز(آنزیمی که برای تولید سروتونین لازم است) می باشد. عدم تعادل مس تاثیرات همه جانبه بروی سیستم اعصاب مرکزی می گذارد که به شدت با واکنش های روانی، عاطفی و عصبی همراه است. برخی از علایم آن عبارتند از کاهش قدرت حافظه به خصوص در افراد جوان، افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی و دیگر اختلالاتی که در این مقاله مورد بحث قرار می گیرند.

سه حالت عدم تعادل مس:

1. کمبود مس

2. ازدیاد مس

3. مس غیر قابل دسترس

حالت اول و دوم به راحتی قابل فهم است. بعضی از غذاها دارای مقادیر زیادی مس می باشند مانند انواع گوشت قرمز(دل، جگر ، قلوه)، تخم مرغ، حبوبات، تخم آفتابگردان و غیره، زیاده روی در خوردن آن ها منجر به ازدیاد مس در بدن فرد می شود و در قبال آن میوه ها، سبزیجات و برخی دیگر از مواد غذایی دارای میزان کمی مس می باشند، معمولاً افراد با متابولیزم سریع دچار کمبود مس و افراد با متابولیزم کند دارای ازدیاد مس یا مس غیر قابل دسترس در بدن می باشند.

مس غیر قابل دسترس برای بدن چیست؟ این یک حالت خیلی معمول است، مس به اندازه کافی یا زیاد در بدن وجود دارد ولی بدن نمی تواند از آن استفاده نماید، به این دلیل که مواد معدنی مانند مس، برای جابجایی در بدن می بایست به پروتئین های حمل کننده به نام های Ceruloplasmin یا Metallothionein متصل شوند، مس آزاد بدون اتصال به پروتئین ها در بدن بصورت آزاد می چرخد و در اندام های مختلف مانند کبد، مغز، اندام های تناسلی و غیره تجمع پیدا می کند. این حالت معمولا در افراد با متابولیزم کند دیده می شود و یکی از علل آن کم کاری غدد فوق کلیوی(آدرنال) می باشد، به دلیل اینکه هورمون های ترشح شونده توسط این غدد به کبد دستور تولید پروتئین های حمل کننده مس را می دهند.

علائم عدم تعادل مس در بدن:

هر ماده معدنی تمایل به تجمع در یک سری از اندام های بدن را دارد مس معمولاً در بافت کبد، مغز، سیستم عصبی، آلت تناسلی مردان و زنان، پوست و چندین ارگان دیگر تجمع می کند و موجب اختلال در عملکرد آن ها می شود، در زیر به بررسی تأثیر مس بر بخش های مختلف بدن می پردازیم.

مس و سیستم عصبی: بنا به تحقیق بسیاری از محققان از جمله دکتر پال اک، به مس ماده معدنی احساسات گویند، چون عدم تعادل آن تأثیر عمیقی بروی سیستم اعصاب مرکزی می گذارد، مس تقویت کننده فعالیت مغز قدیم(Old Brain) جایی که مربوط به احساسات و عاطفه است و عنصر روی تقویت کننده مغز جدید(کرتکس) بخشی از مغز که مربوط به استدلال، منطق و غیره است می باشد، وقتی میزان مس در بدن افزایش یابد، فرد تمایل به استفاده از مغز قدیم خود را دارد. به این بخش از مغز، مغز حیوانی، مغز احساسات نیز گفته می شود. در این زمان انواع حالت های عاطفی و احساسی در فرد افزایش می یابد.

بیش از 20 نوع مشکل روحی و روانی رابطه مستقیم با عدم تعادل مس در بدن دارند از جمله انواع افسردگی، بی خوابی و اضطراب، خشونت، اختلال حواس، وسواس، اختلال دو قطبی، هراس شدید، اسکیزوفرنی و دیگر بیماری ها مانند میگرن، عصبی بودن، مه مغزی(سردرگمی) و رویا پردازی، تمامی بیماری های ذکر شده بعد از متعادل شدن میزان مس در بدن به طور شگفت آوری از بین می روند.

مس و خشونت در جهان: همانطور که گفته شد مس ارتباط تنگاتنگی با ارتقاء احساسات دارد، بنابراین خشونت به مراتب بیشتر در افرادی که دارای مس مازاد هستند دیده می شود. مشکلی که امروزه در بسیاری از نقاط جهان دیده می شود.

مس و  کم خونی: یکی از علائم معمول و همیشگی عدم تعادل مس در بدن کم خونی می باشد که کاملا شبیه کم خونی فقر آهن است. مس برای متابولیزم آهن و تبدیل آهن از حالت Ferric به فرم Ferrous و بر عکس و برای ورود آهن به داخل مولکول هموگلوبین نیاز است. وقتی عدم تعادل مس رخ دهد آهن نمی تواند وارد هموگلوبین شود و کم خونی بروز می دهد، که متأسفانه تعداد بسیار کمی از پزشکان از این نوع کم خونی مطلع هستند، این نوع کم خونی به خاطر فقر آهن نمی باشد و به اشتباه برخی از پزشکان قرص آهن به بیماران تجویز کرده که شاید کمی حال فرد بهتر شود اما شخص در آینده با مشکلات جدید و جدی که ناشی از ازدیاد  آهن در بدن است روبرو خواهد شد. درمان صحیح برای این نوع کم خونی تنظیم کردن میزان مس و سایر مواد معدنی است و بعد از آن کم خونی بدون نیاز به قرص آهن از بین خواهد رفت.

مس و عفونت در بدن: مس برای متابولیزم هوازی مورد نیاز بدن است، عدم تعادل آن اجازه می دهد تا ارگانیسم های قارچی در بدن رشد کنند، همچنین میزان کافی عنصر روی برای عملکرد سیستم دفاعی بدن ضروری است، هر گاه مس در بدن زیاد شود باعث کاهش روی در بافت  های بدن و تضعیف سیستم  ایمنی می گردد. دلیل اینکه چرا برخی از افراد نمی توانند به سادگی از شر قارچ ها، عفونت های انگلی و عفونت های سینوسی رها شوند همین امر است.

مس و سیستم تناسلی:

ناراحتی های قبل از قاعدگی: سطح استروژن و مس رابطه مستقیم با هم دارند و هر دو قبل از قاعدگی افزایش می یابند و فرد به طور موقت در این دوران مشکلات ازدیاد مس که شامل مشکلات روانی و جسمی می باشد را تجربه می کند. به همین منظور خوردن قرص ZMA (ترکیب روی، ویتامین B6 و منیزیوم) در کاهش استروژن و سطح مس قبل از شروع قاعدگی کمک فراوان در کاهش علائم و تنش ها خواهد کرد.

سایر بیماری ها:


سقط جنین و ناباروری: مطالعات نشان می دهد که احتمال سقط جنین در زنانی که سطح استروژن و مس کمتری دارند بیشتر است، از طرف دیگر ناباروری در میان زنان با سطح مس بالا بسیار شایع است. اگر چه مشکلات ناباروری می توانند به عوامل متعدد دیگری نیز مربوط باشد.

کاهش تمایل جنسی در زنان و مردان: ازدیاد مس باعث افزایش رسوب کلسیم در مو و سایر بافت های بدن می شود، رسوب کلسیم در بافت های بدن زنان، موجب کرخت شدن و کاهش حساسیت و تحریک پذیری در اندام های زنانه می گردد. از طرفی دیگر ازدیاد مس باعث کاهش انرژی بدن می شود که هر دو عامل ذکر شده منجر به کم شدن گرایش جنسی و مشکلات مرتبط با آن در زنان می گردد.

مردان: کاهش میل جنسی در مردان نیز رابطه مستقیم با ازدیاد مس یا مس غیر قابل دسترس دارد. مس زیاد باعث ایجاد اختلال در متابولیزم روی و در نهایت منجر به کمبود روی می گردد، اسپرم مردان سرشار از عنصر روی و بدن برای تولید اسپرم نیازمند اندازه کافی این عنصر می باشد. اگر این مشکل بدون درمان ادامه پیدا کند بعد مشکلات از جنسی سایر بیماری ها مانند بزرگ شدن پروستات و غیره بوجود می آیند.

می دانید که تمایلات جنسی فقط مربوط به جسم نمی باشد و بخشی مربوط به روان و تفکرات انسان است، که به آن تمایلات جنسی ثانویه گویند، در افراد با سطح مس بالا معمولاً رویا پردازی و حالات غیر عادی در روابط جنسی بیشتر دیده می شود، همچنین افراد همجنسگرا(Homosexual) دارای میزان مس بیشتری می باشند.

عدم تعادل مس در افراد بخصوص زنان ابتدا ممکن است با تمایل افراطی به برقراری رابطه جنسی نمایان شود. چون ارتباط جنسی باعث تقویت غدد آدرنال(فوق کلیوی) می گردد. غدد فوق کلیوی به کبد دستور تولید پروتئین حمل کننده مس Ceruloplasmin را می دهد و فرد برای مدتی کوتاهی از عوارض مس زیاد در بدن رهایی می یابد.

گرایش زیاد مرد یا زن به برقراری رابطه جنسی به خاطر ازدیاد مس در بدن، جایی است که اکثر صدمات اجتماعی به خانواده وارد می شود، به عنوان مثال زن برای رهایی از عوارضی روانی ازدیاد مس که شامل افسردگی، حس تنهایی، بی انرژی بودن، احساس پوچی، احتیاج به رابطه جنسی مضاعف دارد و وقتی نمی تواند رابطه جنسی مضاعفی را از همسر خود دریافت کند، غدد آدرنال تضعیف شده و مس شروع به انباشته شدن در بدن می کند و عوارض جسمی و روانی آغاز می شود و به ناچار و متأسفانه به دنبال روابطی خارج از چار چوب خانواده برای فرار از این عوارض می گردد. مسئله ای که امروزه در اکثر نقاط جهان در روابط افراد دیده می شود، درمان این مسئله گفتار درمانی یا راه کارهای روانشناسی نیست بلکه متعادل کردن سطح مس در بدن فرد است زیرا تا زمانی که بدن فرد با ازدیاد مس روبرو است درحال جنگ و جدل با این حالت های روانی خواهد بود.

قرص های ضد بارداری و دستگاه IUD : این دو روش کنترل کننده بارداری قطعاً بر متابولیزم مس تأثیر گذارند. برخی از زنان می توانند به خوبی آن ها را تحمل کنند در حالی که برخی دیگر دچار افسردگی، اضطراب و تغییرات شخصیتی و عوارض جانبی بسیار وحشتناکی به صورت موقت یا مزمن می شوند، زنان باید در استفاده از این دو روش بطور جدی تجدید نظر کنند چون باعث افزایش خطر ابتلا به انواع سرطان می گردند.

مس و بافت های همبند: مس برای تولید کلاژن نیاز است، کمبود مس به ندرت دیده می شود، مس زیاد یا غیر قابل دسترس باعث ایجاد مشکلات در بافت های همبند می گردد.

مس و ارتباط آن با ویتامین C: این دو ماده کاملاً ضد هم هستند یعنی در بدن همدیگر را خنثی می کنند، این یکی از دلایلی است که افراد با خوردن مقادیر زیاد ویتامین C احساس خوبی پیدا می کنند. مس باعث تخریب و از بین رفتن ویتامین C و در قبال آن ویتامین C باعث دفع مس از بدن می گردد.
از وظایف ویتامین C در بدن، حفظ بافت های همبند است، ازدیاد مس موجب کم شدن ویتامین C و تضعیف بافت های همبند شده و عوارض و بیماری هایی مانند: خونریزی بدون دلیل لثه ها، آرتروز، مشکلات پوستی، ریزش مو، مشکلات مربوط به ناخن و مشکلات مربوط به عضلات و تاندون ها نمایان می گردند.

مس و اعتیاد: اعتیاد رابطه مستقیم با ضعف غدد آدرنال(غدد فوق کلیوی) دارد که معمولا به خاطر ازدیاد مس در بدن می باشد. استفاده از داروهای محرک، گوش کردن به موسیقی با صدای بلند، روابط جنسی و حتی ورزش کردن باعث تقویت موقت غدد آدرنال می گردد. غدد آدرنال به کبد دستور تولید بیشتر پروتئین حمل کننده مس را داده و باعث می گردد مس مازاد مورد استفاده بدن قرار گیرد، بدون استفاده از محرک ها  غدد آدرنال  تضعیف شده و از میزان پروتئین حمل کننده مس Ceruloplasmin کاسته و مس بصورت آزاد شروع به جمع شدن دربافت های بدن می کند و عوارضی مانند افسردگی، خستگی و... نمایان می شود، این امر می تواند فرد را به استفاده از روش هایی که باعث تقویت موقت غدد آدرنال می شوند مانند ورزش کردن بیشتر، خوردن مواد کافئین دار، مصرف کوکائین و مواد مخدر و ... سوق دهد تا فرد بطور موقت از عوارض مس زیاد در امان باشد.

رابطه مس و کادمیوم: فلز کادمیوم موجود در ماری جوانا، سیگارها و تنباکو باعث می گردد مس مازاد که در خون به صورت آزاد و بدون اتصال به پروتئین حمل کننده در حال گردش هست به طور موقت به محل ذخیره خود برگردد، کشیدن این مواد حس خوبی به طور موقت به فرد خواهند داد و از عوارض عدم تعادل مس به طور موقت می کاهند.

مس و تأثیر آن بر شخصیت انسان: صفات مثبتی که در افراد با میزان بالای مس دیده می شوند عبارتند از: گرمی و دلسوزی، طبیعت احساسی که اغلب با جهت گیری هنری همراه است و بسیاری از صفات زنانه مانند نرمی و لطافت.


اما وقتی شخصیت فرد به طور کامل شکل نگرفته یا میزان مس بیش از حد بالا باشد صفات منفی مانند: عدم کنترل افکار، افکار منفی، ذهن رویا پرداز، ساده لوحی، احساسات بیش از اندازه، زود رنجی، گرایش به افسردگی، ترس، وحشت و خشونت ظهور خواهند کرد. ازدیاد بیش از حد مس می تواند یک جدایی ذهنی و روانی از واقعیت در فرد ایجاد کند یک نوع اسکیزوفرنی، مغز این افراد به قدری رویا پردازی می کند که این رویاها برای آن ها تبدیل به اصل و واقعیت زندگی می شوند.

مس و سرطان: عدم تعادل مس سیستم ایمنی بدن را مختل می کند این یکی از دلایلی است که امروزه سرطان همه گیر شده و گسترش یافته است. سطح بالای مس منجر به افزایش استروژن می شود، استروژن زیاد یک فاکتور مهم در ابتلای فرد به سرطان می باشد.

گیاهخواران و رابطه آن با عدم تعادل مس: مس مازاد با روی تداخل عمل دارد، روی عنصر ضروری برای تولید آنزیم های گوارشی است، ازدیاد مس موجب بی اشتهایی و میزان بیش از حد آن فعالیت کبد و غده تیروئید را با مشکل روبرو می کند. اگر میزان مس بیش از حد بالا باشد شخص به اجبار رو به گیاه خواری خواهد رفت چرا که با کاهش آنزیم های گوارشی هضم گوشت برای این افراد سخت خواهد بود. منابع پروتئینی گیاهی بر عکس پروتئین های حیوانی دارای میزان مس به مقدار زیاد و روی به میزان کم می باشند. خیلی از افراد به خصوص نویسندگان اظهار می کنند که رژیم های گیاهی بخصوص حبوبات زیاد حس معنوی خاصی در آن ها ایجاد می کند، در واقع این مسمومیت به خاطر میزان مس زیاد است که در منابع پروتئینی گیاهی وجود دارد نه حس معنوی! افراد با میزان مس بالا معمولاً علاقه ای به خوردن منابع پروتئینی حیوانی به خصوص گوشت ندارند، بیشتر به سمت خوردن کربو هیدرات ها روی می آورند چون با خوردن پروتئین حس سنگینی یا سایر علائم به آن ها دست می دهد.

ضعف غدد آدرنال: ازدیاد مس سبب تضعیف و نارسایی غدد آدرنال و برعکس ضعف غدد آدرنال موجب تجمع مس در بدن می گردد.

عللی که منجر به افزایش مس در بدن می شود:

ازدیاد مس مادرزادی: امروزه بسیاری از کودکان با میزان مس زیاد و کمبود روی به دنیا می آیند، به دلیل اینکه بدن مادرانشان دارای میزان مس زیاد و کمبود روی می باشند.

استرس زیاد: استرس به هر شکلی باعث تهی شدن غدد آدرنال و کاهش روی در بدن می شود، کمبود روی سبب بالا رفتن میزان مس در بدن می گردد. هرگاه شخصی تحت استرس قرار می گیرد غدد آدرنال(فوق کلیوی) به کمک بدن شتافته و با تولید هورمون های مختلف به بدن کمک می کند تا از حالت فشار و استرس خارج شود به همین دلیل ممکن است شما بارها هنگام استرس دردی در ناحیه کلیه ها احساس کرده باشید، این امر موجب مصرف مقدار زیادی عنصر روی، منیزیوم و ویتامین سی توسط بدن می گردد که کمبود هر 3 عنصر سبب ازدیاد مس در بدن می شود.

خوردن بیش از حد منابع غذایی حاوی مس : شامل سویا، دل، جگر، قلوه، شکلات، چای سیاه، قارچ، گندم و محصولات تولید شده از آن، حبوبات، مغزها مانند گردو، پسته و بادام و...

آب لوله کشی: آبی که از لوله ها ی مسی بگذرد دارای میزان بالایی مس می باشد.

کمبود مواد معدنی: کمبود منگنز، آهن، سلنیوم، کروم، روی و.... در نهایت منجر به ازدیاد مس دربدن می گردد.

کمبود ویتامین ها: به ویژه کمبود ویتامین C و گروه B سبب تضعیف غدد آدرنال می گردد، هورمون آدرنال به کبد دستور تولید پروتئین حمل کننده مس(Cerauloplasmin) را می دهد که موجب عدم تجمع مس دربدن می شود.

مصرف مکمل ها غذایی به ویژه مولتی ویتامین ها: اکثر مولتی ویتامین ها دارای عنصر مس به میزان زیادی(حدود 1 الی 2 میلی گرم) می باشند، خوردن آن ها برای برخی از افراد که دچار کمبود مس می باشند مفید بوده در حالی که برای دیگر افراد که دارای مس مازاد می باشند بسیار خطرناک و مخرب است.

ناراحتی های کبدی: نارسایی کبدی و بیماری های مرتبط با کبد مثل هپاتیت C و غیره سبب کاهش فعالیت کبد میشود.معمولا مس مازاد از طریق صفرا دفع می شود و در افراد با ناراحتی های کبدی، دفع مس به درستی صورت نمی گیرد.

خوردن میوه های سمپاشی شده: یکی از آفت کش هایی که بروی میوه ها و برخی گیاهان اسپری می شود سولفات مس است، در میوه هایی که دارای پوست نازک هستند مانند گیلاس، آلبالو و... آفت کش ها جذب میوه شده که با شستن و پوست کندن از بین نمی روند و خوردن آن ها سبب افزایش میزان مس در بدن می شود.

راه های تشخیص ازدیاد مس:

آزمایش خون و ادرار به درستی ازدیاد مس را نشان نمی دهند چون مس معمولاً در کبد، مغز و سایر بافت های نرم تجمع می کند نه در ادرار و خون.

نمونه برداری از کبد تشخیص این بیماری را ممکن می سازد اما خیلی دردناک و پر هزینه است بنابراین آنالیز مو و بررسی میزان و نسبت الکترولیت های بدن به یکدیگر که بیانگر سرعت متابولیزم بدن است بهترین روش برای تشخیض این بیماری می باشد.
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : جمعه ۲۴ آبان۱۳۹۲
در حدود 2300 سال پيش در كشور چين، از كرمهاي خاكي به روش طب سنتي براي استفاده دارويي بكار برده مي‌شد. در چين باستان ديلانگ( نام پزشكي چيني كرمهاي خاكي) به عنوان داروي ضد فلج، داروي بيهوشي، جهت دفع مسموميت، درمان فشار خون و درمان نازايي و همچنين درمان بسياري از بيماري‌هاي مزمن ديگر استفاده مي‌شد. مانند: درمان ورم مفاصل، خارش، سوختگي، دمل‌هاي بزرگ، طب باد سرخ، درمان عفونت‌ها و التهاب‌ها.

با استفاده از پيشرفتهاي اخير در علم مدرن، برخي از تركيبات فعال و مولد مانند Lumbritin و terrestrolumbrolysn از بدن كرمهاي خاكي از نوع Oligochaeta : Lumbricidea را جدا كردند.

در سال 1986 يك دانشمند ژاپني عصاره آنزيمي را از كرمهاي خاكي نوع Eisenia foetida  استخراج نموده كه انعقاد خون را در حالت‌هاي آزمايشي حل مي‌كند. آنزيم تهيه شده در طب پزشكي به صورت شفاهاً و به وسيلة صنعت داروسازي اين كشور ساخته شده است. به منظور استفاده در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي Cardiovascular در هنگ كنگ، ژاپن، كره و چين به كار برده مي‌شود.

نويسندگان و مؤلفان روشهاي جمع‌آوري و عملي كرمهاي خاكي دارويي و شفابخش، تركيبات داروسازي و عملكرد بيمارستاني اين دارو كه شامل تاثيرات كرمهاي خاكي بر روي سامانه عصبي و خون، سامانه قلبي، سامانه تنفسي، ماهيچة رحم، و عملكرد ضد سرطاني آنرا مورد بازبيني قرار دادند.كاربرد كلينيكي كرمهاي خاكي به تفصيل ثبت شده است كه شامل درمان طب آماس ناي و تنگي نفس، بيماري صرع، فشار خون بالا، جنون جواني، زخم پا، اگزما، خارش و كهير، و بيماريهاي anaphylactic، پروستات مزمن، سوختگي و تاول شكستگي‌ها، بيماري‌هاي ورم مغز، كمردرد مزمن، شكاف پوست، سكته بر اثر نارسايي خوني، زخم‌هاي حاد در بافتهاي نرم، سرگيجه، وجود خون در ادرار و هماتمسيس، زخم معده، سنگ مثانه و درمان سرطان مي‌باشد.

مصارف كرم به عنوان مواد اوليه آرايشي و بهداشتي
پس از انجام مراحل مختلف بر روي پروتئين اوليه بدست آمده از لاشه اين کرم، نوعي پروتئين ثانويه استخراج مي گردد که در توليد کِرِمهاي دست وصورت، انواع شامپو هاي تقويتي و صابون مورد استفاده قرار مي گيرد.
در سال 1985 شرکت DOVE براي اولين بار استفاده از اين کرم را در محصولات خود آغاز نمود و اولين سري محصولات خود با عنوان جوان کننده‌گان پوست در سال 1987 به بازار عرضه نمود، اما هم اکنون بيشتر شرکتهاي پيشتاز در اين صنعت با توليد انواع شامپو، صابون، کرم، انواع پودرهاي روشن کننده و تقويتي و ... استمرار به توليد با اين کرم را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در اين بين مي‌توان به محصول شرکتFace-Lift با نام تجاري G2G اشاره نمود که يکي از گران قيمت‌ترين محصولات آرايشي جهان مي‌باشد.

مصارف به عنوان مواد اوليه دارو سازي
به جز پروتئين حاصله در بخش  قبل، مي توان نوع ارزشمند ديگري از اين پروتئين را جهت استفاده انسان توليد نمود که به صورت قرص و آمپول در کمک به بهبود انواع بيماري ها و نارسائي هاي مختلف مورد استفاده قرار گيرد. (مثل کمک در تقويت افراد شيمي درماني شده و جراحيهاي سنگين و ...)
در چين داروي ضد ويروس، سرم ضد تومور (E76) و نيز در پمادهاي جلدي تحت نام Kinjanin pHu به منظور درمان آگزما و تبخال و ... استفاده مي‌گردد.

درطب سنتی ایران:

 خراتین است و آن کرمی باشد که در گل نرم تکون پیدا کند وبعربی حمرالارض گویند. (برهان قاطع) (آنندراج ) (از غیاث اللغات ).. گلخواره . غاک کرمه . خاک کرمه . کرم خاکی.

خواص طبی آن : کرمهای سرخ است که در زمین نمناک بهم رسد در اول گرم و تر و در دومگرم و در سوم خشک و سه درهم از خشک کرده باشند با رب انگور مدربول وجوشانیده او در روغن کنجد جهت خناق و سرخه کهنه بغایت آزموده و مسحوقاو باروغن بادام بالخاصیه جهت فتق امعاء و التیام آن مجرب دانسته اند و جهت عسرولادت و رفع سنگ مثانه وگرده و با شراب مغیر رنگ بدن یرقانی در همان ساعتوضماد او جهت ورم حلق و لهاة و منع نزلات و طلای تازه او بقدر سه شبانهروز جهت التیام عصب مقطوع مجرب و بدستور جهت جراحات اعضای عصبانی موثر وبا غبار آسیا استحکام مفصلی که از جای خود حرکت کرده باشد و جهت ضربه وسقطه و تسکین اورام حاره و با روغن دانه زردآلو جهت بواسیر و طلای مطبوخاو با روغن زیتون و ضماد کردن او بزفت برگ کدو جهت بزرگ کردن قضیب بغایت موثر و قطور او با پیه مرغابی و روغن زیتون جهت درد گوش نافع است و چون باجعل و نبات وردان طبیخ نمایند، طلای او جهت بواسیر و نزف الدم و شقاق مقعدبیعدیل است

مردم بومی آذربایجان از کرم خاکی برای درمان بیماران اعصاب استفاده میکنند.بدین صورت که آن را له کرده و بر ملاج ضماد میکنندنویسنده : mohammadhasan
تاریخ : پنجشنبه ۲۳ آبان۱۳۹۲
من بچگی ام در باغچه سبزی  داشتیم به نام پرپین.و معمـولابعد ازظهر ها با نان وپنیر صرف میکردیم.ترکیه ای ها بهش میگن سميز اوتو  (semiz otu).مخلوطش با ماست و سير هم خيلي خوشمزه ميشه. توی استان فارس فراونه با ابغوره ونمک وفلفل سیاه وپیاز میخورن
بعضی ها روی پرپین و ریحون لیمو ترش و نمک می ریزند خوب می شه
.برای درمان دردکلیه و سنگ کلیه عالیست.میتوانید توى آش بريزيد فوق العاده خوشمزه ميشه، پخته اش خوشمزه است مثل برانى اسفناج همراه با سير.شیرازیها  قدیما که فصل کاهو تمام میشد  با نون وسرکه  میخوردند. پرنده ها خصوصا قناری و بلبل عاشق این سبزی هستند. ترشی این سبزی هم خوشمزست.مادر بزرگم قبلا خورشش رو هم درست میکرد خیلی خوشمزه بود یادمه پرپین و لپه توش بود.

پَرپَهَن (پرپین) گیاهی است از سرده خُرفِه یک‌ساله با برگ‌های ضخیم آبدار سبز با ساقه‌های قرمز و گل‌های زرد یا سفید کوچک و تخم‌های سیاه ریز که خواص دارویی دارند.نام علمی آن Portulaca oleracea L. از خانواده Portulacaceae است. این خانواده گیاهی شامل بیش از 120 گونه گیاه علفی و درختچه گوشتی می باشد. ازدیاد خرفه از طریق بذر می باشد. بذرهای این گیاه سیاه و ریز می باشد و هر گل پس از گرده افشانی مقدار زیادی بذر تولید می کند.

نوع وحشی پرپهن گیاهی است خزنده با ساقه‌های خوابیدهٔ قرمز رنگ و برگ‌های دایره‌ای گوشتی و گلهای کوچک زرد رنگ. نوع پرورشی پرپهن ساقه‌های کلفت آبدار سرخ رنگی با بلندی ده الی چهل سانتی‌متر دارد.

                
                   پرپین                                                                      خرفه
در ایران معمولاً پرپهن را می‌کارند، ولی نوع وحشی‌اش نیز در مناطق شمالی ایران، در اطراف رشت، لاهیجان، تهران، تفرش، اراک و سایر نواحی می‌روید. تکثیر پرپهن از طریق کاشت بذر آن صورت می‌گیرد. بذر را مستقیماً در مزرعهٔ اصلی در ماه‌های اردیبهشت تا تیر ماه می‌کارند. خاک مزرعه باید غنی باشد و چون احتیاج به آب زیادی دارد، آبیاری آن باید مرتباً صورت گیرد.

در فارسی و عربی: بخله، بخیله، بقلة فاطمه، بقلةالزهراء، بقلةالمبارکه، بقله ٔ لینه، بَلبن، بوخِل، بوخِله، بیخله، بیخیله، تورک، چَکوک، ختفرج، خرفه، خسیب، خفرج، دندان سا، رجله، زریرا، عرفج، عرفجین، فرفحیز، فرفخیز، فَرفَه، فَرفَهن، فرفین، فرفینه، فرفیه، قینا، کف، کلنک، کلنکک، گیاه نمناک، مویز آب، وَشفنگ، وَشینَگ

در روایات:
پیامبر صلى ا... علیه و اله زخمى در پایش بود با خرفه معالجه کرد و فرمود: خدا به تو برکت دهد، هر جا مى خواهى سبز شو! که شفاى هفتاد درد هستى که کوچکترینش درد سر است. شاید از برکت دعای عجیب پیامبر باشد که این گیاه از نظر گستردگی در بین گیاهان خودروی دنیا رتبه ی هشتم را دارد و بذر آن قادر است قدرت جوانه زنی خود را به مدت 40 سال حفظ کند.
امام جعفر صادق(ع): گیاهی بر زمین خوبتر و نافع‌تر از خرفه (پرپین) نیست و این سبزه‌ای بود که فاطمه دوست داشت؛ خدا لعنت کند بنی‌امیه را به جهت دشمنی که با فاطمه داشتند، این گیاه را به نام بقله الحمقاء (سبزی نادانان) نام نهادند (وسایل الشیعه، ج ۲۵، ص ۱۹۴).

خاقانی:
زمینها که سیه تر ز تخم پرپهن است         چو تخم پرپهن آرد برون سپید لعاب

طیان (از فرهنگ اسدی نخجوانی):
کسی را کو تو بینی درد سرفه         بفرمایش تو آب دوغ و خرفه

خرفه نام گیاهی است و آنرا بپارسی پرپهن گویند و معرب آن خرفج است و آن بعربی به بقلةالحمقاء معروف است. گویند در اصل بقلةالزهراء بوده و معاندان اهل بیت آنرا برگردانده بقلةالحمقاء خوانده‌اند.

وجه تسمیه ٔ حمقاء آن است که در مسیل و وادی‌ها و رودخانه‌ها و جاهای نمناک بیجا میروید و اختصاص به محلی ندارد.این گیاه دارویی که معمولاً به صورت خودرو در باغچه منازل، کنار جوی‌ها و در مناطق مرطوب می‌روید، شاید زیاد مورد توجه نباشد اما اکنون کشف‌های مهمی در مورد آن انجام شده که توسط سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی (Global panacea) به آن داده شده است. این گیاه از سوی این سازمان متداول‌ترین گیاه دارویی مورد استفاده در جهان ذکر شده است.

در طب سنتی:

طبیعت پرپهن سرد و تر است. قابض و مدر است، مسکن صفراست و حرارت خون و کبد و معده را تسکین می‌دهد. پرپهن در رفع سر درد، تسکین عطش، قطع هر نوع خونریزی، خرد کردن سنگ مثانه، کاهش سرفه و سوزش مجرای ادرار و مثانه و روده‌ها و بواسیر مفید است.

آن را بخورید خنک کننده و کمی مدر و قابض است، سوزش مجاری ادرار را برطرف می­سازد و برای سوزاک مفید است. بیماری­های کبد و انسداد طحال و سنگ کیسه صفرا و دیابت را درمان می­کند ، عطش را تسکین می­دهد.

25 گرم آن را در یک لیتر آب جوش دم کنید و آب آن را به مرور بنوشید عصبانیت را برطرف می­سازد و اگر موقع خواب خورده شود بیخوابی را برطرف می­سازد.

تازه آن را بکوبید و آب بگیرید و با آب آن خود را بشویید خارش قسمت­های زنانه را برطرف می­سازد ، تب­های گرم را تسکین می­دهد.

آن را با پیاز و کمی روغن سرخ کنید و بخورید اسهال صفراوی و اسهال خونی را قطع و روده ها را تقویت می­کند.

تازه آن را با برگ کاسنی تازه مخلوط نموده و بکوبید ، چند ساعت مثل حنا بر موضع ناراحت بدن بمالید باد سرخ را درمان می­کند.

برگ و ساقه آن را خشک کنید ، بعد آن را بسایید تا کاملا نرم شود در دهان بریزید برای درمان زخم­های دهان نافع است.

برگ و ساقه آن را بکوبید و ضماد نمایید ، برای تسکین حرارت اعضاء و معده و کبد مفید است.

از آنجا كه مصرف آن به شكل تازه‌خوري، مانع تشكيل سنگ‌هاي صفراوي شده و در رفع و دفع سنگ‌هاي كيسة صفرا بسيار مؤثر است، افراد گرم‌مزاج و صفراوي به‌خصوص در فصول گرم حتماً بايد مصرف تازة آن را در رژيم غذايي خود بگنجانند.خشك‌شدة برگ آن نيز به‌شكل دَم‌كرده، قابل مصرف است
خواص درمانی تخم خرفههر روز صبح و شب ، آن را در شیر یا آب بجوشانید و بخورید جهت دفع کرم کدو مفید است.

شیره آن را بگیرید و با دوغ ترش یا سرکه مخلوط کنید و بخورید ، عطش را تسکین می­دهد.

آن را بجوشانید و با آبش دهان اطفال را بشویید ، زخم­ها و جوش­های داخل دهان آنان را برطرف می­سازد.
 
پرپهن را در شیرینی پزی برای تزیین نان برنجی  و نان کشمشی و غیره بکار می‌برند. از آنجاكه آرد برنجِ پخته‌شده تشنگي مي‌آورد، با بهره‌گيري از تخم خرفه، اثرات اين تشنگي را كم مي‌كنند.

 تخم پرپهن در ترشی سازی نیز کاربرد دارد

تخم خرفه تصفیه کننده خون و تسکین دهنده‌ی تشنگی است و برای رفع سرفه می‌تواند مفید باشد


تذکر:
زنهای حامله از مصرف آن بپرهیزند ، اسراف در مصرف آن قوه بینایی را نقصان می­دهد ، در افراد سرد مزاج باعث بی­اشتهایی و ضعف قوه باه می­شود.

استعمال خارجی: شیرهٔ گیاه یا له شده آن برای تحلیل ورم و تومور و التیام زخم‌های شدید سوختگی، بواسیر، بیماری‌های پوستی (چون خارش و جرب)، تحلیل آبسه، گزیدگی نیش حشرات، عقرب و مار گزیدگی مفید است.

ضماد حاصل از برگ هاي له شده يا پخته و يا شيره برگ خرفه جهت بهبودي  ميخچه پا, ورم چشم و سر درد يك طرفه ( ميگرن), روي عضو نافع است.

در خونريزي هاي لثه كه معمولاً در بيماران دچار كمبود ويتامين ث بوجود مي آيد با جويدن برگ هاي تازه خرفه مي توان اين مشكل را بر طرف نمود. برگ ها و ساقه هاي خرفه براي رفع سردرد، ضماد مفيد و موثري است.

 
طبق تحقیقات جدید:
پژوهش‌های جدید دانشمندان نشان داده‌است که در پرپهن اسید چرب اومگا ۳ وجود دارد، این همان چربی معروفی است که در روغن ماهی یافت می‌شود و عامل موثری در کاهش کلسترول و فشار خون است.
پرپین  حاوی مواد مغذی مهم و ضروری است که باید در رژیم غذایی عرضه شود، به این دلیل که بدن انسان می تواند آنها را سنتز و با تولید مفید لیپوپروتئین با چگالی بالا کلسترول خون را تنظیم نماید . خاصیت منحصر به فرد گیاه پرپین٫ این است که ثروتمند ترین تامین کننده امگا 3 اسیدهای چرب است  و جانشین خوبی است برای کسانی که ماهی در لیست غذایی آنها نیست و به توصیه پزشکان شصت میلیون آمریکایی که میزان کلسترول خون بالایی دارند از آن استفاده می کنند.
تحقیقات دانشگاه ویرجینیا نشان داد خرفه سطوح گلیسیرید و چرب رگها را حل و مانع انسداد رگها می شود همچنین دارای ویتامینهای بی و سی و ای میباشد همچنین بنا به تحقیقات کمبریج در میان داروهای موجود کاهش کلسترول خون همگی روی کبد اثر مخرب دارند به جز پرپین.
هنری دیوید توریا، نویسنده آمریکایی (1817-1862 میلادی) که به خاطر مطرح نمودن فلسفه ی «بازگشت به طبیعت» شهرت جهانی دارد در خلوتگاه خود در برکه ی والدن می نویسد: «من یک شام رضایت بخش دارم ... یه بشقاب ساده خرفه ... که از کشتزار ذرت جمع کرده ام، جوشانده ام و نمک زده ام».
ـتحقیقات فوق نشان داد پرپین بدلیل کا لری خیلی کم (16  صدم درصد) اثر چاقی ندارد و در عوض پر از ویتامین و فیبر مخصوص لاغری رژیم غذایی است همچنین مواد معدنی سر شاری دارد.
-هر صد گرم پرپین حاوی 350 میلی گرم آلفا لینو لنیک اسید  می باشد که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغذی  را کاهش می دهد و کمک به جلوگیری از توسعه سرطان  اوتیسم و دیگر تفاوتهای رشدی در کودکان می شود. 
-دارای ویتامین آ و آنتی اکسیدان قوی مورد نیاز غشاهای مخاط و پوست بدن است و در سلامت ریه و درمان زخمهای دهان بخوبی عمل کرده است.
-ویتامین سی و انواع ویتامینهای بی مثل ریبوفلاوین -نیاسین، پیریدوکسین و کاروتنوئید  و همچنین، مواد غذایی، مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، کلسیم، پتاسیم، و منگنز است.
- Betalain آلکالوئید ها، مایل به قرمز بتا cyanine و زرد بتا xanthenes- دارای دو نوع رنگدانه از نوع رنگدانه قوی آنتی اکسیدان ها است که مانع جهش های ناگهانی و ایجاد ناهنجاریهای کروزومی می شود
-توصیه شده بانوان باردار تا زمان تولد فرزند از خوردن آن پرهیز و پس از تولد فرزند مصرف نمایند.
-بیماران کلیوی بسته به نوع مشکلی که دارند با دکتر خود مشورت و با تشخیص پزشک مصرف کنند.
  در سایر موارد هیچ گونه عارضه ای وجود ندارد بلکه ضروری و مفیدتشخیص داده شده است.

سنگ کلیه:یکی از کاربردهای موثر خرفه در طب محلی و تجربی، از بین بردن سنگ کلیه با مصرف این سبزی می باشد. اما در مقالات علمی یکی از موارد منع مصرف خرفه وجود ترکیبات اگزالات کلسیمی ذکر گردیده که موجب سنگ کلیه می گردد. سنگ های تولیدی در کلیه ی سنگ ساز دارای انواع متعددی می باشد. اگر سنگ تولیدی از نوع غیر اگزالات کلسیم باشد مصرف خرفه به علت خاصیت قلیایی آن موجب رفع سنگ می گردد، اما اگر سنگ از جنس اگزالات کلسیم باشد مصرف خرفه ممکن است موجب تشدید
بیماری گردد.
سالاد پرپین:
مواد مورد نیاز:
پرپین 100 گرم
خیار 100 گرم خرد شده
گوجه فرنگی  یک عدد بزرگ پوست گرفته
هویج  یک عدد
پیاز کوچک یک عدد
فلفل دلمه پاپریکا سبز و قرمز کمی
یک عدد تربچه
دانه ذرت کنسرو یک قاشق غ
آب نصف یک لیمو
سس مایونز 4 قاشق غ
نمک به میزان لازم

همه مواد را به جز سبزی خرد کرده و در ظرف ریخته و باهم آمیخته کنید
آب نصف یک عدد لیمورا به آن بیفزائید.سس مایونز ونمک را به آن اضافه کرده و مخلوط کنید

 ترشی پرپین:

مواد لازم :

سبزی خرفه

سیر

سرکه سیب

دانه های فلفل سیاه

در صورت تمایل کمی عصاره تمرهندی Tamrind

ادویه مخصوص ترشی ( سفره خونه ای ! )

فلفل قرمز دلمه ای خرد شده

طرز تهیه :

مقدار و اندازه به شما بستگی دارد . هرچه اندازه سبزی بیشتر باشد رنگ آن سبز تر است . سبزی را پاک کرده و ساقه ها را بگیرید و سپس داخل شیشه استریل ریخته و حبه سیر خرد شده و دانه های فلفل سیاه را لابه لای آن پاشیده و بعد عصاره تمرهندی و سرکه سیب و نمک و حدود یک ق غ سر صاف ادویه مخصوص ترشی ریخته و درب آنرا بسته در محیط آشپزخانه نگهداری کنید .


http://sofrehkhune.com/portal/images/stories/new_Image_menu_/new_image_28/new_image_29/5455.jpg

پس از یکهفته آن را داخل یخچال قرار داده و با غذاها سرو کنید .
http://sofrehkhune.com/portal/images/stories/new_Image_menu_/new_image_28/new_image_29/pickled-purslane3.jpg

خیلی ها ازش بنسای هم میسازن

http://www.palmgarden.ir/wp-content/uploads/2013/03/crassula-bonsai.jpg
نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : چهارشنبه ۲۲ آبان۱۳۹۲
هزاران سال پیش از آنکه زراعت توسعه یابد، تمدن ابتدائی قبیله ها دانشی از گیاهان دارویی داشته است. در مورد اینکه کدام سرزمین زادگاه نخستین جوانه های پزشکی و داروسازی بوده است، نظرات متفاوتی وجود دارد. داروسازی و پزشکی در آغاز بیشتر مبتنی بر اعتقاد به نیروهای فرا طبیعی و جادوگری بوده است و حتی گیاهان برای قوت بخشیدن به شیوه سحر آمیز بکار گرفته می شدند. در لوح های باقیمانده از آشور یا نیپال 250 داروی گیاهی و 120 داروی معدنی مشخص شده است. دیوسکورید رساله تصویری مفردات پزشکی را بر پایه تصاویر گیاهی کراتئوس در 60 سال پس از تولد مسیح نوشت و جالینوس تدوین کننده نظریه هومورال است. در اوستا نخستین پزشک تریتئه پدر گرشاسب است که از خواص گیاهان دارویی و عصاره آنها اطلاع داشته است.در دوره ماد دو مکتب پزشکی وجود داشته است.
یکی مزدیسنا و دیگری اکباتان.مکتب نخست مبتنی بر آراء زرتشت و بیشتر دستورهای بهداشتی بوده است و از گیاهان بعنوان شفادهنده یاد میکند. وجود کلمه پزشک در این مکتب نشانه ای از جدا شدن تدریجی خرافات و اوهام از پزشکی است. در دوره هخامنشی نیز گنجینه پزشکی و داروسازی همان اوستا است. واژه " اوروبئشه زو" به معنای گیاه درمانی است و در وندیداد از گیاهان دارویی متعدد نام برده شده است. در دوره ساسانیان مباحث نظری وعملی در پزشکی و داروسازی و گیاه درمانی گسترش بیشتری یافته است. سفر برزویه به هند در این گسترش نقش زیادی داشته است. پزشکی و داروسازی بعدی ایران بر روی مکتب جندی شاپور استوار گردید.

در زمان خلفای عباسی با گسترش سریع اسلام مراکز  بزرگ علمی جهان آن روز در زیر یک لوا قرار گرفت وباتلفیق علوم، حکمت و فرهنگ اقوام و ملل دیگر، تمدنی جدید پایه گرفت و دانش داروسازی و پزشکی نیز از درخشان ترین دوره های خود را در این بخش از جهان آغاز کرد.

نخستین داروخانه در قرن 5 هج/ 9 م پیدا شد و لفظ صیدنه یا صیدله را گرفت.ابوبکر محمد رازی از نخستین کسانی است که داروسازی را رشته ای مستقل از پزشکی ولی در رابطه با آن میداند و میتوان او را نخستین کسی دانست که به داروسازی پرداخته است. در کتاب دوم قریب 800 دارو را که بیشتر گیاهی است شرح میدهد و در ضمن مبانی نظری و عملی داروسازی را به تفصیل بیان میکند. ابوریحان محمد بن احمد بیرونی را میتوان پایه گذار داروسازی و گیاه شناسی بومی دانست. ابو منصور موفق الهروی کتاب الابنیه عن حقایق الادویه را در قرن 4 هجری به زبان فارسی نوشت با این کتاب سنت تازه ای  از داروشناسی در ایران آغاز میشود که تا به حال ادامه یافته است. سید اسماعیل جرجانی دایره المعارف پزشکی و داروسازی خود را به نام ذخیره خوارزمشاهی در اوایل سده ششم هجری نوشت و اصطلاحات فنی پزشکی را بر پایه درستی استوار ساخت.

با غلبه مغولان چیزی بر پزشکی ایران افزوده نگردید. علی بن الانصاری معروف به حاج زین الدین عطار که او را بزرگترین داروساز دوره مغول خوانده اند کتاب اختیارات بدیعی را نگاشت. در این دوره علاوه بر داروهای گیاهی و داروشناسی سنگها نیز مورد استفاده قرار گرفت. مظفر بن محمد الحسین شفایی که معروفترین داروساز دوره شاه عباس است کتابی به نام طب شفایی در زمینه داروسازی نگاشت. این کتاب از این نظر که پایه کتاب فارماکوپئا پرسیکا نوشته فردریک آنژلوس قرار گرفته حائز اهمیت است. محمد مومن تنکابنی معرف به حکیم مومن پزشک شاه سلیمان صفوی کتاب مشهور تحفه المومنین را تالیف کرد. و سید حسن خان شیرازی کتاب مخزن الادویه را تالیف کرد که تا ایجاد مدرسه دارالفنون از آن استفاده میشد .

پس از افتتاح مدرسه داروسازی معلمان این مدرسه داروخانه ای طبق موازین اروپا در تهران دایر ساختند. در 1298 نظامنامه دارو فروشی وضع گردید و رشته داروسازی در 1301 شمسی در مدرسه عالی طب ایجاد شد.

شرکتهای داروسازی گل و داروسازی عبیدی را شاید بتوان از اولین سازندگان مواد دارویی در ایران دانست. بخش داروسازی مرکزی دانشگاه تهران در سال1321 تاسیس شد و به تهیه دارو برای بیمارستانهای دانشگاه تهران پرداخت. سال 1336 کارخانه تولیدارو و پس از آن بنگاه دارو پخش ایجاد گردید. در سالهای 36-58  تولید عمده داروها برعهده شرکتهایی بود که به صورت تحت لیسانس صنایع دارویی جهان کار میکردند. از 1360 به بعد نظام  نامهای ژنریک جایگزین گردید.

محمد بن زکریا رازی داروساز و پزشک ایرانی *

ابوبکر  محمد بن زکریا رازی طبیب فیلسوف شیمیدان  داروسازو دانشمند بزرگ ایرانی  در سال 251ق درری متولد شد درسال313ق درری فوت نمود .وی برای ایرانیان ومسلمانان همچون بقراط برای یونانیان و اروپائیان است وی در شیمی، فلسفه، ریاظیات، نجوم، ادب و شهره عام بود. وی اولین کتاب ایمنی شناسی جهان را بنام شمیه نوشت و رئیس بیمارستان عضدی و ری در زمان خود بود مهمترین کتب وی الحاوی یا الجامع الکبیراست که و تالیفات دیگر وی طب منصوری و کتاب الجدری و حصبه که در مورد آبله و سرخک  نگاشته است ،برءالساعه و الشکوک علی الجالینوس وموارد دیگر****


نویسنده : mohammadhasan
تاریخ : سه شنبه ۲۱ آبان۱۳۹۲
میخک صدپر (Clove) نوعی از گیاهان دارویی است، درخت این گیاه در تمام طول سال سبز است.گل‌های این گیاه دارای بوی معطرقوی می‌باشد و ارتفاع درخت ۱۰ تا ۱۲ متر است و گاهی تا ۲۰ متر هم رشد می‌کند و دارای برگ‌هایی بزرگ و با گل‌هایی سرخ می‌باشد. جوانه‌های گل در ابتدا کم رنگ هستند و به تدریج تبدیل به سبز و پس از ان به رنگ قرمز تبدیل می‌شود، در این هنگام میوه‌های درخت اماده برداشت هستند. و به عنوان ادویه در ترشیجات استفاده می‌شود و از دانه‌های به عنوان داروهای پزشکی نیز استفاده می‌شود.

تاریخچه:

تا قبل از دوران مدرن غرب میخک صدپر مورد استفاده شرق‌ها بوده‌است و با ورود غربی‌ها به شرق با این گیاه اشنا شدند و از ان استفاده کردند، میخک صدپر به همراه جوز و فلفل در روم باستان به شدت با ارزش بوده‌اند و در قرون وسطی به عنوان یک کالای با ارزش در اقیانوس هند در تجارت‌ها استفاده می‌شده‌است ارزش یک کیلوگرم میخک صد پر در ان زمان برابر با ۷ گرم طلا بود است. در اواخر قرن پانزدهم پرتغال مقادیر زیادی از این گیاه را به اروپا اورد. به علت ارزش بالای ان اسپانیا در فکر تجارت این گیاه در اقیانوس هند شد و بعدها موفق به گرفتن این تجارت از پرتغالی‌ها شدند. در قرن هفدهم تجارت ان تحت سلطه هلندی‌ها در امد.
میخک صدپر در حال حاضر در درجه اول در کشورهای هند، اندونزی، ماداگاسکار، زنگبار، پاکستان، ویتنام و سری لانکا برداشت می‌شود. از جمله اقدامات سلطان بوسعید جد اعلای سلطان سعید پادشاه عمان زمانی که زنگبار را به عنوان پایتخت عمان اختیار نمود، این است که در شهر زنگبار کشت میخک را رواج داد و سپس با وجود میخک فراوان در این شهر، کارخانه روغن میخک ایجاد گردید. اکنون از جمله سوغات های این شهر روغن میخک است که از مرغوبیت خوبی برخوردار است.

در طب سنتی:
در طب سنتی ایران میخک را به‌عنوان قرنفل یاد می‌کردند طبیعت آن را در سوم گرم و خشک می‌دانسته، خاصیت پادزهر برای آن قائل بودند. میخک مقوی ارواح و اعضاء رئیسه می‌باشد و جهت تقویت ذهن فکر و رفع صدا، (سردرد) بلغمی و فالج (سکته مغزی) از ٱن بهره می‌بردند. در طب سنتی ایران در جهت تقویت لثه و درد دندان بارد و رفع بدبوی دهان کاربرد داشته است. از میخک در بیماری‌های گوارشی مانند فواق (***که) وجشاء (آروغ) و بیماری‌های رحم و بیماری‌های تنفسی مانند سرفه استعمال می‌شود.
 
کاربرد:

میخک صدپر را می‌توان در پخت‌وپز استفاده کرد، هندی‌ها در طول تاریخ از این گیاه در غذاهای خود استفاده می‌کرده‌اند و به عنوان ادویه معطر به برنج اضافه می‌کردند. میخک صدپر کمتر دز غذاهای روزمره استفاده می‌شود و بیشتر خواص طبی دارد و موجب افزایش حرارت بدن می‌شود. میخک صدپر خشک نیز در بعضی از مناطق هند به عنوان عطر چایی استقاده می‌شود به ویژه منظقه گجرات. در غذاهای مکزیکی به همراه زیره و دارچین در خوراک استفاده می‌شود. همچنین در پنیر به همراه زیره سبز و خورش‌ها نیز استفاده می‌شود. مصرف بیش از حد ان موجب بیهوشی می‌شود.

از نوع صورتی ان برای دفع ادرار و درمان عفونت های ادراری و سوزش آن، ضدعفونی کننده معده و التیام زخم وسردرد و ضدعفونی و تسکین دندان درد استفاده می‌شود. همچنین در چین و ژاپن برای بخوردادن استفاده می‌شود واسانس ان در بسیاری از عطرها استفاده می‌شود. در اندوزی در سیگار هم استفاده می‌شود، سال ۲۰۰۹ در ایالات متحده امریکا این نوع سیگارغیرقانونی اعلام شد.

به دلیل خواص ضدعفونی کننده، در چین برای درمان سکسکه استفاده می‌شده‌است از انجا که این گیاه بسیار گرم کننده‌است مورد استفاده برای افرادی که ناتوانی جنسی داشته اندو جلوگیری از انزال زودرس نیز استفاده می‌شده، از روغن گل میخک صدپر برای درمان اکنه، جوش، کاهش حساسیت‌های پوستی و همچنین درمان سوختگی‌های شدید استفاده می‌شود. همچنین داری خواص دیگری از جمله، دفع پشه، کاهش تب، وکاهش سطح قند خون نیز می‌باشد.

برخي از اين خواص مهم عبارتند از:

1-‌ تحريك دستگاه گوارش و كمك به هضم غذا و متابوليسم؛در طب سنتي چين از اين چاشني براي درمان حالت تهوع و مشكلات گوارشي استفاده مي‌شود. ميخك جريان آنزيمي را افزايش داده و در نتيجه فعاليت گوارشي را تقويت مي‌كند. بعلاوه ميخك تاثير بي‌حسي موضعي دارد و به همين دليل براي درمان معده درد و حالت تهوع مفيد است.

2- كاهش درد دندان: استفاده از ميخك براي كاهش دندان درد موثر است و همچنين به كاهش عفونت‌هاي دهاني كمك مي‌كند. آغشته كردن محل پوسيدگي دندان به روغن ميخك در تسكين درد دندان موثر است.

3- درمان سرفه :جويدن ميخك به همراه يك تكه كوچك از نمك معمولي به توليد بيشتر آب دهان كمك كرده و در نتيجه تحريك پذيري در گلو را كاهش مي‌دهد.

.4- كاهش استرس و آرام كردن تنش‌هاي رواني:اگر احساس مي‌كنيد استرس داريد مقداري آب را به همراه كمي برگ ريحان، برگ نعناع و ميخك بجوشانيد سپس از اين جوشانده براي تهيه‌ چاي سياه استفاده كنيد. اين نوشيدني را همراه با كمي عسل مصرف كنيد. معجون گياهي بدست آمده تنش‌هاي شما را تسكين مي‌دهد. استفاده عمومی در منزل:

ـ برای رفع دندان درد و گوش درد، قطره‌ای از عصاره میخک و با روغن آن را روی دندان بمالید و یا در گوش بچکانید.
ـ میخک تقویت‌کننده‌ٔ مغز است و کسانی‌که حافظه‌ٔ ضعیف دارند، باید از دم‌کرده‌ٔ آن بهره ببرند.
ـ حالت تهوع و استفراغ را برطرف می‌کند، بدین منظور می‌توان ۲ قطره از اسانس میخک ار در یک لیوان آب ریخت و نوشید و یا از یک فنجان دم کرده‌ٔ آن استفاده کرد.
ـ برای رفع سردرد مفید است.
ـ ضعف اعصاب را از بین می‌برد.
ـ جویدن میخک، بوی بد دهان را مرتفع می‌سازد.
ـ برای رفع تنگی نفس مفید است.
ـ مقوی معده و جهاز هاضمه است.
ـ افرادی که قطره قطره ادرار می‌کنند، برای کمک به مداوای آن باید جای میخک بنوشند.
ـ میخک، اشتهاآور است و بدن را نیرو می‌بخشد.
ـ میخک، ضدعفونی‌کننده‌ٔ بسیار خوبی است و می‌توان از آن به‌عنوان کمپرس برای شستشوی زخم‌ها سود جست.
- برای برطرف کردن دردهای رماتیسمی، ۳ تا ۴ قطره روغن میخک را با ۵ گرم روغن بادام درآمیخته و روی قسمت‌های دردناک بمالید.
ـ جهت درمان کمردرد، میخک و یا ۲ قطره اسانس میخک را با آب و یا چای مخلوط کرده و بنوشید.
ـ استفاده از میخک، گرفتگی صدا را از بین می‌برد.
ـ نوشیدن یک فنجان چای میخک پس از غذا، گاز و درد معده را مرتفع می‌سازد. توضیح اینکه برای تهیه چای یا دم کرده میخک، مقدار ۱۰ گرم میخک را با یک لیتر آب جوش مخلط کرده و به مدت ۵ دقیقه دم کنید.
ـ گرد (دانه‌) میخک، مانند ادویه، برای خوشبو کردن غذا استفاده می‌شود.
ـ طبیعت آن گرم و خشک و به ‌نام‌های (قرنفل و ژیرف) معروف است.
● مضرات میخک:
همان‌گونه‌ای که گفته شد، میخک خیلی گرم است و از همین روی، برای گرم مزاجان خوب نیست و امکان دارد موجب ناراحتی کلیه‌ها و روده‌ها گردد. این نوع افراد باید میخک را با صمغ عربی مخلوط کرده و بخورند.

 
 
يا ايها الرسل كلوا من الطيبات و اعملوا صالحا اني بما تعملون عليم:مومنون 51

يا ايها الذين امنوا كلوا من طيبات ما رزقناكم واشكروالله ان كنتم اياه تعبدون:بقره 172

و كلوا مما رزقكم الله حلالا طيبا و اتقوا الله الذي انتم به مومنون :مائده 88

يا ايها الناس كلوا مما في الارض حلالا طيبا و لا تتبعوا خطوات الشيطان انه لكم عدو مبين:بقره 168

tebbehirani@gmail.com
www.tebbeirani.com